PDA

View Full Version : Τεντωτηρας καδενας honda η oem?



sapphire
12/01/2022, 14:10
Καλησπέρα,

Ήρθε η ώρα να αλλάξω τεντωτήρα στο cbf 125 μιας και εχει αρχισει να ακουγεται αρκετα, πολυ πιθανο ειναι να θελει αλλαγη και η καδενα μιας και εχει 80.000 χλμ στην πλατη της αλλα για αρχη θα αλλαξω τον τεντωτηρα. Το ερωτημα που εχω ειναι αν αξιζει να δωσω 40 ευρω να παρω τον γνησιο η 5 ευρω για να παρω τον oem ( ΟΚΟ APIDO , WSTANDARD κτλπ) . Αξιζουν τα παραπανω χρηματα η απλα πληρωνω το "ονομα" , γιατι σαν μηχανισμος ειναι πολυ απλος ο τροπος που λειτουργει .
Χαρακτηριστικα να αναφερω γνησια τακακια για το cbf πανε 45 ευρω , εγω αγοραζω honda nissin thailand τα οποια εχουν 10 ευρω χωρις απολυτως καμια διαφορα.
Επισης αλλη μια φορα ειχε χαλασει η ντιζα του κοντερ και η γνησια ειχε ενα 20ρικο και πηρα oem με 3 ευρω χωρις να εχει κανενα θεμα καμια 20.000 χλμ που την εχω .
Μου φαινεται απιθανο να ειναι τοσο ασχετοι οι κινεζοι ωστε να μην μπορουν να φτιαξουν ενα τεντωτηρα αξιοπιστο .. τι νομιζετε;

Ο OKO που εχω δει η εταιρια εχει εδρα στην Αυστραλια αλλα δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη διαφορα με τους κινεζους , μαλλον αυτον θα παρω..

ΓιώργοςΤΤ
12/01/2022, 14:38
Καδένα με 80.000χλμ, πιθανότατα είναι για πέταμα. Ξεκινά από εκεί και μετά άλλαξε τεντωτηρα.

Δεν πιστεύω να έχει κάποια διαφορά, μιας και όπως λες είναι απλή κατασκευή.

Τα τακάκια που αγοράζεις είναι ίδια με αυτά που πουλάει η αντιπροσωπεία, απλά κάνουν 40€ γιατί είναι σε σακουλάκι Χόντα.

sapphire
12/01/2022, 14:59
Γενικοτερα η καδενα απο οσο γνωριζω εχει ελαχιστη φθορα αφου ειναι συνεχεια στο λαδι αλλα ναι τα 80.000χλμ ειναι αρκετα ..κακα τα ψεματα. Ελεγα πρωτα να αλλαξω τεντωτηρα που ειναι 10 λεπτα δουλεια ( με 80.000 χλμ το ελατηριο του τεντωτηρα σιγουρα εχει χαλαρωσει οσο να ναι ) και αν δεν υπαρξει καμια βελτιωση αλλαζω καδενα και αν χρειαστει τους οδηγους.

telegonos
12/01/2022, 15:44
Που έχεις βρει τεντωτήρα με 5 ευρώ; Δώσε λινκ.

sapphire
12/01/2022, 15:58
Stelpet αλλα τον εχει και σε αλλα μαγαζια αν ψαξεις πανω κατω ιδια τιμη , cbf 125 και innova 125 inj εχουν τον ιδιο τεντωτηρα https://www.stelpet.gr/Proion/14580/1002/Tentotiras-kadenas-ekkentroforou-Honda-Innova-125-enisxumenos-OKO/

https://www.stelpet.gr/Search/?Language=el&queryString=%CE%A4%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A9%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%91%CE%A3+%CE%9A%CE%91%CE%94%CE%95%CE %9D%CE%91%CE%A3+%CE%95%CE%9A%CE%9A%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%A5+HONDA +INNOVA+125

panavour
12/01/2022, 16:45
Χόντα και εσωτερικά ανταλλακτικά (μηχανή) ΠΑΝΤΑ γνήσια.

sapphire
12/01/2022, 17:56
Χόντα και εσωτερικά ανταλλακτικά (μηχανή) ΠΑΝΤΑ γνήσια.

Αυτα εποχες ΠΑΣΟΚ :lol: . Περα απο την πλακα σε απλα εξαρτηματα γιατι να μην επιλεξεις οem? Καδενα οκ.. εννοειται θα βαλω γνησια .
Αλλο παραδειγμα που θυμηθηκα , μου ειχε χαλασει ο μπροστινος διακοπτης του στοπ πολυ παλια και ο γνησιος εχει 24ευρω https://makinaparts.com/lang-en/honda-en/3953-35340mm5600-brake-light-switch-front-honda-cb-cbf-cbr-xlv-xrv-hornet-varadero-transalp-africa-twin-sh-150-300-.html
εννοειται δεν τα εδωσα και πηρα εναν με 1 ευρω αν θυμαμαι καλα σαν αυτον ( https://www.skroutz.gr/s/26617972/Roc-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A3%CF%84%CE%BF%CF%80-%CE%95%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%82-SH125-150-300-CBF600-XLV-CBF600.html ) .. μια χαρα λειτουργει μεχρι σημερα.

Oσο για τον τεντωτηρα , δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να παει στραβα .. να εχουν μουφα ελατηριο που να χανει την αντισταση του γρηγορα? Ο μηχανισμος ειναι πολυ απλος .Δεν μιλαμε για κανα μηχανακι που τρωει την ασφαλτο ξερω γω.
Μηπως πληρωνουμε ξεκαθαρα το ονομα επειδη φοβομαστε και μερικα εξαρτηματα ειναι ακριβως το ιδιο ? εγω μαλλον εκει καταληγω !

o_gavros
12/01/2022, 18:04
Το ότι ακούγεται θόρυβος από τον τεντωτηρα είναι δικό σου συμπέρασμα;
Η αλυσίδα (καδένα) είναι σαφώς πιο αναλώσιμη από τον ίδιο το μηχανισμό του τεντωτηρα.
Μιλάς πάντα για την καδένα του εκκεντροφόρου, ναι;

sapphire
12/01/2022, 18:21
Ακουγεται χαρακτηριστικα το κροταλισμα οταν με νεκρα δωσεις γκαζια και το αφησεις . Δοκιμασα να ξανασεταρω τον παλιο τεντωτηρα οπως ηταν πανω στο μηχανακι , μαζεψα το ελατηριο απο τον ρυθυμιστη και το αφησα 2-3 φορες να τεντωσει.
Σαν αυτο https://www.youtube.com/watch?v=kFYVav9AwbI
Στην αρχη δουλεψε εξαφανιστηκε σχεδον εντελως το κροταλισμα αλλα αρχισε παλι τα ιδια μετα απο λιγο.

panavour
12/01/2022, 18:57
Αυτα εποχες ΠΑΣΟΚ :lol: . Περα απο την πλακα σε απλα εξαρτηματα γιατι να μην επιλεξεις οem? Καδενα οκ.. εννοειται θα βαλω γνησια .
Αλλο παραδειγμα που θυμηθηκα , μου ειχε χαλασει ο μπροστινος διακοπτης του στοπ πολυ παλια και ο γνησιος εχει 24ευρω https://makinaparts.com/lang-en/honda-en/3953-35340mm5600-brake-light-switch-front-honda-cb-cbf-cbr-xlv-xrv-hornet-varadero-transalp-africa-twin-sh-150-300-.html
εννοειται δεν τα εδωσα και πηρα εναν με 1 ευρω αν θυμαμαι καλα σαν αυτον ( https://www.skroutz.gr/s/26617972/Roc-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A3%CF%84%CE%BF%CF%80-%CE%95%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%82-SH125-150-300-CBF600-XLV-CBF600.html ) .. μια χαρα λειτουργει μεχρι σημερα.

Oσο για τον τεντωτηρα , δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να παει στραβα .. να εχουν μουφα ελατηριο που να χανει την αντισταση του γρηγορα? Ο μηχανισμος ειναι πολυ απλος .Δεν μιλαμε για κανα μηχανακι που τρωει την ασφαλτο ξερω γω.
Μηπως πληρωνουμε ξεκαθαρα το ονομα επειδη φοβομαστε και μερικα εξαρτηματα ειναι ακριβως το ιδιο ? εγω μαλλον εκει καταληγω !

Άλλο ο διακόπτης,άλλο ο τεντωτηρας,άμα χαλάσει ο τεντωτηρας θα στα κάνει όλα ρδελομπου.Αμα χαλάσει ο διακόπτης χέστηκε η φοράδα στ αλώνι.ΑΠΛΑ

toyar
12/01/2022, 19:02
θα δωσεις 40 ευρω για τον γνησιο τεντωτηρα και δεν θα ξανασχοληθεις μαζι του για αλλες 80000χλμ

billy84
12/01/2022, 19:17
Και να μην πάνε στραβά τα πράγματα, ένας Κινέζικος φθηνιάρικος τεντωρήρας θα σε ξαναπάει πολύ σύντομα στο συνεργείο και θα τα δίνεις σε εργατικά.

Σε ακούω να λες πόσο σύντομα??? Ενδεικτικά σε kriss modenas άλλαξα 3 φθηνιάρικες μίζες σε 19.000km. Το διαπίστωσα αργότερα γιατί τα έκανα αραιά αυτά τα km( μη γελάτε δεν είναι NC το παπί :lol:)
Μια γνήσια θα είχε ξεπεράσει εύκολα τις 100.000km και στο τέλος θα μου είχε κοστίσει πολύ λίγότερο αν αναλογιστείς και τα εργατικά.

sapphire
12/01/2022, 20:10
Και να μην πάνε στραβά τα πράγματα, ένας Κινέζικος φθηνιάρικος τεντωρήρας θα σε ξαναπάει πολύ σύντομα στο συνεργείο και θα τα δίνεις σε εργατικά.

Σε ακούω να λες πόσο σύντομα??? Ενδεικτικά σε kriss modenas άλλαξα 3 φθηνιάρικες μίζες σε 19.000km. Το διαπίστωσα αργότερα γιατί τα έκανα αραιά αυτά τα km( μη γελάτε δεν είναι NC το παπί :lol:)
Μια γνήσια θα είχε ξεπεράσει εύκολα τις 100.000km και στο τέλος θα μου είχε κοστίσει πολύ λίγότερο αν αναλογιστείς και τα εργατικά.

Εργατικα δεν πληρωνω μονος μου κανω οτι κανω , θα πρεπει να τα φτυσουν 8 τεντωτηρες china town για να φτασουν το κοστος του γνησιου.Αλλο η μιζα , αυτο ενα ελατηριο ειναι ..επισης μου φαινεται παραξενο να τα φτυσουν 3 κινεζικες μιζες σε 19κ χμμ :eek:

sapphire
12/01/2022, 20:13
θα δωσεις 40 ευρω για τον γνησιο τεντωτηρα και δεν θα ξανασχοληθεις μαζι του για αλλες 80000χλμ

Ενταξει δεν εχω θεμα να τα δωσω αλλα το ερωτημα ειναι αξιζει οντως? Αν καποιος δοκιμασει την αντοχη ενος κινεζικου και ενος γνησιου θα διαπιστωσει διαφορα σιγουρα η θα ειναι ιδιοι?

o_gavros
12/01/2022, 20:21
Το κροτάλισμα πως ξέρεις ότι δεν είναι απο τη μπιέλα αλήθεια;

toyar
12/01/2022, 20:23
κανοντας δοκιμες με ενα τετοιο εξαρτημα ρισκαρεις ολο το μοτερ σου
αξιζει;

XLGeorge
12/01/2022, 20:24
Να αναφερω το εξης. Σε ενα αρχαιο XLR250 που εχω, οταν το ανοιξα για ελατηρια και τσιμουχακια βαλβιδων (φυσικα γνησια) στα 60000χμ, ειπα δεν αλλαζω προληπτικα αλυσιδα εκκεντροφορου μιας και το μηχανακι εχει τοσα χιλιομετρα. Πηρα λοιπον μια απο τον ξακουστο Γαλαιο στην Πειραιως (κριμα που αυτο το μαγαζι δεν υπαρχει πια) για το ευτελες κοστος των 6 ευρω, η αλυσιδα εγραφε DID στο χαρτινο κουτι της αλλα μαλλον μιλαγε κινεζικα. Ο λογος που το λεω αυτο ειναι οτι μολις μετα απο 8000χμ αρχισε το τακα-τακα στο ρελαντι και στις χαμηλες στροφες οποτε πηγα και πηρα μια γνησια με 37 ευρω, την οποια ομως δεν εχω βαλει ακομη πανω. Εβγαλα την κεφαλη για να βαλω helicoil σε καποιες βιδες και το δεξι πλαϊνο καπακι για ν'αλλαξω δισκους συμπλεκτη που πατιναριζαν, αλλα δεν εδεσα ποτε το μηχανακι ωστε να βαλω την μαμα αλυσιδα, τα πραγματα ειναι ακομη σε κουτια.

Προσωπικα, και μετα απ'αυτη την εμπειρια, θαβαζα γνησια αλυσιδα εκκεντροφορου.

sapphire
12/01/2022, 20:29
Άλλο ο διακόπτης,άλλο ο τεντωτηρας,άμα χαλάσει ο τεντωτηρας θα στα κάνει όλα ρδελομπου.Αμα χαλάσει ο διακόπτης χέστηκε η φοράδα στ αλώνι.ΑΠΛΑ

Αμα χαλασει το πιθανοτερο που πιστευω να παθει ειναι να κολλησει στην θεση του η να χαλαρωσει το ελατηριο και στις 2 περιπτωσεις δεν προκειται να παθει κατι το μοτερ ( εννοειται βεβαια οτι θα το καταλαβω και θα τον αλλαξω ).

sapphire
12/01/2022, 20:31
Να αναφερω το εξης. Σε ενα αρχαιο XLR250 που εχω, οταν το ανοιξα για ελατηρια και τσιμουχακια βαλβιδων (φυσικα γνησια) στα 60000χμ, ειπα δεν αλλαζω προληπτικα αλυσιδα εκκεντροφορου μιας και το μηχανακι εχει τοσα χιλιομετρα. Πηρα λοιπον μια απο τον ξακουστο Γαλαιο στην Πειραιως (κριμα που αυτο το μαγαζι δεν υπαρχει πια) για το ευτελες κοστος των 6 ευρω, η αλυσιδα εγραφε DID στο χαρτινο κουτι της αλλα μαλλον μιλαγε κινεζικα. Ο λογος που το λεω αυτο ειναι οτι μολις μετα απο 8000χμ αρχισε το τακα-τακα στο ρελαντι και στις χαμηλες στροφες οποτε πηγα και πηρα μια γνησια με 37 ευρω, την οποια ομως δεν εχω βαλει ακομη πανω. Εβγαλα την κεφαλη για να βαλω helicoil σε καποιες βιδες και το δεξι πλαϊνο καπακι για ν'αλλαξω δισκους συμπλεκτη που πατιναριζαν, αλλα δεν εδεσα ποτε το μηχανακι ωστε να βαλω την μαμα αλυσιδα, τα πραγματα ειναι ακομη σε κουτια.

Προσωπικα, και μετα απ'αυτη την εμπειρια, θαβαζα γνησια αλυσιδα εκκεντροφορου.

Αλυσιδα εννοειται γνησια θα μπει !

toyar
12/01/2022, 20:35
μαλλον δεν τα εχεις σκεφτει καλα
ενας διαλυμενος τεντωτηρας σταματαει να τεντωνει την αλυσιδα κι αυτη πηδαει δοντια με οτι σημαινει αυτο
ο γνησιος χαλαρωνει σιγα σιγα κι ακουγεται
ο φθηνος δεν ξερεις αν ποτε και που θα σπασει
ειδικα οταν εχει το 1/8 της τιμης.....

S705
12/01/2022, 20:46
αφού είσαι τόσο σίγουρος προχώρα τότε,μην περιμένεις επιβεβαίωση.
προσωπικά πότε δεν θα βάλω τόσο πιο οικονομικά ανταλλακτικά στο μοτέρ μου.
είναι άλλο να λες το original φανάρι για renault κάνει 500 ευρώ (και το φτιάχνει η depo) άλλα βρήκα από depo το φανάρι και κάνει 350 και άλλο να λες θα το πάρω από την tek με 80 ευρώ...

sapphire
12/01/2022, 20:50
Το κροτάλισμα πως ξέρεις ότι δεν είναι απο τη μπιέλα αλήθεια;

Την μπιελα την τσεκαρα καπου στα 60κ που αλλαξα κυλινδροπιστονο , δεν ειχε το παραμικρο τζογο πανω κατω . Ξερω οτι δεν ειναι μπιελα γιατι δεν ακουγεται ρυθμικο χτυπημα , βαζωντας την ακρη του κατσαβιδιου στο μοτερ για να ακουσεις ακουγεται ξεκαθαρα οτι ειναι η καδενα . Επισης οπως εγραψα σε αλλο σχολιο στην αρχη δοκιμασα να ξανασεταρω τον ρυθμιστη και για λιγο σταματησε ο θορυβος , αμα ηταν μπιελα δεν θα σταματουσε :p

borgiriadis1
12/01/2022, 20:59
Το κροτάλισμα πως ξέρεις ότι δεν είναι απο τη μπιέλα αλήθεια;

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.
Άσχετα με τον τεντωτηρα που αν και θεωρώ πολλά τα 40 νομίζω οτι κάποιο λόγω θα έχουν πως κατέληξε στο συμπέρασμα οτι αυτό φταίει? Επειδή η αλλαγή είναι εύκολη να υποθέσω? Στα 80.000χλμ εγώ κ εφόσον ακούγεται θα τσεκαρα την καδένα, βαλβίδες κ πάει λεγοντας μέχρι να βρω τι είναι. Εκτός αν είσαι τόσο σίγουρος για τεντωτηρα οποτε προληπτικά άλλαξε και την καδένα για σιγουριά.

sapphire
12/01/2022, 21:00
Άμα διαλυθεί εννοείται, όχι αν κολλήσει όμως .
Τελοσπαντων θα βάλω γνήσιο αλλά θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος γνωρίζε αν ΟΝΤΩΣ έχουν διαφορά .

lykourgi
12/01/2022, 21:32
τον ξακουστο Γαλαιο στην Πειραιως (κριμα που αυτο το μαγαζι δεν υπαρχει πια)
+1
Ωραίο μαγαζί.

thunder ace
13/01/2022, 05:13
+1
Ωραίο μαγαζί.

Ωραια χρονια...........

ioannispar
13/01/2022, 07:34
Χόντα και εσωτερικά ανταλλακτικά (μηχανή) ΠΑΝΤΑ γνήσια.


θα δωσεις 40 ευρω για τον γνησιο τεντωτηρα και δεν θα ξανασχοληθεις μαζι του για αλλες 80000χλμ

Και εγώ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για το γνήσιο ανταλλακτικό, γιατί όπως και να το κάνουμε 80.000 km θέλεις κάποια χρόνια να τα κάνεις, κι αν σου κάτσει η στραβή θα κλαις για τα 35 ευρώ που γλίτωσες...

doctor_john
13/01/2022, 07:44
Κάνεις τις εργασίες μόνος και τίθεται θέμα συζήτησης αν θα αλλαχθεί η καδένα στις 80.000χλμ; :D
Πόσα λέει το service book ότι μπορεί να κάνει η καδένα;

Ειλικρινά έχω ξεχάσει την αρχική κουβέντα που με έπεισε αλλά θυμάμαι να εκλιπαρώ φίλους από το σχολείο ακόμα
να αλλάξουν τον τεντωτήρα όταν αλλάζουν καδένα.

Μια επώνυμη καδένα και νέος τεντωτήρας είναι τα ανταλλακτικά. Θες να δοκιμάσεις έναν εκτός honda; πάρε τηλ στο κατάστημα και ρώτησε
τους τι προτείνουν, όχι το φθηνότερο από τους έξι..

Αν η καδένα έχει ζήσει δυο ζωές, μέτρησε τις κορυφές από τα γρανάζια και δες αν είναι ολόιδια μεταξύ τους.

Πρόσεχε μόνο γιατί το ότι θέλω, μου αρέσει, μπορώ, έχει απόσταση απο το κάνω τις εργασίες μόνος μου.
Όπως έχει και το κάνω τις εργασίες από το έχω απροβλημάτιστο παπί..

sapphire
13/01/2022, 09:24
To service book δεν γραφει τιποτα για καδενα.To workshop manual αυτο που αναφερει ειναι οτι η καδενα εχει ελαχιστη φθορα και αυτο περισσοτερο σε περιπτωσεις που το μηχανακι εχει "δουλεψει με λιγοτερο λάδι" .Αυτό που αναφέρει είναι ότι βγάζωντας την καδένα ελένχεις με το χέρι τις συνδέσεις μια μια αν εχουν χαλαρωσει σε καποια συνδεση η κολλανε.

"Αν η καδένα έχει ζήσει δυο ζωές, μέτρησε τις κορυφές από τα γρανάζια και δες αν είναι ολόιδια μεταξύ τους."
Πριν 4.000 χλμ που πήγα να ρυθμίσω βαλβιδες ( ηταν στο ιδιο σημειο απο την τελευταια ρυθμιση ) μπορούσα να διακρίνω μια διαφορά λίγοτερο απο μισό χιλιοστό.

"Μια επώνυμη καδένα και νέος τεντωτήρας είναι τα ανταλλακτικά. Θες να δοκιμάσεις έναν εκτός honda; πάρε τηλ στο κατάστημα και ρώτησε
τους τι προτείνουν, όχι το φθηνότερο από τους έξι.."

Δεν ήταν το φθηνότερο , είχε και με 3 ευρώ :lol: . Σαν τι αλλο να μου προτεινουν ? γνησιο , oem η μηχανικο.

"Πρόσεχε μόνο γιατί το ότι θέλω, μου αρέσει, μπορώ, έχει απόσταση απο το κάνω τις εργασίες μόνος μου.
Όπως έχει και το κάνω τις εργασίες από το έχω απροβλημάτιστο παπί.."

Δεν κάνω οτι θελω αλλά αυτά που χρειάζονται και εννοείται την καδένα την έχω στα υπόψην μου για αλλαγή απλα ελεγα επειδη δεν το χρησιμοποιώ ιδιαιτερα αυτους τους μηνες να το τραβαγα λιγο περισσοτερο.
Απροβλημάτιστο σχετικό θα το χαρακτηριζα ,αν εξαιρεσεις οτι έχει βγάλει τις κλασικές βλάβες του cbf .. πηνία , τρομπα βενζινης , καμπανα , ελατηριο αλλαγης ταχυτητων . Περαν αυτων εχει γινει και ρεκτιφιε στα 60κ.

Bowleno
13/01/2022, 10:13
Πηνία, τρόμπα, καμπάνα, ελατήριο ταχυτήτων.... Και κατά τα άλλα απροβλημάτιστο;
Εγώ θα το είχα στείλει στον Καιάδα λέμε:cry:

:lol:

sapphire
13/01/2022, 10:40
Ελατηριο 2-3 ευρω γνησιο
Πηνια 120 ευρω γνησια
Τρομπα βενζινης oem 60 ευρω
Καμπανα γνησια μεταχειρισμενη 40 ευρω ( την τσιμπησα απο εναν αγγλο μεσω ebay που προφανως δεν ηξερε και πολλα η απλά ήταν καλός χαχα γιατι παει τουλαχιστον 100 ευρωπουλα μεταχειρισμενη )
Δεν ειναι και το τελος του κοσμου .. δυστιχως στα περισσοτερα βγαζει αυτα τα προβληματα αλλα οντως δεν το λες απροβληματιστο :lol:

kostaskk
13/01/2022, 12:06
Γουατ, απροβληματιστο όταν πας για τεταρτο μπορεί και πέμπτο άνοιγμα μοτέρ?
και σοβαρές-ακριβές βλάβες σε τροφοδοσία,μεταδώση,μοτέρ,ηλεκτρικά? Που σε αφήνουν και στον δρόμο.

Κινέζικο παπί 15ετοιας shineray λιωμένο με 350 ευρώ αγορά μπορεί να έβγαζε ποιο λίγες βλάβες σε 80.000

Πολλές είναι ακόμα και αν δεν έχει κάψει ποτέ λάμπα,η κόψει ντιζα γκαζιού,συμπλέκτη,σωληνακια η φλάντζες τσιμουχες η το παραμικρό οτιδήποτε άλλο.


Μόνο ο στρόφαλος,η πλεξούδα,αναρτισεις,Ρόδες και το πλαίσιο δεν έχει βγάλει βλάβη.
Αν στα 80.000 είχε κάψει 2 εμπρός λάμπες και μια ντιζα συμπλέκτη,η γκαζιού τότε ναι,θα το έλεγα απροβληματιστο

Εσένα έβγαλε ήδη Πηνεία, που θεωρείται σοβαρη βλάβη και αν στα 80.000 έβγαζε μόνο αυτό οριακά θεωρείται απροβληματιστο,. Μετά πάμε σε άλλη καμπάνα,τρόμπα βενζίνης,σασμάν-επιλογέας-ελατηριο,κυλινδροπιστονα, και τώρα καδένα η τεντωρηρας.

Μέχρι τις 100.000 άμα πάθει και τίποτα σε στρόφαλο,σασμάν,εκκεντροφόρο,βαλβίδες θα έχεις αλλάξει ουσιαστικά όλα τα ανταλακτικα του μοτέρ.

sapphire
13/01/2022, 13:43
Μια φορα εχω ανοιξει ουσιαστικα μοτερ στο ρεκτιφιε κυλινδρου , τωρα αν θεωρεις ανοιγμα μοτερ να βγαλεις το καπακι του βολαν η του συμπλεκτη παω πασσο.
Δεν ξερω αν με την ιδια χρηση το κινεζικο θα αντεχε , η γενικοτερη αντιληψη ειναι οχι αλλα δεν ειχα ποτε κινεζικο . Γενικοτερα το μηχανακι τρωει και εχει φαει πολυ ξυλο .

Η καμπανα αρχισε να χτυπαει αν θυμαμαι καλα στα 40.000 , λειτουργουσε μια χαρα αλλα ακουγοταν ενα χτυπημα μαλλον επειδη ειχε αποκτησει υπερβολικο τζογο..δεν ειμαι σιγουρος, ακομα την εχω.
Τα πηνια καηκαν .. δεν ειχα φωτα και δεν φορτιζε η μπαταρια .
Η τρομπα βενζινης οταν ζεσταινοταν αρκετα εκανε κοψηματα , το αστειο ειναι οτι ο προηγουμενος κατοχος την ειχε αλλαξει με γνησια στα 5.000 χλμ .Εγω αγορασα το μηχανακι με 8.000 χλμ και τα εφτυσε στα 45.000-50.000χλμ οπου και εβαλα μια ΟΕΜ και προσθεσα φιλτρο εξωτερικο απο τοτε ειναι κομπλε μεχρι στιγμης.
Το ελατηριο του επιλογεα μαλλον κοπηκε επειδη εκανα λιγο τον ταρζαν :lol:
Να καψει λαμπα δεν θεωρειται βλαβη . Σωληνακι φρενων εννοειται το εχω αλλαξει , ειχε γινει ψιλοπιτα. Η ντιζα γκαζιου ζει και βασιλευει .Φλατζες τσιμουχες εχουν αλλαχτει προφανως .

Aκόμα και με "σωστη" χρηση πιστευω θα εβγαζε αυτες τις βλαβες αφου καμπανα ,πηνια και τρομπα βενζινης ειναι συνηθες στα cbf 125 .. μουφα παρτιδα ? ποιος ξερει..
Απο το εργοστασιο ειχαν βαλει αναποδα το γραναζι του εκεντροφορου( ενταξει δεν παιζει ρολο προφανως ) και ειχαν ξεχασει να βαλουν μια ροδελα στο αριστερο καλαμι .

o_gavros
13/01/2022, 13:59
Για την τρόμπα, δεν ευθύνεται sony & ντε το όποιο μηχανάκι.
Στο κρυφτονΕξ που έχω μουλάρι δέκα χρόνια τώρα και νομίζω είναι κατά γενική ομολογία υπεραξιοπιστο,άλλαξα τρόμπα πριν καν κλείσω δώδεκα μήνες κτήσης!!!
Εντός εγγύησης μεν,κλασμενη δε.
Και έσκασε σχεδόν ταυτόχρονα με αυτήν στο Ζ μου.Με δέκα μέρες διαφορά..έβαζα βενζινα από τα φτηνιαρικα που ασχολούνται με τη μπάλα. Αν βλέπατε τι είχε μαζευτεί εκεί, θα απορουσατε πως δούλευε.

sapphire
13/01/2022, 15:27
Για αυτο εβαλα εξωτερικο φιλτρο να συγκρατησει οτι γινεται απο την βρωμικη βενζινη .

sapila racing
13/01/2022, 15:47
Εγω αγορασα το μηχανακι με 8.000 χλμ

Μηπως ηταν 108000 ομως?

sapphire
13/01/2022, 17:02
Λες να είχε κάνει 100.000 χλμ σε ούτε 2 χρόνια από την άδεια κυκλοφορίας .. αν ναι χαλάλι του

telegonos
13/01/2022, 17:27
108 χιλιάδες χιλιόμετρα μπορεί να μην είχε (κρασάρει και το κοντέρ σε αυτά στα 99999 και θέλει ηλεκτρονικό με ειδίκευση σε αυτά για να επανέλθει),,,

μπορεί όμως να είχε κανά τριαντάρι χιλιάδες, και το έριξε το γυρισματάκι του ή άλλαξε κοντέρ.

Για αυτό και τα θεματάκια που σου έβγαλε. Εσύ το είδες πως ήταν όταν το πήρες, εσύ ξέρεις.

Αν δεν έχει τύχει να το λύσεις εσύ, ρίξε μια κοντινή ματιά στις βίδες που στηρίζουν το όργανο, έχουν σημάδια από κατσαβίδι ότι έχουν λυθεί;

sapphire
13/01/2022, 18:24
Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση δεν το πηρα απο απατεωνα αν εχει σημαδια θα ειναι απο μενα που αλλαξα τις λαμπες :a22: . Aυτες οι βλαβες δυστιχως ειναι συνηθες για το cbf , με μια αναζητηση σε ελληνικα και ξενα forum θα το διαπιστωσεις.

sapphire
14/01/2022, 21:03
Τελικα αγορασα σημερα τεντωτηρα γνησιο αλλα πηρα και ενα κινεζικο να δω τι παιζει.
Η ασφάλεια ηταν πιο λεπτη και ειχε περισσοτερα κενα απο τον γνησιο . Τελοσπαντων λεω να κανω μια δοκιμη ..βαζω ολη μου την δυναμη προσπαθωντας να πιεσω τον γνησιο να κλεισει και δεν κουνουθηκε καθολου . Ε παω να δοκιμασω και στον κινεζικο το ιδιο εφυγε ολος πισω :bawl:
Πραγματικα "σοβαρα" μαγαζια γιατι πουλανε τετοια σκουπιδια δεν το καταλαβαινω.

Volpad
14/01/2022, 23:54
Ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις το ποια μαγαζιά θεωρείς σοβαρά.

motojojo
15/01/2022, 11:25
OEM δεν σημαινει απαραίτητα κινέζικο όπως και επώνυμο δεν ειναι μόνο το γνήσιο

gior-gos
15/01/2022, 11:42
Το οεμ δεν είναι το αυθεντικό;

Acacius
15/01/2022, 12:18
Όπως τα ξέρω εγώ, κανονικά OEM (Original Equipment Manufacturer) είναι ο προμηθευτής του κατασκευαστή. Αντί δηλαδή να πάρεις ανταλλακτικό Honda, το παίρνεις με τη στάμπα του κατασκευαστή που το προμηθεύει στη Honda, π.χ. τρόμπα της Denso και πρόκειται για ακριβώς το ίδιο προϊόν με άλλους κωδικούς.

OKO, Apido και λοιποί δεν είναι OEM, γιατί δεν προμηθεύουν κανέναν κατασκευαστή. Είναι αυτοί που λέμε aftermarket ή third party.

motojojo
15/01/2022, 12:19
Νομιζω έχεις δίκιο. Το γνήσιο για την ακρίβεια. Με μπέρδεψε ο τίτλος αλλά δεν έχει και τόση σημασία.

Διορθώνω λοιπόν, μη γνήσιο δεν είναι απαραίτητα κινέζικο.

Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που δίνουν το ίδιο ανταλλακτικό με παραπλήσια -αν όχι καλύτερη- ποιότητα με το γνήσιο. Και με χαμηλότερη τιμή καταλόγου.

sapphire
15/01/2022, 16:50
Ποιες είναι αυτές οι εταιρείες ;;; εγώ μόνο κινεζικούς τεντωτηρες βρήκα

Bελτιωθηκε λιγο η κατασταση αλλα και παλι θελει αλλαγη η καδενα , μιας και θα την αλλαξω θα αλλαξω τους οδηγους και το γραναζι οποτε κανα 150αρι + θα βγει :hmm:

50 ευρω ο γνησιος οδηγος - γλυστρα για ενα μηχανακι 125cc φαινεται εξωφρενικο αλλα τι να πεις , δεν ξερω και αν κανει η γλυστρα απο innova που ειναι ενα 20ρικο...