PDA

View Full Version : Symphony sr 125 ή dy 125rs



Galaxiga
20/01/2022, 00:04
Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση για το πρώτο μου μηχανάκι. Αρχικά είχα στο μυαλό μου να πάρω παπί αλλά μετά από ψάξιμο στο forum άρχισα να βλέπω και για scooter και είμαι ανάμεσα στα 2 του τίτλου. Θα το χρησιμοποιώ για 40 χιλ περίπου την ημέρα πάνε έλα στην δουλειά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο διάφορα θα έχει στο κόστος χρήσης (service, λάστιχα, βενζίνες) και αν όντως αξίζει αυτά τα παραπάνω χρήματα το scooter.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/01/2022, 04:40
Αυτό που θα σού πω εγώ είναι ότι το σκούτερ υπερτερεί στο θεμα αποθηκευτικού χώρου! Εαν σε ενδιαφέρει αυτό τότε παρε σκούτερ!
Τωρα!Επειδή αναφέρεσαι στο οικονομικό θα σού πω οτι το παπι είναι κατα πολυ οικονομικότερο απο το σκούτερ! Και στο καύσιμο κάι στα σέρβις του!
Αυτό που με μπέρδεψε είναι ότι απο το φόρουμ σου γύρισε η ιδέα για σκούτερ ενω έκλεινες για παπί.Μου φαίνεται περίεργο καθώς εδώ μέσα τα περισσότερα άτομα κλείνουμε στον αιώνιο πόλεμο παπι vs σκούτερ προς το παπί!


Και κάτι άλλο! Αν τα σέρβις περνούν από τα χέρια σου πρέπει να υπολογίσεις ότι στο παπί είναι παιχνίδι ενω στο σκούτερ θέλει φτυάρι και αξίνα για να φτάσεις στα αναλώσιμα! Αυτά απο μένα και καλός ήρθες :wave2:

doctoras
20/01/2022, 11:40
για τα παπιά το dy125rs έιναι ακριβό, θυμάμαι πριν 3 χρόνια κοστιζε 1350, τώρα πηρε 25% λόγω της εμπορικότητας του
απο την αλλη δες μηπως υπάρχει διαθέσιμο κάπου το kawasaki athlete 125 το οποίο κόστιζε 1800

στην κατηγορία του dy υπάρχει και η πρόταση της keeway target 125 νομίζω στα 1500