PDA

View Full Version : Αδυναμία τοποθέτησης pinlock



packman
07/02/2022, 11:06
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω πάρει ένα κράνος (https://ls2helmets.com/gr/road/storm)με pinlock και προσπαθώ μάταια να το τοποθετήσω σωστά.
Όταν είναι τεντωμένη η ζελατίνα είναι μια χαρά. Μόλις τη λυγίσω όμως για να τοποθετηθεί στο κράνος δημιουργούνται "λεκέδες".
Έχω κάνει τόσες προσπάθειες και δε μπορώ με τίποτα να το πετύχω. Ή θα το παρατήσω ή θα το σπάσω. Υπάρχει κάποιο tip?

433965

433966

Panos76
07/02/2022, 11:11
Φίλε μου στην ίδια φάση ήμουν και εγώ και το παράτησα!

Όταν το αγόραζα από το μαγαζί, πέτυχα ένα παλικάρι που είχε πάει να του το τοποθετήσουν, οπότε το ίδιο ήθελα να κάνω και εγώ, αλλά ένα χρόνο τώρα δεν έχω ευκαιρήσει να παώ..

Οπότε, θα σου πρότεινα για σιγουριά να κάνεις το ίδιο, να πας στο μαγαζί που το πήρες και να στο τοποθετήσουν εκείνοι.

packman
07/02/2022, 11:20
Φίλε μου στην ίδια φάση ήμουν και εγώ και το παράτησα!

Όταν το αγόραζα από το μαγαζί, πέτυχα ένα παλικάρι που είχε πάει να του το τοποθετήσουν, οπότε το ίδιο ήθελα να κάνω και εγώ, αλλά ένα χρόνο τώρα δεν έχω ευκαιρήσει να παώ..

Οπότε, θα σου πρότεινα για σιγουριά να κάνεις το ίδιο, να πας στο μαγαζί που το πήρες και να στο τοποθετήσουν εκείνοι.

οπότε δεν είμαι ο μόνος που έχει πρόβλημα.
Να το πάω στο κατάστημα λίγο δύσκολο. Έχει αγοραστεί από το εξωτερικό.
Έχω καταφέρει να έχει 2 "λεκέδες" έναν αριστερά κι έναν δεξιά, μεγαλύτερους από αυτόν που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία. Πρακτικά δεν ενοχλεί καθόλου αλλά με χαλάει να το βλέπω. Επίσης δε το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν εκτός του αισθητικού κομματιού έχω και θέμα με τη λειτουργία του. αν κάνει δηλαδή δουλειά το Pinlock ή όχι λόγω του αέρα που έχει πάρει.
Κάποιο μυστικό θα υπάρχει δε μπορεί.
Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως,

Panos76
07/02/2022, 11:27
Δεν θυμάμαι τις οδηγίες τώρα, γιατί όπως είπα το έχω εδώ και ένα χρόνο και κάθεται.. αλλά δεν φαίνεται δύσκολο, θέλει τρόπο.

Προφανώς δεν πρέπει να πάρει αέρα, αλλά επειδή είναι η πρώτη φορά που δοκίμασα να βάλω pin lock σε κράνος, το έκανα μΝί.

Στη θέση σου, θα πήγαινα σε ένα μοτομαγαζί με πρόσχημα να πάρω κάτι (μικρής αξίας) και με την ευκαιρία θα έλεγα ''ρε παιδιά δε μου βάζετε και αυτό στο κράνος;;'' :D

doctor_john
07/02/2022, 11:41
Aυτοί οι λεκέδες δημιουργούνται ανάμεσα στο pinlock και την ζελατίνα του κράνους;
Το pinlock δεν έχει λίγη σιλικόνη γύρω γύρω; αν την έβαλες άγαρμπα μπορεί να λέρωσε στο σημείο και να κάνει διαθλάσεις στην επαφή.
Καθάρισε καλά με μαλακό πανί και αν έχεις ήπιο καθαριστικό για λίπη ή σιλικόνη.

Γενικά πριν την τοποθετήσεις λυγίζεις λίγο μερικές φορές τις ζελατίνες σαν να τις κάνεις "ζέσταμα".
Είναι σπαστικό, εγώ το φύσηξα και πέρασε γκλίτερ.. εμπειρίες..

Panos76
07/02/2022, 11:47
Λες;; Εμένα σαν να είχε πάρει αέρα μου φάνηκε. Όχι ότι το παίδεψα κιόλας.

doctor_john
07/02/2022, 12:04
Κοίτα την φωτό, ο "λεκές" αφαιρεί αντανάκλαση από το σύνολο, σαν να "κολλάει" τα δύο υλικά.
Η ύπαρξη του μικρού λεκε η πρόοδος του εφέ, το σχήμα που δημιουργείται και η θέση τους συνάδουν..

packman
07/02/2022, 12:11
παιδιά το κατάφερα και ελπίζω να μην είναι προσωρινό. μένει να το δοκιμάσω σήμερα ή αύριο το βράδυ να δούμε πως λειτουργεί.

τι έκανα:

όπως είπα αν η ζελατίνα είναι τεντωμένη εκτός κράνους όλα είναι καλά, το πρόβλημα εμφανίζεται όταν τη λυγίσεις και τοποθετηθεί στο κράνος

αφού τοποθέτησα τη ζελατίνα στο κράνος με το πινλοκ πάνω και μου εμφάνισε τους "λεκέδες", έπαιξα με τα βιδάκια δεξιά αριστερά. αυτά καθορίζουν την πίεση στη σιλικόνη. τα είχα σφίξει πολύ και καθώς τα χαλάρωσα, από ένα σημείο και μετά δεν εμφανίζει κανένα "λεκέ" σε καμιά πλευρά. Τώρα είναι τέλειο.

Δυστυχώς τα βιντεάκια στο ιντερνετ που έψαξα δε βοηθούν, δεν έχω βρει κανένα αναλυτικό. σε κανένα δε δείχνει ότι πρέπει να παίζεις με τα βιδάκια πάνω στο κράνος. θα μου πείτε έπρεπε να το σκεφτώ

Απ ότι φαίνεται τελικά ήθελε τον τρόπο. Δεν έχω σκοπό να το βγάλω βέβαια

ανάμεσα στο πινλοκ και τη ζελατίνα ήταν οι λεκέδες. εννοείται το καθάρισα με πανάκι μικροϊνών πριν κάνω την τοποθέτηση

τελικά δεν είχα ψάξει καλά.
έχει αναλυτικές οδηγίες εδώ (https://mag.sportsbikeshop.co.uk/advice/how-to-fit-a-pinlock-insert-2-2/). εγώ έψαχνα στο youtube

chris 1150
07/02/2022, 13:18
σωστά το έκανες και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
5 χρόνια το έχω
τα βιδακια αυτά είναι έκκεντρα και είναι έτσι για να κρατούν το κενό ανάμεσα σε ζελατίνα κράνους και ζελατίνα antifog σταθερό.
σε περίπτωση που λερωθεί το βγάζεις και το πλένεις με χλιαρο νερό μόνο.
οχι σαπούνια, σαμπουάν και τέτοια.

o_gavros
07/02/2022, 14:05
επίσης, καλό θα είναι να το βγάζεις το καλοκαίρι.

packman
07/02/2022, 15:57
επίσης, καλό θα είναι να το βγάζεις το καλοκαίρι.

απ ότι ξέρω μερικοί το κρατάνε πάνω συνέχεια.
Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να το βγάζω. Φοβάμαι με το βάλε-βγάλε μη γίνει καμια στραβή και σπάσει κανένα βιδάκι.
Προτιμώ να το έχω μόνιμα πάνω. Πιστεύετε θα υπάρξει θέμα;

giorgosb
07/02/2022, 16:05
Με την ζέστη θα ξεραθεί η σιλικόνη περιμετρικά και τον χειμώνα δεν θα κάνει την δουλειά που πρέπει.

packman
07/02/2022, 16:25
ας βγουν αυτοί οι 2 μήνες τότε και θα δω...

borgiriadis1
07/02/2022, 18:41
Εγώ πάντως σήμερα έβαλα pinlock στη ζελατίνα και εφάρμοσε με τη μία. Και επειδή είδα σε κατάστημα πως μπαίνει φαίνεται κ είναι εύκολο. Και δεν χρειάζεται η ζελατίνα να είναι ευθεία. Όπως ακριβώς εφαρμόζει στο κράνος πρέπει να την βάλεις.

sanctusan
08/02/2022, 01:53
Εγώ πάντως το pinlock το έχω πάνω στο κράνος 4-5 χρόνια. Χειμώνα καλοκαίρι. Και δουλεύει άψογα.
Φοριέται καθημερινά, με κάθε καιρό, και σε ταξίδια.
4 φορές όλες κι όλες. Σε καταρρακτώδη βροχή έχει πάρει σταγόνα και έκανε έναν μικρό λεκέ, ο οποίος έφευγε μόνος του σε 3-4 μέρες.

o_gavros
08/02/2022, 09:34
Εγώ πάντως το pinlock το έχω πάνω στο κράνος 4-5 χρόνια. Χειμώνα καλοκαίρι. Και δουλεύει άψογα.
Φοριέται καθημερινά, με κάθε καιρό, και σε ταξίδια.
4 φορές όλες κι όλες. Σε καταρρακτώδη βροχή έχει πάρει σταγόνα και έκανε έναν μικρό λεκέ, ο οποίος έφευγε μόνος του σε 3-4 μέρες.
ψιτ...:a38:

PaNick67
08/02/2022, 12:58
απ ότι ξέρω μερικοί το κρατάνε πάνω συνέχεια.
Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να το βγάζω. Φοβάμαι με το βάλε-βγάλε μη γίνει καμια στραβή και σπάσει κανένα βιδάκι.
Προτιμώ να το έχω μόνιμα πάνω. Πιστεύετε θα υπάρξει θέμα;

Αν περασει το καλοκαιρι και ειναι επανω; Οταν θα θελησεις καποια στιγμη να την βγαλεις η σιλικονη θα εχει ξεραθει πανω στην ζελατινα και φευγουν κομματια της. Πιστευω να κρατησες την συσκευασια της. Την βγαζεις τον Απριλιο πχ και την φυλας σε σκοτεινο μερος ισια μεχρι να την χρειαστεις ξανα. θα ζησει χρονια ετσι

borgiriadis1
08/02/2022, 18:03
Και γτ να θελήσεις να τη βγάλεις? Πολλές φορές και το καλοκαίρι θολώνει η ζελατίνα. Το βραδάκι ή σε περίπτωση που λαχανιαζεις το καλοκαίρι θολώνει. Και μετά από πολλά βάλε βγάλε ίσως πάρει μέντα και αρχίσει να αφήνει φουσκάλες.

xbul
08/02/2022, 19:42
Από τον ήλιο στεγνώνει η σιλικόνη και δεν εφαρμόζει μετά καλά. Έχω κατορθώσει όντως να σπάσω το βιδάκι της ζελατίνας ξανατοποθετώντας την όμως.

packman
08/02/2022, 23:26
Από τον ήλιο στεγνώνει η σιλικόνη και δεν εφαρμόζει μετά καλά. Έχω κατορθώσει όντως να σπάσω το βιδάκι της ζελατίνας ξανατοποθετώντας την όμως.

ακριβώς αυτό φοβάμαι.

Σήμερα τη δοκίμασα και κάνει δουλειά. Ο καιρός ήταν ιδανικός. έβγαλα το κράνος και είχε θολώσει-είχε πιάσει χνώτα στη ζελατίνα περιμετρικά του pinlock, αυτό το ελάχιστο που δεν κάλυπτε το pinlock. Δεν εμφανίστηκαν "λεκέδες" πουθενά.
όσο για τη συσκευασία, την έχω αλλά δεν είχε κατι ιδιαίτερο. ένα χαρτονάκι διπλομένο και η ζελατίνα ανάμεσα σαν πιτόγυρο. θα την πετάξω. και πολύ άργησα

borgiriadis1
09/02/2022, 18:00
Όταν λέμε στεγνώνει από τον ήλιο και δεν εφαρμόζει δεν το πολυκαταλαβαινω. Στεγνώνει λόγω ζέστης?
Και σε πόσα χρόνια? Έχω κράνος 5χρονια και το έβαλα όταν το πήρα κ ακόμα φαίνεται οκ

xbul
09/02/2022, 19:19
Αλλοιώνεται από την ηλιακή ακτινοβολία. Δεν το ήξερα και το άλλαξα στα 4 (νομίζω) χρόνια. Η διαφορά με το καινούριο ήταν ορατή.

sanctusan
09/02/2022, 23:04
ψιτ...:a38:

Τι βαράς ρε; Τι λέω λάθος;

Bowleno
10/02/2022, 00:37
Τι βαράς ρε; Τι λέω λάθος;

Αν πας να πάρεις καινούργιο pinlock θα καταλάβεις τι λάθος λες......

borgiriadis1
10/02/2022, 10:53
Αλλοιώνεται από την ηλιακή ακτινοβολία. Δεν το ήξερα και το άλλαξα στα 4 (νομίζω) χρόνια. Η διαφορά με το καινούριο ήταν ορατή.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Θα το κοιτάξω να δω αν έχει συμβεί στο παλιό μου κράνος. (Όχι τπτ αλλά είναι και ακριβό το pinlock)

Πάντως αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι στο μαγαζί που το αγόρασα μου είχαν πει ότι το βάζεις και δεν το ξαναβγαζεις. Προφανώς το για πάντα είναι μεγάλη κουβέντα.

sanctusan
10/02/2022, 12:18
Αν πας να πάρεις καινούργιο pinlock θα καταλάβεις τι λάθος λες......

Από την πρώτη μέρα μέχρι τώρα δεν έχει αλλάξει απόδοση, δε βρίσκω λόγο να το αλλάξω.

Edit: Για να είμαι πιο ακριβείς,
την πρώτη φορά που πήρε νερό ήταν 2 μηνών κράνος με χιονοθύελλα Δίστομο-Λιβαδειά
δεύτερη φορά έξω από τη Βαλένθια με τουλούμια νερού, αν θυμάστε τον αγώνα του '18 με τις διακοπές λόγο βροχής.
τρίτη φορά, τον Οκτώβρη, γυρνώντας από Βελιγράδι, έξω από τη Λαμία, εμείς πηγαίναμε με 40 και τα αμάξια με 50-60 γιατί δεν βλέπαμε από το νερό

DoctoR_k6
10/02/2022, 12:47
Εγω μετα απο 5 χρονια με το μαμα pinlock της Arai κ 4 χρονια με το δευτερο που αγορασα το 120 (https://pinlock.com/product/max-vision-pinlock-120-arai-dks159/) δεν εχω δει καμια διαφορα.
Ειναι χαρα. Κ το μπαζοβγαζω τα καλοκαιρια κανονικα.

borgiriadis1
26/03/2022, 10:04
Λοιπον επανέρχομαι στο θέμα γτ μου συνεβη κτ περίεργο χθες. Πήγαμε μια κοντινή βόλτα χθες με κτ φιλους και κάναμε μια στάση για καφέ κάπου παραλιακά. Ενω πολύ σπάνια αφήνω το κράνος στην μπαγαζιερα το άφησα μέσα. Μετα απο κάποια ωρα όπως γύρισε ο ήλιος χτύπαγε τη μηχανη. Όταν πήγαμε να φύγουμε εβγαλα το κράνος κ αυτο είχε 2τεραστιες φυσαλίδες που βέβαια δεν ενοχλούσαν στην όραση αλλά ενοχλούσαν εμένα που τις έβλεπα.
Μετα πήγαμε για φαγητο σπίτι και το άφησα στην σκιά και εξαφανίστηκαν στο μεγαλυτερο μέρος τους (έμεινε μονο μια πολύ μικρή). Όταν έβγαλα όμως την ζελατίνα για να δω τι θα κάνω όπως τεντωσε το πλαστικό εξαφανίστηκε κ αυτή.
Οποτε ουτε η ζέστη κανει καλό στο pinlock κ ας μην το βλέπει απ ευθείας ο ήλιος.
Να κάνω κ μια ερώτηση. Με τι καθαριζουμε το pinlock. Πανί και νεράκι όπως την ζελατίνα εξωτερικά?

o_gavros
26/03/2022, 11:29
Ναι και άμα δεις πολύ μακα (καυσαέρια κλπ),λίγο υγρό πιάτων βοηθάει