PDA

View Full Version : Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας



Parkaki
29/01/2022, 17:07
Καλησπερα, θελω μεσα στο επομενο 3μηνο με 4μηνο να προχωρησω σε αγορα μοτοσυκλετας, απο μεσαιου μεχρι μεγαλου κυβισμου. Η χρηση που θα κανω θα ειναι all-around, θα μου χρειαστει και για να μπορω να κανω μικρα ταξιδια το καλοκαιρι. Μεσα στην πολη αν βγει θα βγει για χαλαρη βολτουλα η καμμια καγκουρια, εχω σκουτερ για τα καθημερινα. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι να επιλεξω, εχω εμπειρια με μοτοσυκλετες μεσαιου κυβισμου, μεχρι και πριν μερικα χρονια, απο τοτε εχω μονο μικρα μηχανακια επειδη ειχα και το αμαξι μεχρι προσφατα. Η επιλογη για μενα ειναι δυσκολη επειδη δεν μπορω να καταληξω σε κατηγορια, οι μηχανες που κοιταζω αυτη τη στιγμη ειναι το ΚΤΜ 950, το Tiger 1050, Το ΚΤΜ 690 (sm/smc) και το tuono. Οπως φαινεται κοιταζω διαφορετικα πραγματα αλλα με οποιοδηποτε απο αυτα θα μπορεσω να κανω τη δουλεια μου. Το μπατζετ μου δε θελω να περασει τις 6.000.
Θα ειναι το 3ο μηχανακι στην κατοχη μου, καθως εχω σκουτερακι για την πολη, και ενα ρανερ ιταλικο το οποιο ειχα παρει πριν 2 χρονια και εφτιαξα απο την αρχη μεχρι σημερα, το κραταω καθαρα για το χαμογελο και δεν το υπολογιζω σαν μηχανακι που θα με ταξιδεψει, παρολο που το γκαζι ειναι εκει (30 ροδα περιπου).

Οποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα, ανοιχτος και σε αλλες επιλογες εννοειται.

νεοσσός
29/01/2022, 17:19
Τι ταξίδια θα κάνεις το καλοκαίρι; Τα KTM 690 SM & SMC δεν είναι ταξιδιάρικα. Ταξιδιάρικο είναι το KTM 990 SMT που έχει ο πυξιδας990 (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=39507).

Parkaki
29/01/2022, 18:42
Τι ταξίδια θα κάνεις το καλοκαίρι; Τα KTM 690 SM & SMC δεν είναι ταξιδιάρικα. Ταξιδιάρικο είναι το KTM 990 SMT που έχει ο πυξιδας990 (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=39507).

Μικρα, καμμια θαλασσα, η λιγο πιο μακρια, οχι εκτως χωρας παντως. Λιγο υπερβολικο μου ακουγεται το 990 παντως.

STF
29/01/2022, 19:04
Το μόνο που μπορώ να σου πω με τις μοτοσυκλέτες που κοιτάς είναι πως το μπάτζετ σου σίγουρα θα ξεπεράσει τις 6.000 ευρώ, απλά... θα είναι αργά όταν θα καταλάβεις γιατί.
Εκτός.... αν πιάνεις κατσαβίδι μόνος σου, οπότε τότε η σύσταση είναι προχώρα άφοβα για οτιδήποτε σου κάνει περισσότερο κλικ από αυτά και σίγουρα δε θα χάσεις εσύ αλλά ο ψυχολόγος σου.
Αν πάλι κάνεις κάτω από 5000 χλμ με κάποιο από τα συγκεκριμένα (μια που αναφέρεις ότι έχεις και μικρά για τις μετακινήσεις σου) πάλι είναι ένα συν για τις συγκεκριμένες επιλογές.
Δε μπορώ να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, θα έβγαζα με τη μια από την εξίσωση το 690 (εκτός αν είσαι 25 χρονών και 70 κιλά).

Parkaki
29/01/2022, 20:33
Το μόνο που μπορώ να σου πω με τις μοτοσυκλέτες που κοιτάς είναι πως το μπάτζετ σου σίγουρα θα ξεπεράσει τις 6.000 ευρώ, απλά... θα είναι αργά όταν θα καταλάβεις γιατί.
Εκτός.... αν πιάνεις κατσαβίδι μόνος σου, οπότε τότε η σύσταση είναι προχώρα άφοβα για οτιδήποτε σου κάνει περισσότερο κλικ από αυτά και σίγουρα δε θα χάσεις εσύ αλλά ο ψυχολόγος σου.
Αν πάλι κάνεις κάτω από 5000 χλμ με κάποιο από τα συγκεκριμένα (μια που αναφέρεις ότι έχεις και μικρά για τις μετακινήσεις σου) πάλι είναι ένα συν για τις συγκεκριμένες επιλογές.
Δε μπορώ να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, θα έβγαζα με τη μια από την εξίσωση το 690 (εκτός αν είσαι 25 χρονών και 70 κιλά).

5.000 δε νομιζω να κανω, πιο ρεαλιστικα θα ελεγα 2-3000 το χρονο. Εχεις καποια αλλη προταση μηπως; 30 ειμαι , 75 κιλα.

STF
29/01/2022, 21:08
5.000 δε νομιζω να κανω, πιο ρεαλιστικα θα ελεγα 2-3000 το χρονο. Εχεις καποια αλλη προταση μηπως; 30 ειμαι , 75 κιλα.

Προσωπικά από αυτά που έβαλες θα επέλεγα το Tuono. Έχεις το κατάλληλο προφίλ.

Parkaki
30/01/2022, 13:43
Προσωπικά από αυτά που έβαλες θα επέλεγα το Tuono. Έχεις το κατάλληλο προφίλ.

Ποιο μοντελο / χρονολογια; Πιστευεις οτι τα νεοτερα 660αρια εχουν γκαζι;

STF
31/01/2022, 15:19
Ποιο μοντελο / χρονολογια; Πιστευεις οτι τα νεοτερα 660αρια εχουν γκαζι;

Με βάση το μπάτζετ σου αναφερόμουν στο 1000άρι του 2007.

Για το 660 μόνο καλά διαβάζω, το γκάζι είναι κάτι σχετικό. Πάντως πρέπει να είναι φοβερό playbike και το 660.

νεοσσός
31/01/2022, 19:14
Για το 660 θα μας τα πει καλύτερα ο lospsi, που ήταν κάτοχος μερικών μεγάλων Τουόνων, ενώ έχει οδηγήσει και το 660 (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114685&p=3111350&viewfull=1#post3111350). Έχει μεγάλη εμπειρία από μοτοσυκλέτες, καθώς έχει αλλάξει μπόλικες, ενώ κάποιες τις βάζει και στην πίστα.

motojojo
31/01/2022, 20:12
Στην περιγραφή βάζει σαν ταβάνι τα 6Κ.

Πειτε που έχει tuono 660 με 6 χιλιάρικα να πάω χτες να παρω κι εγώ.

Parkaki
31/01/2022, 20:55
Στην περιγραφή βάζει σαν ταβάνι τα 6Κ.


Πειτε που έχει tuono 660 με 6 χιλιάρικα να πάω χτες να παρω κι εγώ.

Δεν εχει σε αυτα τα λεφτα, απλα ελεγα αν εκανα την υπερβαση για καινουργιο, βεβαια πολλα τα λεφτα.

katsar
31/01/2022, 21:12
Ducati Hypermotard.
KTM 990 Duke ή το SM.
Dorsoduro 750 factory ή αν βρεις το 900 σε καλή τιμή.

Parkaki
02/02/2022, 20:34
Ducati Hypermotard.
KTM 990 Duke ή το SM.
Dorsoduro 750 factory ή αν βρεις το 900 σε καλή τιμή.


Μπραβο, μου αρεσουν ολες οι επιλογες που προτεινες! Για το dorso δε ξερω, ειναι μηχαναρα αλλα δε κυκλοφορει καθολου, μηπως θα την παντρευτω αν την παρω; Μου την ειχαν προτεινει και παλα σε ανταλλαγη αλλα φοβηθηκα να δεχτω. Για το ducati μηπως ξεφυγω σε εξοδα; Γενικα απο αυτα ποια εχει πιο καλο γκαζι (και ροπη);

πυξιδας990
03/02/2022, 08:48
βασικα δεν εχω ktm smt 990 αλλα aprilia dorsoduro750 ...το οποιο ταξιδευω μια χαρα απο επαρχιακους...
επειδη αναφερθηκε,μια χαρα κυκλοφορει το 750 κι παιζει σε διαφορες τιμες..4000ε +-
το 900 ειναι στη σφαιρα των 7000ε
το τουονο 660 στη σφαιρα των 9000ε
το τουονο 1000 θελει καλο ψαξιμο να μην ειναι πεσμενο,βασικα ξερω εναν μονο πο το πηγαινει χαλαρα:D
απ τα ktm sm990 ειναι μηχαναρα,εχω συμβιωσει με τετοιο και πυραυλος,το απλο sm

οτι αλλο θες ρωτας
να το δικο μου και σε βερσιον τουριστικη433850433849
433848

lospsi
03/02/2022, 10:36
Το 690 θα το έβγαζα κι εγώ από τις επιλογές, έχει πολύ μικρό εύρος χρήσης.
Το Tiger 1050 είναι μια τίμια all round επιλογή, πρέπει να ψάξεις αρκετά και προσεκτικά όμως για να βρεις κάτι αξιόλογο. Δύο φορές που κοίταξα να πάρω δεν τα κατάφερα μιας και τα φθηνά ήταν σε κακή/κανιβαλισμένη κατάσταση ενώ τα πιο συμπαθητικά ήταν, κατά την γνώμη μου, τσιμπημένα σε τιμή.
Τα ΚΤΜ (θα) είναι κανίβαλοι, δεν έχω οδηγήσει το SM αλλά έχω κάποια εμπειρία από το 990 (είχα το Adv ενώ είχα οδηγήσει και το SD στις Σέρρες παλιά), δεν ξέρω πόσο σχέση έχει με το 950. Ισχύει επίσης ότι θέλουν ψάξιμο μιας και τα περισσότερα έχουν χρησιμοποιηθεί όπως πρέπει, δηλ. για καγκουριές, αλλά ο μέσος χρήστης δεν είναι τυπικός στη συντήρηση τους. Προσωπικά, θα προτιμούσα ότι πιο καινούργιο μπορούσα αν και μάλλον θα τα απέφευγα εκτός κι αν είχα όρεξη για μαστορέματα. Καλό θα είναι επίσης να υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος μάστορας στην πόλη που μένεις. To SMT είναι μια πολύ καλή επιλογή αλλά είναι υπερβολικά υπερτιμημένο...

Τα Aprilia είναι σχεδόν πάντα best buy επιλογές σαν μτχ, φθηνά και πάντα ικανότατα.
Το Tuono είναι εργαλείο, θα προτιμούσα 2ης γενιάς (2006-2010). Γκάζι, πλαίσιο, χαρακτήρας, θα σου δώσει τόνους ευχαρίστησης και αδρεναλίνης με πολύ μικρό μπάτζετ, θέλει κι αυτό όμως την προσοχή του στην συντήρηση, δεν είναι Χόντα. Προσωπικά τα θεωρώ πιο ποιοτικά/απροβλημάτιστα από τα αντίστοιχα ΚΤΜ αλλά αυτό μπορεί να έχει να κάνει με το ότι έχω ασχοληθεί αρκετά με την μάρκα. ΔΕΝ είναι βέβαια all round μοτοσυκλέτα. Το 660 είναι τελείως διαφορετική μοτοσυκλέτα, σύγχρονη, φιλική, χωρίς όμως τον χαρακτήρα του 1000. Πιστεύω πως είναι καλυτερο all round μηχανάκι, θα κερδίσεις δηλαδή σε ευχρηστία αλλά θα χάσεις σε συγκίνηση. Για το dorso, ότι σου είπε ο Πυξίδας. Έχει γκαζάκι για 2κύλινδρο 750, η σέλα θέλει οπωσδήποτε βελτίωση. Προσωπικά, το πρόβλημα μου με αυτό είναι ότι έχει τα κακά των SM χωρίς τα καλά τους, φυσικά αυτό μπορεί να διαβαστεί και αντίστροφα.

Γενικά είσαι σε ένα μπάτζετ "σκαλοπάτι" για μεγάλες μοτοσυκλέτες με χαρακτήρα (μιας και ότι έχεις βάλει είναι ευρωπαϊκο), αν θες να κρατηθείς κάτω θα πρέπει να πάς σε παλιότερα ευρωπαϊκά και άρα λίγο προσοχή σε έλεγχο συντήρηση, χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα, μοτοσυκλέτες που έχουν 10-15 χρόνια χρήσης στην πλάτη τους. Αν θες/μπορείς να ανέβεις (μιας και έβαλες και το 660), οι επιλογές πλέον περιλαμβάνουν πιο σύγχρονα μηχανάκια και κατηγορίες που δεν υπήρχαν πριν. Ηλεκτρονικά, άνεση, γκάζια, χαρακτήρας, χρηστικότητα σε διάφορους συνδιασμούς για όλα τα γούστα. Multistrada 1200, KTM 1190, Tuono V4 για μεγάλα αλλά και street triple RS, tuono 660, F900R/XR αν και σίγουρα ξεχνάω και κάποιο ακόμα.