PDA

View Full Version : Καινούρια Voge 500 dsx ή Μεταχειρισμένη Honda CB 500 X ;



fotisk
18/01/2022, 19:48
Ξεκινώντας, να πω ότι είναι το πρώτο μου post σαν καινούριο μέλος του υπέροχου αυτού φόρουμ που διαβάζω τα τελευταία χρόνια και επιτέλους γράφτηκα.

Τώρα, λίγο παραπάνω background για μένα, μικρότερος είχα μια στοιχειώδη επαφή με τις μηχανές αλλά πάντα με γοήτευαν. Είχα κιόλας τη τύχη να μου δανείσει ένας φίλος μου την τότε "εφεδρική" μηχανή του για να κάνουμε παρέα το γύρο της Χαλκιδικής. Πρόσφατα λοιπόν, στα μέσα του '21, πήρα και το δίπλωμά μου για τη τελευταία κατηγορία για μοτοσυκλέτες. Περιττό να πω ότι ξεκάθαρα δεν είχα την εμπειρία με μηχανές, πόσο μάλλον στην CBF650 με την οποία είχα την τεράστια χαρά να μάθω. Μερικοί μπορεί να πουν κιόλας ότι τη πρώτη φορά κόπηκα επίτηδες, για να περάσω παραπάνω χρόνο με την υπέροχη μηχανή του δασκάλου. :p

Μην πολυλογήσω παραπάνω, όπως έχω γράψει και στο τίτλο, είμαι ανάμεσα σε δύο μηχανές που τεχνικά τις θεωρώ πάρα πολύ κοντά αλλά υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις πράγματα που με προβληματίζουν και θα ήθελα την γνώμη σας.

Να προλάβω ίσως μερικούς και να πω ότι κοιτούσα για πρώτη μηχανή αρχικά κάτι μικρότερο σε κυβισμό αλλά διάφοροι παράγοντες με απέτρεψαν, με κύριο παράγοντα ότι τα δικά μου "κυβικά" είναι 1.90 ύψος και ~100 κιλά ( σε εορτινή περίοδο :D )

Να θέσω καλύτερα το γιατί σκέφτομαι τη κάθε μία από αυτές τις δύο, ξεκινώντας από τη Voge. Έχει για αρχή τη σιγουριά του καινούριου, που παίζει προσωπικά αρκετά μεγάλο ρόλο στη σιγουριά που μου βγάζει. Συνεχίζοντας, στη τιμή της έρχεται με αρκετά πραγματάκια που σε οποιαδήποτε άλλη μηχανή θα έπρεπε να τα βάλω αργότερα. Παρόλο που η μάρκα είναι κινέζικη, έχει κομμάτια από Ιαπωνία και ένα αρκετά καλό ABS αλλά και κινητήρα από την Loncin το οποίο με γεμίζει σιγουριά για την αξιοπιστία του. Δύο προβληματάκια ίσως είναι πρώτον η διαθεσιμότητα, ειδικά τώρα με τον COVID, των ανταλλακτικών που μπορεί να χρειαστώ σε κάποιο σέρβις αλλά και οι σκληρές αναρτήσεις για τις οποίες γίνεται λόγος σχεδόν όπου έχω διαβάσει για τη συγκεκριμένη μηχανή (αν και είναι για το ds μοντέλο και όχι το dsx το οποίο φαίνεται να είναι πιο έτοιμο για λίγο χώμα με το μπροστινό 19ρη τροχό ). Ίσως και ένα κρυφό πρόβλημα που με καίει με το συγκεκριμένο είναι η μικρή αξία μεταπώλησής του.

Όσον αφορά το CB500X νομίζω ότι δε χρειάζεται να γίνει εξίσου εκτενής περιγραφή διότι τεχνικά είναι αρκετά κοντά , κάτι το οποίο αποκλείει προσωπικά τη δυνατότητα για καινούριο CB500X το οποίο και θα ήταν πιθανότατα η πρώτη μου επιλογή. Η αλήθεια είναι ότι για αρκετό καιρό δε σκεφτόμουν καν για μεταχειρισμένη μηχανή από τη στιγμή που σκοπεύω να τη ξεζουμίσω στα ταξίδια αλλά να έχω και τη δυνατότητα να πάω και σε μερικά από τα χωμάτινα μονοπάτια για τα οποία ανά καιρούς έχω διαβάσει εδώ, χωρίς να με πιάνει πανικός με το παραμικρό διαφορετικό ήχο που ακούω από τη μηχανή. Σίγουρα η μεταχειρισμένη έρχεται όμως και με τη πιθανότητα να έχει διάφορα άλλα ωραία εξτραδάκια όπως πχ βαλίτσες, συναγερμό κλπ κλπ

Να θέσω την ουσιαστική μου ερώτηση, στα ίδια χρήματα (~6.400) ποιό από τα δύο θα διαλέγατε;;;

Ας με διαφωτίσει κάποιος μπας και προλάβω να τη χαρώ, όποια και αν είναι, μέσα στο καλοκαίρι, γιατί ήδη ένα δίμηνο τώρα το μελετάω το θέμα...

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ για την όποια απάντηση :beer:

billy84
18/01/2022, 20:25
Καλησπέρα φίλε και με το καλό η αγορά της μοτοσυκλέτας που σου αρέσει!:beer:

Απο εκεί και πέρα όπως είπες, έβγαλες πρόσφατα δίπλωμα και γενικότερα δεν έχεις εμπειρία. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι απο που προκύπτει η σιγουριά σου για την αξιοπιστία της Loncin?

Σε κάθε περίπτωση οποιοδήποτε μεταχειρισμένο Japan και τόσο καινούργιο μοντέλο όπως το CB500 θα σε προβληματίσει σίγουρα λιγότερο(βασικά καθόλου) απο ένα Κινέζικο και εννοείται θα αντέξει πολλά περισσότερα km και θα κρατήσει περισσότερο την αξία του αν θελήσεις να το πουλήσεις. Η τελική επιλογή δική σου φυσικά!

telegonos
18/01/2022, 20:27
Το 22ρι CB500X έχει USD πηρούνι και διάφορες βελτιώσεις στα σημεία. Πόσο έχει καινούριο; (ρωτάω, όντως δεν ξέρω).

Μην είναι κανά 500ρι η διαφορά από το καινούριο Voge στο καινούριο Honda και δεν έχει νόημα το διλημμά σου;

Λάβε υπόψιν σου, ότι τα Voge τα φέρνει η Mototrend που φέρνει και τα Kymco. Από την προσωπική μου εμπειρία, είναι τέρμα σοβαρή αντιπροσωπεία, με σωστή εξυπηρέτηση, επάρκεια ανταλλακτικών, ευγενικό προσωπικό κ.ο.κ. Και παλιά που είχα πάρει ένα Kymco που προέκυψε προβληματικό με κάλυψαν σε όλα, και τώρα που ψωνίζω ανταλλακτικά για το συνεργείο στο οποίο εργάζομαι και περνάω συχνά από την Kymco , η εμπειρία μου είναι εξαιρετική.

Στο ίδιο μαγαζί, χαζεύω τα Voge που έχει στην έκθεση, μεταξύ των οποίων και δύο ηλεκτρικά πρωτότυπα και το 300RR που δυστυχώς δεν θα εισαχθεί τελικά, και η εντύπωση που μου δίνουν, εξωτερικά πάντα (δεν μπορώ να ξέρω πως είναι ο στροφαλοφόρος από μέσα) είναι πολύ καλή.

Voge, ΕΓΩ, θα έπαιρνα μια φορά. (αλλά όχι το DS, το 300RR μου γυάλισε εμένα)

fotisk
18/01/2022, 21:04
Αναφέρω την Loncin σαν κάτι αρκετά θετικό διότι εδώ και χρόνια κατασκευάζει τους κινητήρες για πάρα πολλά μοντέλα της BMW. Πέραν αυτού δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω απ' το λίγο που έψαξα για την εταιρία.

Ξεκαθαρίζω ότι αν είχα το budget, ούτε που θα την ήξερα αυτή τη στιγμή τη Voge να πω την αλήθεια, αλλά από την άλλη επειδή δεν είχα ιδιάιτερη επαφή με το άθλημα πέραν από ένα πραγματικά αθάνατο ZIPάκι και μία CRF125 φοβάμαι μη με δώσω λεφτά για μία "πατάτα", εννοώντας ότι θα πάρω πχ CBX αλλά με τα λεφτά που θα δώσω για να το φέρω σε αξιοπρεπή κατάσταση θα μου βγουν όσο να το πάρω καινούριο...

fotisk
18/01/2022, 21:22
Το 22ρι CB500X έχει USD πηρούνι και διάφορες βελτιώσεις στα σημεία. Πόσο έχει καινούριο; (ρωτάω, όντως δεν ξέρω).

Μην είναι κανά 500ρι η διαφορά από το καινούριο Voge στο καινούριο Honda και δεν έχει νόημα το διλημμά σου;

Λάβε υπόψιν σου, ότι τα Voge τα φέρνει η Mototrend που φέρνει και τα Kymco. Από την προσωπική μου εμπειρία, είναι τέρμα σοβαρή αντιπροσωπεία, με σωστή εξυπηρέτηση, επάρκεια ανταλλακτικών, ευγενικό προσωπικό κ.ο.κ. Και παλιά που είχα πάρει ένα Kymco που προέκυψε προβληματικό με κάλυψαν σε όλα, και τώρα που ψωνίζω ανταλλακτικά για το συνεργείο στο οποίο εργάζομαι και περνάω συχνά από την Kymco , η εμπειρία μου είναι εξαιρετική.

Στο ίδιο μαγαζί, χαζεύω τα Voge που έχει στην έκθεση, μεταξύ των οποίων και δύο ηλεκτρικά πρωτότυπα και το 300RR που δυστυχώς δεν θα εισαχθεί τελικά, και η εντύπωση που μου δίνουν, εξωτερικά πάντα (δεν μπορώ να ξέρω πως είναι ο στροφαλοφόρος από μέσα) είναι πολύ καλή.

Voge, ΕΓΩ, θα έπαιρνα μια φορά. (αλλά όχι το DS, το 300RR μου γυάλισε εμένα)

Το 22αρι CB500X παρότι πανέμορφο, έρχεται στα 7.670 και το 500 dsx στα 6.395.

Ίσως η διαφορά να μην είναι αρκετά μεγάλη περίπου στα χίλια ευρώ αλλά με όλα αυτά που έχει το voge αν πω να τα βάλω στη honda θα ανεβεί ακόμα περισσότερο η διαφορά.
Εντάξει, ίσως να μη χρειάζονται και όλα αλλά από τα κάγκελα για παράδειγμα και μόνο πάει αμέσως στα ~8 χιλιάρικα η Honda.
Από αυτούς τους υπολογισμούς προέκυψε το δίλημμά μου. Ότι για παράδειγμα μπορεί να βρω μια μεταχειρισμένη που να χει αυτά τα εξτραδάκια και να ναι και μέσα στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω...
Αλλά, αν ήταν μεταχειρησμένο αυτοκίνητο θα καταλάβαινα πολύ περισσότερα μόνο και μόνο οπτικά από μερικά πράγματα για τη γενική κατάσταση του οχήματος, αλλά η σκέψη της μεταχειρισμένης μοτο και μόνο μου είναι τελείως ξένη (πέραν από δεκάδες βίντεο στο youtube ):p

Έχω κλείσει από βδομάδα να πάω να δοκιμάσω και τις δύο που πιστεύω ότι θα βοηθήσει :)

Όντως και οι R της voge μου φαίνονται πανέμορφες, απλά οι δρόμοι της βόρειας ελλάδας και γενικά τα σχέδια και οι χάρτες που έχω μαζέψει δε συμφωνούν τόσο.
Τη κοιτάμε για δεύτερη αυτή ή "εφεδρική" :p

doctoras
18/01/2022, 21:45
Μπορεις να παρεις το '21 με κανα 7ρι προσφορα αν πας κασερι και δε καιγεσαι με το usd μπροστινό.
Το σίγουρο ειναι οτι η χοντα πουλησε την πατέντα και η loncin αντεγρεψε τα παντα απο το μοτέρ αυτο.
Αν θα ειναι το ιδιο αξιόπιστο θα αφήσουμε τον χρονο να δειξει.

Αν ψηνεσαι περισσοτερο με την ιδεα καινούργιο μπορεις να δεις και την πρόταση της cfmoto 650mt αν το σηκώνει το διπλωμα σου

fotisk
18/01/2022, 22:34
Μπορεις να παρεις το '21 με κανα 7ρι προσφορα αν πας κασερι και δε καιγεσαι με το usd μπροστινό.
Το σίγουρο ειναι οτι η χοντα πουλησε την πατέντα και η loncin αντεγρεψε τα παντα απο το μοτέρ αυτο.
Αν θα ειναι το ιδιο αξιόπιστο θα αφήσουμε τον χρονο να δειξει.

Αν ψηνεσαι περισσοτερο με την ιδεα καινούργιο μπορεις να δεις και την πρόταση της cfmoto 650mt αν το σηκώνει το διπλωμα σου

Το έριξα μια καλή ματιά το cf moto επειδή μου το χε πετάξει σαν ιδέα και ο πωλητής στο μαγαζί αλλά κάτι στα πλαστικά του και στις βίδες, γενικά λίγο στη ποιότητα κατασκευής δε μου πολυ κάθεται καλά...
Αυτή κιόλας είναι η μόνη από τις 3 μηχανές που αναφέρουμε εδώ ( CB500X και Voge 500 dsx )που μπόρεσα και είδα τουλάχιστον από κοντά.

a_christoforos
18/01/2022, 23:26
Μια άλλη καλή σκέψη από μένα είναι να κάνεις το μειωνέκτημα του Voge πλεονέκτημα αναζητόντας και αγοράζοντάς το μεταχειρισμένο σε καλή τιμή μιας και όπως είπες χάνουν σε μεταπωλητική αξία κάτι που δεν συμβαίνει με τα CBX που πουλάνε δύο ετών μηχανάκι 500 ευρώ πιο κάτω από το καινούριο κάτι που σαφώς σε εξωθεί να πας σε καινούριο. Επίσης αν πάρεις Voge ελαφρός μεταχ αν θες να το δώσεις δεν θα χάσεις πολλά χρήματα. Προσωπικά έχω πάρει το CFmoto mt-650 με 7500χλμ δηλαδή πρακτικά καινούριο.

sanctusan
18/01/2022, 23:45
Καλώς τον!!!
Πάω κατευθείαν στο ψητό
Λίγο το κόλλημα μου, λίγο μία μικρή αναζήτηση που έκανα στο car, λίγο πως ότι έχω δει σε κινέζικο μου βγάζει την αίσθηση του φτηνού και ψιλοπροβληματικού....
Θα πω το Honda.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319098986-honda-cbx-500
Αυτό για μένα είναι καινούργιο, και είναι ένα απλό παράδειγμα.

Ήθελες δεν ήθελες ρε άτιμε, εδώ (https://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=15) θα μας στείλεις πάλι.

o_gavros
19/01/2022, 07:18
Αναφέρεις ότι φτάνεις τώρα, μέχρι τα 6400€.
Κάνε λίγο υπομονή και μάζεψε λίγα παραπάνω και καρφί για το σιμπι.
Είτε το καινούριο του '22 είτε κάνα στοκ του '19.
Για τέτοια διαφορά,δεν αξίζει να συζητάς καν για το άλλο.

doctoras
19/01/2022, 09:29
Καλώς τον!!!
Πάω κατευθείαν στο ψητό
Λίγο το κόλλημα μου, λίγο μία μικρή αναζήτηση που έκανα στο car, λίγο πως ότι έχω δει σε κινέζικο μου βγάζει την αίσθηση του φτηνού και ψιλοπροβληματικού....
Θα πω το Honda.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319098986-honda-cbx-500
Αυτό για μένα είναι καινούργιο, και είναι ένα απλό παράδειγμα.


Και γιατι να μη παρεις του πυργου με 2 χρονια warranty
https://www.car.gr/21676323?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Dr.Monty
19/01/2022, 09:51
Πριν λίγο καιρό ειχα το ιδιο διλημμα με εσένα. Το διλλημα υπηρχε καθαρα επειδή φαινεται ότι η τιμή ειναι κοντινη αναμεσα στα δυο. Πάντα μιλώντας για καινουρια.

H honda ειναι χίλια χρόνια εταιρια ενω η voge μόνο 2. Επομένως υπάρχει ενα ρίσκο ως προς την πιθανή αξιοπιστία της δεύτερης. Αυτο στην Ελλάδα γίνεται ακόμα πιο έντονο γιατί εχουμε συνδεσει το κινέζικο με το Jumbo. Μπορείς να δεις σε μια κοινωνία όχι τοσο συντηριτική (Ιταλία) τι συμβαίνει με μια άλλη κινέζικη μάρκα. Παει γ@μ#$%ας.

Λόγω της δουλειάς μου εμπιστευομαι την τεχνολογική εξέλιξη και δεν εχω στεγανα του στυλ ο Κινέζος, ο Πατρινός και ο Γερμανός. Οι κινέζοι πουλανε φτηνοτερα γιατι μπορουν και γιατι πρεπει να μπουν στην αγορά. Οχι γιατι απαραίτητα δίνουν κατώτερα ποιοτικά προιόντα. Πριν καποια χρόνια ο κόσμος δεν εμπιστευόταν τα dell γιατι ήταν φτηνότερα όλων. Τωρα πια..... μονο dell. Σε πεντε- δεκα χρόνια που θα εχει αποδειχθει η αξιοπιστία τους θα γινει και εξίσωση τιμών. Ας ελπίσουμε οτι τα ακριβα θα πανε προς τα κατω και οχι το αντιθετο (Αν και χλωμό).

Τεσπα η τελική σκεψη που έκανα και κατέληξα στο voge ηταν η εξής.

Αν στα φερουν απο την αντιπροσωπεια καινουργια τότε εχεις μια διαφορά τιμής 1400 ευρώ. Για ποιο σωστή συγκριση θα πρεπει να πούμε ότι η voge εχει α) κεντρικό σταντ β) προστατευτικά κάγκελα και γ) προστατευτικό κινητήρα στον βασικό εξοπλισμο. Στη χόντα τα α) και β) εχουν 400 ευρω μαζι. Το άλλο δεν το βρίσκω στα αξεσουάρ.

Οπως και εσυ, ονειρευομαι να κανω και κανενα μικρο ταξιδακι. Αρα θα πρεπει να εχω σχαρες-βαλίτσες κτλ. Στη voge με 650 είχα τις βαλίτσες της εταιριας μαζι με σχαρες κλειδαριές κτλ. Προφανώς στο χόντα θα βάλεις κατι σε αφτερ μαρκετ γιατι αν μπεις στο σιτε και δεις τα αυθεντικά θα κλαψεις. Νομίζω μόνο η σχάρα για πλαινες και πισω εχει 770.

Αρα τί ειπα εγω? Με 7Κ εχω φουλ εξτρα και βαλίτσες και προβολάκια. Ετοιμο. Μια που ηρθε και μια που καβάλησα. Στην άλλη ξεκινάω με 7700 και έχει ο θεος.

Φυσικά όλα τα παραπάνω τα γράφω για την συγκριση δυο καινουργιων. Για μένα το να δωσω για οτιδήποτε μεταχειρισμένο ίδια λεφτα με κατι καινούργιο, χωρις εγγυηση και χωρίς ο πωλητής να ειναι τουλάχιστον ο αδερφός μου απλα δεν παίζει.

sanctusan
19/01/2022, 10:13
Δεν είναι μόνο θέμα αξιοπιστίας του οχήματος αλλα και θέμα εταιρίας και αντιπροσωπείας στην Ελλάδα.
Μια εταιρία 2 ετών μπορεί να βαρέσει διάλυση στα επόμενα 2. Και ποσό μάλλον, να βαρέσει διάλυση η αντιπροσωπία στην Ελλάδα.
Άντε βρες ανταλλακτικό. Όσο αξιόπιστο και να είναι.
Για το Honda και ειδικά ένα από τα πιο περπατημένα μηχανάκια των τελευταίων ετών, θα βρίσκεις ανταλλακτικά και στο περίπτερο.
Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160844), να δεις τις τιμές και τη συζήτηση σε ένα θέμα που τρέχει τώρα εδώ μέσα, και να καταλάβεις τι πάει να πει εταιρία που έχει κλείσει.

Dr.Monty
19/01/2022, 10:31
Όσα αναφέρεις είναι πολύ σωστά καο λογικά.

Απλά δεν μιλάμε για οποιαδήποτε εταιρία. Ούτε η loncin παίζει να βαρέσει κανονι, ούτε η moto trend.

Η voge πάει αρκετά καλά και μέσα στο 22 δίνει και άλλα 3 νομίζω μοντέλα. Η δυναμική της εταιρίας προς το παρόν προσφέρει αρκετή αισιοδοξία

fatsas35
19/01/2022, 10:49
Το καινούργιο είναι πάντα καινούργιο κ δεν συγκρίνεται με μεταχειρο.Ακομα κ με λίγα χιλ..
Στην θέση σου αν κ έχω την ds500 αν ήταν να πάρω καινούργια κ διέθετα κοντά στα 7κ θα έπαιρνα την cb
Αν ήταν να πάρω ελαφρώς μεταχειρο θα έπαιρνα την ds500 εφόσον την έβρισκα σε τιμη με αρκετά μεγάλη διαφορά σε σχέση με το cb.

sanctusan
19/01/2022, 10:51
Λέω αυτό και σταματάω
Υποτίθεται ότι κάνουμε σύγκριση τώρα
Loncin με Honda
Moto Trend με Σαρακάκη
Και
Αισιοδοξία με Σιγουριά

Η αισιοδοξία με τη σιγουριά είναι 2 μη συγκρίσιμες έννοιες

Dr.Monty
19/01/2022, 11:14
Λέω αυτό και σταματάω
Υποτίθεται ότι κάνουμε σύγκριση τώρα
Loncin με Honda
Moto Trend με Σαρακάκη
Και
Αισιοδοξία με Σιγουριά

Η αισιοδοξία με τη σιγουριά είναι 2 μη συγκρίσιμες έννοιες

Καλα κανεις και το σταματας. Το ιδιο και εγω. Θα μονοπωλήσουμε τη συζητηση και δεν εχει νοημα.

Απλα σε σχέση με το bold που εγραψες. Δεν συγκριναμε ποια ειναι πιο πιθανο να δωσει πιστολα (αρα δεν εχει νοημα το loncin vs honda ή Σαρακάκης vs mototrend). Μιλάμε μονο για την πιθανοτητα πιστολας της voge

Επομένως, αν γίνει εκτίμηση του ρίσκου να δωσει κανονι, αυτο ειναι εξαιρετικά χαμηλο εως και μηδαμινο για τη συγκεκριμένη εταιρια. Φυσικά ειναι μηδενικό για την honda.

gimli
19/01/2022, 11:26
Κατά την προσωπική μου άποψη ο μόνος λόγος να προτιμήσεις καινούριο ds500 σε σχέση με μτχ cb500x είναι ότι μάλλον κλέβεται λιγότερο.
ΥΓ @Dr.Monty Τι κατανάλωση έχεις στο ds σου;

Dr.Monty
19/01/2022, 11:34
Κατά την προσωπική μου άποψη ο μόνος λόγος να προτιμήσεις καινούριο ds500 σε σχέση με μτχ cb500x είναι ότι μάλλον κλέβεται λιγότερο.
ΥΓ @Dr.Monty Τι κατανάλωση έχεις στο ds σου;

3,8-4,1. Πρώτα 1300κμ μέχρι 5Κ στροφές. Μεικτή, περισσότερο πολη. Κανενα ταξιδι.

kostaskk
19/01/2022, 11:49
Μεταχειρισμένο voge να φοράει τα έξτρα που θες. Η ποιο οικονομική λύση, αφού δεν έχουν μεταπώληση θα το βρεις πολύ φτηνά και θα κάνει αυτό που θες αν είναι αξιόπιστη κατασκευή και είχε σωστή χρήση και συντήρηση.

Εγώ χωρίς εμπειρία, δηλαδή να εχω 50.000-100.000 χιλιόμετρα θα φοβόμουν να δώσω 6.000 για πρώτη μηχανή για το ενδεχόμενο τις πτώσης-τρακαρισματος

Nikos77
19/01/2022, 12:02
Η διαφορα μεταξυ τους στη μεταπωληση οοοοοοοταν το πουλησεις θα ειναι ιδια με τη τιμη αγορας οποτε μη το σκεφτεσαι.
Εχουν σα κανουρια διαφορα 1400 οπου αν προσθεσεις τα καγκελα κεντρικο σταντ προστασια κινητηρα κλπ πας στα 2000.
Αυτα οσον αφορα καινουρια.
Οσον αφορα μεταχειρισμενο CBX γιατι να μη παρεις καινουριο voge με εγγυηση που ειναι και αστρωτο απο αντιπροσωπεια σοβαρη οπως της κυμκο?
Για την επαρκεια ανταλλακτικων της χοντα ρωτα ποσο περιμενα για ενα πισω αμορτισερ στο sh300 που ειναι και εμπορευσιμο μοντελο

Panos76
19/01/2022, 12:37
Αυτή είναι μια πλήρης πρόταση σε Voge μτχ στα 5.900€. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315782094-voge-500ds#bigger-photos

Σε ό,τι αφορά στα αξεσουάρ του CB, προσωπικά μου κόστισαν ~ 900+ € (κεντρικό σταντ, χούφτες, κάγκελα, σχάρα και μπαγκαζίερα - όλα χόντα, μοντ. '19).

Αν βάλεις after market πχ givi, η τιμή πάει περίπου στο μισό.

Στο CB - αν ενδιαφέρει κάποιον - έχεις επίσης τον 19άρι τροχό σε σχέση με το DS (εκτός αν πας για το DSX που έχει και εκεινο 19-17).

Από κατανάλωση είναι τα ίδια.

toyar
19/01/2022, 18:02
ανεξαρτητως μοντελων συγκρισης στο γενικοτερο διλημμα καινουριο η μεταχειρισμενο υπαρχει ο εξης παραγοντας:
αν θελω κατι να το παντρευτω συμφερει το καινουριο για να ζησω τα καλυτερα του χρονια και με εγγυηση
αν θελω κατι για σχετικα λιγο καιρο αξιζει το μεταχειρισμενο για να μη φορτωθω τη ραγδαια πτωση τιμης της πρωτης τριετιας

fotisk
19/01/2022, 20:03
Αναφέρεις ότι φτάνεις τώρα, μέχρι τα 6400€.
Κάνε λίγο υπομονή και μάζεψε λίγα παραπάνω και καρφί για το σιμπι.
Είτε το καινούριο του '22 είτε κάνα στοκ του '19.
Για τέτοια διαφορά,δεν αξίζει να συζητάς καν για το άλλο.

Ο τρόπος που υπολογίζω το ουσιαστικό κόστος μου είναι ότι αν διαλέξω τελικά το καινούριο Voge το μόνο που μένει είναι να πάρω τον έξτρα εξοπλισμό που θέλω, που μου πηγαίνει το κόστος βαριά στα 7100 ας πούμε. Ενώ διαλέγοντας έναι καινούριο CB το κόστος μου θα φτάσει γύρο στα 8μιση. Αυτό για να βάλω πράγματα που θεωρώ λίπο πολύ απαραίτητα, όπως τα κάγκελα. Γι αυτό αναφέρω ότι θέλω να φτάσω μέχρι εκείνα τα χρήματα.

Πήρα μερικά τηλέφωνα σε διάφορες αγκελίες και βρήκα ας πούμε δύο πολύ ωραία cb με ~10-12k χιλιόμετρα, με μπόλικα από τα πράγματα που θα ήθελα να έχω, μέσα στα χρήματα που θέλω να διαθέσω και κάτι τελευταίο πολύ θετικό είναι ότι είναι του '18-19.

Δεν αποκλείω τη πιθανότητα κιόλας να κάνω και αυτό που λες, απλά να περιμένω, αλλά προσπαθώ να εξαντήλω πλήρως τις επιλογές μου πριν καταλήξω σε αυτή.

fotisk
19/01/2022, 20:09
Ήθελες δεν ήθελες ρε άτιμε, εδώ (https://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=15) θα μας στείλεις πάλι.

Χαχαχα, όντως, δε περίμενα να δημιουργηθεί τέτοια αντιπαράθεση αλλά πρέπει να έθιξα κάποια φλέβα με όλη τη δημοτικότητα που φαίνεται να παίρνουν τα κινέζικα μοντέλα στην Ελλάδα.

fotisk
19/01/2022, 20:13
Και γιατι να μη παρεις του πυργου με 2 χρονια warranty
https://www.car.gr/21676323?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Πέφτει λιγουλάκι μακριά... Γενικότερα προς βόρεια Ελλάδα κοιτάω περισσότερο για να έχω τη δυνατότητα να το δω και από κοντά, αλλιώς και 500 μέτρα να χε η μηχανή σε βολική τιμή, δε θα την έδεινα σημασία :p

Σας ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ που μπήκατε στο κόπο και ψάξατε :) :) :)

fotisk
19/01/2022, 20:34
Πριν λίγο καιρό ειχα το ιδιο διλημμα με εσένα. Το διλλημα υπηρχε καθαρα επειδή φαινεται ότι η τιμή ειναι κοντινη αναμεσα στα δυο. Πάντα μιλώντας για καινουρια.

H honda ειναι χίλια χρόνια εταιρια ενω η voge μόνο 2. Επομένως υπάρχει ενα ρίσκο ως προς την πιθανή αξιοπιστία της δεύτερης. Αυτο στην Ελλάδα γίνεται ακόμα πιο έντονο γιατί εχουμε συνδεσει το κινέζικο με το Jumbo. Μπορείς να δεις σε μια κοινωνία όχι τοσο συντηριτική (Ιταλία) τι συμβαίνει με μια άλλη κινέζικη μάρκα. Παει γ@μ#$%ας.

Λόγω της δουλειάς μου εμπιστευομαι την τεχνολογική εξέλιξη και δεν εχω στεγανα του στυλ ο Κινέζος, ο Πατρινός και ο Γερμανός. Οι κινέζοι πουλανε φτηνοτερα γιατι μπορουν και γιατι πρεπει να μπουν στην αγορά. Οχι γιατι απαραίτητα δίνουν κατώτερα ποιοτικά προιόντα. Πριν καποια χρόνια ο κόσμος δεν εμπιστευόταν τα dell γιατι ήταν φτηνότερα όλων. Τωρα πια..... μονο dell. Σε πεντε- δεκα χρόνια που θα εχει αποδειχθει η αξιοπιστία τους θα γινει και εξίσωση τιμών. Ας ελπίσουμε οτι τα ακριβα θα πανε προς τα κατω και οχι το αντιθετο (Αν και χλωμό).

Τεσπα η τελική σκεψη που έκανα και κατέληξα στο voge ηταν η εξής.

Αν στα φερουν απο την αντιπροσωπεια καινουργια τότε εχεις μια διαφορά τιμής 1400 ευρώ. Για ποιο σωστή συγκριση θα πρεπει να πούμε ότι η voge εχει α) κεντρικό σταντ β) προστατευτικά κάγκελα και γ) προστατευτικό κινητήρα στον βασικό εξοπλισμο. Στη χόντα τα α) και β) εχουν 400 ευρω μαζι. Το άλλο δεν το βρίσκω στα αξεσουάρ.

Οπως και εσυ, ονειρευομαι να κανω και κανενα μικρο ταξιδακι. Αρα θα πρεπει να εχω σχαρες-βαλίτσες κτλ. Στη voge με 650 είχα τις βαλίτσες της εταιριας μαζι με σχαρες κλειδαριές κτλ. Προφανώς στο χόντα θα βάλεις κατι σε αφτερ μαρκετ γιατι αν μπεις στο σιτε και δεις τα αυθεντικά θα κλαψεις. Νομίζω μόνο η σχάρα για πλαινες και πισω εχει 770.

Αρα τί ειπα εγω? Με 7Κ εχω φουλ εξτρα και βαλίτσες και προβολάκια. Ετοιμο. Μια που ηρθε και μια που καβάλησα. Στην άλλη ξεκινάω με 7700 και έχει ο θεος.

Φυσικά όλα τα παραπάνω τα γράφω για την συγκριση δυο καινουργιων. Για μένα το να δωσω για οτιδήποτε μεταχειρισμένο ίδια λεφτα με κατι καινούργιο, χωρις εγγυηση και χωρίς ο πωλητής να ειναι τουλάχιστον ο αδερφός μου απλα δεν παίζει.

Αυτό ακριβώς που λες για τη τεχνολογία, επίσης λόγω δουλειάς, βλέπω τη τελευταία 5 ετία μια απίστευτη έκρηξη, στην Ελλάδα πάντα η οποία έχει μία τάση να αργεί λίγο σε αυτά τα πράγματα.
Το θέμα που με προβληματίζει απλά πάνω σε αυτό, ξανά επειδή δεν είχα και τόσο ουσιαστική επαφή με το χώρο, είναι η μακροβιότητα και η διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά.
Εννοείται ότι δε μιλάω για τώρα, αλλά πχ σε βάθος χρόνου, δηλαδή μη ξυπνήσω μια μέρα το 2024 και δω "Φεύγει η Voge από την Ελλάδα"...

Αν ήταν υπήρχε παραπάνω χρόνια η Voge πιστεύω μπορεί να μην είχα κάνει καν την αρχική ερώτηση :p

Όσο γι αυτό που λες για τον βασικό εξοπλισμό είναι ξανά ο λόγος που έγινε η αρχική ερώτηση και αυτό το 650αρι για το τριβάλιτσο νομίζω είναι τεράστιο πλας!
Δεν έγινα αρκετά ξεκάθαρος στο αρχικό ποστ αλλά όταν λέω μεταχειρισμένο CB500X εννοούσα σχετικά καινούριο (όπως κάποια που ανέφερα προηγουμένος 10-12k χιλιόμετρα ) και να χει τουλάχιστον μια βαλίτσα και κάγκελα.

Τέλος να πω την αλήθεια, άρχισα να κλείνω λίγο παράνω τώρα προς το Voge 500 DSX με όλα κι όλα αλλά από βδομάδα λογικά θα καταλήξω που θα ευελπιστώ να καταφέρω να δοκιμάσω και τις 2.

o_gavros
19/01/2022, 20:52
Ο αδερφός μου όταν το πήρε από πασίγνωστο έμπορο χαμηλά στη Θησέως (νιάου νιάου), του έβαλε τα κάγκελα και πάνω και κάτω δώρο.
Ενδεικτικά στο αναφέρω καθώς φαίνεται πως δίνεις πολύ σημασία στα αξεσουάρ.

o_gavros
19/01/2022, 22:46
Ο δαίμων ξαναχτύπησε.
Κατά λάθος κλειδώθηκε,συνεχατε.

ferminpit
19/01/2022, 23:42
To Cb500x το αγόρασα Οκτώβριο του 19 με δώρο top case κάγκελα και ζελατίνα που την έκανα με ένα 50ρικο χούφτες. Δεν ξέρω πόσο σημασία έχει που τα λεφτά ήταν κασέρι και ότι την πήρα πριν τον κορονοιο . Εγώ θα σου πρότεινα ξαψετο καλά για καινούργιο cb με δώρα ή μεταχειρισμένο το voge. Και μην ξεχνάς ότι θέλεις κράνος και λοιπό εξοπλισμό

doctoras
20/01/2022, 07:03
απο voge αυτό που πρότεινε ο Πάνος 76 παραπάνω (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315782094-voge-500ds#bigger-photos) φαίνεται ιδανική περίπτωση
σε 9 μήνες έχει 2500χλμ και ένα χιλιαρικο κάτω

όπως και αυτό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/318934320-cfmoto-650mt), 3μηνών 500χλμ με βάσεις-κάγκελα-βαλίτσα στα 5k

Aris98
20/01/2022, 09:43
Εγώ έχω έναν κάλο στον εγκέφαλο με τα κινέζικα και ας είναι η loncin ένας κολοσσός και ας προμηθεύει κινητήρες για την bmw μέχρι τα 900 κυβικά. Μια μηχανή δεν είναι μόνο ο κινητήρας. Από την άλλη cb500x έχω και το μηχανάκι το έχω λατρέψει για την κατανάλωση του και το πόσο εύκολο είναι, και ότι είναι ένα πολυχρηστικό όχημα .

fotisk
20/01/2022, 13:01
Θα μπορούσε κάποιος από εσάς που γράψατε για τα voge να μου πείτε στο περίπου τι σας κοστίζει μέχρι στιγμής συντήριση, ασφάλειες κλπ;
Κάτι για να πάρω μία γενική ιδέα και για αυτό το κομμάτι, επειδή για τα cb βρήκα εκτενέστατα αρχεία για τα παραπάνω και πολύ αναλυτικά όλα του τα σέρβις αλλά λόγο του πόσο καινούρια είναι τα voge δε μπορώ να βρω κάτι στο περίπου.

Επίσης, δε ξέρω αν υπάρχει κάποια πιο ουσιαστική διαφορά, τεχνικά δηλαδή, από το DS στο DSX μοντέλο, μιλόντας πάντα για τα 500 κυβικά, πέραν του τύπου των ζαντών και του διαμετρήματος της μπροστινής ζάντας.

Όσο για τα διάφορα cf moto που αναφέρθηκαν, κάτι το έξτρα βάρος, κάτι τα 650 κυβικά (επαναλαμβάνω ότι πιστεύω ότι δεν έχω την εμπειρία για να τα "υποστηρίξω") και κάτι που την είδα από κοντά και δε μου πολυ γέμισε το μάτι, με ψιλοαπέτρεψαν από να τη θεωρήσω σαν πιθανή επιλογή. Παρόλα αυτά ο συγκεκριμμένος πωλητής δε με άφησε καν να κάτσω πάνω χωρίς να του δώσω ένα συμβολικό ποσό των 50 ευρώ :p

fotisk
20/01/2022, 13:09
ανεξαρτητως μοντελων συγκρισης στο γενικοτερο διλημμα καινουριο η μεταχειρισμενο υπαρχει ο εξης παραγοντας:
αν θελω κατι να το παντρευτω συμφερει το καινουριο για να ζησω τα καλυτερα του χρονια και με εγγυηση
αν θελω κατι για σχετικα λιγο καιρο αξιζει το μεταχειρισμενο για να μη φορτωθω τη ραγδαια πτωση τιμης της πρωτης τριετιας

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία με το σκεπτικό ότι θα την αλλάξω την όποια μηχανή μέσα σε μία τριετία για παράδειγμα, αλλά το θεωρώ μία έξτρα "ασφάλεια" ΑΝ όντως το θελήσω, να μπορώ να το κάνω χωρίς να μπω μέσα πάρα πολύ.

Τώρα, βλέποντας διάφορα βίντεο για το CB500X πάρα πολλά αναφέρουν ότι είναι άβολο για αναβάτες άνω του 1,83 χώρις τη προσθήκη bar risers, χαμηλωμένα πατηράκια και έξτρα ανεμοθώρακα. Πάντα, όταν μιλάμε για ταξίδια και όχι απλή καθημερινή μετακίνηση.
Αυτό είναι κάτι που για το δικό μου 1,90 μη δημιουργεί κάποιους έξτρα προβληματισμούς και πιθανότα μειώνει ακόμα περισσότερο τα μπάντζετ που μπορώ να διαθέσω σε μία μεταχειρισμένη μηχανή, με το σκεπτικό ότι πέραν του εξοπλισμού που μου λείπει (πέραν του κράνους και των γαντιών που έχω) θα πρέπει να συνυπολογίσω και αυτά αν πω να κάνω κάποιο ταξίδι...

Dr.Monty
21/01/2022, 15:03
Παρόλα αυτά ο συγκεκριμμένος πωλητής δε με άφησε καν να κάτσω πάνω χωρίς να του δώσω ένα συμβολικό ποσό των 50 ευρώ :p

Πλάκα κανεις ετσι?


Επίσης, δε ξέρω αν υπάρχει κάποια πιο ουσιαστική διαφορά, τεχνικά δηλαδή, από το DS στο DSX μοντέλο, μιλόντας πάντα για τα 500 κυβικά, πέραν του τύπου των ζαντών και του διαμετρήματος της μπροστινής ζάντας.


Οι διαφορές ειναι μόνο στο οτι το Χ έχει ακτινωτές ζάντες, 19 μπορστά τροχό και ότι απενεργοποιείται το ABS


Θα μπορούσε κάποιος από εσάς που γράψατε για τα voge να μου πείτε στο περίπου τι σας κοστίζει μέχρι στιγμής συντήριση, ασφάλειες κλπ;



Τα μόνα που έχουν γραφτει ειναι απο μένα σε δύο πόστ στο παρακάτω θέμα.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160740

Στο πρώτο ποστ εχει διάφορες πληροφορίες και σε ενα δεύτερο πόστ γραφω μετά το πρώτο σέρβις.

Η ασφάλεια ειναι 380 σε Ιντεραμερικαν με κλοπή χωρίς απαλλαγή, οδική βοήθεια και επασφάλιστρο νέου οδηγου (αν δεν εισαι νεος οδηγός νομίζω θα ειναι μειον 80 ευρω).

Τέλος συγκεκριμένος dealer κανει ή αρκετα δώρα ή 250 εκπτωση. Εγω επελεξα την εκπτωση γιατι πολλα απο αυτα που έδινε τα ειχα παρει.

Οτι θελεις ρώτα. Το μηχανάκι ειναι κουκλι.

Potis
22/01/2022, 09:07
50 ευρώ; Εγώ τις προάλλες μπήκα σε τρία μαγαζιά να κοιτάξω οχήματα και εννοείται να κάτσω Επάνω αλλά δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο.Τα Vogue μου τα πρότεινε πολύ ο πωλητής . Βέβαια εγώ χαζευα το royal Enfield περισσότερο .. χαχα

fatsas35
23/01/2022, 00:39
Εγώ έχω έναν κάλο στον εγκέφαλο με τα κινέζικα και ας είναι η loncin ένας κολοσσός και ας προμηθεύει κινητήρες για την bmw μέχρι τα 900 κυβικά. Μια μηχανή δεν είναι μόνο ο κινητήρας. Από την άλλη cb500x έχω και το μηχανάκι το έχω λατρέψει για την κατανάλωση του και το πόσο εύκολο είναι, και ότι είναι ένα πολυχρηστικό όχημα .

Φυσικα κ δεν είναι μόνο ο κινητήρας.. Η ds500 φοράει φρενα της nissin με διπλες δισκοπλακες ,αναρτήσεις της KYB με usd,abs της Bosch,tft εγχρωμη οθονη με πολλές πληροφορίες κ γενικά είναι προσεγμένη μοτο στην ποιότητα κατασκευης..Επισης η κατανάλωση παιζει απο 3,8 έως 4,2 l..

stefanos
23/01/2022, 08:30
Καλά τα νούμερα αλλά εάν δεν το κάνεις μια βόλτα να δείς αν σου αρέσει στο δρόμο δουλειά δεν γίνεται.
Γεωμετρία βάρος αίσθηση συμπεριφορά θέση οδήγησης δεν φαίνονται στα χαρτιά, ούτε προκύπτει από γνώμες.

doctoras
23/01/2022, 09:43
Καλά τα νούμερα αλλά εάν δεν το κάνεις μια βόλτα να δείς αν σου αρέσει στο δρόμο δουλειά δεν γίνεται.
Γεωμετρία βάρος αίσθηση συμπεριφορά θέση οδήγησης δεν φαίνονται στα χαρτιά, ούτε προκύπτει από γνώμες.

εξαρτάτε ποιος θα καβαλήσει, τι εμπειρία έχει, με τι θα έχει στο νου του να συγκρίνει, πόσο γρήγορα μπορεί να αφομοιώσει την πληροφορία απο την εμπειρία της οδήγησης, ποσο ξεκάθαρα συμπεράσματα μπορεί να βγάλει από τα υποκειμενικά του κριτήρια ή πόσο περισσότερο θα μπερδευτεί στα διλήμματα του και πολλά άλλα
Δεν είναι για όλους

telegonos
23/01/2022, 10:43
...του διαμετρήματος της μπροστινής ζάντας...

(ΠΒ) ε;

fotisk
25/01/2022, 19:29
50 ευρώ; Εγώ τις προάλλες μπήκα σε τρία μαγαζιά να κοιτάξω οχήματα και εννοείται να κάτσω Επάνω αλλά δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο.Τα Vogue μου τα πρότεινε πολύ ο πωλητής . Βέβαια εγώ χαζευα το royal Enfield περισσότερο .. χαχα

Αυτό η αλήθεια είναι ότι σε όποιον το είπα έφριξε αλλά τελικά τη βρήκα αλλού και τη δοκίμασα χωρίς δράματα αυτή τη φορά... Μου άρεσε αρκετά το voge και σίγουρα δεν έχει ας πούμε αέρα κινέζικου.
Επίσης δοκίμασα και ένα cbx στη ξάνθη σήμερα, αυτό μεταχειρισμένο αλλά με ελλάχιστα χιλιόμετρα.

Μπορώ να πω ότι νιώθω πιο μαζεμένος στο cbx αλλά απ την άλλη με κάνει να νιώθω πιο σίγουρος, ας πούμε, απ ότι στο Voge. Επίσης ξανά για το CBX μου φαίνεται πάρα πάρα πολύ καλά ζυγισμένο σε σύγκριση με το άλλο. Όχι ότι είχα την ευκαιρία να "ζορίσω" κάποιο παραπάνω, αλλά μπορώ να πω ότι ακόμα και με την απειρία μου ήταν αισθητή η διαφορά.

Πέραν αυτού, δε περίμενα να είμαι 100% άνετα σε κάποια μηχανή κάτω των 650cc αλλά το μπάντζετ και η έλλειψη εμπειρίας μου δε θα μπορούσαν να υποστηρίξουν κάτι τύπου V-Strom 650...
Παρόλαυτα, δε μπορώ να πω ότι ήμουν αρκετά άβολα στο cbx για να πω ότι θα με ενοχλήσει σε πιο μεγάλα ταξίδια αλλά το Voge είχε εδώ αρκετά μεγάλη διαφορά με τον έξτρα όγκο που έχει.

Με βλέπω δυστυχώς για μερικούς και ευτυχώς για άλλους να κλείνω το CBX τις επόμενες μέρες :)

o_gavros
25/01/2022, 19:37
Βρίσκω την τελευταία πρόταση εξαιρετικά λάθος!
Για σένα παίρνεις μηχανάκι όχι για να ικανοποιήσεις τη γνώμη κάποιου άλλου.
Βάλτο στο κεφάλι σου αυτό, ότι κι αν διαλέξεις.
Και με το καλό καβαλάρης.

fotisk
27/01/2022, 12:50
Βρίσκω την τελευταία πρόταση εξαιρετικά λάθος!
Για σένα παίρνεις μηχανάκι όχι για να ικανοποιήσεις τη γνώμη κάποιου άλλου.
Βάλτο στο κεφάλι σου αυτό, ότι κι αν διαλέξεις.
Και με το καλό καβαλάρης.

Καλά, αυτό εννοείται. Απλά αυτό που εννοούσα ήταν ότι μπορεί μερικοί να συμφωνήσουν και άλλοι να διαφωνήσουν με την επιλογή μου. Σίγουρα η επιλογή είναι δική μου.

Λογικά αυτό θα είναι και το τελευταίο update στο συγκεκριμμένο thread καθώς έκλεισα τελικά τη CBX που δοκίμασα στη Ξάνθη :)

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τη πολύ μεγάλη βοήθεια που μου δώσατε τις τελευταίες εβδομάδες :) :) :)

AristidisZ
27/01/2022, 13:08
καλοτάξιδο να είναι !

μεγάλο παπάκι είναι, το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω είναι ότι θα το ήθελα πιο σκληρό στις αναρτήσεις του, αλλά κατά τα άλλα το μηχανάκι νομίζω αποτελεί πάρα πολύ καλή επιλογή

Τώρα για τον αέρα κτλ που έλεγες πιο πριν, έχω οδηγήσει αρκετά on-off, και μικρά και μεγάλα, στο δικό μου 1.84, κανένα δεν βρήκα ότι με καλύπτει (ούτε καν το 1200GS)

Snowteo
14/02/2022, 01:16
Ως κάτοχος του ds500 ύψος 1,89 στα 83 κιλά, θα πω τα εξής όπου έχω κάνει και τις μετρήσεις μου...

Το μηχανάκι έχει θέμα με το 15αρι μπροστινό γρανάζι στις αλλαγές ταχύτητας και γι'αυτό του έβαλα ένα after market 16αρι από Αγγλία που ήρθε (συνολικό κόστος με τοποθέτηση 32€) και τώρα μιλάμε για μια εξαιρετικότατη μηχανή σε όλα τα θέματα.

Μέση κατανάλωση γράφει μεν 4,1 άνα 100χιλ αλλά η αντλία στο βενζινάδικο (σελ) έδειξε 4,44 λίτρα (δηλαδή απόκλιση του μετρητή της μηχανής στα 8%).

Τελική βαράει 160+ όπου θα επιταχύνει γρήγορα μέχρι τα 130

Επιτάχυνση μέχρι τα 100 στα 7,1

Ως έξτρα που δεν τα έχουν όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια αλλά μερικά, φοράει από κάτω προστασία κινητήρα, διπλό σταντ, ανεστραμμένο πιρούνι, διπλό δισκόφρενο, κάγκελα προστασίας, φώτα led μπρος πίσω και φλας + διακόπτη αλαρμ, με ενδείξεις στο καντράν που θα ζήλευαν και οι πιο ακριβές μηχανές με α) μπαταρία β) πίεση ελαστικών γ) θερμοκρασία κινητήρα δ) εξωτερική θερμοκρασία καιρού

Και δεν βλέπω κανέναν σας να μιλάει για την εξάτμιση, όπου βγάζει απίστευτο και γαμάτο ήχο, όπου αν όχι όλοι, πιστεύω τουλάχιστον πως πάνω από το 50-60% των αναβατών δίνει λεφτά για after market εξάτμιση !

Βάλε όλα αυτά ως έξτρα στο cb του 2022 (γιατί μόνο με αυτό μπορεί να συγκριθεί, μιας και μόνο του 2022 έχει μπροστά ανεστραμμένο με διπλό δισκόφρενο και με κανένα προγενέστερο) και μετά έλα να μου πεις πόσο εύκολη ή δύσκολη θα είναι η επιλογή σου.

Πάμε παρακάτω...

Σύγκριση σε τιμές ανταλλακτικών.
Ζημία σε περίπτωση κλεψιάς (δυστυχώς το σκεφτόμαστε ΚΑΙ αυτό).
Οι αναρτήσεις είναι άριστες.
Η πίσω ήταν λίγο σκληρή αλλά την ρύθμισα τέρμα επάνω και τώρα είναι κομπλέ !
Η μπροστινή είναι τέλεια.
Επίσης τί σε χαλάει η μεταπώληση σε χαμηλή τιμή, όταν ήδη εσύ ο ίδιος το αγόρασες σε χαμηλή τιμή?

Και 3000 να το δώσεις μετά που θα το έχεις χορτάσει (αναλόγως βέβαια), τα λεφτά του τα έβγαλε !

Προσωπικά το αγόρασα με μόλις 2,300χιλ στα 5200€ και δηλώνω φουλ ικανοποιημένος και ευχαριστημένος !!!

Στο κομμάτι της άνεσης τώρα, επειδή έχουμε το ίδιο ύψος, θα σου προτείνω να κοιτάξεις ξεκάθαρα το dsx όπου είναι ανεπαίσθητα πιο ψηλό.
Όχι ότι δεν θα σου κάνει και το ds, απλά θέλει ένα τόσο δα κλικ πιο πάνω για το δικό μας ύψος για ακόμη πιο άνετα.
Και αν θες να δοκιμάσεις και κάτι ακόμη που θα σου αυξήσει ακόμη περισσότερο την άνεση και την παθητική ασφάλεια, βάλε καβαλέτα/αποστάτες τιμονιού να ανέβει 2,5εκατοστά πιο ψηλά, να έχεις και πιο ίσιο κορμό αλλά και ελαφρώς πιο ψηλά τους καθρέφτες να βλέπεις πιο καθαρά πίσω σου (κόστος 28€ στο Σκρουτζ)

Ds/dsx500

Και πολύ το σκέφτηκες

AUFGEBRACHT
19/12/2022, 21:42
Και αν θες να δοκιμάσεις και κάτι ακόμη που θα σου αυξήσει ακόμη περισσότερο την άνεση και την παθητική ασφάλεια, βάλε καβαλέτα/αποστάτες τιμονιού να ανέβει 2,5εκατοστά πιο ψηλά, να έχεις και πιο ίσιο κορμό

Από περιέργεια...η συμβουλή για τους αποστάτες ισχύει για το εν λόγω μοντέλο, ή γενικώς;