PDA

View Full Version : Αγορά ιαπωνέζικου Ι4 των 90s



lospsi
25/01/2022, 18:16
Με έχει πιάσει τελευταία και χαζεύω τα γιαπωνέζικα 4κύλινδρα των 90s, μοτοσυκλέτες που λιγουρευόμουν όταν ήμουν έφηβος. CBR900RR, ZXR750, GSXR 750/1100W ήταν αυτά που μου άρεσαν ενώ πλέον γουστάρω και τους έντονους χρωματισμούς με τα μωβ, τα κίτρινα, τα γαλάζια εκείνης της περιόδου.
Οι τιμές έχουν μεγάλες διακυμάνσεις ενώ λίγα είναι τα μηχανάκια που είναι σε στοκ μορφή. Πόσο δύσκολο είναι να υποστηριχθεί η κατοχή μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας σήμερα? Υπάρχουν ανταλλακτικά (μτχ ή ιμιτασιόν), οι τιμές είναι λογικές? Από μια μικρή εμπειρία πρόσφατα με μοτο σχεδόν 20ετίας (Aprilia Tuono 1ης γενιάς) διαπίστωσα ότι κάποια ανταλλακτικά είναι πλέον δυσεύρετα ή ασύμφορα για αγορά ενώ για αρκετά δεν υπάρχει πλεόν ούτε σαν καινούργιο (το καλό με τα Aprilia είναι όμως ότι μεγάλο μέρος του μοτέρ και κάποια περιφερειακά είναι κοινά σε πληθώρα μοντέλων με τον Rotax ενώ υπάρχει και μεγάλη και ενεργή online κοινότητα).
Δεν με ενδιαφέρει ποιο θα είναι το καλύτερο, το πιο άνετο, το πιο δυνατό, θα ήθελα απλά να μπορούσα να έχω ένα (σε όσο πιο στοκ μορφή) που να το βγάζω μια στις τόσες για μια βόλτα μέχρι το Σούνιο ή το Λουτράκι και να το χαζεύω.

billy84
25/01/2022, 20:16
Ιστορικά μηχανάκια! Εδώ πλέον σπάνια τα βλέπεις να κυκλοφορούν όμως στο εξωτερικό υπάρχει κόσμος που δεν τα αλλάζει, ειδικά Γερμανοί. Οπότε ανταλλακτικά αν χρειαστεί σίγουρα απ'εξω. Για εδώ ίσως είναι πιο δύσκολο.

doctoras
25/01/2022, 20:52
Οτι βρεις στην καλυτερη δυνατη κατασταση σε καθε γωνια της χωρας.
Τα Ι4 '90ties ηταν επος και συνεχιστές της χρυσής προηγουμενης 10ετιας.
Gsxr και cbr ηταν τα πιο ασπαστα, zxr τα πιο κ@υλι@ρικα και τα fzr exup τα πιο τεχνολογικά προηγμένα

Bowleno
26/01/2022, 05:32
Εδώ Ελλάντα πάντως πολύ δύσκολα θα βρεις όχι στοκ, μη κανιβαλισμένο με ότι αυτό συνεπάγεται.....
Ωραία τα ιστορικά μηχανάκια, δεν λέω, (GPZ 900R έρωτας λέμε)
Αλλά κάποιες φορές μάλλον είναι καλύτερα να μένουν ώς αναμνήσεις.....

doctoras
26/01/2022, 07:24
μια γρήγορη ματιά, υπάρχει υλικό πάντως
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312125662-yamaha-fzr-1000-exup
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/22526727-honda-cbr-900rr-fireblade
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29556649-honda-cbr-900rr-fireblade
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315281222-kawasaki-zxr-750
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/317073315-suzuki-gsx-r-750
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/318855870-suzuki-gsx-r-750

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/01/2022, 08:37
Πολυ καλό επίσης τότε και το ζιζιαρ της καβασακι!Ηταν όνειρο!

lospsi
26/01/2022, 08:49
Εδώ Ελλάντα πάντως πολύ δύσκολα θα βρεις όχι στοκ, μη κανιβαλισμένο με ότι αυτό συνεπάγεται.....
Ωραία τα ιστορικά μηχανάκια, δεν λέω, (GPZ 900R έρωτας λέμε)
Αλλά κάποιες φορές μάλλον είναι καλύτερα να μένουν ώς αναμνήσεις.....

Μεγάλη αλήθεια!
Όντως, υπάρχει ο κίνδυνος μιας μεγάλης απογοήτευσης από μια τέτοια αγορά. Και με τις τιμές που υπάρχουν στα μτχ (σε αρκετές περιπτώσεις πλησιάζουν αυτές πολύ πιο σύγχρονων μοτοσυκλετών) θέλει ακόμα περισσότερη σκέψη.
Βέβαια, η πολυτέλεια της κατοχής μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας μόνο για αναψυχή χρυσώνει λίγο το χάπι, θεωρητικά δεν θα με απασχολεί αν δεν λειτουργεί πάντα ή αν ένα ανταλλακτικό θα χρειαστεί αρκετό καιρό για να βρεθεί.
Πολυτέλεια είναι όμως (για μένα) και η κατοχή 2 μοτοσυκλετών συν ένα σκούτερ για αστική μετακίνηση, οπότε και όλα προς το παρόν είναι αρκετά φλου.

Τις αγγελίες τις χαζεύω κι εγώ, υπάρχουν κάποιες ωραίες περιπτώσεις αλλά το θέμα του μπάτζετ είναι σημαντικό. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω ποσά πάνω από 2500€ για μια νοσταλγική "πλάκα", δεν είμαι κάποιος συνειδητοποιημένος συλλέκτης ή λάτρης κλασσικών.

νεοσσός
26/01/2022, 09:04
Με έχει πιάσει τελευταία και χαζεύω τα γιαπωνέζικα 4κύλινδρα των 90s, μοτοσυκλέτες που λιγουρευόμουν όταν ήμουν έφηβος.
Οι παιδικές αναμνήσεις και τα απωθημένα, μας κυνηγάνε μια ζωή και καθορίζουν πολλές φορές τον τρόπο που ορίζουμε την ευτυχία, συχνά καθόλου ορθολογιστικό. :)

Με το καλό η αγορά!

Nitse3
26/01/2022, 09:05
Εγώ που πήρα αντίστοιχη απόφαση πριν ενάμιση περίπου χρόνο μπορώ να σου πω πως αν μιλάς για 2500 σύνολο με τα μαζέματα τα Χόντα πχ τα ξεχνάς. Αν θες αποκλειστικά ss τότε μάλλον κανά srad θα βρεις σε αυτό το μπάτζετ (Φαντάζομαι εννοείς να πάρεις κάποιο λειτουργικό με πινακίδες και κτεο).Αν βάλεις και την κατηγορία sport touring τότε οι επιλογές αυξάνονται, κοιτάς zzr, rf, cbr 600f,, thunderace, απλά με εξαίρεση και πάλι τα χόντα οι επιλογές στο car είναι 7,8 για κάθε μοντέλο. Μην ξεχνάς να κοιτάς και marketplace πολλοί ανεβάζουν πλέον μόνο εκεί. Εγώ τελικά κατέληξα σε zzr 600, και η αλήθεια είναι μέχρι να βρω μηχανικό που να αναλαμβάνει στη Θεσσαλονίκη πέρασε αρκετός καιρός.

sapila racing
26/01/2022, 09:15
Αυτες ειναι οι μηχανές που μας αρεσαν οταν ημασταν πιο νέοι και σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Καπως ετσι πήρα κι εγω το bimota sb6 που ηταν ΤΟ dream bike για μένα τοτε.

Θα σου πρότεινα κατ αρχην τα περιορίσεις το θέμα γιατι αλλιώς δεν θα βγαλεις ακρη.
Κατ αρχήν κατα την διαρκεια των 90ς τα μηχανακια άλλαξαν παρα πολύ, ενα μοντέλο του 91 ειναι πολύ μακριά απο ενα του 99 σε πολλούς τομείς.
Κατα 2ον σε τετοια αγορά παίζει μεγαλο ρόλο η ποιότητα κατασκευής κι η αντοχή της μοτο στην διάρκεια τόσων χρόνων.
Σε αυτον τον τομέα τα Honda υπερτερουν κάπως αλλά τα Fireblade της εποχής ειναι με 16 τροχό εμπρός με οτι αυτό συνεπάγεται. Το 2000 βγηκε το CBR929 που ειναι τελείως αλλο πράγμα και ειναι και παρα πολύ καλή μοτο, αλλά δεν ειναι 90s.
Oπως επίσης κι ενα GSXR750/1100W του 92 δεν εχει και πολύ μεγαλη σχεση με ενα SRAD του 97. Το SRAD ειξναι σαφως καλυτερη μοτο, αλλά εδώ το θέμα ειναι τι σου αρεσει εσενα!

toyar
26/01/2022, 09:30
νομιζω ενα blackbird ειναι κοντα σε αυτο που θες με φοβερη ποιοτητα διαθεσιμα ανταλλακτικα και βατη τιμη
δεν ειναι ss σαν αυτα που παρεθεσες αλλα ειναι Ι4 των 90s και πιστευω θα βρεις original και σε καλη κατασταση

sapila racing
26/01/2022, 09:36
Πολυ καλό επίσης τότε και το ζιζιαρ της καβασακι!Ηταν όνειρο!


νομιζω ενα blackbird ειναι κοντα σε αυτο που θες με φοβερη ποιοτητα διαθεσιμα ανταλλακτικα και βατη τιμη
δεν ειναι ss σαν αυτα που παρεθεσες αλλα ειναι Ι4 των 90s και πιστευω θα βρεις original και σε καλη κατασταση

Aν τον ενδιαφέρουν και Sport Touring μοτοσυκλέτες ανοίγει πολύ το πεδίο και το Blackbird ειναι σε μια κατηγορία μονο του πανω απο τα υπολοιπα αν τον ενδιαφέρει.
Εχει αναφέρει μονο Supersport μοτο όμως στο αρχικό ποστ.

Λευκάδιος
26/01/2022, 09:47
Για ανταλλακτικά δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλο θέμα εφόσον θα το χρησιμοποιείς λίγο. Ειδικά αν έχει πουλήσει αρκετά το μοντέλο θα υπάρχει επάρκεια (έστω και με κάποια αναμονή).



Σε αυτον τον τομέα τα Honda υπερτερουν κάπως αλλά τα Fireblade της εποχής ειναι με 16 τροχό εμπρός με οτι αυτό συνεπάγεται. Το 2000 βγηκε το CBR929 που ειναι τελείως αλλο πράγμα και ειναι και παρα πολύ καλή μοτο, αλλά δεν ειναι 90s.


Επειδή και εγώ ψιλό σκέφτομαι για κάτι αντίστοιχο με τον lopsi (αλλά σκέφτομαι και sport touring) έχω ένα απωθημένο πιο πολύ με CBR900 (κάποτε είχα φτάσει κοντά σε αγορά του).
Για τον 16αρη έχουν γραφτεί και ειπωθεί πολλά πράγματα, μήπως τελικά το μεγαλύτερο 'μειονέκτημα' του είναι οι (πιθανώς) λιγότερες επιλογές σε ελαστικά;

Bowleno
26/01/2022, 09:49
Αυτες ειναι οι μηχανές που μας αρεσαν οταν ημασταν πιο νέοι και σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Καπως ετσι πήρα κι εγω το bimota sb6 που ηταν ΤΟ dream bike για μένα τοτε.

Θα σου πρότεινα κατ αρχην τα περιορίσεις το θέμα γιατι αλλιώς δεν θα βγαλεις ακρη.
Κατ αρχήν κατα την διαρκεια των 90ς τα μηχανακια άλλαξαν παρα πολύ, ενα μοντέλο του 91 ειναι πολύ μακριά απο ενα του 99 σε πολλούς τομείς.
Κατα 2ον σε τετοια αγορά παίζει μεγαλο ρόλο η ποιότητα κατασκευής κι η αντοχή της μοτο στην διάρκεια τόσων χρόνων.
Σε αυτον τον τομέα τα Honda υπερτερουν κάπως αλλά τα Fireblade της εποχής ειναι με 16 τροχό εμπρός με οτι αυτό συνεπάγεται. Το 2000 βγηκε το CBR929 που ειναι τελείως αλλο πράγμα και ειναι και παρα πολύ καλή μοτο, αλλά δεν ειναι 90s.
Oπως επίσης κι ενα GSXR750/1100W του 92 δεν εχει και πολύ μεγαλη σχεση με ενα SRAD του 97. Το SRAD ειξναι σαφως καλυτερη μοτο, αλλά εδώ το θέμα ειναι τι σου αρεσει εσενα!

Καθώς και πόσα φράγκα (πολλά ...) Είναι πρόθυμος να αποχωριστεί.....
Υπάρχουν σημερινά (2-3 ετών) χιλιάρια όπου με τα μισά και αρκετά λιγότερα μην πω, που θα κοστίσει ένα του 90 (αγορά και πιθανή ανακατασκευή) χωρίς τον φόβο θα βρω δεν θα βρω ανταλλακτικά.....

Και θα κάνει και πιο ασφαλείς βόλτες μια στο τόσο που θέλει!

sapila racing
26/01/2022, 10:04
Καθώς και πόσα φράγκα (πολλά ...) Είναι πρόθυμος να αποχωριστεί.....
Υπάρχουν σημερινά (2-3 ετών) χιλιάρια όπου με τα μισά και αρκετά λιγότερα μην πω, που θα κοστίσει ένα του 90 (αγορά και πιθανή ανακατασκευή) χωρίς τον φόβο θα βρω δεν θα βρω ανταλλακτικά.....

Και θα κάνει και πιο ασφαλείς βόλτες μια στο τόσο που θέλει!

Το παράκανες εσυ!
Ποιο 2-3 ετων 1000ρι SS το παίρνεις με τα μισα απ ότι ενα καλό παλιότερο??? Sorry αλλά δεν ισχύει!

Υπαρχουν πολύ καλές μοτοσυκλέτες της εποχής σε λογικες τιμές, θέλει έρευνα όμως.

Bowleno
26/01/2022, 10:07
Το παράκανες εσυ!
Ποιο 2-3 ετων 1000ρι SS το παίρνεις με τα μισα απ ότι ενα καλό παλιότερο??? Sorry αλλά δεν ισχύει!

Υπαρχουν πολύ καλές μοτοσυκλέτες της εποχής σε λογικες τιμές, θέλει έρευνα όμως.

Ακαδημαϊκό ήταν ρε συ Άρη, για να δείξω ότι εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο μια τέτοια επιλογή. Οκ ίσως να το ξεχείλωσα κάπως:lol:

sapila racing
26/01/2022, 10:14
Για ανταλλακτικά δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλο θέμα εφόσον θα το χρησιμοποιείς λίγο. Ειδικά αν έχει πουλήσει αρκετά το μοντέλο θα υπάρχει επάρκεια (έστω και με κάποια αναμονή).



Επειδή και εγώ ψιλό σκέφτομαι για κάτι αντίστοιχο με τον lopsi (αλλά σκέφτομαι και sport touring) έχω ένα απωθημένο πιο πολύ με CBR900 (κάποτε είχα φτάσει κοντά σε αγορά του).
Για τον 16αρη έχουν γραφτεί και ειπωθεί πολλά πράγματα, μήπως τελικά το μεγαλύτερο 'μειονέκτημα' του είναι οι (πιθανώς) λιγότερες επιλογές σε ελαστικά;

Οι επιλογές ελαστικών σημερα για 16ρη εμπρός ειναι σαφως περιορισμένες, και πολλοί ιδιοκτήτες τα εχουν ματετρεψει σε 17.
Ο 16ρης εχει μια ιδιαίτερη συμπεριφορά, δίνει μια ευκινησία και ευκολία αλλαγής κατευθυνσης που δεν υπάρχει στον 17, αλλά δίνει και μια αισθηση νευρικότητας ταυτόχρονα που δεν την θέλεις στα πολλά χλμ!
Δεν ειναι λιγοι αυτοί που την πατησαν με τον 16ρη του Fireblade και την ιδιαίτερη συμπεριφορά του, με πρωτο και καλυτερο τον Χατζάρα του Μοτο που εφαγε γερη τούμπα στο test τότε αν θυμαμαι καλα.
Οπως και να χει ειναι μειονέκτημα σημερα ο 16ρης παντως.
Η δικη μου εμπειρία απο 16ρηδες παντως ειναι μπερδεμένη. πχ μου αρεσε στο VFR400R, και στο RG500 αλλά δεν μου αρεσε στο GPz600R. Fireblade με 16ρη δεν εχω καβαλήσει.

Λευκάδιος
26/01/2022, 10:25
Οι επιλογές ελαστικών σημερα για 16ρη εμπρός ειναι σαφως περιορισμένες, και πολλοί ιδιοκτήτες τα εχουν ματετρεψει σε 17.
Ο 16ρης εχει μια ιδιαίτερη συμπεριφορά, δίνει μια ευκινησία και ευκολία αλλαγής κατευθυνσης που δεν υπάρχει στον 17, αλλά δίνει και μια αισθηση νευρικότητας ταυτόχρονα που δεν την θέλεις στα πολλά χλμ!
Δεν ειναι λιγοι αυτοί που την πατησαν με τον 16ρη του Fireblade και την ιδιαίτερη συμπεροφορά του, με πρωτο και καλυτερο τον Χατζάρα του Μοτο που εφαγε γερη τούμπα στο test τότε αν θυμαμαι καλα.
Οπως και να χει ειναι μειονέκτημα σημερα ο 16ρης παντως.

Ναι το θυμάμαι το περιστατικό με τον Χατζάρα, κάποιοι βέβαια ισχυρίζονται ότι έγινε κάποιο λάθος στον χειρισμό της μοτοσυκλέτας..Δεν το έχω ψάξει γενικότερα το θέμα, εκτός από τον 17αρη ίσως ένα σταμπιλιζατέρ να έσωνε παρόμοιες καταστάσεις.
Οπως και να'χει νομίζω σαν στοκ είναι καλή επιλογή για βόλτες και αν αυξηθούν οι απαιτήσεις/δυνατότητες του αναβάτη να χρειαστεί βελτίωση.

telegonos
26/01/2022, 10:31
Πόσο δύσκολο είναι να υποστηριχθεί η κατοχή μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας σήμερα;

Δεν είναι καθόλου δύσκολο, ότι κόστος συντήρησης και κόστος γραφειοκρατικό έχουν τα ''παλιά'', τα ίδια έχουν και τα νέα. Θα κάνεις ενδεχομένως και ένα μάζεμα σε δυο-τρία πράγματα, μπορεί να χρειάζεται και κανά συμπληρωματάκι λάδι που και που, και κάτι έγινε. Για τον ερασιτέχνη μηχανικό, ένα μοτό δεκαετίας '90 είναι σαφώς προτιμότερο, λόγω απλούστερου συστήματος ανάφλεξης-τροφοδοσίας.

Αυτό όμως, ισχύει για ανθρώπους που ΔΕΝ χρειάζονται ερώτηση στα φόρουμ. Αν φτάνεις να κάνεις τέτοια ερώτηση, αυτομάτως πάει να πει ότι δεν είναι για εσένα. Οχι για τεχνικούς λόγους. Για ψυχολογικούς. Δεν κάνεις εσύ για αυτό, όχι αυτό για εσένα.

Μείνε στην φαντασίωση, κρέμασε καμιά αφίσσα κανά fireblade ή ότι άλλο σου αρέσει και ζήσε ευτυχισμένος. Οποιαδήποτε άλλη εμπλοκή ΣΟΥ, θα ΣΟΥ φέρει μόνο γκρίνια και έξοδο.

lospsi
26/01/2022, 10:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις. Καταρχήν να διευκρινίσω ότι προς το παρόν είναι μια σκέψη και μόνο η απόκτηση μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας, δεν ξέρω τελικά αν θα επιχειρήσω κάποια αγορά.
Από εκεί και πέρα, όσον αφορά τι μοτοσυκλέτα θα ήθελα να αποκτήσω, με ενδιαφέρουν συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες που θαύμαζα όταν ήμουν έφηβος. Αυτές ήταν το CBR900RR (από τα πρώτα 92αρια έως και τα τελευταία 98αρια) τα οποία βλέπω ότι είναι σε αρκετά λογικές τιμές, τα αεροελαιοψυκτα GSXR W (750 ή 1100, όχι όμως τα πρώτα της δεκαετίας του 80 όσο αυτά του 1990-1995) που όμως είναι αρκετά τσιμπημένα, τα ZXR750 (ίσως και τα πρώτα ZX-7R του 1996). Για κάποιο λόγο, δεν με τράβηξαν ποτέ ιδιαίτερα τα FZR αν και το σουλούπι των τελευταίων 600/1000 το θεωρώ πολύ ωραίο (είτε με τον μόνο, είτε με τον διπλό προβολέα εμπρός) ενώ χαραγμένη στη μνήμη μου έχει μείνει μια φωτογραφία από τεστ των 2τροχων με το FZR 1000 του 1991 ή 1992 να βγαίνει σουζάροντας με ελαφρά κλίση από στροφή. Δεν υπάρχουν δυστυχώς καλά δείγματα μτχ στο car από αυτά.
Δεν με απασχολεί τόσο αν είναι καλή μοτοσυκλετα με τα σημερινά δεδομένα (έχω εξάλλου σύγχρονη μοτό) ή αν ήταν η καλύτερη της εποχής, όσο να ζήσω το όνειρο... Και φυσικά, να είναι σε όσο το δυνατόν καλύτερη και μαμίσια κατάσταση (με έμφαση στο μαμίσια).

Nitse3
26/01/2022, 11:13
Δεν είναι καθόλου δύσκολο, ότι κόστος συντήρησης και κόστος γραφειοκρατικό έχουν τα ''παλιά'', τα ίδια έχουν και τα νέα. Θα κάνεις ενδεχομένως και ένα μάζεμα σε δυο-τρία πράγματα, μπορεί να χρειάζεται και κανά συμπληρωματάκι λάδι που και που, και κάτι έγινε. Για τον ερασιτέχνη μηχανικό, ένα μοτό δεκαετίας '90 είναι σαφώς προτιμότερο, λόγω απλούστερου συστήματος ανάφλεξης-τροφοδοσίας.

Αυτό όμως, ισχύει για ανθρώπους που ΔΕΝ χρειάζονται ερώτηση στα φόρουμ. Αν φτάνεις να κάνεις τέτοια ερώτηση, αυτομάτως πάει να πει ότι δεν είναι για εσένα. Οχι για τεχνικούς λόγους. Για ψυχολογικούς. Δεν κάνεις εσύ για αυτό, όχι αυτό για εσένα.

Μείνε στην φαντασίωση, κρέμασε καμιά αφίσσα κανά fireblade ή ότι άλλο σου αρέσει και ζήσε ευτυχισμένος. Οποιαδήποτε άλλη εμπλοκή ΣΟΥ, θα ΣΟΥ φέρει μόνο γκρίνια και έξοδο.

Εννοείς ότι έχει νόημα η απόκτηση αν έχεις βασικές γνώσεις για να τη συντηρείς μόνος σου;;

doctor_john
26/01/2022, 18:12
Πιθανά το ότι ο μοτοσυκλετιστής του '22 που θα επιλέξει κάτι τέτοιο, γνωρίζει ποιο, γιατί, πως θα συντηριθεί, σε ποιον μηχανικό
τι θα πρέπει να στοκαριστεί απο τον ίδιο αλλά και το τι προσφέρει κάτι τέτοιο.

Το 'χεις καημό με λίγα λόγια, το παίρνεις για να το έχεις.

Είμαι υπέρ της συντήρισης από χομπίστα μηχανικό, εφόσον όμως έχει γίνει σχεδόν καινούριο από επαγγελματία
που έχει την επίβλεψη της συντήρησης.
Μην βλέπουμε τον Χριστόδουλο και νομίζουμε ότι γίνονται αυτά. Είναι πολύ υψηλό το επίπεδό του. ;)

lospsi
28/01/2022, 21:06
Πιθανά το ότι ο μοτοσυκλετιστής του '22 που θα επιλέξει κάτι τέτοιο, γνωρίζει ποιο, γιατί, πως θα συντηριθεί, σε ποιον μηχανικό
τι θα πρέπει να στοκαριστεί απο τον ίδιο αλλά και το τι προσφέρει κάτι τέτοιο.

Το 'χεις καημό με λίγα λόγια, το παίρνεις για να το έχεις.

Είμαι υπέρ της συντήρισης από χομπίστα μηχανικό, εφόσον όμως έχει γίνει σχεδόν καινούριο από επαγγελματία
που έχει την επίβλεψη της συντήρησης.
Μην βλέπουμε τον Χριστόδουλο και νομίζουμε ότι γίνονται αυτά. Είναι πολύ υψηλό το επίπεδό του. ;)

Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα της συντήρησης.
Αν και κάποια βασικά πράγματα μπορώ να τα κάνω μόνος μου, θα προτιμήσω κάτι σχετικά έτοιμο (και άρα σχετικά τσιμπημένο σε τιμή).

Καημό δεν έχω αλλά θα ήθελα να αποκτήσω ένα παλιό απωθημένο, διάβαζα σε ένα άρθρο σήμερα ότι αυτές οι αναλαμπές χτυπούν τους άνω των 50 ετών, μάλλον εμένα με έπιασαν λίγο νωρίτερα

lospsi
28/01/2022, 21:09
Προς το παρόν, χαζοψάχνω διάφορα μοντέλα, μάλλον θα κινηθώ σε μέσα προς τέλος 90s, τα gsxr w μου φαίνονται αρκετά ακριβά. Θα ήθελα πολύ να το πάρω απόφαση και να αποκτήσω τελικά κάποιο srad ή fireblade (μακάρι να έβρισκα κάνα yzf 750, θα έθετε σοβαρή υποψηφιότητα), να το έχω στο υπόγειο και μία στις τόσες να το βγάζω για μια κοντινή βόλτα...

thunder ace
28/01/2022, 22:33
Αν βρεις κάνα THUNDERACE πάρε το.
Θα εκπλαγεί πόσο καλά στέκεται ακόμα και σήμερα στο δρόμο.
Ροπή από το μηδέν,φοβερό μπροστινό, αρκετά καλά φρένα , ακλόνητο ακόμα και κοντά στην τελική του,αρκετά βολική σελα για τον συνεπιβάτη.
Ένα μεγάλο μειονέκτημα του είναι(όχι όλα )ότι κάποια κομμάτια καίνε περισσότερο λάδι παρά βενζίνη.
Ασπαστος κινητήρας.

lospsi
29/01/2022, 07:23
Αν βρεις κάνα THUNDERACE πάρε το.
Θα εκπλαγεί πόσο καλά στέκεται ακόμα και σήμερα στο δρόμο.
Ροπή από το μηδέν,φοβερό μπροστινό, αρκετά καλά φρένα , ακλόνητο ακόμα και κοντά στην τελική του,αρκετά βολική σελα για τον συνεπιβάτη.
Ένα μεγάλο μειονέκτημα του είναι(όχι όλα )ότι κάποια κομμάτια καίνε περισσότερο λάδι παρά βενζίνη.
Ασπαστος κινητήρας.

Καλημέρα φίλε!
Σίγουρα το thunderace είναι πολύ ικανό μηχανάκι ακόμα και σήμερα, δεν ήταν όμως ένα από τα αυτά που είχα ονειρευτεί σαν έφηβος.
Εξάλλου, δεν με νοιάζει να στέκεται καλά στο δρόμο ακόμα και σήμερα, δεν ψάχνω δηλαδή κάτι καλό και φθηνό για να καλύψει τις μοτοσυκλετιστικές μου ανάγκες...

thunder ace
29/01/2022, 07:54
:a013:

Leon67
29/01/2022, 08:15
Αδιάβαστος!!! :nono: GSXR ελαιόψυκτο δεν εχει W Κωδικό και εβγαιναν μεχρι το 1ο εξαμηνο του 1992 σε 1100 και 750. 600αρι της εποχης απίθανο να βρεις Ελλάδα και μονο υδροψυκτο. Πας σε SRAD. Τα υδρόψυκτα ξεχωρίζουν από το πλαστικο στην γωνία του L σκελετού.

lospsi
29/01/2022, 09:00
Αδιάβαστος!!! :nono: GSXR ελαιόψυκτο δεν εχει W Κωδικό και εβγαιναν μεχρι το 1ο εξαμηνο του 1992 σε 1100 και 750. 600αρι της εποχης απίθανο να βρεις Ελλάδα και μονο υδροψυκτο. Πας σε SRAD. Τα υδρόψυκτα ξεχωρίζουν από το πλαστικο στην γωνία του L σκελετού.

Σωστός, είχα την εντύπωση ότι τα w ήταν αεροελαιοψυκτα, δεν το θυμόμουν καλά. Όσο τα χαζεύω, τα ξαναθυμήθηκα. Χρονολογίες, μοντέλα κτλ.
600αρι δεν ψάχνω εκτός και αν βρεθεί κάτι πολύ ενδιαφέρον, σίγουρα υδρόψυκτο. Νομίζω πως η πρώτη επιλογή είναι το fireblade πάντως, είπαμε ότι πάω για προσωπικό dream bike.
Είναι δύσκολο πάντως να βρεθούν τέτοιες μοτοσυκλέτες σε καλή (και κυρίως ΟΕΜ) κατάσταση και όταν συμβεί αυτό, είναι δύσκολο να χωνέψεις την τιμή...

kordix
29/01/2022, 17:49
Το srad έχει πολύ γρήγορη γεωμετρία και θέλει προσοχή στα πολλά γκάζια. Πέρα από αυτό είναι πολύ ωραία μοτοσυκλέτα.

Είχε γράψει ο Παπανδρέου ένα πολύ ωραίο τεστ στο Motorsport τότε. Ηταν και κάτοχος του 750.

Μου αρέσουν και μένα πολύ τα παλιότερα SS που είχαν και ουρές καλοσχεδιασμένες γιατί τα καινούργια είναι κοψοκόλικα. Θα πήγαινα σε λίγο πιο μετά μοντέλα σε zx900 με τον διπλό προβολέα ή σε fireblade το τελευταίο 900ρι με τους 17ρηδες αυτό που βγήκε όταν παρουσιάστηκε το πρώτο R1. Και τα δύο είναι άνετα για SS και μάλιστα το zx κάνει και για συνεπιβάτη αφού έχει 2 πολύ άνετες σέλες.

Tα παλιότερα gsxr θέλουν τον τρόπο τους για να στρίψουν, ειδικά τα 1100. Θα προτιμούσα 750 ως 900 κυβικά.

Αλλά το ZXR 750 είναι στα μάτια μου μία από τις πιο όμορφες sport μηχανές παραγωγής (με κανονική τιμή) όλων των εποχών. Καθώς και όλα τα 400ρια ss της εποχής εκείνης.

lospsi
29/01/2022, 18:23
Το srad έχει πολύ γρήγορη γεωμετρία και θέλει προσοχή στα πολλά γκάζια. Πέρα από αυτό είναι πολύ ωραία μοτοσυκλέτα.

Είχε γράψει ο Παπανδρέου ένα πολύ ωραίο τεστ στο Motorsport τότε. Ηταν και κάτοχος του 1000.

Μου αρέσουν και μένα πολύ τα παλιότερα SS που είχαν και ουρές καλοσχεδιασμένες γιατί τα καινούργια είναι κοψοκόλικα. Θα πήγαινα σε λίγο πιο μετά μοντέλα σε zx900 με τον διπλό προβολέα ή σε fireblade το τελευταίο 900ρι με τους 17ρηδες αυτό που βγήκε όταν παρουσιάστηκε το πρώτο R1. Και τα δύο είναι άνετα για SS και μάλιστα το zx κάνει και για συνεπιβάτη αφού έχει 2 πολύ άνετες σέλες.

Tα παλιότερα gsxr θέλουν τον τρόπο τους για να στρίψουν, ειδικά τα 1100. Θα προτιμούσα 750 ως 900 κυβικά.

Αλλά το ZXR 750 είναι στα μάτια μου μία από τις πιο όμορφες sport μηχανές παραγωγής (με κανονική τιμή) όλων των εποχών. Καθώς και όλα τα 400ρια ss της εποχής εκείνης.

Ότι και αν πάρω, δεν πρόκειται να το "κυνηγήσω" τόσο ώστε να παρουσιάσει τις οποίες αδυναμίες του.
Ένα από τα ZX9R ή CBR 900RR του 98 θα είναι ιδανικά για μένα νομίζω (σχετικά ευρύχωρα και με τις εικόνες τους στα περιοδικά της εποχής αποτυπωμένες στο μυαλό μου - το 98αρι CBR ήταν το τελευταίο με 16αρη μπροστινό τροχό), θα κοιτάζα και SRAD 600/750 ή ZX6R που θα είναι και πιο οικονομικά στα ετήσια πάγια κόστη. Γενικά ακόμα το ψάχνω, ZXR 750 ή ZX7R επίσης παίζουν αλλά υπάρχουν ελάχιστα μηχανάκια στο car ενώ οι τιμές έχουν πολλές διακυμάνσεις.
Τα 400αρια είναι μια ενδιαφέρουσα ιδέα επίσης, μάλιστα πριν από καιρό τα κοίταγα (μαζί με τα αντίστοιχα 250αρια) αλλά επίσης σπανίζουν στην κατάσταση που θέλω να είναι.
Εξάλλου, πάω για dream bike

Lioulios
30/01/2022, 13:22
https://www.facebook.com/marketplace/item/277729744395063/?ref=facebook_story_share

433783

433784

lospsi
30/01/2022, 17:04
https://www.facebook.com/marketplace/item/277729744395063/?ref=facebook_story_share

433783

433784

Το έχω δει και αυτό. Δεν βγάζει πινακίδα λέει και άρα δεν ασφαλίζεται οπότε και για μένα δεν έχει νόημα η αγορά του.
Φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση πάντως!

toyar
30/01/2022, 17:07
η αγορα του εχει νοημα αν βρεις ενα ιδιο ρημαδι με πινακιδα

Lioulios
31/01/2022, 19:55
η αγορα του εχει νοημα αν βρεις ενα ιδιο ρημαδι με πινακιδα

Αυτο ! Ή στην καλυτερη περιπτωση να εχεις εσυ ενα πεταμενο καπου.

Παντος οποιος βρει ενα κατεστραμενο τζαμπα , τοτε αξιζει και με το παραπανω ....
Αρκει να χεις χρονο χωρο και το βασικοτερο να θες το συγκεκρημενο μοντελο

kostaskk
31/01/2022, 21:23
Αυτο ! Ή στην καλυτερη περιπτωση να εχεις εσυ ενα πεταμενο καπου.

Παντος οποιος βρει ενα κατεστραμενο τζαμπα , τοτε αξιζει και με το παραπανω ....
Αρκει να χεις χρονο χωρο και το βασικοτερο να θες το συγκεκρημενο μοντελο
Το κατεστραμμένο,παρατημενο πρέπει να έχει και ανανεωμένα χαρτια,. Τα περισσότερα δεν έχουν κανένα χαρτί η χρωστανε 30 χρόνια....

Δλδ πρέπει να βρεθεί Έλληνας που κάθε χρόνο πλήρωνε 22 η 40 η 50 ευρώ για μια σωρό σίδερα που είχε πεταμένα στην αυλή η το χωράφι,. Η να τα πλήρωσε ξαφνικά μαζεμένα τα τελευταία χρονια πχ 500,1000,1500+? Για την σωρό από σίδερα και μετά να δήλωσε προσωρινή ακινησία,.
Πράγμα δύσκολο να συμβεί εκτός αν το μηχανάκι αξίζει η μπορεί να δουλέψει,φταχτει εύκολα,η δούλευε μέχρι πολύ πρόσφατα , που τότε δεν θα το δώσει τζάμπα.

Μια μικρή πιθανότητα υπάρχει να βρεθεί σκελετός με Κόμπλε χαρτιά για παλιό, σπάνιο μηχανάκι αλλά μπορεί να βρεθεί αύριο,μπορεί και σε 2 χρόνια και ίσως δεν θα είναι όσο φτηνό θα θέλαμε γιατί κ αυτός ξέρει ότι πουλάει κάτι σπάνιο.

Μετά αν τα πάρεις και τα 2 (χρεπι με χαρτιά και καλό χωρίς χαρτιά) πιθανότατα θα περάσει κάποιος καιρός για να λυθεί,αλλαχτεί πλαίσιο, Κάρτερ,δεθεί,γίνουν μαζεματα και να έρθει σε κατάσταση να περνάει ΚΤΕΟ και αν περάσει μετά να γίνει η μεταβίβαση (από όσο ξέρω όχι σιγουρα η μεταβίβαση γίνεται αφότου έχει περάσει ΚΤΕΟ)

Στο ενδιάμεσο τα χαρτιά μεταβιβασης θα έχουν λήξει (νομίζω για 1 η 3 μήνες υσχυει η εξουσιοδότηση για μεταβίβαση) και θα ξανάψαχνεις τον ιδιοκτήτη να ξανακάνει εξουσιοδότηση. Αν τον βρεις κ υπάρχει ακόμα τοτε

Ξεκινάει ο Γολγοθάς γραφειοκρατίας για αν χρειαστεί να βγάλεις καινούρια πινακιδα,άρση ακινησιας, καινούρια άδεια (αν υπάρχει στο σύστημα αλλά όχι σε χαρτί,αλλαγή χρώματος στην άδεια,ασφαλεια η ότι αλλο. Σε όλα αυτά βάλε και ραντεβού με λίστα αναμονής σε εφορίες, μηχανολογικό αν χρειαστεί να πας, δεν θα απαντάνε τηλέφωνα,η θα ακούς ελάτε την άλλη βδομάδα γιατί τελείωσε η λαμαρίνα για πινακίδες κτλ.

(Αν και ορισμένα από αυτα γίνονται κ ηλεκτρονικά πλέων ευτυχος η ορισμένα είναι ευθύνη αυτού που πουλάει).

Μετά από όλα αυτά θα έχει ένα καλό μηχανάκι και νόμιμο,.

toyar
31/01/2022, 21:30
γιατι τοση δυσκολια;
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314731328-suzuki-gsx-r-750
3000 και τα δυο ακουραστα αβαδιστα.......
δε φτιαχνεις ενα τελειο;
με μια απλη μεταβιβαση

lospsi
31/01/2022, 21:58
Όχι παιδιά, δεν μπλέκω με διπλά μηχανάκια. Ούτε μεγάλο χώρο έχω για αποθήκευση τόσων μοτοσυκλετών (υπάρχει ήδη μια + ένα σκούτερ), ούτε ικανότητα (ή και όρεξη για να μάθω) να κάνω τράμπα πλαίσια κτλ.

leftos
02/02/2022, 18:44
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα τις κατηγορίας αλλά επειδή κοιτάω τα srad γύρω στα 2 χρόνια. Μέχρι πέρσι έβρισκες με 1800 μηχανάκι σε καλή κατάσταση στάνταρ.
Και εμφανιζόντουσαν που και που και κάποια στα 1200 - 1400 σε καλή κατάσταση πάντα.
Τώρα τα χρέπια έχουν 1800 και τα φυσιολογικά απο 2500 και πάνω.
Δεν ξέρω αν είναι η ακρίβεια των ημερών σε όλα τα υλικά. Αλλα υπάρχει και μια περίπτωση τα λίγα να έχουν μαζευτεί απο κάποιους και τα πολλά να έχουν γίνει ανταλλακτικά.
Οπότε ερχόμαστε στην άλλη κουβέντα του συλλεκτικού κλασσικού.
Συμπέρασμα πάρτε τώρα που υπάρχουν σε λίγα χρόνια δεν θα μπορούμε. Σίγουρα μπορείς να πάρεις ένα νεότερο αλλά εμείς θέλουμε αυτά που ονειρευόμασταν παιδιά!!
Για την ιστορία δεν πήρα τίποτα γιατί στην συγκεκριμένη χρονικά ( μεγάλη ) περίοδο δεν υπάρχει χρόνος ούτε για μια βόλτα στο τρίμηνο. Και ότι έχω δεν μπορώ να το βλέπω να κάθεται.

Leon67
04/02/2022, 18:29
γιατι τοση δυσκολια;
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314731328-suzuki-gsx-r-750
3000 και τα δυο ακουραστα αβαδιστα.......
δε φτιαχνεις ενα τελειο;
με μια απλη μεταβιβαση

Aυτό λέει 1992 αλλά πλαστικά είναι 89-90 και χρωματα ασχετα!

toyar
05/02/2022, 05:13
Μα μονο σκελετο και αδεια θες

sapila racing
05/02/2022, 09:59
Aυτό λέει 1992 αλλά πλαστικά είναι 89-90 και χρωματα ασχετα!

Δεν ειναι ασχετα, GSXR750W του 1993 ειναι.
https://www.suzukicycles.org/GSX-R-series/index.html?GSX-R750_b.shtml~isoraami

sapila racing
05/02/2022, 10:03
Δεν ειναι ασχετα, GSXR750W του 1993 ειναι με υδρόψυκτο μοτέρ.
https://www.suzukicycles.org/GSX-R-series/index.html?GSX-R750_b.shtml~isoraami

Το αλλο GSXR που ειναι στο FB και δεν βγαζει πινακιδα ειναι του 1991 με αεροελαιόψυκτο μοτέρ.
Ειναι τελείως ασύμβατα μεταξυ τους αυτα τα δύο.

Χρηστος FZR
07/02/2022, 07:58
κατοχος fzr 1000 genesis του 1988 απο το 2004, βρισκω ανετα ανταλλακτικα μεχρι σημερα οταν χρειαστω. αν και το πιο εξιδικευμενο που χρειαστηκα ποτε ηταν τα μεταλακια των καπελοτων για να ρυθμισω βαλβιδες και τα τσιμουχακια, και τα βρηκα την ιδια ημερα. απο εκει και περα ολα τα υπολοιπα π.χ. αλυσιδογραναζα, μπαταρια ειναι ιδια με πολλα μηχανακια, οποτε βρισκω παντα ευκολα.
αν παρεις κατι που ειχε πουλησει πολυ καποτε, δεν πιστευω να εχεις προβλημα με ανταλλακτικα.

kostas_1100gs
19/05/2023, 07:25
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα τις κατηγορίας αλλά επειδή κοιτάω τα srad γύρω στα 2 χρόνια. Μέχρι πέρσι έβρισκες με 1800 μηχανάκι σε καλή κατάσταση στάνταρ.
Και εμφανιζόντουσαν που και που και κάποια στα 1200 - 1400 σε καλή κατάσταση πάντα.
Τώρα τα χρέπια έχουν 1800 και τα φυσιολογικά απο 2500 και πάνω.
Δεν ξέρω αν είναι η ακρίβεια των ημερών σε όλα τα υλικά. Αλλα υπάρχει και μια περίπτωση τα λίγα να έχουν μαζευτεί απο κάποιους και τα πολλά να έχουν γίνει ανταλλακτικά.
Οπότε ερχόμαστε στην άλλη κουβέντα του συλλεκτικού κλασσικού.
Συμπέρασμα πάρτε τώρα που υπάρχουν σε λίγα χρόνια δεν θα μπορούμε. Σίγουρα μπορείς να πάρεις ένα νεότερο αλλά εμείς θέλουμε αυτά που ονειρευόμασταν παιδιά!!
Για την ιστορία δεν πήρα τίποτα γιατί στην συγκεκριμένη χρονικά ( μεγάλη ) περίοδο δεν υπάρχει χρόνος ούτε για μια βόλτα στο τρίμηνο. Και ότι έχω δεν μπορώ να το βλέπω να κάθεται.

Ανταλλακτικά υπάρχουν για αυτά τα μηχανάκια?

leftos
19/05/2023, 08:20
Αν είναι σε μια καλή βάση κατάσταση αυτό που θα αγοράσεις μετά όλα εξαρτόνται απο την χρήση.
Δεν είναι για να κάνεις 10000 χλμ το χρόνο γιατί εκεί θα ζητάνε και θα πρέπει να ψάχνεσαι σε μεταχειρισμένα και ίντερνετ. Που φυσικά θα βρείς αλλα που οι περισσότεροι μάστορες δεν θα μπορούν να σε εξυπηρετήσουν γιατί δεν έχουν τον χρόνο να ψάξουν και εσύ πιθανόν να μην θές να δώσεις τα χρήματα που θα ζητήσουν για αυτόν τον χρόνο.
Οι περισσότεροι ψάχνουν να βρούν και ένα δέυτερο για δότη σε χαμήλη τιμή χωρίς χαρτιά για να έχουν παρακαταθήκη ανταλλακτικών.
Για χρήση μια στο τόσο 3000 χλμ το χρόνο τι να πάθει και τι να ζητήσει;

lospsi
17/12/2023, 09:18
Σχεδόν έναν χρόνο μετά, βρήκα και πήρα το dream bike μου:)

449118

karellen
17/12/2023, 09:30
Ομορφιές!! :beer:

Καλοτάξιδο Γιώργο.

stefanos
17/12/2023, 10:07
Καλές βόλτες :beer: ωραιότατο φαίνεται.

RaGe_Raptor
17/12/2023, 10:24
Καλορίζικο.
Κρίνοντας από αυτή τη φωτογραφία και μόνο, φαίνεται πένα!

Tsber
17/12/2023, 10:45
Σούπερ!

Καλόβολτο :beer:

MG-KTiNoS
17/12/2023, 10:50
με γεια

thunder ace
17/12/2023, 11:10
Παλια καψουρα.
καλοταξιδο.

Nostradamus
17/12/2023, 11:38
:beer:

lospsi
17/12/2023, 11:40
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα σχόλια και τα vroom!

Πραγματικά η μοτοσυκλέτα είναι σε άψογη κατάσταση. Φανταστείτε ότι αυτή η μηχανή, όπως την βλέπετε, καθόταν σε ένα μαγαζί σκεπασμένη για πάνω από 5 χρόνια! Τώρα, θα πέσει δουλίτσα ώστε να κυκλοφορήσει με ασφάλεια και ελπίζω να με ταξιδέψει, όχι χιλιομετρικά αλλά ψυχολογικά!

Bowleno
17/12/2023, 13:24
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα σχόλια και τα vroom!

Πραγματικά η μοτοσυκλέτα είναι σε άψογη κατάσταση. Φανταστείτε ότι αυτή η μηχανή, όπως την βλέπετε, καθόταν σε ένα μαγαζί σκεπασμένη για πάνω από 5 χρόνια! Τώρα, θα πέσει δουλίτσα ώστε να κυκλοφορήσει με ασφάλεια και ελπίζω να με ταξιδέψει, όχι χιλιομετρικά αλλά ψυχολογικά!

Αν θες πες και κόστος κτήσης.
Είναι κτήνος, με 16άρα ζάντα εμπρός, σωστά; αν ναι, να έχεις υπόψη ότι έχει νευρικό τιμόνι στα πολλά.
Καλές βόλτες και άπεφτο! :beer:

Lioulios
17/12/2023, 13:30
Καλοριζικο και καλα γουστα .
:)

thunder ace
17/12/2023, 13:42
Αν θες πες και κόστος κτήσης.
Είναι κτήνος, με 16άρα ζάντα εμπρός, σωστά; αν ναι, να έχεις υπόψη ότι έχει νευρικό τιμόνι στα πολλά.
Καλές βόλτες και άπεφτο! :beer:

Απο γκαζι δεν το λες και κτηνος.
Να φανταστεις το δικο μου μπουρδελο του εκανε πλακα στην ευθεια,,,,,,,και δεν το λες και τρελο γκαζι το thunderace.

doctoras
17/12/2023, 13:52
Φανταστική κατάσταση φαίνεται!
Αν δε κρύβει τίποτα περίεργο το μοτέρ (γιατί ποτέ δε ξέρεις) θα το έχεις για πάντα και αν θελήσεις να το πουλήσεις θα πιάσει περισσότερα, γιατί το καλά αναπαλαιωμένο κρασί πληρώνεται

Καλές Κυριακάτικες βόλτες!

doctoras
17/12/2023, 14:02
130hp I4 για 200kg δεν τα λες λίγα μη τρελαθουμε , ιδιαιτέρως που είναι όλα manual συγκριτικά με τα σημερινά
Τα 270χαω (κοντερισια) τα έχει για πλάκα
Αυτά από μόνα τους απαιτούν ένα σέβας
:beer:

νεοσσός
17/12/2023, 14:24
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα σχόλια και τα vroom!

Πραγματικά η μοτοσυκλέτα είναι σε άψογη κατάσταση. Φανταστείτε ότι αυτή η μηχανή, όπως την βλέπετε, καθόταν σε ένα μαγαζί σκεπασμένη για πάνω από 5 χρόνια! Τώρα, θα πέσει δουλίτσα ώστε να κυκλοφορήσει με ασφάλεια και ελπίζω να με ταξιδέψει, όχι χιλιομετρικά αλλά ψυχολογικά!
Σου εύχομαι να το χαρείς. Αναμένουμε ενημέρωση για τις εργασίες που θα κάνεις και όταν κυκλοφορήσει να μας πεις τις εντυπώσεις σου. :)



Αν δε κρύβει τίποτα περίεργο το μοτέρ (γιατί ποτέ δε ξέρεις) θα το έχεις για πάντα...
Ο lospsi να κρατήσει μοτοσακό πάνω από 3 χρόνια; Δύσκολο. :p

sapila racing
17/12/2023, 15:03
Μπραβο που επεμεινες και βρηκες αυτην που ειναι και κουκλα. :beer:

lospsi
17/12/2023, 16:05
Αυτή η μοτοσυκλέτα δεν αγοράστηκε για τα γκάζια της, ούτε θα δοκιμάσω τα όρια της ώστε να διαπιστώσω αν το μπροστινό είναι νευρικό. Η μόνη συγκίνηση που περιμένω από το Fireblade είναι στην ψυχή, στα μάτια, στην καρδιά από όμορφες κοντινές βόλτες για καφεδάκι και χάζεμα μιας μοτοσυκλέτας που κάποτε είχα όνειρο να αποκτήσω και τώρα την έχω στο γκαράζ μου!!

thunder ace
17/12/2023, 16:26
Ποσο σε καταλαβαινω!!!!!!!!
Σαν παιδακι καθομουν εξω απο τον Πετσα στην Καλλιθεα και το ζαχαρωνα.
Αλλα που τα φραγκα.
Ποτε δεν το αποκτησα.
Αν ποτε με το καλο βρεθεις απο Αγρινιο μερια,στειλε μηνυμα να βρεθουμε.
Θελω βολτα.

motojojo
17/12/2023, 17:24
Καλορίζικη και καλοτάξιδη!

600αρι είναι;
Δεν ξέρω τι μυθο έχει χτίσει η συγκεκριμένη, αλλά τελικά τα 90s είχαν άλλη αίγλη που δεν υπάρχει πλέον.

harris_x
17/12/2023, 17:28
Αυτή η μοτοσυκλέτα δεν αγοράστηκε για τα γκάζια της, ούτε θα δοκιμάσω τα όρια της ώστε να διαπιστώσω αν το μπροστινό είναι νευρικό. Η μόνη συγκίνηση που περιμένω από το Fireblade είναι στην ψυχή, στα μάτια, στην καρδιά από όμορφες κοντινές βόλτες για καφεδάκι και χάζεμα μιας μοτοσυκλέτας που κάποτε είχα όνειρο να αποκτήσω και τώρα την έχω στο γκαράζ μου!!

Καλές βόλτες!

PaNick67
17/12/2023, 17:29
Σχεδόν έναν χρόνο μετά, βρήκα και πήρα το dream bike μου:)

449118
Καλορίζικη και καλοβολτη να είναι η κούκλα. Εξωτερικα δείχνει άψογη, ελπίζω και από μέσα το ίδιο.

Bowleno
17/12/2023, 17:37
Καλορίζικη και καλοτάξιδη!

600αρι είναι;
Δεν ξέρω τι μυθο έχει χτίσει η συγκεκριμένη, αλλά τελικά τα 90s είχαν άλλη αίγλη που δεν υπάρχει πλέον.

Το CBR 900 fireblade....

lospsi
17/12/2023, 18:02
Καλορίζικη και καλοβολτη να είναι η κούκλα. Εξωτερικα δείχνει άψογη, ελπίζω και από μέσα το ίδιο.

Κι εγώ το ελπίζω:D

Tallyban
17/12/2023, 18:17
Καλοτάξιδο,πρώην μέλος και εγώ του κλούμπ των 16".Όχι όμως με 17" πίσω...

DoctoR_k6
17/12/2023, 18:20
Καλοταξιδο..Να το ευχαριστηθείς!!!
Ωραίο τα απωθημένα...να πραγματοποιούνται.
Ασχέτως χρονολογίας!!!

thunder ace
17/12/2023, 18:29
Καλοτάξιδο,πρώην μέλος και εγώ του κλούμπ των 16".Όχι όμως με 17" πίσω...

Τι ειχες;
GPZ600;

RaGe_Raptor
17/12/2023, 19:16
Το δικό μου wet dream είναι το SRAD ,ελπίζω κάποια στιγμή να πάρω ένα. Ή έστω ένα TLR ρε παιδί μου :D

billy84
18/12/2023, 19:58
Καλορίζικο φίλε! Φαίνεται πολύ προσεγμένο για τα χρόνια του. Με το καλό να το ετοιμάσεις και να το δούμε σε φωτογραφίες έξω!:beer:

zephyr1
19/12/2023, 06:58
Σχεδόν έναν χρόνο μετά, βρήκα και πήρα το dream bike μου:)

449118

Ημουν πιτσιρικας και περιμενα να παρω κατι βαμμενα πλαστικα απο ενα Ar125cc που ειχα σε ενα μπογιατζιδικο για μοτοσυκλετες,το καταστημα ηταν στην καλογρεζα Βοτση και Κυδωνιων (εκει πιο κατω ειναι το διασημο πεινιρλι Ν.Ιωνιας )η ασφαλτος ηταν φρεσκοριγμενη και οπως περιμενω ,στριβει ενα τετοιο cbr το ασπρο μπλε κοκκινο και ξερογκαζια κανει μια σουζα το ριχνει και μπαινει αριστερα και εξαφανιζεται.εμεινα καγκελο για καποια ωρα και ακομα το θυμαμαι σαν τωρα.

Να το ευχαριστηθεις και να νιωσεις οτι φανταστηκες.:beer:

Bowleno
19/12/2023, 08:07
Ημουν πιτσιρικας και περιμενα να παρω κατι βαμμενα πλαστικα απο ενα Ar125cc που ειχα σε ενα μπογιατζιδικο για μοτοσυκλετες,το καταστημα ηταν στην καλογρεζα Βοτση και Κυδωνιων (εκει πιο κατω ειναι το διασημο πεινιρλι Ν.Ιωνιας )η ασφαλτος ηταν φρεσκοριγμενη και οπως περιμενω ,στριβει ενα τετοιο cbr το ασπρο μπλε κοκκινο και ξερογκαζια κανει μια σουζα το ριχνει και μπαινει αριστερα και εξαφανιζεται.εμεινα καγκελο για καποια ωρα και ακομα το θυμαμαι σαν τωρα.

Να το ευχαριστηθεις και να νιωσεις οτι φανταστηκες.:beer:



Ρε συ....:cry::lol: