PDA

View Full Version : ρουλεμαν ή κουζινέτο



interceptor
10/01/2022, 12:33
καλημερα στην παρεα ηθελα να ρωτησω γιατι στο xt το 600 ή τα dr εχουν ρουλεμαν στο στροφαλο και οχι κουζινετα οπως τα αλλα;

OldMan
10/01/2022, 12:35
Αναφερεσαι στα εδρανα ή στα κομβια..??

interceptor
10/01/2022, 15:15
Αναφερεσαι στα εδρανα ή στα κομβια..??

στα εδρανα

borgiriadis1
10/01/2022, 15:31
Τώρα για τα συγκεκριμένα μοντέλα δεν ξέρω αλλά αρκετά μοτέρ έχουν ρουλεμάν στις έδρες του στροφαλου.

telegonos
10/01/2022, 15:51
Γιατί μπορούν.

Το ρουλεμάν, εξ ορισμού του, δεν μπορεί να είναι διαιρούμενο. Δεν μπορεί να ανοίξει, να βάλεις κάτι μέσα του, και να κλείσει.

Οπου είναι να μπει, πρέπει να έχει πρόσβαση να μπει, να μην έχει εμπόδιο το σχήμα του άξονα.

Σκέψου τώρα κινητήρες με περισσότερα από δυο ακριανά έδρανα στον στροφαλοφόρο άξονα, π.χ. ένα τετρακύλινδρο εν σειρά. Πως θα μπει σε ένα μεσαίο έδρανο το ρουλεμάν;

Οταν δεν μπορεί να μπει ρουλεμάν λοιπόν, γιατί έχει και μεσαία έδρανα ο άξονας, και δεν έχει πρόσβαση να μπει το ρουλεμάν, μπαίνει κουζινέτο.

Το ΧΤ600, όπως και κάθε μονοκύλινδρο, έχει δυο έδρανα, ένα στο αριστερό άκρο, ένα στο δεξί, και το ρουλεμάν μπορεί να μπαίνει και να βγαίνει, οπότε οι κατασκευαστές μπορούν να επιλέξουν ρουλεμάν αν θέλουν.

AristidisZ
10/01/2022, 16:00
Σκέψου τώρα κινητήρες με περισσότερα από δυο ακριανά έδρανα στον στροφαλοφόρο άξονα, π.χ. ένα τετρακύλινδρο εν σειρά. Πως θα μπει σε ένα μεσαίο έδρανο το ρουλεμάν;


Χάνω κάτι ή δε μου βγάζει λογική αυτό ;

Γιατί ένας στρόφαλος Ι4 κινητήρα να έχει "περισσότερα από δυο ακριανά έδρανα" ;

borgiriadis1
10/01/2022, 16:39
Ναι το σωστό θα ήταν "περισσότερα έδρανα από τα 2 ακριανα"

Acacius
10/01/2022, 16:39
Χάνω κάτι ή δε μου βγάζει λογική αυτό ;

Γιατί ένας στρόφαλος Ι4 κινητήρα να έχει "περισσότερα από δυο ακριανά έδρανα" ;

Χωρίς να είμαι μηχανολόγος, αν δεν έχεις σημεία στήριξης του στροφάλου ανάμεσα στις μπιέλες, ο στρόφαλος θα λυγίζει από τις καταπονήσεις ή θα πρέπει να ζυγίζει μισό τόνο για να ανταπεξέλθει.

[EDIT]

Ναι το σωστό θα ήταν "περισσότερα έδρανα από τα 2 ακριανα"


Αααααα.... μάλιστα

interceptor
10/01/2022, 17:01
Γιατί μπορούν.

Το ρουλεμάν, εξ ορισμού του, δεν μπορεί να είναι διαιρούμενο. Δεν μπορεί να ανοίξει, να βάλεις κάτι μέσα του, και να κλείσει.

Οπου είναι να μπει, πρέπει να έχει πρόσβαση να μπει, να μην έχει εμπόδιο το σχήμα του άξονα.

Σκέψου τώρα κινητήρες με περισσότερα από δυο ακριανά έδρανα στον στροφαλοφόρο άξονα, π.χ. ένα τετρακύλινδρο εν σειρά. Πως θα μπει σε ένα μεσαίο έδρανο το ρουλεμάν;

Οταν δεν μπορεί να μπει ρουλεμάν λοιπόν, γιατί έχει και μεσαία έδρανα ο άξονας, και δεν έχει πρόσβαση να μπει το ρουλεμάν, μπαίνει κουζινέτο.

Το ΧΤ600, όπως και κάθε μονοκύλινδρο, έχει δυο έδρανα, ένα στο αριστερό άκρο, ένα στο δεξί, και το ρουλεμάν μπορεί να μπαίνει και να βγαίνει, οπότε οι κατασκευαστές μπορούν να επιλέξουν ρουλεμάν αν θέλουν.

καλύτερα τι ειναι να εχει ρουλεμαν ή κουζινέτα;

karellen
10/01/2022, 17:05
Το εξηγεί ο άνθρωπος μέσα στο κείμενο.
Όπου μπορεί να μπει ρουλεμάν μπαίνει,αλλιώς κουζινέτο.Εσένα στο DR,όπως στο KLR μου,είναι απλούστερο να μπουν 2 ρουλεμάν εκατέρωθεν.

Edit: τώρα είδα ότι άλλαξες την ερώτηση.

interceptor
10/01/2022, 17:17
οκ φιλοι εχετε φοβερές γνωσεις

borgiriadis1
10/01/2022, 17:17
καλύτερα τι ειναι να εχει ρουλεμαν ή κουζινέτα;

Εφόσον μπαίνουν ρουλεμάν τότε ρουλεμάν.
Και στην περίπτωσή σου από τη στιγμή που έχει ρουλεμάν νομίζω ότι δεν θα μπαίνει κουζινετο.

interceptor
10/01/2022, 17:21
Εφόσον μπαίνουν ρουλεμάν τότε ρουλεμάν.
Και στην περίπτωσή σου από τη στιγμή που έχει ρουλεμάν νομίζω ότι δεν θα μπαίνει κουζινετο.
οχι ενταξει εγω ποιο πολυ απο θεμα αντοχης ηθελα να μαθω ποιο ειναι ποιο ανθεκτικο το ρουλεμαν ή το κουζινετο;

toyar
10/01/2022, 17:22
το ρουλεμαν ειναι απλουστερο σε εφαρμογη και τοποθετηση οποτε φθηνοτερο για εναν μονοκυλινδρο κινητηρα
εχει χαμηλοτερο συντελεστη λογω κυλισης αντι για ολισθηση
λιπαινεται ευκολα με απλη εμβαπτιση
τα κουζινετα χρησιμοποιουντα σε πολυκυλινδρους κινητηρες οπου οι απαιτησεις στηριξης ειναι μεγαλυτερες λογω μεγαλου μηκους και πολλαπλων δυναμεων φορτισης του στροφαλοφορου

stefanos
10/01/2022, 17:41
οχι ενταξει εγω ποιο πολυ απο θεμα αντοχης ηθελα να μαθω ποιο ειναι ποιο ανθεκτικο το ρουλεμαν ή το κουζινετο;

Υπό συνθήκες το κουζινέτο. Εφόσον υπάρχει καθαρό λάδι σε επαρκή ποσότητα.

Pew
10/01/2022, 18:50
Η αρχη λειτουργιας των κουζινετων, ειναι πως ποτε δεν ερχονται σε επαφη τα μεταλλα μεταξυ τους, αλλα "ολισθαινουν" επανω σε ενα πολυ πολυ λεπτο φιλμ λαδιου.
Για να συμβει κατι τετοιο, οι ανοχες ειναι στο εκατοστο του χιλιοστου!

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ λοιπον: κουζινετα > ρουλεμαν.

kostaskk
10/01/2022, 19:08
Πάντος εγώ με μια αναζήτηση στο google είδα ότι υπάρχουν και διαιρούμενα ρουλεμάν. Τώρα γιατί δεν τα βλέπω σε στροφαλα άλλο θέμα.

Επίσης αν ο στρόφαλος είναι πρεσαριστος θεωριτικα μπορείς να τον λύσεις σε κομμάτια κ να βάλεις παντού ρουλεμάν.

Πχ ο στρόφαλος του nsr250 ( 2 κύλινδρο v90) έχει 3 ρουλεμάν στρόφαλου,. 2 ακριανα και ένα στο κέντρο,που για να το αλλάξεις πρέπει να χωρίσεις στην μέση τον στροφαλο ξεπρεσαροντας τον, όπως και για τα κυλινδρικά ρουλεμάν μπιέλας,(τα κάτω).

Αν είναι μονοκόμματος ο στρόφαλος ναι δεν γίνεται να μπει ρουλεμάν στο κέντρο του. Μόνο στις 2 άκρες του

toyar
10/01/2022, 19:26
οταν ενας πολυκυλινδρος κινητηρας εχει να κινησει βαρυ οχημα δεν μπορει να γινει πρεσαριστος γιατι διαχειριζεται μεγαλες στρεπτικες δυναμεις
οποτε γινεται χυτος οποτε δεν μπορει να παρει ρουλεμαν
αν μπορεις βαλε μια φωτο διαιρουμενου ρουλεμαν

stefanos
10/01/2022, 19:34
Πάντος εγώ με μια αναζήτηση στο google είδα ότι υπάρχουν και διαιρούμενα ρουλεμάν. Τώρα γιατί δεν τα βλέπω σε στροφαλα άλλο θέμα.

Επίσης αν ο στρόφαλος είναι πρεσαριστος θεωριτικα μπορείς να τον λύσεις σε κομμάτια κ να βάλεις παντού ρουλεμάν.

Πχ ο στρόφαλος του nsr250 ( 2 κύλινδρο v90) έχει 3 ρουλεμάν στρόφαλου,. 2 ακριανα και ένα στο κέντρο,που για να το αλλάξεις πρέπει να χωρίσεις στην μέση τον στροφαλο ξεπρεσαροντας τον, όπως και για τα κυλινδρικά ρουλεμάν μπιέλας,(τα κάτω).

Αν είναι μονοκόμματος ο στρόφαλος ναι δεν γίνεται να μπει ρουλεμάν στο κέντρο του. Μόνο στις 2 άκρες του

Δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν ή δεν γίνεται απλά λέμε τι συνηθίζεται.
Το SH ας πούμε έχει κουζινέτα παρόλο που είναι μονοκύλινδρο.

kostasagk
10/01/2022, 19:38
Τα έδρανα με λευκό μέταλλο όπως φαίνεται αλλά έχουν και άλλες επικαλύψεις τα χρησιμοποιούν λόγω υψηλών φορτίων ενώ το ρουλεμάν δεν μπορεί πχ σφαιρικά ρουλεμάν..τα βαραιου τύπου είναι με κυλιδρακια αντί για μπίλιες...όμως έχουν περισσότερο πλάτος και διάμετρο...άλλωστε όσο μεγαλώνει η ιπποδύναμη είναι μονόδρομος τα κουζινετα..και η καλύτερη λυση

azar41
10/01/2022, 19:56
Πάντος εγώ με μια αναζήτηση στο google είδα ότι υπάρχουν και διαιρούμενα ρουλεμάν. Τώρα γιατί δεν τα βλέπω σε στροφαλα άλλο θέμα.

Επίσης αν ο στρόφαλος είναι πρεσαριστος θεωριτικα μπορείς να τον λύσεις σε κομμάτια κ να βάλεις παντού ρουλεμάν.

Πχ ο στρόφαλος του nsr250 ( 2 κύλινδρο v90) έχει 3 ρουλεμάν στρόφαλου,. 2 ακριανα και ένα στο κέντρο,που για να το αλλάξεις πρέπει να χωρίσεις στην μέση τον στροφαλο ξεπρεσαροντας τον, όπως και για τα κυλινδρικά ρουλεμάν μπιέλας,(τα κάτω).

Αν είναι μονοκόμματος ο στρόφαλος ναι δεν γίνεται να μπει ρουλεμάν στο κέντρο του. Μόνο στις 2 άκρες του

Αναγκαστικά επειδή είναι δίχρονο,το βενζινόλαδο δεν θα μπορούσε να λιπάνει τα κουζινέτα.

stefanos
11/01/2022, 00:18
Αν είναι μονοκόμματος ο στρόφαλος ναι δεν γίνεται να μπει ρουλεμάν στο κέντρο του. Μόνο στις 2 άκρες του

https://www.allesmarine.nl/en/outboard/yamaha-spare-parts/engine-block-spare-parts/150-175-200-225-hp-2-stroke-v6-crankshaft/

mikepap
11/01/2022, 05:55
433442
susuki 1100 GS-1990

OldMan
11/01/2022, 10:52
Το "αρπαγμενο"¨ρουλεμαν το ακους ενω το κουζινετο το μυριζεις..

interceptor
11/01/2022, 17:07
παιδια εχετε φοβερες γνωσεις

Pew
11/01/2022, 18:23
Το "αρπαγμενο"¨ρουλεμαν το ακους

Oχι παντα και οχι τοσο γρηγορα ωστε να προλαβεις τη ζημια! :(

sapila racing
12/01/2022, 08:27
433442
susuki 1100 GS-1990

Σωστός!
Αυτό ηταν παλια το αγαπημένο μοτέρ των ντραγκστεραδων, μετα βεβαια εγινε το μοτέρ του GSX1100 που ηταν και 16βαλβιδο κι ηταν και αυτό με ρουλεμανάτο στρόφαλο.
Βεβαια για τετοια χρήση χρειάζονταν και κολλήσεις στα σημεία που πρεσσάρονταν τα κομμάτια γιατι αλλιώς 'έστριβε'.

mikepap
12/01/2022, 09:35
Σωστός!
Αυτό ηταν παλια το αγαπημένο μοτέρ των ντραγκστεραδων, μετα βεβαια εγινε το μοτέρ του GSX1100 που ηταν και 16βαλβιδο κι ηταν και αυτό με ρουλεμανάτο στρόφαλο.
Βεβαια για τετοια χρήση χρειάζονταν και κολλήσεις στα σημεία που πρεσσάρονταν τα κομμάτια γιατι αλλιώς 'έστριβε'.

Eιχα λυσει για επισκευη ενα ιδιο ,ειχε διαλυσει μονο το πρωτο ρολεμαν βασεως μαλλον λογω βαρους καμπανας ,τελικα αγοραστηκε κομπλε καινουργιος απο Αγγλια τοτε,τι μου θυμησατε.

OldMan
12/01/2022, 11:20
Oχι παντα και οχι τοσο γρηγορα ωστε να προλαβεις τη ζημια! :(

Η "ζημια" εχει ήδη γινει, ρε μαστορα..

viper1
14/01/2022, 20:05
https://www.skf.com/group/products/rolling-bearings/roller-bearings/skf-cooper-split-roller-bearings