PDA

View Full Version : αγορα αγροτικου απο δημοσιο υπαλληλο.



interceptor
07/02/2022, 14:21
καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτησω μπορει δημοσιος υπαλληλος να αγορασει αγροτικο;
ο μαντράς μου ειπε οτι τωρα ειναι απλο και να πω στο λογιστη να μου βαλει ενα εικονικό αγροτικο εισοδημα 100 ευρω
ωστε να προχωρησω στην αγορα.
Λεω παιζει τετοιο πραγμα ή ειναι μαϊμουδιά;

rainmike
07/02/2022, 15:04
καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτησω μπορει δημοσιος υπαλληλος να αγορασει αγροτικο;
ο μαντράς μου ειπε οτι τωρα ειναι απλο και να πω στο λογιστη να μου βαλει ενα εικονικό αγροτικο εισοδημα 100 ευρω
ωστε να προχωρησω στην αγορα.
Λεω παιζει τετοιο πραγμα ή ειναι μαϊμουδιά;

Δηλαδή θα φορολογείσαι για χρήματα που δεν εισέπραξες ποτέ?

teogtp
07/02/2022, 15:12
καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτησω μπορει δημοσιος υπαλληλος να αγορασει αγροτικο;
ο μαντράς μου ειπε οτι τωρα ειναι απλο και να πω στο λογιστη να μου βαλει ενα εικονικό αγροτικο εισοδημα 100 ευρω
ωστε να προχωρησω στην αγορα.
Λεω παιζει τετοιο πραγμα ή ειναι μαϊμουδιά;

Γίνεται.
Σε συνεννόηση με τον λογιστή σου δηλώνεις εισόδημα από αγροτική εργασία.
Αλλά,αν σε τυχόν έλεγχο κουβαλάς αντικείμενα που δεν έχουν καμία σχέση με το δηλωθέν αντικείμενο επιβάλλεται πρόστιμο βαρβατο και υπολογισμός εξόδων ως κανονικό ΙΧ(Τέλη κυκλοφορίας-τεκμηριο κλπ)

karellen
07/02/2022, 15:35
Θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις το λογιστή σου ή να πάρεις ένα τηλ τη διεύθυνση Συγκοινωνιων.

telegonos
07/02/2022, 15:49
Δεν νομίζω να είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Αυτά με αγροτικά εισόδημα, πρέπει να ίσχυαν πριν πολλά χρόνια.

Τώρα για να βγάλεις άδεια αγροτικού, πρέπει να έχεις κύριο επάγγελμα αγρότης, με ασφάλιση στον -πρώην- ΟΓΑ και νυν ΕΦΚΑ με κατηγορία αγρότης, να έχεις βιβλία εισόδων-εξόδων αγρότη, όπου να έχεις από ένα όριο και πάνω αγροτικό εισόδημα.

Εφόσον τα έχεις αυτά, τότε βγάζεις άδεια αγροτικού.

Αυτό το λέω, γιατί το οικογενειακό μας αγροτικό (Hilux του 1977), σε ακινησία εδώ και μια δεκαπενταετία, θέλησε ο αδερφός μου να το ξαναβγάλει σε κίνηση ως αγροτικό, και όταν είδε τι χρειαζόταν, δεν το έβγαλε ποτέ.


Από την άλλη, το θέμα δεν το γνωρίζω προσωπικά ο ίδιος από πρώτο χέρι, και ενδέχεται να κάνω λάθος.

Να ρωτήσει ένα λογιστή που ξέρει από αυτά, η μόνη σωστή λύση.

Bowleno
07/02/2022, 17:05
Ισχύει ότι είπε ο από πάνω, δούλευα στην Isuzu.... Κάποτε τα οουλούσαμε έτσι, απαιτούμενο μόνο ήταν ο αγοραστής να διαθέτει κάποιο οικόπεδο, έστω και....2Χ2 μέτρα:lol: από το οποίο να δηλώνει.... Εισόδημα 200 ευρώ ετησίως.... Μέχρι που την πήραν χαμπάρι την δουλειά..... Το πρόστιμο αν μεταφέρεις άσχετα είδη, είναι όντως πολύ μεγάλο, σου χρεώνουν ότι.... Κάνεις "μεταφορές ο Μήτσος" και μαζί με το πρόστιμο τρως και ότι ειχες εισοδήματα από αυτές.... Όπερ σημαίνει :a021:
Στην θέση σου δεν θα το επιχειρούσα;)

interceptor
07/02/2022, 17:33
Γίνεται.
Σε συνεννόηση με τον λογιστή σου δηλώνεις εισόδημα από αγροτική εργασία.
Αλλά,αν σε τυχόν έλεγχο κουβαλάς αντικείμενα που δεν έχουν καμία σχέση με το δηλωθέν αντικείμενο επιβάλλεται πρόστιμο βαρβατο και υπολογισμός εξόδων ως κανονικό ΙΧ(Τέλη κυκλοφορίας-τεκμηριο κλπ)

οχι δεν θα κουβαλαω τιποτα μονο βολτα στο βουνο

mikes
07/02/2022, 18:12
τα διπλοκαμπινα παντως βγαζουν αδεια και ως ειχ, φυσικα με οτι αυτο συνεπαγεται σε τεκμηρια τελη κτλ..
δεν ειναι αναγκη σωνει και ντε να κυκλοφορουν ως επαγγελματικα..
περα απο εκει, αν θες απλα και μονο για βολτα στο βουνο, γιατι πρεπει να ειναι οπωσδηποτε αγροτικο το οχημα?
εγω θα επαιρνα ενα 4Χ4 της παλιας καλης σχολης τυπου jimmny, vitara, feroza κτλ, που δε σπανε δε χαλανε...
μη σου πω οτι αυτα παιζει να κανουν και καλυτερη δουλεια στο βουνο απ'τα σημερινα αγροτικα...

interceptor
07/02/2022, 20:19
τα διπλοκαμπινα παντως βγαζουν αδεια και ως ειχ, φυσικα με οτι αυτο συνεπαγεται σε τεκμηρια τελη κτλ..
δεν ειναι αναγκη σωνει και ντε να κυκλοφορουν ως επαγγελματικα..
περα απο εκει, αν θες απλα και μονο για βολτα στο βουνο, γιατι πρεπει να ειναι οπωσδηποτε αγροτικο το οχημα?
εγω θα επαιρνα ενα 4Χ4 της παλιας καλης σχολης τυπου jimmny, vitara, feroza κτλ, που δε σπανε δε χαλανε...
μη σου πω οτι αυτα παιζει να κανουν και καλυτερη δουλεια στο βουνο απ'τα σημερινα αγροτικα...
ναι το grand vitara το 1600 ειναι ωραιο.

george.S
07/02/2022, 21:11
ως κάτοχος έχουν περάσει 2 feroza από τα χέρια μου και μετάνιωσα που τα έδωσα γιατί πήγαινα βουνό,με χιόνια,φουλ λάσπη,ρυμουλκούσα την βάρκα και την έριχνα και από παραλίες,όργωσα όλη την Κρήτη με την φαμίλια (3.200 χιλιόμετρα σε 23 μέρες) έχω πάει σε απίστευτα σημεία ....ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ και ανθεκτικό στην κακοποίηση
αλλά πλέον έχουν παλιώσει αρκετά και δεν έχουν fun club (κυρίως Αυστραλία) άρα και αξεσουάρ έξτρα κλπ
ανταλλακτικά βρίσκεις σχετικά εύκολα ακομα
το μοτέρ θέλει τσεκάρισμα σίγουρα ....συνήθως εκεί πονάνε
κομπογιαννίτικο τεστ βγες αττική οδό και κράτα 140 χιλιόμετρα ...αν σου ανεβάσει θερμοκρασία πνέει τα λοίσθια

από την άλλη jimny vitara KAI samurai πολύ αξιόλογα και βρωμάει η αγορά original ανταλλακτικά και after market και ότι μπορείς να φανταστείς
εγώ εκεί θα προσανατολιζόμουν έχοντας περισσότερες πιθανότητες να βρω κάτι αξιόλογο


υγ .μιλάς για παλιό αγρότη οπότε ξέρεις τι σημαίνει σούστα πίσω για το feroza (αλλά και σκάλα σασί και αργά )

teogtp
07/02/2022, 21:11
ναι το grand vitara το 1600 ειναι ωραιο.

Και τρελός βενζινοκαφτης.

interceptor
07/02/2022, 21:22
Και τρελός βενζινοκαφτης.
τα daihatsu τα terios τα ποιο καινουργια ειναι πολυ ομορφα.

george.S
07/02/2022, 21:36
τα daihatsu τα terios τα ποιο καινουργια ειναι πολυ ομορφα.

Τόσο ασφαλτινο ,αδιάφορο για off road

Απεναντίας το παλιό αξιοπρεπεστατο δεν θα σε προδώσει αν δε έχεις τρελές απαιτήσεις

Επαγγελματικό? Παίζει?

interceptor
07/02/2022, 22:08
Τόσο ασφαλτινο ,αδιάφορο για off road

Απεναντίας το παλιό αξιοπρεπεστατο δεν θα σε προδώσει αν δε έχεις τρελές απαιτήσεις

Επαγγελματικό? Παίζει?
το παλιο terios δεν εχει τοσο μεγαλα λαστιχα οσο το καινουργιο. Και για το καινουργιο terios ειναι λενε μερα με τη νυχτα σε συγκριση με το παλιό.

motojojo
07/02/2022, 22:50
Για τι μπατζετ μιλαμε;
Δεν ξερω για φερόζα, αλλά κάτι jimny, vitara κλπ παλιάς κοπής τετρακίνητα έχουν αρκετά ψηλές τιμές για την ηλικία τους και για τη χρήση που τους εχει γίνει.

Κι εγω είμαι υπερ της σκάλας και των κοντών (κι εγω σε βιτάρα μεγάλωσα) αλλά αν δεν υπάρχει ανάγκη για κοντά τότε ακόμα και το τηριος μια χαρά είναι.
Με κάτιτις παραπάνω παίζει και νεότερο duster.

Το "μια βολτα στο βουνό" δινει μια ιδέα για τη χρήση αλλά και πάλι δεν βοηθά πολύ.


BTW τα παλια βιτάρα (1.6) πονουσαν στον κινητήρα και συγκεκριμένα στην κεφαλή. Παρα πολλά έχουν αλλάξει κεφαλή. Τα GV δεν ξέρω αν είχαν το ίδιο θέμα.

interceptor
07/02/2022, 23:02
Για τι μπατζετ μιλαμε;
Δεν ξερω για φερόζα, αλλά κάτι jimny, vitara κλπ παλιάς κοπής τετρακίνητα έχουν αρκετά ψηλές τιμές για την ηλικία τους και για τη χρήση που τους εχει γίνει.

Κι εγω είμαι υπερ της σκάλας και των κοντών (κι εγω σε βιτάρα μεγάλωσα) αλλά αν δεν υπάρχει ανάγκη για κοντά τότε ακόμα και το τηριος μια χαρά είναι.
Με κάτιτις παραπάνω παίζει και νεότερο duster.

Το "μια βολτα στο βουνό" δινει μια ιδέα για τη χρήση αλλά και πάλι δεν βοηθά πολύ.


BTW τα παλια βιτάρα (1.6) πονουσαν στον κινητήρα και συγκεκριμένα στην κεφαλή. Παρα πολλά έχουν αλλάξει κεφαλή. Τα GV δεν ξέρω αν είχαν το ίδιο θέμα.

αυτα τα cherokee τα σκοτωνουν ενα 5χιλιαρο τα 3700 και αμα τα δεις ντρεπεσαι να μπεις μεσα ειναι ολο δερμα

ΟΚΤΑΝΙΟ
07/02/2022, 23:19
τα 3700


Τα χαρίζουν γιατί και καινε, και έχουν βαρβάτο σήμα, και είναι και τα 13χιλ τεκμήριο

stefanos
07/02/2022, 23:37
Λοιπόν για βουνό κορυφή είναι jimny samurai άξονες πισω μπρος κοντές σχέσεις και μέγεθος που χωράει να περάσει δίπλα από τα δύσκολα και όχι μέσα:lol:
aftermarket βελτιώσεις αξεσουάρ να το κάνεις θηρίο και αρκετά μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.Αλλά είναι μικρά και στενά και πισωκίνητα και χάλια στην άσφαλτο.
Η πιο φτηνή και έτοιμη λύση (μόνο λάστιχα) για να ανέβεις παντού
Niva δεν έχει αξονα μπροστά αλλά έχει μόνιμη τετρακίνηση και δυνατότητα να μπλοκάρεις το μεσαίο.
Vitara έχω, παλιό 93 japan, και αυτό δεν έχει άξονα μπροστά ,πίσω κίνηση ή 50-50 τετρακίνηση (δηλαδή μονο σε χώμα) δεν είναι κακό αλλά οι g16 16v κινητήρες ραγίζουν κεφαλές (ρωτήστε πως το ξέρω) για εκδρομικό είναι μια χαρά και υπάρχουν πράγματα να το φτιάξεις όπως θέλεις ,επίσης μειονέκτημα το αλουμινένιο καβούκι του εμπρός διαφορικού που υπό προϋποθέσεις γίνεται κομμάτια.
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.
Μεγάλο θέμα με ΠΟΛΥ χρήμα το 4χ4...

aris xj
08/02/2022, 07:10
Μεγάλο θέμα με ΠΟΛΥ χρήμα το 4χ4...
αυτο!!

interceptor
08/02/2022, 09:10
Λοιπόν για βουνό κορυφή είναι jimny samurai άξονες πισω μπρος κοντές σχέσεις και μέγεθος που χωράει να περάσει δίπλα από τα δύσκολα και όχι μέσα:lol:
aftermarket βελτιώσεις αξεσουάρ να το κάνεις θηρίο και αρκετά μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.Αλλά είναι μικρά και στενά και πισωκίνητα και χάλια στην άσφαλτο.
Η πιο φτηνή και έτοιμη λύση (μόνο λάστιχα) για να ανέβεις παντού
Niva δεν έχει αξονα μπροστά αλλά έχει μόνιμη τετρακίνηση και δυνατότητα να μπλοκάρεις το μεσαίο.
Vitara έχω, παλιό 93 japan, και αυτό δεν έχει άξονα μπροστά ,πίσω κίνηση ή 50-50 τετρακίνηση (δηλαδή μονο σε χώμα) δεν είναι κακό αλλά οι g16 16v κινητήρες ραγίζουν κεφαλές (ρωτήστε πως το ξέρω) για εκδρομικό είναι μια χαρά και υπάρχουν πράγματα να το φτιάξεις όπως θέλεις ,επίσης μειονέκτημα το αλουμινένιο καβούκι του εμπρός διαφορικού που υπό προϋποθέσεις γίνεται κομμάτια.
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.
Μεγάλο θέμα με ΠΟΛΥ χρήμα το 4χ4...
καλα αυτα niva και samurai αλλά παιδικά οχηματα εγω θα ελεγα για navara ή L200

Panos76
08/02/2022, 09:23
αυτο!!

Για αυτό μόνο Rav (3rd gen) ή Χ trail :D

Ισχύουν αυτά που λέει ο Στέφανος και μάλιστα τα έχω δει και σε liana.

Lioulios
08/02/2022, 11:38
Navara πολυ καλο στην ασφαλτο , υστερει ομως στις κακουχίες σε σχεση με hilux,l200 και dmax.

Bowleno
08/02/2022, 14:47
Navara πολυ καλο στην ασφαλτο , υστερει ομως στις κακουχίες σε σχεση με hilux,l200 και dmax.

Το D-MAX κορυφαίο σε όλα πλην ιπποδύναμης, οι Ιάπωνες την κράτησαν ένα κλικ πιο κάτω από τον ανταγωνισμό για λόγους αξιοπιστίας (τι να το κάνω το ναβάρα με 200 αλογάτα που έβγαζε η εδώ αντιπροσωπεία άμα είναι να είναι μόνιμα συνεργείο;) 160 ίπποι, ροπή από το ρελαντί ως...... Έχω ρίξει ξύλο αλύπητο σε πολλά που είχαμε ως τεστ κανένα δεν κατάλαβε Χριστό.... Τα πρώτα που ήρθαν, 2004 έως 2006 έχουν αρκετά θορυβώδη κινητήρα αλλά πραγματικά άσπαστο!

Γιώργης
08/02/2022, 15:14
Το καλύτερο αγροτικό είναι δίτροχο και honda! Κάνει για βόλτες κάνει και για δουλειά, τραβάει και τρέιλερ με κοτσαδόρο!

OldMan
08/02/2022, 15:18
Το θέμα ειναι να βρεις κανενα Land Rover του 60 με το αλουμινενιο πλαισιο..

interceptor
08/02/2022, 18:06
μεχρι 10χιλιαρικα σε μεταχειρισμενο ποιο οχημα εκτος δρομου αγοραζουμε;

Volpad
08/02/2022, 18:25
https://www.car.gr/classifieds/boats/view/11960304-lambro-boat

interceptor
08/02/2022, 18:41
https://www.car.gr/classifieds/boats/view/11960304-lambro-boat
:a013:

Lioulios
08/02/2022, 23:19
Στα 8-9Κ υπαρχουν ωραιοτατα jimny
σχετικα αδουλευτα.

Εδω ειμαστε στο 10αρικο αλλα υπαρχουν αξιολογες περιπτωσεις κοντα στα 100Κ χλμ και με το κατιτίς τους απο εξτρα σε χαμηλοτερες τιμες
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/319540501-suzuki-jimny

...Ειναι βεβαια μια αγορα που θελει καλο τσεκ , γιατι πολυ ευκολα παιρνεις κατι που ειναι στην "πενα" αλλα λιγο καιρο πριν ηταν καμποσους ποντους ψηλοτερο και εκτελουσε χριση εντουροαμαξου...που ως δια μαγειας εγινε το 3ο αυτοκινητο καποιου ή καποιας κυριας για τις μετακινησεις στο χωριο.

Acacius
09/02/2022, 00:57
Το θέμα ειναι να βρεις κανενα Land Rover του 60 με το αλουμινενιο πλαισιο..

Σπαμμάρω, αλλά με 99% βεβαιότητα, όλα τα παλιά Land Rover μέχρι και τα τελευταία Defender ήταν χτισμένα πάνω στο παραδοσιακό ατσάλινο σασί τύπου "σκάλας". Λόγω ανάγκης αρχικά, τα υπόλοιπα πάνελ ήταν κατά κύριο λόγο κράμα αλουμινίου-μαγνησίου (https://en.wikipedia.org/wiki/Birmabright) αλλά και πάλι όχι όλα, γι'αυτό και η γαλβανική διάβρωση πάει γόνα σε κάποια σημεία επαφής, γνωστό και με τον βορειοευρωπαϊκό όρο "Skürrje Olüthe" (Σκουριέ Ολούθε).

Υπέροχα οχήματα, αλλά πρέπει να είσαι πιο μαζόχ...μερακλής και από ιδιοκτήτη παλιού ιταλικού δίτροχου.

karellen
09/02/2022, 08:35
γνωστό και με τον βορειοευρωπαϊκό όρο "Skürrje Olüthe" (Σκουριέ Ολούθε).



:moutza:
:bawl::bawl:

OldMan
09/02/2022, 12:01
Στα off-topic είμαστε, οποτε δε μαμεις..

Ακακιε, το σκουριασμα στα Εγγλεζικα (και οχι μονο) οφείλοταν στην θετικη γειωση..!!
Τω καιρώ εκείνω, οι μεθοδοι συγκόλλησης αλουμινιου ήταν για τον πέουλα, οι ενώσεις (λιγες αλλα όχι μηδενικες) τον πινανε..
(αν γινοταν με πριτσίνια θα ηταν μια χαρα..)

afasias
09/02/2022, 17:29
433986
Και αυτό είναι καλό, άμα θες να κουβαλήσεις 5-6 τελάρα λεμόνια ή 4-5 σακιά ελιές!!

bulmont
09/02/2022, 17:51
433986
Και αυτό είναι καλό, άμα θες να κουβαλήσεις 5-6 τελάρα λεμόνια ή 4-5 σακιά ελιές!!


Πφφφ........................

Εχω καλύτερη !!!

433987

:bawl::bawl::bawl:

interceptor
09/02/2022, 17:53
Στα 8-9Κ υπαρχουν ωραιοτατα jimny
σχετικα αδουλευτα.

Εδω ειμαστε στο 10αρικο αλλα υπαρχουν αξιολογες περιπτωσεις κοντα στα 100Κ χλμ και με το κατιτίς τους απο εξτρα σε χαμηλοτερες τιμες
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/319540501-suzuki-jimny

...Ειναι βεβαια μια αγορα που θελει καλο τσεκ , γιατι πολυ ευκολα παιρνεις κατι που ειναι στην "πενα" αλλα λιγο καιρο πριν ηταν καμποσους ποντους ψηλοτερο και εκτελουσε χριση εντουροαμαξου...που ως δια μαγειας εγινε το 3ο αυτοκινητο καποιου ή καποιας κυριας για τις μετακινησεις στο χωριο.τα samurai jimny εχουν κεντρικο διαφορικο; δηλαδη μπορουν να πηγαινουν με τετρακινηση συνεχεια;

aris xj
09/02/2022, 19:16
τα samurai jimny εχουν κεντρικο διαφορικο; δηλαδη μπορουν να πηγαινουν με τετρακινηση συνεχεια;

τσου!

interceptor
09/02/2022, 19:32
τσου!
ναι καλο ειναι να ειχαν οπως L200

jimpap
09/02/2022, 19:37
433986
Και αυτό είναι καλό, άμα θες να κουβαλήσεις 5-6 τελάρα λεμόνια ή 4-5 σακιά ελιές!!

Εχω περιεργαστεί ένα τέτοιο από κοντά, κούτα με 2000 χλμ.

Τι βρήκα; ΣΚΟΥΡΙΑ στην κλειδαριά της πόρτας της καρότσας :facepalm: :plaf:

Lioulios
09/02/2022, 19:53
To μωρο μου μετα το τελος της περιοδου χρισης ως αγροτικο.

433991

interceptor
09/02/2022, 20:02
To μωρο μου μετα το τελος της περιοδου χρισης ως αγροτικο.

433991
πολυ ωραιο το λευκο χρωμα

OldMan
10/02/2022, 11:52
Πφφφ........................

Εχω καλύτερη !!!

433987

:bawl::bawl::bawl:

Πως γινεται ακομη και τα λαστιχα του αμαξιου να ειναι στην πενα και τα παπουτσια του οδηγου νουμι καπέλο..??

teogtp
10/02/2022, 12:11
Πως γινεται ακομη και τα λαστιχα του αμαξιου να ειναι στην πενα και τα παπουτσια του οδηγου νουμι καπέλο..??

Στην φωτογραφία φαίνεται σαν να περιμένει την οδική.
:D

g_m900
10/02/2022, 12:51
Αν τελικά βγαλεις πινακιδες ΑΜ...δες Mitsubishi Pajero δεκαετιας 80 και αρχες 90
https://images.app.goo.gl/Kgi8NfufPUk4QoF66

interceptor
10/02/2022, 20:46
Αν τελικά βγαλεις πινακιδες ΑΜ...δες Mitsubishi Pajero δεκαετιας 80 και αρχες 90
https://images.app.goo.gl/Kgi8NfufPUk4QoF66
:a013:

Bowleno
10/02/2022, 22:41
Πφφφ........................

Εχω καλύτερη !!!

433987

:bawl::bawl::bawl:

Τουλάχιστον είναι σωστή η μάρκα και το μοντέλο (το αμάξι, όχι το βλήτο που στέκεται μπροστά του....:p )