PDA

View Full Version : Σκουτερ ή μοτοσυκλέτα? το δίλλημα ενός 40χρονου.



mpampouinos
24/02/2022, 13:38
Πρώτον καλησπέρα,

έπειτα από αρκετή σκέψη και λόγω μετακόμισης στην Κρήτη, ψάχνω να δω τι μηχανή ή σκούτερ θα ταιριάζει στις ανάγκες μου. Έχουμε και λέμε, το χρειάζομαι για καθημερινή χρήση σε πόλη 10-15χλμ και 1 φορά το μήνα εξόρμηση σε καμιά περιοχή 100χλμ μακρυά το πολύ. Ταβάνι είχα βάλει τα 3500€, αλλά το τραβάω και λίγο παραπάνω αν πραγματικά αξίζει. Εμπειρία με μηχανές έχω γύρω στα 10 χρόνια (Bandit 650, BMW 310, CBF 600) οπότε δε με τρομάζουν τα κυβικά, ίσα ίσα που θέλω να τα μειώσω <500. Από την άλλη επειδή έχω φτάσει σε ηλικία όπου η λέξη ¨ώπαλακιαααα¨ γίνεται μέρος της καθημερινότητας έχω αρχίσει να καλοβλέπω και κάποια σκούτερ πιο γεροντίστικα, όμως έχω ελάχιστη εμπειρία από σκούτερ, μόνο κάτι νοικιάρικα έχω οδηγήσει. Έχω βρει για παράδειγμα το piaggio x10 350cc. Όσο και αν έψαξα, δε μπόρεσα να βρω παράπονα για θέματα αξιοπιστίας (μοντέλο '14) και αναρωτιέμαι αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο μοντέλο. Επίσης, οδήγησα το Versus x300 και μου άφησε καλές εντυπώσεις, οπότε και τα μικρομεσαία τα adventure θα τα έβαζα στη λίστα.

Η ταχύτητα μου είναι αδιάφορη, απλά θέλω 2 άτομα να μετακινούνται από το μέρος Α στο μέρος Β άνετα και να έχει μια αξιοπιστία η μηχανή.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με τη γνώμη του...

rainmike
24/02/2022, 13:56
Πρώτον καλησπέρα,

έπειτα από αρκετή σκέψη και λόγω μετακόμισης στην Κρήτη, ψάχνω να δω τι μηχανή ή σκούτερ θα ταιριάζει στις ανάγκες μου. Έχουμε και λέμε, το χρειάζομαι για καθημερινή χρήση σε πόλη 10-15χλμ και 1 φορά το μήνα εξόρμηση σε καμιά περιοχή 100χλμ μακρυά το πολύ. Ταβάνι είχα βάλει τα 3500€, αλλά το τραβάω και λίγο παραπάνω αν πραγματικά αξίζει. Εμπειρία με μηχανές έχω γύρω στα 10 χρόνια (Bandit 650, BMW 310, CBF 600) οπότε δε με τρομάζουν τα κυβικά, ίσα ίσα που θέλω να τα μειώσω <500. Από την άλλη επειδή έχω φτάσει σε ηλικία όπου η λέξη ¨ώπαλακιαααα¨ γίνεται μέρος της καθημερινότητας έχω αρχίσει να καλοβλέπω και κάποια σκούτερ πιο γεροντίστικα, όμως έχω ελάχιστη εμπειρία από σκούτερ, μόνο κάτι νοικιάρικα έχω οδηγήσει. Έχω βρει για παράδειγμα το piaggio x10 350cc. Όσο και αν έψαξα, δε μπόρεσα να βρω παράπονα για θέματα αξιοπιστίας (μοντέλο '14) και αναρωτιέμαι αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο μοντέλο. Επίσης, οδήγησα το Versus x300 και μου άφησε καλές εντυπώσεις, οπότε και τα μικρομεσαία τα adventure θα τα έβαζα στη λίστα.

Η ταχύτητα μου είναι αδιάφορη, απλά θέλω 2 άτομα να μετακινούνται από το μέρος Α στο μέρος Β άνετα και να έχει μια αξιοπιστία η μηχανή.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με τη γνώμη του...

Καλώς όρισες αγορίνα.
Νομίζω πουλάει ο παπασούζας ενα Vstrom ελαφρώς χρησιμοποιημένο:D

Nitse3
24/02/2022, 14:37
Τώρα αυτό με τα σαράντα και τα ωπαλακια μάλλον δεν το εννοείς. Αν το εννοείς τοτε καλύτερα σκούτερ να είσαι πιο άνετος.

mpampouinos
24/02/2022, 14:48
Τώρα αυτό με τα σαράντα και τα ωπαλακια μάλλον δεν το εννοείς. Αν το εννοείς τοτε καλύτερα σκούτερ να είσαι πιο άνετος.

Είχε μια δόση υπερβολής, αλλά νομίζω ηλικιακά βαρέθηκα την ταχύτητα και τα ανοίγματα, και προτιμώ την άνεση. Έλα μου όμως που στο τσακίρ κέφι και σε στροφές θέλω να πλαγιάζω και λίγο για να νοιώθω την οιότητα κύλησης μιας μοτοσυκλέτας!

husky21
24/02/2022, 15:21
Να παρεις μοτοσυκλετα
με το σκουτερ θα νοιωσεις απ ευθειας 60ρης:D

kachius
24/02/2022, 17:49
Θα πρότεινα scooter σχετικά μεγάλο (300+) για να σου βγάζει άνετα και την εξόρμηση που θέλεις!
Θα σε καλύψει απόλυτα και θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο από τη μηχανή για τη χρήση που θα κάνεις.

'Ιδια ηλικία έχουμε περίπου, είχα μηχανή, πήρα scooter για την καθημερινότητα, έφτασε να μην τσουλάει καθόλου η μηχανή με τα πολλά οπότε και την έδωσα και έμεινα με το scooter
(έχε χάρει που στριμώχτηκα οικονομικά αλλίως θα την είχα ακόμα και ας καθόταν, αλλά σίγουρα θα καθόταν εφόσον βόλτες δεν κάνω πλεον και οτιδήποτε άλλο είναι πολύ πιο εύχρηστο το scooter).

turogalos
25/02/2022, 01:09
Αγόρασα πριν 6 μήνες ένα μεταχειρισμένο XMAX 300 του 2018 αφού είχα κάνει τεστ σε καινούργιο και είχα εντυπωσιαστεί. Καταπληκτικά εργοστασιακά φώτα LED, ABS και TCS, 28 άλογα και πολλή ροπή για άνετη μετακίνηση δικάβαλο. Καλό στήσιμο και χαμηλό κέντρο βάρους το κάνουν φοβερά εύχρηστο στην πόλη που το χρησιμοποιώ κατά 95%. Ο κινητήρας και η μετάδοση είναι βούτυρο, μηδέν κραδασμοί. Έχουμε αρκετό άερα μετά το μεσημέρι εδώ στο Μπρίσμπαν και το απόγευμα μετά την δουλειά έχει πολλές πλάγιες ριπές. Το μηχανάκι δεν κουνάει χιλιοστό, πάρα πολύ σταθερό.

Άνετη σέλα και τεράστιος φωτιζόμενος χώρος για 2 full face κράνη από κάτω συν μικροπράγματα. Το μόνο που με χάλασε είναι η ζελατίνα που στην επάνω θέση έριχνε χαστούκια ο αέρας στο κράνος στην περιοχή των αφτιών άνω των 80χλμ/ώρα (είμαι 1,74μ). Την κατέβασα και όλα καλά. Είναι σκούτερ και οι 15"/14" τροχοί κάνουν πιο αισθητές της λακούβες σε σχέση από τις 17" μιας μηχανής. Η σέλα είναι αρκετά φαρδιά με αποτέλεσμα να ανοίγω αρκετά τα πόδια για να πατήσω κάτω σταματημένος. Πιστεύω μικρόσωμοι αναβάτες να μην φτάνουν καλά κάτω. Δεν έχει χώρο στα πόδια να βάλεις πράγματα π.χ. σακούλες.

Το αγόρασα 120χλμ μακριά του Μπρίσμπαν και το έφερα βράδυ με αέρα απο εθνική με όριο στα 110χλμ/ώρα. Τρένο, είχε πολύ ακόμα γκάζι, και σε προσπεράση ανέβαζε 130 για πλάκα. Κατανάλωση στην πόλη μηδαμινή.

434215

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/02/2022, 03:39
Καλώς όρισες αγορίνα.
Νομίζω πουλάει ο παπασούζας ενα Vstrom ελαφρώς χρησιμοποιημένο:D

Ναι!Αν θέλει να έρθει να το δει το παλικάρι να τού πω πού είναι!
Ελαφρώς μεταχειρισμένο είναι! Μόνο 220.000 χλμ έχει :lol:


Λοιπόν φιλε καλωσόρισες!
40 είμαστε στη καλύτερη ηλικία βρε!
Νομίζω ότι αφου βλέπεις τα μεσαία κυβισμού μηχανάκια και το μπάτζετ σού ανεβαίνει λιγο ακόμα ίσως να πρέπει να δεις και το κτμ δουκα 390!
Όμορφο μηχανάκι με πολλές δυνατότητες!

doctoras
25/02/2022, 07:41
δε πας να δεις αυτό που είναι στην περιοχή σου
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/318056616-ktm

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/02/2022, 10:44
δε πας να δεις αυτό που είναι στην περιοχή σου
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/318056616-ktm

Αυτό δε πάει βήμα! Εγω οδήγησα το 390 και δε πηγενε!Φαντάσου το 250!

mpampouinos
25/02/2022, 11:48
Αυτό δε πάει βήμα! Εγω οδήγησα το 390 και δε πηγενε!Φαντάσου το 250!

Με πρόλαβες, αυτό φοβάμαι και εγώ, και για 2 άτομα το βλέπω πιο ζόρικο-κουραστικό.

Σχετικά με το 390, το είδα αλλά φοβάμαι ότι η γυναίκα θα με ζαλίζει για την μη άνετη σέλα του συνοδηγού και αυτό συνεπάγεται κρεβατομουρμούρα ...

Και μια ερώτηση πιο πολύ φιλοσοφική: Θα δω αισθητή διαφορά μεταξύ ενός 350cc και ενός 400cc ? Θα κάνουν το ταξίδι μου πιο άνετο? Διότι στα ίδια λεφτά και χαρακτηριστικά είδα και το Maxsym 400cc. Βασικά έβαλα ένα ψυχολογικό όριο 350<μπαμπουινομηχανη<600

Panos76
25/02/2022, 13:32
O δούκας 390 με το ζόρι χωράει ένα άτομο.

Το cb x εμένα με τη σύζυγο που είμαστε κατηγορία φτερού μας χωράει κανονικά. Με φίλο σεβαστών διαστάσεων ζοριστήκαμε στο χωροταξικό αλλά και στις επιδόσεις.

Τα 500 είναι πιστεύω το τελευταίο όριο σε cc για δικάβαλο και αξιοπρεπείς ταχύτητες σε ανοιχτό δρόμο.

Αν στο μεγαλύτερο % το μηχανάκι είναι για πόλη, θα πρότεινα σκούτερ.

Προσωπικά - αν έμενα Κρήτη, μόνο CRF L :D

yannis24
25/02/2022, 13:44
σκουτερ.....
Κανω 100+ κμ την ημερα, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Μικρη καταναλωση, προστασια απο τις καιρικες συθηκες, μετακινησε ανετα στην πολυ, σταθερα και ωραια στον ανοιχτο δρομο.....κανω τα μισα χλμ καθε μερα εκτος Αθηνας, σε ανοιχτο δρομο ( μενω Σαρωνιδα)

panavour
25/02/2022, 17:25
για την χρηση που το θες,σκουτερ ΜΑΚΡΑΝ

kyriakosrod
25/02/2022, 18:21
Άμα λες οπαλακια θα λες και ωχαμαν στις λακκούβες με το σκούτερ γιατί τα περισσότερα δεν το χουν με αυτές. Μια μικρή μότο νομίζω είναι ότι πρέπει για τον τρόπο χρήσης σου. Γι αυτό ρωτάς άλλωστε γιατί σε τρώει. Αλλιώς θα είχες πάρει σκούτερ χωρίς να ρωτήσεις κανέναν

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/02/2022, 19:47
Με πρόλαβες, αυτό φοβάμαι και εγώ, και για 2 άτομα το βλέπω πιο ζόρικο-κουραστικό.

Σχετικά με το 390, το είδα αλλά φοβάμαι ότι η γυναίκα θα με ζαλίζει για την μη άνετη σέλα του συνοδηγού και αυτό συνεπάγεται κρεβατομουρμούρα ...

Και μια ερώτηση πιο πολύ φιλοσοφική: Θα δω αισθητή διαφορά μεταξύ ενός 350cc και ενός 400cc ? Θα κάνουν το ταξίδι μου πιο άνετο? Διότι στα ίδια λεφτά και χαρακτηριστικά είδα και το Maxsym 400cc. Βασικά έβαλα ένα ψυχολογικό όριο 350<μπαμπουινομηχανη<600

Οχι οχι!!!Λάθος μου! Δεν έδωσα βάση στο συνοδηγό! Ο δούκας είναι άκρως απαγορευσιμος για συνοδηγό!

Nikos77
26/02/2022, 13:20
Επειδή έχω ζήσει 10 χρόνια Κρήτη μέχρι πριν λίγο καιρό. Γιατις αποστάσεις ,μπάνια,ψώνια, βόλτες....περιγράφεις σκούτερ.
Θα σε βολεψει τόσο που ούτε καν μπορεί η μηχανη

leftos
26/02/2022, 14:43
Σκούτερ και απο μένα οποιοδήποτε 300 αρη και άνω θα σε καλύψει. Για τα ξεκινήματα μέσα στην πόλη η ταχύτητα του είναι ότι καλύτερο . Στον ανοιχτό δρόμο της Κρήτης η τελική του είναι υπέρ αρκετή.
Και αν δεν σ'αρεσει πουλιέται πιο εύκολα απο ανάλογη μοτοσυκλέτα.

ptc
26/02/2022, 14:52
Θα συμφωνήσω με τον Πάνο ότι για άνετο δικάβαλο σε μηχανή θες 500+ κυβικά. Το σκούτερ λόγω λειτουργίας κιβωτίου κρατάει τις στροφές πάντα εκεί που πρέπει οπότε τα 300 κυβικά αρκούν.

Για μετακίνηση εντός πόλης και ταξίδι δικάβαλο (αρα χαλαρό) θα προτιμούσα σκούτερ.

doctoras
26/02/2022, 16:07
Αυτό δε πάει βήμα! Εγω οδήγησα το 390 και δε πηγενε!Φαντάσου το 250!

Εδω κανεις λαθος πατερ.
Το duke 390 που ειναι και 155kg γεματο, σε εκκινησεις απο σταση, και μεχρι 140χαω οπως και σε ακραιες επιβαρύνσεις. Ειναι πιο γρηγορο απο αυτο που καβαλας.
Ομως ειναι λαθος οι συγκρισεις με κατι μεγαλύτερο, οπως ειναι λαθος η επάρκεια των υποκειμενικων γουστων του καθενος.

Το 250 adve ειναι ενα σύγχρονο 250 με 30hp και δύναμη για τις περισσοτερες χρησεις εντος και εκτο κύκλου, παντα τηρουμένων των αναλογιών.

Και επειδη ο ενδιαφερόμενος μιλησε για α2 και ως 300cc, το adve ειναι μεσα στο φασμα και απο τα πιο γρηγορα στην κατηγορία.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/02/2022, 19:43
Εδω κανεις λαθος πατερ.
Το duke 390 που ειναι και 155kg γεματο, σε εκκινησεις απο σταση, και μεχρι 140χαω οπως και σε ακραιες επιβαρύνσεις. Ειναι πιο γρηγορο απο αυτο που καβαλας.
Ομως ειναι λαθος οι συγκρισεις με κατι μεγαλύτερο, οπως ειναι λαθος η επάρκεια των υποκειμενικων γουστων του καθενος.

Το 250 adve ειναι ενα σύγχρονο 250 με 30hp και δύναμη για τις περισσοτερες χρησεις εντος και εκτο κύκλου, παντα τηρουμένων των αναλογιών.

Και επειδη ο ενδιαφερόμενος μιλησε για α2 και ως 300cc, το adve ειναι μεσα στο φασμα και απο τα πιο γρηγορα στην κατηγορία.

Εγω οδηγησα το αντβε το 390 που φωραει το ιδιο μοτέρ με το δουκα!Γνώμη μου είναι οτι το μηχανάκι είναι πολύ αργό στις χαμιλομεσαιες και δίνει στις ψηλές! Και επέτρεψε μου επειδή έχω οδηγήσει και τα δύο μηχανάκια να εχω άποψη! Σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο "ζωντανό " απο το βεστρομ!Σε καμία! Μόνο θα σου πω οτι το κτμ το πήγαινα 1η 2υτερα 3η κοφτές!