PDA

View Full Version : Νέκρα (ή νεκρά) κάπου ανάμεσα σε 4η και 5η.



SeniorCanardo
11/02/2022, 12:19
Χθες κατά την διάρκεια ενός "χωσίματος", αν θυμάμαι καλά ανεβάζω από 4η σε 5η, μοιάζει σαν να μην έχει κουμπώσει η ταχύτητα ή σαν να κούμπωσε και την πέταξε έξω.
Μετά από λίγο μοιάζει σαν να πιάνει, και μετά ξανά τα ίδια και μετά τέλος, το γκάζι απλά ανεβάζει στροφές χωρίς να δίνει κίνηση.

Σταματάω στην άκρη του δρόμου, δεν ανεβαίνει δεν κατεβαίνει καμιά ταχύτητα.

Ξεκινάω να σκουντάω το μηχανάκι, μετά από κάποια μέτρα ξαναδοκιμάζω να ανεβάσω ή να κατεβάσω, ακούω "κλακ", (άγνωστο τι ταχύτητα έχει μέσα, υποθέτω 4η),αλλά το μηχανάκι είναι σαν να έχει νεκρά.
Συνεχίζω το σκούντημα και το παρατάω για το βράδυ.

Δοκιμάζω σήμερα το πρωί, μπορώ να ανεβάσω 2 και να κατεβάσω 1.
Βέβαια δεν έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί το μηχανάκι σε όλα τις θέσεις είναι σαν να είναι σε νεκρά.
Οι δίσκοι από ότι βλέπω από τη τάπα πλήρωσης λαδιού απομακρύνονται και επανέρχονται, όταν πατάω συμπλέκτη.

Το μυαλό μου πάει σε:
1. Φουρκέτα.
2.Επιλογέα (Τύμπανο).
3.Μάνταλο (αν και νομίζω απίθανο).

Έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα πριν αρχίσουμε να ανοίγουμε κάρτερ.:a018:

OldMan
11/02/2022, 13:24
Και περι τινος μηχανακιου ομιλουμε, φιλτατε..??

Volpad
11/02/2022, 13:25
Τι μοτοσυκλέτα?

OldMan
11/02/2022, 13:27
Τι μοτοσυκλέτα?

Εισαι σιγουρος οτι προκειται περί μοτοσυκλέτας..??

thunder ace
11/02/2022, 13:30
Με το μαλακο παιδια....Παρασκευη ειναι.....

OldMan
11/02/2022, 13:32
Αμα το μηχανακι συμπλεκει, οι ταχυτητες κουμπωνουν, οι στροφες ανεβαινουν αλλα αυτο δεν παει ρούπι δεν υπαρχει "με το μαλακο"..:cry:

kostaskk
11/02/2022, 13:37
Αν είχε κόψει άξονα μεταδώσης η κάποιο πρόβλημα στο εμπρός γρανάζι.(βγαλμένο,φαγωμενο καρέ)


Μετά πας στην καμπάνα αν είναι σφιγμένη οκ και αν πατιναρουν τα δισκα.

Θεωριτικα ο επιλογέας και το ελατήριο(επαναφοράς ίσως)θα είναι σε αυτή τη μεριά, μπορεί να έχει πρόβλημα ο επιλογέας ταχυτήτων η κάποιο σύστημα του,ο άξονας.

Μετά σασμάν,γρανάζια,φουρκέτες,άξονες, αν είχε κουρεψει ένα γρανάζι λογικά θα έπαιρνε τα υπόλοιπα και θα δούλευε οκ. Τώρα έχει διακοπεί η μεταδώση κίνησης(κάποιος άξονας η μένει μόνιμα σε νεκρά) και το σύστημα αλλαγής ταχυτήτων θέλει κοίταγμα.

OldMan
11/02/2022, 13:39
Πολυ μαλακα του το φερνεις..

ΓιώργοςΤΤ
11/02/2022, 13:51
Για την οικονομία της συζήτησης, απαντώ εκ μέρους του Canardo, ότι πρόκειται για KLR 650.

Volpad
11/02/2022, 14:05
Εισαι σιγουρος οτι προκειται περί μοτοσυκλέτας..??

Είδες?
Τελικά μοτοσυκλέτα είναι...

SeniorCanardo
11/02/2022, 14:06
Παράληψις μου,
μιλάμε για KLR 650 του 2004, με κοντά στα 90.000 χιλιόμετρα, αν κάποιος από τους προηγούμενους 2 δεν τα έχει μαγειρεμένα.
Ναι, από αυτά τα γιαπωνέζικα που κρατάνε μια ζωή και δεν χαλάνε ποτέ.:bawl:


Αμα το μηχανακι συμπλεκει, οι ταχυτητες κουμπωνουν, οι στροφες ανεβαινουν αλλα αυτο δεν παει ρούπι δεν υπαρχει "με το μαλακο"..:cry:

Οι ταχύτητες δεν κουμπώνουν όλες, μπορώ να κάνω δύο "κλάκ" πάνω και ένα κάτω, αλλά μοιάζει σαν να μην έχει γίνει τίποτα.



Αν είχε κόψει άξονα μεταδώσης η κάποιο πρόβλημα στο εμπρός γρανάζι.(βγαλμένο,φαγωμενο καρέ)


Μετά πας στην καμπάνα αν είναι σφιγμένη οκ και αν πατιναρουν τα δισκα.

Θεωριτικα ο επιλογέας και το ελατήριο(επαναφοράς ίσως)θα είναι σε αυτή τη μεριά, μπορεί να έχει πρόβλημα ο επιλογέας ταχυτήτων η κάποιο σύστημα του,ο άξονας.

Μετά σασμάν,γρανάζια,φουρκέτες,άξονες, αν είχε κουρεψει ένα γρανάζι λογικά θα έπαιρνε τα υπόλοιπα και θα δούλευε οκ. Τώρα έχει διακοπεί η μεταδώση κίνησης(κάποιος άξονας η μένει μόνιμα σε νεκρά) και το σύστημα αλλαγής ταχυτήτων θέλει κοίταγμα.
Αν πατινάριζαν τα δισκάκαι δεν θα έπρεπε να μπορώ να ανεβοκατεβάζω όλες τι σχέσεις, άσχετα με το αν μεταδίδει κίνηση ή όχι;
Δεν θα έπρεπε να έχω "σημάδια" πιο μπροστά;

Αν ήταν ο επιλογές και το ελατήριο, (αυτό που λέω εγώ μάνταλο), μου κάνει πιο πιθανό να έχει μια κουμπωμένη μέσα και να μην μπορείς να αλλάξεις.

ΟΚ προφανώς ξεκινάω από την πλευρά του συμπλέκτη και μετά ανοίγω κάρτερ, απλά πολύ θα ήθελα να έχω μια πρώτη εικόνα, για να υπολογίσω, χρόνο, κόστος και αν αξίζει τον κόπο.

Volpad
11/02/2022, 14:16
Καταρχάς, δες αν γυρνάει ο άξονας ενώ το μπροστά γρανάζι είναι ακίνητο, ωστε να αποκλείσεις το καρέ του άξονα.

Μετά θα πρέπει να δεις δίσκους / καμπάνα (αν και δεν τα θεωρώ πιθανά, μίας και οι δίσκοι θα σου είχαν δώσει σημάδια οτι τελειώνουν ειδικά σε απότομες επιταχύνσεις σε μεγάλες σχέσεις, και η καμπάνα θα έκανε πολύ θόρυβο αν είχε ξεβιδωθεί).

Άν το πρόβλημα είναι στο σασμάν, όπως λές, πρώτα πρέπει να ανοίξεις τη πλευρά του συμπλέκτη και να δείς το ελατήριο και τον επιλογέα και άν αυτά είναι κομπλέ, τότε πάς για λύσιμο, γιατι όλα τα υπόλοιπα ενδεχόμενα, είναι εντός κάρτερ.

SeniorCanardo
11/02/2022, 14:34
Καταρχάς, δες αν γυρνάει ο άξονας ενώ το μπροστά γρανάζι είναι ακίνητο, ωστε να αποκλείσεις το καρέ του άξονα.

Μετά θα πρέπει να δεις δίσκους / καμπάνα (αν και δεν τα θεωρώ πιθανά, μίας και οι δίσκοι θα σου είχαν δώσει σημάδια οτι τελειώνουν ειδικά σε απότομες επιταχύνσεις σε μεγάλες σχέσεις, και η καμπάνα θα έκανε πολύ θόρυβο αν είχε ξεβιδωθεί).

Άν το πρόβλημα είναι στο σασμάν, όπως λές, πρώτα πρέπει να ανοίξεις τη πλευρά του συμπλέκτη και να δείς το ελατήριο και τον επιλογέα και άν αυτά είναι κομπλέ, τότε πάς για λύσιμο, γιατι όλα τα υπόλοιπα ενδεχόμενα, είναι εντός κάρτερ.

Το καρέ δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, δεν θυμάμαι να είχα παρατηρήσει φθορά, αλλά θα το δω ξανά just in case.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε, απλά ήλπιζα ότι θα μου έχει ξεφύγει κάτι πολύ απλό και θα γλιτώσω το λύσιμο. :cry:

Έτσι κι αλλιώς είχα προγραμματισμένο ένα top end, τώρα πάμε για "ολόσωμο", απλά όταν φτάνεις σε αυτό το σημείο, όλο και κάτι ακόμα θα βρεις, όλο και κάτι θα αλλάξεις προληπτικά και αρχίζει και "μακραίνει" το κοστούμι.

Ωραία θα περάσουμε το ΣΚ.:beer:

OldMan
11/02/2022, 14:43
μπορώ να ανεβάσω 2 και να κατεβάσω 1.

Επ απειρον..??

(σοβαρα ρωταω..)

thunder ace
11/02/2022, 14:47
Το καρέ δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, δεν θυμάμαι να είχα παρατηρήσει φθορά, αλλά θα το δω ξανά just in case.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε, απλά ήλπιζα ότι θα μου έχει ξεφύγει κάτι πολύ απλό και θα γλιτώσω το λύσιμο. :cry:

Έτσι κι αλλιώς είχα προγραμματισμένο ένα top end, τώρα πάμε για "ολόσωμο", απλά όταν φτάνεις σε αυτό το σημείο, όλο και κάτι ακόμα θα βρεις, όλο και κάτι θα αλλάξεις προληπτικά και αρχίζει και "μακραίνει" το κοστούμι.

Ωραία θα περάσουμε το ΣΚ.:beer:
Το επιασες το νοημα.

SeniorCanardo
11/02/2022, 14:54
Επ απειρον..??

Όχι.
Ανεβάζω δύο (ακούω δύο κλακ)δεν μπορεί να ανεβάσει παραπάνω, υποθέτω λοιπόν ότι έχω φτάσει στην 5η.
Κατεβάζω μια (ακούω ένα κλακ). Υποθέτω ότι είμαι σε 4η, αλλά μετά μπορώ να ανεβάσω πάλι δύο. Έκτη δεν έχει, (αν και πολλές φορές ευχήθηκα να είχε).:D

Υποθέτω λοιπόν και διορθώστε με παρακαλώ αν δεν το έχω καταλάβει σωστά, ότι μάλλον ο επιλογέας απελευθερώνεται προσωρινά από το μάνταλο άλλα πάντα κουμπώνει στην ίδια θέση, δηλαδή στην 5η.
Η φουρκέτα από την άλλη μάλλον κάπου "χαζεύει" και δεν ολισθαίνει κανένα γρανάζι για να κάνει σύμπλεξη.

Είμαστε με λίγα λόγια "in between" και πάμε για "over and out".:bawl:

OldMan
11/02/2022, 15:18
Δεν με πιαν'ς για..
(μαλλον εισαι λιγο πισω στις ρακες..)

Ποσες φορες σερι μπορεις να ανεβασεις 2 και να κατεβασεις μια..??
(αν γινεται πανω απο 3 φορες, παρατα τα και ελα πριν κρυωσουν οι χοχλιοι..)

SeniorCanardo
11/02/2022, 15:25
Δεν με πιαν'ς για..
(μαλλον εισαι λιγο πισω στις ρακες..)

Ποσες φορες σερι μπορεις να ανεβασεις 2 και να κατεβασεις μια..??
(αν γινεται πανω απο 3 φορες, παρατα τα και ελα πριν κρυωσουν οι χοχλιοι..)

Ε, ναι που να σε πιάσω ακόμα καφέ πίνω.:bawl:

Ναι στο διηνεκές, δύο πάνω μια κάτω.

Pew
11/02/2022, 20:58
Δυστυχως αν δεν ξεκινησεις το λυσιμο, δε θα βγαλεις ακρη :(

Με τη σειρα:

1) Aφαιρεις δεξι καπακι για οπτικο ελεγχο οσων μερων του επιλογεα ειναι ορατα.
2) Αν δεν φαινεται κατι λαθος, προχωρας με αφαιρεση ολου του συμπλεκτη (δισκακια, καλαθι κτλ)
3) Αν παλι δεν φαινεται κατι λαθος... τοτε κατεβαζεις μοτερ.


Στις περισσοτερες περιπτωσεις που σου "πεταει" την ταχυτητα, μιλαμε για φθορα σε "φουρκετες" και γραναζια.
Τα γραναζια εχουν εγκοπες ωστε το ζευγος να εμπλεκεται και οσο υπαρχει ταση, να παραμενει ετσι.
Αν οι εγκοπες παρουσιασουν φθορα, γλιστραει, παυει η συμπλεξη και ταλαιπωρεις τη φουρκετες.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να στραβωνουν ή να χανουν το παχος τους λογω τριβης, με αποτελεσμα καθε φορα που σου πεταει την ταχυτητα, να χανουν ενα ποσοστο απο το "Health bar" τους! :p
Αυτα υποθετω τα γνωριζεις... εχεις ξαναλυσει μοτερ αλλωστε..

Αν χρειαστεις οποιαδηποτε βοηθεια, εργαλειο που μπορω να σου παρεχω (μιας και το δικο σου δεν μου χρειαστηκε εν τελει και σ'ευχαριστω :D) ... βαλε μια φωνη!!

νεοσσός
11/02/2022, 22:40
®
Ο συμπλέκτης δε συμπλέκτει.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158063&p=3031127&viewfull=1#post3031127
:p


Καλή επιτυχία!

sapphire
12/02/2022, 12:40
Παρόμοιο θέμα είχα αντιμετωπίσει και εγώ . Έμπαινε με πολύ ζόρι μονο πρώτη και δευτέρα . Είχε σπάσει το ελατήριο του επιλογέα ταχυτήτων .

SeniorCanardo
14/03/2022, 12:24
Μια σύντομη ενημέρωση για αρχειακούς λόγους.

Κατέβηκε μοτέρ και ανοίχτηκε.

Η νεκροψία έδειξε:

1. Σπασμένο ελατήριο τεντωτήρα καδένας αντίβαρων.

2. Σπασμένος βραχίονας τεντωτήρα καδένας αντίβαρων(βλ. doohickey).

3. Κουρεμένα όλα τα δόντια σύμπλεξης (dogs) του γραναζιού τρίτης.

4. Τρύπες σε εσωτερική επιφάνεια των κάρτερ.

Έχει αρχίσει έλεγχος στα πάντα, να δούμε τι είναι εντός προδιαγραφών, τι πάει για πέταμα, να γίνει μια προκοστολόγηση και να αποφασίσω αν τελικά θα το φτιάξω και θα το κρατήσω ή θα το δώσω όπως είναι λυμένο για ανταλλακτικά.

Και εις άλλα με υγεία.:beer:

o_gavros
14/03/2022, 20:00
σα να λέμε δεν έμεινε και τίποτα απείραχτο.
Μη μασας, είτε έτσι είτε αλλιώς, το μετά θα είναι κάτι καλύτερο.