PDA

View Full Version : Footpeg extension kit (Πατήθρες για πλατύποδες..)



george.S
24/01/2022, 15:20
καλησπερα

είμαι σε αναζήτηση για πατάκια μεγαλύτερα από αυτά που φοράω στο ttr
οι μπότες είναι 48 νούμερο(big foot :lol:) και τα πατάκια που φοράω έχουν συνολικό μήκος 7,5 cm και δεν πατάω καλά στην όρθια θέση οδήγησης

είδα μια πατέντα του leftos που έφτιαξε τα δικά του αλλά είμαι σε σκέψεις και έψαχνα σήμερα αφού ακυρώθηκε η δουλειά

έχω βρει αυτά με 35 ευρώ
https://www.ideahellas.gr/product/set-odontota-footrest-alouminiou-motosykletas-2tmch-oem-111400013-mple/?skr_prm=WyJiMjMyNDU1NS0wYmU1LTQ5MjEtOWMxMC1kYWY2ZmE3NTlkNjYiLDE2NDMwMzE1OTgwMzQseyJhcHBfdHlwZSI6Ind lYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

είναι αρκετά οικονομικότερα σε σχέση με τα υπόλοιπα που βρίσκω το θέμα είναι αξίζει ή θα ξεχειλώσει το αλουμίνιο σύντομα ?

παίζει κανένα extension που δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου ?
έχει κανένας να προτείνει κάποιο ? άλλη λύση ?

ευχαριστώ πολύ

βάζω φωτογραφίες από τα δικά του με συνολικό μήκος 7,5cm

Λευκάδιος
24/01/2022, 20:19
Φτηνά αυτά που έβαλες στο λινκ αλλά μάλλον 50/50 αν θα αντέξουν ή όχι.
Οποιοσδήποτε σιδεράς θα μπορούσε να σου φτιάξει/κολλήσει προεκτάσεις σαν τις παρακάτω.
433665

Παλαιότερα υπήρχαν και στο ebay έτοιμες/προλυγισμένες σαν αυτές (πιθανόν να υπάρχουν ακόμα)
433666

george.S
25/01/2022, 08:42
Ευχαριστώ πολύ

Τις έψαξα
Footpeg extension kit αλλά τα βρίσκω ακριβά αν αναλογιστείς ότι οι τιμές ξεκινούν από 23€ (πχ https://www.cross-shop.com/en/sam-foot-peg-extension-kit-tm-125-2008.html) και φτάνουν τα 200+ ευρώ :roflmao:

θα φτιάξω μόνος μου αντιγραφοντας το κιτ από ενα Husqvarna που μου άρεσε(89$)

doctor_john
25/01/2022, 09:13
Μήπως θες πρώτες ύλες (https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=48450); :D

george.S
25/01/2022, 09:19
Γειά σου Γιάννη
Πολύ χοντρό ρε εσύ και δεν ξέρω και τι κράμα είναι μην σπάει
Έχω ρεταλι ανοξείδωτο ίδιο πάχος πάνω κάτω με το μαρσπιε

Θα παίξει Λίμα και τροχός :cool:

george.S
25/01/2022, 14:07
Κατέβηκα γιάφκα

Μέτρησα το πάχος από το πατακι
Μέτρησα το πάχος από τα ρεταλια
Έφτιαξα ένα πατρόν για να ξέρω το μήκος

Όταν έφτιαξα το πρώτο διαπίστωσα ότι τα χιλιοστά στης λαμαρίνας είναι πολύ λίγα και πήγα σε παχυτερο υλικό

george.S
25/01/2022, 14:16
Με τον αυτοσχέδιο κουρμπαδορο με τον τροχό και την λίμα έφτασα σε πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Προσπέρασα τον ψυχαναγκασμο να τα κάνω όλα τέλεια με την λίμα αν και μάλλον θα το ξαναπιάσω μετά την κόλληση

Εύκολο ήταν τελικά

Θα βάλω και μόλις τελειώσει κολλημένο κανονικά

george.S
25/01/2022, 14:19
Και μια ο κουρμπαδορος

Αμα διορθωθεί και ο τίτλος θα ήταν τέλεια :beer:

karellen
25/01/2022, 15:39
Μπράβο,μερακλίδικη δουλειά!

Έχω την εντύπωση ότι οι ακμές των δοντιών (παρα)είναι αμβλείες,ενώ στα μαμά είναι αιχμηρές και πιο αραιές.
Δεν ξαναπιάνεις τη λίμα :lol:

Λευκάδιος
25/01/2022, 15:41
Μ'αρέσει που έψαχνες να αγοράσεις.. μια χαρά τα έφτιαξες με τα χέρια σου! :beer:

doctor_john
25/01/2022, 16:03
Ωραίο! Δεν πιάνεσαι! και ωραίο σχέδιο.

vakouz
25/01/2022, 18:02
Μπράβο πολύ ωραία δουλειά. Μήπως πρέπει να μακρύνεις και τα λεβιέ ταχυτήτων και φρένου, με μπότα αλλάζεις εύκολα ταχύτητες;

OldMan
26/01/2022, 11:57
Να πλενουμε και κανενα μηχανακι, νταξ..?? :D

Και να λαδωνουμε και κανενα ελατηριο, νταξ..?? :D
(σε λιγο δεν θα εχεις πισινο φρενο γιατι δεν θα ανοιγει το ελατηριο της φουσκας του stop..)

SeniorCanardo
26/01/2022, 14:33
Ωραία δουλειά, γρήγορα, φθηνά και αποτελεσματικά.
:beer:

george.S
31/01/2022, 20:56
Έχω την εντύπωση ότι οι ακμές των δοντιών (παρα)είναι αμβλείες,ενώ στα μαμά είναι αιχμηρές και πιο αραιές.
Δεν ξαναπιάνεις τη λίμα :lol:

με κατέστρεψες :lol::lol::lol:



Μπράβο πολύ ωραία δουλειά. Μήπως πρέπει να μακρύνεις και τα λεβιέ ταχυτήτων και φρένου, με μπότα αλλάζεις εύκολα ταχύτητες;

θα το δω στο μέλλον
με τις ταχύτητες το έχω βρει...με το φρένο το βρίσκω αλλά το δουλεύω on/off εξαιτίας της μπότας ...ακόμα το ψάχνω


Να πλενουμε και κανενα μηχανακι, νταξ..?? :D

Και να λαδωνουμε και κανενα ελατηριο, νταξ..?? :D
(σε λιγο δεν θα εχεις πισινο φρενο γιατι δεν θα ανοιγει το ελατηριο της φουσκας του stop..)

έχω δανείσει το πιεστικό ....2 μήνες τώρα :lol:
έχεις δίκιο

τα ανέβασα σπίτι και ξεκίνησα τρίψιμο με την λίμα
έπλυνα την μηχανή στο βενζινάδικο και πήγα στο φίλο μου τον Βαγγέλη και μου πάτησε 2 γαζιά γιατί εγώ τα κάνω χοντροκομμένα
λίγο τρίψιμο ακόμα βάψιμο και πάνω στο μηχανάκι
στατικά δείχνουν πάρα πολύ καλά.

αποφάσισα να μην βάλω ενίσχυση γιατί είναι τσιμέντο και σε μια καλή σούπα θα είναι ζώνη παραμόρφωσης ....δικιά μου θεωρία :lol:

lospsi
01/02/2022, 06:50
Πολύ καλός, μπράβο!

est
01/02/2022, 10:27
Ωραία δουλίτσα έκανες. Συμφωνώ πως τζάμπα έψαχνες να αγοράσεις.

leftos
01/02/2022, 10:58
Είχες όλα τα εργαλεία και το σκεφτόσουν!!
Εγώ θα τα φάρδενα και λίγα χιλιοστά ίσα ένα ίσιο λαμάκι απο την μία πλευρά η και από τις δύο.
Εσύ τα έκανες όμορφα εγώ τα ξεκίνησα να δω αν μπορώ να τα φτιάξω και τελικά τα έκανα και τα παράτησα λειτουργικά βέβαια αλλά χοντροκομμένα!

OldMan
01/02/2022, 11:25
Αμα διορθωθεί και ο τίτλος θα ήταν τέλεια :beer:

Done..!!:beer: