PDA

View Full Version : Πίνδος-Αμμουτσέλος(1526m) 5-12-2021



billy84
09/12/2021, 17:14
H Πίνδος είναι πάντα ασφαλής επιλογή όσον αφορά τις εκπληκτικές εικόνες που θα δει ο κάθε ταξιδιώτης. Ταυτόχρονα όμως αποτελεί και μια ''επικίνδυνη'' επιλογή μια χειμερινή μέρα καθώς κατά πάσα πιθανότητα οι συνθήκες που θα συναντήσεις θα είναι το λιγότερο εχθρικές. Η θερμοκρασία ήταν πολύ χαμηλή σε όλη την Ελλάδα σχεδόν. Στόχος μου ήταν ο Αμμουτσέλος, ένα κατάφυτο βουνό μεταξύ Τριγγίας και Κόζιακα, κοντά στην Καλαμπάκα. Κατά τις πρωϊνές ώρες ταξίδεψα με τη θερμοκρασία να βρίσκεται σταθερά κάτω απο 10 βαθμούς και την υγρασία σε πολύ υψηλά ποσοστά.

Το ταξίδι μου ήταν δύσκολο αρκετά πριν φτάσω καν κοντά στον στόχο μου. Βέβαια οι δύσκολες συνθήκες σου χαρίζουν απλόχερα εικόνες που δε θα δεις ποτέ το καλοκαίρι.


Όπως αυτή...



432785





Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη λίγο μετά το χωριό του Δομοκού με κατεύθυνση προς Καρδίτσα. Δεξιά ξεπροβάλλει ο χιονισμένος Όλυμπος. Αριστερά ο Κόζιακας. Ολόκληρος ο κάμπος μέχρι τα Τρίκαλα γεμάτος ομίχλη. 20 χρόνια που πηγαινοέρχομαι ανελλιπώς απο αυτή τη διαδρομή ποτέ δεν πέτυχα κάτι παρόμοιο. Ήταν ασύλληπτο απλά.


Απο την αριστερή πλευρά στο τέρμα της φωτό διακρίνεται το Βελούχι και προς τα δεξιά του(βόρεια) τα επίσης χιονισμένα Άγραφα.




432786





Λόγω κρύου προφανώς απο την αρχή φορούσα αδιάβροχο αλλά και να μην το είχα φορέσει θα έπρεπε σίγουρα πριν μπω σε αυτό το ατελείωτο πέπλο ομίχλης. Η υγρασία εισβάλλει στο σώμα σε τρομακτικές ποσότητες, σαν να ρίχνει βροχή.

Στην Καλαμπάκα θα έλεγε κανείς πως ήρθα κάποια άλλη μέρα. Με τέτοιες εναλλαγές υπάρχει περίπτωση να βαρεθεί κάποιος? Όσα χιλιόμετρα και να γράψει! Στη φωτό τα Μετέωρα σε μια απο τις καλύτερες οπτικές γωνίες και με την καλύτερη διαύγεια λόγω εποχής. Απολαύστε τα!





432787





Υπήρχε ένας δρόμος που ανεβαίνει στο βουνό αλλά διάφοροι τρόποι προσέγγισής του. Το καλοκαίρι θα ήταν μια εύκολη ''βόλτα στο πάρκο'' που θα συνδυαζόταν και με άλλα δύο βουνά ίσως. Τώρα τα πράγματα αλλάζουν και δεν είμαι σε θέση να ξέρω πόσο νωρίς θα σταματήσω και πόση ώρα θα φάω στο βουνό. Μπορεί να φάω μια με δύο ώρες, μπορεί πέντε με έξι, μπορεί και το μηχανάκι να μείνει εκεί και εγώ να κατέβω με τα πόδια. Πιο επικίνδυνα σενάρια καλό είναι να μην τα σκέφτομαι...

Τελικά το να βρω ποιά είναι η ενδεδειγμένη διαδρομή η οποία θα με έβγαζε στον κύριο δρόμο αποδείχθηκε ένα πρόβλημα για δυνατούς λύτες. Αρχικά το GPS πάλευε να με ανεβάσει απο το χωριό Αμπέλια όμως οι δρόμοι-χωράφια εκεί έδειχναν απροσπέλαστοι.





https://www.youtube.com/watch?v=BVnB6ealfCk&t=26s





Με τους συνηθισμένους φύλακες...




432788





Αλλά και τις συνηθισμένες παγίδες




432789




432790

billy84
09/12/2021, 17:19
Πίσω είχα ένα Mitas E07+ το οποίο είναι σαφώς υποδεέστερο απο ένα τακουνάτο ελαστικό αλλά και με 9.000km πάνω του. H συνταγή για την αποτυχία ήταν εγγυημένη. Ο κίνδυνος να κολλήσω σε κάποιο λασπωμένο κομμάτι ήταν πιο ορατός απο ποτέ. Το μόνο θετικό είναι ότι βρήκα τη σωστή διαδρομή η οποία αρχικά ανέβαινε στο μοναστήρι της Παναγίας Χρυσίνου και μετά συνέχιζε στο βουνό.



https://www.youtube.com/watch?v=VN9o2XyB2xk&t=1s





To μοναστήρι υπάρχει απο τα Βυζαντινά χρόνια πριν τον 14 αιώνα μ.Χ. Υπέστη μεγάλες καταστροφές κατά την περίοδο του εμφυλίου πολέμου και έμεινε ανενεργό για αρκετό καιρό.




432791




Μέχρι εκεί ο δρόμος προφανώς θα ήταν βατός. Το ερώτημα ήταν τι συνέβαινε πιο πάνω. Είχα μια ελπίδα αλλά σύντομα εξανεμίστηκε. Συγκεκριμένα στα πρώτα 500 μέτρα. Ο Αμμουτσέλος απο την αρχή βέβαια μου είχε δείξει ότι δε θα έχω μια εύκολη μέρα εδώ πάνω.


Ξεκινάω λοιπόν και τα πάντα είναι μούσκεμα με τόνους λάσπης κάτω. Το μόνο καλό είναι ότι έχει ανηφόρα οπότε και να μη μπορέσω να ανέβω τουλάχιστον θα μπορώ να γυρίσω.



432792




Σιγά σιγά οι κλίσεις σοβαρεύουν παρόλαυτά κατά ένα περίεργο λόγο έχω πρόσφυση και προχωράω.



432793




Σε πολλά σημεία το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι είναι ότι θα κολλήσω. Τα περνάω όμως. Ρε NCάκι είσαι καλά σήμερα? Τι σου συμβαίνει?




432794

billy84
09/12/2021, 17:23
Εδώ το πράγμα ξεκινά και σοβαρεύει πολύ γιατί έχει σκαμπανέβασμα με πολλή λάσπη. Παίρνω την απόφαση να συνεχίσω με ρίσκο να μη μπορώ να το ανέβω ξανά αυτό στην επιστροφή. Αν και μέχρι εδώ το λάστιχο κατά ένα πολύ περίεργο λόγο,σχεδόν ανεξήγητο, έδειχνε να μη μασάει πουθενά. Εγώ απλά συνέχιζα και όπου σταματούσα απλά θα έκανα τη συνέχεια με τα πόδια μέχρι την κορυφή.



432795




Ρε να περνάω απο κάτι βούρκους και να βουλιάζω μέσα. Τίποτα το NC εκεί να συνεχίζει. ''Λες να τα βλέπω στον ύπνο μου όλα αυτά?'' μονολογούσα. Υπο φυσιολογικές συνθήκες ήδη θα είχα σταματήσει.



432796




Ανηφόρες λασπωμένες με κλίση? Κανένα πρόβλημα.




432797




Αλλά και πανέμορφα δάση σε ένα άγνωστο βουνό της Ελλάδας.




432798




Εδώ είναι το αποκορύφωμα που άγγιξε σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Σε αυτήν την ανηφόρα με μεγάλη κλίση κάποια στιγμή μου δίπλωσε και σταμάτησα, τελείως σταμάτησα. Και... ξεκίνησα στη λασπωμένη ανηφόρα σιγά σιγά και την ανέβηκα. Με Mitas E07 με 9.000km πάνω του. Λιωμένο δηλαδή. Με NC700. Ανέβηκα σταματημένος στη μέση μιας μεγάλης λασπωμένης ανηφόρας η οποία είχε λούκια και φανερά έχω πέσει μέσα σε ένα, χωρίς την παραμικρή φόρα. Εντάξει σε λίγο θα ξεκινήσει η Γη και θα γυρίζει ανάποδα. :confused:




432799




ολόκληρο το βίντεο του 2ου μέρους




https://www.youtube.com/watch?v=cZ2494qQdIU&t=2s

billy84
09/12/2021, 17:29
Απο ένα σημείο και μετά τα πράγματα έγιναν πολύ εύκολα καθώς λόγω υψομέτρου και θερμοκρασιών το έδαφος είχε παγώσει. Τα πρώτα χιόνια έκαναν την εμφανισή τους.



432800




432801




Η διαδρομή μέχρι το τέλος του δρόμου που έφτασα ανέλπιστα. Ακόμη και κατά τη διάρκεια της διαδρομής δεν πίστευα ότι θα φτάσω μέχρι το τέρμα.




https://www.youtube.com/watch?v=wsX3Xb4gAXc




Όπως θα είδατε στο τέλος του βίντεο κάνω μια τρομακτική διαπίστωση αλλά ταυτόχρονα ''απελευθερωτική'' γιατί το όλο εγχείρημα δεν έστεκε με τίποτα. Κάτι συνέβαινε ήμουν σίγουρος.




432802




Το λάστιχο είχε χάσει όλο τον αέρα του κάποια στιγμή ανεβαίνοντας. Έτσι εξηγείτο αυτή η τρελή-υπερρεαλιστική ανάβαση που υπο φυσιολογικές συνθήκες θα είχε θέση μόνο σε κάποιο μυθιστόρημα. Με τόση λάσπη απο κάτω ήταν αδύνατο να το αντιληφθώ. Η διαπίστωση όμως ήταν τρομερά διδακτική. Πρακτικά με κατέβασμα αέρα στα 10psi θα μπορούσα να ανέβω σε βουνά και υπο συνθήκες που ούτε καν θα μπορούσα να φανταστώ. Οκ έχω ανέβει στην Όθρυ Γενάρη μήνα με παρόμοια ποσότητα λάσπης αλλά ήμουν με ολοκαίνουργιο AX41 και 20psi (οι μπαρουτοκαπνισμένοι γνωρίζουν τι εστί Όθρυς) .Εδώ ήμουν με λιωμένο λάστιχο το οποίο δεν έχει καμία σχέση ακόμη και όταν είναι καινούργιο. Φυσικά αυτό απαιτεί μαλακό τεραιν καθώς αν μετά τις λάσπες βγω σε κροκάλες με 10 πίεση στην καλύτερη θα μου σκάσει το λάστιχο,στη χειρότερη η ζάντα.

Σε κάθε περίπτωση ένα τυχαίο γεγονός μου άνοιξε ακόμα περισσότερο τους ορίζοντες.



Απο αυτό το μικρό λιβάδι λοιπόν συνέχισα για την κορυφή.



432803




Μόλις γύριζα θα έβλεπα τι έχω πατήσει και θα το επισκεύαζα επιτόπου.




432804




Συνεχίζοντας σε πανέμορφο δάσος.




432805




432806




Παρελθόν και μέλλον σε μια φωτογραφία




432807




Χωρίς GPS και χωρίς να είσαι σωστά ενημερωμένος απο την αρχή είναι σχεδόν απίθανο να βρεις την κορυφή εδώ.




432808




Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!




432809

billy84
09/12/2021, 17:34
Κερδίζοντας ύψος ξεπροβάλλει πίσω μου η Τριγγία. Είχα σχεδιάσει κάτι απο εκεί όμως τα πλάνα άλλαξαν με τους αστάθμητους παράγοντες του Αμμουτσέλου.



432810




Μακριά ο Όλυμπος!



432811




Σε κάποιες λάκκες έχει κρατήσει χιόνι. Δεν είναι τόσο ψηλά εδώ για μεγαλύτερες ποσότητες(ακόμα).




432812




Πλησιάζοντας στο μεγάλο οροπέδιο της κορυφής




432813




432814




Πανόραμα Τριγγίας! Απολαύστε!




432815




1526m



432816





Ένα εντυπωσιακό δέντρο εκτείνεται 20 μέτρα ψηλότερα απο την κορυφή. Τεχνικά αυτή τη στιγμή ο Αμμουτσέλος είναι λίγο ψηλότερος!:D




432817




Επέστρεψα στο μηχανάκι με σκοπό να επισκευάσω το λάστιχο. Το μετακινώ και παρόλο που έχει καθαρίσει στα χόρτα δε βλέπω να έχω πατήσει κάτι. Το μετακινώ ξανά σιγά σιγά, τίποτα! Σήμερα είναι η μέρα του τρολλαρίσματος? Σκεφτόμουν...

Παίρνω την απόφαση να κατέβω έτσι όπως είναι. Άλλωστε έτσι δεν ανέβηκα? Μόλις βγω στην άσφαλτο θα το κοιτάξω ξανά.


Κατεβαίνοντας σταμάτησα σε αυτό το καταπληκτικό σημείο που τρέχουν νερά απο ψηλά στο βουνό.




432818




432819

billy84
09/12/2021, 17:38
Φαντασία



432820




Η διαδρομή παρά τις δυσκολίες αυτήν την εποχή ομολογώ πως ήταν μαγική.




432821




Έφτασα ξανά στο μοναστήρι μακριά τα Μετέωρα. Στα δεξιά η βόρεια απόληξη του Κόζιακα.



432822




Βγαίνω στην άσφαλτο και ψάχνω διεξοδικά αλλά δε βλέπω τίποτα. Τα συγκεκριμένου τύπου ελαστικά έχουν τόσο σκληρά πλαϊνά που με μηδέν αέρα δεν είναι πίτα αλλά κάθονται έτσι. Σου επιτρέπουν να κινηθείς χωρίς αέρα για αρκετά χιλιόμετρα. Θα θυμάστε πέρισυ που με ένα Anakee Wild γύρισα απο την Αίδηψό στην Αθήνα με μηδέν αέρα.200+ χιλιόμετρα και με ταχύτητες 50-60 μέχρι και 80 σε κάποια σημεία. Αυτό είναι σωτήριο γιατί οπουδήποτε σε πιάσει λάστιχο γυρνάς στον πολιτισμό όσο μακριά και να είσαι. ΟΚ αν είσαι στη Σιβηρία δεν ξέρω αλλά μέχρι τα 200 δεν είχε σκιστεί το Anakee.

Εδώ δοκίμασα να το φουσκώσω με την τρόμπα μου αλλά ανεπιτυχώς. Δεν υπήρχε τρύπα, δεν υπήρχε καρφί ή οτιδήποτε άλλο. Μάλλον έχανε απο τη βαλβίδα.




432823




432824
















Έτσι λοιπόν συνέχισα με σκασμένο λάστιχο καμια 25αριά χιλιόμετρα μέχρι την Καλαμπάκα. Εκεί σε ένα βενζινάδικο πέτυχα έναν εντουρά που επλενε το μηχανάκι του. Το κοιτάξαμε μαζί βρέχοντας το λάστιχο να δούμε απο που χάνει. Δεν έδειχνε να χάνει απο πουθενά ούτε απο τη βαλβίδα. Τι να πεις, ήταν ημέρα μυστηρίου...

Το ψιλοθετικό ήταν ότι έχανε λίγο λίγο. Δηλαδή σε 10 λεπτά είχε χάσει 5psi. Θεωρητικά θα μπορούσα να γυρίσω Αθήνα σταματώντας κάθε τόσο σε κάποιο βενζινάδικο. Ο φίλος εντουράς προσπάθησε να με βοηθήσει ,και να είναι καλά το παλλικάρι, παίρνοντας έναν φίλο μηχανικό που είχαν βγει την ίδια μέρα βόλτα μήπως ήταν εκεί κοντά. Τελικά όμως είχε γυρίσει στην Καρδίτσα όπου είναι η βάση του και δε μπορούσε να βοηθήσει.

Έτσι πήρα την αποφαση να γυρίσω έτσι όπως ήμουν και να βάζω ανα 50km αέρα. Σε κάθε βενζινάδικο που σταματούσα το λάστιχο είχε χάσει όλον τον αέρα και τα τελευταία 5-10 χιλιόμετρα τα έκανα με μηδέν πίεση. Το Mitas όμως παραδόξως σκασμένο πήγαινε πιο καλά και σταθερά απο το Anakee Wild.Πιθανολογώ λόγω ακόμα σκληρότερων πλαϊνών. Να αναφερω εδώ πως το NC είναι 218 κιλά και η εργοστασιακή διάσταση πίσω είναι 160-60-17. Τα λάστιχα που βάζω πίσω είναι 150-70-17 και προορίζονται για βαρύτερα-μεγαλύτερα μηχανάκια. Αυτό ίσως παίζει ρόλο στο πόσα χιλιόμετρα μπορεί να βγάλει κανείς με σκασμένο λάστιχο.


Τελικά τα κατάφερα κόντρα σε όλα τα προγνωστικά και βρισκόμενος αρχικά με κλαταρισμένο λάστιχο σε ένα βουνό 400km μακριά απο το σπίτι μου, μπόρεσα και γύρισα τη συνηθισμένη ώρα μην έχοντας επισκευάσει καν το ελαστικό. Εντάξει μετά απο αυτό τα έχω δει πραγματικά όλα. Ή μήπως όχι? Για να δούμε...


Πάντα όρθιοι!:beer:

gaslion
09/12/2021, 19:09
Μπράβο φιλαράκο!

billy84
10/12/2021, 16:41
Μπράβο φιλαράκο!



Πάντα όρθιος φίλε!:beer:

bulmont
10/12/2021, 16:53
Τελικά το λάστιχο γιατι έχανε αέρα;;;

billy84
11/12/2021, 11:44
Τελικά το λάστιχο γιατι έχανε αέρα;;;



Πολύ καλή ερώτηση και βασικά ξέχασα να το γράψω. Το μυστήριο δε λύθηκε ποτέ. Επέστρεψα και την επόμενη μέρα πήγα στο λαστιχάδικο, μόλις έριξαν τα παιδιά νερό έχανε απο κάποιους πόρους. Ένδειξη βέβαια ότι ταλαιπωρήθηκε κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα με μηδέν πίεση. Το λάστιχο εσωτερικά δεν είχε κάποια τρύπα, σίγουρα δηλαδή δεν είχα πατήσει κάτι απο πρίν το οποίο βγήκε όταν ταξίδευα.

Το πιθανότερο είναι να υπήρχε κάποιος μικρός πόρος ο οποίος κάποια στιγμή μεγάλωσε με την πάροδο των χιλιομέτρων. Το έχω ξαναδει στο νετ σε Mitas δεν ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός ή αν συμβαίνει συχνότερα. Το προηγούμενο Ε07 πάντως που βιάστηκε καλοκαίρι μέχρι και με μονοήμερο στη Ροδόπη 1500km δε με πρόδωσε. Θα δείξει στην πορεία αν αξίζει αυτή η εταιρεία καθώς πλέον οι τιμές είναι κανα 20αρικο διαφορά συγκριτικά με πιο επώνυμες μάρκες.

Τώρα μπήκε ένα Ε10 πίσω καθώς υπάρχει έλλειψη Ε07 με αυτήν την κατάσταση που επικρατεί. Πιο τακουνάτο μεν αλλά σίγουρα θα βγάλει λιγότερα km.


432848

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/12/2021, 14:56
Τι ωραίο ταξιδιωτικό! Το ρούφηξα ολο!Μόλις είδα στο τίτλο Πίνδο ήξερα τι να περιμένω!
Μπράβο και σε σένα και στην δικιά σου γι'αυτή την δοκιμασία! Είσαι παλικάρι!

zannisvel
11/12/2021, 15:37
Billy φοβερός. Άλλη μία φορά που το ευχαριστήθηκα. Να είσαι καλά και να συνεχίσεις!!!:beer:

bulmont
11/12/2021, 16:29
Πολύ καλή ερώτηση και βασικά ξέχασα να το γράψω. Το μυστήριο δε λύθηκε ποτέ. Επέστρεψα και την επόμενη μέρα πήγα στο λαστιχάδικο, μόλις έριξαν τα παιδιά νερό έχανε απο κάποιους πόρους.

Kοίταξες και την ζάντα;;;;;

billy84
11/12/2021, 18:21
Τι ωραίο ταξιδιωτικό! Το ρούφηξα ολο!Μόλις είδα στο τίτλο Πίνδο ήξερα τι να περιμένω!
Μπράβο και σε σένα και στην δικιά σου γι'αυτή την δοκιμασία! Είσαι παλικάρι!

Να είσαι καλά φιλαράκι! :beer:

Εγγυημένη συνταγή η Πίνδος είναι η αλήθεια και τεράστια πρόκληση ακόμα και τα φαινομενικά εύκολα βουνά τέτοια εποχή!


Billy φοβερός. Άλλη μία φορά που το ευχαριστήθηκα. Να είσαι καλά και να συνεχίσεις!!!:beer:

Να είσαι καλά Ζαννή! Υγεία πάνω απο όλα και να μπορούμε να βολτάρουμε!:beer:



Kοίταξες και την ζάντα;;;;;


Η ζάντα είναι αλφάδι, δεν έχει το παραμικρό στράβωμα. Ο λόγος είναι το μεγαλύτερο προφίλ που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια! Δε χτύπησα και πουθενά, τα πάντα ήταν φουλ μαλακά λόγω λασπης!:lol:

DoctoR_k6
15/12/2021, 12:47
Ωραιος ο Βασιλης οπως παντα.

Το καινουριο λαστιχο ουτε 2-3 μηνο δεν το βλεπω ετσι οπως πας εσυ. :lol:

Φαντασου σκηνικο να καλεσεις την οδικη εκει πανω...
Ναι γεια σας εμεινα κ θελω να ερθετε να με παρετε!! Ειμαι καπως ψηλα ομως... :bawl:

billy84
15/12/2021, 17:46
Ωραιος ο Βασιλης οπως παντα.

Το καινουριο λαστιχο ουτε 2-3 μηνο δεν το βλεπω ετσι οπως πας εσυ. :lol:

Φαντασου σκηνικο να καλεσεις την οδικη εκει πανω...
Ναι γεια σας εμεινα κ θελω να ερθετε να με παρετε!! Ειμαι καπως ψηλα ομως... :bawl:



Καλά εννοείται ότι δε βγάζουν τρίμηνο τα πισινά μου λάστιχα! :bawl:


Ορίστε μια επιχειρηματική σκέψη. Οδική βοήθεια για off roaders!:lol:

Πάντως αν μείνω απο μηχανική βλάβη εκει πάνω θα είναι μια πραγματική Οδύσσεια.:uplate: Θα πρέπει να κατέβω με τα πόδια στο κοντινότερο χωριό και να βρεθεί κάποιος με αγροτικό ώστε με το αζημίωτο να ανέβουμε και να το φορτώσουμε. Αν είναι ένα βουνό όλο ανηφόρα το κατεβαίνω εύκολα και με μηχανική βλάβη όμως στην προκειμένη περίπτωση(και σε πολλά άλλα) είχε σκαμπανεβάσματα και δε θα μπορούσα με τίποτα να το σπρώξω σε ανηφόρα και σε λασπωμένο τεραιν κιόλας. Για αυτό η αξιοπιστία στην περιπτωσή μου είναι κομβική! Σκέψου να μείνεις στη Ροδόπη 25 χιλιόμετρα μέσα στα βουνά :plaf:

XLGeorge
27/12/2021, 23:35
Εξαιρετικος και παλι Billy! :beer:

Περιττο να πω οτι ενω εχω ριζες απο την περιοχη και εχω κανει ολους τους χωματοδρομους και ορειβατικα μονοπατια σε Κοζιακα και Τριγγια, δεν ειχα ακουσει ποτε για το βουνο Αμμουτσέλο. Θα το ψαξω οπωσδηποτε την επομενη φορα στην περιοχη, ξεκινωντας απο την Παναγια Χρυσινου. Θα αναφερω.

XLGeorge
27/12/2021, 23:43
Και παιρνοντας αφορμη απο το θεμα του του Billy με το λαστιχο, ας αναφερω κατι σχετικα με tubeless (TL) λαστιχα σε on-off μηχανακια. Για γενικη χρηση ειναι σαφως πιο βολικα, σε πιανει λαστιχο, βαζεις κορδονι σε 10' και φευγεις. Αλλα αν στραβωσει η ζαντα σε καποιο πετρωδες κομματι (τοχω δει σε KTM 1190R και GS1200), ή αν το λαστιχο χανει αερα για απροσδιοριστο λογο οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση, τοτε η μονη λυση ειναι να μπει σαμπρελα. Αλλα ποσο ευκολο ειναι να μπει σαμπρελα (αν υπαρχει βεβαια) σε μηχανακι με TL λαστιχο? Εξαρταται απ'το λαστιχο. Στο KTM 1190R που φοραγε Michelin Wild δε γινοτανε με τιποτα και κατεβηκε με προσοχη μεχρι την πιο κοντινη ασφαλτο οπου το πηρε η οδικη. Το 1200GS φοραγε Conti TKC80 στο οποιο εγινε η δουλεια. Το Ε07+ του Billy επισης δεν (ξε)ζανταρεται με τιποτα απ'οτι εχω διαβασει.

Και καλα σε μια χωματοδιαδρομη στην Ελλαδα, τι παιζει αν συμβει αυτο πχ στο Καζακσταν ή στον Ατλα στο Μαροκο? Η σαμπρελα, αν και εχει ταλαιπωρια να αλλαχτει, ειναι σαφως πιο αξιοπιστη λυση για ταξιδια στο πουθενισταν. Και φυσικα πρεπει ναχουμε προνοησει για λαστιχο που (ξε)ζανταρεται στην ακρη του δρομου.

νεοσσός
27/12/2021, 23:58
Ορίστε μια επιχειρηματική σκέψη. Οδική βοήθεια για off roaders!:lol:
Δες τα βίδεα σε αυτό το κανάλι (https://youtu.be/5ye-83guWJw?t=1120). Επαγγελματίες διασώστες οχημάτων εκτός δρόμου. Έχουν πάει σε άλλα επίπεδα πρόσφυσης την κινηματογράφηση, ώστε να διαφημιστούν. Μέχρι ειδικά μικρόφωνα έχουν και drone για να βγάλουν καλό αποτέλεσμα. Περισσότερο ενδιαφέρον έχουν τα υπερβελτιωμένα οχήματά τους και οι τεχνικές ρυμούκλησης με πολλαπλά συρματόσχοινα.

billy84
28/12/2021, 11:09
Εξαιρετικος και παλι Billy! :beer:

Περιττο να πω οτι ενω εχω ριζες απο την περιοχη και εχω κανει ολους τους χωματοδρομους και ορειβατικα μονοπατια σε Κοζιακα και Τριγγια, δεν ειχα ακουσει ποτε για το βουνο Αμμουτσέλο. Θα το ψαξω οπωσδηποτε την επομενη φορα στην περιοχη, ξεκινωντας απο την Παναγια Χρυσινου. Θα αναφερω.


Σε ευχαριστώ Γιώργο να είσαι καλά!:beer: Εγώ δεν έχω ρίζες απο την περιοχή αλλά ο γαμπρός μου είναι Τρικαλινός και ανεβαίνω απο το 2000 ανελλιπώς στα Τρίκαλα και στα πέριξ φυσικά.

Τα βουνά που ανεβαίνω είναι δύσκολο να τα γνωρίζουν ακόμα και μερικοί ντόπιοι καθώς τα όριά τους είναι δυσδιάκριτα. Πχ βλέποντας απο μακριά αυτό το ορεινό σύμπλεγμα μπορεί αρκετοί να θεωρούν λανθασμένα τον Αμμουτσέλο κομμάτι είτε του Κόζιακα είτε της Τριγγίας. Το άσχημο νέο που θέλω να σου πω είναι ότι έχει εγκριθεί κατασκευή αιολικού πάρκου στον Αμμουτσέλο οπότε σου προτείνω να πας το συντομότερο πριν χαλάσει ΚΑΙ αυτό το βουνό.

Απο το 2015 ξεκίνησε η ενασχόλησή μου με τα βουνά σε επίπεδο off roading αλλά και ορειβασίας. Πλέον έχω ανέβει σε περίπου 140 με 150 βουνά και ο στόχος μου είναι να φτάσω τα 200 ψηλότερα της Ελλάδας. Ακολουθώ τη λίστα του Νέζη που έχει εκδοθεί απο το 2010 απο την Ελληνική ομοσπονδία ορειβασίας και αναρριχησης(Ε.Ο.Ο.Α) και ξεκαθάρισε το ορεινό τοπίο της Ελλάδας. Τα βουνά βρίσκονται εδώ https://pezoporia.gr/pez/vouna.asp με ακριβείς συντεταγμένες.

Βάσει αυτής της λίστας και έχοντας το εκάστοτε βουνό σαν βασικό πυρήνα των εξορμήσεών μου, γνώρισα διαδρομές που ποτέ δε θα πήγαινα απο μόνος μου έστω και αδιέξοδες. Επίσης είδα τοποθεσίες και χωριά που σίγουρα δε θα έβλεπα ποτέ.





Και παιρνοντας αφορμη απο το θεμα του του Billy με το λαστιχο, ας αναφερω κατι σχετικα με tubeless (TL) λαστιχα σε on-off μηχανακια. Για γενικη χρηση ειναι σαφως πιο βολικα, σε πιανει λαστιχο, βαζεις κορδονι σε 10' και φευγεις. Αλλα αν στραβωσει η ζαντα σε καποιο πετρωδες κομματι (τοχω δει σε KTM 1190R και GS1200), ή αν το λαστιχο χανει αερα για απροσδιοριστο λογο οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση, τοτε η μονη λυση ειναι να μπει σαμπρελα. Αλλα ποσο ευκολο ειναι να μπει σαμπρελα (αν υπαρχει βεβαια) σε μηχανακι με TL λαστιχο? Εξαρταται απ'το λαστιχο. Στο KTM 1190R που φοραγε Michelin Wild δε γινοτανε με τιποτα και κατεβηκε με προσοχη μεχρι την πιο κοντινη ασφαλτο οπου το πηρε η οδικη. Το 1200GS φοραγε Conti TKC80 στο οποιο εγινε η δουλεια. Το Ε07+ του Billy επισης δεν (ξε)ζανταρεται με τιποτα απ'οτι εχω διαβασει.

Και καλα σε μια χωματοδιαδρομη στην Ελλαδα, τι παιζει αν συμβει αυτο πχ στο Καζακσταν ή στον Ατλα στο Μαροκο? Η σαμπρελα, αν και εχει ταλαιπωρια να αλλαχτει, ειναι σαφως πιο αξιοπιστη λυση για ταξιδια στο πουθενισταν. Και φυσικα πρεπει ναχουμε προνοησει για λαστιχο που (ξε)ζανταρεται στην ακρη του δρομου.


Πολύ σωστά. Βέβαια κατά ένα περίεργο λόγο το NC χτυπιέται σε σοβαρές κροκάλες εδώ και 340.000km χωρίς να έχει στραβώσει ζάντα σε βαθμό που να χάνει αέρα. Είναι πολύ ανθεκτικές οι ζάντες του. Μόνο στην άσφαλτο με πολλά χιλιόμετρα πέφτοντας σε τάφρους μου είχαν στραβώσει στο παρελθόν με τη μαμά διάσταση. Το ψηλότερο προφίλ παίζει σημαντικό ρόλο αλλά και σπάνια κατεβάζω πίεση παρά μόνο αν χρειαστεί. Δεν το κυνηγάω εννοείται ειδικά σε σπαστήρια, δε θα μπορούσα ούτως ή άλλως, απλά μετριάζω την ταχύτητά μου και κάνω διέλευση. Όπως αντιλαμβάνεσαι και να μπορούσα να τρέξω θα ήταν επικίνδυνο όντας μόνος στα βουνά, οπότε δε με απασχολεί το θέμα για αυτό δεν έχω πάρει κάτι πιο χωμάτινο για την ώρα. Και να πάω σε κάτι πιο χωμάτινο επιβάλλεται να πηγαίνω σιγά.

Σίγουρα πάντως τα μεγάλα ΚΤΜ και BMW που είπες είναι και πιο βαριά και έχουν μάλλον όχι και τόσο ανθεκτικές ζάντες για αυτά τα κιλά και για σκληρή χρήση. Οπότε θέλει προσοχή, δεν είναι όλα τα μηχανάκια το ίδιο ανθεκτικά. Εγώ γύρισα απο την Αιδηψό με σκασμένο Anakee Wild το οποίο δε σκίστηκε καν κιόλας (διάβασε εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159698) + μπαίνω σε σπαστήρια τόσες χιλιάδες km και η πίσω ζάντα είναι αλφάδι. Με ένα μεγάλο BMW μπορεί η ζάντα να είχε γίνει σώβρακο, δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει, γνωρίζω όμως σίγουρα τι έκανα εγώ.



Δες τα βίδεα σε αυτό το κανάλι (https://youtu.be/5ye-83guWJw?t=1120). Επαγγελματίες διασώστες οχημάτων εκτός δρόμου. Έχουν πάει σε άλλα επίπεδα πρόσφυσης την κινηματογράφηση, ώστε να διαφημιστούν. Μέχρι ειδικά μικρόφωνα έχουν και drone για να βγάλουν καλό αποτέλεσμα. Περισσότερο ενδιαφέρον έχουν τα υπερβελτιωμένα οχήματά τους και οι τεχνικές ρυμούκλησης με πολλαπλά συρματόσχοινα.



Το έχω δει το βίντεο. Ετη φωτός μπροστά οι Αμερικάνοι όπως είναι λογικό. Αλλά και με πολύ κόσμο εκεί, άλλη αγορά για να ξεκινήσει κάποιος μια τέτοια μπίζνα. Εδώ είμαστε παράδεισος του off road και της φύσης με ελάχιστους όμως να ασχολούνται πραγματικά. Μια βόλτα τις Κυριακές απο τις κεντρικές πλατείες της Αθήνας και της επαρχίας αρκεί να αντιληφθεί κανείς για το τι καπνό φουμάρουμε.