PDA

View Full Version : Ενετικό φρούριο Δρεπάνου-Όρος Δίδυμο 28-11-2021



billy84
03/12/2021, 15:38
Αυτή τη φορά θα δείτε μια διαφορετική εξόρμηση απο αυτές που έχετε συνηθίσει.Ο καιρός δεν επέτρεψε να ανέβω σε κάποιο βουνό, ή καλύτερα, μου το επέτρεψε για κάποια ώρα όμως προτίμησα το Plan B που μου είχε καρφωθεί στο μυαλό αρκετό καιρό.

Στο τέλος της μέρας, μια σχεδόν ''σκοτωμένη'' εξόρμηση(λόγω καιρού) ήταν τελικά υπερπλήρης. Μάλιστα κατάφερα να φάω νύχτα στο επαρχιακό οδικό δίκτυο σε μια βόλτα των 500km. Αυτό και αν είναι κατόρθωμα! Βέβαια αυτό δείχνει και την υψηλή περιεκτικότητά της σε εμπειρίες και εικόνες!

Αγαπημένη Πελοπόννησος λοιπόν αυτή τη φορά με αρχικό στόχο ένα βουνό της κοντά στη Νεμέα. Έφτασα σε ένα λόφο για να επιβλέψω τις καιρικές συνθήκες καθώς το βουνό ήταν σε οπτική επαφή απο εκεί. Πρόκειται για τον λόφο του Προφήτη Ηλία στο Λεόντιο.



432655




Ο καιρός δε με ενέπνευσε για ανάβαση.Ήταν φορτωμένος και ας έλεγαν οι προβλέψεις για πυκνή νέφωση με μικρή πιθανότητα βροχής. Φυσικά απέριψα εκ του ασφαλούς την ανάβαση καθώς η απόσταση απο τη βάση μου είναι μικρή. Αν βρισκόμουν στην Πίνδο θα ανέβαινα προφανώς.



432656




Το Λεόντιο είναι σαφές ότι πήρε το όνομά του απο το μυθικό λιοντάρι της Νεμέας. Αυτό το τρομερό ζώο που είχε τόσο σκληρό δέρμα και δε μπορούσε να τρυπηθεί απο όπλο σύμφωνα με τον μύθο. Τελικά το σκότωσε ο Ηρακλής πνίγοντας το και η πράξη αυτή αποτέλεσε τον πρώτο άθλο του. Το περίεργο ήταν ότι δε μπορούσε καν να το γδάρει νεκρό και η Θεά Αθηνά του πρότεινε να χρησιμοποιήσει τα δόντια του Λέοντα. Αυτή ήταν και η λύση. Ο Ηρακλής φορούσε πάντα το δέρμα του λιονταριού σαν πανοπλία(λεοντή).

Απο το Λεόντιο λοιπόν συνέχισα προς το Γυμνό και την εθνική για το Plan B που είχα στο μυαλό μου.





https://www.youtube.com/watch?v=0W_d-zzG2Hk

billy84
03/12/2021, 15:40
Απο εκεί συνεχίζοντας για εθνική οδό είδα έναν χωματόδρομο με μια ταμπέλα που έλεγε ''προς Άγιο Θωμά''. Ο δρόμος απο χαμηλά έδειχνε να παίρνει ύψος και να χάνεται μέσα σε βραχώδεις πλαγιές. Δεν το σκέφτηκα και πολύ και δικαιώθηκα περίτρανα για την επιλογή μου καθώς έκανα μια καταπληκτική διαδρομή.




https://www.youtube.com/watch?v=nzN0KoPGLpU





Ο Άγιος Θωμάς παρόλο που βρισκόταν σε τρομερή τοποθεσία ήταν μια απογοήτευση. Δεν άξιζε ούτε για φωτογραφία! Σαν μια οικοδομή που βρίσκεται ακόμα στα μπετά ήταν. Βέβαια η θέα προς όλες τις κατευθύνσεις ήταν σούπερ.



432657

billy84
03/12/2021, 15:42
Απο τον Άγιο Θωμά η διαδρομή είδα ότι συνέχιζε αλλά σε δρόμο που μέχρι και απο τη δορυφορική εικόνα έδειχνε να είναι κακός. Παρόλαυτά εκεί που είχα φτάσει δεν ήθελα να κάνω πίσω οπότε συνέχισα μέχρι το τέλος του που ήταν το χωριό Τσιρίστρα. Η διαδρομή ήταν απαιτητική αλλά πραγματικά άξιζε κάθε ευρώ που λέμε! Απολαύστε τη!




https://www.youtube.com/watch?v=MO5ub33JViw&t=375s




Προσεγγίζοντας την Τσιρίστρα η οποία βρίσκεται σε υψόμετρο 400m. Οι τελευταίες κατηφόρες είχαν σοβαρή κλίση και ήταν σαθρές. Ήθελε προσοχή.




432658





Χορτάτος απο χώμα πια, είχε έρθει η ώρα να κατηφορίσω στα παραθαλάσσια μέρη της Αργολίδας και πιο συγκεκριμένα στο Δρέπανο. Απο εκεί τράβηξα το δρόμο του ακρωτηρίου που καταλήγει στο εκκλησάκι του Αγίου Σπυρίδωνα.




432659





Στο εκκλησάκι του Αγίου Σπυρίδωνα




432660




Απέναντι και αριστερά βρίσκεται το Βιβάρι.




432661

billy84
03/12/2021, 15:48
Απο εκεί ξεκινά ένα απαιτητικό ''μονοπάτι'' μέχρι το τέλος του ακρωτηρίου όπου βρίσκεται το εντυπωσιακό Ενετικό φρούριο. Βάζω σε εισαγωγικά το μονοπάτι καθώς στην ουσία δεν υπάρχει κανένα εμφανές μονοπάτι παρά μόνο κάποιες γιδόστρατες και ίσως κάποια απομεινάρια μονοπατιού ηλικίας 400 ετών. Σε αυτά τα υψόμετρα προφανώς η χαμηλή βλάστηση κάνει πολύ δύσκολο το έργο ενός πεζοπόρου. Δεν είναι λίγες οι φορές που μετά απο πεζοπορία σε τέτοια μέρη γύρισα στο σπίτι και ήμουν λες και έχω παλέψει με λιοντάρια! Για αυτό το λόγο είχα μαζί μου ένα μικρό κλαδευτήρι ώστε όπου χρειάζεται να ανοίγω δρόμο. Αποδείχτηκε σωτήριο στο τέλος.


Δορυφορική εικόνα ακρωτηρίου Δρεπάνου.



432662





Στα πρώτα μέτρα η εικόνα ήταν ενθαρρυντική




432663





Κοιτώντας προς τα πίσω



432664




Όπου υπάρχουν προσπελάσιμα βράχια δεν υπάρχουν θάμνοι και αυτό είναι καλό




432665




Φτάνω σε μια παραλία (Ο Θεός να την κάνει)




432666




Απολαυστικό το μονοπάτι-γιδόστρατα σε κάποια σημεία. Ήδη βέβαια έχω κουρέψει αρκετά για να βρεθώ εδώ σώος και αβλαβής.




432667




Κάποια στιγμή το τεραίν δυσκολεύει και το μονοπάτι έχει κατεύθυνση παίρνει ύψος




432668





Έχοντας κερδίσει ύψος τα πάντα είναι πανέμορφα. Το Βιβάρι απο την πρώτη στιγμή που το είχα δει με είχε κερδίσει. Γενικά αυτός ο κόλπος.




432669




Μετά απο κάποια ώρα έφτασα στο 1ο μυτάκι που φαίνεται στο χάρτη και πλέον βρίσκομαι σε οπτική επαφή με το τέρμα του ακρωτηρίου στο οποίο βρίσκεται το Φρούριο. Φυσικά έχω χρόνο ακόμα καθώς συνεχώς σταματάω και κάνω τον κηπουρό για να περάσω. Επιπλέον αυτά τα ψηλά βράχια προς την άκρη του ακρωτηρίου με προβληματίζουν και αναρωτιέμαι απο που είναι καλύτερα να πάω. Απο πάνω είναι μεγάλος κύκλος ενώ απο αριστερά φαίνεται πολύ πυκνή η βλάστηση και απότομη η κλίση.




432670




Τελικά αποφασίζω να ρισκάρω περνώντας απο την κάτω πλευρά των βράχων. Σκέφτηκα ότι έτσι όπως είναι η βλάστηση εδώ ίσως μπλέξω και απο την πάνω πλευρά κάνοντας και μεγαλύτερη απόσταση ταυτόχρονα.




432671

billy84
03/12/2021, 15:53
Η βλάστηση ήταν όντως πυκνή και υπήρχαν ελάχιστα προσπελάσιμα σημεία, εννοείται και αυτά ήθελαν κλάδεμα.




432672



Οι βραχώδεις σχηματισμοί πάντως ήταν ιδιαίτεροι!




432673




Τελικώς τα καταφέρνω και φτάνω σε οπτική επαφή με το φρούριο το οποίο είναι χτισμένο με τέτοιο τρόπο που εκμεταλλεύεται το φυσικό ανάγλυφο.




432674





Η απόσταση που έχω διανύσει είναι πολύ μεγάλη υπό αυτές τις συνθήκες. Μπροστά το μυτάκι που ανέφερα προηγουμένως το οποίο κρύβει τη θέα προς τον κόλπο




432675





Το φρούριο κτίστηκε από τους Ενετούς στις αρχές του 18ου αιώνα, πριν το 1714. Αρχικά είχε σχεδιαστεί να οχυρωθεί και η απέναντι πλευρά καθώς και η νήσος Πλατειά που βρίσκεται λίγο πιο μέσα. Τελικά δεν υλοποιήθηκε ο αρχικός σχεδιασμός αλλά μόνο αυτή η οχύρωση η οποία είχε προβλεφθεί να φέρει 28 κανόνια παρέχοντας έτσι προστασία στα πλοία που επισκευάζονταν εντός του κόλπου.




432676




Κοντά στην κορυφή υπάρχει ένα μικρό τετράγωνο κτίριο με πυραμιδοειδή στέγη που θυμίζει μεγάλη βαρδιόλα και που ίσως να ήταν παρατηρητήριο.




432677





432678





Η οχύρωση έφτανε μέχρι αρκετά ψηλά




432679




Ο Τούρκοι που ανακατέλαβαν την Πελοπόννησο το 1715, μάλλον δεν επάνδρωσαν το φρούριο, μπορεί όμως να το χρησιμοποίησαν περιστασιακά.





432680





Αφημένο στο έλεος της θάλασσας




432681






https://www.youtube.com/watch?v=efkGlYgRO_0

billy84
03/12/2021, 15:55
Αυτή η πλευρά παρείχε εξαιρετική προστασία στο φρούριο




432682





Ήταν μια πεζοπορία που με ταξίδεψε πολλούς αιώνες πίσω. Επέστρεψα στο μηχανάκι και συνέχισα λίγο ορεινότερα στο Αδάμι.






https://www.youtube.com/watch?v=b31hP5JEbOk

billy84
03/12/2021, 15:57
Ο λόγος που βρέθηκα εκεί ήταν η λίμνη Αδαμίου και η χωμάτινη διαδρομή μέχρι εκεί. Δυστυχώς όμως την πέτυχα στεγνή παρόλο που έχει ρίξει ήδη πολλές βροχές. Ίσως στην καρδιά του χειμώνα να γεμίσει.




https://www.youtube.com/watch?v=xhulH-qkJF8




Παρόλο που δεν είχε νερό ο περιβάλλοντας χώρος αποπνέει μια γαλήνη.




432683




432684





Απο το Αδάμι συνέχισα για το όρος Δίδυμο. Σε κοντινή απόσταση έριχνε λίγη βροχή και μου χαρίστηκε ακόμη μια μοναδική στιγμή!





432685

billy84
03/12/2021, 16:01
Το Δίδυμο είναι ένα χαμηλό βουνό για τα δεδομένα της Ελλάδας με υψόμετρο 1050m αλλά το δεύτερο ψηλότερο της περιοχής που βρίσκεται μετά το Αραχναίο. Στις απολήξεις του βουνού προς τον Αργολικό κόλπο είχα εντοπίσει κάτι πολύ ενδιαφέρον. Η χωμάτινη διαδρομή ξεκινά απο την Πέλεη και κατευθύνεται προς τη Μονή Αυγού την οποία προσπερνά απο τα αριστερά και καταλήγει στη θάλασσα. Σταμάτησα στον ορεινό όγκο του Καστρακίου.




https://www.youtube.com/watch?v=8p8TivMiSis




Χαμηλά ένα κομμάτι του Αργολικού κόλπου. Μοναδικό παιχνίδι του Ήλιου με τα σύννεφα και το χρώμα της θάλασσας!




432686





Σε αυτή τη θέση λοιπόν ένα σύντομο σηματοδοτημένο μονοπάτι...



432687





Με οδήγησε σε μια Βυζαντινή εκκλησία αφιερωμένη στην Παναγία.




432688




Εσωτερικά διασώζονται κάποιες αγιογραφίες πολλών αιώνων. Μου έκανε εντύπωση που υπάρχει τέτοιο πράγμα σε τόσο άκυρη τοποθεσία, κυριολεκτικά στη μέση του πουθενά. Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι υπήρξε μετόχι της Μονής Αυγού.




432689



432690

billy84
03/12/2021, 16:02
Στον περιβάλλοντα χώρο είδα αρκετά ίχνη παλιών οχυρώσεων και στον ορειβατικό χάρτι υπάρχει σημάδι οχύρωσης στην τοποθεσία. Η συνέχεια της διαδρομής κατέληξε στην Costa Bianca





https://www.youtube.com/watch?v=Hz6qwk1wGFM











H επιστροφή μου έγινε απο την Επίδαυρο και τη μισή την έκανα νύχτα, κάτι που αποφεύγω σχεδόν πάντα για ευνόητους λόγους. Τη ζημιά μου την έκανε ο τελευταίος στόχος καθώς με τις οχυρώσεις που έβλεπα τριγύρω έφαγα αρκετή ώρα ψάχνοντας προς όλες τις κατευθύνσεις. Δεν κατάλαβα για πότε πέρασε η ώρα, ε μάλλον το ευχαριστήθηκα!


Πάντα όρθιοι!:beer:

πυξιδας990
03/12/2021, 17:04
μπιλυ,εκει απεναντι απ το φρουριο ξερεις τι γινεται στην παραλια ετσι?:D

billy84
03/12/2021, 20:10
μπιλυ,εκει απεναντι απ το φρουριο ξερεις τι γινεται στην παραλια ετσι?:D


Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω. Τι παίζει? Γυμνισμός? :D

πυξιδας990
03/12/2021, 20:18
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω. Τι παίζει? Γυμνισμός? :D
Όχι..αλλά το μπιπ πάει γονα....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/12/2021, 20:51
Ωραία βόλτα Βασίλη :beer:

billy84
04/12/2021, 10:45
Όχι..αλλά το μπιπ πάει γονα....


Ρε φίλε να κανονίσουμε καμιά βόλτα τότε. Θα πάμε από την πλευρά που πήγα με κυαλια για μάτι! :bawl:


Ωραία βόλτα Βασίλη :beer:

Να σαι καλά φίλε! :beer: