PDA

View Full Version : Suzuki vstrom 650 xt vs yamaha tenere 700



Σελίδες : [1] 2

sisos
21/12/2021, 16:52
Καλησπερα παιδια.πολλα και ορθια χλμ σε ολους.μια αποψη θα θελαμε σε ενα διλλημα.για ταξιδι διπλος,γυρω στα 500 χλμ πηγαινε ελα με λιγο χωματινο τερεν ποιο απο τα δυο,vstrom 650 xt η το tenere 700.

billy84
21/12/2021, 17:20
Μακράν το Vstrom.

STF
21/12/2021, 17:57
Στα 500 χλμ και τα 100 χλμ χωμάτινου τερέν λίγα είναι. Θα 'θελες να δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες;

sisos
21/12/2021, 18:02
Στα 500 χλμ και τα 100 χλμ χωμάτινου τερέν λίγα είναι. Θα 'θελες να δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες;
Φυσικα.καποιες διαδρομες θα περιλαμβανουν πηγαινε ελα γυρω στα 400 χλμ ισως περισσοτερα,θα χρειαστει να μπαινει η μοτο σε ελαφρυ χωματοδρομο,το τελευταιο οχι παντα.οι διαδρομες θαναι διπλος σε εθνικο δυκτιο.

sisos
21/12/2021, 18:03
Μακράν το Vstrom.ευχαριστω.μου το αιτιολογεις σε παρακαλω?

MartinEden
21/12/2021, 18:32
Vstrom, για αποστάσεις προπαντός με δύο άτομα θα είναι σίγουρα ποιο ξεκούραστο προπαντός για τον οδηγό αλλά και σίγουρα για τον συνεπιβάτη. Μεγαλύτερο σκάφος, μεγαλύτερο κάθισμα, καλύτερη προστασία ζελατίνα και γενικά προσανατολισμό για άσφαλτο με περιορισμένες δυνατότητες χώματος. Tenere T7 προσανατολισμό ικανότατο όσο στην άσφαλτο τόσο και στο χώμα. 21 ίντσα μπροστινό τροχό σε αντίθεση με 19 του Vstrom. Το Tenere είναι ιδανικό για περιπέτειες μονοκαβαλος στο χώμα, στην άμμο και όπου αλλού θελεις δεν θα πει όχι πουθενά.

Στην τελική επιλέγεις τι γουστάρεις περισσότερο και τι θα κανεις περισσότερο. Αν θελεις ταξίδια 2 καβαλος με το Vstrom θα εισαι ποιο άνετος και ικανοποιημένος. Αν θελεις να πηγαίνεις παντού το ίδιο καλά αλλά να θυσιάσεις άνεση σε αποστάσεις πάρε το Tenere.

Τελικη συμβουλή!!! Παντρεψου αυτήν που γουστάρεις εσύ και μόνο!!!!

sisos
21/12/2021, 18:50
Vstrom, για αποστάσεις προπαντός με δύο άτομα θα είναι σίγουρα ποιο ξεκούραστο προπαντός για τον οδηγό αλλά και σίγουρα για τον συνεπιβάτη. Μεγαλύτερο σκάφος, μεγαλύτερο κάθισμα, καλύτερη προστασία ζελατίνα και γενικά προσανατολισμό για άσφαλτο με περιορισμένες δυνατότητες χώματος. Tenere T7 προσανατολισμό ικανότατο όσο στην άσφαλτο τόσο και στο χώμα. 21 ίντσα μπροστινό τροχό σε αντίθεση με 19 του Vstrom. Το Tenere είναι ιδανικό για περιπέτειες μονοκαβαλος στο χώμα, στην άμμο και όπου αλλού θελεις δεν θα πει όχι πουθενά.

Στην τελική επιλέγεις τι γουστάρεις περισσότερο και τι θα κανεις περισσότερο. Αν θελεις ταξίδια 2 καβαλος με το Vstrom θα εισαι ποιο άνετος και ικανοποιημένος. Αν θελεις να πηγαίνεις παντού το ίδιο καλά αλλά να θυσιάσεις άνεση σε αποστάσεις πάρε το Tenere.

Τελικη συμβουλή!!! Παντρεψου αυτήν που γουστάρεις εσύ και μόνο!!!!
Ευχαριστουμε πολυ martin.

gior-gos
21/12/2021, 19:51
Σύμφωνα μ αυτά που περιγράφεις το βστρομ είναι ιδανικό. Οπτικά όμως το τενερέ δείχνει πιο άγριο, αγέρωχο, μάχιμο και τσαμπουκαλεμένο· πιο όμορφο.

sisos
21/12/2021, 20:14
Σύμφωνα μ αυτά που περιγράφεις το βστρομ είναι ιδανικό. Οπτικά όμως το τενερέ δείχνει πιο άγριο, αγέρωχο, μάχιμο και τσαμπουκαλεμένο· πιο όμορφο.
Νασαι καλα gior-gos

billy84
21/12/2021, 22:24
ευχαριστω.μου το αιτιολογεις σε παρακαλω?


Περισσότερη ανεμοκάλυψη, μεγαλύτερη σέλα για οδηγό-συνεπιβάτη, περισσότερες δυνατότητες φορτώματος. Το Τενερέ είναι πιο ειδικής χρήσης με χωμάτινο προσανατολισμό.

sisos
22/12/2021, 07:41
Περισσότερη ανεμοκάλυψη, μεγαλύτερη σέλα για οδηγό-συνεπιβάτη, περισσότερες δυνατότητες φορτώματος. Το Τενερέ είναι πιο ειδικής χρήσης με χωμάτινο προσανατολισμό.
Ευχαριστουμε νασαι καλα

sisos
22/12/2021, 07:44
Η σελα του τενερε δεν δεχεται βελτιωση?υπαρχει και στο site για συνοδηγο ,μια με την ενδειξη comfort αν δεν κανω λαθος, και rally και για τους δυο.

gior-gos
22/12/2021, 10:42
Η σελα του τενερε δεν δεχεται βελτιωση?υπαρχει και στο site για συνοδηγο ,μια με την ενδειξη comfort αν δεν κανω λαθος, και rally και για τους δυο.

Ναι, δέχεται· θα χαλάσει οπτικά όμως. Επίσης, την άνεση του βστρομ δεν θα τη φτάσει, ό,τι και να κάνεις.

zannisvel
22/12/2021, 10:56
Το Tenere από την όψη του και μόνο φαίνεται ότι δεν είναι για μεγάλες δικάβαλες βόλτες. Σίγουρα όμως είναι πιο Dakar από το Vstrom και πολύ πιο όμορφο.

Vstrommer71
22/12/2021, 11:49
Ένα καλομεταχειρισμένο 990 Adventure νομίζω είναι η λύση που ζητάς και συνδυάζει τα καλά και των δύο:Αξιοπρεπής δυνατότητα για ταξίδι με δύο άτομα και εξαιρετικές δυνατότητες εκτός δρόμου.
Μόνη παραχώρηση η αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση ειδικά άμα το κυνηγάς.

billy84
22/12/2021, 12:32
Η σελα του τενερε δεν δεχεται βελτιωση?υπαρχει και στο site για συνοδηγο ,μια με την ενδειξη comfort αν δεν κανω λαθος, και rally και για τους δυο.

Τα πάντα δέχονται βελτίωση απλα το Vstrom για τη χρήση που θες ξεκινά από άλλη βάση. Επίσης για μένα όταν τα περισσότερα χιλιόμετρα είναι στην άσφαλτο δεν υπάρχει λόγος να πας σε τοσο μεγάλες ζάντες συν τις σαμπρέλες ενώ το XT έχει tubeless. Το να πάρεις τενερε για βατους χωματόδρομους είναι σαν να παίρνεις Supersport και να κάνεις τουρισμό. Όλα γίνονται ανάλογα πόσο γουστάρεις το μηχανάκι βέβαια. Δηλαδή αν πραγματικά γουστάρεις το τενερε το παίρνεις και κανεις τους απαραίτητους συμβιβασμους.

sisos
22/12/2021, 12:43
Ευχαριστουμε πολυ παιδια,πολιτιμη η αποψη σας.

STF
22/12/2021, 18:10
Για τη χρήση που περιγράφεις είναι πραγματικά το VSTROM. Το VSTROM θα είναι καλύτερο στη κύλιση στην άσφαλτο, θα είναι πιο άνετο και θα φορτώνεται καλύτερα.
Αφού το 90% θα είναι ασφάλτινο ταξίδι και το 10% θα είναι χωμάτινη επαφή (και αυτή από ότι κατάλαβα δασικός δρόμος) θα προτιμήσεις το τμήμα που θα απολαμβάνεις περισσότερο και χρονικά και χιλιομετρικά.

Maradi
22/12/2021, 19:10
Με το Τενερέ είναι όλα μα όλα πιο απολαυστικά…μονοκάβαλος. Δικάβαλο σίγουρα Vstrom. Αλλά πολύ βαρετό ρε φίλε.

XLGeorge
22/12/2021, 19:12
Να προσθεσω για το Τ700 οτι συμφωνα με την εμπειρια μου, απο φιλους που το εχουν αλλα και εχοντας το οδηγησει εκτεταμενα, πασχει απο ανεση για ασφαλτινη χρηση που περιλαμβανει μακρινες διαδρομες/ταξιδια - και αυτο εχει να κανει κυριως με τη σελα αλλα και σε λιγοτερο βαθμο με τη λειτουργια των αναρτησεων. Και μιλαω για χρηση μονοκαβαλος, στο δικαβαλο υποφερει σαφως περισοτερο. Απο την αλλη, το Strom 650 ειναι απο τα πιο ανετα μηχανακια αλλα ..bland. Οταν μιλαμε βεβαια για σοβαρο χωμα, το Τ700 ειναι αλλού και θαλεγα σχεδον στην κορυφη αναμεσα σε οτι αλλο υπαρχει για τετοια χρηση.

Maradi
22/12/2021, 19:21
Να προσθεσω για το Τ700 οτι συμφωνα με την εμπειρια μου, απο φιλους που το εχουν αλλα και εχοντας το οδηγησει εκτεταμενα, πασχει απο ανεση για ασφαλτινη χρηση που περιλαμβανει μακρινες διαδρομες/ταξιδια - και αυτο εχει να κανει κυριως με τη σελα αλλα και σε λιγοτερο βαθμο με τη λειτουργια των αναρτησεων. Και μιλαω για χρηση μονοκαβαλος, στο δικαβαλο υποφερει σαφως περισοτερο. Απο την αλλη, το Strom 650 ειναι απο τα πιο ανετα μηχανακια αλλα ..bland. Οταν μιλαμε βεβαια για σοβαρο χωμα, το Τ700 ειναι αλλού και θαλεγα σχεδον στην κορυφη αναμεσα σε οτι αλλο υπαρχει για τετοια χρηση.

Πες στα φιλαράκια σου να μου στείλουν μυνημα να τους στείλω το setup και μετά από δέκα λεπτά δουλειά θα νομίζουν ότι οδηγούν άλλο μηχανάκι. Είμαι 56 με σοβαρό πρόβλημα μέσης, κάνω πάνω από 20χιλχμ το χρόνο και είναι το μόνο μηχανάκι που δεν με ενοχλεί καθολου. Και πίστεψε με, έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου.

Maradi
22/12/2021, 19:35
Παρεπιπτόντως, αντί για vstrom (λόγω δικαβαλου) γιατί δε ρίχνεις και μια μάτια στο καινούργιο το triumph tiger sport 660. Με Conti trail attack λάστιχάκια θα έχεις ακριβώς αυτό που ζητάς

XLGeorge
22/12/2021, 20:25
Πες στα φιλαράκια σου να μου στείλουν μυνημα να τους στείλω το setup και μετά από δέκα λεπτά δουλειά θα νομίζουν ότι οδηγούν άλλο μηχανάκι. Είμαι 56 με σοβαρό πρόβλημα μέσης, κάνω πάνω από 20χιλχμ το χρόνο και είναι το μόνο μηχανάκι που δεν με ενοχλεί καθολου. Και πίστεψε με, έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου.


Το setup που εχουν ειναι αυτο του Χελιωτη, δηλ προς το μαλακοτερο. Αλλα το προβλημα της ανεσης ειναι κυριως η σελα και μετα οι αναρτησεις, και το θεμα της σελας τοχει αναφερει η πλειοψηφια των κατοχων. Το τι ειναι ανετο και τι ενοχλει εχει παντα μια δοση υποκειμενικοτητας, η συνισταμενη ενδιαφερει.

sisos
22/12/2021, 20:28
Ευχαριστουμε παιδια για τις αποψεις σας.μετα απο τυχαια συζητηση που ειχαμε με εναν κατοχο Τ700,μας ειπε οτι εχει κανει αρκετα χλμ διπλος με την γηναικα σε εθνικο,αλλα και σε χωμα παλι διπλος με την εργοστασιακη σελα,και ειχε τις καλυτερες εντυπωσεις με το Τ700.παει λεει παντου,τωρα στην αντιπερα οχθη του vstrom,ειναι ενα τιμιο λεει μηχανακι,αλλα πλεον ξεπερασμενο βαρυ και βαρετο.

sisos
22/12/2021, 20:30
Παρεπιπτόντως, αντί για vstrom (λόγω δικαβαλου) γιατί δε ρίχνεις και μια μάτια στο καινούργιο το triumph tiger sport 660. Με Conti trail attack λάστιχάκια θα έχεις ακριβώς αυτό που ζητάς
Ευχαριστω,θα το κοιταξω και αυτο

sisos
22/12/2021, 20:31
Το setup που εχουν ειναι αυτο του Χελιωτη, δηλ προς το μαλακοτερο. Αλλα το προβλημα της ανεσης ειναι κυριως η σελα και μετα οι αναρτησεις, και το θεμα της σελας τοχει αναφερει η πλειοψηφια των κατοχων. Το τι ειναι ανετο και τι ενοχλει εχει παντα μια δοση υποκειμενικοτητας, η συνισταμενη ενδιαφερει.
Αν την πας τη σελα,σε εναν σελα,δεν θα την βελτιωσει?

sisos
22/12/2021, 20:33
Με το Τενερέ είναι όλα μα όλα πιο απολαυστικά…μονοκάβαλος. Δικάβαλο σίγουρα Vstrom. Αλλά πολύ βαρετό ρε φίλε.
Το οτι ειναι βαρετο το vstrom,φταιει η γεωμετρια του?

sisos
22/12/2021, 20:34
Για τη χρήση που περιγράφεις είναι πραγματικά το VSTROM. Το VSTROM θα είναι καλύτερο στη κύλιση στην άσφαλτο, θα είναι πιο άνετο και θα φορτώνεται καλύτερα.
Αφού το 90% θα είναι ασφάλτινο ταξίδι και το 10% θα είναι χωμάτινη επαφή (και αυτή από ότι κατάλαβα δασικός δρόμος) θα προτιμήσεις το τμήμα που θα απολαμβάνεις περισσότερο και χρονικά και χιλιομετρικά.
Ευχαριστουμε παρα πολυ

XLGeorge
22/12/2021, 21:00
Αν την πας τη σελα,σε εναν σελα,δεν θα την βελτιωσει?

Οι φιλοι και αλλοι κατοχοι που ξερω δεν εχουν βρει ακομη ακρη για βελτιωση σελας που διατηρει το χαρακτηρα της μηχανης και συνεχιζει να βολευει στο χωμα, δηλ δεν την κανει πχ touring δυο επιπεδων οπως καποια XRV750 με τετοιες - μπλιαχ - σελες. Ενας απο τους γνωστους που το εχουν φοραει προς το παρον ποδηλατικο κολαν κατω απο το παντελονι για μεγαλες ασφαλτινες αποστασεις και ειναι σε επαφη με γνωστο αθηναϊκο σελομαγαζο προσπαθωντας να βρει λυση.

ptc
23/12/2021, 10:29
Αφού ρε Κώστα το Yamaha θέλεις, τι το άνοιξες το νήμα; :p

Όποιος σου λέει για στρώμα του κάνεις αντίλογο, οπότε εγώ βλέπω κάποιον που ουσιαστικά έχει αποφασίσει τι θέλει κι απλά ήρθε εδώ για επιβεβαίωση. Άλλο που δε σου βγήκε. Οπότε πήγαινε χτύπα το και καλά χιλιόμετρα.

ΥΓ:Πρακτικά το Suzuki θα σου κάνει τη δουλειά σου καλύτερα, αλλά συμφωνώ πως είναι σαν ανάποδο γαμώτο. Οπότε σε καταλαβαίνω που θες το 700.

Panos76
23/12/2021, 11:33
Αφού ρε Κώστα το Yamaha θέλεις, τι το άνοιξες το νήμα; :p

Όποιος σου λέει για στρώμα του κάνεις αντίλογο, οπότε εγώ βλέπω κάποιον που ουσιαστικά έχει αποφασίσει τι θέλει κι απλά ήρθε εδώ για επιβεβαίωση. Άλλο που δε σου βγήκε. Οπότε πήγαινε χτύπα το και καλά χιλιόμετρα.

ΥΓ:Πρακτικά το Suzuki θα σου κάνει τη δουλειά σου καλύτερα, αλλά συμφωνώ πως είναι σαν ανάποδο γαμώτο. Οπότε σε καταλαβαίνω που θες το 700.

Συμφωνώ με 1000. Πάντα το πήγαινα το τενερέ και θα το τσίμπαγα με κλειστά μάτια και ας είχε και πέτρες για σέλα.

Αυτή η λύση λέει τίποτα; (https://seatconcepts.com/collections/yamaha-super-tenere/products/yamaha-2020-21-t700-sport-touring)

sisos
23/12/2021, 14:00
Αφού ρε Κώστα το Yamaha θέλεις, τι το άνοιξες το νήμα; :p

Όποιος σου λέει για στρώμα του κάνεις αντίλογο, οπότε εγώ βλέπω κάποιον που ουσιαστικά έχει αποφασίσει τι θέλει κι απλά ήρθε εδώ για επιβεβαίωση. Άλλο που δε σου βγήκε. Οπότε πήγαινε χτύπα το και καλά χιλιόμετρα.

ΥΓ:Πρακτικά το Suzuki θα σου κάνει τη δουλειά σου καλύτερα, αλλά συμφωνώ πως είναι σαν ανάποδο γαμώτο. Οπότε σε καταλαβαίνω που θες το 700.

Φιλε μου ptc.ειμαι στα 50 βαδιζω στα 51.θα τα οδηγησω και τα δυο.μ αρεσει το ασπροκοκκινο tenere ,λες να με κραξουν οταν με δουν ν τ οδηγω κοτζαμ κολογερος?

THRESH
23/12/2021, 16:45
οι γάλλοι στο συγκριτικό ψηφίζουν σε γενικές γραμμές έρημο (Τενερε) , κυρίως λόγω του διασκεδαστικού χαρακτήρα του που οφείλεται για άλλη μια φορά στο μοτέρ του.

https://www.motoservices.com/dossiers-moto/Comparatif-Tenere-700-vs-790-Adventure-vs-V-Strom-650-comparo-match-Yamaha-KTM-Suzuki.htm

απ'ότι είδα , το Σουζούκι είναι πιο άνετο και έχει καλύτερη ανεμοκάλυψη , πιο στρωτό στο δρόμο.

Το Τενερέ υπερέχει σε μοτέρ, είναι πιο ελαφρύ και έχει τις καλύτερες δυνατότητες στο χώμα.

Το ΚΤΜ δεν το αναλύω , δε μας αφορά :lol:

ΥΓ το καλοκαίρι μου είχε πει έμπορος οτι είχε ξεπουλήσει το Τ700, απο 2022 και μετά. Ελπίζω να εξομαλύνθηκε η κατάσταση.

mike_4
23/12/2021, 16:50
Φιλε μου ptc.ειμαι στα 50 βαδιζω στα 51.θα τα οδηγησω και τα δυο.μ αρεσει το ασπροκοκκινο tenere ,λες να με κραξουν οταν με δουν ν τ οδηγω κοτζαμ κολογερος?

Ρε άσε τους να λένε ό,τι θέλουν, η ζωή είναι μικρή για να μη βγάζουμε γούστα φοβούμενοι τι θα πουν οι άλλοι :beer::beer:

Όπως σου έγραψαν από πάνω, πιο λογική κίνηση το V-Strom για τη χρήση που περιγράφεις , αλλά....Καλορίζικο το Yamaha!

STF
23/12/2021, 18:32
Να θυμίσω ότι η μοτοσυκλέτα δεν αλλάζει σε τίποτα τις πραγματικές μας ανάγκες, όπως και τις πραγματικές μας δυνατότητες. Αν τα γούστα μεταφράζονται σε οφθαλμόλουτρο τότε το σέβομαι και πάω πάσο.
Πάντως άλματα και μονοπατάδες το T700 από μόνο του δε κάνει.
Στη θέση του Κώστα θα κράταγα ένα screenshot για να έχει να δώσει κάτι στη σύζηγο όταν θα κρατάει τη παντόφλα, να ξέρει προς τα που να δείξει τουλάχιστον.

billy84
23/12/2021, 18:56
Φιλε μου ptc.ειμαι στα 50 βαδιζω στα 51.θα τα οδηγησω και τα δυο.μ αρεσει το ασπροκοκκινο tenere ,λες να με κραξουν οταν με δουν ν τ οδηγω κοτζαμ κολογερος?



The only difference between men and boys is the price of their toys! ;)

Maradi
23/12/2021, 19:16
Φιλε μου ptc.ειμαι στα 50 βαδιζω στα 51.θα τα οδηγησω και τα δυο.μ αρεσει το ασπροκοκκινο tenere ,λες να με κραξουν οταν με δουν ν τ οδηγω κοτζαμ κολογερος?

Είμαι στα 56 με το ασπροκόκκινο και χεστηκα τι θα πουν οι άλλοι. Κάνε το κουμάντο σου φιλε πριν είναι αργά.

Vstrommer71
23/12/2021, 22:00
Οπότε ΔΕΝ το παίρνουμε για να μην λένε καλώστα τα γερόντια με τα Γιαμάχα:lol:
(Εγώ πάντως εύχομαι στα 56 μου να είμαι με το 450 Rally Factory,το πΕρτικαλί εννοείται)

panavour
23/12/2021, 22:05
Παρε οτι γουσταρεις να το χαρεις,μεχρι να παρεις αυτο που θα σου πει η γυναικα σου,αν δεν βολευεται.ΝΟΜΟΣ για ΛΙΓΩΤΕΡΗ γκρινια.:wave2:

fatsas35
23/12/2021, 22:54
Η λογική λέει vstrom.Αν η καρδιά λεει tenere πάρε το tenere γτ κάθε φορά που θα το βλέπεις θα λες τι βλακεια έκανες που δεν το πηρες..

ptc
24/12/2021, 00:40
Φιλε μου ptc.ειμαι στα 50 βαδιζω στα 51.θα τα οδηγησω και τα δυο.μ αρεσει το ασπροκοκκινο tenere ,λες να με κραξουν οταν με δουν ν τ οδηγω κοτζαμ κολογερος?

Ζμπούτσασ. :D

Ωραίο το άσπρο-κόκκινο όντως. :beer:

sisos
24/12/2021, 09:21
Παιδια ωρα καλη σε ολους.να κανω μια αδιακριτη ερωτηση.πλην κατοχων των vstrom, tenere,οσοι συμμετεχετε στη συζητηση,τα εχετε οδηγησει και τα δυο?

panavour
24/12/2021, 09:29
Eγω κανένα,αλλά δεν εξέφρασα ειδική άποψη.

doctoras
24/12/2021, 10:02
Παιδια ωρα καλη σε ολους.να κανω μια αδιακριτη ερωτηση.πλην κατοχων των vstrom, tenere,οσοι συμμετεχετε στη συζητηση,τα εχετε οδηγησει και τα δυο?

Αν σε πουνε αλλοι ναι ή αλλοι οχι
Τι συμπέρασμα εσυ θα βγαλεις για τους μεν & δε?

gior-gos
24/12/2021, 10:18
Παιδια ωρα καλη σε ολους.να κανω μια αδιακριτη ερωτηση.πλην κατοχων των vstrom, tenere,οσοι συμμετεχετε στη συζητηση,τα εχετε οδηγησει και τα δυο?

Κανένα απ τα 2.

PaNick67
24/12/2021, 11:26
Φιλε μου ptc.ειμαι στα 50 βαδιζω στα 51.θα τα οδηγησω και τα δυο.μ αρεσει το ασπροκοκκινο tenere ,λες να με κραξουν οταν με δουν ν τ οδηγω κοτζαμ κολογερος?

ΖΜΠΟΥΤΣΑΣ τι θα πουν οι αλλοι αδερφε! Ζουμε για εμας και τους αγαπημενους μας οχι για τους αλλους!

Μηχανη αγοραζουμε αυτη που μας αρεσει και επειδη μας αρεσει συνηθιζουμε τις οποιες ιδιαιτεροτητες της.
Αυτη τη συμβουλη μου την εδωσε φιλο πριν 25 χρονια και με βαση αυτη πηρα τοτε μια Africa Twin 750.
Εμαθα με αυτη να ταξιδευω διπλος και να σταματω οταν γυριζα σε ρεζερβα, πατησα χωμα μονος και με συνεπιβατη, μπηκα σε ποταμι, επεσα και το φχαριστηθηκα! Η μοτο δεν υπαρχει πια, εγινε σκραπ μετα απο στουκα αλλα ακομα οταν βλεπω καμια πρασινη με πορτοκαλι φλογες, ενα σκιρτημα το νιωθω.

Αφου το Tenere γουσταρεις αυτο να παρεις! 1000 φορες να συμβιβαστεις για κατι που γουσταρεις παρα να παρεις κατι που οταν το παρκαρεις δεν γυρνας να το κοιταξεις.

sisos
24/12/2021, 12:43
ΖΜΠΟΥΤΣΑΣ τι θα πουν οι αλλοι αδερφε! Ζουμε για εμας και τους αγαπημενους μας οχι για τους αλλους!

Μηχανη αγοραζουμε αυτη που μας αρεσει και επειδη μας αρεσει συνηθιζουμε τις οποιες ιδιαιτεροτητες της.
Αυτη τη συμβουλη μου την εδωσε φιλο πριν 25 χρονια και με βαση αυτη πηρα τοτε μια Africa Twin 750.
Εμαθα με αυτη να ταξιδευω διπλος και να σταματω οταν γυριζα σε ρεζερβα, πατησα χωμα μονος και με συνεπιβατη, μπηκα σε ποταμι, επεσα και το φχαριστηθηκα! Η μοτο δεν υπαρχει πια, εγινε σκραπ μετα απο στουκα αλλα ακομα οταν βλεπω καμια πρασινη με πορτοκαλι φλογες, ενα σκιρτημα το νιωθω.

Αφου το Tenere γουσταρεις αυτο να παρεις! 1000 φορες να συμβιβαστεις για κατι που γουσταρεις παρα να παρεις κατι που οταν το παρκαρεις δεν γυρνας να το κοιταξεις.

Οτι καλυτερο εχω ακουσει.πραγματικα ποσο δικιο εχεις

billy84
24/12/2021, 13:30
Παιδια ωρα καλη σε ολους.να κανω μια αδιακριτη ερωτηση.πλην κατοχων των vstrom, tenere,οσοι συμμετεχετε στη συζητηση,τα εχετε οδηγησει και τα δυο?


Τα έχω οδηγήσει και τα δύο. Το τενερε και σε δύσβατο χωματόδρομο.

sisos
24/12/2021, 15:08
Τα έχω οδηγήσει και τα δύο. Το τενερε και σε δύσβατο χωματόδρομο.
Για πες μας τις εντυπωσεις?

black sheep
24/12/2021, 15:28
Ίδιο δίλημμα πριν από κάτι μήνες, πήρα vstrom. Πιο άνετο, φορτώνεται καλύτερα, και προσωπικά με τίποτα σαμπρέλα σε μηχανή πάνω από 200 κιλα. Όσο αφορά το χώμα σίγουρα δεν έχει τις δυνατότητες του τενερε κυρίως λόγω αναρτήσεων κι όχι τόσο λόγω βαρους, αλλά με ένα χωμάτινο λάστιχα κι κάνεις πολύ ωραία πράγματα

sisos
24/12/2021, 15:30
Ίδιο δίλημμα πριν από κάτι μήνες, πήρα vstrom. Πιο άνετο, φορτώνεται καλύτερα, και προσωπικά με τίποτα σαμπρέλα σε μηχανή πάνω από 200 κιλα. Όσο αφορά το χώμα σίγουρα δεν έχει τις δυνατότητες του τενερε κυρίως λόγω αναρτήσεων κι όχι τόσο λόγω βαρους, αλλά με ένα χωμάτινο λάστιχα κι κάνεις πολύ ωραία πράγματα

Καλοταξιδο φιλε μου.

black sheep
24/12/2021, 16:00
Καλοταξιδο φιλε μου.
Να σαι καλά!

billy84
24/12/2021, 17:20
Για πες μας τις εντυπωσεις?


Το θέμα δεν είναι οι δικές μου εντυπώσεις αλλά οι δικές σου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να τα δοκιμάσεις και τα δύο.

sisos
24/12/2021, 17:34
Το θέμα δεν είναι οι δικές μου εντυπώσεις αλλά οι δικές σου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να τα δοκιμάσεις και τα δύο.

Δοκιμασα το vstrom φιλε μου.

basilis_k6
24/12/2021, 18:04
Ανουσιο το δίλημμα. Η χρηση που λες δεν ειναι για τενερε. Επίσης δρομο 500χλμ με τι λαστιχα θα κανεις? Γιατι αν συγκρινουμε τα δυο μηχανακια με μαμα λαστιχα τοτε το στρομ δεν βγαινει ευκολα χωμα αλλα αν βαλουμε τακουνακι οπως στο τενερε παει μια χαρα. Οι έξτρα επιδοσεις του τενερε στο χωμα δεν σε ενδιαφερουν ουτωσ η αλλως αφου είσαι δικαβαλο. Εν ολιγοις αν παρεις το τενερε μονο χανεις, δεν κερδιζεις καπου. Ασε που θα σε βαλει η γυναικα να το πουλησεις γιατι δεν θα την παλευει εκει πανω.

sisos
24/12/2021, 18:50
Ανουσιο το δίλημμα. Η χρηση που λες δεν ειναι για τενερε. Επίσης δρομο 500χλμ με τι λαστιχα θα κανεις? Γιατι αν συγκρινουμε τα δυο μηχανακια με μαμα λαστιχα τοτε το στρομ δεν βγαινει ευκολα χωμα αλλα αν βαλουμε τακουνακι οπως στο τενερε παει μια χαρα. Οι έξτρα επιδοσεις του τενερε στο χωμα δεν σε ενδιαφερουν ουτωσ η αλλως αφου είσαι δικαβαλο. Εν ολιγοις αν παρεις το τενερε μονο χανεις, δεν κερδιζεις καπου. Ασε που θα σε βαλει η γυναικα να το πουλησεις γιατι δεν θα την παλευει εκει πανω.
Αν τα χλμ τα εκανα μονος μου?

basilis_k6
24/12/2021, 19:12
Αν τα χλμ τα εκανα μονος μου?

μονος σου εφοσον εχεις ερωτευτει το τενερε θα το αντέξεις γιατι απλα το γουσταρεις αλλα δεν ειναι για ταξιδια. βεβαια τα 500χλμ εγω τα μεταφραζω σε 200+ εθνικη και το λεω. αν εσυ πας μονο επαρχιακο μια χαρα θα περάσεις.

doctoras
24/12/2021, 19:36
Ψυχογράφημα, χαρας τα κουραγια σας

panavour
24/12/2021, 19:54
Βαρατε με κι ας κλαίω είσαι ρε μπαγασα,αφού το θέλεις πάρτο,ότι και να σου λένε οι άλλοι.Σιγουρα τρακτέρωτο λάστιχο 19ρης τροχός για δικάβάλλο ταξίδι σε εθνικές με υψηλές ταχύτητες δεν είναι και το καλύτερο,αλλά μπρος τα κάλλη τι είναι ο πονος;.

sisos
25/12/2021, 08:52
Βαρατε με κι ας κλαίω είσαι ρε μπαγασα,αφού το θέλεις πάρτο,ότι και να σου λένε οι άλλοι.Σιγουρα τρακτέρωτο λάστιχο 19ρης τροχός για δικάβάλλο ταξίδι σε εθνικές με υψηλές ταχύτητες δεν είναι και το καλύτερο,αλλά μπρος τα κάλλη τι είναι ο πονος;.

Χρονια πολλα.το σιγουρα τρακτερωτο λαστιχο 19αρης δικαβαλλο κτλ που εγραψες σε ποιο μχν απευθηνεσαι

doctoras
25/12/2021, 09:06
Χρονια πολλα.το σιγουρα τρακτερωτο λαστιχο 19αρης δικαβαλλο κτλ που εγραψες σε ποιο μχν απευθηνεσαι

δικάβαλο
19ρης
τρακτερωτό
μχν

χμμμμμμμμμμμμ..................:a021:
:lol:

sisos
25/12/2021, 09:12
δικάβαλο
19ρης
τρακτερωτό
μχν

χμμμμμμμμμμμμ..................:a021:
:lol:

Καταλαβα.για το vstrom παει το σχολιο

panavour
25/12/2021, 10:04
21 τροχό έχει ακόμα χειρότερα για δρόμο και ταξίδι.

sisos
25/12/2021, 10:45
21 τροχό έχει ακόμα χειρότερα για δρόμο και ταξίδι.

Συγγνωμη δλδ απο ποσα χλμ και πανω λεγεται ταξιδι μια διαδρομη

panavour
25/12/2021, 10:52
Απ' όσα αντέχει ο κ@λος του καθενός.

νεοσσός
25/12/2021, 11:48
Συγγνωμη δλδ απο ποσα χλμ και πανω λεγεται ταξιδι μια διαδρομη
Αισθάνθηκα μία προμνησία με την ερώτησή σου. Ένα κλικ πιο δίπλα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160752) είχαμε ανοίξει σχετική κουβέντα, που κατέληξε σε τσακωμό και τώρα μερικοί δεν μιλιούνται μεταξύ τους. :p


Σχετικά με το V-Strom, δοκίμασε πρόσφατα με επιτυχία στατική πτώση ένας συμφορουμήτης (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150006&page=89) και δεν έπαθε τίποτα. Αντέχει στις δεξιές στατικές πτώσεις. Στις αριστερές θέλει προσοχή διότι φεύγει η φύσα του συμπλέκτη (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=52746).

Vstrommer71
25/12/2021, 20:12
Εγώ πάντως να διαβεβαιώσω ότι άντεξε ένα σωρό τουμπίδια και μερικές βαπτίσεις σε ποτάμια.

kordix
25/12/2021, 21:28
Κάνε υπομονή μέχρι να βγάλει η Yamaha το Τ7 σε έκδοση πιο ταξιδιαρικη με καλύτερη σέλα, πιο μεγάλο ρεζερβουάρ, καλύτερη ζελατίνα κτλ.

Κάπου είχα δει ότι κάνουν δοκιμές σε κάτι τέτοιο.

STF
25/12/2021, 22:32
Παιδια ωρα καλη σε ολους.να κανω μια αδιακριτη ερωτηση.πλην κατοχων των vstrom, tenere,οσοι συμμετεχετε στη συζητηση,τα εχετε οδηγησει και τα δυο?

Ναι και η ερώτηση δεν είναι αδιάκριτη.

Στο θέμα μας όμως... Εγώ δεν αισθάνθηκα ότι έχεις καταλήξει ακόμη και αισθητικά κάπου ή αν έχεις καταλήξει δεν είναι σε τέτοιο βαθμό ώστε να έχεις ψηθεί. Αλλιώς δε θα ανέβαζες το παρόν θέμα. Όπως είχαμε συζητήσει στο παρελθόν (οι δυο μας) υπάρχουν κι άλλες επιλογές στη κατηγορία. Μεταξύ των δυο πάντως και για τη χρήση που περιγράφεις υπερέχει ξεκάθαρα το V-Strom και μπορείς να βάλεις κάποια λάστιχα 50/50 ή 70/30 (άσφαλτο/χώμα) και να ταξιδέψεις άσφαλτο και να πατήσεις χώμα ασφαλώς. Το δίλημμα που βάζεις ενέχει σημαντικούς κινδύνους αυτό που σου αρέσει να πραγματικότητα μιας καθημερινότητας να σε κουράσει τόσο ώστε να απογοητευτείς, δε συγκρίνεις παρόμοιες μοτοσυκλέτες (και εκεί είναι που ελλοχεύει ο κίνδυνος).
Ο kordix παραπάνω σου έδωσε μια ωραία συμβουλή, ίσως θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή ακόμη.

sisos
26/12/2021, 09:14
Ναι και η ερώτηση δεν είναι αδιάκριτη.

Στο θέμα μας όμως... Εγώ δεν αισθάνθηκα ότι έχεις καταλήξει ακόμη και αισθητικά κάπου ή αν έχεις καταλήξει δεν είναι σε τέτοιο βαθμό ώστε να έχεις ψηθεί. Αλλιώς δε θα ανέβαζες το παρόν θέμα. Όπως είχαμε συζητήσει στο παρελθόν (οι δυο μας) υπάρχουν κι άλλες επιλογές στη κατηγορία. Μεταξύ των δυο πάντως και για τη χρήση που περιγράφεις υπερέχει ξεκάθαρα το V-Strom και μπορείς να βάλεις κάποια λάστιχα 50/50 ή 70/30 (άσφαλτο/χώμα) και να ταξιδέψεις άσφαλτο και να πατήσεις χώμα ασφαλώς. Το δίλημμα που βάζεις ενέχει σημαντικούς κινδύνους αυτό που σου αρέσει να πραγματικότητα μιας καθημερινότητας να σε κουράσει τόσο ώστε να απογοητευτείς, δε συγκρίνεις παρόμοιες μοτοσυκλέτες (και εκεί είναι που ελλοχεύει ο κίνδυνος).
Ο kordix παραπάνω σου έδωσε μια ωραία συμβουλή, ίσως θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή ακόμη.
Ευχαριστω STf..παρεπτιπτοντως ,με ολο το συμπαθειο προς κατοχους του strom.μετα απο τεστ που του εκανα...δυσκολα τα πραγματα.

νεοσσός
26/12/2021, 09:52
Ευχαριστω STf..παρεπτιπτοντως ,με ολο το συμπαθειο προς κατοχους του strom.μετα απο τεστ που του εκανα...δυσκολα τα πραγματα.
Τι δε σου άρεσε; Σε ποιες μοτοσυκλέτες είχες βρει κάτι καλύτερο;

ptc
26/12/2021, 09:56
Ευχαριστω STf..παρεπτιπτοντως ,με ολο το συμπαθειο προς κατοχους του strom.μετα απο τεστ που του εκανα...δυσκολα τα πραγματα.

Ενώ πριν το τεστ ήταν μάχη για photo finish.:D

Εγώ το στρώμα εχω οδηγήσει. Ογκώδες μεν, άνετο δε. Για το Yamaha η εμπειρία μου περιορίζεται στο μοτέρ του ως πρώην κάτοχος ΜΤ07. Το πιο ισορροπημένο-ολοκληρωμένο-ευχάριστο μοτέρ που εχω οδηγήσει.

sisos
26/12/2021, 10:22
Τι δε σου άρεσε; Σε ποιες μοτοσυκλέτες είχες βρει κάτι καλύτερο;
Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσε.τιμιο και ανετο.αλλα,με σιγουρια, αν το αγορασω, το εχω πουλησει σ ενα μηνα,ισως και λιγοτερο.

νεοσσός
26/12/2021, 11:00
Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσε.τιμιο και ανετο.αλλα,με σιγουρια, αν το αγορασω, το εχω πουλησει σ ενα μηνα,ισως και λιγοτερο.
Τι είναι εκείνο που αναζητάς, ώστε να σε κάνει να κρατήσεις μία μοτοσυκλέτα;

basilis_k6
26/12/2021, 13:10
Ευχαριστω STf..παρεπτιπτοντως ,με ολο το συμπαθειο προς κατοχους του strom.μετα απο τεστ που του εκανα...δυσκολα τα πραγματα.

Δεν ξερεις τι θες η δεν εχεις λεφτα για αυτο που θες η απλα θες τενερε και ψαχνεις να δικαιολογησεις την αγορα του.
Καλο κακο το στρομ ειναι αυτο που ηταν παντα και κανει ακριβως αυτο που υπόσχεται πολυ καλα. Αν περιμενες να οδηγησεις αφρικα με 9κ ευρω.... Ε απλα δεν γινετε.

sisos
26/12/2021, 13:49
Δεν ξερεις τι θες η δεν εχεις λεφτα για αυτο που θες η απλα θες τενερε και ψαχνεις να δικαιολογησεις την αγορα του.
Καλο κακο το στρομ ειναι αυτο που ηταν παντα και κανει ακριβως αυτο που υπόσχεται πολυ καλα. Αν περιμενες να οδηγησεις αφρικα με 9κ ευρω.... Ε απλα δεν γινετε.

Το αν ξερω η δεν ξερω η αν εχω λεφτα οπως λες ειναι καθαρα θεμα δικο μου και κανεις δεν σε εβαλε με το ζορι ουτε να διαβασεις ουτε να απαντησεις σε τπτ και πουθενα.

doctoras
26/12/2021, 16:05
Το αν ξερω η δεν ξερω η αν εχω λεφτα οπως λες ειναι καθαρα θεμα δικο μου και κανεις δεν σε εβαλε με το ζορι ουτε να διαβασεις ουτε να απαντησεις σε τπτ και πουθενα.

Ειναι πολυ λογικο να έρθουν τετοια ποστ σισε μου..το μοτο.γρ εκτελει εδω και χρονια λειτούργημα θα επρεπε να μετανοναστει σε μοτο-ψυχογράφημα.γρ

Το ξεψείρισμα θυμαμαι το εκανες σε παλιότερα θεματα για το versys300, cb500x..αν θες εμπειρία πρεπει να ξεκινήσεις απο καπου.

sisos
26/12/2021, 17:26
Ειναι πολυ λογικο να έρθουν τετοια ποστ σισε μου..το μοτο.γρ εκτελει εδω και χρονια λειτούργημα θα επρεπε να μετανοναστει σε μοτο-ψυχογράφημα.γρ

Το ξεψείρισμα θυμαμαι το εκανες σε παλιότερα θεματα για το versys300, cb500x..αν θες εμπειρία πρεπει να ξεκινήσεις απο καπου.
Δεν αμφιβαλω ουτε θελω να ερθω σε κοντρα και αντιπαραθεση με κανεναν μερες που ειναι γιορτινες.σιγουρα θα γινονται εδω ερωτησεις κουραστικες επαναλαμβανομενες καθοτι δεν ειμαστε ολοι γνωστες και βιρτουοζοι του αντικιμενου.απλα δεν χρειαζεται να μιλαμε ξαφνικα ετσι σε καποιον που..ουτε τον γνωριζουμε σε προσωπικο επιπεδο ουτε τι κρυβεται πισω απ αυτον τον ανθρωπο και ουτε ξερουμε πως θα το παρει.τεσπα κανενα προβλημα εκ μερους μου.ολα καλα.κι οσο αναφορα για τις παραπανω μοτο versys 300 cb500 κτλ.περασαν απ τα χερια μου και εφυγαν οπως ηρθαν.ολα καλα.και παλι ευχαριστω τους συντροχους για το χρονο και τις αποψεις τους.

doctoras
26/12/2021, 17:31
Αν αγοραζεις με τετοια συχνότητα δεν καταλαβαίνω που ειναι ο δισταγμός. Αγορασε Τ700/vstrom650 αν δε κανει το πουλας για το επομενο
Problem solved i guess

doctoras
26/12/2021, 17:32
Ομως μια φωτο απο τα μηχανακια που ειπες οτι αγορασες δε κερασες...
Σημειώνεται και αυτο

sisos
26/12/2021, 17:36
Ομως μια φωτο απο τα μηχανακια που ειπες οτι αγορασες δε κερασες...
Σημειώνεται και αυτο
Χαααχχχαααααχχα.εχεις δικιο.απλα ειμαι καπως διακριτικος σ αυτα.

sisos
26/12/2021, 17:37
Αν αγοραζεις με τετοια συχνότητα δεν καταλαβαίνω που ειναι ο δισταγμός. Αγορασε Τ700/vstrom650 αν δε κανει το πουλας για το επομενο
Problem solved i guess
Εννοεις και τα δυο??παναγια μου.δε μπορω με τπτ φιλε ειδικα τωρα.αν και θα τοθελα πολυ

νεοσσός
26/12/2021, 17:37
Βοήθησέ μας όμως λίγο περισσότερο, αναφέροντας ποια πιστεύεις ότι είναι τα χαρακτηριστικά που σε κερδίζουν σε μία μοτοσυκλέτα.

Ξεκινήσαμε με το σωστότερο τρόπο, εξετάζοντας τη χρήση που θα κάνεις και πολλοί σου είπαν ότι το V-Strom είναι καταλληλότερο μεταξύ των δύο. Το απέρριψες όμως, άρα το είδος της χρήσης δεν είναι η πρώτη προτεραιότητά σου, αλλά κάτι άλλο. Τι είναι αυτό;

Στην περίπτωση που μας πεις ότι δεν σου άρεσε ο κινητήρας, υπάρχει το NC που δουλεύει καλύτερα στις χαμηλές στροφές. Επίσης υπάρχει το Tracer 700 που δίνει το κάτι παραπάνω, καθώς και άλλες προτάσεις, ειδικά σε περισσότερα χρήματα, εάν κοιτάζουμε κυρίως άσφαλτο.

Αν πάλι δεν σου άρεσε το V-Strom λόγω δυνατοτήτων στο χώμα, πάλι πρέπει να εξετάσουμε διαφορετικές επιλογές ή να ανέβεις σε χρήματα και να πας σε Africa.

sisos
26/12/2021, 17:48
Βοήθησέ μας όμως λίγο περισσότερο, αναφέροντας ποια πιστεύεις ότι είναι τα χαρακτηριστικά που σε κερδίζουν σε μία μοτοσυκλέτα.

Ξεκινήσαμε με το σωστότερο τρόπο, εξετάζοντας τη χρήση που θα κάνεις και πολλοί σου είπαν ότι το V-Strom είναι καταλληλότερο μεταξύ των δύο. Το απέρριψες όμως, άρα το είδος της χρήσης δεν είναι η πρώτη προτεραιότητά σου, αλλά κάτι άλλο. Τι είναι αυτό;

Στην περίπτωση που μας πεις ότι δεν σου άρεσε ο κινητήρας, υπάρχει το NC που δουλεύει καλύτερα στις χαμηλές στροφές. Επίσης υπάρχει το Tracer 700 που δίνει το κάτι παραπάνω, καθώς και άλλες προτάσεις, ειδικά σε περισσότερα χρήματα, εάν κοιτάζουμε κυρίως άσφαλτο.

Αν πάλι δεν σου άρεσε το V-Strom λόγω δυνατοτήτων στο χώμα, πάλι πρέπει να εξετάσουμε διαφορετικές επιλογές ή να ανέβεις σε χρήματα και να πας σε Africa.
Ευχαριστω φιλε μου.μαλλον το κλειδωνω για τενερε,θ τ αλλαξω στο μελλον την ζελατινα αν χρειαστει και καμια επεμβαση στη σελλα συνεπιβατη,η θα παρω κατευθειαν την comfort που δινει η γιαμαχα,κι οπου μας βγαλει ο γιαλος. Οπως το βλεπω μαλλον τις περισσοτερες φορες θα οδηγαω μονος καθοτι η γηναικα θα δουλευει,σην της αλλης καλοδεχουμενο οτι και ναναι μου ειπε,μ αρεσει το στρομ αλλα ειναι πλεον ξεπερασμενο.βαρυ.και καπου χρειαζεται και κανα παιχνιδακι παραπανω.

νεοσσός
26/12/2021, 17:51
... καλοδεχουμενο οτι και ναναι μου ειπε ...
:a013: Μπράβο της.

sisos
26/12/2021, 18:01
:a013: Μπράβο της.
Ναι δεν εχει κανενα προβλημα.και τις δυο μοτο τις εχει δει.να στρωσω λεει το τενερε να κανουμε μια βολτουλα κι αν.αν.χρειασθει κανουμε επεμβαση στη σελα.μα ουτοσιαλλος ουτε τις ταξιδαρες κανουμε ουτε τριβαλιτσα κτλ.κρητη κατοικοεδρευουμε, οποτε, εδω εχει δρομους ασφσλτινους χωματινους κτλ, αλλα οχι τυπου εγναντιας

sisos
26/12/2021, 18:06
Στο κομματι βλαβων αξιοπιστιας κτλ το στρομ εχει πολυ καλη πορεια απ οτι διαβαζω.οσο για το γιαμαχα δεν ξερω τι λεει στο κομματι αυτο,

basilis_k6
26/12/2021, 18:38
Το αν ξερω η δεν ξερω η αν εχω λεφτα οπως λες ειναι καθαρα θεμα δικο μου και κανεις δεν σε εβαλε με το ζορι ουτε να διαβασεις ουτε να απαντησεις σε τπτ και πουθενα.

δεν ηθελα να σε προσβάλω. δεν ειναι κακο να μην ξέρεις τι θες. εγω ειμαι στην ιδια φαση με σενα (οντως δεν ξερω τι θέλω) και κοιταζα να παρω το τενερε. το στρομ το εχω ηδη και ηθελα να το αλλαξω. Για τους ίδιους λογους (ταξιδι με γυναικα κτλ) το απέρριψα. επισης κακο δεν ειναι να μην εχεις λεφτα γιαυτο που θες. πολλοι δεν εχουμε, μην πω όλοι. μακαρι να ηταν φθηνα τα μουλτιστραντα/1290/gs1200/αφρικα να παιρναμε ολοι να γουσταρουμε. δεν ειναι ομως και κοιτάμε στροματα και τενερε. παλι ομως ειναι μια αγορά αρκετων χρημάτων και το να παρεις κατι που σου αρεσει αλλα δεν σου κάνει αργα η γρηγορα θα ειναι κακή αγορά. οταν ομως λες οδηγησα το στρομ και το απερριψα ενω ζητάς μηχανη για δικαβαλο 500χλμ στα 9-10κ ευρω τοτε κάτι περίμενες να δεις που δεν υπαρχει στην κατηγορία αυτη. Αν ειναι βαρυ και ογκωδες ειναι γιατι ετσι ειναι τα μηχανακια που κανουν δικαβαλο 500χλμ ανετα. το τενερε δεν κανει ουτε 300. δεν το λεω εγω αλλα αυτοι που το έχουν. καλο χρυσο σε χαμηλες ταχυτητες και σε χωμα αλλα ειναι ενα μεγαλο εντουρο, ενα πραγματικο ον οφφ. το στρομ δεν ειναι τετοιο και γιαυτο ακριβως ειναι πιο καλο στο ταξιδι.

το οτι εισαι κρητη εγω τωρα το διαβαζω. αρχιζει να γινετε καλύτερη η αγορά του τενερε σιγα σιγα. μπες να δεις τι λεει για αυτα που κοιτας ο bgm https://www.youtube.com/c/BigRockMoto/videos
καλυτερο review δεν θα βρεις πουθενα.

sisos
26/12/2021, 18:53
δεν ηθελα να σε προσβάλω. δεν ειναι κακο να μην ξέρεις τι θες. εγω ειμαι στην ιδια φαση με σενα (οντως δεν ξερω τι θέλω) και κοιταζα να παρω το τενερε. το στρομ το εχω ηδη και ηθελα να το αλλαξω. Για τους ίδιους λογους (ταξιδι με γυναικα κτλ) το απέρριψα. επισης κακο δεν ειναι να μην εχεις λεφτα γιαυτο που θες. πολλοι δεν εχουμε, μην πω όλοι. μακαρι να ηταν φθηνα τα μουλτιστραντα/1290/gs1200/αφρικα να παιρναμε ολοι να γουσταρουμε. δεν ειναι ομως και κοιτάμε στροματα και τενερε. παλι ομως ειναι μια αγορά αρκετων χρημάτων και το να παρεις κατι που σου αρεσει αλλα δεν σου κάνει αργα η γρηγορα θα ειναι κακή αγορά. οταν ομως λες οδηγησα το στρομ και το απερριψα ενω ζητάς μηχανη για δικαβαλο 500χλμ στα 9-10κ ευρω τοτε κάτι περίμενες να δεις που δεν υπαρχει στην κατηγορία αυτη. Αν ειναι βαρυ και ογκωδες ειναι γιατι ετσι ειναι τα μηχανακια που κανουν δικαβαλο 500χλμ ανετα. το τενερε δεν κανει ουτε 300. δεν το λεω εγω αλλα αυτοι που το έχουν. καλο χρυσο σε χαμηλες ταχυτητες και σε χωμα αλλα ειναι ενα μεγαλο εντουρο, ενα πραγματικο ον οφφ. το στρομ δεν ειναι τετοιο και γιαυτο ακριβως ειναι πιο καλο στο ταξιδι.

το οτι εισαι κρητη εγω τωρα το διαβαζω. αρχιζει να γινετε καλύτερη η αγορά του τενερε σιγα σιγα. μπες να δεις τι λεει για αυτα που κοιτας ο bgm https://www.youtube.com/c/BigRockMoto/videos
καλυτερο review δεν θα βρεις πουθενα.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.εγω το πηρα στραβα,καθοτι δεν ειμαι και στα καλυτερα μου τον τελευταιο καιρο.τωρα.στο κομματι του στρομ,το καταλαβα οτι το εχεις.το μχν το εχω ζησει αρκετα.ανετο βολευτικο ολοι λιγο πολυ το γνωριζουμε,αλλα μεχρι εκει τπτ παραπανω τπτ παρακατω.οσο ειχα μαζι του βιωσει, απο φιλους συγγενεις κτλ,στο τελος το βαριομουνα παντα μα παντα.αν και ειμαι fan του συγκεκριμενου.παντα οποτε ειχα την ευκαρια να το οδηγησω και σε μεγαλες σχετικα διαδρομες στο τελος με επιανε νυστα χαλαρωση.χαααχχχααα.απλα ηθελα και την απεναντι γνωμη θετικη η αρνητικη καλοδεχουμενη φυσικα

basilis_k6
26/12/2021, 19:50
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.εγω το πηρα στραβα,καθοτι δεν ειμαι και στα καλυτερα μου τον τελευταιο καιρο.τωρα.στο κομματι του στρομ,το καταλαβα οτι το εχεις.το μχν το εχω ζησει αρκετα.ανετο βολευτικο ολοι λιγο πολυ το γνωριζουμε,αλλα μεχρι εκει τπτ παραπανω τπτ παρακατω.οσο ειχα μαζι του βιωσει, απο φιλους συγγενεις κτλ,στο τελος το βαριομουνα παντα μα παντα.αν και ειμαι fan του συγκεκριμενου.παντα οποτε ειχα την ευκαρια να το οδηγησω και σε μεγαλες σχετικα διαδρομες στο τελος με επιανε νυστα χαλαρωση.χαααχχχααα.απλα ηθελα και την απεναντι γνωμη θετικη η αρνητικη καλοδεχουμενη φυσικα

θα σου έλεγα να περιμένεις το νεο τρανσαλπ που λογικα θα ερθει το καλοκαιρι η σε ενα χρονο αλλα δεν θα εχει κατι περισσοτερο απο το στρομ σε αυτα που ζητας. αν θες να σε εξιτάρει τοτε για να παντρεψεις και το ταξιδι με γυναικα και πραγματα και ανεση κτλ θα πρεπει να δεις κατι πιο ακριβο. το triumph rally 900 ειναι πολύ δυνατη επιλογη αλλα φλερταρεις σε τιμες αφρικα πλεον. βεβαια ειναι πιο σπορ αλλα δεν γράφει χοντα πανω. ασε που στην κρητη δεν ξερω και που θα κανεις σερβις η ποσο θα χρεωνουν για δαυτο. παρε ενα tracer 2017 και πετα πανω ενα 50/50 λαστιχο και ειμαι βεβαιος οτι θα καραγουστάρεις.

THRESH
26/12/2021, 19:54
δεν καταλαβαίνω προσωπικά γιατί προβληματίζεστε με το Τενερέ :lol:

άμα δεν του κάνει , το πουλάει και το αγοράζουν την άλλη μέρα , η ζήτηση που έχει είναι πολύ μεγάλη και οι παραγγελίες δεν έρχονται πολύ σύντομα

αν κρίνω και απο το ΜΤ-07 , θα κρατήσει εύκολα την αξία του, σχεδόν παρανοικά

sisos
26/12/2021, 20:11
θα σου έλεγα να περιμένεις το νεο τρανσαλπ που λογικα θα ερθει το καλοκαιρι η σε ενα χρονο αλλα δεν θα εχει κατι περισσοτερο απο το στρομ σε αυτα που ζητας. αν θες να σε εξιτάρει τοτε για να παντρεψεις και το ταξιδι με γυναικα και πραγματα και ανεση κτλ θα πρεπει να δεις κατι πιο ακριβο. το triumph rally 900 ειναι πολύ δυνατη επιλογη αλλα φλερταρεις σε τιμες αφρικα πλεον. βεβαια ειναι πιο σπορ αλλα δεν γράφει χοντα πανω. ασε που στην κρητη δεν ξερω και που θα κανεις σερβις η ποσο θα χρεωνουν για δαυτο. παρε ενα tracer 2017 και πετα πανω ενα 50/50 λαστιχο και ειμαι βεβαιος οτι θα καραγουστάρεις.
Δεν υπαρχει αντιπροσωποια εδω triumph δυστηχως.

basilis_k6
26/12/2021, 20:22
δεν καταλαβαίνω προσωπικά γιατί προβληματίζεστε με το Τενερέ :lol:

άμα δεν του κάνει , το πουλάει και το αγοράζουν την άλλη μέρα , η ζήτηση που έχει είναι πολύ μεγάλη και οι παραγγελίες δεν έρχονται πολύ σύντομα

αν κρίνω και απο το ΜΤ-07 , θα κρατήσει εύκολα την αξία του, σχεδόν παρανοικά

φερνουν πολύ λιγα κομμάτια. εγω πιστευω θα πουλήσει πολύ λιγοτερο απο όσο φανταζόμαστε. στο δρομο ακομα δεν βλεπεις κανενα παρολο που σου λενε οτι ολα εχουν ξεπουλησει κτλ. τιμη ναι θα κραταει γιατι ειναι mid range yamaha. παντα κρατάνε τιμη.

kordix
26/12/2021, 22:32
φερνουν πολύ λιγα κομμάτια. εγω πιστευω θα πουλήσει πολύ λιγοτερο απο όσο φανταζόμαστε. στο δρομο ακομα δεν βλεπεις κανενα παρολο που σου λενε οτι ολα εχουν ξεπουλησει κτλ. τιμη ναι θα κραταει γιατι ειναι mid range yamaha. παντα κρατάνε τιμη.

Eχει ξεπουλήσει γενικώς, δεν προλαβαίνει το εργοστάσιο να φτιάξει στοκ.

gior-gos
26/12/2021, 23:10
Υπάρχει πρόβλημα με τα μικροτσίπ. Τις προάλλες μίλαγα μ ένα παλικάρι που δουλεύει σε αντιπροσωπεία πιάτζιο και μου είπε ότι τα εργοστάσια έχουν έτοιμες μηχανές που δεν μπορούν να διώξουν γιατί περιμένουν τα μικροτσίπ. Απ ό,τι διάβασα, η κατάσταση θα συνεχιστεί και το α 6μηνο του 22 και αναμένεται ομαλοποίηση το 23.

THRESH
27/12/2021, 08:21
Η κατάσταση με τις παραγγελίες , είναι πρίν τα προβλήματα με τα τσιπ των τελευταίων μηνών.

Ιούνιο άμα έκανες παραγγελία, πήγαινε για Γενάρη 2022.

Γι'αυτό λέω ότι και το μτχ θα πουληθεί πολύ εύκολα , άπαξ κ παραλάβεις πρώτα και καταλήξεις ότι δε σου κάνει ( που οι κριτικές είναι διθυραμβικές όσες έχω δεί )

panavour
27/12/2021, 08:29
Tο παίρνεις σήμερα Δευτέρα πρωι,δεν σου κάνει,το πουλάς αύριο Τρίτη πρωί, σε πλειστηριασμο,και βγάζεις και κάνα χιλιάρικο παραπάνω γιατί ήταν και το τελευταίο στην εκθεση.:lol::lol::lol:

gior-gos
27/12/2021, 09:06
Η κατάσταση με τις παραγγελίες , είναι πρίν τα προβλήματα με τα τσιπ των τελευταίων μηνών.

Ιούνιο άμα έκανες παραγγελία, πήγαινε για Γενάρη 2022.

Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα με τα μικροτσίπ ξεκίνησε στις πρώτες καραντίνες (αρχές του 20) λόγω της αύξησης της ζήτησης των ηλεκτρονικών συσκευών. Τότε παρατηρήθηκαν οι πρώτες μεγάλες καθυστερήσεις. Δύσκολο να ξέρουμε με σιγουριά βέβαια.

THRESH
27/12/2021, 13:16
Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα με τα μικροτσίπ ξεκίνησε στις πρώτες καραντίνες (αρχές του 20) λόγω της αύξησης της ζήτησης των ηλεκτρονικών συσκευών. Τότε παρατηρήθηκαν οι πρώτες μεγάλες καθυστερήσεις. Δύσκολο να ξέρουμε με σιγουριά βέβαια.

απο τότε είχαμε θέματα με τα τσιπ ? σαν τις κάρτες της Nvidia (και γενικά τη τραγική κατάσταση στις GPU τα τελευταία χρόνια) :lol:

ο αντιπρόσωπος μου έλεγε για την πολύ υψηλή ζητηση , μαζι με τι τους έλεγαν στη Yamaha Ολλανδιας, ωραία πράματα !

νεοσσός
27/12/2021, 13:35
Είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων.

1) Αυξήθηκε η ζήτηση σε όσα παρελκόμενα έχουν να κάνουν με εργασία/εκπαίδευση από το σπίτι και διασκέδαση σε αυτό. Κάμερες, υπολογιστές, κάρτες γραφικών, παιχνιδομηχανές (και ποδήλατα, που δεν έχουν σχέση με ολοκληρωμένα κυκλώματα).

2) Μειώθηκε η παραγωγή λόγω κορωνοϊού, με τα εργοστάσια να δουλεύουν με μειωμένο προσωπικό.

3) Οι σπάνιες γαίες, που χρειάζονται για τους επεξεργαστές, αρχικά δεν ήταν τόσο σπάνιες. Όμως, πριν από μερικά χρόνια, η Κίνα έριξε τις τιμές εξόρυξης, έκλεισε τις άλλες εταιρείες και τώρα έχει μονοπώλιο από το οποίο κρεμόμαστε όλοι. Αν μειώσει την εξόρυξη, σπανίζουν πιο πολύ οι ...σπάνιες γαίες.

4) Πέρα από τους έγκλειστους στα σπίτια gamers, αγοράζουν κάρτες γραφικών όσοι κάνουν εξορυξη κρυπτονομισμάτων. Τα bitcoin δεν συμφέρουν πλέον για εξόρυξη, αλλά συμφέρουν Ethereum και άλλα.