PDA

View Full Version : Africa Twin Adv 22' ή Vstrom 650 Xt 22'



MartinEden
12/01/2022, 22:56
Καλησπέρα σε όλους

Όπως καταλαβαίνετε και από τον τίτλο με προβληματίζει ποιο θα είναι το επόμενο μηχανάκι μου και παρόλο που πολλοί θα πουν ότι τα δύο παραπάνω μοντέλα δεν είναι ίδιας κατηγορίας, εχουν τέτοιες διάφορες μεταξύ τους που δεν μπορούν να συγκριθούν, θα σας πω ότι αυτές ακριβώς οι διαφορές είναι και ο λόγος που με προβληματίζει και θα ήθελα να ακούσω απόψεις.

Κάποιοι λένε πάρε την μηχανή που γουστάρεις και αλλοι λένε πάρε την μηχανή που χρειάζεσαι. Εγω δεν μπορώ να αποφασίσω για τους παρακάτω λόγους τι θέλω και τι χρειάζομαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι θέλω μια μοτοσυκλέτα με την οποία θα κυκλοφορώ καθημερινά αλλά θα μπορώ να πάρω και τα βουνά με τα λαγκάδια μόνος ή διπλός !

Africa Twin θετικα: Πανέμορφο και εντυπωσιακό, εξίσου καλό στην άσφαλτο και χώμα, 105 ίππους παιχνιδιαρικο, ηλεκτρονικός εξοπλισμός, Premium, άνετη σε μεγάλα ταξίδια.
Αρνητικά: Κόστος αγοράς, κατανάλωση, καθημερινή χρήση, οδήγηση στην κυκλοφορία και πόλη, δελεαστική για κλοπή γενικώς αλλά και σε ταξίδια, γενικά μεγαλύτερο κόστος συντήρησης από το Vstrom 650.

Vstrom 650 XT θετικά: Κόστος αγοράς κατανάλωση, καθημερινή χρήση, κάνεις ταξίδι, δεν είναι τόσο δελεαστική για κλοπή, χαμηλό κόστος συντήρησης.

Αρνητικά: Δεν είναι τόσο παιχνιδιάρα, δεν είναι ιδιαίτερα ηλεκτρικά εξοπλισμένο, είναι για άσφαλτο 90% και 10% για βατό χωματόδρομο, δεν ταξιδεύεις με τις ίδιες ταχύτητες όπως το Africa και τέλος δεν μου αρέσει που και η κουτσή Μαρία έχει Vstrom.

Αυτά.

karellen
12/01/2022, 23:03
Ευχάριστος πονοκέφαλος.
1.Τα κόστη συντήρησης δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σ' αυτά τα 2 μοντέλα,λάστιχα-φίλτρα-λάδια-τακάκια, τα ίδια περίπου λεφτά η δε ρύθμιση των βαλβίδων δεν νομίζω να έχει τεράστιες διαφορές στο μάστορα.
2. Γιατί δεν κοιτάς και το Β-στρομ 1050 ΧΤ? έχει κι αυτό τα καλούδια του ΑΤ.

STF
13/01/2022, 00:08
Όταν λες, να πάρεις τα βουνά και τα λαγκάδια, θέλεις να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;

doctoras
13/01/2022, 06:46
ας ομορφύνουμε λίγο το τοπικ
433465
433466
433467
433468

αν τα έχεις πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο

περαν του παραπανω επιχειρήματος, η διαφορά τους είναι 8000 (απο την πιο φθηνή έκδοση του αφρικα) δηλαδή αγοράζεις 2 μεσαίας κατηγορίας vs 1 μεγάλης, η λογική λέει αν τα βουνά και τα λαγκάδια θα γίνουν διπλός, το όποιο adventure κατασκευαστικό στοιχείο πάει στράφι και οι διελεύσεις θα γίνονται σε επίπεδα ευρείας κατηγορίας-μηχανών-δρόμου.

Μονός σε adve ημερήσια τρίπς στα βουνά αντροπαρέα, σκοινάκι, διαβίωση στο βουνό, φωτιά για ζεστασιά και στέγνωμα κλπ, έχει προβάδισμα η αφρικα παρά τα 15 παραπάνω κιλά λόγω πιο μελετημένου σχεδιασμού και για χώμα.


Για οδικά trips γενικά, η λογική λέει αν αυτά τα ταξίδια θα είναι εντός ελλάδος δεν χρειάζεται να μπεις σε παραπάνω έξοδα μένεις στην μεσαία κατηγορία, αν περιλαμβάνουν εκτός συνόρων μακρινά και απαιτητικά πας στο αφρικα.
Ομως να ξέρεις πάντα: η μηχανή δεν κάνει το ταξίδι αλλά ο αναβάτης της, που σημαίνει αν δεν έχεις εμπειρία και δεν είσαι σίγουρος αν σου αρέσει, μην επενδύσεις πολλά για αρχή. Οι ταξιδιάριδες γνωρίζουν γιατί αγοράζουν - γιατί επενδύουν ή γιατί πάνε σε downgrade.

:wave2:

nickald
13/01/2022, 06:47
Ο καλύτερος προβληματισμός που μπορεί να έχει κάποιος.

Εγώ θα σου πω οτι τα 2 μηχανακια δεν ειναι συγκρίσιμα. Οπως πολυ σωστα ειπες καταρχην απο την τιμη τους φαινεται οτι μιλαμε για διαφορετικα μηχανακια. Ειδικα αν μιλας για το φουλ εξοπλισμενο Αφρικα τοτε μιλαμε για 2 βεστρομ.

Σαν χρηση μηχανης προφανως και το Αφρικα ειναι καλυτερο εκτος δρομου αλλα και για ταξιδι μη νομιζεις οτι δεν μπορει να παει το ιδιο ανετα με το βεστρομ. Η καταναλωση εντος πολης δεν θα εχει μεγαλη διαφορα και η χρηση (για εντος πολης) αν επιλεξεις το DCT ειναι παιχνιδακι.

Τα κοστη συντηρησης υποψιαζομαι οτι θα εχουν διαφορα

Σχετικα με τις κλοπες νομιζω και τα 2 ειναι επιρρεπή

Νομιζω ομως οτι γραφοντας τα αρνητικα του βεστρομ δινεις μονος σου την απαντηση στην ερωτηση σου

MartinEden
13/01/2022, 07:07
Ευχάριστος πονοκέφαλος.
1.Τα κόστη συντήρησης δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σ' αυτά τα 2 μοντέλα,λάστιχα-φίλτρα-λάδια-τακάκια, τα ίδια περίπου λεφτά η δε ρύθμιση των βαλβίδων δεν νομίζω να έχει τεράστιες διαφορές στο μάστορα.
2. Γιατί δεν κοιτάς και το Β-στρομ 1050 ΧΤ? έχει κι αυτό τα καλούδια του ΑΤ.

Η διαφορά τιμής του 1050 XT με το Africa Adv Manual (δεν θελω το DCT) ειναι ελάχιστη κάπου στα 2000€ και το Africa εκτός απ οτι μου αρέσει περισσότερο το θεωρω και ικανότερο. https://www.youtube.com/watch?v=-DaXtupNWFs&t=145s

MartinEden
13/01/2022, 07:13
Όταν λες, να πάρεις τα βουνά και τα λαγκάδια, θέλεις να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;

Εννοώ την Κυριακή να ανεβώ στον Ψηλορείτη (είμαι από Κρήτη) και το καλοκαίρια να κάνω trip Ευρώπη.

MartinEden
13/01/2022, 07:22
ας ομορφύνουμε λίγο το τοπικ
433465
433466
433467
433468

αν τα έχεις πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο

περαν του παραπανω επιχειρήματος, η διαφορά τους είναι 8000 (απο την πιο φθηνή έκδοση του αφρικα) δηλαδή αγοράζεις 2 μεσαίας κατηγορίας vs 1 μεγάλης, η λογική λέει αν τα βουνά και τα λαγκάδια θα γίνουν διπλός, το όποιο adventure κατασκευαστικό στοιχείο πάει στράφι και οι διελεύσεις θα γίνονται σε επίπεδα ευρείας κατηγορίας-μηχανών-δρόμου.

Μονός σε adve ημερήσια τρίπς στα βουνά αντροπαρέα, σκοινάκι, διαβίωση στο βουνό, φωτιά για ζεστασιά και στέγνωμα κλπ, έχει προβάδισμα η αφρικα παρά τα 15 παραπάνω κιλά λόγω πιο μελετημένου σχεδιασμού και για χώμα.


Για οδικά trips γενικά, η λογική λέει αν αυτά τα ταξίδια θα είναι εντός ελλάδος δεν χρειάζεται να μπεις σε παραπάνω έξοδα μένεις στην μεσαία κατηγορία, αν περιλαμβάνουν εκτός συνόρων μακρινά και απαιτητικά πας στο αφρικα.
Ομως να ξέρεις πάντα: η μηχανή δεν κάνει το ταξίδι αλλά ο αναβάτης της, που σημαίνει αν δεν έχεις εμπειρία και δεν είσαι σίγουρος αν σου αρέσει, μην επενδύσεις πολλά για αρχή. Οι ταξιδιάριδες γνωρίζουν γιατί αγοράζουν - γιατί επενδύουν ή γιατί πάνε σε downgrade.

:wave2:

"Μην επενδύσεις πολλά στην αρχή"--- Καλή συμβουλή ! Προφανώς και με το VStrom κάνεις ταξίδι ευρώπη 1500-2000 χιλιόμετρα. όμως δεν το έχω κάνει και δεν θα ήθελα μετά το πρώτο ταξίδι να πω είτε κρίμα που δεν πήρα το Africa η κρίμα τα λεφτά που έδωσα στο Africa.

doctoras
13/01/2022, 07:27
Εννοώ την Κυριακή να ανεβώ στον Ψηλορείτη (είμαι από Κρήτη) και το καλοκαίρια να κάνω trip Ευρώπη.

θα ανέβεις ψηλορείτη με εντουράδες και λοιπά "ξερά" με ρυθμό? ή θα ανέβεις μόνος ή διπλός σε φυσιολατρικούς ρυθμούς βόλτας?
Αν το δέυτερο και το cbr που έχεις στο αβαταρ σου με χαμηλές πιέσεις στα λαστιχα πάει άνετα

έτσι γενικά τριπ στην ευρώπη πανε και τα δύο, βασικά πάνε όλα και εξαρτάτε απο τον αναβάτη όπως σου είπα παραπάνω πάρε ενα μάτι στον Μητσάκη να δεις (https://www.bikeit.gr/mitsakis) ποσα και ποια μηχανάκια έχει χρησιμποιήσει σε τουρ εκτός

doctoras
13/01/2022, 07:36
"Μην επενδύσεις πολλά στην αρχή"--- Καλή συμβουλή ! Προφανώς και με το VStrom κάνεις ταξίδι ευρώπη 1500-2000 χιλιόμετρα. όμως δεν το έχω κάνει και δεν θα ήθελα μετά το πρώτο ταξίδι να πω είτε κρίμα που δεν πήρα το Africa η κρίμα τα λεφτά που έδωσα στο Africa.

σε χώρες εξωτερικού στον αυτοκινητόδρομο δεν θα ρισκάρεις πάνω απο τα όρια του δρομου αφενός λόγο αστυνόμευσης συνεπώς μέχρι 140χαω που την έχει άνετα αυτή την ταχύτητα τα μεσαία με 70hp είτε λόγω επίτευξης του ταξιδιου που είναι ένας αγώνας αντοχής για τους αναβάτες και επιδιώκεις να έχεις σταθερό ρυθμό για να μη σου συμβεί κάτι και χρειαστεί να αλλάξεις σχέδια του ταξιδιού.

Να πάρω το αφρικα για απαιτητικά ταξίδια δηλαδή έχω σχέδια να κάνω βουλγαρία - ρουμανία απο την χωμάτινη ορεινή αρτηρία μονός(πάντα) με αντίστοιχα μοτοσυκλετιστικά μέλη.

o_gavros
13/01/2022, 08:39
Ρε φίλε, στην Κρήτη είσαι όχι στο Μανχάταν.
Το λέω γιατί διαβάζοντας την απορία σου καταλαβα ότι θα το οδηγείς και για καθημερινό.

Πάρε το Άφρικα που προφανώς και σου κάνει περισσότερο κλίκ. Σιγά την κίνηση και την ταλαιπωρία που θα φάει στο νησί.
Μην τα λυπόμαστε και τόσο.
Επίσης, νομίζω ότι άδικα θεωρείς ότι με το στρώμα δε θα ταξιδευες καλά έξω.τα 2Κ χλμ που λες είναι ένα ανέβα κατέβα την Ελλάδα. το μηχανάκι σαφώς και θα σε πάει όπου αντέχεις.

AristidisZ
13/01/2022, 08:47
Βασικά μη συγκρίσιμα τα μεγέθη, άλλη κατηγορία το ένα άλλη το άλλο

Κατά τα άλλα, τι συζητάμε, αν σε παίρνει να αγοράσεις το Africa, δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να ασχοληθείς με το VSTROM...

kordix
13/01/2022, 08:50
Εννοώ την Κυριακή να ανεβώ στον Ψηλορείτη (είμαι από Κρήτη) και το καλοκαίρια να κάνω trip Ευρώπη.

Άφρικα με κλειστά μάτια, είναι μια μοτοσικλέτα που μπορεί να κάνει τα πάντα και μάλιστα καλά.

Το vstrom είναι πολύ χαμηλό και στο χώμα θα έχεις θέμα. Επίσης έχει τροχούς 19-17.

STF
13/01/2022, 09:52
Το Africa χωρίς DCT σε ασφάλτινη χρήση υπολείπεται σημαντικά έναντι του V-Strom 1050 XT και στην επίδοση και στην απόδοση αλλά κυρίως στην αίσθηση. Εκεί οι μικρότεροι τροχοί είναι πλεονέκτημα.

Για να ακριβολογούμε... η διαφορά στη τιμή χωρίς προσφορές είναι πάνω από 2,9 χιλιάρικα. 17.700 κάνει η απλή ADV με απλό χρώμα (18.050 με σπέσιαλ χρώμα), ενώ το V-Strom 1050 XT (που είναι η πλούσια έκδοση) στοιχίζει 14.800 ανεξαρτήτως χρώματος. Προσφορές στη τιμή θα βρεις και στις δυο εταιρείες οπότε οι τιμολογιακές συγκρίσεις καλό είναι να γίνονται με τους ίδιους όρους για να μην αδικείς ούτε τον εαυτό σου.

Τα έχω οδηγήσει και τα δυο και έχω προσωπική άποψη. Το Africa μου αρέσει οπτικά περισσότερο, το V-Strom 1050 με κέρδισε στη καβάλα του, στη τεράστια ευκολία των menu του και στον συμπλέκτη που πραγματικά είναι πιο ελαφρύς από μοτοσυκλέτα 125cc με ντίζα. Επίσης, το Suzuki είναι πιο εύκολο στην οδήγηση ακόμη και από το Africa που επίσης είναι εύκολο.
Africa θα έπαιρνα μόνο με DCT καθώς αυτό και μόνο αυτό κάνει τη διαφορά ειδικά στην έκδοση big tank (ADV). Το απλό Africa (όχι το ADV δηλαδή) είναι σαφώς καλύτερο για χωμάτινες ανησυχίες οπότε θα καταλάβαινα και την απουσία του συμπλέκτη. Για να εξοικειωθείς με το menu της Africa θέλει χρόνο αλλά και όταν συμβεί αυτό απαιτεί περισσότερο χρόνο στους χειρισμούς από το αντίστοιχο του V-Strom 1050 ΧΤ το οποίο είναι πολύ πιο εργονομικό στη πλοήγηση του και με πολύ λιγότερα κουμπιά.

Το ανέβασμα που θέλεις να κάνεις στο Ψηλορείτη (με το τρόπο που καταλαβαίνω πως θέλεις να το κάνεις), το βγάζουν και τα δυο V-Strom (μικρό και μεγάλο) εύκολα και οι τροχοί για τέτοια χρήση δεν είναι πρόβλημα.

Από τις απαντήσεις που έχεις βάλει μέχρι στιγμής δε φαίνεται να έχεις δίλημμά, έχεις καταλήξει ήδη στην Africa.

MartinEden
13/01/2022, 11:00
θα ανέβεις ψηλορείτη με εντουράδες και λοιπά "ξερά" με ρυθμό? ή θα ανέβεις μόνος ή διπλός σε φυσιολατρικούς ρυθμούς βόλτας?
Αν το δέυτερο και το cbr που έχεις στο αβαταρ σου με χαμηλές πιέσεις στα λαστιχα πάει άνετα

έτσι γενικά τριπ στην ευρώπη πανε και τα δύο, βασικά πάνε όλα και εξαρτάτε απο τον αναβάτη όπως σου είπα παραπάνω πάρε ενα μάτι στον Μητσάκη να δεις (https://www.bikeit.gr/mitsakis) ποσα και ποια μηχανάκια έχει χρησιμποιήσει σε τουρ εκτός

Ψηλορείτη χαλαρά. Τώρα όσων άφορα το CBR ότι θα ανέβει θα ανέβει αλλά από την άλλη μπορείς και ξυπόλητος να περπατάς στα βουνά αλλά προτιμότερο είναι να φοράς παπούτσια και κατά προτίμηση ορειβατικά :lol::lol::lol:

MartinEden
13/01/2022, 11:04
Το Africa χωρίς DCT σε ασφάλτινη χρήση υπολείπεται σημαντικά έναντι του V-Strom 1050 XT και στην επίδοση και στην απόδοση αλλά κυρίως στην αίσθηση. Εκεί οι μικρότεροι τροχοί είναι πλεονέκτημα.

Για να ακριβολογούμε... η διαφορά στη τιμή χωρίς προσφορές είναι πάνω από 2,9 χιλιάρικα. 17.700 κάνει η απλή ADV με απλό χρώμα (18.050 με σπέσιαλ χρώμα), ενώ το V-Strom 1050 XT (που είναι η πλούσια έκδοση) στοιχίζει 14.800 ανεξαρτήτως χρώματος. Προσφορές στη τιμή θα βρεις και στις δυο εταιρείες οπότε οι τιμολογιακές συγκρίσεις καλό είναι να γίνονται με τους ίδιους όρους για να μην αδικείς ούτε τον εαυτό σου.

Τα έχω οδηγήσει και τα δυο και έχω προσωπική άποψη. Το Africa μου αρέσει οπτικά περισσότερο, το V-Strom 1050 με κέρδισε στη καβάλα του, στη τεράστια ευκολία των menu του και στον συμπλέκτη που πραγματικά είναι πιο ελαφρύς από μοτοσυκλέτα 125cc με ντίζα. Επίσης, το Suzuki είναι πιο εύκολο στην οδήγηση ακόμη και από το Africa που επίσης είναι εύκολο.
Africa θα έπαιρνα μόνο με DCT καθώς αυτό και μόνο αυτό κάνει τη διαφορά ειδικά στην έκδοση big tank (ADV). Το απλό Africa (όχι το ADV δηλαδή) είναι σαφώς καλύτερο για χωμάτινες ανησυχίες οπότε θα καταλάβαινα και την απουσία του συμπλέκτη. Για να εξοικειωθείς με το menu της Africa θέλει χρόνο αλλά και όταν συμβεί αυτό απαιτεί περισσότερο χρόνο στους χειρισμούς από το αντίστοιχο του V-Strom 1050 ΧΤ το οποίο είναι πολύ πιο εργονομικό στη πλοήγηση του και με πολύ λιγότερα κουμπιά.

Το ανέβασμα που θέλεις να κάνεις στο Ψηλορείτη (με το τρόπο που καταλαβαίνω πως θέλεις να το κάνεις), το βγάζουν και τα δυο V-Strom (μικρό και μεγάλο) εύκολα και οι τροχοί για τέτοια χρήση δεν είναι πρόβλημα.

Από τις απαντήσεις που έχεις βάλει μέχρι στιγμής δε φαίνεται να έχεις δίλημμά, έχεις καταλήξει ήδη στην Africa.

Φίλε με έβαλες σε σκέψεις ! Σε ευχαριστώ !

STF
13/01/2022, 12:49
Να 'σαι καλά φιλαράκι. Το πόσο έτσι και αλλιώς είναι μεγάλο, ψάξτο όσο μπορείς. Ιδανικά οδήγησε κάθε μηχανή που περνάει ως επιλογή από το μυαλό σου. Με κάποιες μπορεί να απογοητευτείς με κάποιες άλλες να ενθουσιαστείς. Πολλές φορές η εικόνα δε κουμπώνει με τα θέλω μας και τα λεφτά είναι πολλά.

Nitse3
13/01/2022, 13:25
Θυμάμαι λάθος ή είχες vstrom πιο παλιά; (το παλιό μοντέλο)

STF
13/01/2022, 14:37
Θυμάμαι λάθος ή είχες vstrom πιο παλιά; (το παλιό μοντέλο)

Όχι δεν είχα ποτέ V-Strom. Πολύ παλιά (1994) είχα Africa Twin 650.

giannis323
13/01/2022, 15:00
Στρομ για πιο ασφάλτινες διαδρομές και λόγω χαμηλής απόστασης από το έδαφος + το 19αρι τροχό.Επισης το φίλτρο λαδιού εκεί που βρίσκεται φωνάζει βροντηξτε με να δω αν θα σπάσω,δηλ.απαραιτητως πόδια ακόμη κ για τυχόν ψηλά πεζοδρόμια,σαμαρακια.Στο Άφρικα μου Φανηκε πιο όρθια θέση οδήγησης και σίγουρα με το 21 τροχό κ τα αντίστοιχα λάστιχα είναι παντός εδάφους.Βεβαια δεν στρίβει άσχημα για ψηλό ον οφ αλλά όταν το στραμπουλιζεις στις στροφές εκεί καταλαβαίνεις ότι έχει χαμηλά όρια σε σύγκριση με το στρομ.Παντως κινητήρα το Άφρικα με κέρδισε ολοκληρωτικά,θα θελα να το δω σε μια ενδιάμεση εκδοχή,πιο οn εκδοχή από το Άφρικα και πιο off από το νέο nt1100.

kons
13/01/2022, 15:01
Φίλε με έβαλες σε σκέψεις ! Σε ευχαριστώ !

Ο φίλος STF έχει απόλυτο δίκιο και λέω Ωωωχ ξεκινώντας να γράφω ένα μικρό σεντόνι.....

Φίλε μου θα σου δώσω την δική μου άποψη, μιας και έχω την μία από τις 2 μηχανές που σκέφτεσαι, συγκεκριμένα το στρώμα 650 (18 μοντ.), έχοντας και μια μικρή άποψη για την αφρικάνα (21 μοντ. ADV big tank)) που έχω οδηγήσει και την έχει κολλητός.

Ότι και αν επιλέξεις δεν θα χάσεις αφού και οι 2 έχουν τα δικά τους πλεονεκτήματα και μιας και έχουν άλλο επίπεδο και χαρακτήρα και οι δυο τους, δεν μπαίνω σε πιθανά μειονεκτήματα.

Αυτό που έχω το χρησιμοποιώ κατά 99% σε ταξίδια και μόνο με τριβάλιτσο πλήρες φορτίου και το καλοκαίρι που ανεβαίνει και η κυρά μου πάμε διπλοί βόλτα - ταξίδια απροβληματιστα, μονός ή διπλός μέχρι 120 χλμ.
Το ταξίδι για μένα, δεν είναι πλέον να φύγω από το σημείο Α και να πάω στο σημείο Β σε χρόνο ρεκόρ απολαμβάνοντας τις χαρές μιας γρήγορης μηχανής (πχ. μπούσα Κ4) που είχα. Αλλά θέλω να απολαμβάνω την φύση γύρω μου, να ψιλοχαζεύω, να ακούω την μουσική μου ή και να μιλώ με τον συνεπιβάτη μου. Πλέον έχω αυτή την φιλοσοφία, χαλαρά και απολαμβάνω το ταξίδι.
Με αυτό την αλλαγή νοοτροπίας έχω κέρδος επιπρόσθετα σε αυτονομία που έχω φτάσει έως 400 χλμ με 20 λίτρα ντεπόζιτο μπαίνοντας στην ρεζέρβα, επιπλέον ψυχική ηρεμία, σωματική ξεκούραση και περισσότερα χρήματα στην τσέπη μου λόγω χαμηλής κατανάλωσης για να τα φάω σε άλλα πράγματα.
Στο χώμα έχω πάει μονός και διπλός και στις δύο περιπτώσεις πάντα κάνω διάσχιση και όχι κάτι άλλο, με ηρεμία πάντα έχω πάει σε πραγματικά απίθανα σημεία και χωμάτινες διαδρομές με κατάλληλο λαστιχάκι καθώς και με παραγγελία μεταλλικό skid plate 4mm για χώμα είναι όχι απλά απαραίτητο αλλά αναγκαίο. Ακόμα και στρωμένα χιόνια Μεγαλόπολη Τρίπολη τα πέρασα απροβλημάτιστα χάρης το TC που διαθέτει.
Γενικά είναι ένα μηχανάκι μέγιστου χαρακτηρισμού θα έλεγα 70/30 με κατάλληλο χωμάτινο λάστιχο ή 90/10 με ασφάλτινο λάστιχο.
Έχω κερδίσει πάρα πολλά από το χαμηλότατο κόστος χρήσης, καύσιμα και συντήρηση (μηδενικά προβλήματα) σε συνδυασμό με τα χαμηλά τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια.
Για να μπω στο δια ταύτα, κάνω τα πάντα αλλά με μικρούς ή μεγάλους συμβιβασμούς σε ταχύτητα στην άσφαλτο και επιδώσεις στο χώμα.

Στον αντίποδα τώρα η υπέροχη αφρικάνα. Με λίγα λόγια θα σου πω ότι από την στιγμή που δεν την οδηγείς κάθε μέρα εδώ στο χάος της Αθήνας. Εάν οικονομικά το άντεχα αυτή θα έπαιρνα καθώς κάνει τα "πάντα όλα" ότι και το στρώμα αλλά με ακόμα καλύτερο τρόπο και δυνατότητες, στην άσφαλτο αν την πιέσεις σε σχέση με το στρώμα σε στροφιλίκια ίσως κάπου υστερεί, έχει όμως ακόμα περισσότερες δυνατότητες στο χώμα, εκτός του μπλεξίματος στην κίνηση στην πόλη. Φυσικά τα κόστη συντήρησης σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της χοντα είναι πολύ υψηλότερα σε συνδυασμό και με τα ετήσια κόστη τελών και ασφάλισης.
Για μένα αυτή η υπόθεση επιλογής είναι με καθαρά οικονομικά κριτήρια καθώς το κάθε ένα έχει τα δικά του χαρακτηριστικά αλλά με το ανάλογο κόστος. Είναι θέμα τσέπης απλά....
Θα πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις ή μπορείς να δώσεις 9 ή 18 χιλιάρικα, να προσθέσω και αρκετά σε διάφορα καλούδια ακόμα μιας και θέλεις ταξίδια, για τριβάλιτσα, κάγκελα κλπ. τα οποία ανάλογα που θα παίξεις μπορούν να σε ανεβάσουν ακόμα ψιλότερα σε κόστος.

Τώρα αν έγερνα στην επιλογή του στρώμα 1050 ή της Αφρικάνας, η επιλογή μου θα ήταν πάλι με οικονομικά κριτήρια. Αν μπορώ να δώσω τα 3 χιλ. παραπάνω της διαφοράς που έχουν και τα έξτρα που θα βάλω, πάλι αφρικάνα θα διάλεγα. Το θέμα της όποιας χρήσης σύνθετων μενού, υπολογιστών κλπ. προσωπικά ποτέ δεν με σταμάτησε, αν και εκεί αν κάποιος θέλει απλότητα χρήσης το στρώμα κερδίζει με διαφορά καθώς επίσης και χρήσης σε άσφαλτο έχοντας 19/17 τροχούς, χάνει όμως σε αυτά που πραγματικά μπορεί να κάνει στο χώμα μπροστά στην αφρικάνα.

Σκέψου προσεκτικά την πραγματική χρήση που θα κάνεις, φιλτράρισε - κρίνε και προχώρα στην όποια επιλογή σου.
Καλή Χρονιά με μια καινούργια μηχανή.....

Nitse3
13/01/2022, 15:29
Όχι δεν είχα ποτέ V-Strom. Πολύ παλιά (1994) είχα Africa Twin 650.

Τον θεματοθετη εννοούσα.

lospsi
13/01/2022, 16:04
Καλό θα είναι να οδηγήσεις πρώτα τις υποψήφιες μοτοσυκλέτες για να έχεις ιδία άποψη.
Προσωπικά συμφωνώ με τον Στέφανο STF, οδήγησα στο τεστ ράιντ του ΜΟΤΟ Africa 1000 και καπάκι vstrom 1050 και το μεν πρώτο με άφησε τελείως αδιάφορο, το 2ο μου άρεσε πολύ. Μιλάμε για την αίσθηση που πήρα από 3 γύρους στα Μέγαρα βέβαια, όχι κάτι εξηζητημένο.
Η σύγκριση vstrom 650 και Africa 1100 είναι και λίγο σικέ εδώ που τα λέμε, τελείως άνιση και αβανταδόρικη προς το Honda. Ίσως γιατί τελικά δεν υπάρχει σύγκριση στο μυαλό σου και θες το Africa. Αλλιώς, με το μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις νομίζω πως μπορείς να δεις πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/313296764-ktm-1290-super-adventure?from-promotion=1

STF
13/01/2022, 16:49
Τον θεματοθετη εννοούσα.

Καλά.... με το κρύο πάγωσε ο μυαλός μου. Εγώ νόμιζα πως εσύ είσαι ο νηματοθέτης :facepalm:

MartinEden
13/01/2022, 20:21
Θυμάμαι λάθος ή είχες vstrom πιο παλιά; (το παλιό μοντέλο)

Ως νομοθέτης αρμόδιος απαντώ. Ναι έχω ακόμα ένα Vstrom 650 2009 και ένα CBR1000RR 2006 !

MartinEden
13/01/2022, 20:28
Καλό θα είναι να οδηγήσεις πρώτα τις υποψήφιες μοτοσυκλέτες για να έχεις ιδία άποψη.
Προσωπικά συμφωνώ με τον Στέφανο STF, οδήγησα στο τεστ ράιντ του ΜΟΤΟ Africa 1000 και καπάκι vstrom 1050 και το μεν πρώτο με άφησε τελείως αδιάφορο, το 2ο μου άρεσε πολύ. Μιλάμε για την αίσθηση που πήρα από 3 γύρους στα Μέγαρα βέβαια, όχι κάτι εξηζητημένο.
Η σύγκριση vstrom 650 και Africa 1100 είναι και λίγο σικέ εδώ που τα λέμε, τελείως άνιση και αβανταδόρικη προς το Honda. Ίσως γιατί τελικά δεν υπάρχει σύγκριση στο μυαλό σου και θες το Africa. Αλλιώς, με το μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις νομίζω πως μπορείς να δεις πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/313296764-ktm-1290-super-adventure?from-promotion=1

Οχι KTM δεν τις θέλω. Δεν λέω ότι είναι υποδεέστερη αλλά δεν μου έκατσαν ποτέ πως το λεν! Και όχι δεν έχω αποφασίσει να πάρω το Africa πάρα το ότι έχω τα χρήματα. Ο λόγος που έβαλα το θέμα ήταν ακριβώς να ακούσω όλα όσα άκουσα και σχεδόν όλες οι απαντήσεις με βοηθούν, με προβληματίζουν (με καλή έννοια) και με βάζουν σε διαδικασία διαφορετικών οπτικών και αυτό ήταν εξ αρχης το ζητούμενο! Ευχαριστώ και για την δική σου τοποθέτηση!!!

Parking
13/01/2022, 21:35
Μπενέλι να πάρεις χαχαχαχαχαχαχα

lospsi
14/01/2022, 06:29
Οχι KTM δεν τις θέλω. Δεν λέω ότι είναι υποδεέστερη αλλά δεν μου έκατσαν ποτέ πως το λεν! Και όχι δεν έχω αποφασίσει να πάρω το Africa πάρα το ότι έχω τα χρήματα. Ο λόγος που έβαλα το θέμα ήταν ακριβώς να ακούσω όλα όσα άκουσα και σχεδόν όλες οι απαντήσεις με βοηθούν, με προβληματίζουν (με καλή έννοια) και με βάζουν σε διαδικασία διαφορετικών οπτικών και αυτό ήταν εξ αρχης το ζητούμενο! Ευχαριστώ και για την δική σου τοποθέτηση!!!

Το ΚΤΜ το έβαλα πιο πολύ για το γαμώτο:D
Να 'σαι καλά ότι και αν αποφασίσεις και καλά χλμ να έχεις! Όντως είναι ωραίοι προβληματισμοί αυτοί...

fatsas35
17/05/2022, 01:45
Moto guzzi v85tt