PDA

View Full Version : Λαμπάκι κινητήρα



afasias
26/12/2021, 19:52
Μου άναψε ξαφνικά το λαμπάκι κινητήρα. Ακούγεται και ένας ήχος χρουπ χρουπ, ανά 2 δευτερόλεπτα, πώς είναι όταν σκάει το λάστιχο και το πατάει η ρόδα και ακούς έναν ήχο. Κάπως έτσι.
Θα το πάω αύριο να το δούνε έτσι κι αλλιώς αλλά τί μπορεί να σημαίνει αυτό;

telegonos
26/12/2021, 20:27
Ενα πλοίο μεταφέρει 16 βόδια και 18 πρόβατα. Τι ηλικία έχει ο καπετάνιος;

afasias
26/12/2021, 20:31
Μου άναψε ξαφνικά το λαμπάκι κινητήρα. Ακούγεται και ένας ήχος χρουπ χρουπ, ανά 2 δευτερόλεπτα, πώς είναι όταν σκάει το λάστιχο και το πατάει η ρόδα και ακούς έναν ήχο. Κάπως έτσι.
Θα το πάω αύριο να το δούνε έτσι κι αλλιώς αλλά τί μπορεί να σημαίνει αυτό;

Το μηχανάκι είναι piaggio mp3 350cc

afasias
26/12/2021, 20:37
Ενα πλοίο μεταφέρει 16 βόδια και 18 πρόβατα. Τι ηλικία έχει ο καπετάνιος;

Πάτα το play https://m.youtube.com/watch?v=ey32rWICt2I

kostaskk
27/12/2021, 00:48
Αρχικά το λαμπάκι σημαίνει μην οδηγάς το μηχανάκι, βασικά ούτε καν μπροστά δεν πρέπει να το βάζεις. Ίσως δεν την βγάλει μέχρι τον μάστορα.

Μάλλον λες για αυτό τις χαμηλής πίεσης λαδιού. Που έχει σχήμα κινητήρα; κόκκινο χρώμα;

Λάδια έχει μέσα το μηχανάκι?
Θα μπορούσε να είναι κ χαλασμένη τρόμπα λαδιού η πολυ λίγο λάδι μέσα.

Ο ήχος μάλλον είναι από καδένα,η εκκεντροφόρο αρπαγμενα. Μακάρι να μην είναι μπιέλα.

Μου θύμισες μια ιστορία που είχα δει live σε συνεργείο, ένας με z750 του άναψε το λαμπάκι και ήταν παραλία για μπάνιο. Λέει σιγά δε μαμιεται τι να πάθει και το πήρε να γυρίσει σπίτι. Τελικά έκαψε το μοτέρ με κόστος επισκευής πάνω από 3000€

kostaskk
27/12/2021, 00:51
Μπορεί κ να είναι κάτι απλό χωρίς σημασία. Στο βιβλίο του περιγράφει τι είναι κάθε λαμπάκι κ γιατί αναβει

afasias
27/12/2021, 06:03
Στο manual δε λέει πολλά πράματα για το τί ακριβώς μπορεί να είναι. Αν ανάβει σταθερά η κίτρινη λυχνία "ενδεχόμενες ανωμαλίες εντοπίζονται από τον εγκέφαλο ελέγχου κινητήρα που μπορεί να επηρεάσει/μειώσει τις επιδόσεις του κινητήρα".
Απ' ότι είδα σε κάποια φόρουμ για mp3 η ένδειξη δείχνει για μια ποικιλία προβλημάτων, μπορεί να αφορά από μείγμα βενζίνης, πεσμένη μπαταρία, oxygen sensor (ούτε καν γνωρίζω τι είναι αυτό), τρόμπα βενζίνης, πιστόνι, Lambda Sensor (ούτε αυτό γνωρίζω τι είναι).
Το καλό είναι ότι έχω 3 χρόνια εγγύηση για ό,τι προκύψει. Επίσης, πριν 2 βδομάδες έκανα το πρώτο σέρβις των 10.000. Τώρα είμαι στα 11.500.

Bowleno
27/12/2021, 07:24
Στο manual δε λέει πολλά πράματα για το τί ακριβώς μπορεί να είναι. Αν ανάβει σταθερά η κίτρινη λυχνία "ενδεχόμενες ανωμαλίες εντοπίζονται από τον εγκέφαλο ελέγχου κινητήρα που μπορεί να επηρεάσει/μειώσει τις επιδόσεις του κινητήρα".
Απ' ότι είδα σε κάποια φόρουμ για mp3 η ένδειξη δείχνει για μια ποικιλία προβλημάτων, μπορεί να αφορά από μείγμα βενζίνης, πεσμένη μπαταρία, oxygen sensor (ούτε καν γνωρίζω τι είναι αυτό), τρόμπα βενζίνης, πιστόνι, Lambda Sensor (ούτε αυτό γνωρίζω τι είναι).
Το καλό είναι ότι έχω 3 χρόνια εγγύηση για ό,τι προκύψει. Επίσης, πριν 2 βδομάδες έκανα το πρώτο σέρβις των 10.000. Τώρα είμαι στα 11.500.

Ο μόνος που μπορεί να σου πει τι είναι, είναι το διαγνωστικό του συνεργείου. Εξ ου και οι πρώτες απαντήσεις πιο πάνω:D
πήγαινε το να το δουν. Εδώ ασφαλείς απαντήσεις δεν είναι δυνατόν να πάρεις.

borgiriadis1
27/12/2021, 14:58
Oxygen sensor και Lambda sensor δεν είναι το ίδιο πράγμα?

On topic 3 χρόνια εγγύηση οπότε πας στο εξουσιοδοτημένο.

viper1
27/12/2021, 15:53
Ρίξε και μια ματιά παρακάτω
https://modernvespa.com/forum/topic170522

Parking
27/12/2021, 16:50
Στα πιάτζιο σηκώνω τα χεριά ψηλά.
:D

Bowleno
27/12/2021, 18:17
Στα πιάτζιο σηκώνω τα χεριά ψηλά.
:D

Στα Aprilia σηκώνουμε και πόδια λέμε:D

toyar
27/12/2021, 18:37
Εδω λεμε δεν εχουν καταφερει ακομα να μην καιγονται τα φωτα στοπ και βγαινουν καποιοι και προτεινουν μπεβερλυ made in china

afasias
27/12/2021, 19:28
Το πρόβλημα λύθηκε, ο ήχος χρουπ χρουπ που άκουγα ήταν μια βίδα που τρύπησε το λάστιχο το οποίο ναι μεν δεν ξεφούσκωσε αλλά έχανε σιγά σιγά αέρα. Όταν έχασε μεγάλη ποσότητα αέρα (πράγμα που ούτε καν αντιλήφθηκα) ενεργοποιήθηκε το αντισπιν, όπως μου είπε ο μάστορας, για αυτό και άναψε το λαμπάκι του κινητήρα. Δεν υπήρξε μηχανικό πρόβλημα που ήταν ο φόβος μου, το σύνδεσαν για το φόβο των ιουδαίων και στον εγκέφαλο οπότε όλα καλά. 20€ κόστισε η εργασία.
Πόσο βλάκας είμαι, δεν πήρα χαμπάρι ότι τρύπησε το λάστιχο. Φόραγα το κράνος και δεν άκουγα τίποτα, ούτε στον δρόμο κάποιο πέρα δώθε.