PDA

View Full Version : θεμα με vstrom Φωτα



Spar1991
12/12/2021, 17:57
Παιδια θελω συμβουλη οποιος ξερει.. Αλλαξα χθες φωτα στο στρομ θεσης και πορειας. Τα πορειας που βαλα ειναι led απιστευτα σε φωτισμο καπου 34 ευρω εκαναν και ηταν τα καλυτερα σε αξιολογησεις στο σκρουτζ δοκιμασμενα σε αμαξια και μηχανακια (αυτα για οποιον θελει να τα βαλει ειναι Novsight Η4.)
Τα θεσης που βαλα ειναι της osram ΟΧΙ LED αλλα τα απλα σε xenon look τρομαρα τους.
Εχω 2 θεματα αν και το ενα υπηρχε και πριν αλλα δεν ειχα δωσει σημασια γιατι τα φωτα ηταν κιτρινα και ελαχιστα φωτεινα. Καθε φορα που παταω συμπλεκτη αναβει η μεγαλη σκαλα στιγμιαια και μολις ξεσυμπλεκταρω επαναφερεται..αν κρατησω παρατεταμενα τον συμπλεκτη κι ας μην αλλαξω ταχυτητα τα φωτα μενουν εκει στην μεγαλη σκαλα..
Το αλλο θεμα ειναι οτι ενω σβηνω την μηχανη τα φωτα θεσης μενουν ανοικτα.. γυρναω διακοπτη και μετα σβηνουν.. (δεν ειναι τρομερο αλλα γιατι να το κανουν??) Σημερα 8 φορες εκλεισα το μηχανακι μου το κανε τις 2 φορες και εμειναν ανοικτα τα φωτα θεσης ενω πριν δεν το κανε...Βεβαια χτες εριξα και μισο κιλο wd 40 στην κλειδαρια για να γλιστραει καλυτερα το κλειδι και οποτε βγαζω το κλειδι βγαινει και λαδακι μαζι μαυρισμενο .
Τωρα πιο ειναι χειροτερο απο τα 2 δεν ξερω μαλλον το οτι στον συμπλεκτη αναβει η μεγαλη σκαλα και στο καντραν φαινεται στιγμιαια να αναβει η μπλε λυχνια.

THEOD
12/12/2021, 18:15
Βεβαια χτες εριξα και μισο κιλο wd 40 στην κλειδαρια για να γλιστραει καλυτερα το κλειδι

Ούτε σε φριτέζα.... :rolleyes:

basilis_k6
12/12/2021, 18:20
Επειδη δεν τα παω καλα με τις λεξεις, θέσης ποια λες? Τα πορείας ειναι οι προβολεις και θεσεις ειναι οι ψειρες νομίζω.

Τα φωτα κλεινουν με τον διακόπτη νομίζω. Με το kill switch μενουν αναμμένα.

Spar1991
12/12/2021, 18:24
Επειδη δεν τα παω καλα με τις λεξεις, θέσης ποια λες? Τα πορείας ειναι οι προβολεις και θεσεις ειναι οι ψειρες νομίζω.

Τα φωτα κλεινουν με τον διακόπτη νομίζω. Με το kill switch μενουν αναμμένα.

Εννοω τις ψιρες... Αυτα τα μικρα... ναι μενουν αναμενα οταν η μηχανη ειναι ανοιχτη.. εγω λεω οτι ενω το κλεινω και κλειδωνω παραμενουν ανοιχτα.. κανω μια περιστροφη τ κλειδι και μετα κλεινουν μονα τους

giorgosb
12/12/2021, 18:43
Θα το γυρνάς εντελώς αριστερά στην θέση P μετά το Lock που κρατάει ψείρες, αλάρμ και φως πινακίδας αν δεν κάνω λάθος.

Spar1991
12/12/2021, 18:57
Θα το γυρνάς εντελώς αριστερά στην θέση P μετά το Lock που κρατάει ψείρες, αλάρμ και φως πινακίδας αν δεν κάνω λάθος.
Δεν καταλαβα!!

basilis_k6
12/12/2021, 19:10
Εννοω τις ψιρες... Αυτα τα μικρα... ναι μενουν αναμενα οταν η μηχανη ειναι ανοιχτη.. εγω λεω οτι ενω το κλεινω και κλειδωνω παραμενουν ανοιχτα.. κανω μια περιστροφη τ κλειδι και μετα κλεινουν μονα τους

λοιπον για να μην μπερδευόμαστε. ψειρες, μεσαια και μεγάλα φωτα έχουμε.
εσυ άλλαξες ψειρες και μεγάλα? εκει ειναι το πρόβλημα? μονο λάμπες η εκανες κατι άλλο?

Spar1991
12/12/2021, 19:13
λοιπον για να μην μπερδευόμαστε. ψειρες, μεσαια και μεγάλα φωτα έχουμε.
εσυ άλλαξες ψειρες και μεγάλα? εκει ειναι το πρόβλημα? μονο λάμπες η εκανες κατι άλλο?

Αλλαξα τις λαμπες μπροστα τις H4 που ειναι τα κανονικα φωτα και αλλαξα και τα μικρα φωτακια απο μπροστα που λεγονται φωτα θεσης...Εβαλα λεντ φωτα εκτοε απο τα φωτακια τα μικρα που ηταν απλες λαμπες

giorgosb
12/12/2021, 19:21
Δεν καταλαβα!!

Λέω μήπως το γυρνάς καταλάθος σ αυτή τη θέση

432861

Spar1991
12/12/2021, 19:27
Λέω μήπως το γυρνάς καταλάθος σ αυτή τη θέση

432861
Mπορει αλλα το κακο που ειναι εκει δεν κλειδωνει??

giorgosb
12/12/2021, 19:31
Στην θέση Lock κλειδώνει το τιμόνι. Στην θέση Ρ, το τιμόνι είναι κλειδωμένο μεν, αλλά ταυτόχρονα αφήνει ανοιχτά και ψείρες με αλάρμ.

basilis_k6
12/12/2021, 19:46
Αλλαξα τις λαμπες μπροστα τις H4 που ειναι τα κανονικα φωτα και αλλαξα και τα μικρα φωτακια απο μπροστα που λεγονται φωτα θεσης...Εβαλα λεντ φωτα εκτοε απο τα φωτακια τα μικρα που ηταν απλες λαμπες

σωστα, στο στορμ εχουμε διπλη λαμπα. τσεκαρε μηπως το γυρνας στο P που σου γράφουν γιατι αυτο ειναι το πιο πιθανο.
το άλλο που λες μοιάζει σαν να πατας συμπλέκτη και σινιάλο μαζι. έριξες και εκει ενα κιλο wd40?

Spar1991
12/12/2021, 20:21
σωστα, στο στορμ εχουμε διπλη λαμπα. τσεκαρε μηπως το γυρνας στο P που σου γράφουν γιατι αυτο ειναι το πιο πιθανο.
το άλλο που λες μοιάζει σαν να πατας συμπλέκτη και σινιάλο μαζι. έριξες και εκει ενα κιλο wd40?

Λοιπον μαλλον οντως αυτο με το P ειναι δεν το χα παρει χαμπαρι... ΑΡΑ ΜΕΝΕΙ ΑΛΥΤΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΙΝΙΑΛΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΑΡΙΣΜΑ..εκει δεν ξερω τι παιζει γιατι δεν παταω σινιαλο αλλα μονο συμπλεκτη... Δεν ξερω αν εχει γινει κανα μπερδεμα στην πλεξουδα

Spar1991
12/12/2021, 20:24
Στην θέση Lock κλειδώνει το τιμόνι. Στην θέση Ρ, το τιμόνι είναι κλειδωμένο μεν, αλλά ταυτόχρονα αφήνει ανοιχτά και ψείρες με αλάρμ.

Ειχες δικιο αυτο ηταν το λαθος τελικα . ΝΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΧΩ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΑΙ

Parking
12/12/2021, 20:37
Παιδια θελω συμβουλη οποιος ξερει.. Αλλαξα χθες φωτα στο στρομ θεσης και πορειας. Τα πορειας που βαλα ειναι led απιστευτα σε φωτισμο καπου 34 ευρω εκαναν και ηταν τα καλυτερα σε αξιολογησεις στο σκρουτζ δοκιμασμενα σε αμαξια και μηχανακια (αυτα για οποιον θελει να τα βαλει ειναι Novsight Η4.)
Τα θεσης που βαλα ειναι της osram ΟΧΙ LED αλλα τα απλα σε xenon look τρομαρα τους.
Εχω 2 θεματα αν και το ενα υπηρχε και πριν αλλα δεν ειχα δωσει σημασια γιατι τα φωτα ηταν κιτρινα και ελαχιστα φωτεινα. Καθε φορα που παταω συμπλεκτη αναβει η μεγαλη σκαλα στιγμιαια και μολις ξεσυμπλεκταρω επαναφερεται..αν κρατησω παρατεταμενα τον συμπλεκτη κι ας μην αλλαξω ταχυτητα τα φωτα μενουν εκει στην μεγαλη σκαλα..


Λοιπό άκου
Λογικά ο συμπλέκτης ακουμπάει στο μπουτόν για το σινιάλο.
Γύρνα όλο το σύστημα λίγο πιο κει και είσαι κοπλέ

Spar1991
12/12/2021, 20:56
Λοιπό άκου
Λογικά ο συμπλέκτης ακουμπάει στο μπουτόν για το σινιάλο.
Γύρνα όλο το σύστημα λίγο πιο κει και είσαι κοπλέ

Λες να ναι τοσο ευκολο? Θα το δω αυριο δεν το σκεφτηκα καν

Spar1991
12/12/2021, 21:04
Λοιπό άκου
Λογικά ο συμπλέκτης ακουμπάει στο μπουτόν για το σινιάλο.
Γύρνα όλο το σύστημα λίγο πιο κει και είσαι κοπλέ να σε ρωτησω και κατι αλλο?? Η στρομ υποτιθεται ειναι ον οφ.. εε λοιπον ανεβηκαμε ενα σαμαρι με ενα φιλο μου και εκανα ενα γκαπ απο κατω δηλαδη βρηκε... Και μια αλλη φορα το ξαναπαθα σε λακουβα.. Εγω νομιζα αυτη η μηχανη ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει.. βεβαια ισως φταιει το βαρος μας που ειναι αρκετο...Η ισωε θελει σερβις η πισω αναρτηση??

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/12/2021, 21:06
Λοιπό άκου
Λογικά ο συμπλέκτης ακουμπάει στο μπουτόν για το σινιάλο.
Γύρνα όλο το σύστημα λίγο πιο κει και είσαι κοπλέ

Ναι έτσι σκέφτηκα και εγώ! Αλλά το πρόβλημα είναι ότι αν κράτησει πατημένο το συμπλέκτη ανάβει μόνιμα η μεγάλη σκάλα!

Φίλε spar1991 οταν κρατάς παρατεταμένα το συμπλέκτη όση ώρα είναι πατημενος ανάβει η μεγάλη σκάλα και μόλις τον αφήσεις παραμένει ανοιχτή ή σβήνει?
Αν σβήνει τότε είναι αυτό που σου γράφουν οι παραπάνω! Βρίσκει η μανετα στο διακόπτη του συνιαλου!Το πρόβλημα λύνεται εύκολα!

Spar1991
12/12/2021, 21:16
Ναι έτσι σκέφτηκα και εγώ! Αλλά το πρόβλημα είναι ότι αν κράτησει πατημένο το συμπλέκτη ανάβει μόνιμα η μεγάλη σκάλα!

Φίλε spar1991 οταν κρατάς παρατεταμένα το συμπλέκτη όση ώρα είναι πατημενος ανάβει η μεγάλη σκάλα και μόλις τον αφήσεις παραμένει ανοιχτή ή σβήνει?
Αν σβήνει τότε είναι αυτό που σου γράφουν οι παραπάνω! Βρίσκει η μανετα στο διακόπτη του συνιαλου!Το πρόβλημα λύνεται εύκολα!

Ναι μολις τον αφησω σβηνει...θα το δω αυριο γιατι μαλλον αυτο θα ναι

basilis_k6
12/12/2021, 21:35
Ναι μολις τον αφησω σβηνει...θα το δω αυριο γιατι μαλλον αυτο θα ναι

ειναι τοσο ψηλα το σινιάλο που πραγματικά απορω πως οδηγας αν συμβαινει κατι τέτοιο. η μανετα κοιτάει τον ουρανο?

Nitse3
12/12/2021, 22:07
Ενώ άμα είχες σκούτερ δεν θα είχες τέτοια θέματα με συμπλέκτες και σινιάλα :D

dimitris23
13/12/2021, 01:42
Τελικά μήπως το v strom είναι χαρχαλο και γιαυτό έχεις αυτήν την άποψη για την άνεση των σκούτερ; γιατί από αναρτήσεις είναι πολύ βολικό και άνετο μηχανάκι το v strom

Spar1991
13/12/2021, 04:16
Τελικά μήπως το v strom είναι χαρχαλο και γιαυτό έχεις αυτήν την άποψη για την άνεση των σκούτερ; γιατί από αναρτήσεις είναι πολύ βολικό και άνετο μηχανάκι το v strom

Ισως να θελει νεες αναρτησεις πισω τουλαχιστον η σερβις πισω αναρτησης. Τωρα αγορασα 200 ευρω πραματα να το ανανεωσω το λουκ του οποτε θα το κρατησω μου φαινεται! Τον μαιο εχω να δωσω για μεγαλο σερβις και λαστιχα οποτε σιγουρα μετα δεν το πουλαω.. σιγα μην το φτιαξω τοσα λεφτα να το βρει ετοιμο ο επομενος . Μεχρι και γκαραζ νοικιασα 3 στενα πιο κατω μην μου το φανε χαχα