PDA

View Full Version : MT-09 Vs XSR 900 (καινούργια)



sanctusan
15/12/2021, 20:53
Εισαγωγή

4+ χρόνια στα ασφάλτινα με ένα Hornet του '08 και 55.000Km.
Έχω καταλήξει ότι τα γυμνά είναι η κατηγορία μου.

Σκυφτή θέση οδήγησης
Τιμόνι
Μικρός όγκος
Μικρότερο βάρος
Τι πιο όμορφο από έναν κινητήρα μοτοσυκλέτας?

Τα τελευταία 2 χρόνια ψάχνω την αγορά καινούργιου αλλά δεν με κάλυπτε τίποτα από θέμα look και χαρακτηριστικών.
Θέλω κάτι πιο δυνατό από το Hornet, πιο καλοστημένο (αναρτήσεις-φρένα) αλλά να μη φτάσω στα 1000άρια λόγο κόστους από όλες τις μεριές.
Σίγουρα Γιαπωνέζικο. Τα θεωρώ πιο αξιόπιστα, ακόμα και αν είναι μια ψευδαίσθηση.
Τέλος, δε μου αρέσουν καθόλου τα μοντέρνα look.
Άρα απορρίπτω
CB650R. Λίγα άλογα
CB1000R Πολύ μεγάλο και πολύ ακριβό
Z είναι όλα πραγματικά άσχημα
Z900RS Δυνατή επιλογή αλλά όχι κάτι που με τρελαίνει
MT Το μικρό ψόφιο, το μεγάλο δεν μου αρέσει(μέχρι πρότινος), το πολύ μεγάλο υπερβολή
SV650 Πτώμα
GSX και GSR εκτός από το GSXS1000F δεν μου έλεγαν και κάτι

Κάπου εδώ είχα απογοητευτεί και δεν κοίταγα για καινούργιο, αλλά για μεταχειρισμένο ή να βελτιώσω το Hornet.

XSR
Και έρχεται στο σπίτι ένας φίλος και μου λέει <<είδες το καινούργιο XSR 900 του '22;>>
Έρωτας, καύλα!!!
Τεχνολογικά πιο εξελιγμένο από όλα τα παραπάνω
Μηχανάκι που θα βρίσκω ανταλλακτικά για πάντα
Άσπαστο
Ούτε μικρό, ούτε τέρας
Εμφανισιακά με καλύπτει 99%( αν εξαιρέσουμε τον κώλο, είναι πανέμορφο)

Διαβάζοντας και ψάχνοντας για το XSR ανακαλύπτω πως όλα αυτά τα καλούδια παίζουν και στο

MT-09
(σε σύγκριση με το XSR)
Πιο φθηνό (+)
Πραγματικά άσχημο (-)
Πιο ψηλή σέλα (-)
Πιθανών πιο σπορ χαρτογράφηση (+)
Πιο κοντό ψαλίδι άρα πιο ευέλικτο (+)
Πιο σπορ αναρτήσεις (έτσι λένε τα άρθρα που έχω διαβάσει, έτσι ήταν και τα προηγούμενα μονδέλα) (+)
15mm μικρότερη διαδρομή πίσω ανάρτησης (αυτό πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει) (?)

Μ'αυτά και με'κείνα, μπήκε στη συνάρτηση (Edit:όχι το SP)

Επίλογος
Έχω ερωτευτεί το XSR αλλά δεν θα ήμουν ευχαριστημένος αν είναι πολύ μακριά από τον σπορ χαρακτήρας του MT.
Πρώτη φορά πάω για καινούργιο και έχω τρομάξει.
Το σκέφτομαι για μηχανάκι που θα το παντρευτώ και είμαι διατεθειμένος για βελτιώσεις και να το φέρω ακόμα πιο κοντά στα μέτρα μου. Αργότερα, πολύ αργότερα)

ΕΣΥ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

Μήπως να περιμένω να βγει και αυτό, και να κάνουμε μετά τις συγκρίσεις;


Να δηλώσω ότι το XSR το έχω κάνει ήδη προπαραγγελία αλλά αυτά αλλάζουν και το τελευταίο λεπτό.
Α ρε Παπ, μας άναψες φωτιές......

STF
15/12/2021, 20:58
Με ασφάλεια μπορώ να σου πω για τα μοντέλα προηγούμενης γενιάς ότι το XSR λόγω θέσης οδήγησης ήταν πιο sport. Όμως το MT έβγαζε την έκδοση SP με πολύ καλές αναρτήσεις.
Στα νέας γενιάς δε ξέρουμε ακόμη αν η θέση οδήγησης στο XSR θα είναι πιο καγκούρικη. Πάντως από εμφάνιση στα δικά μου γούστα είναι μέρα με τη νύχτα με τη ζυγαριά να γέρνει υπέρ του XSR.

sanctusan
15/12/2021, 21:03
Με ασφάλεια μπορώ να σου πω για τα μοντέλα προηγούμενης γενιάς ότι το XSR λόγω θέσης οδήγησης ήταν πιο sport. Όμως το MT έβγαζε την έκδοση SP με πολύ καλές αναρτήσεις.
Στα νέας γενιάς δε ξέρουμε ακόμη αν η θέση οδήγησης στο XSR θα είναι πιο καγκούρικη. Πάντως από εμφάνιση στα δικά μου γούστα είναι μέρα με τη νύχτα με τη ζυγαριά να γέρνει υπέρ του XSR.

Α ήταν η εμφάνιση η μόνη διαφορά, θα άνοιγα 'θέμα' τον Μάρτιο που θα παραλάμβανα το XSR.
Δεν θα το συζητάγαμε καν.

Στη συνάρτηση σπορ, δεν είναι μόνο η θέση οδήγησης.
Είναι οι αναρτήσεις, το ψαλίδι, το κέντρο βάρους κ.α.
To SP είναι εκτός κουβέντας

STF
15/12/2021, 21:06
Α ήταν η εμφάνιση η μόνη διαφορά, θα άνοιγα 'θέμα' τον Μάρτιο που θα παραλάμβανα το XSR.
Δεν θα το συζητάγαμε καν.

Στη συνάρτηση σπορ, δεν είναι μόνο η θέση οδήγησης.
Είναι οι αναρτήσεις, το ψαλίδι, το κέντρο βάρους κ.α.

Αυτά μεταξύ των δυο νομίζω ήταν ίδια (στο προηγούμενο μοντέλο). Για τις αναρτήσεις έγραψα.
Και τα έχω οδηγήσει και τα δυο (μιας που ήταν υποψήφια προς αγορά), μου άρεσε περισσότερο το XSR σε αίσθηση.

toyar
15/12/2021, 21:19
Aν πας για γαμο παρε αυτο που κλεβεται λιγοτερο
αν πας για εφημερη σχεση παρε το πιο εμπορικο

sanctusan
15/12/2021, 21:33
Aν πας για γαμο παρε αυτο που κλεβεται λιγοτερο
αν πας για εφημερη σχεση παρε το πιο εμπορικο

Η Yamaha δεν έχει δώσει ακόμα δεδομένα για τις πιθανότητες κλοπής :bawl::bawl::bawl:

νεοσσός
15/12/2021, 21:34
Μην περιμένεις κάτι τρομερό από τις αναρτήσεις. Θα χρειαστούν αλλαγή αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω. Το ίδιο και τα φρένα.

Ο κινητήρας είναι πιο ζωηρός σε χαμηλές και μεσαίες από του Hornet 600, αλλά ψηλά ίσως δεν σου κάνει το σκαλοπάτι ισχύος που έχεις συνηθίσει στο Hornet. Σε απόλυτους αριθμούς βέβαια η ισχύς είναι μεγαλύτερη στο Yamaha.

Δεν έχω οδηγήσει XSR, αλλά, αν ακολουθεί τα πρότυπα του MT-09, δεν θα έχει τη σκυφτή θέση οδήγησης που θέλεις. Αυτό με επιφύλαξη, αλλά πρέπει να το ελέγξεις οπωσδήποτε πριν το αγοράσεις, ώστε να δεις αν σου αρέσει.

Πάντως το Hornet θα σου λείψει. Θυμάμαι που το συζητούσαμε και σε άλλο νήμα για τη βελτίωση των αναρτήσεων και των φρένων του. Με το XSR 900 θα ανανεωθείς σε θέμα εμφάνισης και ηλεκτρονικών παρελκομένων, αλλά δεν θα δεις εντυπωσιακή διαφορά σε θέμα ισχύος σε ψηλές στροφές, σε αναρτήσεις και σε φρένα. Αν πράγματι έχεις αποκτήσει την εμπειρία που λες, ίσως θα πρέπει να δεις σε κάτι που να είναι πιο κοντά σε super sport.

sam4g
15/12/2021, 21:36
Πραγματικά σου εύχομαι να το χαρείς! +1000 για XSR. Πραγματικά πανέμορφο. Στα + βάλε το ότι δεν θα γίνει ποτε σούπα, όπως πιθανόν να γίνει το Mt. Για εμένα έκανες την καλύτερη επιλογή

STF
15/12/2021, 21:42
Μην περιμένεις κάτι τρομερό από τις αναρτήσεις. Θα χρειαστούν αλλαγή αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω. Το ίδιο και τα φρένα.

Ο κινητήρας είναι πιο ζωηρός σε χαμηλές και μεσαίες από του Hornet 600, αλλά ψηλά ίσως δεν σου κάνει το σκαλοπάτι ισχύος που έχεις συνηθίσει στο Hornet. Σε απόλυτους αριθμούς βέβαια η ισχύς είναι μεγαλύτερη στο Yamaha.

Δεν έχω οδηγήσει XSR, αλλά, αν ακολουθεί τα πρότυπα του MT-09, δεν θα έχει τη σκυφτή θέση οδήγησης που θέλεις. Αυτό με επιφύλαξη, αλλά πρέπει να το ελέγξεις οπωσδήποτε πριν το αγοράσεις, ώστε να δεις αν σου αρέσει.

Πάντως το Hornet θα σου λείψει. Θυμάμαι που το συζητούσαμε και σε άλλο νήμα για τη βελτίωση των αναρτήσεων και των φρένων του. Με το XSR 900 θα ανανεωθείς σε θέμα εμφάνισης και ηλεκτρονικών παρελκομένων, αλλά δεν θα δεις εντυπωσιακή διαφορά σε θέμα ισχύος σε ψηλές στροφές, σε αναρτήσεις και σε φρένα. Αν πράγματι έχεις αποκτήσει την εμπειρία που λες, ίσως θα πρέπει να δεις σε κάτι που να είναι πιο κοντά σε super sport.

XSR900 (παλιό) πολύ κοντά σε θέση οδήγησης με το Hornet 900. MT-09 (παλιό) πιο όρθια θέση οδήγησης. Έχει να κάνει με σέλα/ντεπόζιτο.

billy84
15/12/2021, 21:55
Aπο τη στιγμή που μεταξύ των 2 γουστάρεις το XSR και μάλιστα θεωρείς κακάσχημο το ΜΤ09 για μένα δεν υπάρχει καν δίλημμα.

sanctusan
15/12/2021, 22:13
Μην περιμένεις κάτι τρομερό από τις αναρτήσεις. Θα χρειαστούν αλλαγή αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω. Το ίδιο και τα φρένα.

Ο κινητήρας είναι πιο ζωηρός σε χαμηλές και μεσαίες από του Hornet 600, αλλά ψηλά ίσως δεν σου κάνει το σκαλοπάτι ισχύος που έχεις συνηθίσει στο Hornet. Σε απόλυτους αριθμούς βέβαια η ισχύς είναι μεγαλύτερη στο Yamaha.

Δεν έχω οδηγήσει XSR, αλλά, αν ακολουθεί τα πρότυπα του MT-09, δεν θα έχει τη σκυφτή θέση οδήγησης που θέλεις. Αυτό με επιφύλαξη, αλλά πρέπει να το ελέγξεις οπωσδήποτε πριν το αγοράσεις, ώστε να δεις αν σου αρέσει.

Πάντως το Hornet θα σου λείψει. Θυμάμαι που το συζητούσαμε και σε άλλο νήμα για τη βελτίωση των αναρτήσεων και των φρένων του. Με το XSR 900 θα ανανεωθείς σε θέμα εμφάνισης και ηλεκτρονικών παρελκομένων, αλλά δεν θα δεις εντυπωσιακή διαφορά σε θέμα ισχύος σε ψηλές στροφές, σε αναρτήσεις και σε φρένα. Αν πράγματι έχεις αποκτήσει την εμπειρία που λες, ίσως θα πρέπει να δεις σε κάτι που να είναι πιο κοντά σε super sport.

Κάτσε τώρα γιατί νομίζω ότι κάτι έχεις μπερδέψει με άλλο ή υπερβάλεις
Hornet '08 ABS
103hp στις 12000rpm
2x296mm τριπίστονες συμβατικές δαγκάνες και συμβατική τρόμπα
192Kg γεμάτο
XSR900 '22
119hp στις 10000rpm!!!
2x298mm τετραπίστονες ακτινικές δαγκάνες και ακτινική τρόμπα bremΠo!!!
1 κιλό πιο βαρύ......193Kg γεμάτο

Αυτά δεν είναι "απόλυτα νούμερα"

Όσο για τις αναρτήσεις, ίσως να έχεις δίκιο αλλά σίγουρα μιλάμε για κάτι νέο οπότε θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Σε SS δεν θα πήγαινα, δεν έχω την ανάγκη για κάτι τόσο σπορ στη καθημερινότητα μου. Η μηχανή είναι εργαλείο, πρέπει να βολεύει. Αλλά δεν είμαι και κανά τιμόνι, μη φανταστείς, απλά έχω περισσότερες απαιτήσεις από αυτό που μου προσφέρει το Hornet.



Πραγματικά σου εύχομαι να το χαρείς! +1000 για XSR. Πραγματικά πανέμορφο. Στα + βάλε το ότι δεν θα γίνει ποτε σούπα, όπως πιθανόν να γίνει το Mt. Για εμένα έκανες την καλύτερη επιλογή

Ευχαριστώ
Τι εννοείς σούπα;

lospsi
16/12/2021, 06:28
+1 και για μένα για το XSR, εφόσον σε φτιάχνει.
Σίγουρα ιδιαίτερο μηχανάκι (δεν το λέω άσχημο σε καμία περίπτωση όμως), με ωραίο μοτέρ, το θέμα της πιο σπορ θέσης (αν σου φανεί έτσι) λύνεται εύκολα και οικονομικά με ψηλότερους αποστάτες σε τιμόνι. Το ΜΤ09 όντως το χάλασαν αρκετά σε εμφάνιση.

KotsosDR
16/12/2021, 11:59
To xsr είναι κούκλα αλλά το φανάρι πανούκλα , αν το φανάρι ήταν ένα απλό κανονικό το σύνολο θα ήταν πραγματικά πανέμορφο (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα πάντα )
Για παράδειγμα :

432920


Τωρα στο ερώτημα mt 09 - xsr 900 γνωμες δεν μπρουν να υπάρχουν μεχρι να το δούμε απο κοντα γιατι οι αλλαγες σε σχέση με το προηγούμενο ειναι αρκετες

THRESH
16/12/2021, 12:09
μόνο τη σέλα βρίσκω απαίσια στο ΜΤ , όταν βάζω τον αντίχειρα πάνω στη φωτογραφία στο σημείο της σελας, το μηχανάκι γίνεται αισθητά καλύτερο :lol:

υπάρχει και η γνώμη βέβαια , του Ryan F9 , που θυμάμαι οτι θεώρησε τον συγκεκριμένο κινητήρα too much για μηχανή cafe racer ,
πριν καν τσιμπήσει τα τωρινά κυβικά και άλογα

ως ένα βαθμό συμφωνώ, απο κει και πέρα , περι ορέξεως

STF
16/12/2021, 15:29
To xsr είναι κούκλα αλλά το φανάρι πανούκλα , αν το φανάρι ήταν ένα απλό κανονικό το σύνολο θα ήταν πραγματικά πανέμορφο (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα πάντα )
Για παράδειγμα :

432920


Τωρα στο ερώτημα mt 09 - xsr 900 γνωμες δεν μπρουν να υπάρχουν μεχρι να το δούμε απο κοντα γιατι οι αλλαγες σε σχέση με το προηγούμενο ειναι αρκετες

Συμφωνώ σε όλα και επαυξάνω στο ότι οι αλλαγές δεν είναι απλός αρκετές αλλά ριζικές. Με ένα μεγαλύτερο φανάρι εμπρός θα ήταν τέλειο! Αλλά αυτό διορθώνεται και αν φοράει led από τη μάνα του μπορεί ένα άλλο σωστό φανάρι να είναι και plug and play.

doctoras
16/12/2021, 19:04
το πιο ομοιογενές sport retro naked είναι το z900rs τοπ οποίο όντως μεταφέρει η διατηρεί χαρακτηριστικά στοιχεία του παρελθόντος, όπως ουρά φανάρι ρεζερβουαρ όργανα
ενώ η καβασακι στους Ι4 λιτρου είναι εγγύηση αξιοπιστίας
432938

επίσης ενα ακόμη ενδιαφέρον που δεν ειπώθηκε και κρατάει ωραία αισθητικά στοιχεία
είναι το speed twin
432939

η σουζούκι μιας και αναφέρθηκε, στην ίδια κατηγορία λανσάρει το katana1000 είναι φεριγκάτο σπορ ρετρο, παραβολή του τότε
δεν είναι κακό, είναι προσιτό και με αλεξίσφαιρο μοτερ, η μονη παραφωνία είναι ο ηλίθιος λασπωτήρας πάνω στο ψαλίδι αντί στην ουρά
432940


με την γιαμάχα η προσωπική μου άποψη είναι οτι παρουσιάζει ως ρετρο σπορ κάτι πιο ανορθόδοξο αισθητικά, εκεί που έχει τα πατρόν απο τόσα ωραία μηχανάκια που θα μπορούσε να εμπνευστεί κάνει κάτι που δεν έχει καμία αισθητική συνοχή με κανένα μηχανάκι του ωραίου παρελθόντος της, με αποτέλεσμα το μονο που σε σε μεταφέρει στην εποχή εκείνη απο το xsr900 του '22 είναι το blue race χρώμα του. Και η μεταφορά τελειώνει εκεί...
432941

S705
17/12/2021, 09:38
το yamaha μου θυμίζει γδυμένη κακοποιημένη μηχανή της τότε εποχής. βγαλμένα πλαστικά ,κομμένες ουρές και άλλα παρόμοια. δεν μου αρέσει.

το z900rs είναι ότι πιο ωραίο έχω δει. είδα από κοντά ένα καφέ πριν κανέναν μηνά και καθόμουν από πάνω του και το λέρωνα με τα σάλια μου.

STF
17/12/2021, 14:09
Ας περιμένουμε να το δούμε και από κοντά το νέο XSR900

rainmike
17/12/2021, 16:06
Εισαγωγή

4+ χρόνια στα ασφάλτινα με ένα Hornet του '08 και 55.000Km.
Έχω καταλήξει ότι τα γυμνά είναι η κατηγορία μου.

Σκυφτή θέση οδήγησης
Τιμόνι
Μικρός όγκος
Μικρότερο βάρος
Τι πιο όμορφο από έναν κινητήρα μοτοσυκλέτας?

Τα τελευταία 2 χρόνια ψάχνω την αγορά καινούργιου αλλά δεν με κάλυπτε τίποτα από θέμα look και χαρακτηριστικών.
Θέλω κάτι πιο δυνατό από το Hornet, πιο καλοστημένο (αναρτήσεις-φρένα) αλλά να μη φτάσω στα 1000άρια λόγο κόστους από όλες τις μεριές.
Σίγουρα Γιαπωνέζικο. Τα θεωρώ πιο αξιόπιστα, ακόμα και αν είναι μια ψευδαίσθηση.
Τέλος, δε μου αρέσουν καθόλου τα μοντέρνα look.
Άρα απορρίπτω
CB650R. Λίγα άλογα
CB1000R Πολύ μεγάλο και πολύ ακριβό
Z είναι όλα πραγματικά άσχημα
Z900RS Δυνατή επιλογή αλλά όχι κάτι που με τρελαίνει
MT Το μικρό ψόφιο, το μεγάλο δεν μου αρέσει(μέχρι πρότινος), το πολύ μεγάλο υπερβολή
SV650 Πτώμα
GSX και GSR εκτός από το GSXS1000F δεν μου έλεγαν και κάτι

Κάπου εδώ είχα απογοητευτεί και δεν κοίταγα για καινούργιο, αλλά για μεταχειρισμένο ή να βελτιώσω το Hornet.

XSR
Και έρχεται στο σπίτι ένας φίλος και μου λέει <<είδες το καινούργιο XSR 900 του '22;>>
Έρωτας, καύλα!!!
Τεχνολογικά πιο εξελιγμένο από όλα τα παραπάνω
Μηχανάκι που θα βρίσκω ανταλλακτικά για πάντα
Άσπαστο
Ούτε μικρό, ούτε τέρας
Εμφανισιακά με καλύπτει 99%( αν εξαιρέσουμε τον κώλο, είναι πανέμορφο)

Διαβάζοντας και ψάχνοντας για το XSR ανακαλύπτω πως όλα αυτά τα καλούδια παίζουν και στο

MT-09
(σε σύγκριση με το XSR)
Πιο φθηνό (+)
Πραγματικά άσχημο (-)
Πιο ψηλή σέλα (-)
Πιθανών πιο σπορ χαρτογράφηση (+)
Πιο κοντό ψαλίδι άρα πιο ευέλικτο (+)
Πιο σπορ αναρτήσεις (έτσι λένε τα άρθρα που έχω διαβάσει, έτσι ήταν και τα προηγούμενα μονδέλα) (+)
15mm μικρότερη διαδρομή πίσω ανάρτησης (αυτό πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει) (?)

Μ'αυτά και με'κείνα, μπήκε στη συνάρτηση (Edit:όχι το SP)

Επίλογος
Έχω ερωτευτεί το XSR αλλά δεν θα ήμουν ευχαριστημένος αν είναι πολύ μακριά από τον σπορ χαρακτήρας του MT.
Πρώτη φορά πάω για καινούργιο και έχω τρομάξει.
Το σκέφτομαι για μηχανάκι που θα το παντρευτώ και είμαι διατεθειμένος για βελτιώσεις και να το φέρω ακόμα πιο κοντά στα μέτρα μου. Αργότερα, πολύ αργότερα)

ΕΣΥ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

Μήπως να περιμένω να βγει και αυτό, και να κάνουμε μετά τις συγκρίσεις;


Να δηλώσω ότι το XSR το έχω κάνει ήδη προπαραγγελία αλλά αυτά αλλάζουν και το τελευταίο λεπτό.
Α ρε Παπ, μας άναψες φωτιές......

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα monster 821:D

sanctusan
17/12/2021, 16:47
Ευρωπαϊκά βγαίνουν εκτός
1000άρια το ίδιο

Θεωρητικά η θέση οδήγησης είναι πιο καλή από το MT κατά τα γούστα μου

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο σε σύγκριση με το ΜΤ είναι
-Το μακρύτερο ψαλίδι που έχει το XSR
-Και μεγαλύτερη διαδρομή πίσω ανάρτησης

zannisvel
17/12/2021, 16:59
Μου αρέσει πολύ και το προηγούμενο XSR, ειδικά το άσπρο-κόκκινο-μαύρο.
Πως και το έβγαλες εκτός?

sanctusan
17/12/2021, 17:04
Μου αρέσει πολύ και το προηγούμενο XSR, ειδικά το άσπρο-κόκκινο-μαύρο.
Πως και το έβγαλες εκτός?

Θα βγάλει τα απόμενα χρόνια (φαντάζομαι)
Αυτή την τακτική έχουν οι εταιρίες τα τελευταία χρόνια

και το προηγούμενο XSR 2-3 χρώματα τη χρονιά έβγαζε αλλά τώρα αν δεις, μπορεί να είναι και 10

Dant3
17/12/2021, 18:08
Μην περιμένεις κάτι τρομερό από τις αναρτήσεις. Θα χρειαστούν αλλαγή αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω. Το ίδιο και τα φρένα.


Θα διαφωνησω.Τα φρενα ειναι πολυ καλα.Θελουν λιγο ζεσταμα μεν τα μαμα τακακια για εντος πολης χρηση αλλα οταν ζεσταθουν πιανουν μια χαρα και δε κουραζονται καθολου.Ακομα και στη πιστα που το εβαλα.
Σκεψου το προηγουμενο μου ηταν φουλ μπρεμπο setup και προς το τελος του σεσσιον ειχαν λιγο fade.Ισως λιγο καλυτερη αισθηση τα μπρεμπο (ειχα και τρομπα) αλλα στεκονται αρκετα καλα και τα μαμα του ΜΤ.
Για αναρτησεις δε μπορω να μιλησω,εχω το SP ,αλλα οσο ειχα διαβασει και το απλο μια χαρα ηταν και σκαλια ανωτερες πανω απο το προηγουμενο οπως φυσικα και το πλαισιο.
Ναι το μοτερ βγαζει τη δυναμη απο 5000-9000 στροφες και στα ψηλα ,πανω απο 10000 νιωθεις οτι μενει.Αλλα ειναι και θεμα χαρτογραφησης οπου εκει πανω κλεινουν οι πεταλουδες και αν δεις σε δυναμομετρηση μετα απο φλασαρισμα,ανεβαινει πολυ η ροπη και βελτιωνεται.
Προσωπικα εχω εξατμιση στη κουτα και ερχεται και το φιλτρο αερα και θα παω απο βδομαδα να τα βαλω και να το φλασαρω.

ΥΓ.Για ΜΤ 09 2021 μιλαω.

Ζεύκας
18/12/2021, 11:52
Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο σε σύγκριση με το ΜΤ είναι
-Το μακρύτερο ψαλίδι που έχει το XSR
-Και μεγαλύτερη διαδρομή πίσω ανάρτησης

λιώνεις τα μηχανάκια σε στροφιλίκια και πίστες; αν ναι πάρε το mt09

αν όχι, πάρε το xsr. μην τρελένεσαι με τα χιλιοστά, δεν θα καταλάβεις διαφορές.

sanctusan
19/12/2021, 16:36
λιώνεις τα μηχανάκια σε στροφιλίκια και πίστες; αν ναι πάρε το mt09

αν όχι, πάρε το xsr. μην τρελένεσαι με τα χιλιοστά, δεν θα καταλάβεις διαφορές.

Δε λιώνω μηχανάκια, αλλά είναι στο πλάνο track days
Και σίγουρα έχω στο μυαλό μου κάτι πιο στιβαρό από το Hornet

doctoras
19/12/2021, 19:03
MT-09 SP

doctor_john
19/12/2021, 20:47
Το ίδιο πλαίσιο - ψαλίδι - αναρτήσεις δεν έχουν αυτά τα δύο;

sanctusan
19/12/2021, 20:53
Το ίδιο πλαίσιο - ψαλίδι - αναρτήσεις δεν έχουν αυτά τα δύο;

Το XSR έχει πιο μακρύ ψαλίδι και πιο μεγάλη διαδρομή στην πίσω ανάρτηση

doctor_john
19/12/2021, 22:14
Όντως, με κέντρο τον άξονα εμπρός. Mαυρο μπλε πίσω το XSR.

433036

sanctusan
23/12/2021, 07:12
Όπως φένεται και σε αυτό που έφτιαξε ο Δώκτορ Γιάνν'ς
-Το τιμόνι του XSR είναι πιο χαμηλά
-Η σέλα πιο απομακρισμένη από το τιμόνι
Αλλά θα περίμενα την σέλα ακόμα πιο χαμηλά ΜΤ-09 (835mm) XSR (810mm)

sanctusan
05/01/2022, 10:10
433329

Αν εξαιρέσουμε τα όργανα, που θα προτιμούσα του Ζ.
Αυτά είναι ο λόγος που για μένα βγαίνει από τις επιλογές.

dankannn
05/01/2022, 10:51
433329

Αν εξαιρέσουμε τα όργανα, που θα προτιμούσα του Ζ.
Αυτά είναι ο λόγος που για μένα βγαίνει από τις επιλογές.

Την καλημέρα μου φίλε και καλή χρονιά να έχεις σου εύχομαι.
Η επιλογή είναι καθαρά δική σου φυσικά αλλά το Kawasaki είναι ένα διαχρονικό μηχανάκι ιδικά αν θες να το κρατήσεις.
Τώρα τα υπέρ και τα κατά που έβαλες τι να σου πω , σε εμένα προσωπικά δεν μου λένε κάτι , πιθανά περισσότερα πρoβληματα για το Yamaha μελλοντικά γιατι εχει όλα αυτά τα ηλεκτρονικά πανω του.
Και το Kawasaki είναι ομορφότερο μηχανάκι για μένα παντα.
Αντε καλορίζικο ότι και αν διαλέξεις :beer:

Dant3
05/01/2022, 21:44
Καρμπυρατερ και πλατινα τοτε :lol:

dankannn
06/01/2022, 16:56
Καρμπυρατερ και πλατινα τοτε :lol:

Το έφτασες στο άλλο άκρο εσύ :)

kyriakosrod
06/01/2022, 20:11
Όλα τα μηχανάκια ωραία είναι. Αν φοβόμαστε και τα γιαπωνέζικα μην χαλάσουν ας το αφήσουμε καλύτερα. Το yamaha προτείνω εγώ ως ποιο καινούριο σύγχρονο και με τα ηλεκτρονικά που έχει. Xsr αντί του mt

sanctusan
06/01/2022, 23:08
Η τεχνολογία που κουβαλάει είναι δοκιμασμένη χρόνια στο R1.
Αν μείνουμε στη κλασική τεχνολογία, θα κρατήσω τη Hornetara μου (ακόμα προσπαθώ να το χωνέψω ότι θα το πουλήσω) και θα ζήσει για άλλη μια ζωή.
Αλλά το θέμα είναι να πάμε μπροστά και να πάμε με εμπιστοσύνη. Κάτι που αυτή τη στιγμή η Yamaha με το CP3 το εμπνέει στο φουλ.

kyriakosrod
07/01/2022, 21:49
Να πούμε ότι το yamaha είναι απ ότι θυμάμαι περιπου 20 κιλά ελαφρύτερο με αλουμινένιο πλαίσιο

katsar
07/01/2022, 22:25
Έτσι για την κουβέντα,αφού θα ρίξεις χρήμα ( δεν θα κάνει 11-12 χιλιάρικα το Γιαμάχα; ) και έχεις ανησυχίες δες και το Ντουκάτι Μονστερ του 2021.(το 950)
Τιμή βλέπω 12.300 αλλά η μέρα με την νύχτα σαν μηχανή με τα μτ και τα xsr (εμφάνιση και όλα τα άλλα).

sanctusan
08/01/2022, 09:39
Έτσι για την κουβέντα,αφού θα ρίξεις χρήμα ( δεν θα κάνει 11-12 χιλιάρικα το Γιαμάχα; ) και έχεις ανησυχίες δες και το Ντουκάτι Μονστερ του 2021.(το 950)
Τιμή βλέπω 12.300 αλλά η μέρα με την νύχτα σαν μηχανή με τα μτ και τα xsr (εμφάνιση και όλα τα άλλα).

10700€ το Yamaha
Τα φοβάμαι τα ευρωπαϊκά, δε μου εμπνέουν εμπιστοσύνη.
Ότι είναι κ@υλα η Monsteroucla δεν το συζητάμε.

STF
08/01/2022, 13:32
Έτσι για την κουβέντα,αφού θα ρίξεις χρήμα ( δεν θα κάνει 11-12 χιλιάρικα το Γιαμάχα; ) και έχεις ανησυχίες δες και το Ντουκάτι Μονστερ του 2021.(το 950)
Τιμή βλέπω 12.300 αλλά η μέρα με την νύχτα σαν μηχανή με τα μτ και τα xsr (εμφάνιση και όλα τα άλλα).

Εμφάνιση υποκειμενικό, οπότε το αφήνουμε στην άκρη (για μένα ας πούμε το Monster 937 δεν... Κάποια άλλα όμως -όπως το παλιό καλό S4Rs- μου αρέσουν πάαααααρα πολύ).
Τώρα... σε "όλα τα άλλα" βάζεις και το μοτέρ; Ούτε με τον CP3 προηγούμενης γενιάς δε μπορεί να συγκριθεί το 937, πόσο μάλλον με τον CP3 νέας γενιάς.
Δε θα προσπεράσω εύκολα τη φανταστική αίσθηση που δίνει η Ducati στις μοτοσυκλέτες της όταν τις οδηγάς, αν και ένα Ducati σε αυτή τη κατηγορία τιμής δε μπορεί να είναι το ίδιο με τα άλλα της εξωτικής τιμής. Παρ' όλα αυτά δεν έχω αντίρρηση να δεχθώ ότι θα είναι καλύτερο εκεί αλλά ο 3Κ της Yamaha στη πράξη "μάλλον" είναι καλύτερος παντού.

Περισσότερο τα γράφω όχι για να υπερασπιστούμε το ένα ή το άλλο και τούμπαλιν να κατηγορήσουμε κάποιο από τα δυο, αλλά περισσότερο γιατί πρ΄ει να σκεφτόμαστε ότι πάντα υπάρχει λόγος για τη διαφορά της τιμής αλλά και στο γεγονός ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης για κάθε μοτοσυκλέτα.

Dant3
08/01/2022, 14:46
Για αρχη 2Κ VS 3Κ. Ανωτερος ο 3κυλινδρος παντου...
Το monster δεν εχει καν ρυθμιζομενες αναρτησεις.
Στα ηλεκτρονικα εχει περισσοτερες επιλογες,οπως κλασσικα τα ευρωπαικα.Βαρος ειναι στα ιδια.
Εμφανισιακο ειναι υποκειμενικο.Προσωπικα δε μου αρεσει το μονστερ.
Δε βλεπω λοιπον που ειναι η μερα με τη νυχτα...

Aν ειναι να πας στα 12Κ πας σε 765RS με κλειστα ματια.

THRESH
08/01/2022, 15:27
καλό είναι να μη πας με κλειστά μάτια γιατί θα σαβουρδιαστείς εκεί που δε το περιμένεις :lol:

έχουν πλάκα τα vs γιατί είναι τόσο υποκειμενικά , για εμένα π.χ δεν υπάρχει πουθενά η σύγκριση 765RS με ΜΤ-09/XSR 700 γιατί είναι αρκετά διαφορετικές οι φιλοσοφίες τους (θυμάστε τι σημαίνει ΜΤ ε ?)

αλλά έχουν ενδιαφέρον για να δεις διαφορετικές προσεγγίσεις στο αγαπημένο μας θέμα.

STF
08/01/2022, 17:27
καλό είναι να μη πας με κλειστά μάτια γιατί θα σαβουρδιαστείς εκεί που δε το περιμένεις :lol:

έχουν πλάκα τα vs γιατί είναι τόσο υποκειμενικά , για εμένα π.χ δεν υπάρχει πουθενά η σύγκριση 765RS με ΜΤ-09/XSR 700 γιατί είναι αρκετά διαφορετικές οι φιλοσοφίες τους (θυμάστε τι σημαίνει ΜΤ ε ?)

αλλά έχουν ενδιαφέρον για να δεις διαφορετικές προσεγγίσεις στο αγαπημένο μας θέμα.

Χρειάζονται γιατί πάντα πηγάζουν πληροφορίες που δεν ξέρουμε ή ξεχνάμε. Σημασία έχει μόνο το ύφος της συζήτησης να είναι καλό.
Δε πειράζει κάποιος να αναφέρεται στο γιατί "αυτός" επέλεξε μια μοτοσυκλέτα, πρέπει όμως πάντα υπάρχει ανοχή στο γιατί κάποιος άλλος "δεν" επιλέγει την ίδια μοτοσυκλέτα. Έτσι τα VS αποκτούν πραγματικό ενδιαφέρον καθώς οι γνώμες που διατυπώνονται αφορούν μια πραγματικότητα, τη πραγματικότητα του κάθε αναβάτη και όχι των εταιρειών ή των περιοδικών του ειδικού τύπου.

Dant3
08/01/2022, 17:38
Αρα συμφωνεις πως δε μπορεις να πεις αναμεσα σε 2 "μερα με νυχτα" οταν εχουν διαφορετικες φιλοσοφιες.
Προφανως ειναι υποκειμενικη η επιλογη.Πχ εγω δεν εδινα 5ψηφιο ποσο για 2κυλινδρο οτι και να ηταν αυτο (με εξαιρεση κανα SD1290).
Ευρυτερα ολα αυτα μπορεις να τα βαλεις στη κατηγορια των γυμνων.Μετα ειναι τι σου αρεσει,αν σε βολευει η θεση,σε τι χαρακτηριστικα βαζεις προτεραιοτητα κτλ

katsar
08/01/2022, 20:26
Καλά μια πρόταση έκανα να γίνει κουβέντα,τατουάζ γιαμάχα ;
edit ,δεν τις σβήνω αλλά οι τελευταίες 2 λέξεις δεν χρειάζονται ,ι αμ σορι :wave2:

doctor_john
09/01/2022, 09:56
Αρα συμφωνεις πως δε μπορεις να πεις αναμεσα σε 2 "μερα με νυχτα" οταν εχουν διαφορετικες φιλοσοφιες.
Προφανως ειναι υποκειμενικη η επιλογη.Πχ εγω δεν εδινα 5ψηφιο ποσο για 2κυλινδρο οτι και να ηταν αυτο (με εξαιρεση κανα SD1290).
Ευρυτερα ολα αυτα μπορεις να τα βαλεις στη κατηγορια των γυμνων.Μετα ειναι τι σου αρεσει,αν σε βολευει η θεση,σε τι χαρακτηριστικα βαζεις προτεραιοτητα κτλ

Φίλε Dant3 μη φρικάρεις αλλά νομίζω ότι μπορείς να το πεις εφόσον έχουν διαφορετικές φιλοσοφίες. :D

Μήπως περνάς κοντά από κατάστημα με γεφυροπλάστιγγα (https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEA_enGR876GR876&tbs=lf:1,lf_ui:2&tbm=lcl&q=%CE%B3%CE%B5%CF%86%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%B1+%CE%B1% CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%B1&rflfq=1&num=10&ved=2ahUKEwi7qpunoqT1AhXqgv0HHbx5C34QtgN6BAgKEAQ#rlfi=hd:;si:;mv:[[38.178926356385595,24.127995991182516],[37.88904044248096,23.457829975557516],null,[38.03412681090619,23.792912983370016],11]); θα είχε ενδιαφέρον να "τσεκάρουμε" την yamaha σήμερα.
Ακούω ανέκδοτα και σχόλια για το πως ζυγίζει η yamaha πάρα πολλά χρόνια, μια ρεαλιστική εικόνα σήμερα θα ήταν ωραία με την ευκαιρία που την έχεις ολόφρεσκη :D

sanctusan
09/01/2022, 12:27
Φίλε Dant3 μη φρικάρεις αλλά νομίζω ότι μπορείς να το πεις εφόσον έχουν διαφορετικές φιλοσοφίες. :D

Μήπως περνάς κοντά από κατάστημα με γεφυροπλάστιγγα (https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEA_enGR876GR876&tbs=lf:1,lf_ui:2&tbm=lcl&q=%CE%B3%CE%B5%CF%86%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%B1+%CE%B1% CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%B1&rflfq=1&num=10&ved=2ahUKEwi7qpunoqT1AhXqgv0HHbx5C34QtgN6BAgKEAQ#rlfi=hd:;si:;mv:[[38.178926356385595,24.127995991182516],[37.88904044248096,23.457829975557516],null,[38.03412681090619,23.792912983370016],11]); θα είχε ενδιαφέρον να "τσεκάρουμε" την yamaha σήμερα.
Ακούω ανέκδοτα και σχόλια για το πως ζυγίζει η yamaha πάρα πολλά χρόνια, μια ρεαλιστική εικόνα σήμερα θα ήταν ωραία με την ευκαιρία που την έχεις ολόφρεσκη :D

Αυτό δεν το έπιασα, θες να μας πεις ότι η Yamaha λέει ψέματα για το πραγματικό βάρος της μοτοσυκλετας;

doctor_john
09/01/2022, 13:00
Nαι, είναι από τα χαρακτηριστικά που ακολουθούν το μπραντ.
Κάποτε έκαναν κάποια ατοπήματα, εκτέθηκαν σε δημοσιογράφους και έχει μείνει.

giorgosb
09/01/2022, 14:32
Το Monster πάντως στα 188kg γεμάτο, είναι 5 κιλά ελαφρύτερο του ΜΤ..

νεοσσός
09/01/2022, 14:41
Το Monster πάντως στα 188kg γεμάτο, είναι 5 κιλά ελαφρύτερο του ΜΤ..
Όπα, όπα! Το έχεις ζυγίσει σε πλάστιγγα ή απλά πιστεύεις την εταιρεία; :lol:

antonis_fr4-4
09/01/2022, 16:44
στο r6 2008 στο manual το δίνει 188kg γεμάτο και στην πλάστιγγα στο λιμάνι που την πήγα ήταν 190kg γεμάτο

νεοσσός
09/01/2022, 17:06
στο r6 2008 στο manual το δίνει 188kg γεμάτο και στην πλάστιγγα στο λιμάνι που την πήγα ήταν 190kg γεμάτο
Μερικές πιθανές αιτίες:

1) Δεν το είχες πλύνει και είχε δύο κιλά μπίχλας.
2) Είχε πολύ φορτίο η μπαταρία. Την είχες φορτίσει μήπως πλήρως πριν;
3) Πολύς και βαρύς αέρας στα λάστιχα. Μήπως είχες φορέσει στο R6 τρακτερωτά λάστιχα που είναι πιο βαριά;
4) Η πλάστιγγα στο λιμάνι δεν είναι ακριβής ή στηριζόσουν λίγο πάνω της όταν τη ζύγιζαν. Ωσάν κάποιους μανάβηδες στη λαϊκή που ζυγίζουν τα πορτοκάλια μαζί με το χέρι τους.
5) Μπορεί τα 188 κιλά που γράφει το manual, να είναι χωρίς το manual. Το είχες βγάλει από τη σέλα όταν τη ζύγισες;






:p

antonis_fr4-4
09/01/2022, 19:24
Μερικές πιθανές αιτίες:

1) Δεν το είχες πλύνει και είχε δύο κιλά μπίχλας.
2) Είχε πολύ φορτίο η μπαταρία. Την είχες φορτίσει μήπως πλήρως πριν;
3) Πολύς και βαρύς αέρας στα λάστιχα. Μήπως είχες φορέσει στο R6 τρακτερωτά λάστιχα που είναι πιο βαριά;
4) Η πλάστιγγα στο λιμάνι δεν είναι ακριβής ή στηριζόσουν λίγο πάνω της όταν τη ζύγιζαν. Ωσάν κάποιους μανάβηδες στη λαϊκή που ζυγίζουν τα πορτοκάλια μαζί με το χέρι τους.
5) Μπορεί τα 188 κιλά που γράφει το manual να είναι χωρίς το manual. Το είχες βγάλει από τη σέλα όταν τη ζύγισες;






:p

Νομίζω πρέπει να φταίει που είχα φουλαρει με 100 βενζίνη και όπως όλοι ξέρουμε τα παραπάνω οκτάνια προσθέτουν βάρος.:D

STF
09/01/2022, 22:53
Nαι, είναι από τα χαρακτηριστικά που ακολουθούν το μπραντ.
Κάποτε έκαναν κάποια ατοπήματα, εκτέθηκαν σε δημοσιογράφους και έχει μείνει.

Επιλεκτική μνήμη. Εγώ θυμάμαι πολλές-πολλές εταιρείες που έλεγαν ότι να 'ναι στο θέμα βάρους. Μην ανοίγουμε τώρα τέοιες κουβέντες. Αυτό που θυμάμαι είναι πως η Yamaha ανακοίνωνε βάρος συνήθως πλήρης υγρών ενώ οι περισσότερες Ευρωπαϊκές ανακοίνωναν βάρος "στεγνές" και εκεί ψάξε βρες τι εννοούσαν... (στεγνές μόνο από βενζίνη ή και από λάδια, νερά ψυγείου κτλ).

Και για να κάνουμε πιο σοβαρή τη συζήτηση σε επίπεδο ερασιτεχνών, αν δε μπαίνει κάποιος πίστα και αν η διαφορά δεν είναι μεγαλύτερη των 20 κιλών στο αυτοφερόμενο βάρος λίγη σημασία έχουν αυτά. Περισσότερη σημασία έχει να είναι καλοζυγισμένη μια μοτοσυκλέτα (και αυτό δε σημαίνει 50/50), το πλαίσιο της (και δεν θα ήθελα ως ερασιτέχνης μοτοσυκλετιστής απόλυτα πλαίσια) και βασικό, οι αναρτήσεις της να ακούνε και να έρχονται εκεί που θες αν ξέρεις να ασχοληθείς ή αν ασχοληθεί κάποιος άλλος για λογαριασμό σου. Στο τελευταίο περί αναρτήσεων μπορείς να δεις τεράστιες διαφορές μεταξύ δυο ίδιων μοτοσυκλετών με σωστό σετάρισμα για τον ιδιοκτήτη όμως η μια.

billy84
10/01/2022, 09:41
Επιλεκτική μνήμη. Εγώ θυμάμαι πολλές-πολλές εταιρείες που έλεγαν ότι να 'ναι στο θέμα βάρους. Μην ανοίγουμε τώρα τέοιες κουβέντες. Αυτό που θυμάμαι είναι πως η Yamaha ανακοίνωνε βάρος συνήθως πλήρης υγρών ενώ οι περισσότερες Ευρωπαϊκές ανακοίνωναν βάρος "στεγνές" και εκεί ψάξε βρες τι εννοούσαν... (στεγνές μόνο από βενζίνη ή και από λάδια, νερά ψυγείου κτλ).

Και για να κάνουμε πιο σοβαρή τη συζήτηση σε επίπεδο ερασιτεχνών, αν δε μπαίνει κάποιος πίστα και αν η διαφορά δεν είναι μεγαλύτερη των 20 κιλών στο αυτοφερόμενο βάρος λίγη σημασία έχουν αυτά. Περισσότερη σημασία έχει να είναι καλοζυγισμένη μια μοτοσυκλέτα (και αυτό δε σημαίνει 50/50), το πλαίσιο της (και δεν θα ήθελα ως ερασιτέχνης μοτοσυκλετιστής απόλυτα πλαίσια) και βασικό, οι αναρτήσεις της να ακούνε και να έρχονται εκεί που θες αν ξέρεις να ασχοληθείς ή αν ασχοληθεί κάποιος άλλος για λογαριασμό σου. Στο τελευταίο περί αναρτήσεων μπορείς να δεις τεράστιες διαφορές μεταξύ δυο ίδιων μοτοσυκλετών με σωστό σετάρισμα για τον ιδιοκτήτη όμως η μια.



Πολύ σωστός. Νομίζω λίγο πολύ ο κόσμος έχει πέσει θύμα του μάρκετινγκ και των specs, αναγκάζοντας έτσι αρκετές εταιρείες να δηλώνουν χαμηλά βάρη ή απλά να ζυγίζουν τις μοτοσυκλέτες χωρίς τίποτα πάνω. Στο τέλος μετράει μόνο το βάρος που πραγματικά νιώθεις.

Κάποτε έβλεπα τα 600ss να ζυγίζουν μόλις 10-15 κιλά κάτω απο τα 1000ss. Όταν οδήγησα και τις 2 κατηγορίες η πραγματική διαφορά σε αίσθηση ήταν τουλάχιστον διπλάσια απο αυτήν που έγραφαν τα specs. Γεωμετρία, βάρος στροφάλου, πόσο ανοιχτά ή κλειστά κλιπόν είχε το κάθε SS ήταν βασικοί τομείς στην αίσθηση βάρους. Και μετά υπήρχε το εξής κορυφαίο, έβαζες Dunlop GPracer με σκληρό σκελετό και βαρύ και ένιωθες ότι το μηχανάκι βάρυνε 20 κιλά. Μετά ξαναγύρναγες σε Metzeler Racetech και ξαναέχανε τα κιλά που είχε πάρει. Τη δουλειά τους την έκαναν και τα δύο μια χαρά, απλά με λίγο διαφορετικό τρόπο. Αν συμπεριλάβεις και την κορώνα του κάθε ελαστικού το σύστημα γίνεται χαοτικό.

Αυτό που θέλω να πω είναι, ΠΟΛΥΣ ΘΟΡΥΒΟΣ για το τίποτα. Ότι και να πάρεις σιγά σιγά θα το φέρεις στα μέτρα σου και θα το συνηθίσεις. Ο εγκέφαλος προσαρμόζεται. Όλα τα σύγχρονα μηχανάκια έχουν δυνατότητες πολύ άνω του μέσου όρου. Για αυτό το καλύτερο είναι να μη διαβάζουμε specs αλλά να παίρνουμε αυτό που μας αρέσει.

THRESH
10/01/2022, 10:24
Τα σπεκ είναι χρήσιμα
(είναι μηνύσιμο στο κάτω κάτω αν ο κατασκευαστής ανακοινώνει λάθος νούμερα, η Yamaha το ξέρει καλά αυτό :lol:)
αλλά δεν είναι αυτοσκοπός στο να ευχαριστηθείς ένα μηχανάκι που σου αρέσει.

Μπορούμε φυσικά να συζητάμε τις λεπτομέρειες που μας έκαναν εντύπωση κ αυτό γίνεται στο φορουμζ - κοινότητες - καφέ εδώ και χιλιάδαι χρόνια :p

karellen
10/01/2022, 14:15
στο r6 2008 στο manual το δίνει 188kg γεμάτο και στην πλάστιγγα στο λιμάνι που την πήγα ήταν 190kg γεμάτο

Πολλές εταιρίες όταν αναφέρουν το γεμάτο βάρος υποδηλώνουν με αστερίσκο στο κάτω μέρος ότι το ρεζερβουάρ είναι κατά 3/4 πλήρες.

antonis_fr4-4
10/01/2022, 18:08
Πολλές εταιρίες όταν αναφέρουν το γεμάτο βάρος υποδηλώνουν με αστερίσκο στο κάτω μέρος ότι το ρεζερβουάρ είναι κατά 3/4 πλήρες.

with oil and fuel γράφει. Εαν το ζυγίζουν στα 3/4 δεν το γνωρίζω
Μικρή σημασία έχει για εμένα που του κάνω χομπίστικη χρήση.

karellen
10/01/2022, 18:21
Η BMW στα gs δηλώνει πληρότητα καυσίμου κατά 90%.
Συμφωνώ,ελάχιστη σημασία για εμάς τους χομπίστες.

νεοσσός
10/01/2022, 18:35
Πολύ σωστός. Νομίζω λίγο πολύ ο κόσμος έχει πέσει θύμα του μάρκετινγκ και των specs, αναγκάζοντας έτσι αρκετές εταιρείες να δηλώνουν χαμηλά βάρη ή απλά να ζυγίζουν τις μοτοσυκλέτες χωρίς τίποτα πάνω. Στο τέλος μετράει μόνο το βάρος που πραγματικά νιώθεις.

Κάποτε έβλεπα τα 600ss να ζυγίζουν μόλις 10-15 κιλά κάτω απο τα 1000ss. Όταν οδήγησα και τις 2 κατηγορίες η πραγματική διαφορά σε αίσθηση ήταν τουλάχιστον διπλάσια απο αυτήν που έγραφαν τα specs. Γεωμετρία, βάρος στροφάλου, πόσο ανοιχτά ή κλειστά κλιπόν είχε το κάθε SS ήταν βασικοί τομείς στην αίσθηση βάρους. Και μετά υπήρχε το εξής κορυφαίο, έβαζες Dunlop GPracer με σκληρό σκελετό και βαρύ και ένιωθες ότι το μηχανάκι βάρυνε 20 κιλά. Μετά ξαναγύρναγες σε Metzeler Racetech και ξαναέχανε τα κιλά που είχε πάρει. Τη δουλειά τους την έκαναν και τα δύο μια χαρά, απλά με λίγο διαφορετικό τρόπο. Αν συμπεριλάβεις και την κορώνα του κάθε ελαστικού το σύστημα γίνεται χαοτικό.

Αυτό που θέλω να πω είναι, ΠΟΛΥΣ ΘΟΡΥΒΟΣ για το τίποτα. Ότι και να πάρεις σιγά σιγά θα το φέρεις στα μέτρα σου και θα το συνηθίσεις. Ο εγκέφαλος προσαρμόζεται. Όλα τα σύγχρονα μηχανάκια έχουν δυνατότητες πολύ άνω του μέσου όρου. Για αυτό το καλύτερο είναι να μη διαβάζουμε specs αλλά να παίρνουμε αυτό που μας αρέσει.
Συμφωνώ. Θέλω να προσθέσω ότι πολύς κόσμος δεν ξέρει τι χρειάζεται και τι θα του αρέσει. Τα ίδια τα εμπορικά τμήματα κάνουν τον κόσμο να δίνει σημασία σε χαρακτηριστικά που δεν είναι πρώτης προτεραιότητας. Όπως ιπποδύναμη, ροπή, βάρος, τεχνολογικά παρελκόμενα, διότι αυτά είναι πιο εύκολα μετρήσιμα.

Πιο σημαντικές είναι η προοδευτικότητα, η ασφάλεια, η αξιοπιστία, η ευκολία και οικονομία στη χρήση και τη συντήρηση. Αυτές όμως δύσκολα αποτυπώνονται σε αριθμούς. Εντυπωσιάζεται λοιπόν ο άλλος και καταλήγει με αναξιόπιστη μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού, που δεν μπορεί να ευχαριστηθεί όσο θέλει, αφενός επειδή είναι συνέχεια στο συνεργείο, αφετέρου επειδή έχει μεγάλο κόστος χρήσης και συντήρησης ή είναι άβολη λόγω όγκου.

Πρέπει να είναι έμπειρος ο άλλος και κατασταλαγμένος, καθώς και να έχει ακούσει απόψεις αναβατών, ώστε να καταλήξει να πάρει μοτοσυκλέτα που θα ευχαριστιέται συχνά.

sanctusan
10/01/2022, 22:34
Συμφωνώ. Θέλω να προσθέσω ότι πολύς κόσμος δεν ξέρει τι χρειάζεται και τι θα του αρέσει. Τα ίδια τα εμπορικά τμήματα κάνουν τον κόσμο να δίνει σημασία σε χαρακτηριστικά που δεν είναι πρώτης προτεραιότητας. Όπως ιπποδύναμη, ροπή, βάρος, τεχνολογικά παρελκόμενα, διότι αυτά είναι πιο εύκολα μετρήσιμα.

Πιο σημαντικές είναι η προοδευτικότητα, η ασφάλεια, η αξιοπιστία, η ευκολία και οικονομία στη χρήση και τη συντήρηση. Αυτές όμως δύσκολα αποτυπώνονται σε αριθμούς. Εντυπωσιάζεται λοιπόν ο άλλος και καταλήγει με αναξιόπιστη μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού, που δεν μπορεί να ευχαριστηθεί όσο θέλει, αφενός επειδή είναι συνέχεια στο συνεργείο, αφετέρου επειδή έχει μεγάλο κόστος χρήσης και συντήρησης ή είναι άβολη λόγω όγκου.

Πρέπει να είναι έμπειρος ο άλλος και κατασταλαγμένος, καθώς και να έχει ακούσει απόψεις αναβατών, ώστε να καταλήξει να πάρει μοτοσυκλέτα που θα ευχαριστιέται συχνά.

Δίνεις την εντύπωση ότι μόνο εσύ ξέρεις τι χρειάζεται κάθε αναβάτης.
Εκτός από το θέμα της ασφάλεια που είναι όντως από τα πιο σημαντικά, όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά.
Κάποιοι θέλουν προοδευτικότητα, κάποιοι ξερό γκάζι
Κάποιοι αδιαφορούν για την αξιοπιστία γιατί μπορεί να είναι οι ίδιοι μάστορες
Κάποιοι θέλουν άνεση και κάποιοι επιθετικότητα
Κάποιοι αδιαφορούν για την οικονομία γιατί μπορεί έχουν "τσέπη" να τα σκάνε

Dant3
11/01/2022, 17:15
Το Monster πάντως στα 188kg γεμάτο, είναι 5 κιλά ελαφρύτερο του ΜΤ..
190 δινει το απλο 09 γεματο και 191 το SP.Και προφανως 2-3 κιλα δε θα τα καταλαβει κανενας σε διαφορετικες μηχανες.Θα καταλαβει ολες τις αλλαγες στη γεωμετρια.Εδω 3 κιλα στην ιδια μοτοσυκλετα παιζει ο μεσος αναβατης να μη τα καταλαβει.Αλλαξα πχ εξατμιση και εφυγαν γυρω στα 4 κιλα και αν σου πω οτι καταλαβα καμια τρελη διαφορα,θα σου πω ψεμματα.

στο r6 2008 στο manual το δίνει 188kg γεμάτο και στην πλάστιγγα στο λιμάνι που την πήγα ήταν 190kg γεμάτο
Καλα τα 2 κιλα στη πλαστιγγα στο λιμανι ,ειναι σα να προσπαθεις να υπολογισεις ποσα κιλα εχασες επειδη εχεσες τη μακαροναδα που εφαγες το μεσημερι,χρησιμοποιωντας τη ζυγαρια του σπιτιου.

Οπως και να εχει ,συμφωνω στα οσα ακολουθησαν.Κοιτας και λιγο τη φιλοσοφια και τι σου ταιριαζει ,το καβαλας αν μπορεις και μετα πας στα specs.

giorgosb
11/01/2022, 18:16
190 δινει το απλο 09 γεματο και 191 το SP.Και προφανως 2-3 κιλα δε θα τα καταλαβει κανενας σε διαφορετικες μηχανες.

Για το XSR ήθελα να γράψω, που είναι 193 κιλά και από λάθος έγραψα ΜΤ.

sanctusan
11/01/2022, 22:12
Τα 2-3 και 5 κιλά δεν είναι θέμα, τα 20 κιλά φαίνονται. Όχι στη καβάλα τους, γιατί στη καβάλα αν έχει σωστή γεωμετρία εξαφανίζει και τα 50 κιλά.
Το θέμα είναι μέσα στη πόλη, τα 20 κιλά με ένα στραβοπάτημα, ανάμεσα σε αμάξια, λίγο ψηλή σέλα και μικρόσωμος αναβάτης, είναι συνάρτηση που δημιουργεί πρόβλημα.

Parking
11/01/2022, 22:24
Εισαγωγή



ΕΣΥ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;






κανένα σα γαμω το κέρατο μου είναι
ειδικά μ αυτό το λαμπατέρ μπροστά

Είχε ένα τέτοιο στο γραφείο του ο θείος μου
όταν ήμουν μικρός και διάβαζε τη νύχτα

433453

o_gavros
11/01/2022, 22:35
Και θεωρησες ότι πρέπει να μοιραστείς αυτή την ιστορία σου, με αυτό τον τρόπο, μαζί μας ε;
Σου έχει νομίζω ξαναγίνει παρατήρηση για το πώς επιλέγεις να εκφραζεσαι.
Αφού δεν έχεις κάτι να προσφέρεις στην συζήτηση του ανθρώπου που άνοιξε ένα θέμα για να πάρει γνώμες, γιατί μπαίνεις στον κόπο να ποσταρεις τέτοιες μαλακίες;
Να το πάρω ως φλεημ και να σου ρίξω κάρτα;
Να το πάρω ότι είσαι απλά αναγωγος και τους γράφεις όλους στο γκιωνη σου;
Για πες μου.

sanctusan
11/01/2022, 22:55
Δε ξέρω αν είναι ανάγωγος και κακεντρεχής
Ούτε αν το γράφει για να κράξει ή να κάνει πλάκα
Αλλά έκλαψα με το που είδα τη φωτογραφία!!!!
Παρόλα αυτά το XSR είναι γΚ@υλα και δεν θα ήταν κακή ιδέα αν το φανάρι του ήταν «σπαστό» όπως το λαμπατέρ από πάνω

sanctusan
16/01/2022, 12:09
Και ενώ ο αντιπρόσωπος με πήγε 1 μήνα πίσω και περιμένω για Μάρτιο, η Yamaha έχει αρχίσει και βγάζει καλούδια (https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/products/motorcycles/sport-heritage/xsr900-2022/accessories/#/?page=1)....μερικά ωραία, μερικά μάπα. Με βασικό.....AKRAPOVIC
Ταυτόχρονα, έτσι για να ρίξω μία ματιά, αναμένω για test ride το ΜΤ-09 μέχρι το τέλος του μήνα.

sanctusan
04/02/2022, 17:44
Μιλώντας με τον αντιπρόσωπο και ψάχνοντας για test ride ένα από τα 900άρια, βρέθηκε ένα Tracer 900 GT.
Ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο μηχανάκι, αλλά έχει την ίδια βάση. Ίδιο πλαίσιο, μοτέρ, φρένα, ηλεκτρονικά.
Διαφορετική θέση οδήγησης, διαφορετικές αναρτήσεις, διαφορετικός όγκος και βάρος.
Το καλό είναι ότι έχω καλή σχέση με τον αντιπρόσωπο και θα μου το δώσει 3-4 ωρίτσες να κάνω βόλτα μόνος μου.
Πρώτη φορά κάνω test ride και δεν είναι καν το ίδιο μηχανάκι.
Τι να κοιτάξω γενικά; Πού να το πάω; Πως θα καταφέρω να δω αν μου αρέσει το μοτέρ, το πλαίσιο και την λειτουργικότητα των ηλεκτρονικών σε άλλο μηχανάκι;

STF
04/02/2022, 18:56
Με 3 ώρες στη διάθεση απλά πήγαινε μια μεγάλη βόλτα όπως θα πήγαινες με μια δικιά σου μοτοσυκλέτα. Τα υπόλοιπα θα αποκαλυφθούν αλλά όχι σα να αγοράζεις MT-09 ή XSR900.
Επίσης δε νομίζω οι γεωμετρίες να είναι ίδιες και όπως λες και η θέση οδήγησης αλλάζει σε όλα και αυτό με τη σειρά του επηρεάζει και άλλα πράγματα που φαινομενικά είναι ίδια.
Αξίζει όμως γιατί για εμένα είναι το moter της δεκαετίας από πλευράς Yamaha. Τα πρώτης γενιάς τα έχω οδηγήσει όλα και δεν έμοιαζαν καθόλου μεταξύ τους. Πιο πολύ από όλα είχα διασκεδάσει με το XSR τότε!

ptc
04/02/2022, 19:05
Επειδή είχα το 09 και κολλητός έχει το GT, τα δύο μηχανάκια είναι πολύ πιο διαφορετικά απ όσο θα φανταζόταν κανείς διαβάζοντας μόνο γι' αυτά. Μόνο από πλευράς μοτέρ θα πάρεις μια γεύση, κι αυτό βέβαια όχι 100%. Έχουν μεγάλη διαφορά λόγω βάρους και γεωμετρίας. Πχ το γυμνό με δεύτερα σηκώνεται στο άνοιγμα του γκαζιού και να μη θέλεις, το GT το σήκωνα με συμπλέκτη στη δεύτερα. Δε θα είχα μεγάλες προσδοκίες απ το συγκεκριμένο τεστ αν κοιτάς για ένα απ τα γυμνά.

sanctusan
04/02/2022, 20:57
Άδικο δεν έχετε και οι 2.
Λίγο να δω τη στιβαρότητα του πλαισίου, λίγο το μοτέρ, λίγο να δοκιμάσω τα φρένα και να παίξω με τα ηλεκτρονικά.
Θα πάρω μια μικρή γεύση.
Όχι;

zannisvel
05/02/2022, 09:19
Σε βλέπω μετά να ψάχνεις Tracer.

gior-gos
05/02/2022, 09:27
Με 3 - 4 ώρες βόλτα δεν θα πάρεις απλά μιά γεύση, θα πάρεις πολύ γεύση. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι συγκεκριμένο, απλά οδήγα τη. Μιά βόλτα στο Σούνιο είναι πολύ καλό πεδίο δοκιμής· έχει ευθείες που μπορείς να αναπτύξεις ταχύτητα και ωραιότατες στροφές. Μπορείς να κάνεις κάποια απότομα φρεναρίσματα για να δεις τη συμπεριφορά των φρένων και να περάσεις πάνω από λακκούβες για να δεις πώς αποσβένουν οι αναρτήσεις. Μετά τη βόλτα πιθανότατα θα έχεις την απάντηση αλλά δώσε στον εαυτό σου μερικές μέρες να επεξεργαστεί τα της βόλτας και να κατασταλάξει.

ptc
05/02/2022, 11:25
Άδικο δεν έχετε και οι 2.
Λίγο να δω τη στιβαρότητα του πλαισίου, λίγο το μοτέρ, λίγο να δοκιμάσω τα φρένα και να παίξω με τα ηλεκτρονικά.
Θα πάρω μια μικρή γεύση.
Όχι;

Θα παρεις μια γευση, αλλα ας πουμε θα δοκιμασεις τηγανια χοιρινη για να καταληξεις αν σου αρεσει ο χοιρινος γυρος. Εγω για να το πω απλα, οδηγωντας το gt μονο θα κατεληγα οτι δεν κανει για μενα αυτη η μηχανη. Ενω το γυμνο το ειχα λατρεψει. Σχετικα με τη συμπεριφορα των αναρτησεων που αναφερθηκε, το GT φοραει αλλο πακετο εντελως. Δε θα το κοιτουσα καθολου αυτο το κομματι. Τα φρενα ναι, εχοντας βεβαια στο μυαλο οτι το γυμνο ειναι πιο ελαφρυ οποτε σταματαει ακομα καλυτερα. Πλαισιο απο πλευρας στιβαροτητας. Στριψιμο μεγαλη διαφορα αναμεσα στα δυο (καλα, μονο τα μεταξονια να συγκρινεις φτανει).

Anyway, το βασικο ειναι οτι μαλλον θα λατρεψεις το μοτερ και μετα θα σιγουρευτεις για το οτι κοιτας στη σωστη κατευθυνση. Και οταν τελικα παρεις το γυμνο θα εχεις μια ευχαριστη εκπληξη για το ποσο πιο παιχνιδιαρικο και μανιτζεβελο ειναι σε σχεση με αυτο που ειχες δει.

sanctusan
12/02/2022, 15:23
Έγινε το test ride,και όπως ειπώθηκε πιο πάνω
το Tracer δεν κάνει για μένα
λάτρεψα το μοτέρ
το πλαίσιο μου φάνηκε πολύ στιβαρό, αρκετά πιο στιβαρό από το Hornet
οι αναρτήσεις δεν είναι ίδιες με το XSR αλλά μου φάνηκαν αρκετά καλύτερες του Hornet, άρα λογικά θα είναι καλύτερες και οι αναρτήσεις του XSR
Τα φρένα δεν με ενθουσίασαν
Ενώ είναι πολύ δυνατό, έχει σφουγγαρώδες αίσθηση, πιο αργή ανταπόκριση σε σύγκριση με του Hornet και ο ABS ''κλωτσάει'' τόσο πολύ τη μανέτα που πόνεσε το δάχτυλο.

Αλλά μιλάμε για ένα υπέροχο μοτέρ!!!!!

Dant3
13/02/2022, 09:34
Εντυπωση μου κανει το τελευταιο για τα φρενα που λες.
Βεβαια δε ξερω αν φοραει τα ιδια τακακια με το ΜΤ 09 που εχω,αλλα θελω να πιστευω οτι τα ζεστανες λιγο γιατι το χρειαζονται.
Επισης το κλοτσημα του abs παλι μου φαινεται περιεργο.1-2 φορες που εχει μπει σε μενα,πραγματικα με το ζορι το καταλαβα .

νεοσσός
13/02/2022, 10:10
Σε όσα Honda έχω οδηγήσει, η αίσθηση των χειριστηρίων είναι καλύτερη από Yamaha. Μανέτα φρένου και συμπλέκτη, ποδομοχλός αλλαγής ταχυτήτων σε Honda είναι καλύτερα. Οπότε αναμενόμενο είναι να του κακοφαίνεται όταν κάνει τη σύγκριση με το Hornet του.

Μιας και λέμε για αίσθηση, κορυφαία αίσθηση σε ποδομοχλό ταχυτήτων έχουν τα μικρά Duke. Ευχαριστιέσαι να αλλάζεις ταχύτητες.

dankannn
18/02/2022, 13:38
Δεν μας ειπες με το κιβώτιο , πως σου φανηκε σε σχεση με το hornet ?
Ακομα οι νεες μοναδες abs ειναι πολυ επεμβατικες

sanctusan
11/08/2023, 22:41
Παράτησα το θέμα για πάνω από ένα χρόνο. Τώρα όμως ήρθε η ώρα να απαντήσω.
Παρέλαβα το XSR 06/06/2022. Ένα χρόνο μετά, ακόμα κ@υλωμένος με την επιλογή μου και 20000ΚΜ.
Εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160650) θα βρείτε και μερικές πληροφορίες που έχω γράψει για το XSR. Δεν μετανιώνω λεπτό τα 11000€ και πόσα ακόμα για να κάνω χιλιόμετρα τρελαμένος.