PDA

View Full Version : Λύσεις για Torx.. (και όχι μόνο)



daz
19/11/2021, 17:22
Λόγο σχετικής συζήτησης σε άλλο θέμα, έβγαλα κάποιες φωτό που μπορούν να δώσουν λύσεις για πιο οικονομικές επιλογές από πρεσαριστά καρυδάκια και ξεχωριστά κατσαβίδια ή λαβές Τ.

Καθ' ότι το ποιοτικό τορξ είναι αρκετά πιο ακριβό απ' το άλλεν τις περισσότερες φορές, το να πάρουμε αξιόλογα καρυδάκια τορξ, είναι μάλλον ασύμφορο.

Κοιτώντας τις τιμές που έχουν σήμερα, δε νομίζω οτι θα τα αγόραζα ποτέ. Έχοντας δουλέψει και με φθηνότερες μάρκες, μπορεί η διαφορά στην ποιότητα να έιναι μεγάλη αλλά για περιστασιακή χρήση και για βασικές εργασίες, τα φθηνά είναι μια χαρά. Αρκεί να μη το παρακάνουμε.

432220

Τα κλασικά L μπορεί να είναι μια χαρά για τις περισσότερες δουλειές αλλά πραγματικά δε θέλω να τα πιάνω στα χέρια μου. :lol: Μερικές φορές όμως είναι το μόνο εργαλειο που χωράει ή που θα βολέψει περισσότερο από άλλα.
Εγώ επέλεξα τα wiha τα μικρά από 8 μέχρι 40 και μάλιστα με τρύπα αφού μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε κανονική βίδα.
Και τα φακομ μεσαίου μεγέθους με κεφαλή μπίλιας απ' την μια μεριά. Όλοι οι κλασικοί κατσαβιδοκατασκευαστές είναι μια χαρά ενώ τρίτες μάρκες προσφέρουν τα ίδια αλλά ακριβότερα. Εγώ πήρα φακομ μονο και μόνο επειδή έχουν και το Νο45 που για μένα είναι απαραίτητο αλλά και επειδή δε τα πλήρωσα κανονική τιμή. Από ποιότητα φαίνονται μια χαρά αλλά δε τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ.

432221

Αυτό που με βολεύει περισσότερο απ' όλα είναι τα κατσαβίδια. Όλες οι βίδες μέχρι Τ25 είναι Μ6 και μικρότερες, δλδ σα να λέμε 10ρίτσες. Οπότε η ροπή που μπορείς να εφαρμόσεις με το κατσαβίδι είναι αρκετή τις περισσότερες φορές. Παράλληλα παραμένει το πιο γρήγορο και το πιο βολικό εργαλείο. Όμως δε μπορούσα να έχω κι άλλα κατσαβίδια, ούτε συμφέρει οικονομικά η αγορά τους.

Παράλληλα υπάρχουν και οι λαβές Τ που κάποιους του βολεύουν πολύ. Έχω κανα 3άρι νούμερα σε αλλεν και τα χρησιμοποιώ, αλλά δε τρελαίνομαι.

Aλλά όλα αυτά είναι ακριβά!

daz
19/11/2021, 18:45
Το κουτί είχε μέσα τα torx plus (5 λοβοί πιο χοντροί αντί για 6 λεπτούς και τρύπα στη μέση).
Οι υπόλοιπες είναι gedore και witte. Αγορασμένες σετ σε προσφορά αρκετά φθηνά. Οι trox ασφαλείας (6 λοβοί και τρύπα) δεν είναι απαραίτητοι αν υπάρχει ένα σετ L. Όλες 1/4 από πολύ μικρά νούμερα Τ5 και 6 μέχρι Τ40.

432250

Οι μακριές είναι 1/4 pb swiss. Nαι έιναι ακριβές αλλά είναι 4 νούμερα που χρησιμοποιώ όλη την ώρα και δευτερον η υποδοχή τους είναι C6,3 αντί για Ε6,3 (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151456&p=2671858&viewfull=1#post2671858) που είναι οι περισσότερες μακριές.

432251

432252

Οι υπόλοιπες ειναι5/16, δλδ πιο πιο χοντρές. Μήκος 30 και 50μμ. Δεν χρειάζονται σε όλους και δεν χρειάζονται όλοι, όλα τα νούμερα. Εγώ λίγο πολύ τα χρησιμοποιώ όλα, μαζί με κάτι άλλες περίεργες που φαίνονται στη φωτό, για τις οποίες δεν έχω καν καρυδάκια επειδή τις συναντάω μια στο τόσο! Οι περισσότερες είναι αγορασμένες σιγά σιγά, από μαγαζί κοντά στο σπίτι μου. Όταν δεν είχα καρυδάκια τορξ, τις χρησιμοποιούσα περισσότερο. Όλες αυτές χρησιμοποιούνται και στο σφυροκατσάβιδο οπότε χρειάζονται ανεξάρτητα απ' τα καρυδάκια.

432253

Οι 50μμ ειναι carolus made in germany και ήταν αρκετά φθηνές συγκριτικά με άλλες. Υπάρχουν και πιο μακριές αλλά πλέον έχω και τα καρυδάκια οπότε δε χρειάζομαι πιο μακριές.

432254

daz
19/11/2021, 19:10
Το ένα είναι πρεσαριστό καρυδάκι και το άλλο είναι αντάπτορας με μια απ' τις παραπάνω μύτες. Και τα δυο είναι 3/8 και το πάχος της μύτης είναι 5-16. Νούμερο Τ30 νομίζω.

432255

Και με την πιο μακριά.

432258

1/4 αντάπτορας, για μύτες 1/4, με την μακριά pb. Από πίσω φαίνονται οι δυο αντάπτορες με καρέ 3/8. Ο ένας για μύτες 1/4 και ο άλλος για μύτες 5/16. Τέτοιους αντάπτορες βρίσκουμε πολύ φθηνά και από καλές μάρκες αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι. Παίζει να έχω δοκιμάσει τους περισσότερους και τους καλύτερους. Για εμένα οι καλύτεροι είναι οι hazet. Εχουν μέτρια συγκράτηση και δεν αφήνουν εύκολα τη μύτη επάνω στη βίδα, ενώ είναι εύκολο να αλλάζεις μύτες ακόμα και λαδωμένα χέρια. Τέτοιοι αντάπτορες υπάρχουν πολλών ειδών, ακόμα και ασφαλείας που ασφαλίζουν τη μύτη. Όλοι έχουν θετικά και αρνητικά. Πχ οι ασφαλείας είναι πιο χοντροί αλλά δεν αφήνουν ποτέ τη μύτη επάνω στη βίδα.

432256

Σε σχέση με τα καρυδάκι 1/4 της κοκέν το σύνολο είναι πιο μακρύ αλλά δεν έχουν όλες οι μάρκες τόσο κοντά καρυδάκια. Συνήθως τα πρεσαριστά καρυδάκια 1/4 είναι λίγο πιο μικρά απ' το σύνολο αντάπτορας μύτη.

432257

daz
20/11/2021, 10:35
Για χρήση σαν κατσαβίδι οι μακριές μύτες δουλεύουν άριστα. Με την κατάλληλη κατσαβιδολαβή καλής ποιότητας δεν υπάρχουν συμβιβασμοί. Οι περισσότερες τέτοιες κατσαβιδολαβές είναι για μύτες Ε6,3. Απ' την άλλη οι περισσότεροι αντάπτορες με καρέ για καστάνια είναι με υποδοχή C6.3. Αν οι μύτες μας είναι C6.3 (όπως οι δικές μου) χρησιμοποιούμε τον αντάπτορα που φαίνεται παρακάτω. Το εξάγωνο του αντάπτορα που μπαίνει στην κατσαβιδολαβή είναι Ε6,3 και παίρνει μύτες C6.3. O συγκεκριμένος μπορεί να πάρει και μύτες Ε 6,3 μύτες αλλά δε μας ενδιαφέρει να πάρουμε τέτοιον (γιατί είναι πιο ακριβός). Αν οι μακριές μύτες που έχουμε είναι E6.3 δε χρειαζόμαστε καν αντάπτορα στην κατσαβιδολαβή.

432266

432267

Η δική μου λαβή έχει υποδοχή και στο πλάι για μεγαλύτερη ροπή.

432268

Φυσικά μπορούμενα χρησιμοποιήσουμε και τις κοντές μύτες με την κατάλληλη προέκταση. Όσο πιο λεπτή είναι η υποδοχή της προέκτασης, τόσο λιγότερα προβλήματα θα μας δημιουργήσει σε χωμένες βίδες. Διαφορετικά χρειαζόμαστε και μακριές μύτες (αλλιώς L)

432269

Λειτουργία σαν Τ

432270

daz
21/11/2021, 12:22
Φυσικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε κατσαβίδι με καρέ και αντάπτορα. Τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώ αυτά αντί για προέκταση ή σε συνδιασμό με προέκταση. Αφού χαλαρώσω τη βίδα, αφαιρώ την καστάνια και ξεβιδώνω με το χέρι.

432302

432303

Η μπλε μανέλα είναι καστάνιας. Μπορεί να χρησινμοποιηθεί με προέκταση και αντάπτορα και να κάνει τη δουλειά ενός κανονικού Τ. Δυστυχώς δεν κλειδώνει ώστε να να μη δουλεύει σαν καστάνια όταν δε χρειάζεται.

432304

daz
21/11/2021, 12:35
Με αυτούς τους αντάπτορες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις μύτες με πολύγωνα καστάνιας ή απλά πολύγωνα. Υπάρχουν διαφόρων μεγεθών. Εγώ έχω έναν για μύτες 1/4 που μπαίνει σε κλειδιά 10μμ και έναν για μύτες 5/16 για κλειδιά 13μμ. Ετσι έχουμε αρκετά χαμηλού προφίλ λύσεις, είτε με καστάνια είτε χωρίς.

432307

432306

Φυσικά μπορούμε να έχουμε και μια απ' τις πολύ μικρές καστάνιες για μύτες.

432308

432309

daz
21/11/2021, 12:42
Και φυσικά, οι μύτες είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση για χρηση με σφυροκατσάβιδο. Οι αντάπτορες για σφυροκατσάβιδο δε χρειάζεται να ειναι μαυροι impact.
Καλό είναι με το σφυροκατσάβιδο να χρησιμοποιούμε μύτες 5/16 αλλά και με 1/4 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

432313

daz
21/11/2021, 12:54
Όλα αυτά είναι καλά και ωραία αλλά τίποτα δε μπορεί να συγκριθεί με φιξ εργαλεία. Κατσαβίδια, λαβές Τ κτλ. Παίρνεις το κατάλληλο κατσαβίδι και μετά το πετάς πίσω. Ούτε αντάπτορες, ούτε μύτες ούτε τίποτα. Ούτε να μένει η μύτη επάνω στη βίδα, ούτε να χάνεται και να ψάχνεις να τη μαζέψεις με φακούς και μαγνήτες.

Ακόμα και τα πρεσσαριστά καρυδάκια με προεκτάσεις ασφαλείας είναι trouble free για βίδες που είναι χωμένες σε δύσκολα σημεία.

432314

Όσο πιο απαιτητικές είναι οι εργασίες που κάνουμε, τόσο καλύτερα εργαλεία χρειαζόμαστε. Και όταν λέω καλύτερα δεν εννοώ μόνο ποιοτικά. Όλα τα φιξ εργαλεία θα δουλέψουν καλύτερα ή πιο γρήγορα, αλλά ένα τέτοιο εργαλείο πρέπει να το δικαιολογεί και το είδος της εργασίας και η συχνότητα χρήσης. Έχω καταφέρει να στραβώσω πρεσαριστό άλλεν Νο12. Φανταστείτε τι τύχη θα είχα με μύτες σε ανάλογες εργασίες.

Οι μύτες όμως μπορούν να εξοικονομήσουν χρήματα και να δώσουν λύσεις σε προβλήματα που απαιτούν πολύ ακριβότερα εργαλεία. Σε ερασιτεχνικό επίπεδο και για απλές εργασίες τα πρεσαριστά καρυδάκια τα θεωρώ υπερβολή και οι περισσότερες εργασίες μπορούν να γίνουν μια χαρά με μύτες και αντάπτορες. Παράλληλα μπορούμε να επενδύσουμε σε ποιοτικές μύτες αντί να συμβιβαστούμε με φθηνά καρυδάκια που έχουν αμφιβόλου ποιότητας τορξ. Από κει και έπειτα μπορούν να γίνουν στοχευμένες αγορές σε κατσαβίδια τορξ ή λαβές Τ ή καρυδάκια στα μεγέθη που θέλουμε ή ένα καλό σετ L για να μας βγάλει από δύσκολες καταστάσεις.


Εγώ μπορεί σιγά σιγά να πήρα όλα τα torx και allen σε καρυδάκια και να έχω και κάποιες λαβές Τ αλλά ακόμα χρησιμοποιώ μύτες με αντάπτορες σε πολύσφυνα, ribe, torx plus κ.α.

ΟΚΤΑΝΙΟ
22/11/2021, 08:15
Μερικά είναι οικονομικά λέτε, άλλα ακριβά.

Γιατί δε γράφετε και τιμές (στο περίπου) σε αυτά που ποσταρετε, ώστε να παίρνουμε μια ιδέα κ μεις οι αδαείς? ;)

daz
22/11/2021, 08:38
Μερικά είναι οικονομικά λέτε, άλλα ακριβά.

Γιατί δε γράφετε και τιμές (στο περίπου) σε αυτά που ποσταρετε, ώστε να παίρνουμε μια ιδέα κ μεις οι αδαείς? ;)

Στο περίπου για να πάρεις μια ιδέα και ίσως στη συνέχεια πιο αναλυτικά γιατί κάποιοι μπορεί να ενδιαφέρονται για όλα τα παραπάνω.

Τα μακριά καρυδάκια της gedore έχουν Μ.Ο. 17Ε το ένα.
Τόσο έχουν όλα τα καλά. Μια συλλογή με μακριά και κοντά καρυδάκια ξεφεύγει σε σημείο που θα γουρλώσεις τα μάτια. Αν συζητήσουμε και για 1/4 και για 3/8 (ή 1/2), καταλαβαίνεις τι θα γίνει.

Ενα σετ κατσαβίδια ξεκινάνε από 70 - 80 ευρώ. Κάπου εκεί και τα Τ.

Δυο αντάπτορες πολύ καλής ποιότητας για μύτες, μπορεί να έχουν κάτω από 10 ευρώ και οι δύο. Οι hazet που έχω εγώ παίζει να έχουν ένα 10ρικο ο ένας. Koken που επίσης έχω είναι φθηνότεροι. Gedore είναι ακόμα πιο φθηνοί και τους χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια.
Με τις κατσαβιδολαβές, παίζει πολύ. Αυτή που έχω δεν υπάρχει τώρα (δύσκολο να τη βρεις) αν και έχει βγει καινούριο μοντέλο με λιγο διαφορετική λειτουργία. Υπάρχουν όμως πολλές και διάφορες λύσεις και είναι όλες σχετικά φθηνές. 10 -12 ευρώ μέσος όρος. Υπάρχουν και φθηνότερες και ακριβότερες. Θα ρίξω μια ματιά αργότερα.

Τις μύτες τις είχα πάρει 12 ευρώ το σετ. Όχι αυτό το σετ έβαλα παραπάνω. Αυτό που είχα πάρει είχε όλες αυτές που φαίνονται στο μαυρο κουτί (εκτός απ' τις torx plus) + άλλεν, σταυρους, ίσια κτλ.. Κανονική τιμή ήταν κοντά στα 20 με 25 ευρώ αλλά τις πήρα από κατάλογο προσφορών. Μπορεί τα 12 να ήταν χωρίς φπα και να είχαν 15, δε θυμάμαι, τις έχω πολλά χρόνια.

Οι μακριές που έχω είναι ακριβές, υπάρχουν και φθηνότερες. Βασικά υπάρχουν σε κάθε τιμή και βαλάντιο. Από arndt μέχρι wera wiha με 3 και 4 ευρώ το κομμάτι.

Οι 5/16 είναι λίγο περίεργο έδαφος και δεν τις χρειάζονται πολλοί. Δε χρειάζεται να αγοραστούν σε σετ αλλά ακομα και έτσι συμφέρει η αγορά τους σε σχέση με μεγάλα καρυδάκια πρεσαριστά. Δε θυμάμαι τιμές. Στα σετ δεν έχεις έλεγχο του τι αγοράζεις γιατί μπορεί να έχουν μέσα πολλές που δε χρειάζεσαι.

daz
22/11/2021, 08:42
οκτανιο οι μακριές pb που έχω έχουν 5 ευρώ η μία. Περίπου 20 ευρώ οι 4 + τα μτφ.

Απ' τα πιο οικονομικά μαγαζιά που μπορείς να βρεις.

https://www.werk10.com/Bits-C6/PB-C6-L-400-fuer-Torx-R-Schrauben::47.html

daz
22/11/2021, 09:16
Αρκετές πληροφορίες υπάρχουν και σε αυτό (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151456) το θρεντ.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151456&p=2760705&viewfull=1#post2760705

Κατσαβιδολαβές.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151456&page=4&p=2855209&viewfull=1#post2855209

Για όποιον δε θέλει να τρέχει ταχυδρομείο, υπάρχουν wiha στην ελλάδα.

Edit.

αυτή τη λαβή την έχω ερωτευθεί. η καινούρια της felo ίσως είναι ακομα καλύτερη αλλά εμένα μου αρέσουν πάντα τα πιο απλά εργαλεία.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151456&page=8&p=3088395&viewfull=1#post3088395

H καινούρια..

https://handtools-from-germany.com/en/felo/screwdriver/felo-06920500-smart-handle.html

Ίσως δεν είναι δύσκολο να βρεθεί και ελλάδα.

JNP
22/11/2021, 11:00
Πολύ ωραία ανάλυση Απόστολε, χαρά στο κουράγιο σου. Ωραία η καινουργια smart της felo, κρίμα δεν προλαβαίνω να την τσιμπήσω από Βερολίνο.
432336
432339432340

lazarefa
22/11/2021, 18:36
Υποκλίνομαι στον πλούτο πληροφοριών και στο πάθος της γραφής σου Απόστολε.

Road Pirat
22/11/2021, 19:20
Την έχω δει στον Καραισκο σε σετ, ίσος να την έχει και μόνη της

daz
22/11/2021, 19:33
Ξέρω οτι πολλοί μπορεί να τα γνωρίζουν ολα αυτά αλλά κάποιοι δεν έχουν πλήρη εικόνα των προτύπων και πως ταιριάζουν μεταξύ τους ή ίσως καποιοι να μη ξέρουν τι δυνατότητες υπάρχουν.

daz
23/11/2021, 00:18
:smokin:

432368

432369

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/11/2021, 03:32
Πολύ ωραία Αποστόλή! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

νεοσσός
23/11/2021, 11:01
Κάποτε είχα ένα ταυ allen key, νομίζω 6 χιλιοστών, στη διάσταση που χρειάζονται τα περισσότερα V-Brakes ποδηλάτων. Πάρα πολύ βολικό, καμία σχέση με τα συνήθη allen. Δυστυχώς χάθηκε και δεν αγόρασα έκτοτε άλλο. Περίπου έτσι ήταν:

432373


Με βασικό δεδομένο το πλεόνασμα χώρου για τη χρήση του, αφού το ποδήλατο δεν έχει στριμωγμένα σημεία, τέτοια λαβή παρέχει καλύτερη μοχλικότητα, πιο μαλακό πιάσιμο στο χέρι και ακρίβεια χειρισμού. Απλά λόγω όγκου δεν είναι από τα εργαλεία που κουβαλάς μαζί σου. Ακόμα απορώ πώς χάθηκε τόσο μεγάλο εργαλείο.

daz
23/11/2021, 13:10
Κάποτε είχα ένα ταυ allen key, νομίζω 6 χιλιοστών, στη διάσταση που χρειάζονται τα περισσότερα V-Brakes ποδηλάτων. Πάρα πολύ βολικό, καμία σχέση με τα συνήθη allen. Δυστυχώς χάθηκε και δεν αγόρασα έκτοτε άλλο. Περίπου έτσι ήταν:

432373


Με βασικό δεδομένο το πλεόνασμα χώρου για τη χρήση του, αφού το ποδήλατο δεν έχει στριμωγμένα σημεία, τέτοια λαβή παρέχει καλύτερη μοχλικότητα, πιο μαλακό πιάσιμο στο χέρι και ακρίβεια χειρισμού. Απλά λόγω όγκου δεν είναι από τα εργαλεία που κουβαλάς μαζί σου. Ακόμα απορώ πώς χάθηκε τόσο μεγάλο εργαλείο.

Το πρόβλημα με τα άλλεν αυτού του τύπου είναι ότι δεν έχουν καθόλου στιβαρότητα. Τα δικά μου που είναι μακρύτερα στρίβουν κανονικά. Ειδικά τα μικρά νούμερα. Πάντως σε πλαστικά και εργασίες με μικρές ροπές είναι πολύ βολικά και γρήγορα. Ειδικά αυτα που δεν έχουν μύτη άλλεν και στη λαβή και έχουν καλό ζύγισμα γυρίζουν σα διάβολοι.

νεοσσός
23/11/2021, 13:15
Τι εννοείς στρίβουν κανονικά και δεν έχουν στιβαρότητα; Ότι παρουσιάζουν ελαστικότητα κατά τον άξονα περιστροφής τους;

Μου λείπει το συγκεκριμένο, αλλά τις 4 φορές το χρόνο που μου χρειάζεται κάνω δουλειά με απλά allen. Έχω τουλάχιστον 5 διαφορετικά, είτε σκέτα, είτε σε πολυεργαλείο. Έχω κόλλημα, δεν μου αρέσει να έχω πράγματα που δεν χρησιμοποιώ συστηματικά. :lol: Καταλήγουν να μου πιάνουν χώρο και να χάνω χρόνο να τα ψάχνω ανάμεσα σε άλλα. Λίγα και απαραίτητα. :)

daz
23/11/2021, 14:17
Στρεβλώσεις εννοώ. Καλα, μεγάλη κουβέντα αυτή.

Athanasios
25/11/2021, 20:25
https://www.vardakas-tools.gr/kleidia-torx/Set-TORX-7-tem-EKLIND-USA-10907
Αυτά τα torx αξίζουν; (δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή, όταν φυσικά έρθουν)
Μπορούν να συγκριθούν με τα BONDHUS;

daz
25/11/2021, 22:30
https://www.vardakas-tools.gr/kleidia-torx/Set-TORX-7-tem-EKLIND-USA-10907
Αυτά τα torx αξίζουν; (δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή, όταν φυσικά έρθουν)
Μπορούν να συγκριθούν με τα BONDHUS;

Μια χαρά είναι. Καλή ποιότητα χωρίς πολλά πολλά.

Τα αλλενάκια της είναι καλά. Δε θα βρεις την προσοχή στη λεπτομέρεια όπως σε άλλες μάρκες αλλά δε τα πληρώνεις και τόσο όσο τα άλλα. Πχ τα άλλεν είχαν κάθετο κόψιμο στις άκρες ενώ στα πιο ακριβά είναι πιο ομαλές. Κλάιν! Industrial beauty! Από θέμα αντοχής στη φθορά δεν ξέρω πως συγκρίνονται με άλλες μάρκες.

Τα συγκεκριμένα δεν έχουν κεφαλή μπίλιας και αν θελεις να συγκρίνεις τιμή θα το κάνεις με κάποιο που έχει ίδια χαρακτηριστικά.

Σε σχέση με τα bondhus, δε ξέρω. Μπορεί να είναι και τα ίδια. Ααπό θέμα ποιότητας εννοώ!
Στο αμέρικα τα bondhus είναι το στανταρ και τα eklind το super good alternative.

Athanasios
26/11/2021, 11:02
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

JNP
04/12/2021, 10:59
Είδα προχθές στο YouTube έναν Αμερικανό βιτσιοζο που καταστρέφει εργαλεία μετρωντας τις αντοχές τους. Ήρθε λοιπόν η ώρα για αλλεν και τορξ... Χρησιμοποίησε σειρές γερμανικές, ελβετική, αμερικανικές και κινεζικές. Καμμια 12αρια σύνολο, οι πιο πολλές επώνυμες.Μεταξύ αυτών Wera, Wiha, Hazet, PBswiss κλπ.
Γενικά καλύτερη σειρά κλειδιών σε αντοχή και εφαρμογές, αλλεν και τορξ, η γερμανική Wera!

νεοσσός
04/12/2021, 11:46
Ο daz πάντως έχει πει:


Το πρόβλημα με τα φθηνά εργαλεία, δεν είναι οτι σπάνε εύκολα.

Τα οφέλη των ακριβών εργαλείων δεν είναι οτι δεν σπάνε με τίποτα.

nauagios
04/12/2021, 13:40
Project farm λέγεται το κανάλι και είναι ωραίος τύπος. Τεσταρει διάφορα προϊόντα και σε αρκετές παραμέτρους. Στο συγκεκριμένο δεν ήταν μόνο η αντοχή. Ήταν πόσο καλά πιάνει στο κεφάλι της βίδας, το επίπεδο φθοράς, πόσα κιλά αντέχουν πριν σπάσουν, η τιμή τους, αν έχουν μπίλια και πόσες στις πόσες μοίρες δουλεύουν. Πότε δεν σου λέει ποιο είναι καλύτερο και το αφήνει σε εσένα ανάλογα με το πώς αξιολογήσεις τα δεδομένα. Αν θες αυτό που βγαίνει πρώτο στην κατηγορία κιλών τότε πάρε αυτό αλλά μπορεί να είναι αρκετές φορές πιο ακριβό από το δεύτερο σε αντοχή.

daz
04/12/2021, 14:01
Ο daz πάντως έχει πει:

Επίσης είχα πει και είχα εξηγήσει γιατί τα εργαλεία πρέπει να αξιολογούνται επάνω στη δουλειά και όχι σε ένα συγκριτικό τεστ.

Όπως και να 'χει, όλα αυτά είναι άσχετα με το θέμα του θρεντ.