PDA

View Full Version : Διαρροή ρεύματος?



borgiriadis1
20/11/2021, 09:54
Καλημέρα στο φόρουμ.
Λοιπον τα δεδομένα είναι :
Inazuma 250 μοντ 2013 ~30000χλμ.
Το πρόβλημα:
Άδειασε 2 μπαταρίες μέσα σε λιγότερο από μήνα.
Την πρωτη το είχα αφήσει κάνα 2βδομαδο και η μπαταρία ήτανε 3ετιας οποτε και υπεθεσα οτι την εκλασε και είναι για αλλαγή (να προσθέσω οτι μέχρι που το άφησα 2εβδομαδες δεν μου είχε κανει κανένα κουλο, ΑΣΕ που πριν το αφήσω το είχα μπριζωσει σε φιλο μάστορα και δεν έδειχνε τπτ περίεργο το pc).

Βάζω λοιπον δεύτερη μπαταρία και κάνω τις βόλτες μου. Πρωτη εβδομαδα όλα τέλεια. Την δεύτερη αρχισαν τα προβλήματα. Πάω στη δουλεια (20 χλμ αποσταση) όλα καλά το πρωι μιζια και έφυγα. Το μεσημέρι πάω να βάλω μπροστά ακουγετε αυτό το ΤΑΚ που υπονοεί οτι δεν έχει ρεύμα η μπαταρία. Το με τα πολλά πήρε σκαστο (δεν ξέρω πως κατάφερα και έβαλα σκαστο το injection αλλά πηρε).
Γυρναω σπίτι (25χλμ όπως προείπα) το σβήνω και καπάκι πάω να το βάλω μπροστά. Το ίδιο ΤΑΚ. Με πιάνουν τα διαολια μου και πάω να το βάλω μπροστά με καλώδια απο το αμάξι. Το αμάξι έλειπε απο το σπίτι αλλά με τα νεύρα που είχα πήγα να το βάλω μπροστά με το sprider που έχουμε για τη δουλεια και Τσαφ η ασφάλεια απο το ρελέ μιζας (αφού είσαι μλκς αγόρι μου).
Παίρνω μια ανάσα και λέω βρε δεν παίρνω το πολύμετρο να μετρησω μπαταρία πριν το σπασω. Μετραω μπαταρία 6,2v.!!!!!!! Ουτε ο φορτιστης δεν το επιανε (το αναγοριζε ως 6βολτο).
Αρχίζω και αγριευω ( για να βγάλω την ασφάλεια απο το ρελέ πρεπει να λύσω σχεδόν όλα τα πλαστικα) αλλά δεν το βάζω κατω. Λινω βλέπω την 30αρα καμένη η ωρα είναι 10 το βράδυ βρίσκω μια 20αρα στην αποθήκη την βάζω και αποσυνδεω την μπαταρία απο το SV 1000 και την συνδεω στο μικρό (ξερω οτι δεν κανει αλλά η ωρα είναι 10 κ εγώ σε έξαλλη κατασταση).
Μετραω 12,72 μιζαρω παιρνει μπροστά.
Μετραω ρελαντί 12.21 ( λέω λογικό δεν μπορεί να φορτισει την μπαταρία απο το 1000).
Μαρσαρω και μετραω μαζί 13.85
Σβηνω μετραω 12,72.

Και τώρα?
Η ωρα κοντεύει 11 και η κοιλιά έχει κολλήσει στην πλάτη.
Παραταω κ εγώ την μπαταρία πανω σαν κύριος με την ελπίδα αν έχει διαρροή να την βρω λίγο πεσμένη σμρ (δεν ξέρω καν αν ισχυει κτ τέτοιο).
Δεν έχω παει ακόμα.
Συγνώμη για το μακρινάρι.
Γνώμες?

Υγ: oldman μην με τρολαρεις πολύ plz.

toyar
20/11/2021, 09:57
η πιθανη διαρροη μετριεται με πολυμετρο σχετικα ευκολα
υπαρχει καποιο προσθετο ηλεκτρικο αξεσουαρ οπως συναγερμος πριζα κλπ;

borgiriadis1
20/11/2021, 10:03
Οχι δεν έχω τπτ έξτρα πανω. (Μονο εξάτμιση φίλτρο απο όταν το αγορασα)
Υπάρχει περιπτωση όταν ζεστενεται να την κλανει ο ανωρθωτης και να μην φορτίζει?

toyar
20/11/2021, 10:06
μετρησες 13,85 αρα φορτιση υπαρχει
μετρα διαρροη

McGyver
20/11/2021, 10:06
Εγώ θα πω τη μαλακία μου...

Έκλασε η πρώτη, την άλλαξες αλλά δεν έσφιξαν καλά οι πόλοι στη νέα μπαταρία και σου άδειασε.

borgiriadis1
20/11/2021, 10:14
μετρησες 13,85 αρα φορτιση υπαρχει
μετρα διαρροη

Κρυο-ζεστο δεν παιζει ρολο?
Θέλεις γινεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι να μετρησω? Απο ηλεκτρικα δεν έχω ασχοληθεί και πολύ παραπανω απο οτι εκανα μέχρι τώρα.


Εγώ θα πω τη μαλακία μου...

Έκλασε η πρώτη, την άλλαξες αλλά δεν έσφιξαν καλά οι πόλοι στη νέα μπαταρία και σου άδειασε.

Το σκέφτηκα αλλά χρειάστηκε 2 εβδομαδες?
Στο λύσιμο δεν κατάλαβα να μην είναι σφιγμένο.

stefanos
20/11/2021, 10:27
Μετραω 12,72 μιζαρω παιρνει μπροστά.
Μετραω ρελαντί 12.21 ( λέω λογικό δεν μπορεί να φορτισει την μπαταρία απο το 1000).


Ναι αλλά λογικά αν στον αέρα είναι 12.72 και στο ρελαντί πέφτει 12,21 μάλλον τραβάς ρεύμα από την μπαταρία όχι απλά δεν την φορτίζεις.

borgiriadis1
20/11/2021, 10:43
Είναι ακριβής όμως η μέτρηση με τόσο μεγαλύτερη μπαταρία?
Μόλις μετρησα σβηστό 12.72

stefanos
20/11/2021, 10:45
Λοιπόν το https://www.manualslib.com/manual/815691/Suzuki-Gw250.html?page=374#manual l λέει στις 5500 14.0 με 15,5 με αναμμένα φώτα.
Και τα πηνία τα καλώδια μεταξύ τους 0,2 με 0,9 Ω και καλώδια με σασί άπειρο.

telegonos
20/11/2021, 10:51
...μπαταρία 6,2v...

....βλέπω την 30αρα καμένη...

...ρελαντί 12.21...


Τι άλλο θες, να στο γράψει με μεγάλα γράμματα;

Πρόβλημα φόρτισης καραμπινάτο.

Μέτρα με τον προβλεπόμενο τρόπο, ανορθωτή-σταθεροποιητή, γεννήτρια(πηνία) και σχετικές καλωδιώσεις. Κάποιο από αυτά, αν όχι όλα, έχουν πρόβλημα.

borgiriadis1
20/11/2021, 14:35
Την 30αρα την έκαψαν από μλκια μου όπως έγραψα.
Τον ανορθωτη πώς τον ελέγχω? (το προβλεπόμενος τρόπος δεν είναι και η πιο κατατοπιστική συμβουλή)

stefanos
20/11/2021, 14:49
Την 30αρα την έκαψαν από μλκια μου όπως έγραψα.
Τον ανορθωτη πώς τον ελέγχω? (το προβλεπόμενος τρόπος δεν είναι και η πιο κατατοπιστική συμβουλή)

Γιατί? 42 απλές μετρήσεις είναι...:look:

basilis_k6
20/11/2021, 16:11
Ειδες 12+ γιατι ειναι καινουργια μπαταρια και δεν καταστραφηκε τελειως. Εχασε παντως πολυ απο τη ζωη της με 6v. Προβλημα φορτισης φαίνεται. 15v βγαζει κανονικα με στροφές το μοτερ.

borgiriadis1
21/11/2021, 13:21
Επανέρχομαι στο θέμα.
Μόλις μετρησα τα πηνία και βγάζουν 0,3Ω οπότε είναι στην περιοχή τιμών που δίνει στο manual(0,2-0,9).
Toν ανορθωτη πώς τον μετράμε?
Ή αφού τα πηνία είναι οκ την έχει φάει ο ανωρθωτης?

telegonos
21/11/2021, 15:25
Αποσυνδέεις γεννήτρια.

Κλίμακα Ω ή buzzer, μετράς από φάση σε φάση. Πρέπει να βγάζουν πολύ μικρές τιμές, σαν αυτές που μέτρησες. Διαφοροποίηση μιας μέτρησης από τις άλλες, δείχνει πρόβλημα.

Κλίμακα Ω ή buzzer, μετράς από ΚΑΘΕ φάση ως προς την γείωση της μοτοσυκλέτας. ΚΑΜΙΑ φάση δεν πρέπει να έχει την παραμικρή αγωγιμότητα με την γείωση.

Εκκινείς τον κινητήρα.

Κλίμακα Volt AC , μετράς με την γεννήτρια αποσυνδεδεμένη την τάση από φάση σε φάση. Η τάση πρέπει να κυμαίνεται από π.χ. 15volt AC στο ρελαντί μέχρι 60-70volt AC στις υψηλές στροφές. Τις ακριβείς τιμές που πρέπει να μετράς στο δικό σου μοντέλο μοτοσυκλέτας, τις λέει το service manual. Μεγάλη απόκλιση σε κάποια μέτρηση από τις τιμές που πρέπει να βγάζει, ή απόκλιση από ζεύγος φάσεων σε άλλο ζεύγος φάσεων, δείχνει πρόβλημα.

Αν οποιοδήποτε από τα παραπάνω δείξει πρόβλημα η γεννήτρια έχει πρόβλημα και πρέπει να αντικατασταθεί ή επισκευαστεί.

Αν ΟΛΑ τα παραπάνω δεν δείξουν πρόβλημα, ΔΕΝ σημαίνει ότι η γεννήτριά σου είναι καλή. Σημαίνει ότι δεν έχει τα παραπάνω προβλήματα. Μπορεί όμως να έχει κάποιο άλλο, που δεν ελέγχεται με τα παραπάνω τεστ, και μόνο η ανεπάρκεια φόρτισης όταν όλα τα άλλα είναι σωστά, να το δείξει.

borgiriadis1
21/11/2021, 18:54
Μάλλον είναι τα πηνία. Μόλις μετρησα. Το manual λέει ότι θα μου δώσει 60V ή περισσότερο στις 5000rpm ενώ εγώ μετρησα 45V~55V σ' αυτές τις στροφές. Για να φύγει πάνω από 60V έπρεπε να φτάσω 7000rpm.

Pew
21/11/2021, 21:28
Μάλλον είναι τα πηνία. Μόλις μετρησα. Το manual λέει ότι θα μου δώσει 60V ή περισσότερο στις 5000rpm ενώ εγώ μετρησα 45V~55V σ' αυτές τις στροφές. Για να φύγει πάνω από 60V έπρεπε να φτάσω 7000rpm.

Τις ιδιες τιμες Volt AC παιρνεις και στα 3 τυλιγματα με τις ιδιες στροφες;

borgiriadis1
21/11/2021, 22:23
Όχι στο 1ο πιάνω 45V
Στο 2ο πιάνω 51V
Και στο 3ο πιάνω 56V
Με περίπου 5500 rpm

Pew
21/11/2021, 22:53
Εγω δε θα βιαζομουν για πηνια.
Ριξε εναν ανορθωτη δανεικο που εγγυημενα να ειναι καλος για δοκιμη και βλεπεις!

borgiriadis1
22/11/2021, 00:48
Δεν είναι κ οτι πιο κινησιμο σαν μοντελο. Έχει κ περίεργη καλωδίωση. Στο SV με 1 φίσα τον βγαζεις πανευκολα.
Μάλλον θα παει σε μάστορα μην αρχίζω και αλλαζω πραγματα μέχρι να το βρω.

OldMan
22/11/2021, 10:09
Τον τρελανατε τον ανθρωπο με ανορθωτες και συστηματα φορτισης..

Στα 6.2V καινουρια μπαταρια ΔΕΝ πεφτει ουτε μετα απο 1 χρονο αφορτιστη..

Υ.Γ.
Μπας και το βροντας καθημερινα το μηχανακι και έχει κοψει στοιχεια η μπαταρία..??

toyar
22/11/2021, 11:53
Η μπας και κατι τη στραγγιζει ταχεως;

OldMan
22/11/2021, 12:56
Η μπας και κατι τη στραγγιζει ταχεως;

Ταχέως σημαινει πολυ ρευμα αρα ζεστα καλωδια..

toyar
22/11/2021, 14:01
στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχω καταλαβει αν ειναι θεμα φορτισης η διαρροης

McGyver
22/11/2021, 14:17
στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχω καταλαβει αν ειναι θεμα φορτισης η διαρροης

Μπαίνει - βγαίνει (το ρεύμα) και δεν καταλαβαίνουμε τίποτα...

Pew
22/11/2021, 14:22
Μαγκες μην του κανετε καζουρα, απ οταν τον γνωρισα ζμπρωχνει!!! (και με τις δυο ενοιες)

Α ΡΕ ΤΑΣΟΟΟΟ

borgiriadis1
22/11/2021, 17:17
Τον τρελανατε τον ανθρωπο με ανορθωτες και συστηματα φορτισης..

Στα 6.2V καινουρια μπαταρια ΔΕΝ πεφτει ουτε μετα απο 1 χρονο αφορτιστη..

Υ.Γ.
Μπας και το βροντας καθημερινα το μηχανακι και έχει κοψει στοιχεια η μπαταρία..??

Όχι ούτε καν. Για να παω δουλειά το έχω και δεν το κανιβαλιζω γενικότερα.
Εγώ σε ελαττωματική μπαταρία πηγε το μυαλό μου αρχικά αλλά από ότι φαίνεται έχω θέμα στη φόρτιση


Μαγκες μην του κανετε καζουρα, απ οταν τον γνωρισα ζμπρωχνει!!! (και με τις δυο ενοιες)

Α ΡΕ ΤΑΣΟΟΟΟ

Πω ρε Βαγγέλη πραγματικά αυτά τα 2 μηχανάκια ακόμα με ταλαιπωρούν. Και να σκεφτείς ότι ένα μεγάλο ποσοστό από βλάβες τις επισκευάζω μόνος μου. Πολλά μαστοριά θα είχα κάνει πλούσια αλλιώς.

Parking
22/11/2021, 17:35
Και να σκεφτείς ότι ένα μεγάλο ποσοστό από βλάβες τις επισκευάζω μόνος μου. Πολλά μαστοριά θα είχα κάνει πλούσια αλλιώς.

τώρα όχι για να στη σπάσω αλλά το σωστό είναι...
Προσπαθείς να επισκευάσεις και ως τώρα είσαι μια μπαταρία μείον
Μήπως λέω μήπως να πας σ έναν ηλεκτρολόγο πριν αρχίσεις να σκας για πηνία και ανορθωτές ?
Λέω γω τώρα

borgiriadis1
22/11/2021, 17:52
Όχι δεν κατάλαβες. Όταν λέω επισκευάζω εννοώ γενικά.
Στο θέμα της μπαταρίας ναι είμαι μια μείον αλλά όπως έγραψα στην αρχή η παλιά μπαταρία ήταν 4χρονων οπότε ήταν απόλυτα λογικό να σχολάσει και μόνη της χωρίς να υπάρχει θέμα διαρροής- φόρτισης.

Και βέβαια θα πάω σε ηλεκτρολόγο αφού οι γνώσεις μου και με τις συμβουλές σας δεν έβγαλαν πουθενά. Απλά την έπαθα Παρασκευή βράδυ και ΣΚ μάστορας είναι λίγο δυσεύρετος οπότε είπα να ψάχτω εγώ μπας και.

Acacius
22/11/2021, 23:53
Καπως έτσι την πάτησε η γυναίκα μου στο αμάξι, όπου θεώρησε πως η μπαταρία έκλασε λόγω ηλικίας, την άλλαξε με καινούργια και ξαναέμεινε εντός της εβδομάδας. Έκτοτε οδηγεί με βγαλμένη την ασφάλεια για το ραδιόφωνο συν κάτι άλλα περιφερειακά μέχρι να φιλοτιμηθώ να της το πάω σε ηλεκτρολόγο.

Αν και με τις τιμές που δίνεις μάλλον έχεις πρόβλημα (και) στη φόρτιση, εφ'όσον έχεις πολύμετρο ο έλεγχος για διαρροή είναι εύκολος και γρήγορος, οπότε μπορείς να εντοπίσεις/αποκλείσεις έναν παράγοντα. Γκούγκλαρε "Parasitic Draw" για υλικό κι οδηγίες.

Shinji Ikari
24/11/2021, 09:04
Εγω δε θα βιαζομουν για πηνια.
Ριξε εναν ανορθωτη δανεικο που εγγυημενα να ειναι καλος για δοκιμη και βλεπεις!

Αυτο. Και μην βαζεις απο αμαξι, Θα καψει τα πηνια.

borgiriadis1
25/11/2021, 14:28
Μόλις με πήρε τηλ ο μάστορας.
Πηνία it' is.
Φέρνουν ρεύμα οπότε μέτρησα σωστά αλλά είναι βραχυκυκλωμένα. Και τα 3!!!!(βγάζουν σπίθες λέει)
100€ +μεταφορικά γτ υπάρχουν μόνο στο εξωτερικό.
+ την φλάντζα άλλα 28€.

Shinji Ikari
25/11/2021, 15:36
Ελπιζω να μην τα εκαψες μετα τη βλαβη και θες και ανορθωτη μετα. Γιατι δεν τα πας για περιελιξη?

borgiriadis1
25/11/2021, 17:11
Κ εγώ αυτό ελπίζω. Περιέλιξη ζητάνε 150 ευρώ οπότε προτιμησα το καινούριο. Και φθηνότερα και κούτα.

Pew
25/11/2021, 17:22
Στα πηνια, μπορεις να δωσεις μεταξυ 1 & 2 μια μικρη ταση ας πουμε 2V
Βαζεις πολυμετρο και μετρας μεταξυ 1&3 ή 2&3 ... βρισκεις λοιπον αν ειναι βραχυκυκλωμενα μεταξυ τους.
Φυσικα, μπορεις να μετρησεις αν ειναι short to ground δηλαδη στο σωμα τους, ειδικα εαν τα εχεις αφαιρεσει.
Ο μαστορας, εψαξε σιγουρα το τι παιζει γι'αυτα;
Τον ανορθωτη σου ειπε με βεβαιοτητα πως τον ελεγξε ή θα το μαθεις κατοπιν εορτης;

Σορρυ κιολας, αλλα μεταφερω την δικη μου δυσπιστια και ισως ο ανθρωπος να ειναι ξηγημενος, αλλα ποτε δεν ξερεις! :)

Volpad
25/11/2021, 17:37
Μπορεί να μέτρησε τα πηνία με megger.

OldMan
26/11/2021, 11:09
Επειδη εγω ειμαι και λιγο στοκος ρε μαγκες δεν μΕ λετε πως γινεται με φτυσμενα πηνια να μη δουλευει ΜΟΝΟ το συστημα φορτισης..??
(αμα θετε... αμα δε θετε εγω παλι θα σας αγαπαω..)

borgiriadis1
26/11/2021, 13:48
Εγώ δεν ξέρω από ηλεκτρικά.
Αλλά επειδή είναι η 2η φορά που παθαίνω βλάβη σε πηνία (όχι στην ίδια μηχανή) και εκείνα ήταν καμμένα εντελώς, με σιγουριά μπορώ να πω ότι μέχρι να πεθάνει η μπαταρία η μηχανή δούλευε κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

telegonos
26/11/2021, 14:40
Επειδη εγω ειμαι και λιγο στοκος ρε μαγκες δεν μΕ λετε πως γινεται με φτυσμενα πηνια να μη δουλευει ΜΟΝΟ το συστημα φορτισης..??
(αμα θετε... αμα δε θετε εγω παλι θα σας αγαπαω..)

Στις περισσότερες μηχανές, το σύστημα ανάφλεξης-τροφοδοσίας, δεν έχει καμία σχέση με τα πηνία φόρτισης. Τραβάει τον ηλεκτρισμό που χρειάζεται από την μπαταρία, και το που θα βρει να τον αναπληρώσει η μπαταρία, ΔΕΝ το ενδιαφέρει, μέχρι να αδειάσει σε σοβαρό βαθμό η μπαταρία τουλάχιστον.

Τόσο για γνώστη που έχεις κοροιδέψει να σε θεωρούν μερικοί εδώ μέσα, αυτό το από τα πρώτα που μαθαίνει κανείς, πως και δεν το ξέρεις;

OldMan
26/11/2021, 17:12
Στο χωριο μου αυτα τα δυο συνδεονται παραλληλα..
(σε αλλα χωρια μπορει και να συνδεονται σε σειρα και να εχουν συνολικη ονομαστικη ταση 24V...)

Το ποιο τραβαει απο ποιο και γιατι, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο..

Αν το παραπανω ισχυει στο χωριο σου, ας ψαξω για μακροχωριανο σου μαστορα..

Volpad
26/11/2021, 17:17
Βρε OldMan, αφού συνδέονται παράλληλα, και τα πηνία δεν στέλνουν τάση (μέσω του ανορθωτή βεβαίως) στη μπαταρία, τότε γιατί το υπόλοιπο μηχανάκι να μην τροφοδοτείται μέχρι η μπαταρία να κλάσει τελείως?

OldMan
26/11/2021, 17:20
Και γιατι το "υπολοιπο" μηχανακι συνεχιζει να δουλευει με κλασμενη μπαταρια ρε μαστορα..??

OldMan
26/11/2021, 17:25
Anyway, αν θεωρείτε οτι υπαρχουν φτυσμενα/καμμενα πηνια (και μαλιστα "σπινθηροβολα" - κατα δηλωσιν) που βγαζουν 55V αντι για 60V και συγχρονως πηδανε την μπαταρία απο ελλειπη φορτιση , it's OK with me..

Pew
26/11/2021, 17:35
Anyway, αν θεωρείτε οτι υπαρχουν φτυσμενα/καμμενα πηνια (και μαλιστα "σπινθηροβολα" - κατα δηλωσιν) που βγαζουν 55V αντι για 60V και συγχρονως πηδανε την μπαταρία απο ελλειπη φορτιση , it's OK with me..

Μην εξαπτεσαι ρε μλκ θα παθεις και τιποτα ομποοοοοοοοοοοο.

Μεινε λιγο σιωπηλος, ο Τάσος δεν μας αφηνει ξεκρεμαστους, θα το μαθουμε εν συντομια το εργο.
Εχω και γω την ιδια απορια πως οι 3 φασεις εχουν καλο βολταζ αλλα δεν φορτιζει...

Θα μαθουμε πιστευω, γι'αυτο του ειπα πως καλο θα ειναι να ρωτησει ξανα και ξανα!

Volpad
26/11/2021, 18:06
Anyway, αν θεωρείτε οτι υπαρχουν φτυσμενα/καμμενα πηνια (και μαλιστα "σπινθηροβολα" - κατα δηλωσιν) που βγαζουν 55V αντι για 60V και συγχρονως πηδανε την μπαταρία απο ελλειπη φορτιση , it's OK with me..

Ναι σωστά τα λές... Αλλα δεν είπε κανένας οτι δουλεύει σωστά...
Αυτό που είπανε τα παιδιά, είναι οτι το μηχανάκι δουλεύει σα να μην συμβαίνει τίποτα και θα συνεχίσει να δουλεύει, μέχρι να πέσει τόσο η τάση της μπαταρίας που να μην έχει πια το φορτίο που χρειάζεται η μοτοσυκλέτα για να δουλέψει.
Η μπαταρία θα χαλάσει.

Μη ξεχνάς, οτι όταν χαλάνε τα πηνία (ή και ο ανορθωτής), ο χρήστης το καταλαβαίνει απο το οτι του τέλειωσε η μπαταρία..
Άν απλά αντικαταστήσει την μπαταρία, χωρίς να μετρήσει, τότε θα η μοτοσυκλέτα θα πάρει μπροστά και θα συνεχίσει να δουλεύει, μέχρι να ξελιγωθεί και η νέα μπαταρία...

OldMan
26/11/2021, 18:25
Ρε μπορουμε να αναλυουμε και να διαφωνουμε για οσο και οπως γουσταρουμε, αλλα - κατα πασα πιθανοτητα - του Τασου τον κωλο θα πιασουν..
(και μαλιστα αγαρμπα..)

borgiriadis1
26/11/2021, 21:43
Oldman σε άλλο νήμα για πρόβλημα έχω ξαναπεί για τον μάστορα και νομίζω τον γνώριζες κ εσύ. Το όνομα παραπέμπει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μοτοσυκλετών.

Ρώτησα κ εγώ επίμονα πως γίνεται με τις τέτοιες μετρήσεις να φταίνε τα πηνία και μου είπε ότι αυτός τα βρήκε βραχυκυκλωμενα. Τώρα κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Θεωριτικα αν είναι όντως πηνία θα λυθεί το θέμα και τέλος. Αλλιώς εδώ θα είμαστε και θα κράζω και θα λέω πως την πάτησα έτσι.

Shinji Ikari
27/11/2021, 13:42
Αυτα τα ειμαι ο παγκοσμιος μαστορας, γαργαλαω, ξερω πιο καλα απο το σχεδιαστη, δερνω και το Σογκοκου, δεν ξερω γιατι χαλασε παλι, ο βοηθος μου ασχοληθηκε οχι εγω, θελω κι αλλα λεφτα να το ξαναφτιαξω, τα εχουμε φαει στη μαπα. Ευχαριστω δεν θα παρω.

Σπιθες, κι εγω δεν καταλαβαινω. Τι ακριβως εγινε οταν εβαλες απο το φορτηγο?

borgiriadis1
29/12/2021, 19:27
Μόλις παρέλαβα τη μηχανη. Το λοιπον:
Το πρόβλημα λύθηκε και ηταν τα πηνία τλκ. Προς μεγάλη εντύπωση και δικιά μου και του μάστορα τα παλιά πηνία είναι σαν καινούρια εξ όψεως. Για τον σπινθήρα μου εξήγησε οτι όταν τα γειωνε με το σασί έβγαζαν σπινθήρα που σημαίνει οτι είναι βραχυκυκλωμένα. Εγώ θυμάμαι οτι το είχα ελέγξει αλλά προφανώς μλκιες έλεγχα. Τσεκαρε μπροστά μου τα αλλά πηνία (τα volt που φτάνουν στην μπαταρία δλδ) και βγάζουν κτ παραπανω απο 14V (δεν θυμάμαι ποσο ακριβως) στο ρελαντί. 14εγω δεν εβνλεπανουτε με μαρσαρισμα.
Τέλος μου έβαλε καινούρια μπαταρια (μετα απο συνεννόηση στο τηλέφωνο σμρ το πρωι) γτ η δικιά μου δεν κραταγε φορτίο (λογικό με τις μλκιες που εκανα).

Συνολικό κοστος 170€
100€ τα πηνία
28€ η φλατζα
30€ η μπαταρια
12€ εργασία.

Συμπέρασμα: Μάλλον είμαι τελείως αμπαλος στις μετρήσεις με πολύμετρο.

toyar
29/12/2021, 21:55
12 ευρω εργασια μετρηση ελεγχος και αλλαγη μπαταριας και πηνιων;:eek:

telegonos
29/12/2021, 23:05
Συμπέρασμα: Μάλλον είμαι τελείως αμπαλος στις μετρήσεις με πολύμετρο.

Ή εγώ τα έγραφα τόσο πολύ μπερδεμένα στο post No15.

H μέθοδος ''ακουμπάω την φάση στο σασί να δω αν πετάει σπίθες κι έτσι συμπεραίνω βραχυκύκλωμα'' είναι πολύ πιο συστηματική-επιστημονική.


28 ευρώ η φλάντζα και 12 η εργασία; Μπας και τα λες ανάποδα;

borgiriadis1
29/12/2021, 23:31
Παιζει το 28 είναι 18 τλκ. Επειδή μου τα έλεγε από το τηλ (τον ρώτησα να ξέρω με πόσα χρήματα να πάω) μου είπε 28 φλάντζα και 25 εργασία και με τις υπόλοιπες τιμές ίδιες 173 (που δεν βγαίνει στην πρόσθεση γτ 100+28+30+25=183). Και μετά μου κράτησε 170. Οπότε παίζει ν μπερδεύτηκε την ώρα που μου τα έλεγε.
Σε κάθε περίπτωση ή η φλάντζα ήταν πιο φθηνή ή αυτός έχασε κανένα 10αρικο εργασίας. Και 25 όμως που μου είπε στο τηλ να χρέωσε (aka 22 που πήρε κ μου κόψε το 3€) πάλι είναι οικονομικά.

Α ξέχασα να αναφέρω ότι το μπριζωσε κιολας για να δει αν ο εγκέφαλος έγραψε καμία βλάβη λόγω πηνίων.

kostaskk
30/12/2021, 11:55
Πάντος οι φλάντζες συνιθος έχουν 1-5 ευρω

borgiriadis1
30/12/2021, 15:08
Αυτή είναι που πιάνει όλο το καπάκι από τα πηνία. Δεν νομίζω να είναι και τόσο φθηνή (ειδικά για ένα μοντέλο που κινήθηκε ελάχιστα).

OldMan
30/12/2021, 15:25
Υπαρχουν και ωραιοτατες φλατζοκολλες..

DoctoR_k6
30/12/2021, 17:09
Υπαρχουν και ωραιοτατες φλατζοκολλες..

E οχι κ ματζιροδουλειες...ακου φλατζοκολλα.
Τι θα κανει ο Ιαπωνας θα πεθανει δηλαδη? :D

Pew
30/12/2021, 17:23
Υπαρχουν και ωραιοτατες φλατζοκολλες..

Σε καπακι που δεχεται "φορτιο" απο κομπλερ μιζας/αξονα/γραναζι you name it ή γενικα στηριζει κινουμενα μερη ... προχωπικα δε θα επαιζα με φλατζοκολλα.
Σιγα το κοστος μιας φλατζας... τουλαχιστον στο επομενο βαλε-βγαλε θα καθαρισει και πιο γρηγορα! :)

OldMan
31/12/2021, 10:29
Σιγα το κοστος μιας φλατζας...

28 ευρουλακια τον τσιβίκωσε τον ανθρωπο ρεεε..
(ουτε ρελανς σε μπομπα χαρακιρι να πήγαινε..)

dankannn
31/12/2021, 14:38
Σε καπακι που δεχεται "φορτιο" απο κομπλερ μιζας/αξονα/γραναζι you name it ή γενικα στηριζει κινουμενα μερη ... προχωπικα δε θα επαιζα με φλατζοκολλα.
Σιγα το κοστος μιας φλατζας... τουλαχιστον στο επομενο βαλε-βγαλε θα καθαρισει και πιο γρηγορα! :)

Γιατι οχι ? Στα honda moto σε ολα τα νεα μανουαλ λεει να βαλεις THREEBOND φλατζοκολλα αν θυμαμαι καλα.
Ακομα και στα αμαξια ετσι κανουν πια

borgiriadis1
31/12/2021, 23:32
28 ευρουλακια τον τσιβίκωσε τον ανθρωπο ρεεε..
(ουτε ρελανς σε μπομπα χαρακιρι να πήγαινε..)

Δεν βαριέσαι ακόμα κ έτσι πάλι φθηνά βγήκε.
Και γλυτώσαμε και από τα χειρότερα σε περίπτωση που δεν ήταν τα πηνία. Αν και άφησε να εννοηθεί ότι αν δεν ήταν δεν θα μου τα χρέωνε και θα έβαζε τα παλιά πάνω (βέβαια κατόπιν εορτής και εγώ λέω ότι θες).