PDA

View Full Version : Υδραυλική πρέσα DIY ή Prêt-à-Porter



SeniorCanardo
28/02/2022, 13:27
Με τρώει εδώ και καιρό να φτιάξω ένα υδραυλικό πρεσάκι, (η αρχική σκέψη ήταν πάγκου), για διάφορα μότο-μερεμέτια και όχι μόνο.

Κατέληξα σε ένα χονδροειδές σχέδιο, αντιγράφοντας από εδώ και από εκεί.
Όταν άρχισα να υπολογίζω κόστη είδα ότι ίσως τελικά να μην αξίζει τον κόπο γιατί ερχόμαστε πάνω κάτω στα ίδια με τα φθηνά ετοιματζίδικα.

Ενδεικτικό παράδειγμα (https://www.justmarket.gr/product/vidaxl-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%83%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%BF%CF%85-%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE/?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXNrbUx4NnVnQyQsMSZRMkkyJmBLQic=)

Αξίζει τον κόπο να πάω σε ιδιοκατασκευή;
Υπάρχει περίπτωση αυτά τα φθηνά να είναι τελείως μούφα;

toyar
28/02/2022, 14:06
αυτο που εβαλες ειναι ενας γρυλος μπουκαλα 12 τοννων σε μια βαση απο κοιλοδοκους
ο γρυλλος ξεκιναει απο 50 ευρω
αν εχεις γνωσεις και ορεξη το αντιγραφεις με αρκετα λιγοτερα

o_gavros
28/02/2022, 14:49
με 50€ παίρνεις μέχρι και για 30 τόνους υδραυλικό γρυλακι.
Εχω ενα τετοιο πρότζεκτ σε αναμονή πάνω απο ενα χρόνο τώρα.
Αν δεν έχεις ήδη τα σίδερα (κοιλοδοκούς, "Π", γωνιές, αξονες, ελατήρια,πλάκες,κλπ παραφερνάλια) και τα εργαλεία (πχ ποτηροτρύπανο, ίσως και δευτερο,ηλεκτροκόλληση,κλπ), τότε νομίζω ότι ίσως δεν είναι και τοσο συμφέρουσα κίνηση. Εκτός κι αν το θες καθαρά για το γούστο του "το φτιαξα μόνος μου" οπότε πάσο.

SeniorCanardo
28/02/2022, 15:11
με 50€ παίρνεις μέχρι και για 30 τόνους υδραυλικό γρυλακι.
Εχω ενα τετοιο πρότζεκτ σε αναμονή πάνω απο ενα χρόνο τώρα.
Αν δεν έχεις ήδη τα σίδερα (κοιλοδοκούς, "Π", γωνιές, αξονες, ελατήρια,πλάκες,κλπ παραφερνάλια) και τα εργαλεία (πχ ποτηροτρύπανο, ίσως και δευτερο,ηλεκτροκόλληση,κλπ), τότε νομίζω ότι ίσως δεν είναι και τοσο συμφέρουσα κίνηση. Εκτός κι αν το θες καθαρά για το γούστο του "το φτιαξα μόνος μου" οπότε πάσο.

Να, είσαι καλά!
Συνεννοηθήκαμε.


αυτο που εβαλες ειναι ενας γρυλος μπουκαλα 12 τοννων σε μια βαση απο κοιλοδοκους
ο γρυλλος ξεκιναει απο 50 ευρω
αν εχεις γνωσεις και ορεξη το αντιγραφεις με αρκετα λιγοτερα

Για να λέω ότι σκέφτομαι να το κάνω μόνος μου προφανώς και σημαίνει ότι έχω το χώρο, τον χρόνο,τα εργαλεία, κάποια σχετική γνώση και την όρεξη να το κάνω, με την προϋπόθεση ότι θα κερδίσω κάτι ουσιώδες σε χρήματα.
Να μου βγει στην μισή τιμή για παράδειγμα, για κέρδος 20-30€, δεν κάθομαι να το κάνω.

Οι τιμές που βλέπω και υπολογίζοντας τα θεωρητικά μήκη, για γωνιές, IPE, UPΝ, κοιλοδοκούς, κλπ βγαίνει πολύ κοντά στην τιμή του φασόν.
Ενδεικτικές τιμές, χωρίς μεταφορικά, UPN 100 17€/m, IPE 100 12€/m, κοιλοδοκός 60x60 10€/m.

Και πάμε στις ερωτήσεις, όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται:

1. Έχω λόγο να προτιμήσω το custom, πέρα από το γεγονός ότι μπορώ να τροποποιήσω τις διαστάσεις κατά το δοκούν;

2. Υπάρχει περίπτωση η ποιότητα στο έτοιμο να είναι deep σκ@τα. (ΤΙ διάολο σίδερα είναι!)
Προφανώς περιμένω να ακούσω άποψη από κάποιον που έχει κάτι παρόμοιο στην κατοχή του, το έχει επεξεργαστεί, το έχει δει από κοντά...κάτι παραπάνω από μια φωτογραφία τέλος πάντων.

o_gavros
28/02/2022, 22:21
Εγω επέλεξα να παω σε καστομ κατασκευη ακριβως λόγω για τις διαστάσεις (ασχέτως αν εχει μεινει ημιτελες), ηθελα να χωράει τροχαλία διαμέτρου 75cm και είχα τα σίδερα.
Η πρέσα που εβαλες στο παράδειγμα δεν ειναι κακή, αν σου αρκεί η δυναμη που εχει το γρυλάκι.
Τυχόν επεμβάσεις/τροποποιήσεις, θα μπορούσες να κάνεις οπως αν ήταν ιδιοκατασκευή.
Εγω αυτό που έχω καταλάβει μιλώντας με μαστορες,μηχανουργεία,κλπ μαγαζια που εχουν πρέσα, είναι πως το ζουμί βρισκεται στα παρελκόμενα εξαρτηματα που θα έχεις, τα οποία δείχνουν να μην είναι ποτέ αρκετά.ορεξη να'χεις που λεμε.

SeniorCanardo
01/03/2022, 11:49
Εγω επέλεξα να παω σε καστομ κατασκευη ακριβως λόγω για τις διαστάσεις (ασχέτως αν εχει μεινει ημιτελες), ηθελα να χωράει τροχαλία διαμέτρου 75cm και είχα τα σίδερα.
Η πρέσα που εβαλες στο παράδειγμα δεν ειναι κακή, αν σου αρκεί η δυναμη που εχει το γρυλάκι.
Τυχόν επεμβάσεις/τροποποιήσεις, θα μπορούσες να κάνεις οπως αν ήταν ιδιοκατασκευή.
Εγω αυτό που έχω καταλάβει μιλώντας με μαστορες,μηχανουργεία,κλπ μαγαζια που εχουν πρέσα, είναι πως το ζουμί βρισκεται στα παρελκόμενα εξαρτηματα που θα έχεις, τα οποία δείχνουν να μην είναι ποτέ αρκετά.ορεξη να'χεις που λεμε.

Η δύναμη του γρύλου μου φαίνεται υπέρ αρκετή προς το παρόν.
Αλλά και αν κάποια στιγμή δεν φτάνει αλλάζω μόνο το γρύλο και τέλος.

Οι διαστάσεις είναι ένα θέμα.
Θα προτιμούσα να έχω ένα πάγκου με πτυσσόμενα ποδαρικά για να μπορεί να αποθηκεύεται χωρίς να πιάνει πολύ χώρο.
Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να πρεσάρω ρουλεμάν τροχού 21", που σημαίνει γύρω στα 60cm, επιφάνεια εργασίας και δεν βλέπω να υπάρχει.
Μπορώ βέβαια να πάρω ένα σαν το παραπάνω και να το τροποποιήσω όπως λες και εσύ.

Θενξ, βοήθησες ήδη αρκετά.

OldMan
01/03/2022, 12:21
Η δύναμη του γρύλου μου φαίνεται υπέρ αρκετή προς το παρόν.

Αν δεν χρειάζεσαι ολη την διαδρομη του γρυλου, μπορεις να βαλεις μοχλικο ώστε να αυξήσεις την εφαρμοζόμενη δύναμη..

typhoon
01/03/2022, 19:40
Για πρεσαρισμα ρουλεμάν που λες, αρκεί κ ένας απλός γρύλος αυτοκινήτου, δε χρειάζεται υδραυλικός, ούτε θέλει 30 τόνους ένα ρουλεμάν τροχού .
Οπότε κ με απλό κοιλοδοκο τύπου https://www.e-metalshop.gr/koilodokoi?gclid=CjwKCAiApfeQBhAUEiwA7K_UH2jly7nInEk99FDOYuFWtUmz8wphuO1mPad6bMKBBjSGovzKGc2z7hoCGNQ QAvD_BwE θα γίνει η δουλειά. Ο γρύλος αυτοκινήτου σηκώνει περίπου 2 τόνους, οπότε θα αντέξει ή στην χειρότερη να χρειαστεί καμία ενίσχυση.
Αλλά με 20-25€ την εξαμετρη δοκό κ κάνα ταληρο ένα γρύλο από καμία ανακύκλωση νομίζω ότι θα κάνεις οικονομική δουλειά

silkman
02/03/2022, 08:59
Εγω θα έβρισκα μια μεταχειρισμενη απο car.gr ή facebook marketplace..

SeniorCanardo
02/03/2022, 16:41
Για πρεσαρισμα ρουλεμάν που λες, αρκεί κ ένας απλός γρύλος αυτοκινήτου, δε χρειάζεται υδραυλικός, ούτε θέλει 30 τόνους ένα ρουλεμάν τροχού .
Οπότε κ με απλό κοιλοδοκο τύπου https://www.e-metalshop.gr/koilodokoi?gclid=CjwKCAiApfeQBhAUEiwA7K_UH2jly7nInEk99FDOYuFWtUmz8wphuO1mPad6bMKBBjSGovzKGc2z7hoCGNQ QAvD_BwE θα γίνει η δουλειά. Ο γρύλος αυτοκινήτου σηκώνει περίπου 2 τόνους, οπότε θα αντέξει ή στην χειρότερη να χρειαστεί καμία ενίσχυση.
Αλλά με 20-25€ την εξαμετρη δοκό κ κάνα ταληρο ένα γρύλο από καμία ανακύκλωση νομίζω ότι θα κάνεις οικονομική δουλειά

Δεν είναι κακή ιδέα και αυτό για φθηνοδουλειά τώρα στα γρήγορα και βλέπουμε για αναβάθμιση στο μέλλον.
Άσε που νομίζω ότι παίζει κάπου στην αποθήκη καβάντζα ένας γρύλος 2Τ.


Εγω θα έβρισκα μια μεταχειρισμενη απο car.gr ή facebook marketplace..

Το πρώτο που έκανα, αλλά δεν βρήκα τίποτα, στο car τουλάχιστον.
Facebook δεν έχω.