PDA

View Full Version : Θέμα με τα φλας



Aris98
06/12/2021, 20:27
Καλησπέρα έχω ένα cb500x του 2021 και έχω ένα θέμα με τα φλας όταν ανάβω το αριστερό φλας γρήγορα ανάβει μια και σβήνει στο δεξί δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Αλλάξαμε στην εγγύηση διακόπτη φλας η εγώ για αυτό τον λόγο το πήγα αν και όταν το πήρα της πρώτες φορές φενοταν σαν σκληρό δηλαδή αδουλευτο, τίποτα παλι . Τα αλαρμ δουλεύουν κανονικά . Επίσης όταν τα φλας τα ανάβω κανονικά μια χαρά αν το ανάψω πολύ γρήγορα υπάρχει το θέμα . Έχουμε ιδέα τι μπορεί να είναι . Μέχρι πριν την αλλαγή περίμενα ότι είναι ο διακόπτης τώρα δεν ξέρω. Τα φώτα σας.

McGyver
06/12/2021, 20:30
Τι εννοείς το "ανάβεις γρήγορα";

Το κάνει και στα δύο αριστερά (εμπρός - πίσω);

Aris98
06/12/2021, 21:12
Τι εννοείς το "ανάβεις γρήγορα";

Το κάνει και στα δύο αριστερά (εμπρός - πίσω);
To ανάβω γρήγορα αρκετά δηλαδή όχι χαλαρή κίνηση. Ναι και στο καντράν δείχνει μια ότι ανάβει και μετά σβήνει

Volpad
06/12/2021, 21:19
Σα φλασερ μου ακούγεται εμενα.
Ή η γείωση του φλασερ.

Aris98
06/12/2021, 21:28
Σα φλασερ μου ακούγεται εμενα.
Ή η γείωση του φλασερ.

Αλλάξαμε το δισκοπτακι δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Ο ένας μάστορας μου λέει δεν το κανεις σωστά. Το περίεργο είναι στο pcx δεν είχα ποτέ θέμα. Βέβαια δεν το κάνω τόσο γρήγορα όσο του το έδειχνα απλά πολύ γρήγορα το κάνει πάντα. Αυτά που λες έχουν χρόνο?

Volpad
06/12/2021, 21:31
Κατσε ρε φίλε γιατί με μπέρδεψες...

Εγώ κατάλαβα ότι κάνεις το διακόπτη προς μια μεριά, ανάβει το φλας μια φορά, σβήνει και δεν ξανά ανάβει.

Αυτό που λες ότι το κάνεις γρήγορα, δεν το καταλαβαίνω...
Τι σχέση έχει η ταχύτητα; ένας διακόπτης είναι. Η τον κλείνεις, η τον ανοίγεις.

Aris98
06/12/2021, 21:36
Κατσε ρε φίλε γιατί με μπέρδεψες...

Εγώ κατάλαβα ότι κάνεις το διακόπτη προς μια μεριά, ανάβει το φλας μια φορά, σβήνει και δεν ξανά ανάβει.

Αυτό που λες ότι το κάνεις γρήγορα, δεν το καταλαβαίνω...
Τι σχέση έχει η ταχύτητα; ένας διακόπτης είναι. Η τον κλείνεις, η τον ανοίγεις.

Όταν το κάνεις γρήγορα ανάβει μια και μετά σβήνει όταν το κάνω πιο χαλαρά ανάβει κανονικα. Σαν να μην ασφαλίζει για νακρατησει το φλας αναμμένο

νεοσσός
06/12/2021, 21:39
Όταν το κάνεις γρήγορα ανάβει μια και μετά σβήνει όταν το κάνω πιο χαλαρά ανάβει κανονικα. Σαν να μην ασφαλίζει για νακρατησει το φλας αναμμένο
Αυτό που περιγράφεις ακούγεται σαν μηχανικό θέμα του διακόπτη.

Aris98
06/12/2021, 21:40
Αυτό που περιγράφεις ακούγεται σαν μηχανικό θέμα του διακόπτη.

Από ότι μου είπαν αλλάχτηκε ο. Διακόπτης. Όταν πήγα να το πάρω γενικά μου φάνηκε πιο σκληρός.

McGyver
06/12/2021, 21:44
Δε νομίζω ότι έχεις θέμα με το διακόπτη.

Η "γρήγορη" κίνησή σου είναι το θέμα, δεν πατάς καλά το διακόπτη προς τα αριστερά.

Προς τα δεξιά είναι πιο εύκολη κίνηση, you just flip the thumb.

Volpad
06/12/2021, 21:45
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι εννοείς "γρηγορα".
Ο διακόπτης πρέπει να κάνει τη διαδρομή του μέχρι τέρμα, ώστε να ασφαλίσει.
Όταν το κάνεις γρήγορα, όπως λες, είσαι σίγουρος ότι τον φτάνεις μέχρι τέρμα ή απλά το γλύφεις με το δάχτυλο προς τα αριστερά και υπάρχει πιθανότητα να μην τερματίζει;

Aris98
06/12/2021, 21:45
Κάτι σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι όταν βάζουμε σπρέι επαφών δουλεύει καλά για ένα μικρό διάστημα

νεοσσός
06/12/2021, 21:45
Θα πρότεινα να ανεβάσεις video με την παρατήρησή σου. Έχουμε μερικά παλικάρια με CB500X, θα σου πουν αν πρόκειται για γενικό ζήτημα ή αν εμφανίζεται μόνο στη δική σου μοτοσυκλέτα.

Aris98
06/12/2021, 21:47
Θα πρότεινα να ανεβάσεις video με την παρατήρησή σου. Έχουμε μερικά παλικάρια με CB500X, θα σου πουν αν πρόκειται για γενικό ζήτημα ή αν εμφανίζεται μόνο στη δική σου μοτοσυκλέτα.

Σε ένα τεστ ραιντ που πήρα του 22 δεν το κανει.

Acacius
06/12/2021, 21:52
Αν είναι μηχανικό το θέμα, μήπως από τη βιασύνη σου απλά δεν τραβάς τέρμα το διακόπτη, οπότε ανάβει όσο κάνει επαφή αλλά δεν "κλειδώνουν" οι επαφές στη θέση ένδειξης;

Aris98
06/12/2021, 21:55
Αν είναι μηχανικό το θέμα, μήπως από τη βιασύνη σου απλά δεν τραβάς τέρμα το διακόπτη, οπότε ανάβει όσο κάνει επαφή αλλά δεν "κλειδώνουν" οι επαφές στη θέση ένδειξης;

Δεν ξέρω συνήθως όταν το κάνω πολύ γρήγορα γίνεται και κάποιες φορές αν γίνει μια μετά ξαναγίνεται πιο εύκολα.

toyar
06/12/2021, 21:59
Σιγουρέψου ότι τερματίζεις τον διακοπτη προς τα αριστερα

Aris98
06/12/2021, 22:52
Θα το σιγουρεψω αύριο αλλα πως γίνεται όμως όταν ρίχνουμε σπρέι επαφών να μην το κανει;
Ελπίζω να εινάι κάτι απλό γιατί έχει ξενερώσει πολύ

ioannispar
07/12/2021, 07:47
Αυτό που λες μου το έκανε και εμένα ένα CBF που είχα. Όταν πήγαινα να βγάλω δεξί φλας δεν μου κλείδωνε και άναβε μια-δυο φορές το πολύ και μετά έσβηνε. Το έφτιαξα ανοίγοντας το διακόπτη, καθαρίζοντας τον, και όχι μόνο μία φορά. Το φαινόμενο ήταν πιο έντονο όταν έβρεχε ή μετά από πλύσιμο. Τελικά με μπόλικο spray επαφών δούλεψε κανονικά.

Aris98
07/12/2021, 12:27
Αυτό που λες μου το έκανε και εμένα ένα CBF που είχα. Όταν πήγαινα να βγάλω δεξί φλας δεν μου κλείδωνε και άναβε μια-δυο φορές το πολύ και μετά έσβηνε. Το έφτιαξα ανοίγοντας το διακόπτη, καθαρίζοντας τον, και όχι μόνο μία φορά. Το φαινόμενο ήταν πιο έντονο όταν έβρεχε ή μετά από πλύσιμο. Τελικά με μπόλικο spray επαφών δούλεψε κανονικά.
Το μηχανάκι έχει εγγύηση αξίζει να ασχοληθώ ? Υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν έχω θέμα βιαστικά έχω ένα . Μήπως να το παρακολουθήσω απλά ?

Bowleno
07/12/2021, 13:57
Το μηχανάκι έχει εγγύηση αξίζει να ασχοληθώ ? Υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν έχω θέμα βιαστικά έχω ένα . Μήπως να το παρακολουθήσω απλά ?

Να το πας και να απαιτήσεις να το φτιάξουν. Μην βάζεις χέρι, αφορμή ψάχνουν να χάσεις την εγγύηση....

Aris98
07/12/2021, 16:00
Να το πας και να απαιτήσεις να το φτιάξουν. Μην βάζεις χέρι, αφορμή ψάχνουν να χάσεις την εγγύηση....

Δεν έβαλα χέρι εγώ τους είχα πει πιστεύω είναι από το δισκοπτακι το πήγα εκεί μου είπαν τον άλλαξαν. Στην αρχή πάλι μια χαρά ίσως γιατί είχαν ρίξει και σπρέι επαφών μετά αν το έκανα γρήγορα αρκετά πάλι το ίδιο . Γενικά όταν το έδειξα το έκανα πολύ γρήγορα για να τους το δείξω. Ο ένας μου είπε.δεν είναι σωστό έτσι όπως το ανάβεις. Γενικά δεν το έκανα τόσο γρήγορα απλά κάποιες φορές τυχαίνε να μην ανάψει σήμερα θα ανεβάσω και βίντεο αν βρω τον τρόπο

o_gavros
07/12/2021, 20:12
ρε φιλε, έτυχε σήμερα και γύρναγα ολη μέρα με το σιμπι στη δουλειά και μιας και πήρε το μάτι μου το θέμα σου, προσπάθησα να μιμηθώ το "το κάνω γρήγορα".
Εκτός του ότι με ξενίζει αυτο που λες και δεν το καταλαβαίνω πλήρως, είδα ότι όπως και να το κάνω ο διακοπτης "κούμπωνε" στη θέση που του όριζα, με το δικό του χρόνο και τρόπο. Τι αργά τι γρήγορα,όπως και αν τον πίεζα με τον ίδιο (ράθυμο) τρόπο κούμπωνε στο αριστερα/δεξιά.
Μήπως κάνεις κάτι λάθος ρε συ (λόγω απειρίας;δεν ξερω) και ξενερώνεις άδικα;

Volpad
07/12/2021, 20:16
Ρε φίλε τώρα που διάβασα αυτό που έγραψε ο γάβρος, μου ήρθε μια ιδέα...

Μήπως όταν το κάνεις "γρηγορα" όπως λες, το πατάς και προς τα μέσα κιόλας, κατά λάθος;

Aris98
08/12/2021, 01:38
ρε φιλε, έτυχε σήμερα και γύρναγα ολη μέρα με το σιμπι στη δουλειά και μιας και πήρε το μάτι μου το θέμα σου, προσπάθησα να μιμηθώ το "το κάνω γρήγορα".
Εκτός του ότι με ξενίζει αυτο που λες και δεν το καταλαβαίνω πλήρως, είδα ότι όπως και να το κάνω ο διακοπτης "κούμπωνε" στη θέση που του όριζα, με το δικό του χρόνο και τρόπο. Τι αργά τι γρήγορα,όπως και αν τον πίεζα με τον ίδιο (ράθυμο) τρόπο κούμπωνε στο αριστερα/δεξιά.
Μήπως κάνεις κάτι λάθος ρε συ (λόγω απειρίας;δεν ξερω) και ξενερώνεις άδικα;
Το από δεξιά δεν υπάρχει θέμα το από αριστερά υπάρχει μόνο όταν λέω γρήγορα το κάνω με πολύ γρήγορη κίνηση. Από όταν το είχα πάρει υπήρχε το θέμα αυτό και κάποιες φορές λέω δεν άναψα φλας ο βλαμμένος και εκεί άρχισα να το παρατηρώ. Μια μέρα λοιπόν έκατσα και το έκανα να δω τι παίζει. Αν το έκανα πολύ γρήγορα με βίαιο τρόπο το κατάφερνα να δω ότι όντως ανάβει και σβεινει.(στην καθημερινότητα δεν το κάνω έτσι απλά αν το κάνω πιο απότομα και όχι χαλαρά μπορεί να μου τύχει). Με το πιο απότομα εννοώ είμαι σε μια λωρίδα και βρήκα κενό να χωθώ ε το άναβω λίγο πιο απότομα (με βίαιη κίνηση) για να χωθώ εκεί μπορεί να τύχαινε.

Aris98
08/12/2021, 01:42
Ρε φίλε τώρα που διάβασα αυτό που έγραψε ο γάβρος, μου ήρθε μια ιδέα...

Μήπως όταν το κάνεις "γρηγορα" όπως λες, το πατάς και προς τα μέσα κιόλας, κατά λάθος;
Αυτό δεν νομίζω πριν το cb είχα ένα σκούτερακι. Γενικά έχω κάνει με αυτά τα 2 μηχανάκια στο σύνολο 70 χιλιάδες περίπου χιλιόμετρα. Δεν λέω ότι έχω εμπειρία αλλά νομίζω ένα φλας ξέρω πως ανάβει.
Για τυχόν παρεξηγήσεις δεν κάνω επίθεση σε κανέναν απλα τον πόνο μου λέω . Το τονίζω γιατί κάποιες φορές ο γραπτός λόγος τυχαίνει να παρεξηγητε.

Aris98
08/12/2021, 01:45
Υπάρχει τρόπος να ανεβάσω ένα βίντεο αύριο ? Να το δείξω ?

OldMan
08/12/2021, 14:49
Υπάρχει τρόπος να ανεβάσω ένα βίντεο αύριο ? Να το δείξω ?

Αν βαλεις καμια με μπικινι να το κανει, θα σΕ πουμε τον τροπο να το ανεβασεις....

Aris98
09/12/2021, 09:55
Αν βαλεις καμια με μπικινι να το κανει, θα σΕ πουμε τον τροπο να το ανεβασεις....
Χαχαχαχαχα

Aris98
11/12/2021, 11:51
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως να ανεβάσω βίντεο ?

THEOD
11/12/2021, 12:49
Δεν ξέρω συνήθως όταν το κάνω πολύ γρήγορα γίνεται και κάποιες φορές αν γίνει μια μετά ξαναγίνεται πιο εύκολα.

Μήπως αντί να παιδεύεσαι είναι καλύτερα να συνηθίσεις να το κάνεις κανονικά και όχι "πολύ γρήγορα" ? :rolleyes:

Aris98
11/12/2021, 13:40
Μήπως αντί να παιδεύεσαι είναι καλύτερα να συνηθίσεις να το κάνεις κανονικά και όχι "πολύ γρήγορα" ? :rolleyes:

Ναι όμως σε μηχανάκι 7 μηνών δεν το θεωρώ φυσιολογικό. Και αν σε 1 χρόνο και 3 μήνες που θα λήξει η εγγύηση βγει το θέμα σε πιο έντονο ?

Aris98
11/12/2021, 13:40
Εκεί που έχω καταλήξει είναι μάλλον ότι είναι πόσο γρήγορα αφήνω τον διακόπτη

νεοσσός
11/12/2021, 18:37
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως να ανεβάσω βίντεο ?
1) Τραβάς video με το κινητό σου. Όσο μπορείς σταθερό χέρι.
2) Το ανεβάζεις κάπου στο διαδίκτυο. Π χ. sendvid ή στο youtube.
3) Δημοσιεύεις εδώ το σύνδεσμο που θα προκύψει από την παραπάνω υπηρεσία, αφού ανέβει το video.

Εδώ (https://youtu.be/5qpSt4pkcQQ) π.χ. ένας τύπος ανέβασε το video του.

Aris98
11/12/2021, 18:57
1) Τραβάς video με το κινητό σου. Όσο μπορείς σταθερό χέρι.
2) Το ανεβάζεις κάπου στο διαδίκτυο. Π χ. sendvid ή στο youtube.
3) Δημοσιεύεις εδώ το σύνδεσμο που θα προκύψει από την παραπάνω υπηρεσία, αφού ανέβει το video.

Εδώ (https://youtu.be/5qpSt4pkcQQ) π.χ. ένας τύπος ανέβασε το video του.

Αν το κάνω μέσω φβ?

doctor_john
11/12/2021, 19:40
free video upload ψάχνεις και διαλέγεις. Απέφυγε οποιαδήποτε "στήριξη" μέσα απο φβ. Mου κάνει εντύπωση που το χρησιμοποιείς στην ηλικία που είσαι.
Δεν έχεις ακούσει ότι μαζεύει παππούδια; Τόσος έλεγχος, τόση απόκρυψη γεγονότων, δεν έχεις λόγο να χαλάς χρόνο σε αυτό.

Aris98
12/12/2021, 10:48
free video upload ψάχνεις και διαλέγεις. Απέφυγε οποιαδήποτε "στήριξη" μέσα απο φβ. Mου κάνει εντύπωση που το χρησιμοποιείς στην ηλικία που είσαι.
Δεν έχεις ακούσει ότι μαζεύει παππούδια; Τόσος έλεγχος, τόση απόκρυψη γεγονότων, δεν έχεις λόγο να χαλάς χρόνο σε αυτό.

Δεν χρησιμοποιώ γενικά τα σοσιαλ. Παρά μόνο για ομιλία. Θα το δω και θα το ανεβάσω ευχαριστώ

Acacius
12/12/2021, 22:05
Αν το κάνω μέσω φβ?

Φρόντισε να φαίνεται χωρίς να χρειαστεί login από το θεατή. Δεν ξέρω αν ειναι ρύθμιση στο βίντεο ή αν παίζει ρόλο τι permissions έχεις στο account