PDA

View Full Version : Άδειασμα παλιού διαμερίσματος



spyrval
20/12/2021, 10:52
Λοιπόν, κάτι off topic εντελώς. Θέλω να αδειάσω ένα διαμέρισμα από τα πράγματα μια γιαγιάς που έμενε εκεί και τώρα μου μείνανε προίκα. Έπιπλα μικρά, μεγάλα,ρούχα, στρώματα και ότι σκατολοΐδια έχει ένα σπίτι. Έχω κοιτάξει για άδειασμα χώρων, διαμερισμάτων κλπ αλλά πριν αρχίσω τα ραντεβού, είμαι και μακριά, είπα να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος κανέναν που έχει κάνει καλή δουλειά. Φοβάμαι μην πάρει κάποιος ότι θεωρεί ότι έχει αξία και με αφήσει με τα σύνθετα και τα κρεβάτια αγκαλιά. Όποια εμπειρία ευπρόσδεκτη.
Θα χρειαστεί φορτηγό μεγάλο εννοείται και κουβάλημα.Το σπίτι είναι Παγκράτι.

basilis_k6
20/12/2021, 10:59
Λοιπόν, κάτι off topic εντελώς. Θέλω να αδειάσω ένα διαμέρισμα από τα πράγματα μια γιαγιάς που έμενε εκεί και τώρα μου μείνανε προίκα. Έπιπλα μικρά, μεγάλα,ρούχα, στρώματα και ότι σκατολοΐδια έχει ένα σπίτι. Έχω κοιτάξει για άδειασμα χώρων, διαμερισμάτων κλπ αλλά πριν αρχίσω τα ραντεβού, είμαι και μακριά, είπα να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος κανέναν που έχει κάνει καλή δουλειά. Φοβάμαι μην πάρει κάποιος ότι θεωρεί ότι έχει αξία και με αφήσει με τα σύνθετα και τα κρεβάτια αγκαλιά. Όποια εμπειρία ευπρόσδεκτη.
Θα χρειαστεί φορτηγό μεγάλο εννοείται και κουβάλημα.Το σπίτι είναι Παγκράτι.

θες μεταφορά η και πέταμα? οι μεταφορικες γενικα δεν βουτανε πραγματα.

spyrval
20/12/2021, 11:03
Σωστά, δε διευκρίνισα. Πέταμα όλα

rainmike
20/12/2021, 11:06
Σωστά, δε διευκρίνισα. Πέταμα όλα

Παλιατζής?

Panos76
20/12/2021, 11:23
Παλιατζής?

Συμφωνώ, η μεταφορική για να αναλάβει άδειασμα και πέταμα θα πάρει αρκετά χρήματα.

Αν βρεις έναν παλιατζή, κανονίζετε ένα ραντεβού - συμφωνία και θα κάνει τη δουλειά δωρεάν. Συνήθως είναι επιλεκτικοί, για αυτό θα πρέπει να γίνει συμφωνία από πριν ότι θα τα πάρει όλα!

Που θα τον βρεις; Συνήθως περνούν καθημερινά πρωϊνές ώρες και φωνάζουν με το μεγάφωνο.

spyrval
20/12/2021, 11:23
Ναι, αλλά όχι ο κλασικός που γυρνάει στις γειτονιές με το αγροτικό. Έχω βρει εταιρείες (;) με στοιχεία επικοινωνίας ένα κινητό και λέω μήπως έχει κάνει κάποιος κάτι παρομοιο και μου δώσει καμιά γνώμη

Panos76
20/12/2021, 11:29
Ναι, αλλά όχι ο κλασικός που γυρνάει στις γειτονιές με το αγροτικό. Έχω βρει εταιρείες (;) με στοιχεία επικοινωνίας ένα κινητό και λέω μήπως έχει κάνει κάποιος κάτι παρομοιο και μου δώσει καμιά γνώμη

Το κάναμε εμείς σε επαρχιακή πόλη το καλοκαίρι. Ήρθε container και άδειασε σπίτι 120τμ με 5 άτομα προσωπικό + 4 εμείς με προσωπική δουλειά (πόναγε η μέση μου 1 μήνα) σε μία μέρα.

Η εταιρεία ανέλαβε το άδειασμα με δικά της μέσα (φορτηγό + τσουβάλια) και φυσικά την απόρριψή τους με προβλεπόμενες διαδικασίες.

Το κόστος ήταν μεγάλο, 1.800€ και βλέποντας τους γύφτους να κάνουν γιουρούσι σκέφτηκα ότι αν τους φωνάζαμε από την αρχή θα γλυτώναμε αυτά τα χρήματα.

Βέβαια, όπως είπα, είναι επιλεκτικοί, δεν θα τα μάζευαν όλα.

spyrval
20/12/2021, 11:35
1800 ευρώ; Γκλουπ!

rainmike
20/12/2021, 11:46
Πες στον παλιατζή οτι ο θρυλος λεει πως η γιαγιά ειχε κρύψει λιρες
σε ενα απο τα έπιπλα:tooth:

Panos76
20/12/2021, 11:47
1800 ευρώ; Γκλουπ!

Μη μασάς. Είμασταν ειδική περίπτωση. Ήρθε ολόκληρο κοντέϊνερ (τεράστιο) είχε πιάσει τον δρόμο από το προηγούμενο βράδυ και το σπίτι ήταν μέσα φάση κωσταλέξι με άπειρα έπιπλα, ντουλάπες, κλπ.

Εσύ μπορείς να πάρεις προσφορές από 2-3 εταιρίες και να δεις. Πιστεύω είσαι σε 3 ψήφιο νούμερο.

dankannn
20/12/2021, 11:48
Μακρια απο γυφτους , θα ερθουν θα κατεβασουν οτι τους αρεσει και μετα θα σου πουν τοσα για να κατεβασουμε και τα αλλα.
Και θα τα πεταξουν στον δρομο.

Zid
20/12/2021, 11:59
Αυτοί που γυρνάνε με αγροτικά και μεγάφωνα δεν ειναι παλιατζήδες ειναι σκραπάδες (πάνε στην ανακυκλωση τα σίδερα) παίρνουν συνηθως μόνο τα αντικείμενα που έχουν μέταλλα και ενοείτε τα υπόλοιπα τα πετάνε οπουναναι . Προσωπικά θα τα έβγαζα τα πράγματα που έχουν κάποια αξία σιγά σιγα δίπλα στο κάδο (μήπως τα πάρει κάποιος) και οτι μείνει που δεν έχει καμία αξία θα καλούσα μια εταιρεία να τα πάρει ωστε να σιγουρευτώ οτι θα καταληξουν σε χώρο αποκομιδής και όχι στη πλησιέστερη ρεματιά....

lospsi
20/12/2021, 12:10
Πέρσι κάναμε την μετακόμιση των γονιών μου με μεταφορική εταιρεία. Ήρθαν αρκετά άτομα, με φορτηγό, ανυψωτικό, κούτες για μάζεμα, μας κάνανε αμπαλάρισμα ότι χρειάστηκε και μας τα έστησαν στο νέο διαμέρισμα. Κόστος 800 ή 1000, δεν θυμάμαι (100τμ το σπίτι- έπεσε δουλειά βέβαια τις προηγούμενες μέρες από εμάς για ξεκαθάρισμα/πέταμα).
Δεν ξέρω μήπως το πέταμα προυποθέτει κάτι πιο ειδικό από θέμα μεταφοράς, για μένα φαίνεται πιο απλό και άρα πιο φθηνό. Πάντως, ίσως αν απευθυνθείς σε καμιά εταιρεία που νοικιάζει κάδους να σου βρουν λύση (χέρια δηλαδή για να κουβαλούν/πετούν στον κάδο), καλό θα είναι όμως να είσαι παρόν μήπως γίνουν ζημιές στο σπίτι.

mike_4
20/12/2021, 13:05
Αδειασα το 2019 ενα σπιτι. Πηγα σε αυτους στο μοναστηρακι με τα παλιατζιδικα επι της Ερμου και περιξ πλατειας Αβησσυνίας και βρηκα εναν ανθρωπο και μου το αδειασε. Το αδειασε δωρεαν και εδωσε και 400 ευρω. Επισημαινω πως ειχε αρκετα πραγματα που στα καταλληλα χερια μπορουσαν να πουληθουν σε καλες τιμες( επιπλα,πολυελαιους κλπ). Θα ελεγα να κανεις μια βολτα απο τα παλιατζιδικα/αντικερι εκει περα και να ρωτησεις.

spyrval
20/12/2021, 13:12
Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω. Έκλεισα ήδη ένα ραντεβού με κάποιον που έχει παλαιοπωλείο και μου είπε ότι ίσως κάτι τον ενδιαφέρει (του έστειλα ένα βιντεάκι πρόχειρο που είχα τραβήξει) και πετάει όλα τα υπόλοιπα. Θα δω τί θα μου πει και ίσως ψάξω παραπάνω. Thanks παίδες.

tdm90000
20/12/2021, 13:27
Πριν λίγους μήνες χρειάστηκε να κάνω την ίδια διαδικασία οπότε παραθέτω τις προσωπικές μου εμπειρίες.

Υπάρχουν εταιρίες που κάνουν αυτή τη δουλειά με τις προβλεπόμενες διαδικασίες (αναβατόρια (αν δεν ήσουν ισόγειο), κάδοι κτλ) για να μην έχεις γκρίνια και πιθανές αντιπαραθέσεις με γείτονες, αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό (τουλάχιστον για το δικό μου πορτοφόλι).
Τα παλιατζίδικα που θα βρεις στο ιντερνετ θέλουν μεγάλη προσοχή....., 1-2 που ήρθαν, ενώ είχαν ενημερωθεί ακριβώς για το τι θα βρουν, και οι δυο μου είπαν ότι δεν αξίζει να τα πάρουν και "να θα πάρω αυτά τα δύο ασημικά για τη γυναίκα μου και θέλω και 400-500 ευρώ για να πάρω και τα υπόλοιπα", πάγια τακτική και πιο πολύ ψάχνουν για κρυμμένο θησαυρό....

Εν τέλει τα έβαλα όλα αγγελίες στο marketplace του fb με τιμή ελαφρώς σκοτωμένη σε σχέση με παρόμοιες αγγελίες γιατί υπήρχε πίεση χρόνου και σε 4-5 μέρες έφυγαν όλα.
Τα μεγάλα έπιπλα (τραπεζαρία σύνθετα κρεβάτια 20ετίας plus κτλ) δεν τα θέλει κανείς εκτός και αν είναι πραγματικά αντίκες γιατί έχουν μεγάλο κόστος μεταφοράς, οπότε τα χαρίζεις (marketplace) για να ξεμπερδεύεις εκτός και αν δε βιάζεσαι τόσο οπότε give it a shot.
Εννοείται ότι ομαδοποιείς πράγματα στις αγγελίες για να ξεμπερδεύεις, πχ ρούχα όλα μαζί μια τιμή, κάδρα το ίδιο, μπιχλιμπίδια κτλ.

ελπίζω να βοήθησα και καλά ξεμπερδέματα.


5.

dorso
20/12/2021, 13:33
Κανόνισε με παλιατζή να πάρει ότι τού χρειάζεται κ τα υπόλοιπα να κανονίσει να στα πετάξει κ μην του δώσεις τίποτα,να έρθετε μια η άλλη, επίσης να γνωρίζεις ότι και τα βιβλία αν έχεις υπάρχουν πολλά παλαιοβιβλιοπωλεια που τα αγοράζουν η στα κάνουν ανταλλαγή..

spyro
20/12/2021, 14:21
Κανόνισε με παλιατζή να πάρει ότι τού χρειάζεται κ τα υπόλοιπα να κανονίσει να στα πετάξει κ μην του δώσεις τίποτα,να έρθετε μια η άλλη, επίσης να γνωρίζεις ότι και τα βιβλία αν έχεις υπάρχουν πολλά παλαιοβιβλιοπωλεια που τα αγοράζουν η στα κάνουν ανταλλαγή..

υπόψην οτι όταν θα τα πετάξει παλιατζής (αν το δεχθεί όπως πολυ σωστά είπαν και οι πιο πάνω, που δεν θα το δεχθεί) θα τα πετάξει στο πλησιέστερο δασάκι/λοφάκι/βουνό οπότε όλη η παλιατζούρα σου πλέον θα κοσμεί το τοπικό πράσινο της περιοχής σου

karellen
20/12/2021, 15:49
Λοιπόν, κάτι off topic εντελώς. Θέλω να αδειάσω ένα διαμέρισμα από τα πράγματα μια γιαγιάς που έμενε εκεί και τώρα μου μείνανε προίκα. Έπιπλα μικρά, μεγάλα,ρούχα, στρώματα και ότι σκατολοΐδια έχει ένα σπίτι. Έχω κοιτάξει για άδειασμα χώρων, διαμερισμάτων κλπ αλλά πριν αρχίσω τα ραντεβού, είμαι και μακριά, είπα να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος κανέναν που έχει κάνει καλή δουλειά. Φοβάμαι μην πάρει κάποιος ότι θεωρεί ότι έχει αξία και με αφήσει με τα σύνθετα και τα κρεβάτια αγκαλιά. Όποια εμπειρία ευπρόσδεκτη.
Θα χρειαστεί φορτηγό μεγάλο εννοείται και κουβάλημα.Το σπίτι είναι Παγκράτι.

Υπάρχει υπηρεσία του Δήμου που ασχολείται με άχρηστα αλλά και ογκώδη αντικείμενα,τους παίρνεις τηλ, σου λένε πότε και έρχονται με φορτηγό και φορτωτή.
Πρέπει όμως εσύ προηγουμένως να τα τοποθετήσεις στο πεζοδρόμιο.

Parking
20/12/2021, 17:13
Υπάρχουν και κάτι Χριστιανοί ΡΕΤΟ τους λένε που τα παίρνουν
και βοηθάνε στην απεξάρτηση
(ίσως να ναι και οι μόνοι που κάνουν κάτι γιατί στέλνουν Ισπανία)

cityfly
20/12/2021, 18:23
Ρίξε μια ματιά εδώ

https://www.athensvoice.gr/life/urban-culture/athens/415820_min-petas-ta-palia-soy-pragmata-harise-ta-se-osoys-ehoyn-anagki

Δεν ξέρω αν έρχονται και τα παίρνουν ή πρέπει να τα πας βέβαια

spyrval
20/12/2021, 18:44
Παιδιά ευχαριστώ για τις ιδέες. Να τα δώσω με αγγελίες δεν παίζει με τίποτα. Είμαι μακριά για να τραβιέμαι συνέχεια και δεν πρόκειται να φύγουν τα βαριά. Ούτε "ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΓΟΡΑΖΩ, ΑΔΕΙΑΖΩ ΑΠΟΘΗΚΕΣ,ΣΠΙΤΙΑ,ΤΑΡΑΤΣΕΣ" παίζει, με τίποτα. Δεν κοιτάω να βγάλω λεφτά και μάλλον βλέπω να τα σκάω για κάποιον να φέρει άτομα και φορτηγό να μαζέψει τα πάντα. Δεν πρόκειται ούτε μπορώ να πετάξω μόνος μου στρώματα κατάκοιτης γιαγιάς ή σύνθετα και ντουλάπες. Ελπίζω να μην είναι κανένα τρελό ποσό γιατί μαζεύω λεφτά για καινούργια μηχανή το 2035.

toyar
20/12/2021, 19:02
τα πραγματα της γιαγιας δεν τα πετας πριν τα ψαξεις;)

ΟΚΤΑΝΙΟ
20/12/2021, 19:08
τα πραγματα της γιαγιας δεν τα πετας πριν τα ψαξεις;)


Αυτο ακριβως σκεφτομουν τωρα

Panos76
20/12/2021, 19:25
Εμείς βρήκαμε 100 δες δίσκους με κορωνίδα έναν των Beatles, Please Please Me (1963)!!

billyka
20/12/2021, 21:24
Τα μαξιλαρια και το στρωμα να σκισετε!Εκει ειναι ο παρας!:bawl: