PDA

View Full Version : Μια βοήθεια απο ηλεκτρολογους



Garfield
29/12/2021, 14:39
Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά σε όλους!

Θα ήθελα την βοήθεια από κάποιον που να ξέρει από εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας.

Σήμερα ήρθε η νέα κουζίνα που παρείγγειλα και θέλω να αποσυνδε΄σω την παλιά και να βάλω την καινούρια. Επείδή θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρος και να μην κάνω καμιά ζημιά στην καινούρια (και θα πέσει παντόφλα από την σύζυγο) θα ήθελα την βοήθεια σας. Παρακατω παραθέτω φωτογραφίες από την παλιά και την καινούρια

Συνδεσεις ΠΑΛΙΑΣ κουζίνας
433186

και το σχέδιο της
433187

Συνδεσεις ΝΕΑΣ κουζίνας
433188

και το σχέδιο της
433189

Τι λέτε;

Volpad
29/12/2021, 14:46
Γέφυρα στο 1,2 και 3, με το καφέ χρώματος καλώδιο (φάση).
Γέφυρα στο 4 και το 5, με το μπλέ καλώδιο (ουδέτερος).

Η γείωση (κιτρινοπράσινο καλώδιο) στο τέρμα αριστερά.

giorgosb
29/12/2021, 14:49
Ακριβώς. Στην επαφή 5 πρέπει να σου έχει γεφυράκια γι αυτή την δουλειά.

Garfield
29/12/2021, 15:03
Ναι, όντως έχει τρία γεφυράκια στην θέση 5.

Σας ευχαριστώ όλους!

Πάω να τα συνδέσω τώρα. Αν δεν ξαναδείτε ανάρτηση μου μάλλον έχω πάθει ηλεκτροπληξία! :priest:

toyar
29/12/2021, 15:09
Τα καλωδια μου φαινονται ψιλα η ξεγελαει η φωτο;

viper1
29/12/2021, 15:16
Τα καλωδια μου φαινονται ψιλα η ξεγελαει η φωτο;

Είναι A++++
Κάνει ότι ζεσταίνει :lol:

telegonos
29/12/2021, 15:34
Είναι A++++
Κάνει ότι ζεσταίνει :lol:

Το καλό είναι ότι μαζί, κάνει πως χρεώνει ;)

AristidisZ
29/12/2021, 15:41
Το καλό είναι ότι μαζί, κάνει πως χρεώνει ;)

και το χειρότερο είναι ότι κάνει ότι μαγειρεύει :D

Garfield
29/12/2021, 16:28
Τα καλωδια μου φαινονται ψιλα η ξεγελαει η φωτο;

Όχι. Είναι αρκετά χοντρά τελικά. Το παράξενο είναι ότι στην παλιά το καλώδιο που ήταν συνδεδεμένο στην γείωση δεν κατέληγε πουθενά. :confused:

Garfield
29/12/2021, 16:28
Είναι A++++
Κάνει ότι ζεσταίνει :lol:

Μπα! Είναι μόνο Α.

Garfield
29/12/2021, 16:30
και το χειρότερο είναι ότι κάνει ότι μαγειρεύει :D

Το χειρότερο είναι ότι αντικαταστάθηκε μία Siemens (Made in Greece) 20ετίας με μια Pitsos (Made in Turkey).

telegonos
29/12/2021, 16:31
Όχι. Είναι αρκετά χοντρά τελικά. Το παράξενο είναι ότι στην παλιά το καλώδιο που ήταν συνδεδεμένο στην γείωση δεν κατέληγε πουθενά. :confused:

Ετσι κι αλλοιώς παίζει ρόλο γείωσης και ο ουδέτερος, άμα πας και λύσεις τον πίνακα στο σπίτι σου, θα δεις ότι μπλε και κιτρινοπράσινα, στο σασί του πίνακα ενώνονται.

Πότε κανείς δεν μου έχει εξηγήσει επαρκώς, γιατί το κάνουν έτσι.

OldMan
29/12/2021, 17:03
Γιατι, θεωρητικα, ο ουδετερος (επιστροφη) πρέπει να συνανταει την γειωση οσο πιο μακρια γινεται..

Αλλιως δεν θα μπορουσαν να δουλεψουν τα ρελέ διαρροής..

Grafton 505
29/12/2021, 19:17
Ναι, όντως έχει τρία γεφυράκια στην θέση 5.

Σας ευχαριστώ όλους!

Πάω να τα συνδέσω τώρα. Αν δεν ξαναδείτε ανάρτηση μου μάλλον έχω πάθει ηλεκτροπληξία! :priest:

Βάλε μια φωτογραφία πως τα σύνδεσες, πριν σηκώσεις την ασφάλεια. (Αν και είναι πολύ αργά μάλλον) .

Garfield
29/12/2021, 21:22
Βάλε μια φωτογραφία πως τα σύνδεσες, πριν σηκώσεις την ασφάλεια. (Αν και είναι πολύ αργά μάλλον) .

Όλα καλά πήγαν.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

Μπορεί να κλειδώσει πια.

Bowleno
30/12/2021, 00:29
Όλα καλά πήγαν.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

Μπορεί να κλειδώσει πια.

Όπα ρε φίλε.... Γιατί να κλειδώσει; Να το αναλύσουμε λίγο.... Τι σόι μοτό.γρ είμαστε; Ε; Για πες, γιατί έκανες την κουτουράδα να πάρεις made in Turkey;

:lol:

bulmont
30/12/2021, 06:13
Όπα ρε φίλε.... Γιατί να κλειδώσει; Να το αναλύσουμε λίγο.... Τι σόι μοτό.γρ είμαστε; Ε; Για πες, γιατί έκανες την κουτουράδα να πάρεις made in Turkey;

:lol:

Mήπως γιατί δεν υπαρχει made in greece;;;;;;;;;;;

Bowleno
30/12/2021, 08:52
Mήπως γιατί δεν υπαρχει made in greece;;;;;;;;;;;

Υπάρχουν και τα ευρωπαϊκά, Κόναν..... Έχω ιδιαίτερη ευαισθησία όταν φεύγουν παραγωγικές μονάδες από εδώ και πάνε Τουρκία και εμείς ως μ@λ@κες τα αγοράζουμε. Καμία ελπίδα, καλά μας κάνουν.

OldMan
30/12/2021, 11:01
Έχω ιδιαίτερη ευαισθησία όταν φεύγουν παραγωγικές μονάδες από εδώ και πάνε Τουρκία και εμείς ως μ@λ@κες τα αγοράζουμε.

Πολυ καλα κανεις τρελοκοτσιδιαρη, αλλα αρκετες απο αυτες τις παραγωγικες μοναδες δεν ηταν και τοσο "παραγωγικες"..;)
(μαλλον μας βαζαν αρκετα μεσα, ειδικα με τα θαλασσοδάνεια και τις επιδοτησεις - αλλα let it be..)

Bowleno
30/12/2021, 11:19
Πολυ καλα κανεις τρελοκοτσιδιαρη, αλλα αρκετες απο αυτες τις παραγωγικες μοναδες δεν ηταν και τοσο "παραγωγικες"..;)
(μαλλον μας βαζαν αρκετα μεσα, ειδικα με τα θαλασσοδάνεια και τις επιδοτησεις - αλλα let it be..)

Επειδή η πρώτη μου εργασία πριν 35 τόσα χρόνια, ήταν μια από τις "προβληματικές" .... (Πουρνάρας, η μεγαλύτερη καλτσοβιομηχανία στα Βαλκάνια) όσο είχαν την διαχείριση αυτός και η γυναίκα του η εταιρία "φύσαγε".... Μόλις την ανέλαβε ο γαμπρός, πήρε δάνεια και παραδάνεια για να αντικαταστήσει (και καλά....) Τις μηχανές με νεότερες που και παραπάνω παραγωγή είχαν και σχέδια μπορούσαν να βγάζουν. Το εργοστάσιο είχε 250 παλιές, αγόρασε....2 :lol:
Τα υπόλοιπα λεφτά μάντεψε που πήγαν... Με συνέπεια, να ξεπεραστεί πλέον από άλλες μάρκες και να καταντήσει "προβληματική" όπως τόσες άλλες. Δεν φταίνε πάντα οι εργάτες όταν αντί να τους δώσεις εκσκαφέα τους δίνεις φτυάρι να σου σκάψουν το τούνελ.....

panavour
30/12/2021, 11:37
Ένα πολυσύνθετο με πολλές πτυχές θέμα,η αφαίμαξη και ο μαρασμός της ελληνικής βιομηχανίας,και το τελικό κλείσιμο.Πολυπαραγοντικο,και πολυσύνθετο στην ανάλυση του.Σιγουρα δεν έφταιγαν μόνο οι ιδιοκτήτες,ούτε μόνο οι εργάτες.

Volpad
30/12/2021, 11:49
Επειδή η πρώτη μου εργασία πριν 35 τόσα χρόνια, ήταν μια από τις "προβληματικές" .... (Πουρνάρας, η μεγαλύτερη καλτσοβιομηχανία στα Βαλκάνια) όσο είχαν την διαχείριση αυτός και η γυναίκα του η εταιρία "φύσαγε".... Μόλις την ανέλαβε ο γαμπρός, πήρε δάνεια και παραδάνεια για να αντικαταστήσει (και καλά....) Τις μηχανές με νεότερες που και παραπάνω παραγωγή είχαν και σχέδια μπορούσαν να βγάζουν. Το εργοστάσιο είχε 250 παλιές, αγόρασε....2 :lol:
Τα υπόλοιπα λεφτά μάντεψε που πήγαν... Με συνέπεια, να ξεπεραστεί πλέον από άλλες μάρκες και να καταντήσει "προβληματική" όπως τόσες άλλες. Δεν φταίνε πάντα οι εργάτες όταν αντί να τους δώσεις εκσκαφέα τους δίνεις φτυάρι να σου σκάψουν το τούνελ.....

Μπηχτή για εμένα ήταν αυτό το post? :P

Κάτι ξέρω και εγώ για τον Σπυράκο...

toyar
30/12/2021, 14:26
Το "ελληνας επιχειρηματιας" ειναι ανεκδοτο πλην ελαχιστων φωτεινων εξαιρεσεων που επιβεβαιωνουν τον κανονα
Η πραγματικοτητα λεει οτι κατι φπα εφκα ικα δεη δανεια κλπ συνηθως γινονται γαρυφαλλα στα μπουζουκια

Garfield
30/12/2021, 14:36
Όπα ρε φίλε.... Γιατί να κλειδώσει; Να το αναλύσουμε λίγο.... Τι σόι μοτό.γρ είμαστε; Ε; Για πες, γιατί έκανες την κουτουράδα να πάρεις made in Turkey;

:lol:

Δεν το ήξερα. Το ανακάλυψα αφότου ήρθε. Επειδή επρόκειτο για παλαιότερο μοντέλο της PITSOS και επειδή το κατάστημα που το πουλούσε το έδινε σε πολύ χαμηλή τιμή υπέθεσα ότι θα είναι κάποιο στοκ από τα τελευταία που βγήκαν πριν κλείσει το ελληνικό εργοστάσιο.

OldMan
30/12/2021, 15:30
Δεν φταίνε πάντα οι εργάτες όταν αντί να τους δώσεις εκσκαφέα τους δίνεις φτυάρι να σου σκάψουν το τούνελ.....

Συμφωνω και επαυξανω αντικαθιστώντας το "παντα" με το "ποτέ"..

Υ.Γ.
Μεχρι να συμφωνησουμε (αααανν ποτε γινει), ο γατουλης θα ψαχνει για νεα κουζινα..