PDA

View Full Version : Πρόβλημα στον πάπιο



Nik0s_Dk
01/03/2022, 19:22
Καλησπέρα σύντροχοι. Έχω ένα honda wave 110 που μετά την αγορά της μοτο μου το έχω δώσει στην αδερφή μου να βολευτει. Τις προάλλες μου είπε πως άκουγε ένα θόρυβο μεταλλικό από το μοτέρ και της είπα να αλλάξει λάδια παρότι δεν είχε ούτε 1000 χλμ απο την τελευταία αλλαγή. Πράγματι φαινόταν να μην έχει καθόλου. 6 μέρες μετά πάλι το ίδιο. Το πήγε σε ένα μαστόρι στη γειτονιά μας και της είπε ότι περνάει υγρασία και καταστρέφονται τα λάδια λέγοντας πως όσα είχαν μείνει στο μοτέρ ήταν σε άθλια κατάσταση. Μάλιστα μου περιέγραψε πώς κάτι κάπως φύσηξε και φαινόταν (θα υποθέσω με κάποιες μπουρμπουληθρες, δεν κατάλαβα όπως μου το περιέγραψε η αδερφή μου, ούτε το είδα) ότι όντως υπάρχει κάτι σαν ρήγμα όπου επιτρέπει υγρασία να περνάει.
Μέχρι να το δω εγώ που δεν έχω την παραμικρή ιδέα, και επειδή δεν θέλω να πληρώσω γαμπιπκα έχει κάποιος κάποια ιδέα τι είναι γιατί είναι και πως και αν φτιάχνεται? Δεν έχει φάει στουκο το μηχανάκι. Κάνα δύο δω φορές της το έχουν ρίξει σε ξεπαρκαρισμα αλλά πάει καιρός. Αν υπάρχει κάτι να κοιτάξω και έχετε όρεξη να γράψετε, πείτε μου.

telegonos
01/03/2022, 19:41
Να το πας ΕΣΥ σε κάποιον αξιοπρεπή μάστορα και να σου τα δείξει ΕΣΕΝΑ ο μάστορας, τι βρήκε, και τι πρέπει να γίνει.

Με τα ''σας τα λέω εγώ, που μου τα είπε η αδερφή μου, που της τα είπε ο μάστορας'' δεν περιγράφουμε αμφιμονοσήμαντα το πρόβλημα, γράφουμε ανέκδοτο με γερμανό, ιταλό και πόντιο.

o_gavros
01/03/2022, 19:54
Και το ξεμάτιασμα πιάνει ενίοτε.
Νίκο κάτσε διάβασε ψύχραιμα τι έγραψες και σκέψου εσύ, τι θα απαντούσες;

zannisvel
01/03/2022, 20:14
Όταν είχα το Supra X, είχα δει μερικές φορές λίγη ασπρίλα στο δείκτη το χειμώνα. Είχα υποθέσει ότι είναι η υγρασία που προσπαθεί να διαφύγει. Αν είχε περισσότερο, τότε μήπως πέρασαν νερά από την τάπα πλήρωσης που μπορεί να μην ήταν καλα βιδωμένη.
Το πρόβλημα θα είναι αν καίει η αν χάνει λάδια. Ο Μεταλινος ήχος μπορεί να είναι οτιδήποτε.
Τώρα για τυχών ρωγμές, τι να πω… θα φαίνονται

Το πιο σωστό είναι όντως να το πας εσύ σε κάποιον που εμπιστεύεσαι.

Nik0s_Dk
02/03/2022, 08:51
Βρε παιδιά βρε παιδιά καταρχάς Καλημερα. Μια ιδέα είπα αν το έχετε ακούσει αν παίζει τέτοιο πρόβλημα, αν είναι υπαρκτο προβλημα και όχι κατά φαντασίαν του Χ μηχανικού. Προφανώς θα το δώ, απλά ΜΈΧΡΙ Να το δώ ρώτησα ΑΝ γνώριζετε κάτι αντίστοιχο, όχι να μου πείτε τι έχει. Νομίζω είναι ξεκάθαρο. Anyway, όταν καταφέρω να το πάω θα σας πω τι είχε γιατί δεν θέλω να σας αφήσω με το άγχος!:lol: :beer:

telegonos
02/03/2022, 09:12
Βρε παιδιά βρε παιδιά καταρχάς Καλημερα. Μια ιδέα είπα αν το έχετε ακούσει αν παίζει τέτοιο πρόβλημα, αν είναι υπαρκτο προβλημα και όχι κατά φαντασίαν του Χ μηχανικού. Προφανώς θα το δώ, απλά ΜΈΧΡΙ Να το δώ ρώτησα ΑΝ γνώριζετε κάτι αντίστοιχο, όχι να μου πείτε τι έχει. Νομίζω είναι ξεκάθαρο. Anyway, όταν καταφέρω να το πάω θα σας πω τι είχε γιατί δεν θέλω να σας αφήσω με το άγχος!:lol: :beer:

Πρώτος πιθανός ύποπτος η εξαέρωση του κάρτερ στο φιλτροκούτι. Είναι ο σχετικός σωλήνας στην θέση του; Είναι το φιλτροκούτι στην θέση του ή έχει αντικατασταθεί από κάτι άλλο και που στείλανε την εξαέρωση σε μια τέτοια περίπτωση; Μπας και έχει ανοίξει ή βγει κάπου ο σωλήνας, και μπουκάρει νερό της βροχής στην οποία εκτίθεται συχνά το παπί;

Η τάπα των λαδιών που βάζουμε λάδι, λαστιχάκι στεγανοποίησης έχει;

Ρωγμές στο κάρτερ σημαίνει ότι θα έτρεχε το λάδι έξω του σκοτωμού, εκτός της υγρασίας που θα έμπαινε μέσα. Εχεις παρατηρήσεις μαζικές διαρροές λαδιού;

Nik0s_Dk
02/03/2022, 09:34
Πρώτος πιθανός ύποπτος η εξαέρωση του κάρτερ στο φιλτροκούτι. Είναι ο σχετικός σωλήνας στην θέση του; Είναι το φιλτροκούτι στην θέση του ή έχει αντικατασταθεί από κάτι άλλο και που στείλανε την εξαέρωση σε μια τέτοια περίπτωση; Μπας και έχει ανοίξει ή βγει κάπου ο σωλήνας, και μπουκάρει νερό της βροχής στην οποία εκτίθεται συχνά το παπί;

Η τάπα των λαδιών που βάζουμε λάδι, λαστιχάκι στεγανοποίησης έχει;

Ρωγμές στο κάρτερ σημαίνει ότι θα έτρεχε το λάδι έξω του σκοτωμού, εκτός της υγρασίας που θα έμπαινε μέσα. Εχεις παρατηρήσεις μαζικές διαρροές λαδιού;

Σαγαπω, μια απάντηση που με βοηθάει να μη ψάχνω στο κενό και ακόμα και να μην είναι τίποτα από αυτά θα μπορω να πω ότι τα είδα. Λάδι του σκοτωμού δε τρέχει.
Το παπί είναι εκτεθειμένο στους ανέμους και τους τυφώνες του Βύρωνα οπότε αν έχει ανοίξει η βγει ο σωλήνας που λες είναι πιθανό ενδεχόμενο. Η τάπα ΕΙΧΕ λαστιχακι πρέπει να το τσεκαρω να δω αν υπάρχει ακόμα.
Ευχαριστώ πολύ τελεγονε! :beer: