PDA

View Full Version : Φαρμακάς(1.615m)-Δενδρόσπιτο Χιλιομοδίου 23-1-2022



billy84
27/01/2022, 11:16
Οι συνθήκες για εξόρμηση στα ορεινά παρέμειναν αντίξοες και επικίνδυνες για μοτοσυκλέτα για 2ο συνεχόμενο ΣΚ. Την Κυριακή το κρύο ήταν τσουχτερό καθώς η χώρα περίμενε την '' Ελπίδα'' η οποία σάρωσε τα πάντα στο πέρασμά της.

Όταν ξεκίνησα το πρωί χιόνιζε αλλά ελαφρώς. Είχα επιλέξει να κάνω όσο το δυνατόν λιγότερα χιλιόμετρα σε μεγάλο υψόμετρο. Επέλεξα τον Φαρμακά καθώς ήταν το μοναδικό βουνό το οποίο θα προσέγγιζα απο το χωριό Πλατάνι στα 600 υψόμετρο. Απο εκεί θα έμπαινα σε χωματόδρομο και απλά θα ήλπιζα να φτάσω όσο πιο ψηλά γινόταν. Δύσκολο εγχείρημα καθώς υπήρχε περίπτωση να σταματήσω πολύ νωρίς και μια ανάβαση που χωρίς χιόνι θα διαρκούσε 1 ώρα το πολύ, να γίνει 3-4 ώρες(μόνο το ανέβα).

Πηγαίνοντας απο τον παλιό δρόμο Κορίνθου-Άργους έκανα μια σύντομη παράκαμψη στο λόφο Κατσούλη δίπλα στο Χιλιομόδι. Ένας σύντομος χωματόδρομος με οδήγησε σε μια φανταστική τοποθσία.



https://www.youtube.com/watch?v=a3knUXnry7w




Εκεί υπάρχει ένα αυτοσχέδιο δενδρόσπιτο που δίνει το κάτι παραπάνω σε μια ήδη πανέμορφη τοποθεσία.




433718





Το είχε στρώσει ελαφρώς στο βάθος και η εικόνα ήταν μαγική σε συνδυασμό με τα δέντρα!




433719





433720





Σίγουρα δε συγκρίνεται με το δενδρόσπιτο στα Γεράνεια αλλά είναι μια χαρά και αυτό. Μην είμεθα και πλεονέκτες! :D




433721

billy84
27/01/2022, 11:18
Περιπλανήθηκα λίγο στους χωματόδρομους του λόφου και έφτασα στο εκκλησάκι του Αγίου Αθανασίου. Κάποια στιγμή τα δρομάκια είναι τόσο στενά που νομίζεις ότι θα μετατραπούν σε μονοπάτια.




https://www.youtube.com/watch?v=4GzFIRjp5Ac





Εκκλησάκι Αγίου Αθανασίου




433722

billy84
27/01/2022, 11:22
Απο εκεί συνέχισα μέχρι τη Νεμέα και το Πλατάνι όπου μπήκα στον χωματόδρομο που οδηγεί ψηλότερα στον κατάφυτο Φαρμακά. Απο τα πρώτα μέτρα είχε χιόνι ευτυχώς φρέσκο και όχι βαθύ. Αυτό όμως που σκέφτηκα αμέσως αμέσως ήταν ότι θα σταματήσω σύντομα. Απείχα 12km απο το σημείο που ήθελα να φτάσω και αναρωτιόμουν πόσο νωρίς θα σταματούσα. Τελικά όσο πέρναγε η ώρα συνέχιζα ακάθεκτος χωρίς να έχω κατεβάσει καθόλου πίεση μάλιστα. Σε κάποια σημεία ήταν ελαφρώς βαθύτερο το χιόνι αλλά με λίγη φόρα και πολύ μαλακό γκάζι κατάφερα και έκανα 10km. Απο εκεί και πέρα δε φαινόταν ότι μπορούσα να συνεχίσω αλλά δεν έχει σημασία, είχα ήδη φτάσει πολύ πιο μακριά απο όσο πίστευα. Απολαύστε μια ανάβαση αποκλειστικά σε ελαφρώς χιονισμένο τεραίν.




https://www.youtube.com/watch?v=GG9PdCoDypA




Μερικά στιγμιότυπα της διαδρομής




433723




433724




433725




Απο εδώ συνέχισα με τα πόδια




433726




433727





Ψηλά ο βραχώδης ορεινός όγκος του κάστρου. Εκεί υπάρχουν ερείπια κάστρου που δεν υπάρχουν πληροφορίες για αυτό αλλά μάλλον όλα δείχνουν ότι είναι αρχαίο. Λόγω αυτού του κάστρου λοιπόν ονομάστηκε έτσι αυτος ο όγκος.




433728





Γενικά δε μου αρέσει να περπατάω σε χωματόδρομους αλλά αυτή η χιονισμένη διαδρομή σαφώς αποτελεί εξαίρεση. Απέχω 2km απο το σημείο έναρξης της κανονικής ανάβασης τα οποία σε χιονισμένο τεραίν είναι σίγουρα πιο δύσκολα.




433729





Απέναντι οι 2 Ζήρειες.




433730





Σε μερικά σημεία βουλιάζω αρκετά.





433731




Ψηλά ο ορεινός όγκος του κάστρου απο καλύτερη οπτική γωνία




433732

billy84
27/01/2022, 11:26
Στο βάθος ο Κορινθιακός




433733




433734




Ζωντανά το σύννεφο είχε περίεργα χρώματα. Ίσα που διακρίνονται σε ένα σημείο στη φωτογραφία. Ενδεικτικό του ότι ο φακός ποτέ δε μπορεί να αποτυπώσει πλήρως την πραγματική εικόνα.




433735





Πάντα με τρελαίνει το χιονισμένο τεραίν με κόντρα τον ήλιο. Το γιατί δεν το έχω αντιληφθεί ακόμη...




433736




Φαρμακάς, ένα κατάφυτο βουνό με απέραντα δάση.




433737




Πάντα η πλευρά προσέγγισης παίζει καθοριστικό ρόλο. Διακρίνεται ο ορεινός όγκος της κορυφής. Αν επέλεγα να ανέβω νωρίτερα η κλίση θα ήταν απαγορευτική με τόσο χιόνι. Τώρα έχω φτάσει σε σημείο που ξεκινάει να ανεβαίνει πιο ομαλά μέχρι ένα σημείο. Απο εκεί και πάνω υπάρχει μια σεβαστή κλίση για την κορυφή. Στον ορειβατικό χάρτη φαίνονται όλα αυτά δεν ήρθα στην τύχη.




433738





Έχοντας μπει στο καθαρά ορειβατικό κομμάτι πια. Μονοπάτι φυσικά δεν υπάρχει και το GPS είναι απαραίτητο καθώς για δύο πράγματα μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος στη ζωή. 1) για το ότι θα πεθάνεις 2) για το οτι θα χαθείς σίγουρα στο δάσος χωρίς GPS :D




433739





Εντός του δάσους υπάρχουν απροσπέλαστοι βραχώδεις όγκοι που δε φαίνονται απο πουθενά καθώς σκεπάζονται απο τα πανύψηλα έλατα.




433740





Μακριά διακρίνεται ο κλασσικός δρόμος που πάει απο Σκοτεινή για Κανδήλα. Αριστερά το βουνό είναι ο Σκίαθις και δεξιά του ο Ολίγυρτος, αμφότεροι με αρκετό χιόνι.





433741





Συνεχίζοντας με εκπληκτικές εικόνες και εναλλαγές.





433742

billy84
27/01/2022, 11:31
433743





Έχοντας πλέον μπει στο κομμάτι του βουνού που έχει υψηλή κλίση. Συνδυαστικά με το χιόνι η ανάβαση γίνεται δύσκολη καθώς με κουράζει διπλά.





433744





Όμως είναι ένα παραμυθένιο τοπίο οπότε για ποιόν κόπο να συζητήσουμε?





433745




433746





Στο βάθος ο Κορινθιακός απο αρκετά ψηλότερα πλέον




433747





Χιονισμένο τεραίν με τον ήλιο κόντρα. Τρέλα!




433748




Υψηλή κλίση με τα πόδια να βουλιάζουν σε κάθε βήμα.





433749





Λογικά βρίσκομαι κοντά στην κορυφή





433750




433751





Το Κολωνάκι ξεπροβάλλει. 1615m. Ξεκίνησα απο τα 1200m να ανεβαίνω και έχω καλύψει περίπου 3.5-4km απόσταση βαδίζοντας αποκλειστικά σε χιονισμένο τεραίν(και έχω άλλα τόσα μέχρι να επιστρέψω).




433752





Η κορυφή ονομάζεται Αβυζές. Ο τόνος στο ε για τους πονηρούς! :lol:






https://www.youtube.com/watch?v=eHjzfcB_mIc

billy84
27/01/2022, 11:33
Θαυμάστε θέα



433753




433754





Κοιτώντας προς Ναύπλιο





433755





Αριστερά Σκίαθις, δεξιά Ολίγυρτος, πίσω του ο Σαϊτάς, η Ντουρντουβάνα και ο Χελμός





433756





Μεγάλη και μικρή Ζήρεια στο πλάνο





433757

billy84
27/01/2022, 11:36
Επιστροφή στο μηχανάκι. Είπα λίγο να συνεχίσω το ορεινό πάσο μέχρι την Παναγία Φαρμακά αλλά ήταν λανθασμένη επιλογή. Βασικά δε σεβάστηκα το βουνό που μου είχε ήδη επιτρέψει να κάνω πολλά περισσότερα απο όσα έπρεπε. Όποιος δε σέβεται λοιπόν το βουνό αυτό τον τιμωρεί παραδειγματικά. Δημιούργησα ένα χιουμοριστικό βιντεάκι το οποίο ελπίζω να σας αρέσει.:)





https://www.youtube.com/watch?v=L_MSDPhpyWo









Ήταν μια εξόρμηση που θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου. Κάθε χρόνο ονειρεύομαι μια χιονισμένη ανάβαση όμοια με αυτή που έκανα. Δεν τα καταφέρνω πάντα, χρειάζεται να ευθυγραμμιστούν κάποιοι πλανήτες για να επιτευχθεί. Πέρισυ δεν τα κατάφερα ας πούμε. Φέτος ήμουν πιο τυχερός. Είναι ευλογία για έναν άνθρωπο να βιώνει ένα χιονισμένο βουνό έτσι. Δεν έχει καμία σχέση με το να πας για σκι σε ένα χιονοδρομικό πχ. Υπάρχει μια βαθύτερη επαφή ανθρώπου-βουνού-φύσης.


Πάντα όρθιοι!:beer:

azar41
27/01/2022, 12:32
Υπέροχες φωτο Βασίλη,η ομορφιά και η αίσθηση του απάτητου χιονιού είναι απίστευτες!
Καλή συνέχεια!

DoctoR_k6
27/01/2022, 12:41
Πολυ ωραιες φωτο Βασιλη.
Μαγεια το λευκο τοπιο.

Γελασα με την τουμπιτσα...το ψαχνες κ εσυ να δεις το οριο. :lol:

Panos76
27/01/2022, 12:48
Περνάω από Χιλιoμόδι εδώ και 4 δεκαετίες και σε αυτά τα μέρη δεν πήγα ποτέ!

Μου έβαλες ιδέες για την άνοιξη με το καλό.

ps: μέσα στην τρέλα της Δευτέρας είδα κάμποσα μηχανάκια να χαροπαλεύουν, ένα από αυτά (σκούτερ) είχε κάτι σαν αλυσίδα πίσω! (λαστιχένια μου φάνηκε), πάρε μια τέτοια και πας μέχρι και ανταρκτική :lol:

Nostradamus
27/01/2022, 13:41
Καταπληκτικες φωτογραφίες όπως πάντα.

Βασίλη, ποιο GPS χρησιμοποιείς?

black sheep
27/01/2022, 13:51
Μπράβο, πολύ όμορφα. Ευχαριστούμε για τις εικόνες που μας μεταφέρεις

billy84
27/01/2022, 16:39
Πολυ ωραιες φωτο Βασιλη.
Μαγεια το λευκο τοπιο.

Γελασα με την τουμπιτσα...το ψαχνες κ εσυ να δεις το οριο. :lol:


Μαγεία όντως φίλε! Εντάξει το παράκανα η αλήθεια είναι. Μου έδωσε μια ψευδαίσθηση η αρχική ανάβαση που έφτασα και ψηλότερα. Εντάξει απο τέτοιες τούμπες θα έχω σίγουρα 3-4 μέσα στο 2022!:lol:


Περνάω από Χιλιoμόδι εδώ και 4 δεκαετίες και σε αυτά τα μέρη δεν πήγα ποτέ!

Μου έβαλες ιδέες για την άνοιξη με το καλό.

ps: μέσα στην τρέλα της Δευτέρας είδα κάμποσα μηχανάκια να χαροπαλεύουν, ένα από αυτά (σκούτερ) είχε κάτι σαν αλυσίδα πίσω! (λαστιχένια μου φάνηκε), πάρε μια τέτοια και πας μέχρι και ανταρκτική :lol:


Αυτό σκεφτόμουν και εγώ Πάνο. Τόσα χρόνια περνάω απο εκεί μιας και συνήθως χρησιμοποιώ τον παλιό δρόμο που περνάει υποχρεωτικά. Το έχω ξαναγράψει και σε άλλα ταξιδιωτικά, περνάμε πολλές φορές σύριζα απο τρομερούς προορισμούς και ο λόγος έιναι γιατί πολλές φορές πάμε διεκπεραιωτικά με συγκεκριμένο προορισμό. Το παν είναι να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά ακόμη και εκεί που δε φαίνεται να υπάρχει κάτι.

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία σε χιονισμένο τεραίν. Δηλαδή δεν έχω πάει ποτέ να δοκιμάσω κάποια πράγματα που έχω στο μυαλό μου(πχ μεγάλα tie wraps). Έχω κάνει χιλιόμετρα αλλά έτσι χύμα, σιγά σιγά και προσεχτικά χωρίς καν να κατεβάσω πιέσεις που είναι απαραίτητο πιστεύω. Ο λόγος είναι γιατί η χειμερινή μέρα είναι πολύ μικρή και φυσικά προτιμώ να σταματήσω νωρίτερα και τον χρόνο που θα έτρωγα μέχρι να κάνω πατέντες, να τον φάω στην πεζοπορία. Κάποια στιγμή όμως θα ψαχτώ λίγο παραπάνω και θα δοκιμάσω πράγματα. Έχω και φίλο ανώμαλο που γουστάρει τέτοιες φάσεις. :lol:



Καταπληκτικες φωτογραφίες όπως πάντα.

Βασίλη, ποιο GPS χρησιμοποιείς?


Να είσαι καλά φίλε μου. Παλιότερα χρησιμοποιούσα το Navigon αλλά πλέον το μπλόκαραν(το έχω σε παλιά συσκευή και δουλεύει αλλά δε μπαίνω στο ιντερνετ με αυτήν γιατί θα μου το μπλοκάρουν και εκεί)

Πλέον δουλεύω το google maps με δεδομένα και το Navigator που είναι free απο το google play και το θεωρώ αρκετά καλό, χωρίς όμως να είναι Navigon φυσικά. Εννοείται το Navigator παίζει χωρίς δεδομένα καθώς κατεβάζεις χάρτες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2022, 21:40
Ωραίες εικόνες βασιλη!Μπράβο :beer:

STF
30/01/2022, 10:58
Βασίλη κάθε φορά που βλέπω φωτό και βίντεο σου μόνο τον σεβασμό μου μπορώ να εκφράσω.
Με τα χιλιόμετρα που γράφεις και τις περιοχές -πανελλαδικά- που επισκέπτεσαι ίσως αξίζει να επενδύσεις χρήματα σε ένα Garmin που θα σε αφήνει να σχεδιάζεις κάποιες διαδρομές και να τις περνάς μέσα. Ο κυριότερος λόγος όμως είναι ότι τα μοτοσυκλετιστικά Garmin έχουν πολύ καλή λήψη σήματος χρησιμοποιώντας ταυτοχρόνως και τα δυο δορυφορικά συστήματα.

gaslion
30/01/2022, 12:57
Μπράβο ρε φιλαράκο

billy84
31/01/2022, 17:15
Βασίλη κάθε φορά που βλέπω φωτό και βίντεο σου μόνο τον σεβασμό μου μπορώ να εκφράσω.
Με τα χιλιόμετρα που γράφεις και τις περιοχές -πανελλαδικά- που επισκέπτεσαι ίσως αξίζει να επενδύσεις χρήματα σε ένα Garmin που θα σε αφήνει να σχεδιάζεις κάποιες διαδρομές και να τις περνάς μέσα. Ο κυριότερος λόγος όμως είναι ότι τα μοτοσυκλετιστικά Garmin έχουν πολύ καλή λήψη σήματος χρησιμοποιώντας ταυτοχρόνως και τα δυο δορυφορικά συστήματα.


Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά!:beer:


Μέχρι σήμερα ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα σήματος τοποθεσίας (μόνο δεδομένων αλλά δεν έχει σημασία με περασμένους χάρτες) ενώ όλες οι διαδρομές είναι πλέον καταχωρημένες στους χάρτες. Απλά θέλει συνήθεια και τρόπο να λειτουργείς την πλοήγηση με ξεχωριστά checkpoints για να σε πάει απο εκεί που θες. Τα smartphone έχουν γίνει πλέον κινητοί υπολογιστές και ουσιαστικά δε χρειάζεσαι κανονικό GPS.