PDA

View Full Version : Φθηνές λύσεις για ακριβά προβλήματα



νεοσσός
08/01/2022, 14:36
Με τα γαλλικά κλειδιά δεν έχω καλή εμπειρία. Υποψιάζομαι επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο ποιοτικό ή δεν τα χρησιμοποιώ σωστά. Το εφαρμόζω σε παξιμάδι, σφίγγω όσο μπορώ το ρυθμιστή ανοίγματος με το χέρι και κατόπιν εφαρμόζω ροπή. Έλα όμως που κλωτσάει το παξιμάδι, όταν είναι πολύ σφιγμένο. Οπότε η καλύτερη λύση είναι γεμανοπολύγωνο. Βέβαια είδα σε γειτονικό νήμα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154296&p=3123633&viewfull=1#post3123633) ένα εργαλείο που συνδυάζει γαλλικό με σκύλα, ίσως αυτό σφίγγει πολύ καλύτερα το παξιμάδι.

Έχω ξεσφινώσει παξιμάδια με σκύλα ή κόμπρα υδραυλικού, αλλά λυπάμαι όταν βλέπω τη φθαρμένη επιφάνεια των παξιμαδιών από τα δόντια του εργαλείου. Ειδικά οι μεγάλες γκαζοτανάλιες υδραυλικού (ή κόμπρες; ), πάνω από μισό μέτρο μήκος, σου παρέχουν πολύ καλή ροπή σύσφιξης και περιστροφής, εκεί που με κοντά εργαλεία σου φεύγει η μαγκιά και δεν κάνεις τίποτα. Επίσης, επειδή δεν γλιστράνε πάνω στο παξιμάδι, κάνουν πιο μικρή φθορά.

Παρ' όλα αυτά, ένα μικρό γαλλικό, μπορεί να υπάρχει παντού. Η φορητότητα είναι σημαντικός παράγοντας σε πολλές περιπτώσεις. Αν έχεις να επιλέξεις μεταξύ του "δεν έχω εργαλείο" και "κουβαλάω μαζί μου πάντα ένα ελαφρύ και φθηνό", η δεύτερη επιλογή υπερέχει και σου δίνει πολλές φορές λύση, έστω και με συμβιβασμούς. Τις υπόλοιπες, πας και αγοράζεις το κατάλληλο εργαλείο. Έχοντας αυτό υπόψη, πήρα το ακόλουθο γαλλικό. Παρέα πήρα μικρή συλλογή allen, καθώς και ένα ταυ allen 5mm που χρειάζεται για εργασίες στο ποδήλατο. Πάντοτε κουβαλάω μαζί μου στο ποδήλατο ένα 5άρι κλασσικό "L", αλλά για το σπίτι ήθελα κάτι πιο εύχρηστο.

6" F.F.Group το γαλλικό, ενώ τα άλλα δύο ανώνυμα.

433406

daz
08/01/2022, 16:32
...δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο ποιοτικό...

. Αν έχεις να επιλέξεις μεταξύ του "δεν έχω εργαλείο" και "κουβαλάω μαζί μου πάντα ένα ελαφρύ και φθηνό", η δεύτερη επιλογή υπερέχει

Ξέρεις τι υπερέχει ακόμα περισσοτερο; Ένα ελαφρύ και καλό.

Πόσο το πήρες το ffgroup? 5-6 ευρω; Ένα irimo έχει 7-8 και ενα Irega 10-11.
Και δωρο να σου το έκαναν το ff, 10 ευρώ δεν είναι τρελό κόστος για να κρατάς κάτι που αποδεδειγμένα δουλεύει.

silkman
08/01/2022, 17:56
Ξέρεις τι υπερέχει ακόμα περισσοτερο; Ένα ελαφρύ και καλό.

Θα μας βαλει φυλακή αυτός... Ειπαμε να παιρνουμε καλά εργαλεία για την βασική μας χρήση αλλά όχι και αυτά που θα πεταχτούν κάτω απο μια σέλα για ώρα ανάγκης.

νεοσσός
08/01/2022, 18:10
Ξέρεις τι υπερέχει ακόμα περισσοτερο; Ένα ελαφρύ και καλό.

Πόσο το πήρες το ffgroup? 5-6 ευρω; Ένα irimo έχει 7-8 και ενα Irega 10-11.
Και δωρο να σου το έκαναν το ff, 10 ευρώ δεν είναι τρελό κόστος για να κρατάς κάτι που αποδεδειγμένα δουλεύει.
Δεν ήξερα, δε ρώταγα; :lol: Δεν ήξερα πόσο κοστίζουν, οπότε θεώρησα τα 5,5€ καλή τιμή και δεν το σκέφθηκα επιπλέον.

Βασικά για allen πήγα στο κατάστημα, αλλά είδα το μικρό γαλλικό κλειδί και μου γυάλισε. Υποτίθεται ότι μου το άφησε 5,5€ από 7€ κανονική τιμή, αλλά βλέπω τώρα ότι online το έχουν 3,4€ (https://www.skroutz.gr/s/23944144/F-F-Group-%CE%93%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AF-14298.html). Βέβαια, είτε θα έπρεπε να δώσω επιπλέον χρήματα σε καύσιμα για να το πάρω (και κυρίως να χάσω χρόνο), είτε θα τα έδινα σε μεταφορικά. Σημασία έχει ότι είναι ένα εργαλείο, τάξης τιμής των 4€, οπότε συμφωνώ ότι θα έδινα τα διπλάσια χρήματα για κάτι που θα μου πρότεινες ως πολύ καλό. Όμως τότε θα είχα την αξίωση να μην κλωτσάει στη χρήση, κάτι που τελικά δεν έχω καταλάβει αν είναι εφικτό με ένα καλό γαλλικό κλειδί.

νεοσσός
08/01/2022, 18:21
Θα μας βαλει φυλακή αυτός... Ειπαμε να παιρνουμε καλά εργαλεία για την βασική μας χρήση αλλά όχι και αυτά που θα πεταχτούν κάτω απο μια σέλα για ώρα ανάγκης.
Φυλακή θα μας βάλει με τα ηλεκτρικά εργαλεία, π.χ. Metabo, του 500άρικου και τα δυναμόκλειδα των 120€. Με τα μικροεργαλειάκια, συμφωνώ ότι δεν αξίζει να σκέφτεσαι σε 5€ επιπλέον για ένα ποιοτικό εργαλείο, εκτός αν μιλάμε για συλλογή πολλών τεμαχίων, όπου το 5€ x 20 τεμάχια, πάει στα 100€. Π.χ. πρόσφατα βρήκα ένα ωραίο πλαγιοκοφτάκι με 4€. Μία που το πήρα και μία που αποφάσισα να δώσω άλλα 14€ για πάρω το καλό το Piergiacomi TR-30, διότι το άλλο ήταν απλώς όμορφο :lol:. Τώρα κάθεται το πρώτο.

Η επόμενή μου σκέψη είναι για γερμανικά κλειδιά. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα πάω σε γερμανοπολύγωνα ή σε διπλά γερμανικά με διαφορετικές διαστάσεις στις δύο άκρες, π.χ. 14mm/15mm κλπ. Επίσης πάλι σκέφτομαι για κάτι φθηνό, διότι θα βρίσκονται σε κοινόχρηστο χώρο και δεν θέλω να με απασχολεί ιδιαίτερα αν χαθεί κάτι.

Τέλος, αν και δεν μου είναι πλέον απαραίτητα, σκέφτομαι για συλλογή με καρυδάκια. Από την Proxxon που είχα παλιότερα, ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Όταν πήγα να πάρω το πιστόλι θερμικής σιλικόνης, μπήκα σε ένα προσεγμένο κατάστημα και μου γυάλισε μία πολύ καστάνια 1/4". Κρατήθηκα όμως, διότι θα τη λυπάμαι να κάθεται. :)

stefanos
08/01/2022, 20:21
Η επόμενή μου σκέψη είναι για γερμανικά κλειδιά. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα πάω σε γερμανοπολύγωνα ή σε διπλά γερμανικά με διαφορετικές διαστάσεις στις δύο άκρες, π.χ. 14mm/15mm κλπ. Επίσης πάλι σκέφτομαι για κάτι φθηνό, διότι θα βρίσκονται σε κοινόχρηστο χώρο και δεν θέλω να με απασχολεί ιδιαίτερα αν χαθεί κάτι.


Εκ πείρας Γερμανικά φτηνά μην πάρεις,θα χαλάς τις βίδες σου.

νεοσσός
08/01/2022, 20:36
Εκ πείρας Γερμανικά φτηνά μην πάρεις,θα χαλάς τις βίδες σου.
Δεν είναι σωστή η διάσταση στα κινέζικα-γερμανικά (οξύμωρο, ε; ) ή έχει ελαστικότητα το μέταλλο και ανοίγει υπό πίεση;

Πάντως μέχρι στιγμής, τα μόνα γερμανικά κλειδιά που με έχουν απογοητεύσει είναι κάποια μικρού πάχους και μάλιστα σε φθαρμένα παξιμάδια. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από τα περισσότερα που έχω χρησιμοποιήσει. Μαζί με τα καρυδάκια, είναι τα καλύτερα εργαλεία για παξιμάδια και στριφώνια. Ακρίβεια, σταθερό πιάσιμο, ασκείς επαρκή ροπή χωρίς προβλήματα.

stefanos
08/01/2022, 20:43
Δεν είναι σωστή η διάσταση στα κινέζικα-γερμανικά (οξύμωρο, ε; ) ή έχει ελαστικότητα το μέταλλο και ανοίγει υπό πίεση;

Στα μικρά νούμερα και τα δύο στα μεγαλύτερα απλά ανοίγουν εύκολα.

daz
09/01/2022, 10:16
Ειπαμε να παιρνουμε καλά εργαλεία για την βασική μας χρήση αλλά όχι και αυτά που θα πεταχτούν κάτω απο μια σέλα για ώρα ανάγκης.

Και όμως, αυτά που είναι για μια ώρα ανάγκης, πρέπει να είναι καλά! Όσο πιο καλά γίνεται. Γιατί τότε θα έχεις μόνο αυτά για να κάνεις αυτό που απαιτείται.

Αν το αλλενάκι σου, χαλάσει τη βίδα της σπασμένης μανέτας συμπλέκτη απ' το εντούρο, όταν είσαι στο γκαράζ σου θα βρεις τρόπο να την βγάλεις και να αντικαταστήσεις τη μανένα.
Αν είσαι στο βουνό, στην καλύτερη περίπτωση θα γυρίσεις πίσω με όλες καρφωτές και η ανταλλακτική μανέτα θα είναι στην τσάντα πλάτης.

Ένα καλό εργαλείο έχει πιο σφιχτές ανοχές και φθείρεται λιγότερο με τη χρήση (πχ wiha). Ενα άλλο μπορεί να είναι σχεδιασμένο ώστε να πιάνει μεγαλύτερη επιφάνεια της βίδας. (πχ άλλεν plus της wera).

Στο γκαράζ σου, θα βρεις λύσεις, αλλά το φθηνό θα σου κοστίσει περισσότερο αν σου χαλάσει τη βίδα. Ίσως γιατί θα σε οδηγήσει στο μάστορα ή στην αγορά εξωλκέα. Ίσως και να μη το κάνει ή ίσως να μη το κάνει όσο είναι ακόμα καινούριο. Ή ίσως είσαι τυχερός σαν τον Νεοσσό και στο κλέψουν ή το χάσεις πριν σου δημιουργίσει κάποιο πρόβλημα. :D

:lol:

Υγ. Επίτηδες χρησιμοποιώ τη λέξη καλό και όχι ακριβό.
Υγ2. Όπου φθηνό βάλτε φθηνιάρικο.


Θα μας βαλει φυλακή αυτός...

Εγώ είμαι αθώος σαν νεογέννητο αγγελούδι. Απλά μου έχει κολλήσει ρετσινιά!

daz
09/01/2022, 10:38
Στα μικρά νούμερα και τα δύο στα μεγαλύτερα απλά ανοίγουν εύκολα.

Όπως τα λέει το στεφανος.

Στις μικρές βίδες οι ανοχές πρέπει να είναι πιο σφιχτές, γιατί μια μικρή βίδα θα χαλάσει πολύ πιο εύκολα. Αν το γερμανικό έχει μεγάλες ανοχές, δε ζορίζει μονο τις γωνίες της βίδας αλλά τόσο περισσότερο ζορίζονται και τα δικά τπου άκρα. Αν βάλουμε στην εξίσωση και το πιο μαλακό μέταλλο το αποτέλεσμα συνήθως είναι μισό νούμερο μεγαλύτερο άνοιγμα.
Ενα καλύτερο εργαλείο θα έχει και καλύτερο μέταλλο και πιο σφιχτές ανοχές συνεπώς μεγαλύτερη αντοχή.
Ένα πανάκριβο εργαλείο, θα έχει καλύτερο σχεδιασμό για να μη σε πονάνε τα χέρια, θα είναι λεπτότερο και ελαφρύτερο χωρίς να υστερεί σε αντοχή με το απο πάνω, ενώ στην περίπτωση που καβαλήσει τις γωνίες μιας βίδας και ανοίξουν τα άκρα, μετά θα επανέλθουν στην αρχική τους θέση. Δε θα υπάρξει δλδ μόνιμη παραμόρφωση (πλαστική παραμόρφωση), λόγο της καλύτερης θερμικής κατεργασίας και του ακριβότερου κράματος.
Τρεις κατηγορίες.. ο καθένας διαλέγει και παίρνει. Για μένα η μεσαία κατηγορία είναι η καλύτερη για τον περιστασιακό χρήστη. (είδατε που σας είπα πως είμαι αγγελούδι?)
Η πρώτη κατηγορία (αυτά που αποκαλώ σκουπίδια) είναι μόνο για τις βίδες που έχει στα ποδάρια ένας μεταλλικός καναπές, μια σίτα στο εξοχικό και αυτή που βρίσκεται στη βάση ενός φωτιστικού. Δεν είναι για να επισκευάζεις μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα.

daz
09/01/2022, 10:47
Φυλακή θα μας βάλει με τα ηλεκτρικά εργαλεία, π.χ. Metabo, του 500άρικου και τα δυναμόκλειδα των 120€.

Metabo του 500ρικου δε χρειάζονται ρε συ. (Εκτός και αν πάρεις τρία) :lol:
Τα δυναμόκλειδα είναι εργαλεία ακριβείας. Με 120 να κάνεις και το σταυρό σου! Με λιγότερα παύει να είναι εργαλείο ακριβείας οπότε δε ξέρω τι χρήση να τους κάνω. Πολλοί τα χρησιμοποιούν σαν μεγάλες καστάνιες αλλά μια μεγάλη καστάνια είναι συνήθως φθηνότερη και ελαφρύτερη. :lol:

daz
09/01/2022, 10:56
Το διαχώρισα για να το κάψουμε σα θέτε..

GEORGIOS
09/01/2022, 11:06
Η πρώτη κατηγορία (αυτά που αποκαλώ σκουπίδια) είναι μόνο για τις βίδες που έχει στα ποδάρια ένας μεταλλικός καναπές, μια σίτα στο εξοχικό και αυτή που βρίσκεται στη βάση ενός φωτιστικού. Δεν είναι για να επισκευάζεις μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα.

Πως γίνεται μερικά δισεκατομμύρια άνθρωποι (Κινέζοι, Ινδοί, ...) να δουλεύουν με εργαλεία <σκουπίδια> και εμείς να χρειαζόμαστε Γερμανικά εργαλεία;

thunder ace
09/01/2022, 11:10
Εκ πείρας Γερμανικά φτηνά μην πάρεις,θα χαλάς τις βίδες σου.
Μη παρεις καθολου καλητερα.

daz
09/01/2022, 11:14
Πως γίνεται μερικά δισεκατομμύρια άνθρωποι (Κινέζοι, Ινδοί, ...) να δουλεύουν με εργαλεία <σκουπίδια> και εμείς να χρειαζόμαστε Γερμανικά εργαλεία;

Γερμανικά εννοεί το ανοιχτό άκρο. Όχι made in germany. :lol:


Edit.. btw δε δουλεύουν με σκουπίδια. Δουλεύουν με φθηνά εργαλεία. Τα gedore made in india έχουν κατακλείσει τις εκεί αγορές και δεν είναι καθόλου σκουπίδια. Τα gedore made in africa δουλεύουν σε 3 ηπείρους και δεν είναι καθόλου σκουπίδια. Αλλες μάρκες (επώνυμες και μη), έχουν εργαλεία για τέτοιες αγορές που δουλεύουν μια χαρά. Προφανώς!

toyar
09/01/2022, 11:19
ο ινδος επισκευαζει σασμαν φορτηγου με εργαλεια σκουπιδια στην ακρη του δρομου μεσα στις λασπες με σαγιοναρες
δεν ξερω την ποιοτητα της δουλειας του.... μπορει να ειναι μια χαρα αναλογικα....... ξερω ομως οτι δεν υπαρχει καμμια υγιεινη και ασφαλεια
οποτε μαλλον δεν μπορει να λειτουργησει σαν παραδειγμα
επισης....για ερασιτεχνικη περιστασιακη χρηση κανεις ποτε δεν θα βρει ισοζυγιο
παντα κατι θα λειπει και κατι αλλο θα περισσευει
ποιοτικα και ποσοτικα....

telegonos
09/01/2022, 12:11
Μόνο εγώ διαβάζω για εργαλεία μηχανής, κάβουρες υδραυλικού, γαλλικά μεταβλητά και σκύλες, και με πιάνει να κοιτάω έξω την βροχή με άψυχο βλέμμα;

:uplate:

TIP: όσο είναι αυτό δυνατό, σε παλιότερες μηχανές γίνεται πιο εύκολα, αντικαθιστούμε όλες τις βίδες πλαστικών, ντεπόζιτου, σέλας, μανετών, στήριξης ψυγείου κ.ο.κ. με ΕΝΑ τύπο βίδας, π.χ. allen 5 παντού.

Ετσι με ένα μόνο εργαλείο, μπορούμε να φτάσουμε μέχρι ένα αρκετό ''βαθος'' στην μοτοσυκλέτα και να διορθώσουμε κάτι που έχει πάει στραβά.

tzimidis
09/01/2022, 20:36
Εγώ αντί για 7-8 διαφορετικα, έχω σε ένα τσαντακι δύο τέτοια, ένα 8-14 και ένα 13-19. Τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, χωρίς όμως να τα ζορίσω υπερβολικά.
Θα πάρω και το 17-24 για να είμαι κομπλέ, εκεί γύρω στα 12 ευρώ έχει.
433420

νεοσσός
09/01/2022, 20:52
Ενδιαφέρον μεν, ογκώδες δε. Τα απλά γερμανικά κλειδιά, φτάνουν σε στενά σημεία που ενίοτε δεν μπαίνει άλλο εργαλείο.

Μετά από σύσταση του πέστροφου, έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου τη συλλογή 8 τεμαχίων της Force (https://www.skroutz.gr/s/23913080/Force-Σετ-Γερμανικά-Κλειδιά-5084-8τμχ.htm), με κόστος 26€. Από 6mm, έως 22mm.

Σκέφτομαι και για γερμανοπολύγωνα, αλλά πάει στο 50άρικο μία καλή συλλογή. Διαφορετικά δίνεις 10€ και παίρνεις 12 noname γερμανοπολύγωνα για να στη λέει ο σαλάχης.

stefanos
09/01/2022, 21:03
Πως γίνεται μερικά δισεκατομμύρια άνθρωποι (Κινέζοι, Ινδοί, ...) να δουλεύουν με εργαλεία <σκουπίδια> και εμείς να χρειαζόμαστε Γερμανικά εργαλεία;

Δεν νομίζω οι επαγγελματίες στην Ινδία και στην Κίνα να δουλεύουν με τα εργαλεία που πουλάνε στον υπόλοιπο κόσμο για ερασιτεχνική χρήση.
Θέλω να πω ότι όλοι γνωρίζουμε την κινέζικη ηλεκτροκόλληση του 50άρικου αλλά υπάρχουν και άλλες που κάνουν 500 και είναι σοβαρά μηχανήματα
για επαγγελματική χρήση. Ίσως όχι τόσο τεχνολογικά φορτωμένα όσο τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά ή Αμερικάνικα του χιλιάρικου αλλά πολύ φτηνότερα.

Leon67
10/01/2022, 23:06
Εγώ αντί για 7-8 διαφορετικα, έχω σε ένα τσαντακι δύο τέτοια, ένα 8-14 και ένα 13-19. Τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, χωρίς όμως να τα ζορίσω υπερβολικά.
Θα πάρω και το 17-24 για να είμαι κομπλέ, εκεί γύρω στα 12 ευρώ έχει.
433420

Αυτα πεταμενα λεφτα, ενα καλό γαλλικό Bahco ή Irega ή μια Knipex με ισιες σιαγώνες κανει τα ίδια λεφτα και πιάνει το 1/3 ή και λιγότερο του χώρου.

daz
13/01/2022, 12:49
Αυτα πεταμενα λεφτα, ενα καλό γαλλικό Bahco ή Irega ή μια Knipex με ισιες σιαγώνες κανει τα ίδια λεφτα και πιάνει το 1/3 ή και λιγότερο του χώρου.

Αφού γι' αυτόν δουλεύει, γιατί είναι πεταμένα λεφτά?

Εξ' άλλου έχουν και διαφορετικό τρόπο λειτουργίας. Αυτό λειτουργεί και σαν καστάνια ενώ το γαλλικό όχι. Η knipex λειτουργεί σαν καστάνια αλλά θέλει σωστή ρύθμιση πρώτα και χρειάζεται περισσότερο χώρο για να δουλέψει.

Parking
13/01/2022, 21:56
Με τα γαλλικά κλειδιά δεν έχω καλή εμπειρία. Υποψιάζομαι επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο ποιοτικό ή δεν τα χρησιμοποιώ σωστά. Το εφαρμόζω σε παξιμάδι, σφίγγω όσο μπορώ το ρυθμιστή ανοίγματος με το χέρι και κατόπιν εφαρμόζω ροπή. Έλα όμως που κλωτσάει το παξιμάδι, όταν είναι πολύ σφιγμένο. Οπότε η καλύτερη λύση είναι γεμανοπολύγωνο. Βέβαια είδα σε γειτονικό νήμα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154296&p=3123633&viewfull=1#post3123633) ένα εργαλείο που συνδυάζει γαλλικό με σκύλα, ίσως αυτό σφίγγει πολύ καλύτερα το παξιμάδι.

Έχω ξεσφινώσει παξιμάδια με σκύλα ή κόμπρα υδραυλικού, αλλά λυπάμαι όταν βλέπω τη φθαρμένη επιφάνεια των παξιμαδιών από τα δόντια του εργαλείου. Ειδικά οι μεγάλες γκαζοτανάλιες υδραυλικού (ή κόμπρες; ), πάνω από μισό μέτρο μήκος, σου παρέχουν πολύ καλή ροπή σύσφιξης και περιστροφής, εκεί που με κοντά εργαλεία σου φεύγει η μαγκιά και δεν κάνεις τίποτα. Επίσης, επειδή δεν γλιστράνε πάνω στο παξιμάδι, κάνουν πιο μικρή φθορά.

Παρ' όλα αυτά, ένα μικρό γαλλικό, μπορεί να υπάρχει παντού. Η φορητότητα είναι σημαντικός παράγοντας σε πολλές περιπτώσεις. Αν έχεις να επιλέξεις μεταξύ του "δεν έχω εργαλείο" και "κουβαλάω μαζί μου πάντα ένα ελαφρύ και φθηνό", η δεύτερη επιλογή υπερέχει και σου δίνει πολλές φορές λύση, έστω και με συμβιβασμούς. Τις υπόλοιπες, πας και αγοράζεις το κατάλληλο εργαλείο. Έχοντας αυτό υπόψη, πήρα το ακόλουθο γαλλικό. Παρέα πήρα μικρή συλλογή allen, καθώς και ένα ταυ allen 5mm που χρειάζεται για εργασίες στο ποδήλατο. Πάντοτε κουβαλάω μαζί μου στο ποδήλατο ένα 5άρι κλασσικό "L", αλλά για το σπίτι ήθελα κάτι πιο εύχρηστο.

6" F.F.Group το γαλλικό, ενώ τα άλλα δύο ανώνυμα.

433406

Εγώ 2 πράγματα δεν κατάλαβα!
Που κολλάει ο τίτλος σ αυτό που έγραψες
και τι με νοιάζει τι κουβαλάς στο ποδήλατο.

Ο Κάβουρας είναι ο καλύτερος τρόπος να γ... τα παξιμάδια

Υπάρχουν και συνεργία ξέρεις που κοστίζουν λιγότερο απ τις ζημιές που
κάνει ο κάθε επίδοξος μάστορας.

νεοσσός
13/01/2022, 22:18
Εγώ 2 πράγματα δεν κατάλαβα!
Που κολλάει ο τίτλος σ αυτό που έγραψες
και τι με νοιάζει τι κουβαλάς στο ποδήλατο.

Ο Κάβουρας είναι ο καλύτερος τρόπος να γ... τα παξιμάδια

Υπάρχουν και συνεργία ξέρεις που κοστίζουν λιγότερο απ τις ζημιές που
κάνει ο κάθε επίδοξος μάστορας.
Ο τίτλος δεν μπήκε από εμένα, αλλά από συντονιστή που μετέφερε το κείμενό μου στο παρόν νήμα. Αρχικά το είχα βάλει στο νήμα με τα εργαλεία, διότι ήθελα να μοιραστώ το τι εργαλεία αγόρασα.

Από εκεί και πέρα, το να μπαίνεις σε ένα νήμα και να γράφεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν αυτά που διάβασες, δεν καταλαβαίνω τι θα μπορούσε να προσφέρει καλοπροαίρετα.

DoctoR_k6
14/01/2022, 00:27
Εγώ 2 πράγματα δεν κατάλαβα!
Που κολλάει ο τίτλος σ αυτό που έγραψες
και τι με νοιάζει τι κουβαλάς στο ποδήλατο.

Ο Κάβουρας είναι ο καλύτερος τρόπος να γ... τα παξιμάδια

Υπάρχουν και συνεργία ξέρεις που κοστίζουν λιγότερο απ τις ζημιές που
κάνει ο κάθε επίδοξος μάστορας.

Κακό ποστ...στη θέση σου θα το έσβηνα.
Έχεις βάλει στόχο να ποσταρεις σε όλα τα θέματα ανεξάρτητου ενδιαφέροντος από τη μεριά σού?
Δεν προσφέρεις κάτι... Βαγγέλη ψαξου.

daz
14/01/2022, 00:39
Εγώ 2 πράγματα δεν κατάλαβα!
Που κολλάει ο τίτλος σ αυτό που έγραψες
και τι με νοιάζει τι κουβαλάς στο ποδήλατο.

Ο Κάβουρας είναι ο καλύτερος τρόπος να γ... τα παξιμάδια

Υπάρχουν και συνεργία ξέρεις που κοστίζουν λιγότερο απ τις ζημιές που
κάνει ο κάθε επίδοξος μάστορας.

Ο τίτλος μπηκε από εμένα, έπειτα από διαχωρισμό. Οκ, ίσως δεν ήταν ο πιο πετυχημένος αλλα τις περισσότερες φορές δεν έχω όλο το χρόνο και την άνεση του υπολογιστή, να κάνω ότι νομιζω οτι είναι καλύτερο. Προσπαθώ πάντα να φαίνεται οτι υπεύθυνος για κάποιες ενέργειες είμαι εγώ και να μη "πέφτει" η ευθύνη σε κάποιο χρήστη.

Αλλά μερικές φορές δεν είναι εφικτό.

Μια πιο χαλαρή αντιμετώπιση ίσως προκαλούσε πιο ήπιες αντιδράσεις απο αυτούς που διαβάζουν όλα τα θρεντ των εργαλείων και έχουν πιο γενική εικόνα των παρεμβάσεων της διαχείρισης.

Parking
15/01/2022, 11:16
Μια πιο χαλαρή αντιμετώπιση ίσως προκαλούσε πιο ήπιες αντιδράσεις απο αυτούς που διαβάζουν όλα τα θρεντ των εργαλείων και έχουν πιο γενική εικόνα των παρεμβάσεων της διαχείρισης.

Χαλαρή είναι η αντιμετώπιση
Στο κείμενο δεν υπάρχει προσβολή ή χαρακτηρισμός
Υπάρχει μόνο άποψη η οποία είναι ξεκάθαρη και επιγραμματική


Σε αντίθεση βέβαια από το πι εμ που πήρα από το γαύρο που με ρωτάει αν ψήνομαι για καμπάνα
η οποία δεν είναι καθόλου χαλαρή

Επίσης υπάρχει και μια συμβουλή
Πήγαινε στο μάστορα γιατί η ζημιά που θα κάνεις με τ ακατάλληλα εργαλεία μπορεί να είναι ακριβότερη


Τώρα αν ενόχλησα ζητάω συγνώμη γιατί στο κάτω κάτω δεν μου πέφτει και λόγος
Το δικό του μηχανάκι ποδήλατο ή τέλος πάντων ότι διαθέτει
θα μαστορέψει με εργαλεία υδραυλικού
όχι το δικό μου
:)

Αν βρεθεί κάποιος και τον ακούσει φυσικά επίσης πρόβλημα του
στο κάτω κάτω τα φόρουμ είναι για να περνάμε καλά και για τις βλάβες υπάρχουν συνεργεία
Καλή σας μέρα και συγνώμη για την ενόχληση
:)

daz
15/01/2022, 12:11
Χαλαρή είναι η αντιμετώπιση


Όχι, δεν είναι και το ξέρεις!

Δε χρειάζεται να υπάρχουν προσβολές και χαρακτηρισμοί για να δυναμιτίσει κάποιος μια συζήτηση ή να προκαλέσει αρνητικό κλίμα.

Οι 3 πρώτες γραμμές, δε θα έπρεπε να υπάρχουν καθόλου στο ποστ σου. Ειδικά το "τι με νοιάζει εμένα τι κουβαλάς το ποδήλατο".
Οι 2 τελευταίες, πιο πολύ, είχαν σκοπό να προκαλέσουν.
Και η μοναδική που μένει, είναι λάθος απ' όπου κι αν την πιάσεις. Τόσο στην ουσία όσο και στην ονομασία του εργαλείου. Αλλά όπως βλέπεις κανείς δεν ασχολήθηκε με την ξεκάθαρη και επιγραμματική σου άποψη. Γιατί άραγε?

Δε πιστεύω οτι το έκανες επίτηδες, δόου. :)

o_gavros
15/01/2022, 18:53
Πάρε μια κιτρινη για τον απαράβατο όρο περί δημοσίευσης προσωπικών μηνυμάτων και κοίτα να αλλάξεις τον τρόπο σου, άλλη προειδοποίηση δεν θα έχει.

νεοσσός
15/01/2022, 22:10
Endo με ταξί, βρήκα λίγο χρόνο και κοιτούσα τα Wera allen plus. Το σετάκι των 8 τεμαχίων έχει περί τα 35€, τιμή 14 φορές πάνω από το σετ που αγόρασα (2,5€). Είδα στα γρήγορα το σχεδιασμό τους στην ιστοσελίδα της Wera και φαίνονται πολλά υποσχόμενα, ειδικά για την περίπτωση σφηνωμένων βιδών.

Πάντως allen δεν μου έχει κλωτσήσει, ακόμα και με τις απλές ανώνυμες σειρές που χρησιμοποιώ.

Κλώτσημα έχω δει μερικές φορές σε φθαρμένα παξιμάδα, από λεπτό γερμανικό κλειδί και πολλές φορές σε σταυρωτές βίδες. Έχει τύχει στο παρελθόν να χρειάζεται να ξεσφηνώνω πολλές σταυρωτές βίδες και μέχρι τέλος της ημέρας να μου έχουν σπάσει δύο σταυροκατσάβιδα Stanley, καθώς και ένα bit που έβαζα σε ηλεκτρικό δράπανο. Εκεί στάθηκα τυχερός, διότι είχα και δεύτερο ποιοτικό bit, το οποίο δεν χάλασε ποτέ, μετά από χρόνια χρήσης.

daz
15/01/2022, 22:54
Το σετάκι των 8 τεμαχίων έχει περί τα 35€, τιμή 14 φορές πάνω από το σετ που αγόρασα (2,5€).

Όοοοοχι!

Δε θα συγκρίνεις βούρτσες με λούτσους.

Το σετάκι που πήρες έχει κοντά άλλεν με νούμερα απ' το 1.5 μέχρι 6.

Με λιγότερο από 5 ευρώ θα μπορούσες να πάρεις επώνυμα και μάλιστα χρωμίου για να μη σου σκουριάζουν εύκολα επάνω στο ποδήλατο. (υπάρχουν και σε μαυρα αν τα γουστάρεις όπως εγώ).

https://www.skroutz.gr/s/26559023/Wiha-%CE%A3%CE%B5%CF%84-Allen-351-H7-01172-7%CF%84%CE%BC%CF%87.html

Με λιγότερα από 10 ευρώ έχεις πάρα πολλές επιλογές και σε κοντά και σε μακριά και με μπίλια και χωρίς.
Με τιμές κοντά στο 20ρικο, εκτοξεύεσαι και παίρνεις λίγο πολύ τα πάντα, Wera με σχεδίαση plus, witte, gedore, wiha. Κοντά, μακριά, χρωματιστά και με ότι επιλογή θέλεις σε θήκη.


Πάντως allen δεν μου έχει κλωτσήσει, ακόμα και με τις απλές ανώνυμες σειρές που χρησιμοποιώ.

Να κλωτσήσει? Το πιο συνηθισμένο είναι να φθαρεί το κεφάλι της βιδάς λόγο μεγάλων ανοχών με το αλλεν, λόγο φθοράς του.
Ή, θα φθαρεί κατά το λύσιμο την πρώτη φορά, επειδή κάποιος την είχε σφίξει αρκετά και τη δευτερη φορά θα χαλάσει το κεφάλι. Ή θα συμβεί απ' την πρώτη φορά, χωρίς να σου δώσει την ευκαιρία να αντικαταστήσεις τη βίδα.
Ή θα αργά ή γρήγορα θα φθαρεί απ' το συνεχόμενο λύσε δέσε.
Είναι πάρα πολύ συνηθισμένο να χαλάνε τα κεφάλια τις άλλεν. Ακόμα και με πολύ ακριβά εργαλεία, αν η βίδα είναι βιδωμένη δίχως αύριο.
Και επίσης πάρα πολύ συνηθισμένο είναι να φθείρονται τα εργαλεία (με αποτέλεσμα μετά να χαλάνε τις βίδες).

Εσένα δε σου έχει τύχει αλλά εγώ έχω δυο σετ αλλεν. Το ένα το χρησιμοποιώ σε ότι χρειάζεται και το άλλο δε το χρησιμοποιώ ποτέ. Θα το χρησιμοποιήσω μόνο αν πέσω σε καμιά βίδα στην οποία αν χαλάσει το κεφάλι θα μου δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα.
Οι ανοχές και η αντοχή στη φθορά είναι πολύ μεγάλη υπόθεση σε αυτά τα εργαλεία.




ΒΤW μια χαρά είναι οι νέες τεχνολογίες και η ειδική σχεδίαση αλλά το λιγότερο που θα χρειαστείς ποτέ σου, είναι οι σφιχτές ανοχές.

νεοσσός
15/01/2022, 23:10
Η μπίλια, αν έχω καταλάβει καλά, βοηθάει στο να εισέρχεται πιο εύκολα το allen υπό γωνία. Μπορείς και να εφαρμόζεις ροπή υπό μικρή γωνία, αν έχει μπίλια;

Έχω την αίσθηση όμως ότι η μπίλια μικραίνει την επιφάνεια επαφής, οπότε δεν τα προτίμησα.

daz
15/01/2022, 23:13
Τις βλέπεις αυτές τις βίδες?

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=71&p=2909338&viewfull=1#post2909338

Δε μπορείς να φανταστείς πόσο κοντές είναι. Και το είδος του κεφαλιού που έχουν, είναι αυτό που αντέχει τις μεγαλύτερες ροπές.

Η μια βγήκε με το άλλεν κανονικά (αλλά με ζόρι).

Η άλλη βγήκε με εξωλκέα.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=70&p=2909264&viewfull=1#post2909264

Και η τρίτη βγήκε αφού της κάρφωσα ένα τορξ. (κάπου έχω και τις υπόλοιπες φωτό).

Διαφορετικά, εκεί που είναι κατέβαζα κινητήρα. Όλες ήταν και με αρπαγμένα κεφάλια και σφιγμένες δίχως αύριο από αυτόν που είχε αλλάξει ιμάντα εκκεντροφόρου τελευταία φορά.

Volpad
15/01/2022, 23:17
Η μπίλια είναι πολύ χρήσιμη για σημεία που είναι δυσπρόσιτα.
Όμως όντως είναι επικίνδυνο αν είναι σφιγμενες πολύ οι βίδες, να χαλάσει το κεφάλι.

Για τις βίδες των οποίων το κεφάλι χαλασε, έχω 2 ειδικά εργαλεία.
Μια κινεζική φτηνή σειρά τορξ, και ένα σφυρί.

daz
15/01/2022, 23:20
Η μπίλια, αν έχω καταλάβει καλά, βοηθάει στο να εισέρχεται πιο εύκολα το allen υπό γωνία. Μπορείς και να εφαρμόζεις ροπή υπό μικρή γωνία, αν έχει μπίλια;

Έχω την αίσθηση όμως ότι η μπίλια μικραίνει την επιφάνεια επαφής, οπότε δεν τα προτίμησα.

Είναι για να δουλεύει υπο γωνία, σωστά. Μερικές φορές αυτό είναι απαραίτητο. Η μπίλια μειώνει την επιφάνεια επαφής αλλά αν η βίδα έχει σφιχτεί ανθρωπινά, δε θα έχει πρόβλημα. Εξ' άλλου η μακριά πλευρά του άλλεν δεν θα αντέξει ροπές που είναι ικανές να χαλάσουν το κεφάλι. Συνήθως στρίβει και στρίβει αρκετά αν το ζορίσεις, αλλά μετά επανέρχεται.
Συνήθως χρησιμοποιώ το κοντό μέρος για να τη χαλαρώσω και μετά αν μπορώ βάζω το μακρύ για πιο γρήγορα.

Επιπλέον υπάρχει και μια τεχνική ξεβιδώματος της βίδας με το ένα χέρι που είναι πάρα πολύ γρήγορη αλλά για να γίνει πρέπει να έχει μπίλια στην άκρη.

Κοντά έχω και εγώ. Όταν πρέπει να ασκήσω μεγάλη δύναμη και η κοντή πλευρά δε φτάνει ή δε μπορεί να δουλέψει το κλειδί λόγο μήκους, βάζω την μακριά πλευρά ενός κοντού άλλεν. Αλλά τώρα έχω τα μακριά καρυδάκια και έχω σωθεί από τέτοιες καταστάσεις.

Αν κάποιος ασχολείται αρκετά χρειάζεται και κοντά και μακριά. Τα κοντά χωρίς μπίλια και τα μακριά με μπίλια.

daz
16/01/2022, 00:01
Η μπίλια είναι πολύ χρήσιμη για σημεία που είναι δυσπρόσιτα.
Όμως όντως είναι επικίνδυνο αν είναι σφιγμενες πολύ οι βίδες, να χαλάσει το κεφάλι.

Για τις βίδες των οποίων το κεφάλι χαλασε, έχω 2 ειδικά εργαλεία.
Μια κινεζική φτηνή σειρά τορξ, και ένα σφυρί.

:lol:

Εγώ δεν έχω κινέζικα και κάρφωσα ότι είχα. :lol:

433526

Η φθορά ήταν ανύπαρκτη.

433529

Και αυτοί οι εξωλκείς δουλεύουν όμως.

433527

433528

νεοσσός
16/01/2022, 00:12
Μου έλεγε πρόσφατα ένας μάστορας, ότι καταργεί όπου μπορεί τις απλές σταυρωτές βίδες και βάζει torx.

Με εξαίρεση μικρές ηλεκτρονικές συσκευές, δεν έχω πετύχει κάπου τέτοιες βίδες. Οι βίδες σταυρού είναι η πλειοψηφία (ph και pz), με λίγες ίσιες να έχουν ξεμείνει από τα παλιά σε περιορισμένες περιπτώσεις. Οι allen είναι πιο συνηθισμένες από τις ίσιες.

daz
16/01/2022, 00:50
Μου έλεγε πρόσφατα ένας μάστορας, ότι καταργεί όπου μπορεί τις απλές σταυρωτές βίδες και βάζει torx.

Με εξαίρεση μικρές ηλεκτρονικές συσκευές, δεν έχω πετύχει κάπου τέτοιες βίδες. Οι βίδες σταυρού είναι η πλειοψηφία (ph και pz), με λίγες ίσιες να έχουν ξεμείνει από τα παλιά σε περιορισμένες περιπτώσεις. Οι allen είναι πιο συνηθισμένες από τις ίδιες.

Εξαρτάται! Εγώ βρίσκω πιο πολλές τορξ απ' ότι άλλεν.

Οι βίδες στις φωτό παραπάνω είναι όλες άλλεν. Και αυτή που έχει το τορξ καρφωμένο στο κεφάλι. Μπήκε με σφυρί και άνοιξε υποδοχές για να γυρίσει και να βγει. Το εξάγωνο είχε χαιρετήσει με το καλημέρα.

OldMan
18/01/2022, 15:06
Το τελευταιο γιατι το πηρε η μπαλα ρε Σουπια..??

Υ.Γ.
Η "σωστη" φορα σφιξιματος εχει να κανει με την "κοντρα" που δεχεται ο ατερμονας (ειδικα οταν σφιγγεις ξεκινώντας το βιδωμα..)

viper1
03/02/2022, 13:30
Εμένα που έσπασε η μπίλια από το άλλεν μέσα στο κεφάλι και η βίδα βρίσκεται σε βάθος χωρίς καλή πρόσβαση τι κάνω ?

daz
03/02/2022, 13:54
Εμένα που έσπασε η μπίλια από το άλλεν μέσα στο κεφάλι και η βίδα βρίσκεται σε βάθος χωρίς καλή πρόσβαση τι κάνω ?

Σε πρώτη φάση, κάνεις την ερώτηση στο σωστό θρεντ. :D
:lol:

Χωρίς φωτο δε μπορούμε να πούμε πολλά. Δοκίμασε πρώτα, να την βγάλεις με ένα μικρό ίσιο κατσαβιδάκι. Λίγο πίεση/κούνημα με το κατσαβιδάκι ίσως είναι αρκετό για να ξεκολλήσει. Διαφορετικά, αν έχεις τη δυνατότητα, λίγο χτύπημα στη σπασμένη μπίλια και θα ξεκολλήσει σίγουρα απ' τα τοιχώματα της βίδας. Αν δε σε παίρνει να βάλεις μια πόντα ή κατσαβίδι και να τη χτυπήσεις, δοκίμασε να κάνεις πως την τρυπάς. Αν έσπασε στο ξεβίδωμα, το τρυπάνι θα την ξεκολλήσει και θα τη βγάλεις.

o_gavros
03/02/2022, 18:26
Βερνιλάκ μπλου ελεκτρίκ και βόλτα στη θάλασσα :D

ioannispar
04/02/2022, 08:40
Εμένα που έσπασε η μπίλια από το άλλεν μέσα στο κεφάλι και η βίδα βρίσκεται σε βάθος χωρίς καλή πρόσβαση τι κάνω ?


Το είχα πάθει και εγώ με την μπίλια του Άλεν. Την έβγαλα χρησιμοποιώντας έναν τηλεσκοπικό μαγνήτη μικρής διαμέτρου αφού πρώτα είχα χρησιμοποιήσει ένα μικρό κατσαβιδάκι γιατί είχε μείνει σφιγμένη μέσα στο κεφάλι της βίδας.

viper1
04/02/2022, 10:11
Το είχα πάθει και εγώ με την μπίλια του Άλεν. Την έβγαλα χρησιμοποιώντας έναν τηλεσκοπικό μαγνήτη μικρής διαμέτρου αφού πρώτα είχα χρησιμοποιήσει ένα μικρό κατσαβιδάκι γιατί είχε μείνει σφιγμένη μέσα στο κεφάλι της βίδας.

Θα το (ξανά) προσπαθήσω

viper1
04/02/2022, 10:11
Βερνιλάκ μπλου ελεκτρίκ και βόλτα στη θάλασσα :D

Θα λερώσω την θάλασσα :cry: