PDA

View Full Version : Της μηχανής οι ρόδες...



almalibera
15/03/2004, 21:00
..Συμπληρώστε το εσείς, γιατί για τον καθένα είναι διαφορετικό.
Για μένα πάντως σημαίνει πολλά..
Δεν είναι ένα απλό μέσον μετακίνησης που σε βοηθάει να μην κολλάς στο μποτιλιάρισμα, Είναι κάτι παραπάνω...Όχι, είναι πολλά παραπάνω που πολλοί δεν τα γνωρίζουν και να σας πω και κάτι? Καλύτερα! Γιατί αυτό μας κάνει και διαφέρουμε από τους υπόλοιπους.
Αλήθεια, τί σας κάνει να ξεφεύγετε μαζί της?
Τα ταξίδια? Οι βόλτες με άλλες μηχανές? Να τις «λίωνετε» στις πίστες? Να τις λασπώνετε στα χώματα? Όλα τα παραπάνω?
Ναι, πολύ θα θελα να είχα μια μηχανή που να τα κάνει όλα χωρίς να υστερεί πουθενά...(μάλλον ζητάω πολλά και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Χα! :) ).
Αλλά τα ταξίδια...το συναίσθημα που σε κυριεύει όταν είσαι καβάλα στην μηχανή είναι το πιο «φεύγα» απ’ όλα πιστεύω.

Ένα χρόνο με το ελαφάκι μου είχα κλείσει όταν πρωτοπήγα ταξίδι. Και όταν λεω «ταξίδι» εννοώ σε τόπους εκτός Αθηνών. Ε, 225 κυβικά είναι αυτά αλλά και Κόρινθο με έχει παει, και Ζάκυνθο (ναι, ναι...από Πελοπόνησο μεριά και το καραβάκι από Κυλίνη και όχι από Πειραιά όπως βιαστήκανε ορισμένοι «ειρωνάκιδες» να πουν :evil: ) και Πάτρα και Χαλκίδα και Γαλατά (αυτό το τελευταίο το πλήρωσα λίγο ακριβά...αχχ..). Ολ’ αυτά με την επιμονή μου και την λατρεία μου να πάω ταξίδι με την μηχανή μου.

Αλλά δύο είναι καλύτερα από έναν καμιά φορά.
Είναι πολύ όμορφο συναίσθημα όταν μοιράζεσαι την ομορφιά του κόσμου μαζί με το ταίρι σου ή τον φίλο σου. Αλήθεια έχετε συνειδητοποιήσει σε πόσο όμορφη χώρα ζούμε? Για το εξωτερικό δεν μιλάω μιας και δεν έχω παει ποτέ αλλά έχω ακούσει και δει πολλά. Μα ξέρετε πόση ομορφιά και αρμονία υπάρχει εκεί έξω από τα τείχη?( Μα τί λεω...φυσικά και ξέρετε..)
Λατρεύω να είμαι πάνω στην ταξιδιάρα και να φεύγω! Γουστάρω να αφήνουμε πίσω μας το τσιμεντένιο κλουβί και να πηγαίνουμε σε μέρη «ανοιχτά» και φωτεινά!!
Τρελαίνομαι, όταν έχει ηλιοφάνεια και θερμόμετρο που αγγίζει τους 20ο C, να ανεβαίνουμε πάνω στο ΧΧ και να εξαφανιζόμαστε! Να περνάμε μέσα από βουνά και λαγκάδια, κάτω από «δέντρινα γεφύρια», δίπλα από πέτρες ξεραμένες και απότομες από τον ήλιο και την ζέστη (αν και με φοβίζει λίγο το συγκεκριμένο) και ύστερα να ξεδιπλώνεται το απέραντο γαλάζιο...Όχι του ουρανού αλλά αυτό της θάλασσας. Αρχικά, να την κοιτάς από ψηλά...τόσο ήρεμη και τόσο γαλήνια...μαγεία. Και μετά να συνεχίζεις προς τα κάτω ώστε να φτάσεις στην δαντελένια της ακτή. Να μειώσεις τις στροφές, να ανοίξεις την ζελατίνα, να δεις και «μυρίζεις» την φύση, να βγάλεις stand και να κατέβεις να την αγγίξεις κιόλας. Πανέμορφη!
Ακόμα και τα χωριουδάκια έχουν την δική τους χάρη! Από μακριά βλέπεις μικρά άσπρα κουτάκια, όμοια μεταξύ τους, με κόκκινες σκεπές από πάνω, άλλα πιο ψηλά, άλλα πιο χαμηλά!
Πλησιάζοντας βλέπεις και τους κατοίκους της που σε κοιτάνε, οι ηλικιωμένοι συνήθως, σαν να έχεις έρθει από άλλον πλανήτη και δει το καλοκαίρι έχουν την απορία στο στόμα τους «Μα βρε παιδί μου, δεν σκας με τουτ πράμ που φοράς??» Χαχα!!
Παιδάκια που παίζουνε στους δρόμους και κάνουν στην άκρη να περάσεις κοιτώντας σε με δέος, κορίτσια στα ξύλινα και ξεθωριασμένα από τον ήλιο και τον χρόνο παράθυρα.
Εμένα μ’αρέσει να κοιτάω κιόλας μέσα στα νοικοκυριά!! Χα! Όπου βλέπω ανοιχτή πόρτα μπαίνει και το βλέμμα μου μέσα ωσάν καλεσμένο. Όχι από περιέργεια κακιά αλλά από ενδιαφέρον, με πόσα λίγα πράγματα μπορούν να είναι ευτυχισμένοι οι άνθρωποι. Αλήθεια, έχεις μιλήσει μαζί τους? Όλοι ευγενικοί και εξυπηρετικότατοι και προπάντων με το χαμόγελο στα χείλη!
Πραγματικά χαζεύω με όλα αυτά.

Συνεχίζοντας παραέξω μπορεί να συναντήσεις και κανά κοπάδι πρόβατα με τον βοσκό τους μπροστά μπροστά. Πάντα τους χαιρετάω και πάντα μου το ανταποδίδουν!
Στο δρόμο σου θα συναντήσεις και κάποιο εκκλησάκι! Συνήθως μικρά και γεμάτα από εικόνες. Θα ανάψεις και το κεράκι σου, θα πεις και ένα «Δόξα το Θεό» και μετά θα φύγεις.

Πραγματικά ξεφεύγεις με όλα αυτά. Και πώς να μην ξεφύγεις άλλωστε? Αφού είσαι μακριά από τα συνηθισμένα! Ειδικά όταν είσαι συνοδηγός έχεις μεγαλύτερη ευχέρεια στο να κοιτάς...Αλήθεια έχετε προσέξει όταν η μηχανή είναι εν κινήσει η άσφαλτος αντανακλά το φως και παίρνει τα χρώματα της ίριδας?

Και κάπως έτσι συνεχίζεις το ταξίδι σου μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου όπου τελικά, όπως λεει και ο ποιητής, μπορεί και να μην μετράει τόσο.

Με όπλα την μοτό και την καλή μας διάθεση: ΚΑΛΑ ΧΛΜ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
:beer:
:wave2:

bikersonly
15/03/2004, 21:23
...εξαφανίζουν τα όποια σύνορα της φαντασίας μας!

Σίγουρα μπορεί κάποιος να φτίαχνεται με πολλούς τρόπους από την μοτό του!Άλλος με μια ήρεμη βόλτα, άλλος με λιώσιμο σε πίστα ή δρόμο, άλλος με μια βόλτα στα βουνά και τις πλαγιές και άλλος με ταξίδια.
Προσωπικά έχοντας δοκιμάσει και ζήσει ήρεμες βόλτες, λιώσιμο στον δρόμο και σε πίστα έστω μια φορά, αυτό που πλέον με φτιάχνει είναι τα ταξίδια!
Και είναι το μοναδικό που δεν είχα πολυζήσει.Σπάνια πήγαινα ταξίδια με την μοτό μου.Και δεν έπαιζε ρόλο το ότι ήταν 400cc.Απλά σχεδόν συνέχεια επηρεαζόμουν από τους γύρω μου, γούσταρα και εγώ και πηγαίναμε σε συγκρεκριμένες διαδρομές μόνο και μόνο για σκίσιμο!Το τοπίο απλά το βλέπαμε που και που, τίποτα παραπάνω!

Εδώ και 4-5 μήνες περίπου αυτό που με τραβάει και με φτιάχνει είναι να μαζεύω χιλιόμετρα, ταξιδεύοντας παρέα με το κορίτσι μου και να γνωρίζω καινούργια μέρη.Ειλικρινά νιώθω αχόρταγος για χιλιόμετρα!Ακόμα δεν έχουμε επιστρέψει από εκδρομή και κανονίζουμε άλλη.Και τις καθημερινές χαζεύουμε τα ατέλειωτα φιλμ που τραβάμε και σχολιάζουμε. :winka:

Πολλές φορές κάθομαι στο net και ψάχνω πληροφορίες για δίαφορα μέρη ανά την Ελλάδα και βουρ σχεδιασμός για το πως θα πάμε.Μονοήμερη?Διήμερο?Καθώς και διαδρομές ώστε να μπορεί να πάιρνει και η Άρτεμις το ελαφάκι της μαζί και να πηγαίνουνε και παρείτσα και με τις δύο μοτό!! :winka:

AΛΛΑ ΜΕ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ ΜΕΡΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΥΣ ΜΑΚΡΙΝΟΥΣ

cityfly
15/03/2004, 21:36
της μηχανής οι ρόδες όσο γυρίζουνε
τις έννοιες από πάνω μας εξανεμίζουνε

Spazz
15/03/2004, 21:38
καλα εσυ εισαι τιγκα στα συναισθηματα!!!εγω τρελαινομαι να ερχεται το σ/κ να πηγαινω με παρεα στην πιστα η για καμια εντουραδα.καποιος να πεσει να τον σηκωσουμε.ναφευγουμε που και που απο την γη και να πεταμε......εστω και για δευτερολεπτανα γυρναω σπιτι γεματος λασπη, να βλεπω το πισω λαστιχο του julius να σκαβει(σε εφτιαξα ε) να παταμε ελαφακια απο πανω(σε εφτιαξα και εσενα) να κανω endo σε φαναρια σουζες αλητειες να ανεβαινω σε πεζοδρομια και να με βριζουν να μουτζωνω ταριφες και οσους δεν βγαζουν φλας να χαιρετιεμαι με αλλους χωματινους να καθαριζω την κοπελα μου(οχι ψεμματα προτιμω να βλεπω αλλους να το κανουν) να κανω παντιλικια να το ανοιγω το βραδυ και να ενοχλω την γειτονια.....(εκτος απο την δικια μου γιατι θα με κραξουν).να κανω burn out πριν αλλαξω λαστιχα να αραζω κατω απο το πευκο στην πεντελη και να βλεπω τους αλλους να σριβουνε(στα μπερμ, σκανκια) να τυχαινει καμια ομορφη καθως πρεπει κοπελα να κανει μαλακια και να την βριζω,να κανω endo μπροστα απο την πρεσβεια(δεν ξερω ποια ειναι) και να κοιτουν οι μπατσοφυλακες και να μην κανουν τιποτα, να χαζευω την φυση στην βαρυμπομπη παρεα με εναν nescafe φραπε(δεν πινω καφεδες απλως μου ρθε η διαφημιση)...............θα μπορουσα να γραφω για ωρες αλλα επειδη βαρεθηκατε να διαβαζετε.....και καποιοι ηδη προσπερασαν τις μαλακιες μου σταματαω εδω με ενα ομορφο eeeeeendoooo.ακουμπαω στο stand τις σκεψεις μου και τα ξαναλεμε αλλη φορα ........................δεν παει αλλο θα γραψω βιβλιο!!!!!



Υ.Γ.καλα ρε μαλακα καθισες και διαβασες ολη αυτη την μαλακια που εγραψα?πηρα το μηχανακι για να πηγαινω στην καφετερια να μαρσαρω σε κοπελες και gay και γενικα επειδη ειμαι ενας πλουσιος κωλομπαρας και δεν ξερω τι να κανω τα λεφτα μου.....

GST
15/03/2004, 21:50
ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΞΕΝΕΡΩΣΩ ΑΛΛΑ ΤΗΣΜΗΧΑΝΗΣ ΟΙ ΡΟΔΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ:wave2:

milaber
16/03/2004, 00:16
Ρε συ Άρτεμις μας ταξίδεψες απογευματιάτικα, μόλις ξύπνησα...

Και εγώ για τους ίδιους λόγους περιμένω να πάρω την μεγααάλη μηχανή...

:sad: :sad: :sad:

Αν και ομολογώ πως δεν θα με πείραζε να έχω αγόρι με ΧΧ!

:lol: :lol: :lol:

Electra
16/03/2004, 06:54
ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΟΙ ΡΟΔΕΣ ΠΑΝΕ ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!!!!

(Ο πάπιος μου έχει κάνει πάααρα πολλές φορές Αθήνα - Λαμία και πίσω, έχει γυρίσει τη Κρήτη, έχει κάνει ταξίδια στη Πελοπόννησο... Σημασία δέν έχει με τί κάνεις τα χλμ. αλλά με τί διάθεση τα κάνεις και κατά πόσο γουστάρεις να τα κάνεις!!!!
Και πόσο ωραίο είναι τελικά να απολαμβάνεις δροσερά πρωινά με ανεβασμένη ζελατίνα -έτσι για να ζωντανέψεις λιγάκι-, να τρως και λίγη βροχούλα -γιατί όλα είναι προβλεπόμενα-, να θαυμάζεις το ουράνιο τόξο και να ευχαριστείς αυτές τις 2 ρόδες για τις ευκαιρίες που σου δίνουν να γνωρίσεις και λίγο τη φύση ρε παιδί μου!!!!!
Να λιώνεις με τον καλοκαιρινό ήλιο και να σε χτυπάει ζεστός αέρας, αλλά να ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ τη διαδρομή!!!!)

periklisk
16/03/2004, 08:05
κάνουν πολλά πράγματα....

Σε ταξιδεύουν σε μέρη που έχει πάει άνθρωπος και σε μέρη που δεν έχει πάει....

Σου ζωγραφίζουν εκείνο το ηλίθιο χαμόγελο μέσα από το κράνος.....

Σου ανεβάζουν τα επίπεδα της αδρεναλίνης στα ύψη....και τους χτύπους της καρδιάς στους 200....

Γεμίζουν τις αισθήσεις με ερεθίσματα!!!!! Πανδαισία!!!!!