PDA

View Full Version : Ανεση για πολη-ταξιδι: Σκουτερ vs Μηχανη



Σελίδες : [1] 2

Spar1991
05/12/2021, 07:24
Ανοιγω ενα θεμα το οποιο παιδια βαση εμπειριας εχω πλεον αποψη να μιλησω. Να πω οτι εχω οδηγησει τα παντα απο παπια σκουτερ μεχρι μηχανες και εχω τωρα μηχανη (vstrom).
Εχω κανει ταξιδια απο αθηνα στην κρητη πανω απο 7 φορες με μηχανακι σκουτερ.
Εχω παει διαδρομες κοντα στην αθηνα 2-3-4 ωρες. Αυτα..
Πρωτο ταξιδι κρητη οταν ημουν 21 (τωρα ειμαι 30) με παπακι. Δεν πιαστηκα πριν την μια ωρα ημουν με ταχυτητες οσο παει και ενα αμαξι γυρω στα 100 εκει που μπορουσα και εκανα την διαδρομη προς το χωριο μου 1 μιση ωρα οσο και τα αμαξια καποιες φορες λιγοτερο..σταση στην μια ωρα για 10 λεπτα και φορτωμενος σακος απο πισω. Σε ενα αλλο ταξιδι για κρητη με παπι (το χω γραψει σαν εμπειρια) ειχα την αδερφη μου μαζι στο παπι με χιονια βροχη πολυ αερα.. τα περασα ολα με πολλες δυσκολιες ακομα(που να εξηγω).
Πατησα και χιονι σε ενα χωριο μεχρι που ειχε μια αποτομη κατηφορα και το παρατησα και ηρθαν και μας πηραν.
Αλλα ταξιδια με σκουτερ δικαβαλο παλι σε διαφορα μερη με ωρες ταξιδιου συνηθως 2-5 ωρες. Παλι πιανομασταν αλλα με ανεση πηγαιναμε και δεν πιεζομασταν.
Τριτον ειχα ακουσει για ταξιδιαρικες μηχανες και αγορασα 3 ως τωρα. Vstrom bandit tdm.
Με ολες τις μηχανες και εγω και η δικια μου πιανομασταν πολυ πιο γρηγορα απο οτι με σκουτερ δηλαδη απορρουσα γιατι τις λενε ταξιδιαρικες απο την στιγμη που πιο ανετα ειναι τα σκουτερ.
Φετος λοιπον το καλοκαιρι ειχα παει διακοπες με το xmax 400 του πατερα μ μακραν το πιο ανετοο συμφωνα με την κοπελα μου που εχρι τα κιλακια της οπως και εγω τα χω.. Δεν κουραζομασταν δεν συγκρουομασταν ο ενας πανω στον αλλον στα φρεναρισματα.. ταχυτητες εκει που ηταν το καλυτερο δυνατον μιας και οι δρομοι κρητη ειναι χαλια οπως και οι πιο πολλοι οδηγοι.. Με λιγα λογια δεν ηθελα παραπανω ταχυτητα.
Δευτερο πιο καλο σκουτερ που ειχαμε ανεση ηταν το citycom πραγματικα μας εχει λειψει.. Και το πηγα και στο μπαλο κρητη με τις κοτρωνες και δεν καταλαβε τιποτα (το χα 2 μηνες).(Η δικια μου σπανια παραπονιοταν για πιασιμο) Οποτε και αυτο που λετε περι λαστιχων παει περιπατο.. Δεν χρειαζεσαι λαστιχα ον οφ για να μπεις σε κοτρονοδρομο απλα να πας μαξ 30 χλμ και προσεκτικα..(τα λαστιχα δεν επαθαν τιποτα).
Και ερχομαι λοιπον στο ερωτημα μου.

Γιατι να μην θεωρειται τουρινγκ το xmax 400 και να θεωρειται η στρομ η το tdm η το bandit?
Πιανει τα χλμ που θες δεν ζοριζεται κανενα απο τα 4 αλλα η μηχανη υστερει σε ανεση. Το σκουτερ πολυ καλυτερο σε ανεση... Μονο κακο οτι δεν εχεις που να βαλεις πολλα μπαγκαζια αλλα αυτο λυνεται με το να στειλεις τις βαλιτσες σου 2 μερες πριν στον προορισμο με χαμηλο κοστος πχ κτελ η καραβι η μεταφορικη και κανεις και το ταξιδακι σου με ΣΚΟΥΤΕΡ ΑΝΕΤΟΣ..
Οποτε λεω εγω τωρα μηπως να καταργησουμε τις μηχανες που πρεπει να αλλαζουμε ταχυτητες και να κουραζομαστε οπως και οτι εχουν σελες για μικρους κωλους και οχι βολικες πολυθρονες οπως τα σκουτερ??
Προσωπικα θα κρατησω την μηχανη γιατι μαρεσει η αισθηση οδηγησης αλλα θα προσπαθησω στα επομενα 2 χρονια να μαζεψω λεφτα σκουτερ χωρις να χρειαστει να πουλησω την μηχανη. Ποια η γνωμη σας για να δω τι κραξιμο θα φαω!

Παντως απο ολες τις μηχανες που χα πιο βολικο ηταν σε σειρα:
Xmax400
Citycom300
Kymco xciting s400
Vstrom
Tdm
Vf185
Bandit(το κρατησα ενα μηνα οτι χειροτερο οδηγησα στην ζωη μου δεν ξαναπαιρνω τετοιου ειδους μηχανη σκυφτη). Και μην πειτε πουθενα βαλε ανατομικη σελα με τζελ γιατι το θεμα δεν ειναι οτι ειναι σκληρες αλλα οτι κουτουλαμε ο ενας στον αλλον.. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ.. ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΛΥΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΟΥΤΕΡ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ 1.65 ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΑ ΦΤΑΝΕ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΤΑ ΧΑΝ.

Bowleno
05/12/2021, 08:12
Μια μόνο παρατήρηση: Αθήνα-Κρήτη, διαδρομές 2,3,4 ώρες ΔΕΝ είναι ταξίδια.... Βόλτες είναι.

Nitse3
05/12/2021, 08:20
Που να κάνεις ταξίδι και με αυτοκίνητο, θα θες να καταργήσουμε τα σκούτερ :-)

νεοσσός
05/12/2021, 08:34
Φετος λοιπον το καλοκαιρι ειχα παει διακοπες με το xmax 400 του πατερα μ μακραν το πιο ανετοο συμφωνα με την κοπελα μου που εχρι τα κιλακια της οπως και εγω τα χω..
Συμφωνώ ότι με scooter κάνεις άνετο ταξίδι. Όμως αν διαβάσει η κοπέλα σου το forum, θα έχεις θέμα. :p

Leon67
05/12/2021, 08:43
Αμα κουραζουν τα TDM, VStrom και Bandit (που δεν το λες και σκυφτό) πάρε αμαξι!

telegonos
05/12/2021, 08:44
Bandit(το κρατησα ενα μηνα οτι χειροτερο οδηγησα στην ζωη μου δεν ξαναπαιρνω τετοιου ειδους μηχανη σκυφτη). Και μην πειτε πουθενα βαλε ανατομικη σελα με τζελ γιατι το θεμα δεν ειναι οτι ειναι σκληρες αλλα οτι κουτουλαμε ο ενας στον αλλον.. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ.. ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΛΥΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΟΥΤΕΡ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ 1.65 ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΑ ΦΤΑΝΕ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΤΑ ΧΑΝ.

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Εμένα ας πούμε αν μου δώσεις όρθια μηχανή τύπου TDM, Transalp, Vstrom κ.ο.κ. σιχτιρίζω ακόμα και να μου πεις, πήγαινε πάρτην από εκεί, και παράδωσέ την εκεί, όχι να πάω και ταξίδι. Δεν νοιώθω καν, τι το άνετο βρίσκετε εσείς που τις οδηγάτε. Ειδικά το TDM απορώ πως το οδηγάνε αυτό το πράγμα, καμία αίσθηση που είναι, που βρίσκονται και τι κάνουν οι τροχοί. Δεν θα ένοιωθα καλά, ούτε να πάω Μαρκόπουλο>Κορωπί με ψηλή-όρθια, όχι να κάνω ταξίδι.

Για εμένα άνεση στο ταξίδι, είναι supersport δεκαετίας 90 και 2000. Ξαπλώνεις το στήθος στο ντεπόζιτο, φέρνεις το κράνος σχεδόν σε επαφή με την άκρη της ζελατίνας μπροστά, γίνεσαι ένα, και ταξιδεύεις με 160ρες ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ. Ανετα γυρίζω την Ευρώπη.

Το Bandit που αναφέρεις ως χειρότερο, εγώ θα το έβρισκα ως το μόνο που θα με ενδιέφερε&άρεσε να οδηγήσω από όλα τα άλλα στην λίστα.

Οπότε και εκεί θέλω να καταλήξω, έχε υπόψιν σου, ότι κάθε άνθρωπος είναι και διαφορετικός, και μην βγάζεις γενικούς κανόνες και συμπεράσματα.

katsar
05/12/2021, 09:18
Συμφωνώ ,μηχανές σαν το ZZR1100 είναι και για εμένα ότι καλύτερο για ταξίδι ή μεγάλη βόλτα για τους λόγους που είπες.
Όσο για την θέση TDM όντως είναι περίεργη αλλά την συνηθίζεις ,πλέον μου φαίνονται περίεργα τα κλιπονς λόγο αποχής.
Δεν φτιάχνω υπερασπιστική γραμμή,καθαρά η γνώμη μου σαν αναβάτης.

DoctoR_k6
05/12/2021, 09:44
Ποια εμπειρία είπες...?

Εχω κανει ταξιδια απο αθηνα στην κρητη πανω απο 7 φορες με μηχανακι σκουτερ.
Εχω παει διαδρομες κοντα στην αθηνα 2-3-4 ωρες.

Αυτά δεν είναι ταξίδια μην σε στεναχωρήσω.
Μάλλον άπειρος είσαι...κ φαίνεται από αυτά που γράφεις.

Άλλα οκ. Ο καθένας έχει την γνώμη του.

o_gavros
05/12/2021, 10:11
"Κάποτε ήμουνα πουλί και μ'αγαπούσανε πολύ"
:a022: αλεγκρία :a33:

toyar
05/12/2021, 10:19
αν δηλωνεις οτι σου αρεσει πιο πολυ το σκουτερ για ταξιδι με γεια σου με χαρα σου και καλα χλμ
αν διατυπωνεις ερωτηση οχι το σκουτερ δεν ειναι καλυτερο απο τις περισσοτερες μηχανες γιατι δε φτιαχτηκε γι αυτο
οι λογοι ειναι διαφοροι οπως κατανομη βαρους, σταση σωματος, συστημα μεταδοσης, δυνατοτητες φορτωσης, αεροδυναμικη κλπ

stefanos
05/12/2021, 10:43
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Εμένα ας πούμε αν μου δώσεις όρθια μηχανή τύπου TDM, Transalp, Vstrom κ.ο.κ. σιχτιρίζω ακόμα και να μου πεις, πήγαινε πάρτην από εκεί, και παράδωσέ την εκεί, όχι να πάω και ταξίδι. Δεν νοιώθω καν, τι το άνετο βρίσκετε εσείς που τις οδηγάτε. Ειδικά το TDM απορώ πως το οδηγάνε αυτό το πράγμα, καμία αίσθηση που είναι, που βρίσκονται και τι κάνουν οι τροχοί. Δεν θα ένοιωθα καλά, ούτε να πάω Μαρκόπουλο>Κορωπί με ψηλή-όρθια, όχι να κάνω ταξίδι.



Όχι. Σε γενικές γραμμές όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι.
Απλά ο καθένας μαθαίνει να βολεύεται σε ότι του αρέσει.
Και βέβαια σε επίπεδο βόλτας από αναβάτες σε μικρή ηλικία με καλή φυσικά κατάσταση όλα τα μηχανάκια
είναι βολικά.
Το τί είναι άνετο το καταλαβαίνεις σε άλλες ηλικίες , όταν αρχίζει να ενοχλεί η μέση να μουδιάζει το πόδι...

stefanos
05/12/2021, 10:49
Σε γενικές γραμμές πάντως τα σκούτερ δεν έχουν διαδρομή αναρτήσεων ,δεν έχουν καλές αναρτήσεις, και ταλαιπωρούν τη μέση λόγο θέσης οδήγησης.

gior-gos
05/12/2021, 10:55
Έχει να κάνει και με το είδος της διαδρομής του ταξιδιού· ένα ογκώδες και βαρύ supersport ή sport touring δεν θα νιώσει και πολύ άνετα (αντίστοιχα κι ο αναβάτης του) σε κλειστό επαρχιακό δίκτυο με ταχύτητες 30 - 80 km/h. Αντιθέτως σε ανοιχτούς δρόμους με ταχύτητες από 120 - 130 km/h και πάνω είναι ίσως ό,τι βολικότερο.

Volpad
05/12/2021, 11:19
Έχει να κάνει και με το είδος της διαδρομής του ταξιδιού· ένα ογκώδες και βαρύ supersport ή sport touring δεν θα νιώσει και πολύ άνετα (αντίστοιχα κι ο αναβάτης του) σε κλειστό επαρχιακό δίκτυο με ταχύτητες 30 - 80 km/h. Αντιθέτως σε ανοιχτούς δρόμους με ταχύτητες από 120 - 130 km/h και πάνω είναι ίσως ό,τι βολικότερο.

Δεν συμφωνώ..
Ειδικά τα sport touring σε επαρχιακό στροφιλικι, είναι πολύ άνετα, ανεξαρτήτου ταχύτητας. Ειδικά τα μεγάλα st, εχουν αρκετή ροπή παντού, ώστε να μπορείς να κουμπώσεις μια 3η ή 4η και να μη χρειαστεί να την ξανά αλλάξεις για όλο το στροφιλικι όταν πας χαλαρά.
Η θέση οδήγησης δε, είναι πολύ άνετη σε τέτοιες τουριστικές ταχύτητες.
Ένα ss βέβαια, θα σε βασανισει στις ίδιες συνθήκες.

Μιλάω για st, τύπου z1000sx και όχι για tdm ή vstrom.
Αυτού του είδους οι μοτοσυκλέτες, τις οποίες δεν θα τις έλεγα sport touring, εχουν πολλά μείον κατ εμέ.

Spar1991
05/12/2021, 11:30
Μια μόνο παρατήρηση: Αθήνα-Κρήτη, διαδρομές 2,3,4 ώρες ΔΕΝ είναι ταξίδια.... Βόλτες είναι.

Και δηλαδη γι να θεωρειτε ταξιδι πρεπει να παω ιταλια γερμανια.. ??

Spar1991
05/12/2021, 11:30
Συμφωνώ ότι με scooter κάνεις άνετο ταξίδι. Όμως αν διαβάσει η κοπέλα σου το forum, θα έχεις θέμα. :p

Το διαβασε και γελασε για αυτο περι κιλων

Spar1991
05/12/2021, 11:33
Αμα κουραζουν τα TDM, VStrom και Bandit (που δεν το λες και σκυφτό) πάρε αμαξι!

Το bandit δεν ειναι ορθιο αλλα δεν ειναι και σκυφτο. Ειναι κατι ενδιαμεσο. Οσο για το αμαξι δεν εχεις αδικο απλα ειπα πιο πανω το εξης. Οτι το σκουτερ με βολεψε πολυ περισσοτερο απο την μηχανη! Σε ολαα και μεσα στην πολη και στα ταξιδια.. Περι αναρτησεων που λενε καποιοι δεν καταλαβαινω τι λενε γιατι δεν πεφτω σε λακουβες (πολυ σπανια) και γενικα πιανομαστε απο την θεση που καθομαστε παρα απο αναρτησεις που υποτιθεται θα μας χρειαστουν λες και παμε στο ραλυ ακροπολις

Spar1991
05/12/2021, 11:34
Σε γενικές γραμμές πάντως τα σκούτερ δεν έχουν διαδρομή αναρτήσεων ,δεν έχουν καλές αναρτήσεις, και ταλαιπωρούν τη μέση λόγο θέσης οδήγησης.

Εγω εμπειρικα μιλησα και ειπα οτι ηταν πολυ πιο ανετα . δεν ξερω αν εχεις ταξιδεψει με ενα συγχρονο καλο σκουτερ προσφατα αλλα ειναι εξαιρετικο σε πολλες ωρες και ανετο!

Spar1991
05/12/2021, 11:36
αν δηλωνεις οτι σου αρεσει πιο πολυ το σκουτερ για ταξιδι με γεια σου με χαρα σου και καλα χλμ
αν διατυπωνεις ερωτηση οχι το σκουτερ δεν ειναι καλυτερο απο τις περισσοτερες μηχανες γιατι δε φτιαχτηκε γι αυτο
οι λογοι ειναι διαφοροι οπως κατανομη βαρους, σταση σωματος, συστημα μεταδοσης, δυνατοτητες φορτωσης, αεροδυναμικη κλπ

Αυτο μαλλον ισχυε παλια διοτι πλεον οι περισσοτεροι παιρνουν σκουτερ και ο λογος ειναι οτι τα σκουτερ τα φτασανε σε αλλο λεβελ..Δεν ξερω αεροδυναμικες και συστημα μεταδοσης.. Ξερω οτι δεν αλλαζω ταχυτητες στο σκουτερ και ειναι πολυθρονα...Υπερανετο σε σχεση με μηχανη και το λεω εγω που τωρα εχω μηχανη..

Spar1991
05/12/2021, 11:42
Ποια εμπειρία είπες...?

Εχω κανει ταξιδια απο αθηνα στην κρητη πανω απο 7 φορες με μηχανακι σκουτερ.
Εχω παει διαδρομες κοντα στην αθηνα 2-3-4 ωρες.

Αυτά δεν είναι ταξίδια μην σε στεναχωρήσω.
Μάλλον άπειρος είσαι...κ φαίνεται από αυτά που γράφεις.

Άλλα οκ. Ο καθένας έχει την γνώμη του.

Απειρος επειδη δεν εχω κανει ταξιδια ως την γερμανια με μηχανη μηπως? ΔΙΟΤΙ οδηγικα εχω αρκετη εμπειρια και εχω αλλαξει αρκετα μηχανακια παρολο που ειμαι 30 χρονων. Βολτα δεν θεωρειται 2 ωρες δρομος.. Ειναι ταξιδι κανονικο ταξιδι και 4 ωρες το θεωρω ταξιδαρα.. Το αν πατε καποιοι τουρ ολη την ευρωπη δεν σημαινει κατι.. Απλα κανετε κατι πολυ σπανιο πολυ λιγοι κανουν ενα τεραστιο ταξιδι! Το να μειωνετε καποιοι την ενοια ταξιδι ειναι ακυρο διοτι ειτε πας 3 ωρες ειτε 6 ωρες ειτε 15 ωρες ειτε 50 ωρες ειναι ταξιδι.. Εγω μιλησα εμπειρικα και ειπα οτι τελικα τα σκουτερ ειναι καλυτερα σε ταξιδια απο αποψη ανεσης.. Εχουν καλη ταχυτητα για ολο το φασμα των δρομων και ξεκουραστο λογο μη αλλαγης ταχυτητων.. Απο εκει και περα εγω αφου ειδα οτι το στρομ με κουραζει δεν θα παω πουθενα πανω απο 2 ωρες..Θα παρω αμαξι και θα το χω για καμια παραλια και κανα καφε.. για βολτουλες δηλαδη..

Spar1991
05/12/2021, 11:44
Σε γενικές γραμμές πάντως τα σκούτερ δεν έχουν διαδρομή αναρτήσεων ,δεν έχουν καλές αναρτήσεις, και ταλαιπωρούν τη μέση λόγο θέσης οδήγησης.

Επισης να σημειωσω οτι με την μηχανη ενιωσα μια ενοχληση εκει που ειναι ο προστατης χθες για πρωτη φορα επειδη με πιεζε η σελα..Στο σκουτερ δεν το χω νιωσει ποτε αυτο! Και σκεψου η δουλεια μου ειναι με σκουτερ 8 ωρες την μερα και ποτε δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα σε πιασιμο..

katsar
05/12/2021, 11:58
3 ώρες βόλτα βρε φίλε κάνουμε όταν λέμε φεύγοντας ''αγάπη μου δεν θα αργήσω''
Και δεν είναι σπάνιο,ούτε είναι λίγοι ,φιλικά πάντα.
Δεν είναι κακό να μην σε βολεύει ένα όχημα,δεν κάνεις κάτι λάθος ούτε οι ταξιδιάρηδες κάτι πιο σωστό ,όπως την βρίσκει κανείς :wave2:

telegonos
05/12/2021, 12:00
Όχι. Σε γενικές γραμμές όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι.
Απλά ο καθένας μαθαίνει να βολεύεται σε ότι του αρέσει.
Και βέβαια σε επίπεδο βόλτας από αναβάτες σε μικρή ηλικία με καλή φυσικά κατάσταση όλα τα μηχανάκια
είναι βολικά.
Το τί είναι άνετο το καταλαβαίνεις σε άλλες ηλικίες , όταν αρχίζει να ενοχλεί η μέση να μουδιάζει το πόδι...

Sorry, δεν μου βγάζει νόημα τίποτα από όσα γράφεις.

Παρακληση, άμα κάνεις κουότ κάποιον, γράψε κάτι να έχει επαφή με την πραγματικότητα και αυτό που έγραψε αυτός που κοουτάρεις.

Θες να γράψεις κάτι άλλο, μην κάνεις κουότ στην τελική.

Ανθρωπος από άνθρωπο, έχει τεράστιες διαφορές, αν μάλιστα πιάσουμε το μυαλό.... συντελεστές ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ φορές άλλα πράγματα ο ένας από τον άλλον.

gior-gos
05/12/2021, 12:08
Δεν συμφωνώ..
Ειδικά τα sport touring σε επαρχιακό στροφιλικι, είναι πολύ άνετα, ανεξαρτήτου ταχύτητας. Ειδικά τα μεγάλα st, εχουν αρκετή ροπή παντού, ώστε να μπορείς να κουμπώσεις μια 3η ή 4η και να μη χρειαστεί να την ξανά αλλάξεις για όλο το στροφιλικι όταν πας χαλαρά.
Η θέση οδήγησης δε, είναι πολύ άνετη σε τέτοιες τουριστικές ταχύτητες.
Ένα ss βέβαια, θα σε βασανισει στις ίδιες συνθήκες.

Μιλάω για st, τύπου z1000sx και όχι για tdm ή vstrom.
Αυτού του είδους οι μοτοσυκλέτες, τις οποίες δεν θα τις έλεγα sport touring, εχουν πολλά μείον κατ εμέ.

Δεκτό. Από z1000sx δεν έχω εμπειρία αλλά κάνοντας τη σύγκριση μεταξύ vfr 800 και gs 1150 adv η άνεση για μένα σε κλειστούς δρόμους ήταν συντριπτικά υπέρ της δεύτερης (κυρίως ως προς τη θέση οδήγησης).

Spar1991
05/12/2021, 12:08
3 ώρες βόλτα βρε φίλε κάνουμε όταν λέμε φεύγοντας ''αγάπη μου δεν θα αργήσω''
Και δεν είναι σπάνιο,ούτε είναι λίγοι ,φιλικά πάντα.
Δεν είναι κακό να μην σε βολεύει ένα όχημα,δεν κάνεις κάτι λάθος ούτε οι ταξιδιάρηδες κάτι πιο σωστό ,όπως την βρίσκει κανείς :wave2:

Αλλο 3 ωρες ομως να πας για καφε και να ξαποστασεις και αλλο 3 ωρες σε αττικη οδο η σε δρομους που δεν εχεις ξαναοδηγησει χωρις στασεις..Ειναι πολυ κουραστικο...Πηγα σκεψου χιλιαδου το καλοκαιρι και δεινοπαθησαμε με το σκουτερ το 400αρι το kymco παρολο που ηταν πολυθρονα...Καναμε 3 ωρες πηγαινε και 3 γυρνα το επομενο πρωι! Μειναμε σε σκηνη και πιαστικαμε..Δεν ξαναπαμε για καμπινγκ ειπαμε.. το δοκιμασαμε μια φορα δεν ειναι για μας αυτα... και η κοπελα μου ειναι 22 δεν ειναι μεγαλη και παρολαυτα πιαστηκε πιο πολυ απο μενα..Γενικα παιζει ρολο οτι δεν εχουμε καλη φυσικη κατασταση το ομολογω..Αλλα νταξει τωρα τι να λεμε ειναι ωραιες οι μηχανες και προσωπικα δεν κανω καμια ακραια χρηση... 5000 χλμ το ετος σκεψου!

Spar1991
05/12/2021, 12:09
Δεκτό. Από z1000sx δεν έχω εμπειρία αλλά κάνοντας τη σύγκριση μεταξύ vfr 800 και gs 1150 adv η άνεση για μένα σε κλειστούς δρόμους ήταν συντριπτικά υπέρ της δεύτερης (κυρίως ως προς τη θέση οδήγησης).

Καλα εδω που τα λεμε τα δικυλινδρα οπως tdm vstrom δενν εχουν καλυτερο απο επαρχιακους δρομους.. ροπιαζουν υπεροχα και ευχαριστιεσαι χιλιομετρακια εκει.. το χω δει σε πολλα blogs αυτο και επιβεβαιωνω!!

Volpad
05/12/2021, 12:44
Δεκτό. Από z1000sx δεν έχω εμπειρία αλλά κάνοντας τη σύγκριση μεταξύ vfr 800 και gs 1150 adv η άνεση για μένα σε κλειστούς δρόμους ήταν συντριπτικά υπέρ της δεύτερης (κυρίως ως προς τη θέση οδήγησης).

Καλά, συγκρίνεις 2 μοτοσυκλέτες τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας.
Το vfr δεν είναι τόσο άνετο, ενώ το gs είναι σχεδιασμένο με γνώμονα την άνεση.

Εμενα γενικά, οι μοτοσυκλέτες με "ορθια" θέση οδήγησης, μου κουράζουν τη μέση. Αντιθέτως, οι σκυφτες δεν με κουράζουν.
Δεν έχω οδηγήσει το 1150 για μεγάλη απόσταση, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά, ότι η δικιά μου μοτοσυκλετα, που ειναι μεγαλο st, δεν με κουράζει καθόλου σε πολυωρα ταξίδια μικτού επαρχιακού και ταχείας κυκλοφορίας δρόμο.
Συγκεκριμένα, προτιμώ τους επαρχιακούς, γιατί στους ταχείας βαριέμαι...
Όμως, ο τρόπος που οδηγώ εγώ, παιζει σημαντικό ρόλο.

Spar1991
05/12/2021, 12:48
Καλά, συγκρίνεις 2 μοτοσυκλέτες τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας.
Το vfr δεν είναι τόσο άνετο, ενώ το gs είναι σχεδιασμένο με γνώμονα την άνεση.

Εμενα γενικά, οι μοτοσυκλέτες με "ορθια" θέση οδήγησης, μου κουράζουν τη μέση. Αντιθέτως, οι σκυφτες δεν με κουράζουν.
Δεν έχω οδηγήσει το 1150 για μεγάλη απόσταση, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά, ότι η δικιά μου μοτοσυκλετα, που ειναι μεγαλο st, δεν με κουράζει καθόλου σε πολυωρα ταξίδια μικτού επαρχιακού και ταχείας κυκλοφορίας δρόμο.
Συγκεκριμένα, προτιμώ τους επαρχιακούς, γιατί στους ταχείας βαριέμαι...
Όμως, ο τρόπος που οδηγώ εγώ, παιζει σημαντικό ρόλο.

Τι μηχανη εχεις φιλε ?

Volpad
05/12/2021, 12:54
Ducati st4s

Spar1991
05/12/2021, 13:01
Ducati st4s

Παρομοιο στυλ με την μπαντιτ.. λιγο σκυφτο εε..

gior-gos
05/12/2021, 13:07
Καλά, συγκρίνεις 2 μοτοσυκλέτες τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας.
Το vfr δεν είναι τόσο άνετο, ενώ το gs είναι σχεδιασμένο με γνώμονα την άνεση.

Αυτό δεν συγκρίνουμε; Όρθια και σκυφτή θέση οδήγησης; Onoff και sport touring; Τέλος πάντων μάλλον δεν κατάλαβα εγώ καλά :beer:

Volpad
05/12/2021, 13:23
Αυτό δεν συγκρίνουμε; Όρθια και σκυφτή θέση οδήγησης; Onoff και sport touring; Τέλος πάντων μάλλον δεν κατάλαβα εγώ καλά :beer:

Το vfr800 δεν είναι αυτό που είχα στο μυαλό μου.
Δεν είναι καθόλου άνετο μηχανάκι.
Το zzr1400 ξέρω γω, είναι st και είναι άνετο.
Το z1000sx, το ίδιο.
Το vfr είναι st, αλλά δεν είναι τοσο άνετο.
Όπως πχ, το gs1250 είναι με όρθια θέση και είναι άνετο, αλλά το transalp (πχ) έχει όρθια θέση αλλά δεν είναι τοσο άνετο.

Όμως το vfr 1200, είναι άμεσα συγκρίσιμο με το 1250gs, και δεν θα έλεγα ότι είναι λιγότερο άνετο.

Παρόλα αυτά, ξαναλέω, εξαρτάται και από τον τρόπο οδήγησης του καθενός...
Εμενα προσωπικά, οι μοτοσυκλέτες με όρθια θέση, με ενοχλούν στη μέση, ενώ οι σκυφτες ποτέ.

Καλά κατάλαβες, αλλά δεν συγκρίνονται το 1250 gs με το vfr800.
Κανε την ίδια σύγκριση μεταξύ του 1250gs και του k1200s πχ.

karellen
05/12/2021, 13:35
Ο ανθρωπος μια χαρά εμπειρία έχει για την ηλικία του και τις δυνατότητές του,μην τον παίρνουμε από τα μούτρα.
Άλλοι είναι 30 χρόνων και καβάλανε μόνο ηλεκτρικό πατινι. :lol:

Spar1991
05/12/2021, 14:02
Ο ανθρωπος μια χαρά εμπειρία έχει για την ηλικία του και τις δυνατότητές του,μην τον παίρνουμε από τα μούτρα.
Άλλοι είναι 30 χρόνων και καβάλανε μόνο ηλεκτρικό πατινι. :lol:

Πες τα ρε συντροχεε.. Ετσι ανεβασε με λιγο που πεσαν να με φανε

Nostradamus
05/12/2021, 14:14
Είσαι ένας σατανάς εσύ...

stefanos
05/12/2021, 14:47
Sorry, δεν μου βγάζει νόημα τίποτα από όσα γράφεις.

Παρακληση, άμα κάνεις κουότ κάποιον, γράψε κάτι να έχει επαφή με την πραγματικότητα και αυτό που έγραψε αυτός που κοουτάρεις.

Θες να γράψεις κάτι άλλο, μην κάνεις κουότ στην τελική.

Ανθρωπος από άνθρωπο, έχει τεράστιες διαφορές, αν μάλιστα πιάσουμε το μυαλό.... συντελεστές ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ φορές άλλα πράγματα ο ένας από τον άλλον.

Δηλαδή το tdm όταν το οδηγεί κάποιος άλλος αποκτά στιβαρό πλαίσιο και αναρτήσεις που "διαβάζουν" το δρόμο...
Οκ δεν επικοινωνούμε:)

Viking
05/12/2021, 14:56
Καλά τα λες και είναι ωραίο που ξέρεις τι θέλεις και τι αρέσει στο κορίτσι.

Εδώ όμως τα χαλάμε:


Οποτε λεω εγω τωρα μηπως να καταργησουμε τις μηχανες που πρεπει να αλλαζουμε ταχυτητες και να κουραζομαστε οπως και οτι εχουν σελες για μικρους κωλους και οχι βολικες πολυθρονες οπως τα σκουτερ?.

Τίποτα να μην καταργήσουμε.
Πρακτικά τα supersport είναι άχρηστα στον δρόμο. Η ΚΤΜ σταμάτησε να βγάζει ..
Αλλά να τα καταργήσουμε; Χαίρομαι πολύ να τα βλέπω στους δρόμους, και θα ήθελα αν μου γύριζε το μυαλό να μπορώ να πάρω ένα !

Είναι καλές οι μηχανουλες, στρίβουν ωραία και δίνουν πράγματα που τα σκούτερ δεν μπορούν να δώσουν..

giorgosb
05/12/2021, 14:57
Καλύτερα διοικητικό πρόστιμο 100€ τον μήνα στους κατόχους μοτοσυκλετών μέχρι να πάρουν όλοι σκούτερ..

stefanos
05/12/2021, 15:09
Εγω εμπειρικα μιλησα και ειπα οτι ηταν πολυ πιο ανετα . δεν ξερω αν εχεις ταξιδεψει με ενα συγχρονο καλο σκουτερ προσφατα αλλα ειναι εξαιρετικο σε πολλες ωρες και ανετο!

Για καλό και σύγχρονο δεν ξέρω με το SH έχω κλείσει 100κ από καθημερινά μέχρι δικάβαλος μπαγκαζιέρα και σαμάρια,
γενικά πολύ ευχαριστημένος.
Αλλά η θέση οδήγησης στα σκούτερ επιβαρύνει τη μέση.

Spar1991
05/12/2021, 18:12
Για καλό και σύγχρονο δεν ξέρω με το SH έχω κλείσει 100κ από καθημερινά μέχρι δικάβαλος μπαγκαζιέρα και σαμάρια,
γενικά πολύ ευχαριστημένος.
Αλλά η θέση οδήγησης στα σκούτερ επιβαρύνει τη μέση.
Το sh εχει ορθια θεση.. παρε ενα με ξαπλωτη να απλωνεις τα ποδια οπως το tmax η το xciting

Spar1991
05/12/2021, 18:13
Καλά τα λες και είναι ωραίο που ξέρεις τι θέλεις και τι αρέσει στο κορίτσι.

Εδώ όμως τα χαλάμε:


Τίποτα να μην καταργήσουμε.
Πρακτικά τα supersport είναι άχρηστα στον δρόμο. Η ΚΤΜ σταμάτησε να βγάζει ..
Αλλά να τα καταργήσουμε; Χαίρομαι πολύ να τα βλέπω στους δρόμους, και θα ήθελα αν μου γύριζε το μυαλό να μπορώ να πάρω ένα !

Είναι καλές οι μηχανουλες, στρίβουν ωραία και δίνουν πράγματα που τα σκούτερ δεν μπορούν να δώσουν..

Φυσικα και δεν θελω να καταργηθουν! Πιο πολυ το πα για να πεσει ο μυθος οτι οι μηχανες οι μεγαλες ειναι για ταξιδι ενω τα σκουτερ οχι...

Viking
05/12/2021, 19:28
Φυσικα και δεν θελω να καταργηθουν! Πιο πολυ το πα για να πεσει ο μυθος οτι οι μηχανες οι μεγαλες ειναι για ταξιδι ενω τα σκουτερ οχι...
Δεν είναι μύθος, είναι θέμα προσωπικού γούστου :beer:

o_gavros
05/12/2021, 19:31
Φυσικα και δεν θελω να καταργηθουν! Πιο πολυ το πα για να πεσει ο μυθος οτι οι μηχανες οι μεγαλες ειναι για ταξιδι ενω τα σκουτερ οχι...

Έχεις τίποτα καταγωγή από Νορβηγία μήπως;
Ξέρεις, εκεί που ο θρύλος θέλει να εμφανίζονταν τα τρολλ τα τα παλιά τα ορθόδοξα

Spar1991
05/12/2021, 20:08
Έχεις τίποτα καταγωγή από Νορβηγία μήπως;
Ξέρεις, εκεί που ο θρύλος θέλει να εμφανίζονταν τα τρολλ τα τα παλιά τα ορθόδοξα

Φιλεε μου δωσες ιδεααα.. θα παω νορβηγια με το στρομ.. παω να οργανωσω ταξιδι να δω ποσα λεφτα χρειαζεται

o_gavros
05/12/2021, 20:17
Βρε να πάς όπου σου κάνει κέφι.
Ζακέτα να πάρεις μόνο

doctoras
05/12/2021, 20:27
Spar προφανώς λογω του οχι μεγάλης εμπειρίας εχεις μπερδεμενα συμπεράσματα για τις χρησεις και τα ατου καθε είδους.

Αντιλαμβάνομαι οτι αυτο που περιγράφεις ως ανεση ταξιδιου εχει να κανει με την ανεμοκάλυψη.
Όμως το θεμα ειναι πολυπαραγοντικο ομοίως και τα χαρακτηριστικά ανεσης στο ταξιδι.
Ανεμοκαλυψη
Θεση οδηγησης
Γωνιες ποδιων αναβατη συνεπιβάτη
χωροι για αποσκευες.
Αναρτησεις - ποιότητα κύλισης
Ελαστικοτητα - Κραδασμοι
Δυνατοτητες μοτερ - μεση μουαγιεν
Ταχυτητα ταξιδιου εθνικη
Αποδοση δικαβαλο φορτωμένο

Και κατι το οποιο ειναι προσον μονο σε μοτοσυκλετα αισθηση μοτερ με σειριακό κιβωτιο ταχυτήτων.

νεοσσός
05/12/2021, 21:12
Έχοντας πάει ταξίδι σαν συνοδηγός σε scooter και σε μοτοσυκλέτα sport touring, θα έλεγα ότι στο scooter ένιωθα πολύ πιο άνετα.

Τα σύγχρονα scooter, ειδικά τα δικύλινδρα, είναι απίστευτα άνετα σε ταξίδι, αναφερόμενος πάντα σε νόμιμες ταχύτητες κίνησης. Η γωνίες ποδιών είναι επίσης πολύ καλές.

Φόρτωμα με τριβάλιτσο δεν ξέρω αν υποστηρίζουν τα mega scooter, αλλά έχουν το χώρο κάτω από τη σέλα και μεγάλη βαλίτσα πίσω. Η δύναμη του κινητήρα φθάνει και περισσεύει για τέτοια χρήση σε scooter άνω των 500cc. Η πράξη δείχνει ότι ολοένα και περισσότερος κόσμος τα προτιμάει. Αν πας στο "περίπτερο" στο Σκαραμαγκά, θα δεις μπόλικα ζευγάρια που ξεκινούν με scooter τα σαββατοκύριακα. Οι γυναίκες τα έχουν ήδη εκτιμήσει ως συνοδηγοί.

kordix
05/12/2021, 21:37
Όπως τη βρίσκει ο καθένας παιδιά με το ταξίδι.

Το ταξίδι θέλει τρόπο και όχι κόπο. Η μέση ωριαία είναι περίεργη υπόθεση.

Προσωπικά με μπανιέρα δεν θα ταξίδευα ποτε. Μπορώ να υποθέσω ομως πως με τοση πλαστικούρα θα προσφέρουν άνεση.

o_gavros
05/12/2021, 21:38
Έχοντας πάει ταξίδι σαν συνοδηγός σε scooter και σε μοτοσυκλέτα sport touring, θα έλεγα ότι στο scooter ένιωθα πολύ πιο άνετα.

Τα σύγχρονα scooter, ειδικά τα δικύλινδρα, είναι απίστευτα άνετα σε ταξίδι, αναφερόμενος πάντα σε νόμιμες ταχύτητες κίνησης. Η γωνίες ποδιών είναι επίσης πολύ καλές.

Φόρτωμα με τριβάλιτσο δεν ξέρω αν υποστηρίζουν τα mega scooter, αλλά έχουν το χώρο κάτω από τη σέλα και μεγάλη βαλίτσα πίσω. Η δύναμη του κινητήρα φθάνει και περισσεύει για τέτοια χρήση σε scooter άνω των 500cc. Η πράξη δείχνει ότι ολοένα και περισσότερος κόσμος τα προτιμάει. Αν πας στο "περίπτερο" στο Σκαραμαγκά, θα δεις μπόλικα ζευγάρια που ξεκινούν με scooter τα σαββατοκύριακα. Οι γυναίκες τα έχουν ήδη εκτιμήσει ως συνοδηγοί.


Ωραία.
Και;

Spar1991
05/12/2021, 21:44
Έχοντας πάει ταξίδι σαν συνοδηγός σε scooter και σε μοτοσυκλέτα sport touring, θα έλεγα ότι στο scooter ένιωθα πολύ πιο άνετα.

Τα σύγχρονα scooter, ειδικά τα δικύλινδρα, είναι απίστευτα άνετα σε ταξίδι, αναφερόμενος πάντα σε νόμιμες ταχύτητες κίνησης. Η γωνίες ποδιών είναι επίσης πολύ καλές.

Φόρτωμα με τριβάλιτσο δεν ξέρω αν υποστηρίζουν τα mega scooter, αλλά έχουν το χώρο κάτω από τη σέλα και μεγάλη βαλίτσα πίσω. Η δύναμη του κινητήρα φθάνει και περισσεύει για τέτοια χρήση σε scooter άνω των 500cc. Η πράξη δείχνει ότι ολοένα και περισσότερος κόσμος τα προτιμάει. Αν πας στο "περίπτερο" στο Σκαραμαγκά, θα δεις μπόλικα ζευγάρια που ξεκινούν με scooter τα σαββατοκύριακα. Οι γυναίκες τα έχουν ήδη εκτιμήσει ως συνοδηγοί.


Αυτο ακριβως οι εποχες αλλαξαν...Οι κοπελες πλεον ζητανε σκουτερ.. Οκ καποιες πιτσιρικες τρελαινοντε με κατι super sport αλλα μολις φανε την φολα της ανεσης και του αερα εκει πανω αναθεωρουν...Τα σκουτερ πλεον εχουν εξελιχθει παρα πολυ γιατι η ζητηση βρισκεται εκει.. Καταλαβαινω οτι καποιοι εζησαν ωραιες στιγμες σε μηχανες και τις αναπολουν αλλα πλεον πανε αυταα...Οι περισσοτεροι που αναπολουν ειναι ανω των 50 και σιγουρα δεν εχουν χρονο για τετοια ταξιδια.. Οι περισσοτεροι προτιμουν αμαξια και σκουτερ πλεον και ειναι ολοφανερο απο μια βολτα στους δρομους...
Η κοπελα μου παντως σε εκτιμηση εχει το xmax 400 ως πρωτη επιλογη και σε χειροτερη εκτιμηση το bandit! Επισης πολλοι που δεν ειναι της μηχανης μου χουν πει οτι δεν τους αρεσει το σταματα ξεκινα που υπαρχει στην αλλαγη ταχυτητων.. Μου λενε στο σκουτερ αυτο δεν γινεται μιας και δεν αλλαζω ταχυτητες! Ας μην κρυβομαστε αν ειχα τα λεφτα θα παιρνα σιγουρα ενα adv honda η ενα tmax η ενα crossturer με αυτοματο κιβωτιο.. Αλλη φαση....

Spar1991
05/12/2021, 21:44
Ωραία.
Και;

Και ειναι ξεκαθαρο πως τα σκουτερ βγαινουν νικητες σε ανεση ταξιδιου σε σε σχεση με μηχανες..

Spar1991
05/12/2021, 21:45
Όπως τη βρίσκει ο καθένας παιδιά με το ταξίδι.

Το ταξίδι θέλει τρόπο και όχι κόπο. Η μέση ωριαία είναι περίεργη υπόθεση.

Προσωπικά με μπανιέρα δεν θα ταξίδευα ποτε. Μπορώ να υποθέσω ομως πως με τση πλαστικότητα θα προσφέρουν άνεση.

Αμα εχεις τα ποδια τεντωμενα ξαπλωτα μπροστα στο σκουτερ βαζεις ακουστικα και απλα απολαμβανεις...

o_gavros
05/12/2021, 21:46
Ρε φίλε, γούστο σου καπέλο σου να έχεις αυτή την άποψη. Ειλικρινά.
Εδώ, με αυτό το επικό θρεντ, τι ακριβώς κάνεις;

katsar
05/12/2021, 21:47
μας ανοίγει τα μάτια :lol:

Spar1991
05/12/2021, 21:47
Ρε φίλε, γούστο σου καπέλο σου να έχεις αυτή την άποψη. Ειλικρινά.
Εδώ, με αυτό το επικό θρεντ, τι ακριβώς κάνεις;

Ναι εχεις την αποψη σου οπως και εγω την δικη μου! Εγω συζηταω για αυτο εξαλλου ανοιξα το θρεντ!

o_gavros
05/12/2021, 21:48
Και ειναι ξεκαθαρο πως τα σκουτερ βγαινουν νικητες σε ανεση ταξιδιου σε σε σχεση με μηχανες..

Θες να απονειμουμε κάνα βραβείο για να ικανοποιήσεις τη δίψα σου για διαφώτιση;

STF
05/12/2021, 21:48
Τα σκούτερ είναι δίκυκλα αλλά δεν είναι μοτοσυκλέτες. Δεν είναι υποτιμητικό το διαφορετικό.
Είναι σα να μπαίνουμε στη διαδικασία να συγκρίνουμε αυτοκίνητο με γουρούνα.

Όποιος θέλει να μπούμε στη σύγκριση της άνεσης το αυτοκίνητο δε παίζεται, το Van ακόμη περισσότερο, το αυτοκινούμενο... άστα!

Με άλλα λόγια είτε είναι πιο άνετο, είδε δεν είναι... σημασία έχει πως είναι κάτι άλλο.

Προφανώς προσφέρει ευκολίες που δεν μπορεί να σου δώσει μια μοτοσυκλέτα. Προφανώς μια μοτοσυκλέτα προσφέρει συγκινήσεις που δε μπορεί να σου δώσει ένα σκούτερ.

Υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια μοτοσυκλέτες που δεν χρειάζεται να αλλάζεις ταχύτητες. Ευτυχώς υπάρχουν υβρίδια που μοιάζουν με μοτοσυκλέτες και σκουτέρ μαζί, στο οποίο "έμπαινα", αλλά δε μπορώ να καταργήσω τη μοτοσυκλέτα για χάρη τους, ακόμη!

kordix
05/12/2021, 21:50
Αμα εχεις τα ποδια τεντωμενα ξαπλωτα μπροστα στο σκουτερ βαζεις ακουστικα και απλα απολαμβανεις...

Eφιαλτης :D

o_gavros
05/12/2021, 21:52
Eφιαλτης :D

Είσαι άνω των 50, αναπολείς,ίσως ζηλεύεις.
Άσε που δεν έχεις και χρόνο για τέτοια ταξίδια,δύο ή τριών συνεχόμενων εφιαλτικων ωρών...
Ρεεεεε,κανεεεεε ααααακρηηηη©

Lord84
05/12/2021, 21:53
"Trollstigen road -> Norway"
Σου εύχομαι να πας με την σκουτεραρα σου , θα σε στο στοιχειο σου ως έμπειρος οδηγός που είσαι .:a014:

Spar1991
05/12/2021, 21:54
Είσαι άνω των 50, αναπολείς,ίσως ζηλεύεις.
Άσε που δεν έχεις και χρόνο για τέτοια ταξίδια,δύο ή τριών συνεχόμενων εφιαλτικων ωρών...
Ρεεεεε,κανεεεεε ααααακρηηηη©

Το χειροτερο στις μηχανες ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις κουβερτα κατω για το κρυο οπως στα σκουτερ

BLiTzER
05/12/2021, 21:54
Μοτοσικλέτα και άνεση είναι 2 διαμετρικά αντίθετα πράγματα. Αν θες άνεση, αγοράζεις αυτοκίνητο. Ή σκούτερ. Ή on/off.

o_gavros
05/12/2021, 21:55
Το χειροτερο στις μηχανες ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις κουβερτα κατω για το κρυο οπως στα σκουτερ
Έχεις δίκιο.
Αυτό, είναι το χειρότερο.

Viking
05/12/2021, 21:56
Και ειναι ξεκαθαρο πως τα σκουτερ βγαινουν νικητες σε ανεση ταξιδιου σε σε σχεση με μηχανες..
Το ότι είναι καλύτερα σε άνεση δεν τα κάνει συνολικά καλύτερα για ταξίδι .

Και η άνεση δεν είναι το μόνο ζητούμενο από κάποιον που επιλέγει δίκυκλο για ταξίδι.

Αν θες υπέρτατη άνεση για ταξίδι , παίρνεις αμάξι, όχι σκούτερ

doctoras
05/12/2021, 21:57
Το χειροτερο στις μηχανες ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις κουβερτα κατω για το κρυο οπως στα σκουτερ

Ε πες ετσι ντε απο την αρχη μας βαζεις άσκοπα να το ψάχνουμε

Spar1991
05/12/2021, 22:00
Ε πες ετσι ντε απο την αρχη μας βαζεις άσκοπα να το ψάχνουμε

Χαχχα να σου πω την αληθεια ηθελα να το πεταξω πιο πριν αλλα λεω αστο γιατι παει πολυ!

Spar1991
05/12/2021, 22:02
Το ότι είναι καλύτερα σε άνεση δεν τα κάνει συνολικά καλύτερα για ταξίδι .

Και η άνεση δεν είναι το μόνο ζητούμενο από κάποιον που επιλέγει δίκυκλο για ταξίδι.

Αν θες υπέρτατη άνεση για ταξίδι , παίρνεις αμάξι, όχι σκούτερ

Μα δεν ειπα ποιο ειναι το καλυτερο οχημα γενικα για ταξιδια..Ειπα σε σχεση αυτων των 2 ποιο ειναι καλυτερο..Και μαλιστα υποστηριξα την αποψη μου στα ταξιδια που χω κανει.. Δεν ειπα απλα μια γνωμη τυχαια! Οκ τα ταξιδια ισως σας φαινονται μικρα σε σχεση με αλλα που χετε κανει καποιοι αλλα προσωπικα μεγαλυτερο ταξιδι των 5 6 ωρων δεν θα κανα!

Viking
05/12/2021, 22:23
Μα δεν ειπα ποιο ειναι το καλυτερο οχημα γενικα για ταξιδια..Ειπα σε σχεση αυτων των 2 ποιο ειναι καλυτερο..Και μαλιστα υποστηριξα την αποψη μου στα ταξιδια που χω κανει.. Δεν ειπα απλα μια γνωμη τυχαια! Οκ τα ταξιδια ισως σας φαινονται μικρα σε σχεση με αλλα που χετε κανει καποιοι αλλα προσωπικα μεγαλυτερο ταξιδι των 5 6 ωρων δεν θα κανα!
Προσπαθώ να σου εξηγήσω από την αρχή ότι είναι απλά η γνώμη σου.
Εγώ προσωπικά δεν ταξιδεύω με συνεπιβάτη, και αν δεν διαρκεί μέρες δεν είναι καν ταξίδι αλλά απλα μια βολτα (μικρή ή μεγάλη δεν έχει σημασία ).
Δίκιο έχεις μόνο για σένα.

Την άποψη σου δεν πρόκειται να την συμμεριστούμε κάποιοι που απλα βλέπουμε τα σκούτερ ως μέσα μετακίνησης .

Τα δίτροχα για εμας λοιπόν δεν είναι απλα μέσα μετακίνησης και η άνεση δεν είναι το πρώτο κριτήριο επιλογής .

Το θρεντ κινείται στα γνωστά όρια σκούτερ vs μοτοσυκλετες που είναι απλά ανούσιο.
Άραξε στην σκουτεραρα σου , και να περνάς καλά.

Πιο άνετα στο ταξίδι βεβαίως . Δοκίμασε και το αμάξι, θα εκπλαγείς με τα επίπεδα άνεσης (air condition, ανεμοκαλυψη , λαμπαρ σαπορτ κτλ ).

Άντε καλούς δρόμους :wave2:

Spar1991
05/12/2021, 22:25
Προσπαθώ να σου εξηγήσω από την αρχή ότι είναι απλά η γνώμη σου.
Εγώ προσωπικά δεν ταξιδεύω με συνεπιβάτη, και αν δεν διαρκεί μέρες δεν είναι καν ταξίδι αλλά απλα μια βολτα (μικρή ή μεγάλη δεν έχει σημασία ).
Δίκιο έχεις μόνο για σένα.

Την άποψη σου δεν πρόκειται να την συμμεριστούμε κάποιοι που απλα βλέπουμε τα σκούτερ ως μέσα μετακίνησης .

Τα δίτροχα για εμας λοιπόν δεν είναι απλα μέσα μετακίνησης και η άνεση δεν είναι το πρώτο κριτήριο επιλογής .

Το θρεντ κινείται στα γνωστά όρια σκούτερ vs μοτοσυκλετες που είναι απλά ανούσιο.
Άραξε στην σκουτεραρα σου , και να περνάς καλά.

Πιο άνετα στο ταξίδι βεβαίως . Δοκίμασε και το αμάξι, θα εκπλαγείς με τα επίπεδα άνεσης (air condition, ανεμοκαλυψη , λαμπαρ σαπορτ κτλ ).

Άντε καλούς δρόμους :wave2:

Vstrom εχω τωρα δεν εχω σκουτερ

Viking
05/12/2021, 22:41
Vstrom εχω τωρα δεν εχω σκουτερ
Γιατί ;

CorpseAlive
05/12/2021, 23:11
Γιατί ;

Γιατί το ήθελε για την πολή και το σκούτερ για ταξίδι .
...

DoctoR_k6
05/12/2021, 23:27
Αυτά τα θέματα ανοίγονται Παρασκευή και κλείνουν την ιδια μέρα.
Απορώ πως έφτασε Κυριακή βράδυ κ έχει ακόμα κίνηση.

Ρε Spar γράψε κάνα ταξιδιωτικό σου. Έχουμε άπλετο χρόνο για ταξίδια...

stefanos
05/12/2021, 23:37
Προσοχή όσοι έχετε μοτοσυκλέτες μην τις πουλήσετε βρήκα κουβέρτα.

https://www.youtube.com/watch?v=mdsXtHsJJIQ

Acacius
06/12/2021, 00:44
Για σωστές βόλτες, τραίνο παιδιά. Άνετο, ζεστό, και μπορείς να πάρεις κι έναν υπνάκο αντί να χρειάζεται να έχεις το νου σου στο δρόμο.

Spar1991
06/12/2021, 05:01
Γιατί ;

Γιατι μου αρεσει εμφανισιακα και εχει και ωραια οδηγηση! Παω τις βολτες μου και αργοτερα που θα ανοιξει ο καιρος θα παω και το ταξιδακι μου ως την κερατεα να ριξω μια βουτια

toyar
06/12/2021, 06:28
Εγω καταλαβα οτι τα σκουτερ ειναι καλυτερα γιατι αρεσουν στους συνεπιβατες κυριως θηλυκους
Ας αλλαξει καποιος τον τιτλο σε "παντοφλα σε δυο τροχους" και παμε παρακατω

doctoras
06/12/2021, 06:56
Προσοχή όσοι έχετε μοτοσυκλέτες μην τις πουλήσετε βρήκα κουβέρτα.

https://www.youtube.com/watch?v=mdsXtHsJJIQ

φιλαράκι για R1 έχει τίποτα? ή θα την βγάλουμε στα κρύα πάλι? :D


Για σωστές βόλτες, τραίνο παιδιά. Άνετο, ζεστό, και μπορείς να πάρεις κι έναν υπνάκο αντί να χρειάζεται να έχεις το νου σου στο δρόμο.

καλό και το τραίνο, αλλά με το πλοίο νοικιάζεις καμπίνα ξυπνάς φρεσκαδούρα χώρια που φορτώνεις και το σκουτερ σου πάνω

:lol:

Spar1991
06/12/2021, 07:00
Εγω καταλαβα οτι τα σκουτερ ειναι καλυτερα γιατι αρεσουν στους συνεπιβατες κυριως θηλυκους
Ας αλλαξει καποιος τον τιτλο σε "παντοφλα σε δυο τροχους" και παμε παρακατω

Οτι πουν οι γυναικες...Ετσι πρεπει να μαστε σουζα μην τις χασουμε χαχαχα

Spar1991
06/12/2021, 07:01
φιλαράκι για R1 έχει τίποτα? ή θα την βγάλουμε στα κρύα πάλι? :D



καλό και το τραίνο, αλλά με το πλοίο νοικιάζεις καμπίνα ξυπνάς φρεσκαδούρα χώρια που φορτώνεις και το σκουτερ σου πάνω

:lol:

Συμφωνω για πλοιο αλλα πρεπει να πας καπως μεχρι το πλοιο και απο το πλοιο να πας στον προορισμο αρα η λυση ειναι μια ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΠΛΟΙΟ...

nickald
06/12/2021, 09:02
Εδω ο αλλος κανει τον γυρο του κοσμου με βεσπα και θα του πειτε εσεις του παιδιου οτι δεν ειναι ανετα τα σκουτερ?

Θα εκανε ο αλλος τον γυρο του κοσμου με βεσπα αν δεν ηταν ανετα τα σκουτερ?

Δεν θα εκανε τον γυρο του κοσμου με βεσπα αν δεν ηταν ανετα τα σκουτερ

Αρα τα σκουτερ ειναι ανετα για να κανεις τον γυρο του κοσμου......

TONYBANDIT
06/12/2021, 09:17
Γιατι μου αρεσει εμφανισιακα και εχει και ωραια οδηγηση! Παω τις βολτες μου και αργοτερα που θα ανοιξει ο καιρος θα παω και το ταξιδακι μου ως την κερατεα να ριξω μια βουτια

Για ταξίδι μέχρι την Κερατέα καλό είναι το v Strom για παραέξω θες πιο ταξιδιάρικο.

Spar1991
06/12/2021, 09:40
Για ταξίδι μέχρι την Κερατέα καλό είναι το v Strom για παραέξω θες πιο ταξιδιάρικο.

Μετα θες gs 1250 η ktm η triumph 1200

νεοσσός
06/12/2021, 09:48
Μετα θες gs 1250 η ktm η triumph 1200
Και πας μπακούρι εννοείται. :p

CorpseAlive
06/12/2021, 10:32
Gs 1250 θες αν εισαι συνταξιουχους της ΔΕΗ και εν γένει Πασοκ για βόλτες από ζωγράφου-Κολοκοτρώνη.
Για ταξίδια είπαμε. Scooter. Δεν θες κάτι παραπάνω.
Ταξίδια βέβαια με πλοίο , γιατί αν δοκιμάσεις να πας π.χ. κανένα καρπενήσι με Scooter σε κόβω ευθεία στις στροφές ή σπινθήρες στα πατάκια.

Spar1991
06/12/2021, 12:03
Gs 1250 θες αν εισαι συνταξιουχους της ΔΕΗ και εν γένει Πασοκ για βόλτες από ζωγράφου-Κολοκοτρώνη.
Για ταξίδια είπαμε. Scooter. Δεν θες κάτι παραπάνω.
Ταξίδια βέβαια με πλοίο , γιατί αν δοκιμάσεις να πας π.χ. κανένα καρπενήσι με Scooter σε κόβω ευθεία στις στροφές ή σπινθήρες στα πατάκια.

Εσυ μαλλον νομιζεις οτι τα σκουτερ ειναι οπως παλια πριν 15 χρονια που ηταν η σαρα και η μαρα! Ποιος σου ειπε οτι δεν στριβει το σκουτερ? ΠΙΟ ΠΟΛΥ εστριβα με το σκουτερ παρα με μηχανη.. ειδικα με αυτες που ειχα οπως την tdm με ψηλο κεντρου βαρους που στις στροφες πηγαινα σαν κοτα! Φιλε μου δεν τρεχουμε ολοι... Σε καμια ευθεια μπορει..σε στροφες κοτα!

panavour
06/12/2021, 12:57
Χιλιοπαιγμενο θέμα,που όμως καλά κρατεί την κόντρα μότο vs σκούτερ,και συνήθως καταλήγει σε προσωπικές αντιπαραθέσεις του στυλ,είσαι αμπαλος ,δεν ξέρεις,είσαι νέος,δεν έχεις κάνει ταξίδι όπως εγώ και ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ και διάφορες άλλες φαιδροτητες,ένθεν και κειθεν.Φιλε 1991 το παν είναι να κάνεις αυτό που σου γουστάρει και μην ακούς κανένα.Η συμβουλη μου είναι μην μοιράζεσαι τέτοιου είδους εμπειρίες ειδικά σε μότο φόρουμ,γιατί δεν θα βγάλεις άκρη και θα χαλάσεις και την δικιά σου διάθεση,αλλά και την διάθεση και κάποιων απ' τους συναρθρογραφους σου.

Spar1991
06/12/2021, 13:13
Χιλιοπαιγμενο θέμα,που όμως καλά κρατεί την κόντρα μότο vs σκούτερ,και συνήθως καταλήγει σε προσωπικές αντιπαραθέσεις του στυλ,είσαι αμπαλος ,δεν ξέρεις,είσαι νέος,δεν έχεις κάνει ταξίδι όπως εγώ και ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ και διάφορες άλλες φαιδροτητες,ένθεν και κειθεν.Φιλε 1991 το παν είναι να κάνεις αυτό που σου γουστάρει και μην ακούς κανένα.Η συμβουλη μου είναι μην μοιράζεσαι τέτοιου είδους εμπειρίες ειδικά σε μότο φόρουμ,γιατί δεν θα βγάλεις άκρη και θα χαλάσεις και την δικιά σου διάθεση,αλλά και την διάθεση και κάποιων απ' τους συναρθρογραφους σου.

Εχεις απολυτο δικιο!! Θα σου πω ομως το εξης.. 9/10 ειναι ανω των 45 και αυτο σημαινει λιγο κολλημενοι σε αποψεις για αυτο βλεπεις να ειρωνευοντε και να μην μπορουν να αντιπαρατεθουν.πχ δεν θα σου πουν ποτε αντικειμενικη αποψη αλλα υποκειμενικη.Οι νεοι σημερα δεν ασχολουντε τοσο με μηχανες οπως παλια καμια σχεση.. Πλεον θελουν ολοι αμαξια η σκουτερ.. 8/10 εκει εξω ειναι με σκουτερ...Τα σκουτερ ειναι το μελλον για αυτο κιολας οι τιμες τους ολο και ανεβαινουν γιατι υπαρχει ζητηση εν αντιθεση με τις μηχανες που ολο και λιγοτεροι τις προτιμουν...(και απο οτι διαβασα θα βγει νομοθεσια που ολες θα ειναι αυτοματες στο μελλον και ηλεκτρικες για πολλους λογους).
Εν το μεταξυ ηθελα να γραφτω στο vstrom hellas club και μου κανει ενας παλιος που πλεον δεν παει γιατι αλλαξε μηχανη οτι ολοι εκει ειναι μεγαλοι σε ηλικια που να πας μου λεει εκει και τι να κανεις... Εε και ετσι δεν πηγα.. Μακαρι να υπηρχαν μοτοπαρεες σε νεα ηλικια που να ναι αντικειμενικοι και να ακουγαμε παραπανω αποψεις επι του θεματος χωρις ο καθενας να υποστηριζει σθεναρα την αποψη οτι η δικια του μηχανη ειναι η καλυτερη και γενικα οτι αλλο περα απο μηχανη δεν κανει για τιποτα...Εγω εμπειρικα ξαναλεω οτι το σκουτερ σε ταξιδι ηταν οτι καλυτερο σε σχεση με μηχανη.. (μιλαω ομως για δικαβαλο) αν παω μονος ισως αυτο να αλλαξει πολυ πιθανο.. Αλλα σε δικαβαλο σε ολα τα ταξιδια και απλες μετακινησεις μεσα στην πολη το σκουτερ νικησε! Ενα 400αρι πλεον ειναι υπεραρκετο να τα κανεις ολα ακομα και να πας σε αλλη χωρα τουρινγκ θα σε βγαλει ασπροπροσωπο με τους χωρους που χει!

o_gavros
06/12/2021, 13:16
Κάποιος έπρεπε να τα πει!

(Ε, πουσαι, πλακιτσα κάνουμε, ότι γουστερνει ο καθένας παίρνει)

panavour
06/12/2021, 13:21
Εχεις απολυτο δικιο!! Θα σου πω ομως το εξης.. 9/10 ειναι ανω των 45 και αυτο σημαινει λιγο κολλημενοι σε αποψεις για αυτο βλεπεις να ειρωνευοντε και να μην μπορουν να αντιπαρατεθουν.πχ δεν θα σου πουν ποτε αντικειμενικη αποψη αλλα υποκειμενικη.Οι νεοι σημερα δεν ασχολουντε τοσο με μηχανες οπως παλια καμια σχεση.. Πλεον θελουν ολοι αμαξια η σκουτερ.. 8/10 εκει εξω ειναι με σκουτερ...Τα σκουτερ ειναι το μελλον για αυτο κιολας οι τιμες τους ολο και ανεβαινουν γιατι υπαρχει ζητηση εν αντιθεση με τις μηχανες που ολο και λιγοτεροι τις προτιμουν...(και απο οτι διαβασα θα βγει νομοθεσια που ολες θα ειναι αυτοματες στο μελλον και ηλεκτρικες για πολλους λογους).
Εν το μεταξυ ηθελα να γραφτω στο vstrom hellas club και μου κανει ενας παλιος που πλεον δεν παει γιατι αλλαξε μηχανη οτι ολοι εκει ειναι μεγαλοι σε ηλικια που να πας μου λεει εκει και τι να κανεις... Εε και ετσι δεν πηγα.. Μακαρι να υπηρχαν μοτοπαρεες σε νεα ηλικια που να ναι αντικειμενικοι και να ακουγαμε παραπανω αποψεις επι του θεματος χωρις ο καθενας να υποστηριζει σθεναρα την αποψη οτι η δικια του μηχανη ειναι η καλυτερη και γενικα οτι αλλο περα απο μηχανη δεν κανει για τιποτα...Εγω εμπειρικα ξαναλεω οτι το σκουτερ σε ταξιδι ηταν οτι καλυτερο σε σχεση με μηχανη.. (μιλαω ομως για δικαβαλο) αν παω μονος ισως αυτο να αλλαξει πολυ πιθανο.. Αλλα σε δικαβαλο σε ολα τα ταξιδια και απλες μετακινησεις μεσα στην πολη το σκουτερ νικησε! Ενα 400αρι πλεον ειναι υπεραρκετο να τα κανεις ολα ακομα και να πας σε αλλη χωρα τουρινγκ θα σε βγαλει ασπροπροσωπο με τους χωρους που χει!. Εγώ συμφωνώ στα περισσότερα μαζί σου,παρ ότι έχω γεννηθεί 31 χρόνια πριν από σένα.Οι εμπειρία της ζωής,είναι προσωπική και μοναδΙκη για τον καθενα.

CorpseAlive
06/12/2021, 13:39
Εσυ μαλλον νομιζεις οτι τα σκουτερ ειναι οπως παλια πριν 15 χρονια που ηταν η σαρα και η μαρα! Ποιος σου ειπε οτι δεν στριβει το σκουτερ? ΠΙΟ ΠΟΛΥ εστριβα με το σκουτερ παρα με μηχανη.. ειδικα με αυτες που ειχα οπως την tdm με ψηλο κεντρου βαρους που στις στροφες πηγαινα σαν κοτα! Φιλε μου δεν τρεχουμε ολοι... Σε καμια ευθεια μπορει..σε στροφες κοτα!

Αδελφέ είμαι 3 χρόνια μικρότερος σου.
Καταλαβαίνω τι λες , αλλά αυτό που σου λένε ΟΛΟΙ είναι αντικειμενικό.
Αυτό που περιγράφεις ως ταξίδι ειναι βόλτα. Βόλτα πας και με το ποδήλατο και το απολαμβανεις . Ταξίδι όμως δεν πας.
Δοκίμασε το Scooter σε μια βουνίσια εξόρμηση, με στροφιλικια , με σοβαρή κλίση και πέταλα και τότε έλα να μας πεις για άνεση.
Στην ευθεία και περπατητό να το πας μια χαρά είναι.
Επίσης και εγώ άπειρος ξεκίνησα, τις στροφές τις έπαιρνα τιμονάτες και ακόμα μαθαίνω, αλλά ρε φίλε η αίσθηση να δίνεις κλίση στην μηχανή και να δίνεις γκάζι στην έξοδο της στροφής και να σου βγαίνει σωστά η γραμμή , για εμένα πλησιάζει κοντά στο σεξ.
Αυτό που καταλαβαίνω και εγώ και άλλοι πολύ πιο έμπειροι από εμένα ειναι ότι η άποψη σου βασίζεται στην αδυναμία σου να οδηγήσεις σωστά μια μηχανή και καθότι το σκουτερ είναι πιο φιλικό στην οδήγηση και πιο εύκολο σου φαίνεται και πιο άνετο .
Γνώμη μου πάντα είναι να εξασκηθείς ή να γραφτείς σε μια σχολή να μάθεις.
Και το λέω μη ειρωνικά.

kordix
06/12/2021, 14:42
Εχεις απολυτο δικιο!! Θα σου πω ομως το εξης.. 9/10 ειναι ανω των 45 και αυτο σημαινει λιγο κολλημενοι σε αποψεις για αυτο βλεπεις να ειρωνευοντε και να μην μπορουν να αντιπαρατεθουν.πχ δεν θα σου πουν ποτε αντικειμενικη αποψη αλλα υποκειμενικη.Οι νεοι σημερα δεν ασχολουντε τοσο με μηχανες οπως παλια καμια σχεση.. Πλεον θελουν ολοι αμαξια η σκουτερ.. 8/10 εκει εξω ειναι με σκουτερ...Τα σκουτερ ειναι το μελλον για αυτο κιολας οι τιμες τους ολο και ανεβαινουν γιατι υπαρχει ζητηση εν αντιθεση με τις μηχανες που ολο και λιγοτεροι τις προτιμουν...(και απο οτι διαβασα θα βγει νομοθεσια που ολες θα ειναι αυτοματες στο μελλον και ηλεκτρικες για πολλους λογους).
Εν το μεταξυ ηθελα να γραφτω στο vstrom hellas club και μου κανει ενας παλιος που πλεον δεν παει γιατι αλλαξε μηχανη οτι ολοι εκει ειναι μεγαλοι σε ηλικια που να πας μου λεει εκει και τι να κανεις... Εε και ετσι δεν πηγα.. Μακαρι να υπηρχαν μοτοπαρεες σε νεα ηλικια που να ναι αντικειμενικοι και να ακουγαμε παραπανω αποψεις επι του θεματος χωρις ο καθενας να υποστηριζει σθεναρα την αποψη οτι η δικια του μηχανη ειναι η καλυτερη και γενικα οτι αλλο περα απο μηχανη δεν κανει για τιποτα...Εγω εμπειρικα ξαναλεω οτι το σκουτερ σε ταξιδι ηταν οτι καλυτερο σε σχεση με μηχανη.. (μιλαω ομως για δικαβαλο) αν παω μονος ισως αυτο να αλλαξει πολυ πιθανο.. Αλλα σε δικαβαλο σε ολα τα ταξιδια και απλες μετακινησεις μεσα στην πολη το σκουτερ νικησε! Ενα 400αρι πλεον ειναι υπεραρκετο να τα κανεις ολα ακομα και να πας σε αλλη χωρα τουρινγκ θα σε βγαλει ασπροπροσωπο με τους χωρους που χει!

Nαι στα 400cc αλλά σε CBR, ZXR, CB, BROSS, VFR. Tι να μας πουν τώρα τα σκούτερ όταν έχουμε καβαλήσει τέτοιες μηχαναρες. Και ας μην ήταν άνετες κάποιες από αυτές αλλά είχαν μια αίσθηση στο δρόμο φοβερή.

Είμαι 49 και είμαι κολλημένος με τις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ. Και που να πιάσουμε τα χωμάτινα....

atom_smasher
06/12/2021, 14:48
Και δηλαδη γι να θεωρειτε ταξιδι πρεπει να παω ιταλια γερμανια.. ??

ε ναι ρε πιτσιρίκο.

telegonos
06/12/2021, 16:11
Να σου πω εγώ, ένα αντικειμενικό λόγο, που τα σκούτερ ΔΕΝ κάνουν για ταξίδι.

Ως scooter εννοώ αυτά με το κλασσικό σύστημα μετάδοσης CVT με τροχαλίες-ράουλα και ιμάντα.

Και ο λόγος που δεν κάνουν είναι.... το κιβώτιο CVT.

Το κιβώτιο αυτό, είναι πολύ καλό για χρήση πόλης, με συχνές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, σε μικρές ταχύτητες, για μικρά χρονικά διαστήματα. Σε αυτήν την χρήση, η συνεχής ολίσθηση που κάνει ο ιμάντας πάνω στα ράουλα, δεν προλαβαίνει να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί μέχρι να ζεσταθεί, έχει φτάσει εκεί που πρέπει, ή έχει σταματήσει σε φανάρι κ.ο.κ.

Όταν όμως θα βγεις με το σύστημα αυτό, με ανοικτό γκάζι, επί πολύ συνεχόμενη ώρα, π.χ. ταξιδεύοντας με 100+ χλμ/ω από Αθήνα προς Λαμία, ο ιμάντας θα υπερθερμανθεί και δεν θα έχει καμία ελπίδα να ξεκουραστεί ενδιάμεσα, με αποτέλεσμα, να γερνάει πολύ γρήγορα. Αποτέλεσμα, πρόωρη φθορά του ιμάντα, μέχρι και αιφνίδια καταστροφή.

Όσο πιο δυνατό το σκούτερ, και όσο πιο τέρμα το πηγαίνεις, τόσο πιο δυσανάλογα μεγάλη και η φθορά.

Ένα σκούτερ 400cc άμα πάει Αθήνα>Θεσσαλονίκη με 120ρες, στην Θεσσαλονίκη παίζει και να χρειάζεται ιμάντα, στον γυρισμό στην Αθήνα σχεδόν βέβαιο.

Μια μοτοσυκλέτα 400cc για το ίδιο, με τις ίδιες ταχύτητες, θα βαρεθεί να πηγαίνει τόσο ξεκούραστα, βασικά δεν θα πηγαίνει τόσο, δεν θα κρατηθεί να πηγαίνει τόσο σιγά.


Γενικά τα CVT δεν αντέχουν στην συνεχή και μεγάλη ταχύτητα, γερνάνε πολύ γρήγορα τον ιμάντα του CVT τους.

Αυτός δεν είναι ο μόνος, αλλά είναι ένας ικανός λόγος, που τα σκούτερ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για ταξίδι.

spyrval
06/12/2021, 16:12
Φίλε μην τους ακούς, οι περισσότεροι εδώ μέσα εμπίπτουν στον υποχρεωτικό εμβολιασμό. Το έχουν μαράζι που δεν μπορούσαν να πάνε Ανατολική Γερμανία και από τότε όλα τα ταξίδια τα λένε βόλτες.
Έφαγα κι εγώ λαχανικά από το Τσερνομπίλ και έζησα:a024:

Nitse3
06/12/2021, 16:17
Οπότε κλείσαμε σκούτερ και αν γίνεται και κινέζικο κιόλας που είναι το μέλλον

billy84
06/12/2021, 17:51
Το google maps βγάζει την απόσταση μέχρι τη Χιλιαδού 2 ώρες και 20 λεπτά, με νόμιμες ταχύτητες πάντα. Με σκούτερ ο φίλος κατάφερε και έκανε 40 λεπτά παραπάνω. Απο εκεί καταλαβαίνεις...:lol:

Spar1991
06/12/2021, 18:04
Να σου πω εγώ, ένα αντικειμενικό λόγο, που τα σκούτερ ΔΕΝ κάνουν για ταξίδι.

Ως scooter εννοώ αυτά με το κλασσικό σύστημα μετάδοσης CVT με τροχαλίες-ράουλα και ιμάντα.

Και ο λόγος που δεν κάνουν είναι.... το κιβώτιο CVT.

Το κιβώτιο αυτό, είναι πολύ καλό για χρήση πόλης, με συχνές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, σε μικρές ταχύτητες, για μικρά χρονικά διαστήματα. Σε αυτήν την χρήση, η συνεχής ολίσθηση που κάνει ο ιμάντας πάνω στα ράουλα, δεν προλαβαίνει να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί μέχρι να ζεσταθεί, έχει φτάσει εκεί που πρέπει, ή έχει σταματήσει σε φανάρι κ.ο.κ.

Όταν όμως θα βγεις με το σύστημα αυτό, με ανοικτό γκάζι, επί πολύ συνεχόμενη ώρα, π.χ. ταξιδεύοντας με 100+ χλμ/ω από Αθήνα προς Λαμία, ο ιμάντας θα υπερθερμανθεί και δεν θα έχει καμία ελπίδα να ξεκουραστεί ενδιάμεσα, με αποτέλεσμα, να γερνάει πολύ γρήγορα. Αποτέλεσμα, πρόωρη φθορά του ιμάντα, μέχρι και αιφνίδια καταστροφή.

Όσο πιο δυνατό το σκούτερ, και όσο πιο τέρμα το πηγαίνεις, τόσο πιο δυσανάλογα μεγάλη και η φθορά.

Ένα σκούτερ 400cc άμα πάει Αθήνα>Θεσσαλονίκη με 120ρες, στην Θεσσαλονίκη παίζει και να χρειάζεται ιμάντα, στον γυρισμό στην Αθήνα σχεδόν βέβαιο.

Μια μοτοσυκλέτα 400cc για το ίδιο, με τις ίδιες ταχύτητες, θα βαρεθεί να πηγαίνει τόσο ξεκούραστα, βασικά δεν θα πηγαίνει τόσο, δεν θα κρατηθεί να πηγαίνει τόσο σιγά.


Γενικά τα CVT δεν αντέχουν στην συνεχή και μεγάλη ταχύτητα, γερνάνε πολύ γρήγορα τον ιμάντα του CVT τους.

Αυτός δεν είναι ο μόνος, αλλά είναι ένας ικανός λόγος, που τα σκούτερ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για ταξίδι.

Αρα το θεμα ειναι ο ιμαντας ο οποιιος αλλαχεται με 70 ευρω?? Πραγματικα αστειο επιχειρημα γιατι με την ιδια λογικη και εσυ φθειρεις την αλυσιδασου που κοστιζει 140!!! Αν εσυ την φθειρεις στα 20.000 χλμ και εγω στα 10.000 το σκουτερ ειναι το ιδιο αφου η αλυσιδα κοστιζει διπλασια τιμη... Βεβαια αυτο που πες δεν ισχυει και πολυ γιατι φετος πηγα 3 ωρες ταξιδι και οι 2 ωρες ηταν αττικη οδο με 150 χλμ φορτωμενος 2 ατομα.. Εγω ζυγιζω 130 κιλα μονο σκεψου! Βαλε συνεπιβατη και πραματα.. το kymco xciting s 400 δεν καταλαβε τιποτα.. μοναχα τα φρενα απο τα φρεναρισματα ειχαν χαλαρωσει (ζεσταθηκαν πολυ) αλλα αυτο μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε μηχανη..

Spar1991
06/12/2021, 18:05
Το google maps βγάζει την απόσταση μέχρι τη Χιλιαδού 2 ώρες και 20 λεπτά, με νόμιμες ταχύτητες πάντα. Με σκούτερ ο φίλος κατάφερε και έκανε 40 λεπτά παραπάνω. Απο εκεί καταλαβαίνεις...:lol:

Ξερεις εσυ αν την ημερα που πηγα ειχε κινηση? Ξερεις απο που ξεκινησα? Η εικαζεις με βαση το σπιτι σου?

billy84
06/12/2021, 19:15
Ξερεις εσυ αν την ημερα που πηγα ειχε κινηση? Ξερεις απο που ξεκινησα? Η εικαζεις με βαση το σπιτι σου?

Ξέρω γιατί κάποτε είχα σκούτερ :D

telegonos
06/12/2021, 20:30
Αρα το θεμα ειναι ο ιμαντας ο οποιιος αλλαχεται με 70 ευρω?? Πραγματικα αστειο επιχειρημα γιατι με την ιδια λογικη και εσυ φθειρεις την αλυσιδασου που κοστιζει 140!!! Αν εσυ την φθειρεις στα 20.000 χλμ και εγω στα 10.000 το σκουτερ ειναι το ιδιο αφου η αλυσιδα κοστιζει διπλασια τιμη... Βεβαια αυτο που πες δεν ισχυει και πολυ γιατι φετος πηγα 3 ωρες ταξιδι και οι 2 ωρες ηταν αττικη οδο με 150 χλμ φορτωμενος 2 ατομα.. Εγω ζυγιζω 130 κιλα μονο σκεψου! Βαλε συνεπιβατη και πραματα.. το kymco xciting s 400 δεν καταλαβε τιποτα.. μοναχα τα φρενα απο τα φρεναρισματα ειχαν χαλαρωσει (ζεσταθηκαν πολυ) αλλα αυτο μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε μηχανη..

Οταν κάψεις ιμάντα, κατά κανόνα έχεις κάψει επίσης, βαριατόρ, μπίλιες και ίσως οδηγούς. ΔΥΟ τέτοια άλλαξα ΣΗΜΕΡΑ μόνο.

Αν είναι να τα καίς όλα αυτά σε κάθε ταξίδι 1000 χλμ, βράσε ρύζι ''ταξιδιωτικόν''.

Επίσης τι πάει να πει ''τα φρένα είχαν χαλαρώσει'', έχω 7 μηχανές ΤΩΡΑ και άλλες τόσες έχουν περάσει παλιότερα από την ιδιοκτησία μου, φρένα που ''χαλαρώνουν'' δεν συνάντησα ποτέ.

Δεν πειράζει, εμφανώς θες να πεις το δικό σου για υπέρτατη αλήθεια για την ζωή, το σύμπαν, τα πάντα, και ΔΕΝ καταλαβαίνεις τι σου γράφουνε, οπότε οποιαδήποτε συνέχεια δεν έχει λογικό νόημα.

Καλοτάξιδος σε κάθε περίπτωση.