PDA

View Full Version : ΣΗΜΕΙΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ Η ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΑ?



FIRE-ZX-GSXR
14/12/2005, 22:10
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ................................

ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΤΟ FAZER ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ

ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ TPS ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΕΩΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΥ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 7500 ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΟΛΑΣΗ

ΜΕ 4 ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΡΝΑΚΙ...

ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ....

ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ ΕΝ ΣΕΙΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ...

OldMan
15/12/2005, 11:08
:eek: :look: :eek:

ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ το Fazer ??? !!!

Alexander
15/12/2005, 11:12
Έχεις δοκιμάσει να οδηγήσεις κάποιο άλλο Fazer;

Μήπως έχει το συγκεκριμένο κάποιο πρόβλημα;

H.A.Balafoutre
15/12/2005, 17:15
Όταν λες κόλαση τι εννοείς?

Να κρατάς σταθερά τις ταχύτητες (2α-3η) στις 6000rpm ας πούμε και να τραντάζεται το σύμπαν ή απλός να μουγκρίζει?

Πες λίγο κάποιο περιστατικό. Πες πόσα χλμ έχεις κάνει και σε τι δρόμους?

Εγώ με το Fazer δεν έχω απολύτος κανένα πρόβλημα ούτε με κραδασμούς ούτε με TPS, ρουλεμάν, ούτε με τις εξατμίσεις.

Μπορεί να παίζει αστοχία υλικού, δε λέω, αλλά γενικά από κραδασμούς το Fazer ελάχιστους.

Τι μηχανή είχες πρίν το Fazer? Πάνε(πάνε, άκου πάνε! κάνε ένα κόπο) και εδώ να ρωτήσεις fazerclub.gr.

FIRE-ZX-GSXR
15/12/2005, 18:24
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ...

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ FAZER ΒΟΛΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΠΡΩΤΗ-ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ ΜΟΥΓΚΡΙΖΕΙ-ΤΖΙΤΖΙΡΙΖΕΙ-ΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΗΣ ΚΑΔΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΚΙΒΩΤΙΟΥ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ...

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ;

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑl;

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ YAMAHA ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΜΕΝΕΙ ΔΕΥΤΕΡΗ-ΤΡΙΤΗ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ.

ΔΩΣΤΕ ΛΥΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ...

sotosfz6
15/12/2005, 19:27
ειναι κατι το οποιο ακουω πρωτη φορα...

ας ξεκινησουμε ομως απο την αρχη....τι fazer εχεις????το Fz6S να υποθεσω???η μηχανη σε αυτες τις στροφες εχει προβλημα,χιλιοειπωμενο...εχει τρυπα στην αποδοση...αλλα κολαση απο κραδασμους?!?εχεις ανεβει σε δικυλινδρο???
ετσι οπως το παρουσιαζεις η μηχανη εχει προβλημα!!!!την εχει δει μηχανικος???:beer: :wave2:

FIRE-ZX-GSXR
15/12/2005, 21:22
ΓΕΝΙΚΑ ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ...

ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ VFR800 KAI SV...

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ 2004 FZ6 ΜΕ ΦΑΙΡΙΝΓΚ.

ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ...

Π.Χ ΒΑΖΩ ΠΡΩΤΗ ΤΗΝ ΓΕΜΙΖΩ ΜΕΧΡΙ 4,5 ΧΙΛ ΣΤΡΟΦΕΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕΧΡΙ 6 ΑΠΟ ΕΙΜΑΙ
ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΤΗΣ ΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 7-7,5 ΧΙΛ...
ΤΙ ΓΙΕΝΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ.... ΕΧΩ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΛΑΣΙΟ ΑΠΟ 6-8 ΧΙΛ.
ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΤΙΣ 8 ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΞΑΛΕΙΦΕΤΑΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...
ΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΥΝ...

H.A.Balafoutre
15/12/2005, 22:14
Έχω την εντύπωση πως είναι η ιδέα σου. Για τους συντονισμούς μιλάς, που υπάρχουν, άλλα όχι ότι είναι και του θανάτου. Έκανα μια βόλτα και σταθερά κατά τις 6000-6500rpm με 2α εντάξει μουγκρίζει, όχι όμως του θανάτου. Εγώ έχω 11700χλμ, το πήρα Απρίλιο 2005, το φερινγκάτο.

Και με αμάξι να πας με 1η-2α σταθερά και το στροφόμετρο στις 3000rpm από τις 6000rpm πάλι θα μουγκρίζει.

Αυτό σου συμβαίνει όταν είσαι στην κίνηση? Ώστε μέχρι να ανεβάσεις ταχύτητα δεν το κάνεις διότι βλέπεις τα στόπ των μπροστινών οπότε και κρατάς την ίδια σχέση στις μεσαίες και σου "τσιτσιρίζει" όπως λές?

Εκτός αν είναι κάτι σοβαρό που πρώτη φορά ακούω, για μηχανή γενικά όχι μόνο για Fazer, στο δικό σου κομμάτι δεν μου έρχετε κάτι άλλο στο μυαλό. Πιστεύω πως πρέπει να το συνηθήσεις. Εμένα μέχρι στιγμής μου βγήκε και θα πάει πιστεύω, απροβλημάτιστο.:sun:

FIRE-ZX-GSXR
15/12/2005, 22:23
ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ VARADERO 125 KAI TRANSALP 650 ΟΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ V-2 ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΜΕ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΗ ΓΩΝΙΑ 90 ΜΟΙΡΩΝ ΟΠΟΤΕ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΓΙΟΚ....

ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΑΝΩ ΒΟΛΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΕΝΝΟΙΑ...

ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΩ ΤΑ 1000Ο ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΦΙΑΞΟΥΝ ΓΕΝΙΚΑ?

ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 11000+ ΧΙΛ.

ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΕΝΑ ΣΕΤ WP ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΤΕΙ ΚΑΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΩΣΤΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

H.A.Balafoutre
15/12/2005, 22:40
Άκου αν γουστάρς Fazerοφάση υπάρχει και το www.fazerclub.gr για περισσότερη κουβέντα γύρο από Fazer. Αλλά κι εδώ να σου πώ.

10Κ χλμ σέρβις,
4 μπουζιά (ρα) απλά NGK,
φίλτρο αέρα μανίσιο,
φίλτρο λαδιού το αυτό,
3λίτρα ημισυνθετικό Yamalube
ρύθμιση ρελαντί
εργατικά
150εύροζ. Δεν πιστεύω να ξεχνάω κάτι.

Ά, όσο για τα WP, τι να σου πω δεν ξέρω. Η Υαμάϊα πάντως έχει έτοιμο κιτ της ohlins που είναι επίση πολύ καλό. 450ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

dras.
16/12/2005, 13:08
to fazer kradasmous panagia mou
ti mihanaki ihes paliotera?
ti na sou po odigise kenena alo fazer na dis an ginete to idio
kai kati alo mipos tis tahitites tis alazis protou gemisoun kai sou kani kortsarisma
an den ine tipota apo ola afta
pes mou na sou doso volta to touono na parigorithis :-)

johnny1
16/12/2005, 15:27
Ο μόνος κραδασμός που έχει Fazer είναι γύρω στις 6000 στροφές.

Είναι ένας υψίσυχνος κραδασμός, που τον αισθάνεσαι σαν "γαργάλημα" από τη σέλα.

Δεν εμφανίζεται πάντα αλλά υπό συνθήκες, δηλαδή το πόσο γρήγορα ανεβάζεις στροφές.

Είναι ένας μικρός κραδασμός που απλά τον νιώθεις, αλλά ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ πάνω στη μοτοσυκλέτα (εγώ έχω και μπαγαζιέρα).

Δες μπας και έχεις τίποτε βίδες που θέλουν σφίξιμο.

sapila racing
16/12/2005, 16:13
Αμα σου δώσω να κάνεις μια βόλτα με το SR500 μου, μετά το Fazer δεν θα έχει καθόλου κραδσμούς.

Ξέρεις την ιστορία με τον Χότζα που δεν μπορούσε να κοιμηθεί από την φασαρία που κάνανε τα παιδιά του?

FIRE-ZX-GSXR
17/12/2005, 01:51
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.........

ZHTΩ TO ER-500 Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥ..............................................

ΕΝΑ ΖΗΤΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ.......................................

ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΒΟΛΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ FAZER ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ 7500 ΕΥΡΟΥΛΙΝΙΑ ΑΧΧΧΧΧ VFR..........

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ..................................

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΕΣ?

ΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΚΑΙ Η ΜΗΧΑΝΗ?ΘΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΚΑΙ Η ΤΡΥΠΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

H.A.Balafoutre
17/12/2005, 08:45
Οικονομικές και καλές εξατμίσεις.......δεν ξέρω.

Σε Termignioni, σε akrapovic, σε Remus όλο και κάτι θα βρείς.

Η τρύπα, αφού την ανακάλυψες κι εσύ δεν κλείνει. Απλώς με τις βελτιώσεις που λές, υποβαθμίζεται σε λάκο, μικρό όμως, ίσα ίσα νερόλακο.:D :D :D

dras.
18/12/2005, 00:06
kamia patenta de troi to fazeraki gia ti lakouva i kaliteri apodosi kinitira ektos apo exatmisis >?

javaneze
19/12/2005, 00:18
dras. μικροτερο γραναζι μπροστα ακουγεται να εχει καποιο αποτελεσμα.

Οσο για εξατμισεις, στην αθηνα, οι termignoni ειναι η πιο φθηνη λυση, οσον αφορα τις επωνυμες.
Ειναι και οι πιο ομορφες κατα την γνωμη μου, μιας και ειναι σχετικα διακριτικες.

Το κακο μονο ειναι, οτι δεν εχουν ταπα. δλδ καλα μεσα στην πολη , πιο ανοιχτες και θορυβος ... αλλα σε κανα ταξιδι θα ηθελα να μπορουσα να τις ταπωσω.... :-/

dras.
19/12/2005, 04:40
me alo granazi den kovi teliki omos ?

duck456
02/01/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dras.
me alo granazi den kovi teliki omos ?

Για διαβασε εδω

http://www.fazerclub.gr/forum1/viewtopic.php?t=273