PDA

View Full Version : Ισοθερμικό παντελόνι για χειμώνα



aris19
09/12/2021, 14:48
Καλησπέρα παιδιά! Μετά από μια σύντομη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι αξιόλογο πάνω στο θέμα, οπότε ξεκινώ καινούργιο thread. Μένω Θεσσαλονίκη και τώρα που σιγά σιγά πέφτουν οι θερμοκρασίες έχω αρχίσει να το δαγκώνω από τη μέση και κάτω όταν βγαίνω έξω με το μηχανάκι, οπότε ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο ισοθερμικό για να φοράω κάτω από το καθημερινό μου παντελόνι. Έχω ήδη ένα αδιάβροχο για να φοράω από πάνω σε περίπτωση βροχής και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για το κρύο, αλλά προτιμώ κάτι που να φοριέται από μέσα και θεωρώ ότι το ισοθερμικό είναι πιο απετελεσματικό για την εν λόγω χρήση. Θα ήθελα να σας απευθύνω τις παρακάτω ερωτήσεις: Κάνουν δουλειά σε μονοψήφιες θερμοκρασίες; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που έχετε δοκιμάσει/χρησιμοποιήσει;

billyka
09/12/2021, 14:53
Ναι φιλε μου,κανουν δουλεια τα ισοθερμικα.Εγω εχω του lidl και κανουν μια χαρα.Αλλα ισοθερμικα δεν εχω δοκιμασει για να σου πω διαφορες.

billyka
09/12/2021, 14:59
Βρηκα αυτο σε γειτονικο σαιτ και η απαντηση ειναι πολυ εμπεριστατωμενη.

Αγαπητέ το ισοθερμικό ΔΕΝ πρόκειται να σε ζεστάνει ακόμα και αν μπεις καβάλα πάνω σε καλοριφέρ.Το ισοθερμικό είναι ένα ιδιαίτερα αξιόλογο ρούχο που φοριέται κατάσαρκα(base layer) και χρησιμεύει σε δραστηριότητες που το σώμα κινείται και προκαλεί εφύδρωση.(όχι όμως καβάλα πάνω σε μηχανή).Λόγω λοιπόν της κατασκευής του (από πολυπροπυλαίνιο, ναυλον) επιτρέπει την αποβολή του ιδρώτα και κατ επέκταση βοηθάει το σώμα(το ιδρωμένο) να στεγνώσει πιο εύκολα.Άρα όταν είσαι στεγνός κρυώνεις λιγότερο από όταν είσαι ιδρωμένος.

Με απλά λόγια το ισοθερμικό σε κρατάει στεγνό και όχι ζεστό.Και αν κάποιος θέλει να δει τη χρήση του ας το φορέσει χωρίς τίποτα από πάνω και ας βγει στα χιόνια.Θα παγώσει σε πολύ λίγα λεπτά.Δες π.χ. τα ισοθερμικά της colori.Έχουν στις μασχάλες πολυπροπυλαίνιο και το υπόλοιπο ρούχο είναι βαμβακερό.Το βαμβάκι όμως είναι υδρόφιλο και κρατάει τον ιδρώτα.Άρα ΔΕΝ κάνει για χρήση σε περπάτημα και γενικά άσκηση.Όμως όταν οδηγάς τη μηχανή σου δεν ιδρώνεις.(Μην αρχίσει τώρα κάποιος οτι το καλοκαίρι κλπ,κλπ).Η εταιρία λοιπόν έφτιαξε ένα ενδιάμεσο προιόν που σε κρατάει ζεστό λόγω βαμβακιού και επιτρέπει μια σχετική αποβολή του ιδρώτα από τις μασχάλες.

Ανακεφαλαιώνοντας για δραστηριότητες που περιλαμβάνουν εφύδρωση(ορεινή πεζοπορία, σκι, ορειβασία) φοράμε ισοθερμικό κατάσαρκα.Το αμέσως επόμενο στρώμα είναι το γνωστό σε όλους μας fleeze.Αυτό είναι ικανό να μας κρατήσει ζεστούς και έχει αντίστοιχες ιδιότητες με το ισοθερμικό.Τελευταίο στρώμα είναι η γνωστή πανάλαφρη και πανάκριβη μεμβράνη τύπου tex.Η πιο γνωστή είναι η gore-tex που επιτρέπει στο σώμα να αναπνέει αποβάλοντας την υγρασία και εμποδίζοντας κρύο και βροχή ναι σε κάνουν ...παπί

aris19
09/12/2021, 15:12
Γενικά είχα μια ιδεά για το πως λειτουργούν τα ισοθερμικά. Αν κατάλαβα καλά, ο συντάκτης του παραπάνω κειμένου λέει ότι ένα οποιοδήποτε ισοθερμικό που είναι σχεδιασμένο για αθλητικές δραστηριότητες δεν σε καλύπτει για οδήγηση μοτοσυκλέτας. Να το δεχτώ, εγώ βέβαια αναφερόμουν σε κάτι που είναι σχεδιασμένο για αυτό το σκοπό. Είδα πολλές εταιρείες μοτοσυκλετιστικού εξοπλισμού πουλάνε underpants (για να μην τα πούμε ισοθερμικά) για προστασία από το κρύο ισχυριζόμενες ότι βοηθούν στο να κρατήσει το σώμα σταθερή θερμοκρασία, συνεπώς παρέχουν και κάποια προστασία από ζέστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα. Οπότε για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ενδιαφέρομαι για τέτοια προϊόντα και για το πόσο αποτελεσματικά είναι.

katsar
09/12/2021, 15:25
Σημαντικό είναι να μην περνάει κρύος αέρας από το παντελόνι.Αν φοράς τζιν πχ δύσκολα δεν θα κρυώσεις.

Lioulios
09/12/2021, 16:37
Εχω φορεσει αρκετα ισοθερμικο και πανω και κατω .
Και με μηχανη και σε χιονια .
Οντως ειναι για αθλητικες δραστηριοτητες ότι πρεπει , όμως οποτε το εβαζα με μηχανη, ήμουν πολυ καλυτερα απο το να μην το ειχα βαλει.
Και ενοειται τα χρησιμοποιουσα σαν εσωρουχα χωρις φανελα και μποξερακι.

Το επανω που εχω το χα παρει απο καταστημα με ειδη σκι ενω το απο κατω ειναι απο το λιντλ.
Η ποιοτητα μοιαζει σε εμενα να ειναι σχεδον ιδια

borgiriadis1
09/12/2021, 17:10
Δλδ το ισοθερμικό σε κρατάει ζεστό όταν είσαι υδρομενος?
Αris πάντως για ισοθερμικά μην δώσεις καμία περιουσία. Από ποιότητες όλα είναι σχεδόν ίδια. Τώρα για το άλλο που λέτε δεν γνωρίζω.

Ps: Έχουν τα lidl από σμρ ισοθερμικά πάνω-κατω 10€.

aris19
09/12/2021, 18:03
Δλδ το ισοθερμικό σε κρατάει ζεστό όταν είσαι υδρομενος?

Όχι, γενικά βγάζουν έξω τον ιδρώτα και την υγρασία βοηθώντας στη διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας στο σώμα, οπότε θεωρητικά σε κρατάνε δροσερό το καλοκαίρι και ζεστό το χειμώνα.

borgiriadis1
09/12/2021, 20:45
"Ισοθερμικό: Όπως αναφέρει και η λέξη λοιπόν, το ισοθερμικό είναι αυτό που κρατάει «ίση» την θερμοκρασία του σώματος και αντιστέκεται στις ακραίες θερμοκρασίες του περιβάλλοντος. Το μεγάλο πλεονέκτημά των ισοθερμικών είναι ο μικρός τους όγκος που μας επιτρέπει να κινούμαστε πιο άνετα. Τα ισοθερμικά είναι φτιαγμένα για να κάνουν το σώμα να ΜΗΝ ιδρώνει. Για να κάνει σωστά την δουλειά του, το ισοθερμικό πρέπει να είναι κολλητό στο σώμα και να εφαρμόζει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην σακουλιάζει. Τα υλικά κατασκευής του βοηθούν στην αποβολή της υγρασίας από τον ιδρώτα και ΔΕΝ συγκρατούν την εσωτερική θερμοκρασία (αυτή που παράγουμε στην καταπόνηση) αλλά την αποβάλλουν. Παράλληλα, επιτρέπουν στο σώμα μας να αναπνέει και χωρίς να ιδρώνει, γιατί πολύ απλά διοχετεύεται η θερμοκρασία προς τα έξω και δεν συσσωρεύεται μέσα μας ώστε να μην κρυώνουμε. Τα ισοθερμικά είναι κατάλληλα για για ανθρώπους που καταβάλλουν προσπάθεια, ενώ ταυτόχρονα αποζητούν την προστασία από το κρύο. Σκιέρ, ορειβάτες, πεζοπόροι, δρομείς, ποδηλάτες κλπ.

Θερμοεσώρουχο: Συγκρατεί την εσωτερική θερμοκρασία και ΔΕΝ την αποβάλλει. Είναι κατάλληλο για ανθρώπους που θέλουν προστασία από τις εξωτερικές συνθήκες, ενώ είναι ακίνητοι. Σκοποί στο στρατό, αναβάτες μηχανών κλπ. Σαφώς τα υλικά του πρέπει να αναπνέουν για να μην προκαλούν ανεπιθύμητη εφίδρωση"


Αυτά τα βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι το ισοθερμικο ρούχο το φοράς όταν ασκουμαστε το χειμώνα όχι γτ μας κρατάει ζεστούς αλλά για να μας κρατάει στεγνους.

Το καλοκαίρι δεν φοράμε ισοθερμικά γτ θέλουμε να ιδρωσουμε ώστε να γίνει αποβολή θερμοκρασίας απο το σωμα. Γι αυτό για τη γυμναστική το καλοκαίρι υπαρχουν κολαν κ γενικά κολλητά ρούχα γυμναστικής που αναπνέουν κανονικά.

(ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ
Thank God for yoga pants)

Pew
10/12/2021, 18:38
(ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ
Thank God for yoga pants)

Φετος δεν παρατηρησα να φοριουνται τοσο.
Προπερσυ θυμαμαι μου ειχαν βγει τα ματια με αυτα που εβλεπα!!! :uplate:

doctor_john
10/12/2021, 20:30
To ισοθερμικό πέρα από τις δυνατότητες του να συντηρεί την θερμοκρασία σώματος, πρέπει να βγάζει την υγρασία προς τα έξω.


Όπως λένε παραπάνω φοριέται πάνω στο δέρμα, αν θέλετε να το φορέσετε και δεύτερη μέρα με εσώρουχο.
Θα προσπαθήσω να τα κατατάξω με βάση το καλύτερο για το δέρμα, δηλαδή: αυτό που δεν προκαλεί αλλεργίες, ερεθισμούς κ.λπ.

α) Μερινό, ότι καλύτερο για να ζεις με αυτό, προστατεύει το δέρμα, κρατά την τέλεια θερμοκρασία, δεν μυρίζει, δεν πιάνει μύκητες.
Ποσοστά πάνω από 55% είναι αρκετά για να καλύψουν όλες τις ανάγκες, μέχρι 70% (sportwool) είναι λογικό. Από εκεί και πάνω δεν
πλέκεται ψιλό, κάνουν λεπτά πουλόβερ, ζακέτες κ.λπ.

Πανάκριβο, αξίζει, κρατάει.

β) Φανελένια, νορμάλ απόδοση, σαν κολάν πιτζάμα στο πάχος, υπάρχουν και με ποσοστώσεις μαλλιού που τα σπάνε.
Συνήθως τα βρίσκεις σαν παραγγελία διάφορων στρατών αλλά και πιο όμορφα και λεπτά για σκί.
Έχουν συνθετικά (ελαστίνη σίγουρα και ίσως πολυέστερ)

Λογικές τιμές, αξίζουν, κρατάνε, αν βραχεί το βγάζεις ή τρέχεις (με τα πόδια) μέχρι να στεγνώσει.


γ) Χειμερινά κολαν ποδηλασίας. Τεχνητά υφάσματα που σε κρατούν ζεστό και χωρίς υγρασία, καλύτερα χωρίς εσώρουχο.
Υπάρχουν με τιράντες και χωρίς. Τα χωρίς εκθέτουν την χαράδρα σε δευτερόλεπτα. Με τιράντες γίνεσαι αστείος στην τουαλέτα.
Ακριβά, αξίζουν για πιο ακραίες συνθήκες, κρατάνε, μυρίζουν εύκολα και έχουν πιο έντονη αίσθηση.

Αυτά τα βασικά.

Υπάρχουν και λύσεις για παντελόνια που κόβουν τον αέρα ή είναι και μερικώς αδιάβροχα.
Πολλά σχέδια σε καταστήματα βουνού, ποδηλασίας, κυνηγών κ.λπ. Τιμές από 50ε - 250ε.
Για τους μερακλήδες που το κερώνουν το παντελόνι, υπάρχουν κεριά να κάνεις το τζιν σου ξύλινο και με περίεργη αίσθηση
που όμως λειτουργεί πολύ καλά με σκελέα ή μάλλινο καλσόν.

Υπάρχουν και επενδεδυμένα τζιν με φανέλα και fleece από μεγάλες εταιρείες.

THRESH
10/12/2021, 22:10
Καλησπέρα παιδιά! Μετά από μια σύντομη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι αξιόλογο πάνω στο θέμα, οπότε ξεκινώ καινούργιο thread. Μένω Θεσσαλονίκη και τώρα που σιγά σιγά πέφτουν οι θερμοκρασίες έχω αρχίσει να το δαγκώνω από τη μέση και κάτω όταν βγαίνω έξω με το μηχανάκι, οπότε ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο ισοθερμικό για να φοράω κάτω από το καθημερινό μου παντελόνι. Έχω ήδη ένα αδιάβροχο για να φοράω από πάνω σε περίπτωση βροχής και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για το κρύο, αλλά προτιμώ κάτι που να φοριέται από μέσα και θεωρώ ότι το ισοθερμικό είναι πιο απετελεσματικό για την εν λόγω χρήση. Θα ήθελα να σας απευθύνω τις παρακάτω ερωτήσεις: Κάνουν δουλειά σε μονοψήφιες θερμοκρασίες; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που έχετε δοκιμάσει/χρησιμοποιήσει;

αδερφέ, χωρίς πολλά πολλά δες αυτό https://www.fc-moto.de/en/Spidi-Superstorm-Textile-Pant?gclid=CjwKCAiAksyNBhAPEiwAlDBeLOYNJyu5fth7-Q_dT3b8Rf1UaccMjMu8O_Na8TXnub8L2b3LcF4oXRoCHrMQAvD_BwE

φοράω το κανονικό μου παντελόνι ή το μηχανής με προστασίες.Είναι αδιάβροχο, ζεστό , αναπνέει σαν ύφασμα και είναι εύκολο στο να το βγάλεις και να το βάλεις (έχει και σκρατς για τα αντίστοιχα προστατευτικά της spidi στα γόνατα).

Θέλω να κάνω μια δοκιμή τώρα σε 5 βαθμούς, μέχρι τώρα μέχρι 10 που το δοκίμασα , δε φοράω καν ισοθερμικό και με καλύπτει απόλυτα.

Νομίζω οτι με ισοθερμικό απο μέσα , θα αντέχω και σε -5 (που λέει ο λόγος) :lol:

ΥΓ το ισοθερμικό απο μέσα και απλό καθημερινό παντελόνι , δεν είναι οτι καλύτερο , τουλάχιστον για μένα. Όπου και να παω σε εσωτερικό χώρο και έχει στοιχειωδώς θέρμανση,
θα αρχίσεις να ζεσταίνεσαι και ξεκινάει το στριπτίζ :p

mike_4
10/12/2021, 22:46
Ο,τι εγραψε ο απο πανω, εχω βρει την υγεια μου με το συγκεκριμενο.Απο Αδιαβροχοποιηση μεχρι στιγμης ικανοποιημενος(light βροχες ομως). Στο κρυο δεν καταλαβαινεις τιποτα και μολις φτασεις στον προορισμο το βγαζεις και το αφηνεις μπαγκαζιερα( πιανει διπλασιο χωρο απο ενα αδιαβροχο παντελονι). Πολυ ευκολο στο βαλε βγαλε. Γενικα μουνελυσε τα χερια.

geioann
10/12/2021, 22:57
Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν τα ισοθερμικά αυτό που ξέρω είναι πως με το ισοθερμικό κάτω από ένα απλο τζην παντελόνι κρυώνω πολύ λιγότερο απ' ότι χωρίς. Μιλάω για βόρεια Ιταλία με θερμοκρασίες το χειμώνα κάτω από το μηδέν. Βέβαια δεν κάνω μεγάλες αποστάσεις (σπίτι- δουλειά γύρω στα 10 χιλιόμετρα) και με νορμάλ ταχύτητες.

Όσον αφορά το πάνω μέρος του σώματος χωρίς ισοθερμικό, με μπουφάν χειμερινό της ρεβιτ και γάντια χειμερινά νταινεζε δεν καταλαβαίνω κρύο.

Dr.Monty
11/12/2021, 08:19
Θα συμφωνήσω με τον geioann. Δεν έχω ιδέα πως δουλεύουν τα ισοθερμικά. Αλλά εμένα με κρατάνε ζεστό. Τα είχα πάρει πριν 20 χρόνια για ιστιοπλοΐα. Από τότε δεν περνάει μέρα το χειμώνα που δεν τα φοράω. Το απίστευτο είναι ότι όταν μπω σε εσωτερικό χώρο δεν ζεσταινομαι. Ενώ στο κρύο με κρατάνε. Κυκλοφορώ με ανοιξιάτικο παντελόνι καταχείμωνο.

Φυσικά τα φοράω και στη μηχανή και τα πόδια δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Υπάρχει μια πιθανότητα να μην είναι ισοθερμικά, αλλά κάτι άλλο. Εγώ πάντως τότε ισοθερμικά ζήτησα

Άρη και εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι. Πάνε στην αμερικανική αγορά στο βαρδαρη. Θα βρεις τα πάντα

Garfield
11/12/2021, 09:17
Ο,τι εγραψε ο απο πανω, εχω βρει την υγεια μου με το συγκεκριμενο.Απο Αδιαβροχοποιηση μεχρι στιγμης ικανοποιημενος(light βροχες ομως). Στο κρυο δεν καταλαβαινεις τιποτα και μολις φτασεις στον προορισμο το βγαζεις και το αφηνεις μπαγκαζιερα( πιανει διπλασιο χωρο απο ενα αδιαβροχο παντελονι). Πολυ ευκολο στο βαλε βγαλε. Γενικα μουνελυσε τα χερια.

Κάτι αντίστοιχο μου φαίνεται και αυτό (https://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-anabath/endysh/pantelonia/xeimerina/3551-panteloni-nordcode-easy-eco-new-overpant-mayro) αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά. Ένα διάστημα ψηνόμουν να το πάρω.

mike_4
11/12/2021, 09:39
Κάτι αντίστοιχο μου φαίνεται και αυτό (https://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-anabath/endysh/pantelonia/xeimerina/3551-panteloni-nordcode-easy-eco-new-overpant-mayro) αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά. Ένα διάστημα ψηνόμουν να το πάρω.

Πριν το Spidi είχα αυτό του λινκ. Σε θέμα ζέστης ήταν λιγότερο αποτελεσματικό από το SPIDI αλλά έκανε δουλειά. Εξ όψεως είχε καλύτερη προστασία στην τριβή. Εξίσου πρακτικό στο βάλε βγάλε. Δυστυχώς η ποιότητά του ήταν κακή και σύντομα άρχισαν να χαλάνε φερμουάρ/ξηλώνονται διάφορες κλωστές/ξηλώνεται η αδιάβροχη επένδυση από μέσα κλπ κλπ οπότε το παρόπλισα.

aris19
11/12/2021, 10:10
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Ενδιαφέρουσα περίπτωση φαίνεται το Spidi, αλλά πριν λίγο καιρό είχα πάρει άλλο αδιάβροχο για πάνω από το παντελόνι, για αυτό προσανατολίζομαι σε κάτι που φοριέται από κάτω και θα μπορεί να συνδυαστεί πιο εύκολα και με καθημερινά ρούχα. Είχα κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς πριν ρωτήσω, απλά ήθελα να ακούσω και τις εμπειρίες άλλων ανθρώπων που τα έχουν χρησιμοποιήσει. Είδα και μοντέλα των μεγάλων επώνυμων εταιρειών αλλά η διαφορά στην τιμή θεωρώ ότι πάει στο brand και όχι τόσο στην μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Μου τράβηξαν την προσοχή τα παρακάτω:
1) https://nordcap.com.gr/el/product/microfleece-pants/
2) https://nordcap.com.gr/el/product/antifreeze-pants/
Το δεύτερο αναφέρει ότι έχει και αντιανεμική προστασία και προορίζεται για πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Φαίνεται αρκετά καλό, οπότε λέω να περάσω από ένα κατάστημα που δουλεύει Nordcode για να το δοκιμάσω. Εννοείται πως εξακολουθούν να είναι ευπρόσδεκτες προτάσεις για συγκεκριμένα μοντέλα που έχετε δοκιμάσει!


Άρη και εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι.
Δεν χρειαζόταν να το διευκρινίσεις, με αυτό το "πάνε" ήταν ξεκάθαρο! Για να μην παρεξηγηθώ, δεν κοροϊδεύω, από Μακεδονία κατάγομαι και εγώ και ξέρω :beer: Που να έβλεπες πως με κοιτούσαν στα Γιάννενα που σπούδαζα όταν έλεγα αυθόρμητα "πάνε"/"θες" και δεν καταλάβαιναν τι εννοούσα :bawl:

daz
11/12/2021, 10:34
Παρατηρώ οτι έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας με τα ισοθερμικά. Διάβασα και σωστές απόψεις αλλά διάβασα και πολύ μπερδεμένες. Ιδρώτα, θερμοκρασία, διαπνοή.. όλα μαζί στην ίδια προταση και με την ίδια αντιμετώπιση.

Η εφίδρωση γίνεται απ' τον οργανισμό μας για να μας δροσίσει, όταν αυτός κάνει περισσότερες καύσεις και ανεβάζει θερμοκρασία.

Όταν κάνει περισσότερες καύσεις έχει και μεγαλύτερη ανάγκη από αναπνοή, δλδ ανταλλαγή οξυγόνου με διοξείδιο. Η ανταλλαγή γίνεται και απ' το στόμα/μύτη και απ' το δέρμα. Το ρούχο πρέπει να επιτρέπει τη σωστή διαπνοή ώστε να μη δημιουργούνται υδρατμοί.

Αυτά, είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Όταν κρυώνουμε, ο οργανισμός μας δεν έχει κανένα λόγο να ιδρώσει. Όταν φοράμε αδιάβροχο που δεν αναπνέει, δεν ιδρώνουμε. Δημιουργείται υγρασία απ' τη διαπνοή του δέρματος.

Επειδή δεν έχουμε πυκνό τρίχωμα, για να ζεσταθούμε, χρειαζόμαστε τα ρούχα μας. Τα ρούχα που φοράμε πρέπει να "παγιδεύουν" τη θερμοκρασία που παράγει το σώμα μας. Όσο λιγότερη διαφεύγει τόσο πιο πιο ζεστοί θα παραμείνουμε. Όσο περισσότερη διαφεύγει, τόσο ο οργανισμός θα ανεβάζει τις καύσεις ώστε να μας κρατήσει ζεστούς.

Όταν κάνει κρύο και φοράμε πολλά ή ζεστά ρούχα και για οποιοδήποτε λόγο κάνουμε μια άσκηση, (πχ να περπατήσουμε ένα δρόμο να πάμε σε ένα μαγαζί και έπειτα γυρίσουμε στη μηχανή μας και να πάμε βόλτα), ο οργανισμός μπορεί να ιδρώσει. Αυτό δεν έχει σχέση με τη διαπνοή του ρούχου που φοράμε. Το ρούχο μπορεί να συμπεριφέρεται μια χαρά, όσο αφορά τη διαπνοή του σώματος. Σε αυτή την περίπτωση, το πρόβλημα είναι ο ιδρώτας.
Αν δεν έκανε πολύ κρύο αλλά έριχνε πολύ βροχή και φορούσαμε μια νιτσεράδα (αδιάβροχο του ψαρά), η οποία δεν επιτρέπει τη σωστή διαπνοή, θα δημιουργούνταν υδρατμοί και θα γινόμασταν μούσκεμα. Σε αυτή την περίπτωση θα γινόμασταν μούσκεμα και χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα (πχ καθόμαστε σε ένα παγκάκι). Όχι επειδή ιδρώσαμε ενώ καθόμαστε στο παγκάκι αλλά επειδή η νιτσεράδα δεν επιτρέπει τη διαπνοή του σώματος.

daz
11/12/2021, 11:11
Σύμφωνα με τα παραπάνω τα ρούχα μας θα πρέπει...

Να παγιδεύουν τη θερμοκρασία.
Να επιτρέπουν τη διαπνοή για να μη δημιουργείται υγρασία.
Να στεγνώνουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τον ιδρώτα.

Το ισοθερμικό μπορεί να κάνει όλα τα παραπάνω.
Όχι όλα τα ισοθερμικά όμως. Τα κατάλληλα ισοθερμικά ανα περίσταση.

Ο σκιέρ με τον μοτοσυκλετιστή δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες.

Ο ντιλιβεράς του χειμώνα, ο εντουράς και το ταξιδιώτης, δε μπορούν να φοράνε τα ίδια ρούχα. Ο ντελιβεράς θα ανέβει στον τεταρτο χωρίς ασανσέρ (δώστε καλό φιλοδώρημα ρε), ο εντουράς θα χρειαστεί να σπρώξει, να σηκώσει κτλ τη μηχανή, ενώ ο ταξιδιώτης απλά κάθεται επάνω στη σέλα, κοιτάει τη θέα και τρώει κρύο.


Πάμε τώρα στο καθένα ξεχωριστά..
1. διαπνοή..
Απ' το ισοθερμικό ή από οποιοδήποτε ρούχο δε τίθεται θέμα διαπνοής. Αυτό έλειπε να μην επιτρέπει τη σωστή διαπνοή ένα οποιοδήποτε ρούχο περα απ' τα αδιάβροχα που φοράμε για τη βροχή.

2. ιδρώτας..
Το πρόβλημα είναι ο ιδρώτας. Είτε επειδή το παρακάναμε με τα ρούχα ο οργανισμος ζεστάθηκε πολύ και αποβάλει υγρασία για να διατηρήσει σταθερή τη θερμοκρασία, είτε επειδή χρειάστηκε να κάνουμε μια άσκηση και ιδρώσαμε. Ότι και να κάνουμε το ρούχο μας θα βραχεί. Η βαμβακερή φανέλα είναι υδρόφιλη. Απορροφά τον ιδρώτα σα να ήταν φτιαγμένη από βαμβάκι ( oh wait..). Το ισοθερμικό επίσης θα απορροφήσει τον ιδρώτα (είτε είναι κολλητό, είτε έχει πιο loose εφαρμογή). Δεν κάνει όμως μόνο αυτό, τον απορροφά και τον απλώνει σε μια πολύ μεγαλύτερη περιοχή. Σε όσο πιο μεγάλη περιοχή απλώνεται η υγρασία, τοσο πιο εύκολο είναι για τον οργανισμό (μέσω της θερμοκρασίας που παράγει) να τον στεγνώσει.

3. Ζέστη..
Ναι μας προσφέρει και ζέστη ένα ισοθερμικό. Τι ισοθερμικό θα ήταν αν δε προσπαθούσε να διατηρήσει τη θερμοκρασία του σώματος σταθερή? Το λάθος ισοθερμικό για τη θερμοκρασία ή για την δραστηριότητα που κάνουμε, είναι λάθος δικό μας, όχι του ρούχου. Το μάλλινο ρούχο είναι άριστο στο να μας προσφέρει ζέστη (παγιδεύει τη θερμοκρασία του σώματος) ενώ παράλληλα στεγνώνει πολύ γρήγορα τον υδρώτα που παράγει το σώμα μας. Εαν πάνω από ένα ισοθερμικό από μαλλί μερίνο φορέσουμε ένα φλις το οποίο επίσης δε γουστάρει την υγρασία, δε θα μείνουμε "βρεγμένοι" για πολύ ώρα απ' τον ιδρώτα μας. Πέρα απ' το μαλλί μερίνο που είναι φυσικό προιόν υπάρχουν και συνθετικά. Ισοθερμικά διπλής στρώσης, ισοθερμικά από fleece, grid fleece κ.α πολλά. Κάποια είναι πολύ λεπτά και προορίζονται για πιο ζεστές περιπτώσεις ακόμα και καλοκαίρι για προστασία από σκόνη. Κάποια είναι για έντονες δραστηριότητες και κάποια για λιγότερο έντονες δραστηριότητες με περισσότερες θερμικές ιδιότητες. Υπάρχουν ακόμα και ισοθερμικά που έχουν ΚΑΙ βαμβάκι. Αυτά είναι για πιο ωραία αίσθηση αλλά είναι σαντουιτς με κάποιο συνθετικό υλικό ώστε να έχουν και τις κατάλληλες ιδιότητες. Η ελαστίνη στο ρούχο πέρα απ' το ότι το κάνει ελαστικό, δε προσφέρει κάτι άλλο και αν δεν υπάρχει κάποιος λόγο, καλό είναι να αποφεύγεται.

daz
11/12/2021, 11:44
Για την επιλογή του κατάλληλου ισοθερμικού το καλύτερο που έχουμε να κανουμε είναι να αποφεύγουμε όλες τις μάρκες κατασκευής μοτοσυκλτιστικού εξοπλισμού. Στην καλύτερη περίπτωση θα πάρουμε κάτι καλό αλλά θα το ακριβοπληρώσουμε. Στη χειρότερη θα πάρουμε κάτι λάθος και θα το ακριβοπληρώσουμε, γιατί οι επιλογές μας είναι ελάχιστες και περιορίζονται σε αυτά που επέλεξε να πουλήσει η εκάστοτε εταιρία.

Αν θέλουμε να ακριβοπληρώσουμε κάτι αρκεί μια ματιά στο σαιτ της odlο. Έχει τόσα πολλά που θα χαθούμε λίγο αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρούμε αυτό που χρειαζόμαστε. Τώρα αν επιλέξουμε λάθος, μονο το ισοθερμικό δε θα φταίει. Τα συνθετικά είναι πιο φθηνά απ' το μαλλί μερίνο και κάνουν άριστα τη δουλειά τους. Υπάρχει και το κατάλληλο πινακάκι για να μας βοηθήσει αλλά εξαρτάται και απ' την δραστηριότητα. Φυσικά εξαρτάται και απ' το πόσο σωστά είναι τα υπόλοιπα ρούχα που φοράμε ανά περίσταση.

432847

Χ warm

https://www.odlo.com/int/en/men%27s-active-x-warm-eco-half-zip-turtleneck-base-layer-top-159212.html?dwvar_159212_color=15000&cgid=men-product-type-sports-underwear-baselayers

warm

https://www.odlo.com/int/en/men%27s-active-thermic-turtleneck-base-layer-188232.html?dwvar_188232_color=15015&cgid=men-product-type-sports-underwear-baselayers

https://www.odlo.com/int/en/men%27s-active-warm-1%2F2-zip-turtle-neck-long-sleeve-base-layer-top-152002.html?dwvar_152002_color=15000&cgid=men-product-type-sports-underwear-baselayers

Μπορώ να βάλω κι άλλες επιλογές από grid fleece πχ και από άλλε μάρκες αλλά θα χαθούμε εντελώς.

daz
11/12/2021, 12:10
Αντε και δυο λόγια για τα υπόλοιπα..

Εμένα δε μου αρέσουν τα ρούχα που συνδυάζουν πολλά πράγματα μαζί. Άλλες φορές πάλι μπορεί να βολεύουν αλλά θα το κάνουν μόνο όταν χρησιμοποιηθούν στη σωστή περίσταση και η χρήση τους θα είναι λιγο περιορισμένη. Πχ ένα αδιάβροχο με θερμική επένδυση που δε βγαίνει, είναι για όταν βρέχει και κάνει κρύο. Δε μπορείς να φορέσεις τη θερμική επένδυση όταν κάνει κρύο και δε βρέχει ούτε μόνο το αδιάβροχο όταν βρέχει αλλά δε κάνει κρύο. Αν κάνει κρύο και δε βρέχει και κάνω μια δραστηριότητα η θερμική επένδυση (πχ φλις) θα με κρατήσει ζεστό ενώ θα έχει μεγαλύτερα ποσοστά διαπνοής απ' ότι, αν τη φορούσα μαζί με το αδιάβροχο.
Ενα φλις είναι καλό όταν κάνει κρύο αλλά δεν είναι τόσο καλό όταν κάνει κρύο και έχει και ισχυρό άνεμο. Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να φορέσω από πάνω το αδιάβροχο που έχει αντιανεμικές ιδιότητες, αλλά το αδιάβροχο δε θα μου δώσει τα ίδια ποσοστά διαπνοής με ένα αντιανεμικό ή ένα λεπτό τζάκετ που δεν είναι αδιάβροχο. Μπορώ να επιλέξω φλις με ενσωματωμένη αντιανεμική επένδυση ή να την πάρω ξεχωριστά. Στην περίπτωση αυτή μπορώ να φορέσω το αντιανεμικό ή το soft shell τζακετ μου χωρίς να φορέσω το φλις ανάλογα με τον αέρα, τη θερμοκρασία και τη δραστηριότητα.

Το ισοθερμικό με ενσωματωμένη αντιανεμική προστασία είναι καλό όταν το φοράω με τζιν αλλά δε θα είναι τόσο καλό όταν το φορέσω με παντελόνι μηχανής με ή χωρίς τη θερμική επένδυση του παντελονιού.

Thakokk6
11/12/2021, 12:27
Πολύ θεωρία διαβάζω η οποία καμία σχέση δεν έχει με την πραξη, επειδή κυκλοφορώ 365 μέρες το χρόνο είχα πρόβλημα με τις κρύες μέρες του χειμώνα το πρόβλημα λύθηκε όμως αγοράζοντας ένα παντελόνι του σκι και μια ισοθερμικη φόρμα από λιντλ όπως και κάλτσες, 18 ευρο το παντελόνι 18 η φόρμα και 6 οι κάλτσες

S705
11/12/2021, 13:29
καλές οι πληροφορίες και πολύ χρήσιμες άλλα υπάρχουν εύκολοι και αποδοτικοί τρόποι που είναι και χρόνια δοκιμασμένοι.
προσωπικά σώθηκα με ένα παντελόνι μηχανής...έτσι άπλα.
με αφαιρούμενες επενδύσεις . με -5 και να χιονίζει έκανα απόσταση 22 χιλιόμετρα προς τα βόρεια προάστια της αττικής και δεν κατάλαβα τίποτα!!!! η θερμική επένδυση μέσα από την μπότα ;)

πριν από αυτό είχα αγορασμένη από λαϊκή μια βαμβακερή σκελέα :D μια χαρά δουλειά έκανε και τσάμπα. σαφέστατα ένα σωστό ρούχο όπως προτείνει ο σουπιάς θα είναι ακόμα καλύτερο.

daz
11/12/2021, 15:01
Πολύ θεωρία διαβάζω η οποία καμία σχέση δεν έχει με την πραξη,...

Φαντάζομαι κάτι θα ξέρεις για να το λες..

daz
11/12/2021, 15:44
πριν από αυτό είχα αγορασμένη από λαϊκή μια βαμβακερή σκελέα :D μια χαρά δουλειά έκανε και τσάμπα. σαφέστατα ένα σωστό ρούχο όπως προτείνει ο σουπιάς θα είναι ακόμα καλύτερο.

Η βαμβακερή σκελέα κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Αρκεί να κάνει κρύο και να μην ιδρώσεις για κανένα λόγο. Αν βγει για λίγο ο ήλιος ή ζεσταθείς και ιδρώσεις θα δυσκολέψει η κατάσταση. Πάντως στο κάτω μέρος δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα. Στον κορμό τα πάντα είναι πιο δύσκολα.

Μέσα απ' το πντελόνι της μηχανής με την επένδυση, συνήθως δε βάζω τίποτα. Αν θα βάλω ισοθερμικό θα είναι σε κανένα ταξίδι και οποσδήποτε θα είναι κάποιο πολύ λεπτό. Και ο λόγος δε θα είναι για το κρύο αλλά για το αντίθετο. Εγνατία έξω απ' μέτσοβο χειμώνα, 5 ηώρα το πρωί γμτανε ο Δίας. Βάλε και την ταχύτητα της μηχανής και έχεις συνταγή για παγωτό. Το μεσ/ρι στην Πάτρα είχε ήλιο και αρκετή ζέστη αλλά δεν ένοιωσα ούτε δυσφορία ούτε να σκάω, ούτε να κολλάει η επένδυση επάνω μου. Έκατσα για καφέ στο μαγαζί του αδελφού μου, έμπλεξα μέσα στην κίνηση κτλ.. Πέσιμο ηλίου στο δρόμο προς πύργο, έκανε αρκετό κρύο πάλι. Εφτασα στο σπίτι μου το βράδυ και δεν ένιωσα πουθενά να μη με καλύπτουν αυτά που φορούσα ή οτι ήταν υπερβολικά. Ανάλογα την περίσταση μπορεί μέσα απ' το παντελόνι να μη βάλω την θερμική επένδυση αλλά μόνο το ισοθερμικό, είτε το λεπτό είτε πιο ζεστό. Από πάνω συνήθως φοράω ισοθερμικό, φλις, τζάκετ με επένδυση. Δε κρυώνω πουθενά και όταν κάνει ζέστη ανοίγω αεραγωγούς μπρος και πίσω και είμαι μια χαρά. Ακόμα και αν ιδρώσω και μετά βγω εθνική, δε με νοιάζει ότι θερμοκρασία και να έχει.

Αν δεν απολαμβάνουμε τη χρήση της μηχανής, καλύτερα να πάρουμε το αμάξι να πάμε καμιά βόλτα. ;)

daz
11/12/2021, 16:11
Δύο εξαιρετικές επιλογές..

https://www.helikon-tex.com/en_eur/kp-un2-po-underwear-full-set-us-lvl-2.html

https://www.helikon-tex.com/en_eur/kp-un1-po-underwear-full-set-us-lvl-1.html

που μπορούν να καλύψουν λίγο πολύ τα πάντα. Μπορούν να φορεθούν είτε ξεχωριστά είτε σε συνδιασμό. Από άποψη απόδοσης καλύπτουν το ecwcs (extreme cold weahter clothing system) σαν level 1 και level 2. Το lvl1 είναι πολύ λεπτό και άνετο με ανοιχτό λαιμό, έχει loose fit και ξεχνάς οτι το φοράς. Το lvl2 είναι grid fleece που σε ζεσταίνει αλλά κάνει και εξαιρετική δουλειά με τον ιδρώτα και τη σταθεροποίηση της θερμοκρασίας του σώματος. Κανένα δεν είναι πολύ ζεστό εκτός και αν συνδιαστούν μεταξύ τους. Τα έχω δοκιμάσει κυρίως στο βουνό και ειναι εξαιρετικά. Ειδικά το lvl 2 μονο του, σε συνδιασμό με ένα τζακετ με μεγάλη διαπνοή είναι άριστο για έντονη δραστηριότητα. Σε μηχανή, ένα φλις μέσα απ' το τζακετ και ας κάνει ότι καιρό θέλει. Για τα πόδια, το lvl2 με ένα παντελόνι μηχανής καλύπτει σχεδόν τα πάντα εκτός από εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες με μεγάλη ταχύτητα για πολύ ώρα. Εκεί θέλει την επένδυση του παντελονιού και ανάλογα πόσο ζεστή είναι αυτή, μπορεί να φορεθεί το lvl1 αντί για το lvl2.

Garfield
11/12/2021, 22:46
Κάποια στιγμή πριν κανένα χρόνο είχα βρει σε ελληνικό μαγαζί κάποια ισοθερμικά που έπιαναν από τον αστράγαλο μέχρι λίγο πάνω από το γόνατο (είχαν και προστασίες) αλλά δυστυχώς δεν έχω κρατήσει το link. Πιστεύω ήταν καλές γιατί προφύλασαν από το κρύο το σημείο του ποδιού που είναι πιο εκτεθειμένο και παράλληλα δεν σου ανέβαζαν πολύ την θερμοκρασία στην "ευαίσθητη" μας περιοχή.

aris19
12/12/2021, 16:07
Επειδή γενικά είμαι λίγο ανυπόμονος δοκίμασα και πήρα αυτό (https://nordcap.com.gr/el/product/antifreeze-pants/). Τώρα αν αξίζει σαν αγορά στα 30 ευρώ ή σε value/money θα το διαπιστώσω φορώντας το και θα επανέλθω με εντυπώσεις! Παίδες ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε! Οποιοσδήποτε το δει στο μέλλον μπορεί να γράψει τη γνώμη/εμπειρία του φορώντας ισοθερμικά για τυχόν ενδιαφερόμενους!

Garfield
13/12/2021, 00:10
Κάποια στιγμή πριν κανένα χρόνο είχα βρει σε ελληνικό μαγαζί κάποια ισοθερμικά που έπιαναν από τον αστράγαλο μέχρι λίγο πάνω από το γόνατο (είχαν και προστασίες) αλλά δυστυχώς δεν έχω κρατήσει το link. Πιστεύω ήταν καλές γιατί προφύλασαν από το κρύο το σημείο του ποδιού που είναι πιο εκτεθειμένο και παράλληλα δεν σου ανέβαζαν πολύ την θερμοκρασία στην "ευαίσθητη" μας περιοχή.

Βρήκα τα link!!!


Ισοθερμικές επιγονατίδες (με προστασία) (https://www.motoraid.eu/protection-belts/knee-protectors/six2-kit-pro-gaco-protective-knee-guards)

Ισοθερμικές επιγονατίδες (χωρίς προστασία) (https://www.motoraid.eu/protection-belts/knee-protectors/sixs-gaco)

Τι λέτε;

aris19
13/12/2021, 15:40
Βρήκα τα link!!!


Ισοθερμικές επιγονατίδες (με προστασία) (https://www.motoraid.eu/protection-belts/knee-protectors/six2-kit-pro-gaco-protective-knee-guards)

Ισοθερμικές επιγονατίδες (χωρίς προστασία) (https://www.motoraid.eu/protection-belts/knee-protectors/sixs-gaco)

Τι λέτε;

Όπως είπα προς το παρόν δεν έχω εμπειρία οδήγησης με ισοθερμικά, αλλά νομίζω ότι περιοχή άνω και κάτω του γονάτου δεν κρυώνει ιδιαίτερα. Μου δίνουν την ιδεά ότι είναι πιο κατάλληλες για την προστασία του γόνατος σε περίπτωση ατυχήματος παρά για την προστασία από το κρύο.

aris19
17/01/2022, 15:58
Καλησπέρα, επανέρχομαι μετά από κάποιες χειμερινές βόλτες. Υπενθυμίζω ότι είχα αγοράσει το Nordcap Antifreeze Pants (https://nordcap.com.gr/el/product/antifreeze-pants/). Η πιο πρόσφατη βόλτα έγινε την Πέμπτη που μας πέρασε (13/1) σε θερμοκρασίες μεταξύ -1 oC και 3 oC και με ταχύτητες μέχρι 90 km/h. Πάνω από το ισοθερμικό φορούσα καθημερινό τζιν παντελόνι και στα πόδια καθημερινά μποτάκια, όχι ιδιαίτερα ψηλά. Με το εν λόγω ντύσιμο και στις συνθήκες που ανέφερα παραπάνω ένιωθα μια "μικρή ψυχρούλα", δηλαδή όχι κάτι που να μου προκαλεί δυσφορία και να με αποσπά από την οδήγηση. Μπορώ να πω ότι προς το παρόν είμαι πολυ ευχαριστημένος. Δεν ξέρω βέβαια πως αποδίδει σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου με σταθερά 120-140 km/h, αν επιχειρήσω κάτι τέτοιο θα γράψω την εμπειρία μου! Καλές βόλτες και με προσοχή παιδιά! :beer:

karellen
17/01/2022, 16:08
..
... Δεν ξέρω βέβαια πως αποδίδει σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου με σταθερά 120-140 km/h, αν επιχειρήσω κάτι τέτοιο θα γράψω την εμπειρία μου! Καλές βόλτες και με προσοχή παιδιά! :beer:
Πολύ απλά, σε αυτές τις θερμοκρασίες και με αυτές τι μουαγιεν θα αντικαταστήσεις το τζην με ένα αμιγώς μοτοσυκλετιστικό κορντούρα και
αντίο κρύο!

o_gavros
17/01/2022, 16:24
Καλησπέρα, επανέρχομαι μετά από κάποιες χειμερινές βόλτες. Υπενθυμίζω ότι είχα αγοράσει το Nordcap Antifreeze Pants (https://nordcap.com.gr/el/product/antifreeze-pants/). Η πιο πρόσφατη βόλτα έγινε την Πέμπτη που μας πέρασε (13/1) σε θερμοκρασίες μεταξύ -1 oC και 3 oC και με ταχύτητες μέχρι 90 km/h. Πάνω από το ισοθερμικό φορούσα καθημερινό τζιν παντελόνι και στα πόδια καθημερινά μποτάκια, όχι ιδιαίτερα ψηλά. Με το εν λόγω ντύσιμο και στις συνθήκες που ανέφερα παραπάνω ένιωθα μια "μικρή ψυχρούλα", δηλαδή όχι κάτι που να μου προκαλεί δυσφορία και να με αποσπά από την οδήγηση. Μπορώ να πω ότι προς το παρόν είμαι πολυ ευχαριστημένος. Δεν ξέρω βέβαια πως αποδίδει σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου με σταθερά 120-140 km/h, αν επιχειρήσω κάτι τέτοιο θα γράψω την εμπειρία μου! Καλές βόλτες και με προσοχή παιδιά! :beer:

Να πάρεις και το αντίστοιχο μπλουζάκι. Είναι φοβερά κομμάτια εξοπλισμού τα συγκεκριμένα.

aris19
17/01/2022, 16:38
Πολύ απλά, σε αυτές τις θερμοκρασίες και με αυτές τι μουαγιεν θα αντικαταστήσεις το τζην με ένα αμιγώς μοτοσυκλετιστικό κορντούρα και
αντίο κρύο!
Είναι και αυτό στο πρόγραμμα, σιγά σιγά συμπληρώνεται ο μοτοεξοπλισμός μου (άσχετα που κατά βάθος όλοι ξέρουμε ότι πάντα θα βρίσκεις κάτι επιπλέον να αγοράσεις :lol:)!

Να πάρεις και το αντίστοιχο μπλουζάκι. Είναι φοβερά κομμάτια εξοπλισμού τα συγκεκριμένα.
Μετά από τη δοκιμή του παντελονιού πλέον είμαι σίγουρος ότι το αξίζει! Το μπουφάν μου βέβαια έχει αδιάβροχη+θερμική επένδυση από μέσα και με κάλυψε στον κορμό όσον αφορά την προστασία από το κρύο! Θα περιμένω λίγο να κάνω και άλλες βόλτες και θα αποφασίσω!

karellen
17/01/2022, 17:38
Είναι και αυτό στο πρόγραμμα, σιγά σιγά συμπληρώνεται ο μοτοεξοπλισμός μου (άσχετα που κατά βάθος όλοι ξέρουμε ότι πάντα θα βρίσκεις κάτι επιπλέον να αγοράσεις :lol:)!

Έτσι μπράβο!
Πλάκα πλάκα,το μοτοσυκλετιστικό παντελόνι το θεωρώ πιο απαραίτητο στο θέμα κρύου παρά το μπουφάν.Αυτό πάειστοδιάλο φοράς κάτι άλλο,το δερμάτινό σου-το ορειβατικό σου-το χιονοδρομικό σου και ζεσταίνεσαι.Στο πολιτικό παντελόνι όμως δεν έχεις εναλλακτικές,ή τζην θα είναι ή υφασμάτινο,κρύο και στα 2 δηλαδή,γιατί αν παγώσουν εξωτερικά, θα σού περονιάζουν το κρύο κατόπιν.
(Εξυπακούεται ότι τεράστιο ρόλο άλλωστε παίζουν και οι προστασίες,τα παραπάνω μπουφάν αναφέρθηκαν σαν παράδειγμα και μόνο στο θέμα του κρύου).

aris19
17/01/2022, 18:14
(Εξυπακούεται ότι τεράστιο ρόλο άλλωστε παίζουν και οι προστασίες,τα παραπάνω μπουφάν αναφέρθηκαν σαν παράδειγμα και μόνο στο θέμα του κρύου).

Kατάλαβα πως το λες, μην ανησυχείς! Μιας που πιάσαμε το ζήτημα παντελόνι και στο πνεύμα του πρηξίματος που κάνω σε όλα τα thread, ποιο παντελόνι χρησιμοποιείς εσύ/θα πρότεινες; :lol:

karellen
17/01/2022, 18:48
Έχω κάμποσα χρόνια τώρα ένα της Richa,το είχα πάρει από το fc-moto κάπου 130€.Κομψό,άνετο και αρκετά καλό στην προστασία από κρύο,τη δε επένδυση δεν την έχω φορέσει ποτέ.(Οκ εδώ είμαι και κάπως νότια και δεν έχουμε αρκουδόκρυα)! :lol:

Πάρε όποιο σε καλύπτει στο μπάτζετ σου,στη μεσαία κατηγορία τιμής (100-150€) είναι όλα περίπου ίδια.Αξιοπρεπή προϊόντα έχει και η Ελληνική Nordcap-Nordcode.

Grafton 505
17/01/2022, 20:02
Αγόρασε και ένα αντιανεμικό για πάνω από το παντελόνι. Και ένα για πάνω από το μπουφάν. Θα με θυμηθείς. ;)

νεοσσός
17/01/2022, 20:25
Έχω πολλά ισοθερμικά λόγω της ποδηλασίας. Ειδικά το χειμώνα, όταν κατεβαίνεις χιονισμένο βουνό, χρειάζεσαι ό,τι πιο ζεστό υπάρχει, για τους εξής λόγους: Είσαι σχετικά αδρανής στην κατηφόρα, οπότε δεν παράγεις θερμότητα. Κινείσαι με μεγάλες ταχύτητες (για ποδήλατο), παρατεταμένα. Έχεις ήδη καταναλώσει μεγάλο μέρος των αποθεμάτων ενέργειας, όταν ανέβαινες το βουνό.

Το μόνο ισοθερμικό που πραγματικά με έχει σώσει, είναι το Endura Frontline (http://www.loukasbikes.gr/portal/index.php/podilatikos-rouxismos/esorouxa-isothermika/endura-frontline-baselayer-detail). Για τις ανηφόρες με το ποδήλατο δεν είναι ό,τι καλύτερο, διότι έχει μικρή διαπνοή. Όμως στην κατάσταση μικρής σωματικής δραστηριότητας που είσαι πάνω σε μοτοσυκλέτα, μπορεί να σε σώσει από πνευμονία. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές σε θερμοκρασίες κοντά στους 0°C και πιο χαμηλά. Εννοείται ότι χρειάζεται καλό μπουφάν μοτοσυκλέτας, αλλά σαν base layer, κάτι τέτοιο είναι ό,τι καλύτερο για μοτοσυκλέτα, σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

Dr.Monty
18/01/2022, 10:47
Έχω πολλά ισοθερμικά λόγω της ποδηλασίας. Ειδικά το χειμώνα, όταν κατεβαίνεις χιονισμένο βουνό, χρειάζεσαι ό,τι πιο ζεστό υπάρχει, για τους εξής λόγους: Είσαι σχετικά αδρανής στην κατηφόρα, οπότε δεν παράγεις θερμότητα. Κινείσαι με μεγάλες ταχύτητες (για ποδήλατο), παρατεταμένα. Έχεις ήδη καταναλώσει μεγάλο μέρος των αποθεμάτων ενέργειας, όταν ανέβαινες το βουνό.

Το μόνο ισοθερμικό που πραγματικά με έχει σώσει, είναι το Endura Frontline (http://www.loukasbikes.gr/portal/index.php/podilatikos-rouxismos/esorouxa-isothermika/endura-frontline-baselayer-detail). Για τις ανηφόρες με το ποδήλατο δεν είναι ό,τι καλύτερο, διότι έχει μικρή διαπνοή. Όμως στην κατάσταση μικρής σωματικής δραστηριότητας που είσαι πάνω σε μοτοσυκλέτα, μπορεί να σε σώσει από πνευμονία. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές σε θερμοκρασίες κοντά στους 0°C και πιο χαμηλά. Εννοείται ότι χρειάζεται καλό μπουφάν μοτοσυκλέτας, αλλά σαν base layer, κάτι τέτοιο είναι ό,τι καλύτερο για μοτοσυκλέτα, σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

Εχεις κατι αντιστοιχο για πόδια?

George_M.
18/01/2022, 18:49
Το χειμώνα κ ειδικά ημέρες με δυνατά κρυα
ΔΕΝ κάνουμε ανηφόρες στο ποδηλατο. Ειδικά ένα μιλάμε για κούρσα όπου στο κατέβασμα μπορεί εύκολα να είσαι με 60-70 χ/ω..
Πάμε παρακάτω τώρα..

νεοσσός
18/01/2022, 23:52
Το χειμώνα κ ειδικά ημέρες με δυνατά κρυα
ΔΕΝ κάνουμε ανηφόρες στο ποδηλατο. Ειδικά ένα μιλάμε για κούρσα όπου στο κατέβασμα μπορεί εύκολα να είσαι με 60-70 χ/ω..
Πάμε παρακάτω τώρα..
Στις ανηφόρες είμαι με ένα ζεστό ιστοθερμικό και ένα ζευγάρι γάντια. Όταν πιάσω κορυφή βουνού, πριν αρχίσω την κατηφόρα, φοράω δεύτερο ισοθερμικό, δύο χειμερινά ποδηλατικά jacket και δεύτερο ζευγάρι γάντια πάνω από τα άλλα, που έχω στην τσάντα. Με σωστό εξοπλισμό όλα γίνονται. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι άλλο ντύσιμο σε παρατεταμένη ανηφόρα και άλλο σε παρατεταμένη κατηφόρα.

Όλα αυτά δοκιμασμένα μέχρι και -7°C και χιόνι. Αν βάλουμε και το άνεμο, μιλάμε για αισθητή θερμοκρασία λιγότερο από -10°C.



Εχεις κατι αντιστοιχο για πόδια?
Δυστυχώς όχι. Για τα πόδια μόνο απλά ισοθερμικά, base και top layer.

ferminpit
20/01/2022, 00:08
Με 2 3 βαθμούς με ταχύτητες Βουλιαγμένης με ισοθερμικο παντελόνι φθηνό γύρω στα 15€ αγορασμένο από αλυσίδα Αθλητικών και τζιν εγώ είμαι τελείως Οκ. Το χειμώνα κυκλοφορω μακρυμανικο ισοθερμικο και πουκάμισο. Εκτός μηχανής, γιατί πάνω με οποιοδήποτε αξιοπρεπές μπουφάν με επενδύση δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

doctor_john
20/01/2022, 07:01
Στις ανηφόρες είμαι με ένα ζεστό ιστοθερμικό και ένα ζευγάρι γάντια. Όταν πιάσω κορυφή βουνού, πριν αρχίσω την κατηφόρα, φοράω δεύτερο ισοθερμικό, δύο χειμερινά ποδηλατικά jacket και δεύτερο ζευγάρι γάντια πάνω από τα άλλα, που έχω στην τσάντα. Με σωστό εξοπλισμό όλα γίνονται. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι άλλο ντύσιμο σε παρατεταμένη ανηφόρα και άλλο σε παρατεταμένη κατηφόρα.

Όλα αυτά δοκιμασμένα μέχρι και -7°C και χιόνι. Αν βάλουμε και το άνεμο, μιλάμε για αισθητή θερμοκρασία λιγότερο από -10°C.



Δυστυχώς όχι. Για τα πόδια μόνο απλά ισοθερμικά, base και top layer.

Για εμένα ρισκάρεις. Μην παρεξηγηθώ, δεν ξέρω αν μιλάς για τόσο κρύο που δεν θα έκανα ποδήλατο, τα ρούχα που λες μπορεί να δείχνουν
ζεστά αλλά δεν κάνουν την εύκολη δουλειά να σταματήσουν τον αέρα που κάνει ένα αντιανεμικό τσέπης.

Το ότι ανεβαίνεις με backpack έχει επίσης ρίσκο να σε ιδρώσει στην πλάτη και σου αλλάζει πολύ τον ρυθμό όπως και ότι σου μειώνει
λίγο τον χώρο στα πνευμόνια.

Μακρυμάνικα ισοθερμικό - jersey ή τζάκετ και πράγματα στις τσέπες γουιλ σετ γιου φριι ;)

spyrval
20/01/2022, 08:20
Στις ανηφόρες είμαι με ένα ζεστό ιστοθερμικό και ένα ζευγάρι γάντια. Όταν πιάσω κορυφή βουνού, πριν αρχίσω την κατηφόρα, φοράω δεύτερο ισοθερμικό, δύο χειμερινά ποδηλατικά jacket και δεύτερο ζευγάρι γάντια πάνω από τα άλλα, που έχω στην τσάντα. Με σωστό εξοπλισμό όλα γίνονται.

Ρε συ, κουράστηκα μόνο που το διάβασα:lol:

giorgosb
23/01/2022, 01:23
Καλησπέρα, επανέρχομαι μετά από κάποιες χειμερινές βόλτες. Υπενθυμίζω ότι είχα αγοράσει το Nordcap Antifreeze Pants (https://nordcap.com.gr/el/product/antifreeze-pants/). Η πιο πρόσφατη βόλτα έγινε την Πέμπτη που μας πέρασε (13/1) σε θερμοκρασίες μεταξύ -1 oC και 3 oC και με ταχύτητες μέχρι 90 km/h. Πάνω από το ισοθερμικό φορούσα καθημερινό τζιν παντελόνι και στα πόδια καθημερινά μποτάκια, όχι ιδιαίτερα ψηλά. Με το εν λόγω ντύσιμο και στις συνθήκες που ανέφερα παραπάνω ένιωθα μια "μικρή ψυχρούλα", δηλαδή όχι κάτι που να μου προκαλεί δυσφορία και να με αποσπά από την οδήγηση. Μπορώ να πω ότι προς το παρόν είμαι πολυ ευχαριστημένος. Δεν ξέρω βέβαια πως αποδίδει σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου με σταθερά 120-140 km/h, αν επιχειρήσω κάτι τέτοιο θα γράψω την εμπειρία μου! Καλές βόλτες και με προσοχή παιδιά! :beer:


Τσίμπησα το συγκεκριμένο χθες, το φόρεσα απόψε για το πηγαινέλα στην δουλειά + κάποια έξτρα χλμ (40χλμ σύνολο, με καθημερινό τζιν από πάνω) και προστάτεψε μια χαρά. Πολύ καλή περίπτωση :beer:

goumis hornet
03/11/2022, 10:07
Καλημέρα
Εσείς που έχετε το Nordcap Antifreeze Pants όταν φτάνετε στον προορισμό σας το βγάζετε ή μένετε με αυτό;
Θέλω να πάρω κι εγώ αλλά δεν ξέρω άν είναι ανεκτό στο να το φοράς όταν δεν είσαι στην μηχανή.

Tsber
03/11/2022, 10:23
Καλημέρα
Εσείς που έχετε το Nordcap Antifreeze Pants όταν φτάνετε στον προορισμό σας το βγάζετε ή μένετε με αυτό;
Θέλω να πάρω κι εγώ αλλά δεν ξέρω άν είναι ανεκτό στο να το φοράς όταν δεν είσαι στην μηχανή.

Καλημέρα, εξαρτάται από το πόσο ιδρώνεις και τη θερμοκρασία του χώρου.

Για καθιστική εργασία και κίνηση σε περιβάλλον γραφείου δε νομίζω να έχεις θέμα.

goumis hornet
04/11/2022, 10:46
Καλημέρα, εξαρτάται από το πόσο ιδρώνεις και τη θερμοκρασία του χώρου.

Για καθιστική εργασία και κίνηση σε περιβάλλον γραφείου δε νομίζω να έχεις θέμα.

Καλημέρα
Σωστα,καθιστική εργασία σε γραφείο κάνω και θα βγώ και σπάνια για καμιά δουλειά.
Απο θέρμανση δεν έχουμε και την καλύτερη οπότε νομίζω θα είμαι εντάξει.

Ευχαριστώ πολύ!

giorgosb
04/11/2022, 11:29
Καλημέρα
Σωστα,καθιστική εργασία σε γραφείο κάνω και θα βγώ και σπάνια για καμιά δουλειά.
Απο θέρμανση δεν έχουμε και την καλύτερη οπότε νομίζω θα είμαι εντάξει.

Ευχαριστώ πολύ!

Θα σαι μια χαρά τότε..

Tsber
04/11/2022, 12:40
Καλημέρα
Σωστα,καθιστική εργασία σε γραφείο κάνω και θα βγώ και σπάνια για καμιά δουλειά.
Απο θέρμανση δεν έχουμε και την καλύτερη οπότε νομίζω θα είμαι εντάξει.

Ευχαριστώ πολύ!

Να είσαι καλά, στην τελική αν ζοριστείς για οποιονδήποτε λόγο πετάγεσαι στο μπάνιο, το βγάζεις και το ξαναφοράς πριν φύγεις :a013:

Sid.Stavros
11/02/2023, 17:01
Το αμέσως επόμενο στρώμα είναι το γνωστό σε όλους μας fleeze.

Χωρις παρεξηγηση ειναι Fleece.
Το φοραω με πατεντα μεσα απο το παντελονι της δουλειας δηλαδη: αγορασα Φλις με το μετρο,το εδωσα στην γυναικα μου για πλυσιμο και αφου στεγνωσε καλα το εδωσα στον ραφτη.Ο λογος ηταν για να ''μαζεψει'' και να ερθει στα ισα του πριν ραφτει γιατι μετα το ραψιμο στο πρωτο πλυσιμο θα εμπαζε και θα εκανε ζαρα.
Επειδη δεν ειχα εμπειρια απο τετοια αλλα και επειδη δεν ηθελα κατι που πιθανον να με ζεσταινε πολυ σε κινησεις το εβαλα απο το γονατο και κατω,η διαφορα απο σκετο το υφασμα ειναι φοβερη. Δεν περναει αερας αλλα και σε περιπτωση που περπατησεις με αυτο δεν ''αναβεις'' απο κατω οπως πχ με σκελεα. Δεν το καταλαβαινει καποιος καθως σε κοιταζει καθως δεν ειναι Τσοχα να στο βαραινει και να το κανει ακαμπτο. Φυσικα για μηχανη και πολλη ωρα δεν κανει γιατι απλα μπαινει αερας κατω απο το παντελονι και ακομη και 8αρα αρβυλα να φορας ολο και κατι θα περασει.
Εκανα μετα αναλογη πατεντα και στην επενδυση του τζακετ (με Φλις δηλαδη) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.