PDA

View Full Version : Εφυγε/Έπεσε το μοτέρ απο τη θέση του... BMW GS



lostregr
15/02/2022, 13:05
11111

karellen
15/02/2022, 13:29
Λασκαρανε οι βίδες του κινητήρα.
Έσπασαν οι βάσεις του.
Χίλια δυό.
Αυτος θα το δει,εμεις από την φωτογραφία είναι αδυνατον να διαγνώσουμε.

OldMan
15/02/2022, 13:30
ΕΕΕ νταξ...

Πανω στο μηχανακι εμεινε..

lostregr
15/02/2022, 13:44
μεγάλη ζημια πως τη κωβεται;

Bowleno
15/02/2022, 13:50
μεγάλη ζημια πως τη κωβεται;

Με τροχό ρε παλικάρι, τι πώς την κόβουμε; Το σιδεροπρίονο είναι κοπιαστικό....:D

Σου απάντησαν πιο πάνω, από μια φωτό περιμένεις να σου βγάλουμε συμπεράσματα;

lostregr
15/02/2022, 13:54
καλά δεν λέω να βγαλουμε κοστολόγιο...
εμένα μου φένεται τραγικό να κρέμασε ετσι το μοτέρ.

δηλαδή αν δεν ειχε τα cages θα φευγε ακλαυτο;

Panos76
15/02/2022, 14:01
Συνήθως πριν συμβεί αυτό, καιρό πριν σε προειδοποιεί το μηχανάκι, ειδικά κατά την εκκίνηση νοιώθεις μια ταλάντωση.

Bowleno
15/02/2022, 14:06
καλά δεν λέω να βγαλουμε κοστολόγιο...
εμένα μου φένεται τραγικό να κρέμασε ετσι το μοτέρ.

δηλαδή αν δεν ειχε τα cages θα φευγε ακλαυτο;

Ότι θα πονέσει η τσέπη είναι το μόνο σίγουρο.
Τώρα, στο καλό σενάριο να έχει πέσει λόγω λασκαρίσματις βιδων, (χλωμό....) και έχει ο φίλος σου μηχανικό/συνεργείο που την συντηρεί κατά τα προβλεπόμενα (αν έχει....) Μπορεί να του διαμαρτυρηθεί για ελλιπείς ελέγχους που οφείλει να κάνει αυτά σέρβις. Όλοι οι εταιρείες εφιστούν την προσοχή σε κάθε είδους βίδα, κάτι ξέρουν.....
Περαστικά στον φίλο σου.

thunder ace
15/02/2022, 14:08
Συνήθως πριν συμβεί αυτό, καιρό πριν σε προειδοποιεί το μηχανάκι, ειδικά κατά την εκκίνηση νοιώθεις μια ταλάντωση.

Το συγκεκριμένο μηχανάκι μάλλον κράταγε μουτρα

lostregr
15/02/2022, 14:12
Ότι θα πονέσει η τσέπη είναι το μόνο σίγουρο.
Τώρα, στο καλό σενάριο να έχει πέσει λόγω λασκαρίσματις βιδων, (χλωμό....) και έχει ο φίλος σου μηχανικό/συνεργείο που την συντηρεί κατά τα προβλεπόμενα (αν έχει....) Μπορεί να του διαμαρτυρηθεί για ελλιπείς ελέγχους που οφείλει να κάνει αυτά σέρβις. Όλοι οι εταιρείες εφιστούν την προσοχή σε κάθε είδους βίδα, κάτι ξέρουν.....
Περαστικά στον φίλο σου.

το μηχανάκι βγηλε απο καλό σέρβις με αρκετά μαζέματα σχεδόν παντου...

George_M.
15/02/2022, 14:20
φαινεται....:cry:

Bowleno
15/02/2022, 14:56
Συνήθως πριν συμβεί αυτό, καιρό πριν σε προειδοποιεί το μηχανάκι, ειδικά κατά την εκκίνηση νοιώθεις μια ταλάντωση.

Πεμφέ είναι ρε φίλε, έτσι κι αλλιώς μια μόνιμη ταλάντωση την έχει.....:D

doctor_john
15/02/2022, 15:06
Πάτε καλά; Πώς είναι δυνατόν να κρεμάσει κάτι όταν είναι αυτό πάνω στο οποίο "κρέμονται" τα υπόλοιπα; Τι βάσεις μοτέρ και κουραφεξαλα..
Ακριβή ζημιά; Δηλαδή πόσο;

Μου αρέσει που αφήνετε να εννοηθεί ότι και καλά φταίει το ότι είναι bmw ... Και βρήκατε το κατάλληλο μοντέλο...

zannisvel
15/02/2022, 15:27
το μηχανάκι βγήκε απο καλό σέρβις με αρκετά μαζέματα σχεδόν παντου...

Νομίζω στο συνεργείο που έκανε το service πρέπει να απευθυνθεί γιατί μάλλον δεν έκαναν καλά τη δουλεία τους.
Άκρη δε ξέρω αν θα βγάλει. Πολύ σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο πάντως, κρίμα :(

lostregr
15/02/2022, 15:27
παιδιά εγω το ανοιξα το τοπικ να γινει καμια εικασία τι πηγε λαθος και ποσο χοντρη μπορεί να ειναι η ζημιά.
μπας και μπορεσω να του μεταφέρω τίποτα χρήσιμο μιας και ειναι συντεντριμένος.


σε αυτο το φορουμ οι εξυπνακιδες δίνουν και παίρνουν.

doctor_john
15/02/2022, 15:36
Να μην προσπαθήσει τίποτα για να σώσει
το συνεργείο του από κόστη και εκείνον από ψάξιμο -μετρησεις.

chris 1150
15/02/2022, 15:40
μπα
όλα έτσι τα κάνουν.
https://www.google.com/search?q=R850GS&rlz=1C1OKWM_enGR783GR783&sxsrf=APq-WBvYwsPf-zq-lf5cj2TKzcFQ9_5K5g:1644935914849&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjnqIfn94H2AhX1JMUKHcvZBhkQ_AUoAXoECAEQAw&cshid=1644935928073742&biw=1745&bih=845&dpr=1.1

kostaskk
15/02/2022, 15:56
1)Σπασμένο Κάρτερ-βάσεις μοτέρ, θέλει κόλληση πιθανότατα αλουμινίου στον κινητήρα. κ αν γινεται ανάλογα το σημείο,άλλιος άλλο μοτέρ η άλλο Κάρτερ.

2)Σπασμένο πλαίσιο σε βάσεις μοτέρ. Θέλει κόλληση στο πλαισιο, πιθανότατα πρέπει να μείνει σκέτο το πλαισιο- λυθεί όλη η μηχανή.

3)Σπασμένη βίδα στήριξης μοτέρ η ξεβιδωθικε και βγήκε.
Το ποιο φτηνό από όλα, αν δεν έχει πάρει άξονας η ότι άλλο από το κρέμασμα του μοτέρ.

4)Γερμανική υπεροψία να στήριξαν το μοτέρ βουβάλι σε άρεια γερμανική βιδουλα 8mm,

Καλά δεν μπορείτε να κοιτάξετε βγάλετε φοτο τα σημεία στήριξης του μοτέρ για να δείτε τι ακριβός είναι η ζημιά?

doctoras
15/02/2022, 16:06
παιδιά εγω το ανοιξα το τοπικ να γινει καμια εικασία τι πηγε λαθος και ποσο χοντρη μπορεί να ειναι η ζημιά.
μπας και μπορεσω να του μεταφέρω τίποτα χρήσιμο μιας και ειναι συντεντριμένος.


σε αυτο το φορουμ οι εξυπνακιδες δίνουν και παίρνουν.


απο αυτή την φωτό που ανάρτησες, ποιος θα μπορούσε να κάνει την εκτίμηση που θέλεις.... το μονο που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να είναι αλληλέγγυος για το κακό που έπαθε..

όμως το μηχανάκι προφανώς αν το αγόρασε τώρα, είτε 1100 ή 850gs είναι 25ετίας, ποσα χέρια έχουν περάσει? όπως και η άπλετη βαφή που έπεσε πάνω σε πλαστικά και μοτέρ με τίποτα δε μαρτυράει την εργοστασιακή του εμφάνιση, με ότι συνεπάγεται για το αν έγινε σωστή δουλειά

αν δαπάνησες ένα σοβαρό ποσό όπως λές να το επαναφέρεις, πάς στον μάστορα που σου το μάζεψε και τον αναγκάζεις με τρόπο (αν είσαι σίγουρος) να το φτιάξει χωρίς χρέωση γιατί το ανέλαβε και δε σε ενημέρωσε για πιθανό πρόβλημα στο πλαίσιο
αν σου είπε οτι το μηχάνακι θέλει λεφτά και εσύ αρκέστηκες σε έναντι, λυπάμαι αλλά πρέπει να προσπαθήσεις σκληρότερα
τα μηχανάκια αυτά σε αναγωγή σε ευρώ κόστιζαν τότε πάνω απο 10k, μπορεί σήμερα να το αγοράσεις 1,5k σκάρτο χιλιάρικο, δεν σημαίνει όμως οτι η συντήρηση του είναι επιπέδου 1,5k...

Ρωτώντας πας στην πόλη

telegonos
15/02/2022, 16:15
11111

Βρε ΤρελέΓΡ τι ακριβώς μας δείχνεις στην φωτό; Τι έπεσε το μοτέρ; Αφού στην θέση του είναι. Επίσης από που έπεσε; Από τον φορτιστή του κινητού ή από τον δεξί καθρέπτη; Ο κινητήρας στο μοντέλο αυτό, δένει πάνω του, και το μπροστά υποπλαίσιο που κρατάει το μπροστινό σύστημα, και συμπλέκτη-κιβώτιο-πίσω υποπλαίσιο, είναι δλδ με λίγα λόγια πλαίσιο ο ίδιος ο κινητήρας. Από που έπεσε ο κινητήρας, από τον ευατό του;

telegonos
15/02/2022, 16:16
Το συγκεκριμένο μηχανάκι μάλλον κράταγε μουτρα

Ηταν φάση ''τι εχεις;'' - ''τίποτα!''

OldMan
16/02/2022, 11:49
σε αυτο το φορουμ οι εξυπνακιδες δίνουν και παίρνουν.

Ισχύει αλλα δεν μπορουν να κανουν και πολλα αν δεν τους δωθει το καταλληλο έναυσμα..;)

Anyway, κλειδώνεται μεχρι νεοτέρας..

OldMan
16/02/2022, 13:52
Ρε δεν μου μαμιεστε με το "ο" και το "ω"..:D

(ακους ποδηλατη..?>?)