PDA

View Full Version : Επίδοξος Μοτοσυκλετιστής



voyager2007
10/01/2022, 17:25
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την άποψή σας για ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ κατά περίπτωση και θα ήθελα τις ειλικρινείς σας γνώμες. Σκοπεύω να αγοράσω μοτοσυκλέτα. Οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 26 χρόνια (είμαι 45) και έχω κάνει συνολικά πάνω από 800.000 χλμ σε Ελλάδα και στο εξωτερικό με διάφορα αυτοκίνητα. Δεν έχω εμπειρία παρά μόνο κάποιες βόλτες με δανεικό παπάκι και σε κάποια χιλιόμετρα με μια transalp 650 σε ελεγχόμενη περιοχή. Δεν είχα παλιότερα τέτοια σχέδια, αλλά λίγο διάφορα moto vlogs, λίγο διάφορες αφηγήσεις από μηχανόβιους, με έβαλαν στο τρυπάκι να θέλω κι εγώ να το ζήσω !!!! Αυτό που ονειρεύομαι είναι μεγάλο ταξίδι με μηχανή. Βεβαίως δεν ξεκινάει κανείς από τη μια μέρα στην άλλη. Γενικά είμαι σπαστικός οδηγός αυτοκινήτου. Δεν τρέχω, δεν κάνω επικίνδυνα πράγματα, δεν είχα ποτέ ατύχημα ή κλήση όλα αυτά τα χρόνια και θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά προσεκτικό και προσγειωμένο. Σκοπεύω να διαθέσω περί τα 3.500 – 4.000 € για μια μεταχειρισμένη μηχανή on-off, με δίπλωμα κατηγορίας Α. Είμαι 1,85 και 100 kgr. Με ενδιαφέρει η ασφάλεια αλλά και η αξιοπιστία της μηχανής, να μην είναι δηλαδή ζημιάρα, όπως επίσης και να είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομική σε service και κατανάλωση. Προφανώς στην τιμή που προανέφερα δεν υπολόγισα τον προστατευτικό εξοπλισμό που τον θεωρώ δεδομένο. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας, τόσο για το μοντέλο που προτείνετε, όσο και για τα μέτρα αντικλεπτικής προστασίας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έγραψα πολλά.

toyar
10/01/2022, 17:37
μπορεις να ξεκινησεις μπαινοντας στο car και φτιαχνοντας μια αναζητηση με τα κριτηρια σου
ετσι θα οδηγηθεις σε μια γκαμα 5-6 επιλογων και θα μπορεσεις να εχεις πιο συγκεκριμενα ερωτηματα
επισης θα εχεις μια εικονα για τις τιμες σε σχεση με την παλαιοτητα και τα χλμ
και αφου διαβασεις ρωτησεις ψαξεις μαθεις θα παρεις η vstrom η transalp:D

lleonidas
10/01/2022, 17:38
Καλώς μας ήρθες! Δεν είναι πολύ συνηθισμένη η περίπτωσή σου, συνήθως σε μικρότερες ηλικίες μας χτυπάει ο ντουβρουτζάς του δίτροχου αλλά είσαι ακόμα αρκετά νέος, ακούγεσαι συνετός και η εμπειρία σου στο τιμόνι των 4 τροχών σίγουρα θα σου φανεί χρήσιμη για το στόχο που έχεις θέσει.
Αν κατάλαβα σωστά, έχεις ήδη βγάλει δίπλωμα Α. Προτείνω να κινηθείς για ένα μεταχειρισμένο Vstrom(δημοφιλές on/off με καλή μεταπώληση, χαρακτηριστικό που ίσως σου χρειαστεί μεταγενέστερα) ή Transalp με abs και να ξεκινήσεις με μικρές διαδρομές, αυξάνοντας σταδιακά τις αποστάσεις για να πάρεις τον αέρα της μοτοσυκλέτας και να τσεκάρεις τις αντοχές σου, πριν μπεις στη διαδικασία για ένα μεγάλο ταξίδι. Δεν είναι απίθανο να νιώσεις τελικά πως δε σου ταιριάζει για κάποιο λόγο όλο αυτό το εγχείρημα.
Εννοείται πως στον προΰπολογισμό σου απαιτείται να συμπεριλάβεις τα έξοδα για κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες, αδιάβροχα. Επίσης, θα μπορούσες κάποια στιγμή στην πορεία να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο με μαθήματα ασφαλούς οδήγησης.

νεοσσός
10/01/2022, 17:45
Καλώς ήρθες στο forum και καλή αρχή στη μοτοσυκλετιστική σου πορεία.

Θα πρότεινα είτε V-Strom, είτε NC750Χ. Οπωσδήποτε όμως να κάνεις μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα πριν κάνεις το μεγάλο εγχείρημα και μάλιστα να δοκιμαστείς και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες.

mikes
10/01/2022, 17:46
καλησπερα..
στα λεφτα που διαθετεις, μπορεις να βρεις μεσαια on-off τουλαχιστον 10ετιας η και παλιοτερη σε "αριστη" κατασταση..
πχ v-strom, transalp, versys, f650gs, που ειναι αρκετα αξιοπιστες μοτοσυκλετες..
ολες αυτες, εχουν μεσες-ακρες παρομοια κοστη κτησης και συντηρησης, αλλα μη περιμενεις να ειναι σηματικα οικονομικοτερες
απο ενα μικρο αυτοκινητο... σε αρκετες περιπτωσεις, το κοστος συντηρησης μιας μεσαιας μοτοσυκλετας, ξεπερνα αυτο ενος
μικρομεσαιου αυτοκινητου..

Parking
10/01/2022, 22:27
η παναγιά μαζί σου

Leon67
10/01/2022, 22:47
Ολα σχεδόν καλά μας τα λες. Μονη παρατήρηση η αναφορα στην κατανάλωση που στις μοτοσυκλετες ιδιας κατηγορίας on-off πχ στα 650-700cc πχ ειναι κατα την γνωμη μου ιδια ή εξαρτάται από τροπο οδήγησης. Για να προλάβω μερικούς το Transalp θα κάψει ελάχιστα παραπάνω από το VStrom αλλά ΕΛΑΧΙΣΤΑ με τον ιδιο οδηγό και χωρίς υπεβολες. Προτιμησε 2κυλινδρο παντως. Εγω με KLE 500 εχω φτασει μεχρι Σκωτία πριν από 20 χρόνια. Δοκίμασε αλλά μοτοσυκλετισμός και ψειρισμα σε διαφορες καταναλωσης 0,1 lt/100km δεν κολλάνε σαν ιδεα. Πάρε αυτό το 2κυλινδρο που σου αρεσει στην καλύτερη δυνατή κατασταση και τα ξαναλέμε.

Από θεμα αντικλεπτικης,κλειστό γκαραζ και συναγερμος -λουκέτα. Εγω σπανίως παρκάρω καπου που δεν βλέπω τα μηχανακια μου ιδίως το GSXR. To Kawasaki που μαλλον θα αποκτησω φετος τα ιδια με το Κ3, το VFR αντε να το αφήσω λιγο- πολύ λίγο - εκτος οπτικού πεδίου.

Αυτα και καλές βόλτες.

STF
10/01/2022, 23:50
Περιγράφοντας τον εαυτό σου το πράγμα φώναζε για Transalp, αλλά θα ήθελα να έχεις abs.
Οπότε.... σύστηνω να αυξήσεις το μπάτζετ σου κατά 500 ευρώ και να βρεις ένα ωραίο CB500X. Είναι ιδανικό για να ξεκινήσεις και να σε ταξιδέψει αρκετά καλά. Είναι μια πολύ φιλική και όμορφη μοτοσυκλέτα.

EDIT: Συμπληρώνω, και σύγχρονη!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/01/2022, 06:36
Καλώς ήρθες!
Η καβασακι έχει το βερσους!
Η σουζουκι το βεστρομ!
Η χοντα το τρανσαλπ το 700 όμως!
Καλα αξιόπιστα μηχανάκια αλλά δε ξέρω με της κλοπές τι γίνεται γιατί είμαι επαρχία!

Spar1991
11/01/2022, 07:28
Καλώς ήρθες!
Η καβασακι έχει το βερσους!
Η σουζουκι το βεστρομ!
Η χοντα το τρανσαλπ το 700 όμως!
Καλα αξιόπιστα μηχανάκια αλλά δε ξέρω με της κλοπές τι γίνεται γιατί είμαι επαρχία!

Εγω απο ολα αυτα παντως θα προτεινα στον φιλο τον χοντα τρανσαλπ 700.. Ειναι ενα καλο ον οφ ειναι μικροτερο σε ογκο και βαρος απο στρομ και αφου δεν εχει εμπειρια θα το διαχειριστει καλυτερα σε δυσκολες περιπτωσεις. Ειναι αξιοπιστο και μπορει να βρει με 3500 ενα καλο και να μεινει και ενα 500αρι για εξοπλισμο. (Κρανος μπουφαν) . Δεν νομιζω να θελει να παρει και παντελονια επιγονατιδες μποτες και ενα σορο αλλα..Φανταζομαι λεει τον βασικο ελληνικο εξοπλισμο κρανος μπουφαν.

OldMan
11/01/2022, 10:48
Vstrom(δημοφιλές on/off )

ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΗΔΙΕΣ, 'ΝΤΑΞ'..?? :D

mikes
11/01/2022, 11:14
ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΗΔΙΕΣ, 'ΝΤΑΞ'..?? :D

την εποχη που ημουν πιτσιρικας τη δεκαετια του 90, ειχαμε τα "ψευτοεντουρο"...
τωρα εχουμε τα "ψευτο ον-οφ"

CorpseAlive
11/01/2022, 11:14
Ότι είπαν οι παραπάνω.
Είτε V-καταιγίδα είτε Transalp 700 που είναι Injection και έχει και ABS.
Αν θες παραπάνω πληροφορίες για το Transalp 700 στείλε μου να σε κατατοπίσω καθώς είμαι κάτοχος.

Spar1991
11/01/2022, 12:05
την εποχη που ημουν πιτσιρικας τη δεκαετια του 90, ειχαμε τα "ψευτοεντουρο"...
τωρα εχουμε τα "ψευτο ον-οφ"

Η σουζουκι το βαφτιζει ον οφ παντως οποτε ειναι ον οφ

o_gavros
11/01/2022, 12:09
Ρε συ 91, έλεος λίγο.
Έλα βάλε λίγο φρένο γιατί και η υπομονή έχει όρια.
Στα είπανε χίλιες φορές στο δικό σου θέμα.
Δεν χρειάζεται να γίνεσαι μαϊντανός παντού ειδικά από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις.
Πάρτο αλλιώς γιατί γίνεσαι εκνευριστικος όλη την ώρα ξερολιαση.

telegonos
11/01/2022, 13:01
Η καβασακι έχει το βερσους!


Η Καβασάκι έχει το ΒέρσΥς μάστορα. Προφέρεται Βέρσις.

Βέρσους, είναι στις λατινογενείς γλώσσες, το αντίθετο. (EDIT: ευχαριστώ για την διόρθωση)
Βέρσυς, είναι το ευπροσάρμοστο.

Σε μοτοφόρουμ, από μέλος που ασχολείται, που μπαίνει στον κόπο να προτείνει κάτι, δεν δικαιολογείται να γράφει σαν τον ''Φατσέα''.

Να μην ξέρουμε πως λέγεται αυτό που προτείνουμε, είναι σαν να μην ξέρουμε τι προτείνουμε, και ο αναγνώστης, δίκαια δεν μας παίρνει στα σοβαρά.

CorpseAlive
11/01/2022, 13:05
Η Καβασάκι έχει το ΒέρσΥς μάστορα. Προφέρεται Βέρσις.

Βέρσους, είναι στις λατινογενής γλώσσες, το αντίθετο.
Βέρσυς, είναι το ευπροσάρμοστο.

Σε μοτοφόρουμ, από μέλος που ασχολείται, που μπαίνει στον κόπο να προτείνει κάτι, δεν δικαιολογείται να γράφει σαν τον ''Φατσέα''.

Να μην ξέρουμε πως λέγεται αυτό που προτείνουμε, είναι σαν να μην ξέρουμε τι προτείνουμε, και ο αναγνώστης, δίκαια δεν μας παίρνει στα σοβαρά.

Ψύχραιμος.

BLiTzER
11/01/2022, 13:09
Περίμενε, έρχεται και η σειρά σου. :lol:


Είτε V-storm...

CorpseAlive
11/01/2022, 13:10
Περίμενε, έρχεται και η σειρά σου. :lol:

OH DAMN i am about to get rekt. Αν και δεν είναι λατινικογενής λέξη , επομένως έχω ελπίδες επιβίωσης.
Edit το φίξαρα καλύτερα τώρα.

AristidisZ
11/01/2022, 13:26
ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΗΔΙΕΣ, 'ΝΤΑΞ'..?? :D


την εποχη που ημουν πιτσιρικας τη δεκαετια του 90, ειχαμε τα "ψευτοεντουρο"...
τωρα εχουμε τα "ψευτο ον-οφ"

το ενδιαφέρον είναι να μάθουμε τι υπήρχε την εποχή που ήταν πιτσιρικάς ο Oldman...

BLiTzER
11/01/2022, 13:27
το ενδιαφέρον είναι να μάθουμε τι υπήρχε την εποχή που ήταν πιτσιρικάς ο Oldman...

Τροχός.

o_gavros
11/01/2022, 13:29
Αστρική ύλη

rainmike
11/01/2022, 13:33
Η Καβασάκι έχει το ΒέρσΥς μάστορα. Προφέρεται Βέρσις.

Βέρσους, είναι στις λατινογενής γλώσσες, το αντίθετο.
Βέρσυς, είναι το ευπροσάρμοστο.

Σε μοτοφόρουμ, από μέλος που ασχολείται, που μπαίνει στον κόπο να προτείνει κάτι, δεν δικαιολογείται να γράφει σαν τον ''Φατσέα''.

Να μην ξέρουμε πως λέγεται αυτό που προτείνουμε, είναι σαν να μην ξέρουμε τι προτείνουμε, και ο αναγνώστης, δίκαια δεν μας παίρνει στα σοβαρά.

Και πάντα αναρωτιόμουν τι ειναι αυτο το VS :D
433444

husky21
11/01/2022, 14:54
Βέρσους, είναι στις λατινογενής γλώσσες,


ΛατινογενΕΙς
ειναι μαστορα

OldMan
11/01/2022, 14:59
"Ρομανικές" και λήξις..!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/01/2022, 17:14
Η Καβασάκι έχει το ΒέρσΥς μάστορα. Προφέρεται Βέρσις.

Βέρσους, είναι στις λατινογενείς γλώσσες, το αντίθετο. (EDIT: ευχαριστώ για την διόρθωση)
Βέρσυς, είναι το ευπροσάρμοστο.

Σε μοτοφόρουμ, από μέλος που ασχολείται, που μπαίνει στον κόπο να προτείνει κάτι, δεν δικαιολογείται να γράφει σαν τον ''Φατσέα''.

Να μην ξέρουμε πως λέγεται αυτό που προτείνουμε, είναι σαν να μην ξέρουμε τι προτείνουμε, και ο αναγνώστης, δίκαια δεν μας παίρνει στα σοβαρά.

Δηλαδή απο όλα αυτά πού έχω γράψει ολο αυτό το καιρό αυτό σε πείραξε?
Θα μπορούσα να το γραψω όπως ακριβώς γράφεται αλλά δε μου αρέσει να γραφω στα αγγλικά!

DoctoR_k6
11/01/2022, 18:47
Η Καβασάκι έχει το ΒέρσΥς μάστορα. Προφέρεται Βέρσις.

Βέρσους, είναι στις λατινογενείς γλώσσες, το αντίθετο. (EDIT: ευχαριστώ για την διόρθωση)
Βέρσυς, είναι το ευπροσάρμοστο.

Σε μοτοφόρουμ, από μέλος που ασχολείται, που μπαίνει στον κόπο να προτείνει κάτι, δεν δικαιολογείται να γράφει σαν τον ''Φατσέα''.

Να μην ξέρουμε πως λέγεται αυτό που προτείνουμε, είναι σαν να μην ξέρουμε τι προτείνουμε, και ο αναγνώστης, δίκαια δεν μας παίρνει στα σοβαρά.

Eγω λεω να τον μπλοκαρουμε επειδη δεν γραφει σωστα. Ακου Φατσεα...
Εν τω μεταξυ ολοι καταλαβανε τι ηθελε να γραψει.
Απλα ηθελες να πεταχτεις να κανεις υποδειξεις οπως κ αλλες φορες. Αλλα καταφερνεις να γινεσαι περισσοτερο αντιπαθητικος.

Την βρισκεις ετσι λογικα... δεν υπαρχει αλλη εξηγηση.

Aris98
11/01/2022, 22:05
Εγώ θα πρότεινα η cb500x η nc750x. Λέω αυτά τα 2 γιατί ειναι τα πιο οικονομικά σσε καταναλώσεις μιας και ζητάς όσο πιο οικονομική γίνεται. Το nc από ότι έχω διαβάσει ταξιδεύει πολύ καλύτερα από το cb500x αυτό θα σε διαβεβαιώσουν κάτοχοι του. Εγώ έχω εμπειρία μου ο από το cb όπου είμαι τώρα στους 9 μήνες και έχω 20 χιλιάδες σχεδόν με μπόλικες εκδρομές. Το cb500x είναι ένα μηχανάκι που ταξιδεύει άνετα με 120-140.Στο.δικαβαλο θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο χώρο ανάμεσα μας. Το cb μπορείς να βρεις μοντέλα πρώτης γενιάς με λίγο μεγαλύτερο μπάτζετ από αυτό που προσφέρεις.

Panos76
12/01/2022, 00:09
Θα συμφωνήσω και εγώ για CB & NC διότι θεωρώ πως είναι ακριβώς για την περίπτωση.

Είναι οικονομικά, αξιόπιστα, εύκολα - ήρεμα - μαλακά στην οδήγηση και κάνουν ταξίδι αξιοπρεπώς.

doctoras
12/01/2022, 07:31
δεν ξέρω πόσο προσεκτικός στη οδήγηση με αυτοκίνητο είσαι, αλλά στην οδήγηση με μοτοσυκλέτα ιδιαίτερα εντός πόλης θα χρειαστεί προσαρμογή. Η οδήγηση με μοτό είναι μια συνεχόμενη πρίζα, αν υπάρχουν στιγμές με χαμηλές ταχύτητες εντός πόλης με αυτοκίνητο να πεις: -έχω προτεραιότητα -έχει στοπ, - θα περάσω..όπου στην τελικήξ σε προστατεύει ο κλωβός του οχήματος... Με μοτό θα ήταν εγκλημνατικά λανθασμένη εκτίμηση να γίνει το ίδιο. Καταλαβαίνεις γιατί.

Συνεπώς η πρόταση μου είναι να ξεκινήσεις από όσο δυνατό χαμηλό βάρος - αδράνεια - ισχύς(που μαζεύει χλμ και πως φρενάρει στην ερχόμενη διασταύρωση).
Επειδή έχεις την εμπειρία και ηλικία που εχεις ξεπεράσει τάυλες των ηλικιών 20-30 μπορούν να γίνουν skip κατηγορίες όπως 125(που είναι το καλύτερο σχολείο), 250(μετάβαση για όλες τις χρήσεις), και να πας στα 500cc για μένα και για τους παραπάνω λόγους είναι η ιδανικότερη για σενα κατηγορία ταβάνι όμως.
Μοντέλα όπως το CB500X είναι ταμαμ είναι 195kg γεμάτο με καύσιμα(πολύ βασικό για το μανουβράρισμα του), 47hp με 0-100χαω σε 5,5sec τελική 170χαω, ταξιδεύει ανετα φορτωμένο στο όριο τον αυτοκινητοδρόμων και θα αποτελέσει την βασική σου εκπαίδευση στο όλο κονσεπτ αν μετά απο χρόνια θελήσεις περισσότερη άνεση απο πιο εξειδικευμένα τουριστικά μοντέλα για ακόμη πιο στοχευμένα ταξίδια εκτός συνόρων.

Εχε υπόψη επίσης οτι μετά την αγορά για την αμεσότερη, ομαλότερη και ποιοτικότερη συμβίωση σου με μοτό θα πρέπει να απευθυνθείς σε σχολείο ασφαλούς οδήγησης με μοτοσυκλέτα για να σου τα μάθουν όλα σωστά, αν δε είσαι ενήμερος δεν αναφέρομαι στην άδεια οδήγησης που θα λογικά θα έχεις.

welcome :wave2:

viper1
12/01/2022, 07:56
Τα δίκυκλα χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Αυτά που έχουν πέσει και αυτά που θα πέσουν .
Επίσης το ότι δεν έχεις ατύχημα ποτέ δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα έχεις στο μέλλον (και εύχομαι να μην έχεις ). Διότι δεν έχεις τον έλεγχο στο περιβάλλον γύρω σου. Αυτό που μπορείς να κανείς όταν αποκτήσεις δίκυκλο είναι να εφοδιαστείς με κατάλληλο εξοπλισμό προστασίας αναβάτη και θα βοηθήσει πολύ ένα εκπαιδευτικό session για να μάθεις περισσότερο τι μπορεί να κάνει η μοτοσυκλέτα και τι εσυ .
Τώρα στο προκείμενο . Εφόσον θέλεις να κανείς λονγκ ρειντζ ταξίδια προτίμησε δικύλινδρο όπως έγραψαν παραπάνω και εννοείται να σου αρέσει και εμφανισιακά

Lioulios
12/01/2022, 09:51
Nc 750 και Cb500x με λιγο οικονομια και μια καλη περιπτωση μτχ με ψαξιμο και λ7 στο χερι ισως βρεις ...
Αλλα ειπαμε με οικονομια ,δηλ να βαλεις κατίς παραπανω στο μπατζετ σου .Αυτα γιατι και ειναι πιο συγχρονα και απο καταναλωση ειναι οτι πρεπει. Αν κανεις χλμ σε βαθος χρονου , θα το δεις .

...Στα χρηματα που διαθετεις τώρα και σε συνδιασμο με το γεγονος οτι θες ταξιδια και εφοσον δεν θα μπαινεις σε χωματοδρομους , η περιπτωση του 650 vstrom με abs νομιζω ειναι μονοδρομος .
Καιει παραπανω απο τα παραπανω ,οχι ομως τρελες διαφορες .Εχει μεγαλη αυτονομία και μπορει να σε ταξιδέψει ακομα και 2καβαλο και φορτωμενο σε ολο τον κοσμο χωρις να κανει κιχ και με ανεση αναβατη και συνεπιβατη που δεν μπορει να το κανει κανενα αλλο 650.

voyager2007
17/01/2022, 21:06
Σας ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το μύνημά μου και να μου απαντήσετε, σε ένα ερώτημα που φαντάζομαι θα έχει τεθεί χιλιάδες φορές. Όταν έγραψα "οικονομικό μηχανάκι" αναφερόμουν κατά βάση στο κόστος συντήρησης. Στις λίγες βόλτες που έκανα με το τρανσαλπ το 650 μου φάνηκε πολύ άνετο σε σχέση με το βάρος του. Πάντως εξετάζω όλες τις απόψεις και πραγματικά μου είπατε πράγματα που ίσως δεν είχα σκεφτεί ίσως τόσο πολύ. Φυσικά και θα διαθέσω ένα σημαντικό ποσό για την αγορά εξοπλισμού και οπωσδήποτε θα παρακολουθήσω σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης. Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

toyar
18/01/2022, 07:59
Το τρανσαλπ καιει οσο ενα μεσαιο αυτοκινητο να ξερεις

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/01/2022, 10:30
Το τρανσαλπ καιει οσο ενα μεσαιο αυτοκινητο να ξερεις

Και δε παει το κωλο τού!

CorpseAlive
18/01/2022, 11:43
Το τρανσαλπ καιει οσο ενα μεσαιο αυτοκινητο να ξερεις

6.0-6.5/100 η 650 και ένα λίτρο κάτω η 700 το δίνει το Real Consumptions.

Volpad
18/01/2022, 12:11
Τι είναι το real consumptions?
Δεν το βρίσκω στο Google.

Πάντως, σε όλες τα τα site με καταναλώσεις, το δικό μου το βγάζουν ότι καίει τουλάχιστον 2 λίτρα λιγότερο από όσο καίει στη πραγματικότητα.

telegonos
18/01/2022, 13:00
Μπας και τα δικά σας είναι ασυντήρητα και έχουν να δουν σωστό σέρβις από την εποχή που τα έδεσε ο Ιάπων; Μπας και τα έχετε με λογικές τύπου ''λάδι-φίλτρο-φύσιγμα'' ανά τόσο γιατί ''είναι σκκλί αυτό, δεν παθαίνει'' και μπουζί-καρμπς-βαλβίδες να είχε το μοτό μιλιά τι θα έλεγε;

Δεν δικαιολογείται ο κινητήρας αυτός, στα καλά του, να έχει τόση κατανάλωση, όσο ένα μεσσαίο αυτοκίνητο που γράφτηκε.

viper1
18/01/2022, 13:42
Μπας και τα δικά σας είναι ασυντήρητα και έχουν να δουν σωστό σέρβις από την εποχή που τα έδεσε ο Ιάπων; Μπας και τα έχετε με λογικές τύπου ''λάδι-φίλτρο-φύσιγμα'' ανά τόσο γιατί ''είναι σκκλί αυτό, δεν παθαίνει'' και μπουζί-καρμπς-βαλβίδες να είχε το μοτό μιλιά τι θα έλεγε;

Δεν δικαιολογείται ο κινητήρας αυτός, στα καλά του, να έχει τόση κατανάλωση, όσο ένα μεσσαίο αυτοκίνητο που γράφτηκε.

Τα honda δεν έχουν ανάγκη
Τα honda

CorpseAlive
18/01/2022, 14:17
Τι είναι το real consumptions?
Δεν το βρίσκω στο Google.

Πάντως, σε όλες τα τα site με καταναλώσεις, το δικό μου το βγάζουν ότι καίει τουλάχιστον 2 λίτρα λιγότερο από όσο καίει στη πραγματικότητα.

Sprit Monitor λέγεται το Site. Μπερδεύτηκα με τον τίτλο που φαίνεται σαν επικεφαλίδα.

toyar
18/01/2022, 14:43
εγω ξερω καταναλωση 6+ εντος πολης σε καλοσυντηρημενο transalp 650
ειναι λογικο για κινητηρα V σχεδιασης 35 ετων με 2 καρμπυρατερ

telegonos
18/01/2022, 16:34
εγω ξερω καταναλωση 6+ εντος πολης σε καλοσυντηρημενο transalp 650
ειναι λογικο για κινητηρα V σχεδιασης 35 ετων με 2 καρμπυρατερ

Eντός πόλης, με φανάρια, σταμάτα-ξεκίνα, γκάζι-φρένο, κίνηση με πρώτη-δευτέρα-τρίτη σχέση, με τα κιλά και τον όγκο του Transalp, το 6+ δεν είναι ''καιει πολύ''. Είναι μια φυσιολογική τιμή για μοτοσυκλέτα ψηλή 200 κιλών με 650 κυβικά. Ενα μεσαίο αυτοκίνητο, σε ίδιες συνθήκες, ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ καίει 7-9 λίτρα ανά 100 χλμ. κι άμα κάνει και γκαζιές ο οδηγός περνάει και το 10, χώρια που κάνει διπλάσιο χρόνο σε κίνηση, βόλτες να βρει να παρκάρει σε αστικά κέντρα κ.ο.κ.

Γιατί ένας ''κινητήρας V σχεδίασης 35 χρονών με 2 καρμπυρατέρ'' σημαίνει μεγάλη κατανάλωση; Από που έχει βγει αυτό;

toyar
18/01/2022, 19:32
Απο τη σχεδιαση των θαλαμων καυσης τη χαμηλη συμπιεση και την χονδροειδη ρυθμιση του μιγματος των καρμπυρατερ

DoctoR_k6
19/01/2022, 08:43
Απο τη σχεδιαση των θαλαμων καυσης τη χαμηλη συμπιεση και την χονδροειδη ρυθμιση του μιγματος των καρμπυρατερ

Δεν υπαρχει χειροτερη κατασταση απο το να σε πιασει φαναρι κ να ξεμεινεις πισω απο ΤΑ. Την λιποθυμια απο τα καυσαερια την εχεις στο τσεπακι... :bawl:

doctoras
19/01/2022, 09:14
Δεν υπαρχει χειροτερη κατασταση απο το να σε πιασει φαναρι κ να ξεμεινεις πισω απο ΤΑ. Την λιποθυμια απο τα καυσαερια την εχεις στο τσεπακι... :bawl:

Αν ειναι αρυθμιστο ναι, οπως ολα.
Ρυθμισμένο μυρίζει honda

doctor_john
19/01/2022, 09:32
:uplate: :eyepop:
https://www.ebay.co.uk/itm/224196369992

Vassilis
19/01/2022, 10:09
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την άποψή σας για ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ κατά περίπτωση και θα ήθελα τις ειλικρινείς σας γνώμες. Σκοπεύω να αγοράσω μοτοσυκλέτα. Οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 26 χρόνια (είμαι 45) και έχω κάνει συνολικά πάνω από 800.000 χλμ σε Ελλάδα και στο εξωτερικό με διάφορα αυτοκίνητα. Δεν έχω εμπειρία παρά μόνο κάποιες βόλτες με δανεικό παπάκι και σε κάποια χιλιόμετρα με μια transalp 650 σε ελεγχόμενη περιοχή. Δεν είχα παλιότερα τέτοια σχέδια, αλλά λίγο διάφορα moto vlogs, λίγο διάφορες αφηγήσεις από μηχανόβιους, με έβαλαν στο τρυπάκι να θέλω κι εγώ να το ζήσω !!!! Αυτό που ονειρεύομαι είναι μεγάλο ταξίδι με μηχανή. Βεβαίως δεν ξεκινάει κανείς από τη μια μέρα στην άλλη. Γενικά είμαι σπαστικός οδηγός αυτοκινήτου. Δεν τρέχω, δεν κάνω επικίνδυνα πράγματα, δεν είχα ποτέ ατύχημα ή κλήση όλα αυτά τα χρόνια και θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά προσεκτικό και προσγειωμένο. Σκοπεύω να διαθέσω περί τα 3.500 – 4.000 € για μια μεταχειρισμένη μηχανή on-off, με δίπλωμα κατηγορίας Α. Είμαι 1,85 και 100 kgr. Με ενδιαφέρει η ασφάλεια αλλά και η αξιοπιστία της μηχανής, να μην είναι δηλαδή ζημιάρα, όπως επίσης και να είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομική σε service και κατανάλωση. Προφανώς στην τιμή που προανέφερα δεν υπολόγισα τον προστατευτικό εξοπλισμό που τον θεωρώ δεδομένο. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας, τόσο για το μοντέλο που προτείνετε, όσο και για τα μέτρα αντικλεπτικής προστασίας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έγραψα πολλά.

Γεια σου φίλε μου, μιας και ημουν στην ιδια θεση με εσενα πριν περιπου 1 χρονο, να σου πω τι εκανα εγω. Αρχικα αν εχεις στον κυκλο σου αναβατες μυαλωμενους κανε συζητησεις μαζι τους να μαθεις οσα περισσοτερα γινεται. Επισης, δες στο Youtube ο,τι σε ενδιαφερει απο το καναλι του FortNine αν ξερεις αγγλικα. Παρε τα video του απο την αρχη.

Σε ο,τι εχει να κανει με τι θ αγορασεις, απο την στιγμη που ο σκοπος σου ειναι τα ταξιδια δεν ξερω αν εχει νοημα να παρεις on-off. Μπορεις να παρεις μια touring (σιγουρα οχι γυμνο). Για εμενα αν εχεις την δυνατοτητα να κανεις καποια οικονομια και να πας σε κατι καινουργιο αξιζει. Ξερεις τι παιρνεις, λογω τεχνολογιας η καταναλωση ειναι χαμηλοτερη και η ασφαλεια υψηλοτερη. Σε ο,τι εχει να κανει με εξοπλισμο, στα κρανη εχε τον νου σου στο sharp.dft.gov.uk για μια ενδειξη της προστασιας των μοντελων που σκεφτεσαι ν αγορασεις. Να παρεις τα παντα (κρανος, μπουφαν, γαντια, παντελονι, παπουτσια) και να τα φορας παντα (οντως ομως να τα φορας παντα). Πολυ σημαντικο επισης με το που την παρεις να πας στο Riding School του Χουντρα ή στο California Superbike School. Θα μαθεις πολλα χρησιμα πραγματα.

Σχετικα με αντικλεπτικα, αλυσιδα απο 16-17mm παχος και πανω, λουκετου δισκου προσωπικα εχω το Oxford Boss 16, συναγερμο Pandora αν σ ενδιαφερει και ασφαλεια κλοπης αν σου βγαινει οικονομικα. Σχετικα με την οδηγηση, το σημαντικοτερο ειναι να προβλεπεις τις κινησεις των αλλων και γενικα να προσεχεις για τους αλλους. Μην θεωρεις ποτε οτι σ εχουν δει, στις διασταρωσεις να κοιτας τα ματια τους οτι οντως σε ειδαν, προσπαθησε να εισαι ηρεμος και χαλαρος και ισως λιγο unpopular opinion, οχι υπερβολικα αμυντικος. Γενικα αμυντικος μεν, απο την αλλη αποφασιστικός αν χρειαστει να ανοιξεις γκαζι για ν αποφυγεις μια κατασταση να το κανεις. Μερικες φορες ειναι καλυτερο απο το φρενο.

Τελος, για εμενα σιγα σιγα τα ταξιδια. Ξεκινα καμια ωρα μεσα στην περιφερεια σου βολτα, μετα κανε 1,5 προς τα εξω, 2, κλπ. Αυτά τα λίγα. Είμαι 37, ενω παντα μου αρεσαν οι μηχανες μεχρι πριν 10 χρονια ουτε καν σκεφτομουν να παρω, τωρα ειναι ο,τι καλυτερο εχω κανει τελευταια. Πραγματικη απολαυση. Με το καλο ευχομαι!