PDA

View Full Version : Κολλητήρι



Σελίδες : [1] 2

daz
28/11/2021, 00:53
Είναι καλά αυτά ρε σεις?

432505

Γιατί του βγήκαν τα μάτια! :lol: Πεταμένα λεφτά!

432506
432507

Για πείτε τι να πάρω πριν πάρω κανένα τσεκουρι feldhoff και luckhaus. :smokin:

Ρευματος, κεραμικό, στυλό, 40-50W με μύτες που αλλάζουν, (θέλω μυτερή και πλακέ). Δε θέλω με αντίσταση σύρματος, δε θέλω σταθμό, ούτε αερίου.

Δε ξέρω αν θέλω με ρυθμιστή θερμοκρασίας. Αν κρατάει πιο σταθερή θερμοκρασία ίσως να αξίζει, αλλιώς δε ξέρω που θα με ωφελήσει.

Bowleno
28/11/2021, 06:34
Ρώτα τον καλλίγραμο με την χοντρή, τον εκ Πάτρας ορμώμενο να σΕ πει που όλη μέρα με τέτοια δουλεύει.

Θα πάρει και την εκδίκηση του όταν σου προτείνει και σου αναλύσει....:D

JNP
28/11/2021, 08:01
Ρε Αποστολη λαμαρίνες κόλλαγες και το ζεματησες έτσι;
Με τίτλο πλέον : Αρχικαταστροφεας της Βασιλικής Αυλής! :beer:

νεοσσός
28/11/2021, 08:22
Επειδή κάνω περιστασιακή χρήση, με λίγη υπομονή κάνω τη δουλειά μου, με άσημα στυλό 60 Watt των 7€, με κωνική μύτη.

Έχω δουλέψει με σταθμό Weller των 400€ που χρησιμοποιούν τεχνικοί που κάνουν δεκάδες κολλήσεις τη μέρα και η διαφορά είναι αισθητή. Κι αυτά χαλάνε βέβαια σε επαγγελματική χρήση, ενώ τακτικά αχρηστεύονται οι μύτες.

Volpad
28/11/2021, 09:20
Ersa ή τα κίτρινα antex.

Προτιμώ τα ersa.

thunder ace
28/11/2021, 10:05
ΕΒΑΚ
432520

daz
28/11/2021, 10:34
Ρε Αποστολη λαμαρίνες κόλλαγες και το ζεματησες έτσι;
Με τίτλο πλέον : Αρχικαταστροφεας της Βασιλικής Αυλής! :beer:

Όχι. Η χρήση ήταν περιστασιακή, για κανένα καλώδιο. Το πήρα μήπως το χρησιμοποιήσω σαν πυρογράφο σε δέρμα αλλά επειδή δεν κρατάει σταθερή θερμοκρασία και οι διακυμάνσεις ήταν μεγάλες, το μόνο που έκανε ήταν να κολλάει κανένα καλωδιάκι που και που.
Τιμή κάπου στα 20 με 25 ευρώ μαζί με κάποιες έξτρα μύτες για δέρμα που ήταν άχρηστες λόγο του παραπάνω λόγου. Το μετάνιωσα την ώρα που το έβγαλα απ' το κουτί του. Το καλώδιο ήταν ελεεινό και τρισάθλιο. Θεόσκληρο που δε μαλάκωσε με τη χρήση και κάθε φορά που το έβαζα επάνω στη βάση γύρναγε και έπεφτε. Για να δουλέψεις με αυτό έπρεπε να είσαι βουδιστής μοναχός ή πολύ πιστός χριστιανός και να πηγαίνεις κάθε κυριακή εκκλησία για να μη ξεχάσεις κανένα άγιο.

Δλδ ανεξάρτητα απ' το ότι κάηκε σε 5λεπτη εργασία, ήταν για πέταμα από κατασκευής.

Εδιτ.. τα σημάδια που βλέπεις έγιναν για να ανοιχτεί.

toyar
28/11/2021, 10:46
Εβακ εχω
Θελω καβουκι και λαμπακι
Σκοτωνεις ανθρωπο με αυτο... .

daz
28/11/2021, 11:33
Επειδή κάνω περιστασιακή χρήση, με άσημα στυλό 60 Watt των 7€, με κωνική μύτη, κάνω τη δουλειά μου, με λίγη υπομονή.

Έχω δουλέψει με σταθμό Weller των 400€ που χρησιμοποιούν τεχνικοί που κάνουν δεκάδες κολλήσεις τη μέρα και η διαφορά είναι αισθητή. Κι αυτά χαλάνε βέβαια σε επαγγελματική χρήση, ενώ τακτικά αχρηστεύονται οι μύτες

Ρε συ νεοσσέ.. Πήρα ένα φθηνό κολλητήρι που ήθελε παραπάνω από λίγη υπομονή και δούλευα με αυτό. Τώρα χάλασε και δε μπορώ να κάνω τη δουλειά ούτε με υπομονή! Και ήταν ακριβότερο απ' το δικό σου. Τώρα τι μου λες? Να πάω να πάρω με 7 ευρώ και να εξακολουθώ να δουλεύω με υπομονή μέχρι να χαλάσει πάλι ένα Σαββατο βράδυ και να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για να ξαναπάρω ένα με 7 ευρώ? Αλλά ας προσπεράσουμε το γεγονός οτι χάλασε, αν και δε δικαιολογείται όταν η χρήση είναι σπάνια (ούτε καν περιστασιακή).
Όταν κάνεις μια δουλειά, τι προσέχεις? Τη δουλειά ή να μην αρχίσει το κολλητήρι να κάνει το φίδι με την άκρη του σε περισσότερους από 400 βαθμούς κελσίου? Ήταν λες και είχε ελατήριο αντί για καλώδιο. Η σταθερότητα στη θερμοκρασία δε, ήταν το κάτι άλλο. Δε περιμένω από φθηνά κολλητήρια να έχουν καλώδια σιλικόνης και να κρατάνε θερμοκρασία όπως ένα σταθμός των 400, αλλά τουλάχιστον όταν είναι αναμμένα θέλω να κολλάνε.

Ο σταθμός εργασίας των 400ων ευρώ έχει απλά αισθητή διαφορά με ένα κολλητήρι των 7 ευρώ? Αισθητή όσο η νύχτα με τη μέρα δλδ?

ΟΚΤΑΝΙΟ
28/11/2021, 11:38
Είναι καλά αυτά ρε σεις?


Τα Weller θεωρούνται από τα πολύ καλά, γιαυτό κ είναι πανάκριβα.
Μήπως το ξεχάσεις στη πρίζα για πολλές ώρες?

daz
28/11/2021, 11:47
ΕΒΑΚ
432520

Δε θέλω πιστόλι. Πιστόλι θα έπαιρνα αν δούλευε το στυλό. Τώρα πρέπει να πάρω στυλό.

Μόνο πιστόλια βρίσκω ebak.

Thanks :beer:

JNP
28/11/2021, 12:07
Το Weller που έχω για περιστασιακή χρήση είναι πολύ καλύτερης ποιότητας και έχει αντέξει σε λογική χρήση μέχρι τώρα.
Αυτό που πήρα από το λιντλ για πυρογραφία έχει δουλεψει σε ξύλο χωρίς πρόβλημα,στα 12 ευρώ.

daz
28/11/2021, 12:32
Τα Weller θεωρούνται από τα πολύ καλά, γιαυτό κ είναι πανάκριβα.
Μήπως το ξεχάσεις στη πρίζα για πολλές ώρες?

5 λεπτά δούλεψε. Και θα δούλευε άλλα 5 το πολύ.

Δεν είναι όλα τα weller πανάκριβα. Σου βρίσκω και luckhaus με 7 ευρώ. Ούτε παίζει ρόλο αν είναι weller όταν είναι φθηνό.
Το φθηνό είναι φθηνό ότι μάρκα και να είναι. Και η φθήνια δε φαίνεται μόνο στην αντοχή του εργαλείου αλλά και στη λειτουργία και σε όλα. Τα οποία τα παρέβλεπα γιατί το χρησιμοποιούσα σπάνια.

Αυτό είχε αντίσταση σύρματος που είναι πιο φθηνή σαν κατασκευή απ' την κεραμική. Σίγουρα ένα weller με κεραμική αντίσταση θα είναι καλύτερο απ' αυτό και θα αντέχει και περισσότερο. Αλλά τσιγκουνεύτηκα. :lol:

Τώρα να πάρω ένα ersa ή να πάρω ένα weller με κεραμική με τα μισά λεφτά?

Volpad
28/11/2021, 12:33
Λοιπόν.

Έχω ένα ersa 60αρι (πολύ περιστασιακή χρήση)
Ένα ersa 25αρι (αυτό το χρησιμοποιώ αρκετά και μπορεί να μείνει στην πρίζα για πάνω από 2 ώρες κάθε φορα)
Ένα antex μπλε 100αρι (για πολύ χοντρές κολλήσεις, σπάνια χρηση)
Ένα antex κίτρινο 30αρι νομίζω (αυτό χρησιμοποιώ συχνότερα. Είναι το 2ο σε 6 χρονια)

Έχουν περάσει και φτηνά κολλητήρια από τα χέρια μου. Κανένα τους δεν άντεξε πάνω από 1 χρόνο.

Το 25αρι ersa είναι το πρώτο μου κολλητήρι. Το πήρα το 2008. Κατά την άποψή μου είναι το καλύτερο από όλα. Ζεσταίνεται γρηγορότερα από όλα και δεν παθαίνει τίποτα έχοντας το στη πρίζα για μεγάλα διαστήματα χωρίς να κάνεις κολλήσεις.

Τα antex τα έχω πάρει στη δουλειά. Το μικρό είναι αυτό που χρησιμοποιούμε συχνότερα από όλα. Κάπου στα 4 χρόνια χάλασε, αλλά επειδή δεν το χρησιμοποιώ μόνο εγώ, αλλά και άλλοι που είναι τέρμα ατσουμπαλοι, δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι καλό ή δεν αντέχει... μετά την 100στη φορά που τους έπεσε κάτω, απλά σταμάτησε να ζεσταίνεται...
Πήρα ένα ίδιο.
Και αυτό, όπως το ersa, μπορεί να το αφήσουμε στη πρίζα για μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς να κολλάμε και δε δείχνει κανένα ίχνος "κουρασης".
Ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα (οχι όσο το ersa), και δεν πέφτει καθόλου η θερμοκρασία του όσο κολλάς (όπως και στο ersa).

Με τα 2 μικρά, έχω κάνει και κολλήσεις σε καλώδια αρκετά χοντρά (μετάξι τους, όχι σε πλακέτα), που κανονικά ήθελαν μεγαλύτερο κολλητήρι.
Μπορεί να πέφτει λίγο η θερμοκρασία και να ζοριζεσαι, αλλά τα καταφέρνουν στο τέλος.

Στη δουλειά, πήρα antex και όχι ersa, γιατί δεν είχε κανένα μαγαζί εκεί κοντά. Θέλω αμα χαλάσει το κολλητήρι, να μπορώ να στείλω έναν μηχανικό και να πάρει ένα καινούριο άμεσα. Δεν θέλω να περιμένουν πότε θα πάω εγώ στη δουλειά για να παραγγείλω...

daz
28/11/2021, 12:34
Ersa ή τα κίτρινα antex.

Προτιμώ τα ersa.

Αυτό?

https://www.pilianidis.gr/el/kollitiri-xeiros-30s-40w-220vac-muti-032kd-24479

Volpad
28/11/2021, 12:43
Ναι αμέ. Είσαι σίγουρος ότι το 40αρι είναι οκ;

Για τη δικιά μου χρήση πχ είναι μεγάλο.

Τι χρήση θα του κανεις;

daz
28/11/2021, 12:54
Το Weller που έχω για περιστασιακή χρήση είναι πολύ καλύτερης ποιότητας και έχει αντέξει σε λογική χρήση μέχρι τώρα.
Αυτό που πήρα από το λιντλ για πυρογραφία έχει δουλεψει σε ξύλο χωρίς πρόβλημα,στα 12 ευρώ.

Εγραψα τόσα αρνητικά και μου λέτε οτι το δικό σας δουλεύει.

Να μου το δώσετε να σας το χαλάσω ρε! :lol:

Γιάννη δε μου έπεσε ποτέ κάτω και δε το ξέχασα ποτέ στη μπρίζα.

Πυρογραφία σε δέρμα χωρίς σταθερή θερμοκρασία είναι για κατσαπλιάδες. Σε ξύλο δεν έχω δοκιμάσει.

JNP
28/11/2021, 13:01
Αυτό?

https://www.pilianidis.gr/el/kollitiri-xeiros-30s-40w-220vac-muti-032kd-24479

Αν μιλάμε για ψιλά καλώδια και πλακέτες και το 25αρι της Antex σε καλύπτει καλύτερα.Στα 30+ ευρω.
https://www.pilianidis.gr/el/kollitiri-xeiros-25w-230vac-me-fis-souko-11176

JNP
28/11/2021, 13:05
Εγραψα τόσα αρνητικά και μου λέτε οτι το δικό σας δουλεύει.

Να μου το δώσετε να σας το χαλάσω ρε! :lol:

Γιάννη δε μου έπεσε ποτέ κάτω και δε το ξέχασα ποτέ στη μπρίζα.

Πυρογραφία σε δέρμα χωρίς σταθερή θερμοκρασία είναι για κατσαπλιάδες. Σε ξύλο δεν έχω δοκιμάσει.

Ούτε του λιντλ κρατάει σταθερή θερμοκρασία, σιγά μην κράταγε σε αυτά τα λεφτά. Απλά είναι ένα εισαγωγικό εργαλειο και αν σου αρέσει η πυρογραφία πας για σωστό και φυσικά ακριβό.
Το ανέφερα για να πω ότι δεν διαλύθηκε... Όχι ότι αξίζει παραπάνω!
Το δικό σου πάντως δίνει την εντύπωση ότι υπερθερμανθηκε και κάηκε, μάλλον δεν υπάρχει θερμοστάτης για προστασία. Τα Weller του μαγαζιού που έβαλες είναι στην σωστή ποιότητα και τιμή.

Volpad
28/11/2021, 13:07
Σορρυ, τώρα διαβασα για τι χρήση το θες.
Θεωρώ ότι το 40αρι θα είναι κομπλε, αν και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με δέρματα.

Για ξύλο (και για να κολλάω τα πλαστικά από τα μηχανακια) έχω ένα φτηνότερο 30αρι black & decker που είχε πακέτο καμία 10αρια μύτες.
Ούτε θυμάμαι από που το είχα πάρει...
Δεν λέει και πολλά. Έχω αρκετά μειονεκτηματα να πω, για αυτό και δεν το ανέφερα εξαρχής.

cityfly
28/11/2021, 13:11
Δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη μάρκα, σαν παράδειγμα είδους το αναφέρω.

Για πυρογραφία, δέρμα κλπ είναι μάλλον καλύτερα να πάρεις κάτι τέτοιο

https://www.amazon.de/-/en/Preciva-Burning-20-Piece-Temperature-Adjustable/dp/B08H2BK8QD/ref=sr_1_4?adgrpid=80928947014&gclid=EAIaIQobChMI6r-kkYO79AIVPY1oCR34yAxOEAAYASAAEgJT-_D_BwE&hvadid=394701077207&hvdev=c&hvlocphy=9067749&hvnetw=g&hvqmt=e&hvrand=9239963232338470697&hvtargid=kwd-298999209088&hydadcr=26773_1906319&keywords=holzbrenngerät&qid=1638101371&sr=8-4

JNP
28/11/2021, 13:15
Λογικά αυτό είναι βασικό εργαλείο για ξεκίνημα πυρογραφιας.

daz
28/11/2021, 14:17
Ναι αμέ. Είσαι σίγουρος ότι το 40αρι είναι οκ;

Για τη δικιά μου χρήση πχ είναι μεγάλο.

Τι χρήση θα του κανεις;

Όχι δεν είμαι. Τείνω προς 40 αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί έχω χρησιμοποιήσει μόνο αυτό το weller που είχα και μερικές φορές ένα πιστόλι που δεν ήταν δικό μου. Δεν έχω άλλη εμπειρία.

Κυρίως καλώδια 1.5 - 2.5mm (16 -14GA?). 4mm δεν έκανα γιατί δε τα ζέσταινε αυτό που είχα αλλά δε θυμάμαι και αν χρειάστηκε. Αυτό που είχα ήταν 30αρι. Αν ήθελες να την κάνεις σωστά τη δουλειά ήταν οριακό και ήθελε υπομονή, αλλά δε μπορώ να είμαι σίγουρος με τον τρόπο που δούλευε αυτό.
Και πλαστικό έχω κολλήσει. Σαν πυρογράφος δε με ενδιαφέρει και πολύ. Αν μπορεί να κάνει κάτι, ίσως προσπαθήσω καμιά φορά, διαφορετικά, κλάιν!

Σε πλακέτα μια φορά χρειάστηκε μια επιδιόρθωση σε ηλεκτρομοτέρ τιμονιού. Έπρεπε να ξεκολλήσω 6 καλώδια απ' τους μεταλλικούς τους πόλους για να αφαιρέσω την πλακέτα, να αλλάξω ένα ρελέ επάνω στην πλακέτα και να ξανακολλήσω τα καλώδια. Το 30αρι για την πλακέτα ήταν εντάξει. Για τα καλώδια στους πόλους μου έσπασε τα νεύρα.

Τις έχω σβήσει τις φωτό αλλά βρήκα αυτές στο νετ. Ακριβώς την ίδια δουλειά..

432529

πίσω απ' τα ρελέ.

432530

daz
28/11/2021, 14:22
Δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη μάρκα, σαν παράδειγμα είδους το αναφέρω.

Για πυρογραφία, δέρμα κλπ είναι μάλλον καλύτερα να πάρεις κάτι τέτοιο

https://www.amazon.de/-/en/Preciva-Burning-20-Piece-Temperature-Adjustable/dp/B08H2BK8QD/ref=sr_1_4?adgrpid=80928947014&gclid=EAIaIQobChMI6r-kkYO79AIVPY1oCR34yAxOEAAYASAAEgJT-_D_BwE&hvadid=394701077207&hvdev=c&hvlocphy=9067749&hvnetw=g&hvqmt=e&hvrand=9239963232338470697&hvtargid=kwd-298999209088&hydadcr=26773_1906319&keywords=holzbrenngerät&qid=1638101371&sr=8-4

Έγραψα παραπάνω οτι το θέλω κυρίως για κανένα καλώδιο. Το weller το πήρα με έξτρα μύτες μήπως μπορεί να κάνει και πυρογραφία αλλά στην πρώτη προσπάθεια εγκατέλειψα. Χρησιμοποιούσα μόνο τη μυτερή μύτη και την πλακέ σε κανένα καλώδιο και σπάνια σε καμία πλακέτα για φρεσκάρισμα επαφών ή αλλαγή κανενός ρελέ. Δε ψάχνω για πυρογράφο. Thanks .. :)

o_gavros
28/11/2021, 14:25
Αποστολε πάρε και μια τρομπιτσα αναρρόφησης άμα σου σκάνε πλακέτες για διορθωμα. Βοηθάει πάρα πολύ να μη τα κάνεις πουτανα όλα.

Παρακολουθω με ενδιαφέρον την κουβέντα, καθώς μου προκαλεί εντύπωση το πώς χαλάς κολλητηρια. Έχω τρία, τα δύο βέβαια αγνοείται η τύχη τους, κανένα εκ των οποίων δεν ήταν σε κόστος απνω από 10-15€. Το τελευταίο που πήρα μέσα στο έτος είναι ένα τοταλ στα 60w και κάνω δουλίτσα περιστασιακά κι εγώ μεν, απροβληματιστα δε.
Μέσα στο μήνα έφτιαξα ένα καινούριο τζιτζίκι με κόλληση στη μπαταρία την 9v , κάνα πενταρι αλλαγές μικροσουιτς σε πλακετακια και γενικώς δούλεψε υπερωρία για τη συνολική ετήσια χρήση που κάνω με το κολλητηρι.
Επίσης #2,έχω δει ότι στα καλώδια, βοηθάει πολύ και η πάστα.

stefanos
28/11/2021, 14:59
Εγώ πάντως έχω διαπιστώσει ότι οι ηλεκτρικές αντιστάσεις χαλάνε αν τις έχω στη ντουλάπα στο μπαλκόνι.
Αυτό αφορά και κολλητήρια και ηλεκτρικές ψησταριές,
Μάλλον πεθαίνουν από την υγρασία.

daz
28/11/2021, 15:04
Αποστολε πάρε και μια τρομπιτσα αναρρόφησης άμα σου σκάνε πλακέτες για διορθωμα. Βοηθάει πάρα πολύ να μη τα κάνεις πουτανα όλα.

Παρακολουθε ενδιαφέρον την κουβέντα, καθώς μου προκαλεί εντύπωση το πώς χαλάς κολλητηρια. Έχω τρία, τα δύο βέβαια αγνοείται η τύχη τους, κανένα εκ των οποίων δεν ήταν σε κόστος απνω από 10-15€. Το τελευταίο που πήρα μέσα στο έτος είναι ένα τοταλ στα 60w και κάνω δουλίτσα περιστασιακά κι εγώ μεν, απροβληματιστα δε.
Μέσα στο μήνα έφτιαξα ένα καινούριο τζιτζίκι με κόλληση στη μπαταρία την 9v , κάνα πενταρι αλλαγές μικροσουιτς σε πλακετακια και γενικώς δούλεψε υπερωρία για τη συνολική ετήσια χρήση που κάνω με το κολλητηρι.
Επίσης #2,έχω δει ότι στα καλώδια, βοηθάει πολύ και η πάστα.

Η πάστα είναι μαστ ρε. Χωρις πάστα δε κολλάει καλώδιο σωστά. Ενώνεις τα καλώδια, βάζεις πάστα και ακουμπάς το κολλητήρι από κάτω και το σύρμα από πάνω. Καλό είναι να έχεις τσιμπίσεις και λίγο τη μύτη απ' το κολλητήρι με το συρματάκι πριν το βάλεις πάνω απ' το καλώδιο, αλλά ελάχιστα μόνο. Το σύρμα θα λιώσει απ' την επάνω μεριά και θα στεθεροποιηθεί μέσα στο καλώδιο. Αυτό χωρίς πάστα δε νομίζω οτι μπορεί να γίνει.
Βασικά σε όλα θέλει πάστα. Και στα ηλεκτρονικά. Και σφουγγαράκι θέλει για καθάρισμα της μύτης αλλιώς δε δουλεύει καλά.

Γιάννη η πιο χρονοβόρα διαδικασία που έχω κάνει είναι αυτή παραπάνω, στο ηλεκτρομοτέρ και η χρήση του ήταν λίγες φορές το χρόνο. Γι' αυτό τσιγκουνεύτηκα να πάρω καλό και ακόμα δε θέλω να διαθέσω πολλά και ψάχνω την οικονομικότερη επιλογή.
Αλλά δε γουστάρω να ρίξω πάλι ζαριά.

daz
28/11/2021, 15:09
Εγώ πάντως έχω διαπιστώσει ότι οι ηλεκτρικές αντιστάσεις χαλάνε αν τις έχω στη ντουλάπα στο μπαλκόνι.
Αυτό αφορά και κολλητήρια και ηλεκτρικές ψησταριές,
Μάλλον πεθαίνουν από την υγρασία.

Ήταν είτε μέσα στο σπίτι, είτε στο γκαράζ μέσα σε πλαστικό κουτί μαζί με όλα τα παρελκόμενα.

daz
28/11/2021, 15:14
Αν μιλάμε για ψιλά καλώδια και πλακέτες και το 25αρι της Antex σε καλύπτει καλύτερα.Στα 30+ ευρω.
https://www.pilianidis.gr/el/kollitiri-xeiros-25w-230vac-me-fis-souko-11176

Το 25αρι είναι μικρό, δε κάνει. Δε ξέρω αν θέλω 30 ή 40 αλλά σίγουρα όχι μικρότερο.

lazarefa
28/11/2021, 16:13
Από το 1987-88 ασχολούμαι (ως ερασιτέχνης) με κολλήσεις με καλάι και κολλητήρι, κυρίως σε πλακέτες ηλεκτρονικών, κάποιες φορές και καλώδια, σχετικά μικρής διατομής (όχι ισχυρών ρευμάτων).
Από το 1989 έχω ένα κολλητήρι Antex XS25 (25Watt) το οποίο έχει αντέξει τα πάνδεινα κι έχει επιβιώσει αλώβητο. Ούτε αντίσταση έχει κάψει και η μύτη του είναι ανέπαφη.
Καλά κατ' εμέ είναι και τα Ersa. Έχω ένα 15W 13 χρόνια τώρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δουλέψει πολύ συχνά. Δείχνει πάντως αρκετά ποιοτικό.
Έχω καλές συστάσεις από γνωστούς που τα δουλεύουν και για τα ισπανικά JBC.
Η Weller είναι μια πολύ καλή εταιρεία (Cooper Tools η μητρική αν θυμάμαι σωστά), ωστόσο τα τελευταία χρόνια έχει κυκλοφορήσει και κάποιες μάλλον φτηνές κι αμφιλεγόμενες σειρές, και μάλλον σε τέτοιο μοντέλο έπεσες.
Για τη χρήση που θέλεις, λογικά θέλεις τουλάχιστον 40W μοντέλο ή και μεγαλύτερο.
Ίσως κάτι τέτοιο:
https://www.skroutz.gr/s/10416945/Antex-HP-80-%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-80W.html
https://www.skroutz.gr/s/2978511/Weller-SI120-%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-120W.html

daz
28/11/2021, 16:32
laz για καλώδια μπορώ να χρησιμοποιήσω και πιστόλι, δεν έχουν ανάγκη. Αλλά αν χρειαστεί να ακουμπήσω καμιά πλακέτα θέλω στυλό.
Και θέλω στυλό που να μπορεί να κάνει εργασίες σαν την απο πάνω που έβαλα.

Αν χρειαστώ μεγάλο, θα πάρω πιστόλι ή τσεκούρι σαν το δευτερο που έβαλες.

Τώρα ψάχνω να βρω τη χρυσή τομή ανάμεσα σε λεπτοδουλειές και να μπορώ να κολλάω και συρματα 1,5-2,5μμ που είναι αρκετά συνηθισμένο. Αν το 30άρι μπορεί να το κάνει, θα πάρω 30αρι.

Volpad
28/11/2021, 17:11
Κοιτα. Το 30αρι για τα 2.5μμ είναι οριακά μικρό.
Το 40αρι όμως για ορισμένες περιπτώσεις με λεπτά καλώδια σε πλακέτα, είναι μεγάλο με κίνδυνο να ξηλώσεις τη πλακέτα.

Εγώ θα έλεγα να πάρεις το 30αρι. Μπορεί να ζοριστεις λίγο στα 2μισαρια σε πλακέτα, αλλά θα δεν θα κάνεις ζημιά σε πλακέτα πε 1 ή ενάμιση καλώδιο.

lazarefa
28/11/2021, 18:58
Εφόσον εκτιμάς ότι θα σε καλύψει ισχύς γύρω από τα 30W, μάλλον σε κάτι τέτοιο αξίζει να πας:
https://www.stathisnet.gr/kollitiri-jbc-65s-230v
ή, εναλλακτικά σε κάτι τέτοιο:
https://www.pilianidis.gr/el/kollitiri-xeiros-30s-40w-220vac-muti-032kd-24479

silkman
28/11/2021, 21:03
Σε τετοια γαμωεργαλεία όπως τα κολλητηρια τα παιρνεις παντα απο αμαζον κλπ, το δουλευεις, καιγεται και στο αλλαζουν με ενα εμαιλ.

Οι εδω που έχω παρει και ακριβά σου λένε παρε καινουργιο, ετσι ειναι αυτα καιγονται :nono:

EDIT: Ωραια τα λινκς που βαλατε, αυτό τί σας λέει (θελω και θερμο αερα και κολλητηρι)
https://www.stathisnet.gr/stathmos-thermou-aera-me-kollitiri-600w-yh-852-yihua

daz
28/11/2021, 21:57
Σε τετοια γαμωεργαλεία όπως τα κολλητηρια τα παιρνεις παντα απο αμαζον κλπ, το δουλευεις, καιγεται και στο αλλαζουν με ενα εμαιλ.

Οι εδω που έχω παρει και ακριβά σου λένε παρε καινουργιο, ετσι ειναι αυτα καιγονται :nono:

EDIT: Ωραια τα λινκς που βαλατε, αυτό τί σας λέει (θελω και θερμο αερα και κολλητηρι)
https://www.stathisnet.gr/stathmos-thermou-aera-me-kollitiri-600w-yh-852-yihua

Ανοιξε θρεντ silk.. Μη τα μπλέκουμε όλα μαζί.

OldMan
29/11/2021, 12:05
Μελανοφορε, δεν σΕ φταιει το κολλητηρι αλλα η μυτη..!!

Και 100W κολλητηρι να εχεις, αν η μυτη του ειναι κωνικη 0.8mm, ουτε εναμισάρι καλωδιο δεν θα καταφερεις να γανωσεις..;)

Υ.Γ.
Αν εχεις ¨"ψυχολογικα" με τα Weller, παρε Antex και πορευσουν εν ειρηνη..

daz
29/11/2021, 13:14
Μελανοφορε, δεν σΕ φταιει το κολλητηρι αλλα η μυτη..!!

Και 100W κολλητηρι να εχεις, αν η μυτη του ειναι κωνικη 0.8mm, ουτε εναμισάρι καλωδιο δεν θα καταφερεις να γανωσεις..;)

Υ.Γ.
Αν εχεις ¨"ψυχολογικα" με τα Weller, παρε Antex και πορευσουν εν ειρηνη..

Πλακέ (κατσαβιδιου) 3.2χιλ χρησιμοποιούσα. Και ότι και να παρω, μύτες θα πάρω και την πλακέ και την μητερη. ersa jbc μου βγαίνει στα 63 με εξτρα μύτη και δε μπορώ να δικαιολογήσω την ποιότητα για τη χρήση που κάνω. Antex Weller πάνε τα μισα.

Κανένα πρόβλημα με τα Weller. Το ότι χάλασε αυτό που είχα δε σημαίνει ότι όλα τα Weller είναι μάπα. Αλλά θα κοιτάξω να πάρω με κεραμική αντίσταση.

OldMan
29/11/2021, 13:24
Αλλά θα κοιτάξω να πάρω με κεραμική αντίσταση.

Καλα θα κανεις αλλα εχε υποψιν οτι οι θερμοστατες των κεραμικων αντιστασεων ειναι λιγο "ιδιορυθμοι"..
(μπορουν να σε τρελανουν απο την πρωτη χρηση.. - ειδικα στα κολλητηρια με περαστη μυτη)

daz
29/11/2021, 20:26
... ή τα κίτρινα antex.



Μάλλον εννοείς αυτή τη σειρά η οποία μάλλον δε μου κάνει. Δεν έχει μεγαλύτερο από 25w και οπως φαίνεται είναι κυρίως για ηλεκτρονικά. Πάντως έχει κεραμικές αντιστάσεις.

https://www.antex.co.uk/products/precision-range-soldering-irons/

Αυτή είναι για γενική χρήση, δεν ξέρω τι αντιστάσεις έχει αλλά είναι φθηνότερα.

https://www.antex.co.uk/products/lite-range-soldering-irons/


Με βλέπω να πηγαίνω σε κάτι τέτοιο

https://stokostos.gr/product/kollitiri-cheiros-30w-antex-hp-30/?skr_prm=WyIzYTlkN2JmMC1mYmIzLTRiNTItYTc5My02MGNlMjc2NTgyNjIiLDE2MzgyMDc0OTQ0OTUseyJhcHBfdHlwZSI6Ind lYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0&v=2a4b9e2e4254

Με δευτερη μύτη θα πάει ένα 30αρι.

Η μλκια είναι οτι το 40αρι έχει την πλακέ μύτη και το 30αρι την μυτερή.

daz
29/11/2021, 20:30
Weller 30w δε βρίσκω. Μονο 25 και 40. Αυτά δε νομίζω να έχουν καμια ουσιαστική διαφορά απ' τα μπλε antex.

https://www.vardakas-tools.gr/kollhthria/WELLER-SP25N-Kollhthri-25-Watt-me-3-LED/skr_prm/WyIzYTlkN2JmMC1mYmIzLTRiNTItYTc5My02MGNlMjc2NTgyNjIiLDE2MzgyMDk3NjQ5MTYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNw IjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.vardakas-tools.gr/kollhthria/WELLER-SP40N-Kollhthri-40Watt-me-3-LED/skr_prm/WyIzYTlkN2JmMC1mYmIzLTRiNTItYTc5My02MGNlMjc2NTgyNjIiLDE2MzgyMDkzOTI1ODgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNw IjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Volpad
29/11/2021, 20:56
Daz σωστά. Αυτά εννοούσα.
Προφανώς κάνω λάθος και δεν είναι 30αρι αυτό που έχω πάρει στη δουλειά, αλλά το xs25..

Εχω αλλάξει και τη μύτη γιατί η μαμά ήταν πολύ λεπτή.

Δεν ξέρω αν θα σου φτάνει το 25αρι...

Η διαφορά που έχουν τα wellers με τα μπλε antex για εμένα είναι πολύ βασική.
Τα antex δεν έχουν λεντακια και μπλιμπλικια. Είναι απλό εργαλείο.
Παρε το μπλε antex το 30αρι ή , αμα νοιώσεις μπρουκλης, το κίτρινο το 25αρι και ένα μπλε 40αρι και θα είσαι κομπλέ για όλες τις εφαρμογές...

νεοσσός
29/11/2021, 22:17
Έχω κάνει κάμποσες κολλήσεις σε πλακέτες με σταθμούς Weller, μύτες συνήθως πλακέ 1mm, θερμοκρασία λειτουργίας περί τους 300°C και χρήση flux. Δεν θα έλεγα ότι είμαι έμπειρος, αλλά είχα την τύχη να συνεργάζομαι με πολύ έμπειρους τεχνικούς που έχουν εκατοντάδες χιλιάδες κολλήσεις στο βιογραφικό τους, σε πολύ ευαίσθητες πλακέτες. Αυτοί μου έδωσαν μερικές χρήσιμες συμβουλές, ενώ άλλες τις έμαθα διαβάζοντας, ώστε να μπορώ να κάνω βασικές εργασίες, με ανεκτό αποτέλεσμα.

Για παράδειγμα, σε επαφές τροφοδοσίας, οι ανοχές στην αντίσταση είναι μεγάλες, ενώ σε επαφές διαμεταγωγής δεδομένων οι απαιτήσεις αυξάνονται. Εκεί θέλει και εμπειρία και ακριβό εξοπλισμό, διαφορετικό για κάθε εργασία. Αν μιλάμε και για διεπαφή USB type-c, πρέπει να είσαι γκουρού για να πετύχεις τις 24 επαφές με σωστή αγωγιμότητα και χωρίς βραχυκύκλωμα. Το flux βοηθάει πολύ στο να πάει η κόλληση στο μέταλλο, αλλά από μόνο του δεν κάνει θαύματα. Μετράει και η ποσότητα της κόλλησης, η μύτη του κολλητηριού, η θερμοκρασία, πόσο θα έχεις καθαρίσει πριν τις επαφές, ενώ σε διαδοχικές προσπάθειες θα πρέπει να δίνεις χρόνο ψύξης, ώστε να μη χαλάσεις γειτονικά κυκλώματα στην πλακέτα.

Για την αφαίρεση υπολειμμάτων από καλάι από την πλακέτα, εκτός του θερμού αέρα και του απορροφητήρα, βοηθάει η χρήση απορροφητικού σύρματος κόλλησης (https://www.bestprice.gr/cat/7839/diafora-analosima-ergaleion.html?q=%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CF%83%CF% 8D%CF%81%CE%BC%CE%B1+%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82), σε χρήση μαζί με το κολλητήρι.

Οι δουλειές που περιγράφει ο daz είναι σχετικά απλές, δεν χρειάζεται κολλητήρι των 50€ για να τις κάνει καλά. Απλά θέλει περισσότερη προσοχή και υπομονή. Προσοχή θέλει και στην επιλογή της διατομής του σύρματος της κόλλησης. Αν είναι μεγάλης διατομής, λιώνει δύσκολα, θέλει δυνατό κολλητήρι, ίσως χωρίς νόημα τέτοια επιλογή για τις περισσότερες δουλειές. Αν είναι μικρής διατομής η κόλληση, δεν θα βοηθήσει σε χοντροδουλειές ένωσης καλωδίων. Χρειάζεται κάτι ενδιάμεσο.

Παρακάτω, τα δικά μου κολλητήρια, για γενική, πολύ βασική χρήση. Έχω κολλήσει και πλακέτες, αλλά μόνο επαφές τροφοδοσίας, π.χ. σε φθηνές συσκευές που δεν με ένοιαζε ενδεχόμενη φθορά. Ήταν δίλημμα "την πετάω και παίρνω άλλη ή αποπειρώμαι να την επισκευάσω".

Το πρώτο μού δόθηκε από φίλο, με αρκετές φθορές σε σώμα και μύτη. Το χρησιμοποίησα μερικές φορές, αλλά με ταλαιπώρησε άσκοπα. Δεν ξέρω γιατί δεν το έχω πετάξει ακόμα. Η λαβή τύπου πιστολιού δεν με βόλεψε. Είναι 30 Watt και κάνει να ζεσταθεί περί τα 6 λεπτά. Σκληρό καλώδιο, επίσης άβολο.

Το δεύτερο ήταν του πατέρα μου. Κατασκευή άλλης εποχής, ποιοτικό καλώδιο και πλαστικά. Είναι 100 Watt. Ογκώδες, με ισχύ που δεν μου χρειάζεται και μύτη για να ενώνεις αλυσίδες βαποριών. Το χρησιμοποίησα λίγο στα φοιτητικά μου χρόνια, χωρίς καλά αποτέλεσματα, αφού δεν ήταν κατάλληλο για τις εργασίες που το ήθελα. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ούτε αυτό στην αποθήκη μου. :lol:

Το τρίτο στα δεξιά, είναι 60 Watt. Αγοράστηκε φέτος 7€ και είναι αυτό που χρησιμοποιώ περιστασιακά. Ζεσταίνεται στα 3 λεπτά περίπου, η κωνική μύτη του είναι μέτρια, αλλά ανθεκτική. Δεν θα έλεγα ότι διατηρεί σταθερή θερμοκρασία εύκολα, αλλά κάνει τη δουλειά που θέλω για απλές ηλεκτρικές επαφές, χωρίς υψηλές απαιτήσεις στην απόκλιση της αντίστασης της επαφής. Το καλώδιο είναι θεόσκληρο, ενώ δεν έχει βάση. Αναγκάζομαι και βάζω πένσα να μου κρατάει το καλώδιο για να μη μου ασκεί ροπή όταν κολλάω. :lol: Θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένος με την αγορά μου, δεδομένης της χαμηλής τιμής του. Οι εργασίες που κάνω δεν δικαιολογούν μεγάλη επένδυση, αλλά ίσως εξαιρούνται τα κολλητήρια των 30€ που προτείνατε παραπάνω με τις πλακέ μύτες. Αν ποτέ χαλάσει, θα σκεφθώ να πάρω κάτι καλύτερο, περισσότερο για την αίσθηση και όχι για το αποτέλεσμα.

432546


Στη θέση σου daz θα έδινα γύρω στα 30€ και θα πρόσεχα περισσότερη την επιλογή του σύρματος κόλλησης και το flux.

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/11/2021, 22:47
Από τα πρώτα μου κολλητήρια. Πρέπει να το έχω σχεδόν 30 χρονια :lol:

432547

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/11/2021, 22:49
Αυτό το έχω μια 20ετια, σκυλι μαύρο. Το 90% της δουλειάς μου αυτό την έχει βγάλει

432548

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/11/2021, 22:50
Το τελευταίο μου απόκτημα. Το έχω κανα χρόνο, αρκετά καλό μπορώ να πω

432549

νεοσσός
29/11/2021, 22:54
Το ζήτημα είναι να πάρει κολλητήρι κατάλληλο για το είδος και τη συχνότητα χρήσης. Τα ακριβά εργαλεία δικαιολογούνται αν κάποιος ασχολείται συστηματικά λόγω εργασίας.

Αν τώρα ένας ερασιτέχνης έχει λεφτά για ξόδεμα, ας πάρει κατευθείαν αυτό (https://www.skroutz.gr/s/12429932/Weller-WR-3000M-Set-%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%9A%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-360W-%CE%BC%CE%B5-%CE%A1%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-3-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%CF%82.html). :p

νεοσσός
29/11/2021, 23:07
Στη δουλειά, πήρα antex και όχι ersa, γιατί δεν είχε κανένα μαγαζί εκεί κοντά. Θέλω αμα χαλάσει το κολλητήρι, να μπορώ να στείλω έναν μηχανικό και να πάρει ένα καινούριο άμεσα. Δεν θέλω να περιμένουν πότε θα πάω εγώ στη δουλειά για να παραγγείλω...
Άμα πας σε ακριβές λύσεις, υπάρχουν εταιρείες στην Ελλάδα που παρέχουν next business day on site support για σταθμούς εργασίας, μύτες και παρελκόμενα.

Χαλάει το κολλητηρι, παίρνεις τηλέφωνο και σου έρχεται συνεργάτης με καινούριο, το αργότερο την επόμενη εργάσιμη ημέρα.

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/11/2021, 23:09
Αν τώρα ένας ερασιτέχνης έχει λεφτά για ξόδεμα, ας πάρει κατευθείαν αυτό (https://www.skroutz.gr/s/12429932/Weller-WR-3000M-Set-%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%9A%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-360W-%CE%BC%CE%B5-%CE%A1%CF%8D%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-3-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%CF%82.html). :p


Το θέλω, βγάζω νεφρο κ το ανεβαζω στο ebay :bawl:

Σοβαρά τώρα, τόσα λεφτά, δε καταλαβαίνω γιατί να κοστίζει, ΟΣΟ καλό και να'ναι

νεοσσός
29/11/2021, 23:13
Σε παλαιότερη δουλειά, είχαμε 5 τεχνικούς που απέφεραν έσοδα πάνω από 1.000€ τη μέρα. Εκεί δεν σε νοιάζει πόσο κοστίζει το κολλητήρι, αλλά η ταχύτητα, η ποιότητα και η αδιάλειπτη εργασία.

daz
30/11/2021, 00:26
Νεοσσέ δεν ασχολούμαι με ηλεκτρονικά γιατί αφενός δε το 'χω, αφετέρου δε μου χρειάζεται.

Ούτε με ηλεκτρικά θέλω να ασχολούμαι γιατί επίσης δεν το έχω. Αλλά μερικές φορές είναι ανάγκη.

Άλλες πάλι δεν έχω τίποτα να χάσω. Όπως στο μοτέρ τιμονιού. Ή θα πήγαινε για πέταμα πριν το κατσαβιδιάσω ή θα πήγαινε μετά. :lol: Για ένα ρελεδάκι, άξιζε η προσπάθεια.

Και πλαστικό έχω κολλήσει αλλά εκεί αξίζει να πάρεις κάτι πιο εξειδικευμένο αν χρειάζεται συχνά.

Γενικά δεν έχω απαιτήσεις και γι' αυτό δε θέλω να πάρω κάτι πολύ ακριβό. Αλλά δε θέλω και τα προβλήματα που έχουν τα πολύ φθηνά. Και δεν αναφέρομαι στην αντοχή τους, όσο στα υπόλοιπα όπως σκληρά και κοντά καλώδια και μεγάλες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία.

Πάστα και σύρμα έχω βρει αυτό που θέλω. Μια χαρά δουλεύουν.

lazarefa
30/11/2021, 09:33
Ας μην το πολυψειρίζουμε λοιπόν...Παίρνεις αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/2979470/Antex-HP30-%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-30W.html
ή αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/8877932/Antex-HP40-%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-40W.html
και αναμένουμε εντυπώσεις...

JNP
30/11/2021, 09:33
Προσωπικά για τις ψιλοδουλειές είχα ένα seny 28w που ζει και δουλεύει ακόμα μετά από 35 χρόνια. Πριν μια 5ετια πήρα ένα Weller 25w με τα τρία led μπροστά, σαν αυτά του vardakas. Καλή ποιότητα γενικά. Για τις χοντροδουλειές πήρα από το πρακτικερ ένα πιστολοειδες 100w γιατί το παλιό 40ετιας τα έφτυσε, καιρός ήταν...

dankannn
30/11/2021, 13:33
Έχω μια μεγάλη εμπειρία από θέμα κολλήσεων αν και ερασιτέχνης.
Στην κατοχή μου έχω , έναν σταθμός Κόλλησης ZD917 ZND 60W και χωριστά ένα κολλητήρι Weller 25W απο τα παλιότερα μοντέλα γκρι με λίγο μπλε ,καθώς και ένα facom 15 w και τέλος ένα κολλητήρι της JBC 30W / 230V.
Πάντα θα σου πω ότι χρησιμοποιώ το JBC 30W , το έχω από όταν ήμουν μαθητής , πριν 30 χρονιά.
Εκτός από τα smd-ολοκληρωμένα που είναι περίπου στα 12watt και βάζω τα μικρότερα κολλητήρια η τον σταθμό.
Δεν είχα πότε πρόβλημα και έχω ακόμα μύτες του που είναι λειτουργικές , αν αντέχεις οικονομικά το αγοράζεις και δεν θα ασχοληθείς με κολλητήρι ξανά εκτός και καταστρέψεις από μονός σου καμία μύτη

https://kleopatraelectronics.gr/el/%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1/21252--jbc-30w-230v.html

OldMan
30/11/2021, 13:51
Μια χαρα ειναι και τα JBC αλλα με 380oC σε μύτη 1.5mm δεν γινονται "χοντροδουλιές"..

dankannn
30/11/2021, 14:02
Μια χαρα ειναι και τα JBC αλλα με 380oC σε μύτη 1.5mm δεν γινονται "χοντροδουλιές"..


Σωστά τα λες , χρειάζεται και η ανάλογη μύτη ανάλογα με το τι κάνεις
Τελος αρκετοί έχουν λεπτές μύτες για πολύ ώρα σε πολλή δυνατα κολλητήρια και τις καταστρέφουν.
Και υπάρχουν και αρκετοί που δεν ξέρουν πώς να καθαρίζουν την μύτη από ένα κολλητήρι πάνε και τις τρίβουν με ότι βρουν με συνεπεία παλι να τις καταστρέφουν

OldMan
30/11/2021, 14:07
Και υπάρχουν και αρκετοί που δεν ξέρουν πώς να καθαρίζουν την μύτη από ένα κολλητήρι πάνε και τις τρίβουν με ότι βρουν με συνεπεία παλι να τις καταστρέφουν

Πονεμενες ιστοριες ανοιγεις τωρα..:smokin:

Volpad
30/11/2021, 14:38
Εγώ πάντως τις καθαρίζω με μία βρεμένη κάλτσα πάντα...
Καθαρίζουν τέλεια...

daz
30/11/2021, 14:41
Και υπάρχουν και αρκετοί που δεν ξέρουν πώς να καθαρίζουν την μύτη από ένα κολλητήρι πάνε και τις τρίβουν με ότι βρουν με συνεπεία παλι να τις καταστρέφουν

Kαι εγώ έτσι έκανα στην αρχή. Αλλά τουλάχιστον την έτριβα με χάλκινη βούρτσα μαλακή. Μετά έμαθα πως να την προστατεύω απ' την οξείδωση, πως να την καθαρίζω και πως να την προετοιμάζω για κόλληση.

OldMan
30/11/2021, 15:17
Εγώ πάντως τις καθαρίζω με μία βρεμένη κάλτσα πάντα...

Μονο μη ξεχαστεις το καλοκαιρι και πας να τις καθαρισεις σε γυμνη πατουσα..

Volpad
30/11/2021, 15:53
Μονο μη ξεχαστεις το καλοκαιρι και πας να τις καθαρισεις σε γυμνη πατουσα..

:bawl:

Καλτσοβιομηχανία γάρ... Περισσεύουν οι κάλτσες... :p

o_gavros
30/11/2021, 18:17
Τι εννοείς Βίρνα; Δηλαδή δεν τρίβουμε την ακρηα σαν να την ξυναμε, στις ακμές που έχει το μεταλλικό ποδαράκι παύλα ακουμπηστηρι; Μίλα που να πάρει ο διάολος...

daz
30/11/2021, 18:34
Τι εννοείς Βίρνα; Δηλαδή δεν τρίβουμε την ακρηα σαν να την ξυναμε, στις ακμές που έχει το μεταλλικό ποδαράκι παύλα ακουμπηστηρι; Μίλα που να πάρει ο διάολος...

Πες μου οτι δε μιλάς σοβαρά Γιάνγκο! Μόνο αυτό πες μου να χαρείς!

Όχι!

Όχι Γιάνγκο! Όχι, προς θεού!

Ένας θεός μόνο ξέρει, πόσο λάθος ειναι αυτό Γιάνγκο!

o_gavros
30/11/2021, 18:40
Τρία φτηνά κολλητηρια μπεγκ του ντιφερ να πούμε :p

Bowleno
30/11/2021, 18:58
:bawl:

Καλτσοβιομηχανία γάρ... Περισσεύουν οι κάλτσες... :p

Για πες.... Ποια;

daz
30/11/2021, 19:02
Τρία φτηνά κολλητηρια μπεγκ του ντιφερ να πούμε :p

Αν το κάνεις σωστά λειτουργεί καλύτερα ακομα και το φθηνό ρε.

Δεν αφήνεις την μύτη να οξειδωθεί, βάζοντας επάνω καλάι πριν σβήσεις το κολλητήρι.

Την επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσεις, το αφήνεις να ζεσταθεί και το καθαρίζεις καλά επάνω σε ειδικό σφουγκαράκι (ή σε κάλτσα του volpad).

Για να το προετοιμάσεις για την κόλληση βάζεις επάνω πολύ λίγο καλάι, στην άκρη της μύτης και το περνάς πολύ ελαφριά απ' το σφουγγάρι ώστε να μείνει επάνω μόνο ένα πολύ λεπτό στρώμα. Κάτι κοντά στο τίποτα.

Αν κολλάς καλώδια, αφού ενώσεις τα καλώδια και τους βάλεις πάστα, ακουμπάς τη μύτη απ' το κολλητήρι κάτω απ' το γυμνό καλώδιο και όταν τα ζεστάνει λίγο, ακουμπάς ελάχιστα μόνο το συρματάκι σου στο σημείο που ακουμπάει η μύτη. Ενα τσιμπιματάκι.
Μετά βάζεις το σύρμα από πάνω απ' το καλώδιο και περιμένεις να ζεσταθεί αρκετά. Όταν ζεσταθεί, το σύρμα θα διαπεράσει το καλώδιο και εσύ μπορείς να κινήσεις παράλληλα σύρμα και κολλητήρι ώστε να γανώσεις όλη την περιοχή που έχεις ξεγυμνώσει. Δε θέλει πολύ.

Μετά καλό είναι να βάλεις πάστα σιλικόνης και να περάσεις το θερμοσυστελόμενο. Το ζεσταίνεις από μέσα προς τα έξω ώστε να πετάξει απ' τις άκρες την σιλικόνη. Αυτή η ένωση είναι και ανθεκτική και αδιάβροχη.

Έπειτα καθαρίζεις τη μύτη στο σφουγγάρι, περνάς την άκρη με λίγο καλάι και το σβήνεις μέχρι την επόμενη φορά.

Ορίστε Γιανγκο! Ορίστε τι με έβαλες να κάνω πάλι! :lol:


Υγ.. Υπάρχουν και πιο έμπειροι από μένα για διρθώσεις αν ακόμα κάνω κάτι λάθος.

νεοσσός
30/11/2021, 19:29
Την επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσεις, το αφήνεις να ζεσταθεί και το καθαρίζεις καλά επάνω σε ειδικό σφουγκαράκι (ή σε κάλτσα του volpad).

Κάλτσα volpad πού πουλάνε;

o_gavros
30/11/2021, 19:35
αυτα τα ειδικά σφουγκαράκια και λοιπές εξτραβαγκάντσες που τα χετε δει ρε αητόπουλα ασούμε; :p

νεοσσός
30/11/2021, 20:08
Κάποιοι τεχνικοί, σνομπάρουν τα σφουγγαράκια και χρησιμοποιούν μαλακό σύρμα για τον καθαρισμό της μύτης.

Οι οδηγίες που έχω δει, λένε να αποθηκεύεται η μύτη καθαρή και όχι με επίχρισμα κόλλησης. Από την άλλη μεριά, ο daz δεν λέει τυχαία πράγματα, ίσως έχει δίκιο.

o_gavros
30/11/2021, 20:12
ρε ασε με κάτω κι εσύ που θα εχω και σφουγκαράκι μαζί μου, σιγά μην σηκώνω και το ακριανό δαχτυλάκι ωσαν να έπινα τσάι με την Κοντέσα Βαλέραινα.
τάνι τάνι μέκρι πετάνι είναι το σύνθημα και αυτά τα ευρωπαϊκά περι σφουγκαράκια και κουραφέξαλα δεν τα καταννοούμε εμείς εδώ στο Γρεκενλαντ.

daz
30/11/2021, 20:26
Οι οδηγίες που έχω δει, λένε να αποθηκεύεται η μύτη καθαρή και όχι με επίχρισμα κόλλησης. Από την άλλη μεριά, ο daz δεν λέει τυχαία πράγματα, ίσως έχει δίκιο.

Όχι μπορεί να κάνω και λάθος εδώ.

lykourgi
30/11/2021, 20:31
ρε ασε με κάτω κι εσύ που θα εχω και σφουγκαράκι μαζί μου, σιγά μην σηκώνω και το ακριανό δαχτυλάκι ωσαν να έπινα τσάι με την Κοντέσα Βαλέραινα.
τάνι τάνι μέκρι πετάνι είναι το σύνθημα και αυτά τα ευρωπαϊκά περι σφουγκαράκια και κουραφέξαλα δεν τα καταννοούμε εμείς εδώ στο Γρεκενλαντ.
Εντάξει, δεν είμαι ο μόνος.
Με αυτά που διάβαζα, ήμουν έτοιμος να πάω να βγάλω το κολλητήρι και να του ζητήσω συγνώμη γι' αυτά που του κάνω.

o_gavros
30/11/2021, 20:37
-(λυκουργι): θελω να σου ζητήσω συγνώμη... ήμουν πολυ απερίσκεπτος όλα αυτα τα χρόνια...θα βρεις ποτέ το σθένος να με συγχωρήσεις;
-(κολλητήρι λυκούργι): ....

νεοσσός
30/11/2021, 21:10
Ένα από τα θετικά των φθηνών εργαλείων, είναι ότι τα προσέχεις μεν, αλλά δεν γίνεσαι ιδιαίτερα σχολαστικός με τη συντήρησή τους. Αν επέλθει η φθορά του χρόνου ή έχουν κανένα ατύχημα ή χαθούν, αγοράζεις άλλο, χωρίς μεγάλη οικονομική ζημία.

Πάντως το καλό καθάρισμα της μύτης και η επίστρωσή της με λίγη νέα κόλληση πριν το κόλλημα (https://youtu.be/oqV2xU1fee8?t=132), εκτοξεύουν τη θερμική αγωγιμότητα του συστήματος. Το σύρμα λιώνει πολύ πιο γρήγορα αφού αυξάνει η επιφάνεια που περνάει η θερμότητα. Είναι βασική αρχή, που οι περισσότεροι κάναμε αρχικά λάθος και απορούσαμε γιατί αργεί να λιώσει η κόλληση.

Η αρχική επίστρωση επί της μύτης δεν είναι η ποσότητα που θέλουμε να πάει στο προς κόλληση μέταλλο, απλά μία μικρή στρώση που απλώς βοηθάει στη θερμική αγωγιμότητα. Κατόπιν ακουμπάμε τη μύτη του κολλητηριού στο μέταλλο (έχουμε ήδη βάλει flux σε αυτό) και κατόπιν το σύρμα πάνω στο μέταλλο που σταδιακά θερμαίνεται.

doctoras
30/11/2021, 21:28
Daz για αξιόπιστη σειρα weller κοιτα στο best seller της, 30 χρονια βγαίνει το ιδιο. Και ειναι θηρίο μπορει να δουλέψει και επαγγελματικά άνετα.
https://www.skroutz.gr/s/2896041/Weller-SPI-27-%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-25W.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Αυτα του 25ρικου ειναι αμφιλεγόμενης ποιότητας.

Volpad
30/11/2021, 21:48
Να σας πω και πως ξεκολλάμε με τον βάρβαρο τρόπο, χωρίς ρουφηχτηρια;

Βάζουμε το κολλητήρι να ζεσταθεί το καλαι στη πλακέτα, προσθέτουμε και έξτρα καλαι (για να ξεκολλήσεις, πρώτα κολλας), μετά απομακρύνουμε το κολλητήρι και άμεσα φυσάμε με το πιστόλι πεπιεσμένου αέρα... προσέχουμε ώστε η γωνία που θα φυσηξουμε, να είναι προς τα έξω από τη πλακέτα για να μην την κάνουμε μνι (ή τέλος πάντων, να την κάνουμε όσο το δυνατόν λιγοτερο).
Μαζεύουμε το καλαι που έχει απλωθεί παντού με το κολλητήρι και αφαιρούμε το εξάρτημα μας με μεγάλη ευκολία.

Συνιστώμενη πίεση > 7bar...

Δουλεύει και σε smd, τα οποία δεν μας ενδιαφέρει να τα ξαναδουμε

νεοσσός
30/11/2021, 22:38
Πέρα από το θερμό αέρα, για ξεκόλλημα βοηθάει το νήμα αποκόλλησης (https://www.bestprice.gr/search?q=σύρμα+αποκόλλησης) (ή απορροφητικό σύρμα) που ανέφερα πιο πριν. Αφήνει καθαρή την πλακέτα, απλώς θέλει μερικά πατήματα με το κολλητήρι για να βγάλει μεγάλες ποσότητες.

Bowleno
01/12/2021, 05:39
Εν τω μεταξύ, αυτή η σουπιά όλο μισές δουλειές αφήνει...
Η κάλτσα πρέπει να προέρχεται από αθλητικό παπούτσι μετά από μαραθώνιο αλλιώς δεν κάνει δουλίτσα....:D

ioannispar
01/12/2021, 07:31
Εγώ χρησιμοποιώ ένα που πουλάει το Leroy Merlin της Dexter. Είναι κίτρινο και αρκετά μεγάλο ,οπότε το κόβω και το τοποθετώ στο λεκανάκι που έχει η βάση μου. Εννοείται πάντα βρεγμένο το σφουγγαράκι για να καθαρίσει η μύτη χωρίς να καεί το σφουγγαράκι και κρατάω μύτες πάνω από 3-4 χρόνια σαν καινούργιες.

OldMan
01/12/2021, 12:10
Βουτηξτε ενα συρματακι κουζινας απο την καλη σας (ή τον καλο σας) και σκουπιζετε εκει την μυτη του κολλητηριου..

Υ.Γ.
Χαλκινο και ουχι ατσαλοσυρμα ή ανοξειδωτο..!!
Αααα... και πουστε..?? ΣΤΕΓΝΟ..!!;)
(τα βρεγμενα βολπαντοκαλτσοσφουγγαρακια πασης φυσεως ξηγιουνται στο καδμιο της μυτης σκουληκιαρικα..)

JNP
01/12/2021, 13:17
Εγώ ξηγιομουνα ψιλό ατσαλοσυρμα η πράσινο σκοτςμπραιτ...
ΩΧ, ωχ!

ioannispar
03/12/2021, 08:10
Αυτό είναι το σφουγγάρι που χρησιμοποιώ. Κόβω όσο χρειάζεται, το βρέχω και σκουπίζω τις μύτες.

432641

JNP
03/12/2021, 08:40
Ναι βαρέως τύπου για χοντροδουλειές όπως καθαρισμό πλακιδίων μετά την τοποθέτηση.

stathis78
30/01/2022, 22:04
Πρακτικά τι διαφορά έχει ένα κολλητήρι χειρός 25W με κάποιο άλλο 40W, 60W κλπ.; Εγώ που θέλω να κολάω περιστασιακά κλασικά καλώδια πλακέ ή 1,5mm με ένα των 25W θα κάνω δουλειά;

Volpad
30/01/2022, 22:38
Όσο περισσότερα Watt, τόσο περισσότερη θερμότητα μεταφέρει το κολλητήρι στο καλώδιο, για σταθερό χρόνο.

Πρακτικά, ένα μικρό κολλητήρι σε χοντρό καλώδιο, δεν προλαβαίνει να ανεβάσει επαρκώς τη θερμοκρασία του χαλκού, οπότε δεν κολλάει το καλάι.
Ένα μεγάλο κολλητήρι, θα ζεστάνει το καλώδιο και κατα μήκος, οπότε θα σου λιώσει το πλαστικό του καλωδίου και πιθανό να σου κάψει και το χέρι με το οποίο κρατάς το καλώδιο :P .

Και δεν μιλάω για πλακέτα και το τι μπορεί να πάθει...

Για καλώδια 1,5mm, θεωρώ πως το 25W είναι κομπλέ. Όμως να ξέρεις οτι τα φτηνά κολλητήρια λένε ξέρω γώ 30W και αποδίδουν σαν ένα ακριβό των 20W...

Θα βοηθήσει αρκετά, να έχεις και μία μύτη κατάλληλη για το πάχος των καλωδίων. Μην πάς με μία κουμούτσα να κολλήσεις ένα καλωδιάκι τόσο δά, ούτε και το αντίθετο.

gimli
30/01/2022, 22:38
Πρακτικά τι διαφορά έχει ένα κολλητήρι χειρός 25W με κάποιο άλλο 40W, 60W κλπ.; Εγώ που θέλω να κολάω περιστασιακά κλασικά καλώδια πλακέ ή 1,5mm με ένα των 25W θα κάνω δουλειά;

Για την χρήση που αναφέρεις 25W είναι οκ.
Όσο περιισσότερα βατ έχει τόσο πιο δύσκολα χάνει θερμοκρασία του σε κολλήσεις ή αποκολλήσεις.
Τα πολλά βατ τα χρειάζεσαι πιο πολύ σε αποκολλήσεις σε πλακέτες με μεγάλες γειώσεις ή ψύκτρες.

stathis78
31/01/2022, 06:05
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κατάλαβα που χρειάζονται τα Watt. Κοιτάω να αγοράσω καλή μάρκα, weller, Ersa, μάλλον το Antex XS25 θα αγοράσω, θα προμηθευτώ και ένα επώνυμο καλάι. Το χρειάζομαι λίγες φορές αλλά θέλω να κάνει δουλειά και όχι να λέω ότι απλά έχω κολλητήρι.

lazarefa
31/01/2022, 07:07
Το Antex που αναφέρεις το έχω από το 1989 και είναι άψογο. Αγόρασέ το άφοβα και θα το έχεις και για τα παιδιά σου που λέει ο λόγος. Για καλώδια 1,5άρια δε θα έχεις πρόβλημα με τα βατ του.

stathis78
06/02/2022, 22:09
433959

stathis78
06/02/2022, 22:11
433960

gimli
07/02/2022, 06:58
Πάρε και μία σολντερίνη, αν δεν έχεις, για να βάζεις στα καλώδια πριν την κόλληση και θα είσαι κούκλος.
https://www.skroutz.gr/s/26100844/Topelcom-%CE%91%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF%86%CE%AE-%CE%A3%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A3%CE%BF%CE%BB%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-01-071-0001-50gr.html

ΟΚΤΑΝΙΟ
07/02/2022, 10:56
Μιας κ ιππαρχει το θεμα, που μπορω να βρω κολληση 0.1mm η 0.2mm?

Παλια που ειχα πΣακΣει, δεν ειχα βρει λεπτοτερη απο 0.3mm

OldMan
07/02/2022, 12:34
Τα mm ειναι σκετα (διάμετρος) ή mm2 (διατομη)..??

Grafton 505
07/02/2022, 18:48
Τα mm ειναι σκετα (διάμετρος) ή mm2 ( εμβαδόν διατομης)..??

γκουχου γκουχου ......

ΟΚΤΑΝΙΟ
07/02/2022, 23:21
Τα mm ειναι σκετα (διάμετρος) ή mm2 (διατομη)..??


Γιατί με μπέρδεψες έτσι? :cry:

ΟΚΤΑΝΙΟ
08/02/2022, 11:10
Το κάτω νήμα είναι 0.3mm από το καρούλι που φαίνεται στη φωτο

Το πάνω λογικα θα είναι 0.2mm Παλιότερα πού είχα ψάξει, δε βρήκα κατω από 0.3

433976

OldMan
08/02/2022, 12:14
Γιατί με μπέρδεψες έτσι? :cry:

Ρωτάω ρε μάστορα γιατι αρκετός κόσμος μπερδεύεται οταν μιλαει για σύρματα..
(υπάρχουν "επαγγελματίες" ηλεκτρολογοι που νομιζουν ότι το 4αρι π.χ. καλωδιο έχει 4mm διάμετρο)

Υ.Γ.
Υπαρχουν 0.1mm σύρματα κόλλησης (κάνε ένα search για 0.1mm solder wire) αλλά δεν συνίστανται για μη ρομποτικές κολλησεις..

νεοσσός
19/02/2022, 12:34
Έπειτα καθαρίζεις τη μύτη στο σφουγγάρι, περνάς την άκρη με λίγο καλάι και το σβήνεις μέχρι την επόμενη φορά.


Κάποιοι τεχνικοί, σνομπάρουν τα σφουγγαράκια και χρησιμοποιούν μαλακό σύρμα για τον καθαρισμό της μύτης.

Οι οδηγίες που έχω δει, λένε να αποθηκεύεται η μύτη καθαρή και όχι με επίχρισμα κόλλησης. Από την άλλη μεριά, ο daz δεν λέει τυχαία πράγματα, ίσως έχει δίκιο.
Δεύτερη φορά που βλέπω οδηγία για αποθήκευση της μύτης με επίχρισμα κόλλησης (https://www.youtube.com/watch?v=DTxrpDhHY9Y&t=611s). Αν και το παλικάρι στο βίντεο, καθαρίζει την παλαιά κόλληση, προσθέτει νέα και κατόπιν ξανακαθαρίζει τη μύτη, οπότε δεν ξέρω αν μένει κάτι πάνω.

Δεν έχω καταλάβει τελικά τι είναι καλύτερο, διότι οι απόψεις διίστανται. Τείνω να πιστεύω ότι δεν παίζει τόσο ρόλο στη μακροζωία της μύτης, ώστε να μην υπάρχουν αυστηρές οδηγίες προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση.

OldMan
21/02/2022, 12:48
Καθαριζοντας την μυτη, μενει επανω μια ελαφρια επιστρωση κολλησης που την προστατευει απο οξειδωση οταν αναβεις το κολλητηρι..
Σε θερμοκρασιες περιβαλλοντος, η μυτη ειναι - θεωρητικα - ανοξειδωτη αλλα σε θερμοκρασιες λειτουργίας το Καδμιο δεν αισθανεται και πολυ ανετα..

silkman
15/05/2022, 22:28
Αυτό το έχω μια 20ετια, σκυλι μαύρο. Το 90% της δουλειάς μου αυτό την έχει βγάλει

432548

Αυτο το weller υγρό για τί είναι και πως το δουλευεις; Το εχω παρει, βασικά ήθελα αυτη την μικρή υγρη παστα για πλακέτα (κόλλημα ξεκόλλημα) που είναι πανάκριβη 50€ η συριγκα των 10 ml και λήγει κιόλας μετα απο 1-2 χρόνια και μου έδωσαν αυτό απο τον Φανό αλλά δεν νομίζω ότι κάνει την ίδια δουλειά...

Επισης ψαχνω κολλητηρι αεριου ρυθμιζόμενο και καλό θα ήταν να έχει κ θερμό αερα για ξεκολλήματα, ζητάω πολλά; :confused:

OldMan
16/05/2022, 12:31
Πολλα δεν ζητας.. Ακριβα πραγματα ζητας..;)
(αναλογα βεβαια για τη δουλεια που το θες..)

Υ.Γ.
ΔΕν ξερω για ποια υγρη παστα μιλας, αλλα υποψιαζομαι οτι αναφερεσαι σ' αυτην που χρησιμοποιείται για κατασκευή/επιδιόρθωση χαλκοδιαδρομων χαμηλης τασης και ρευματος..