PDA

View Full Version : Ωρα για μεταβαση? Βενζινη ανευ προηγουμενου



Σελίδες : [1] 2

Spar1991
09/03/2022, 07:36
Παιδια καλημερα σε ολους. Ευχομαι υγεια και καλη διαθεση πανω απο ολα. Ανοιγω το θεμα να πουμε 2 κουβεντες σχετικα με το θεμα αυξηση βενζινης αυξηση ηλεκτρικου ρευματος και γενικα αυξηση στα παντα.
Αυτο που μας νοιαζει ομως σε αυτο το θεμα ειναι η βενζινη.
Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

Α) Μηπως η καταλληλη στιγμη για αγορα σκουτερ ειναι τωρα μιας και εξαιτιας της αυξησης τιμων στην βενζινη πολλοι θα στραφουν εκει για χαμηλοτερη καταναλωση με αποτελεσμα να ανεβουν και οι τιμες στα μηχανακια? (Ενδεικτικα το hd300 απο προπερσυ μεχρι φετος εχει 1000 ευρω αυξηση) Και θα αυξηθουν κατα συνεπεια και οι τιμες στα μεταχειρισμενα..

Β) Τι πιστευεται θα γινει με τα ηλεκτρικα? Μηπως εκμεταλλευτουν την ολη φαση και βγαλουν περισσοτερα κονδυλια χρηματοδοτησεις για αγορα ηλεκτροκινητων σκουτερ η αμαξιδιων η αυτοκινητων και αρχισουν να πεθαινουν τα βενζινοκινητα?

Γενικα πιστευω θα αυξηθει δραματικα η πωληση αυτοκινητων και θα ζησουμε μια εποχη προ 12ετιας που πωλουνταν σε χαμηλες τιμες αυτοκινητα που αξιζαν πολυ περισσοτερα. Σιγουρα θα αυξηθει η ζητηση μοτοσυκλετων και μαλιστα κατηγοριες μεχρι 300 κυβικ θα ειναι ασυναγωνιστες..Δυστυχως οι τιμες θα αυξηθουν σε αυτα..Εχουν παρει ηδη αυξηση πολλα μηχανακια και ειναι πολλοι παραγοντες που συμβαλλουν μιας και απο οποια σκοπια και να το δεις συμφερει..
Πολλα μηχανακια ειναι σε μεγαλη ελλειψη..Ξερω οτι φερνουν στην ελλαδα κομματια και τα μοιραζονται οι εμποροι.

. . Ενδεικτικα παρηγγειλε πριν ενα μηνα η κοπελα μου το sym sr125 και θα παραδοθει τον απριλιο...στα 2400€.. Ο εμπορος μου πε θα του ερθουν μονο δυο και παλι καλα προλαβαμε ενα ...εννοειται χωρις να διαλεξουμε χρωμα..Ευτυχως ηταν το ματ.

Ακομα και τωρα να τελειωσει ο πολεμος ο οποιος συμβαλει πολυ στις αυξησεις το κακο θα χει γινει και οι τιμες θα ναι πολυ ψηλα για παρα πολυ καιρο ..Ακουσα οτι δεν θα ξαναπεσουν οι τιμες συντομα ισως μετα απο χρονια..Ισως ακουσα και μπαρουφες δεν τα ξερω καλα αυτα για να χω πληρη εικονα..
Αλλα σκεφτειτε να φτασει το λιτρο 3€ ποσοι θα παρουμε παπακι???
Θα γυρισουμε σε ενδοξες εποχες!

doctoras
09/03/2022, 08:18
το πολυ πολύ να πάρεις ένα ποδήλατο(όχι ηλεκτρικό) ή τα ποδια σου γιατί και με αυτά ταξιδεύεις

Αν (οχι φυσικά στα απαραίτητα καθημερινά αγαθά ανάγκης), όλοι σταματούσαν να αγοράζουν καταναλωτικές μαλακίτσες να δεις τι καλά τα διεθνή καρτέλ μειώνουν τα κοστη και κερδοφορίες σε ενέργειες μεταφορές κλπ

o_gavros
09/03/2022, 11:56
Μαζί σου στο πνεύμα ντόκτορ αλλά δε μπορεί να θεωρούμε τη μπιτζίνα καταναλωτική μαλακίτσα.
Και η φάση με την τιμή της στο σάνυ γκρις δεν είναι φευγάτη μόνο τώρα δυο βδομάδες με το χαμό στην Ουκραΐνα, ναι;
Δυστυχως οι χειρισμοί των άριστων σε κάθε θέμα που πλήτει την αξιοπρέπεια της καθημερινότητας μας, ήταν με γνώμονα το κέρδος λίγων.
Φοβάμαι για όσα έπονται.

Spar1991
09/03/2022, 12:49
Μαζί σου στο πνεύμα ντόκτορ αλλά δε μπορεί να θεωρούμε τη μπιτζίνα καταναλωτική μαλακίτσα.
Και η φάση με την τιμή της στο σάνυ γκρις δεν είναι φευγάτη μόνο τώρα δυο βδομάδες με το χαμό στην Ουκραΐνα, ναι;
Δυστυχως οι χειρισμοί των άριστων σε κάθε θέμα που πλήτει την αξιοπρέπεια της καθημερινότητας μας, ήταν με γνώμονα το κέρδος λίγων.
Φοβάμαι για όσα έπονται.

Εδω βγηκε ο πορτοσαλτε και ειπε δημοσια οτι βενζινη βαζει η ελιτ και οχι ο μικρομεσαιος που παιρνει 700 ευρω τον μηνα...Οι ανθρωποι λεει που ανηκουν στην χαμηλη ταξη πανε με τα μεσα... Γελανε τα τσιμεντα

Nostradamus
09/03/2022, 12:50
Οτι τηλέφωνα έχω κάνει αυτές τις μέρες, για συγκεκριμένο scooter από Ταϊβάν στα 300cc όλοι οι έμποροι μιλάνε για έλλειψη και για νέες τιμές αρκετά υψηλότερα από πριν μόλις παραλάβουν και πάλι.
Όλοι λένε ότι δεν προλαβαίνουν να διώχνουν δίκυκλα (μικρά και σκούτερ). Τώρα σε τι βαθμό αυτό είναι αλήθεια η όχι, μένει να φανεί.

atom_smasher
09/03/2022, 12:55
Εδω βγηκε ο πορτοσαλτε και ειπε δημοσια οτι βενζινη βαζει η ελιτ και οχι ο μικρομεσαιος που παιρνει 700 ευρω τον μηνα...Οι ανθρωποι λεει που ανηκουν στην χαμηλη ταξη πανε με τα μεσα... Γελανε τα τσιμεντα

500 δεν είπε ο οχετός που έχει για στόμα;

Spar1991
09/03/2022, 13:10
500 δεν είπε ο οχετός που έχει για στόμα;

Χαχαχα ναι ακομα χειροτερα εχεις δικιο! Λες και οποιος παιρνει βασικο μισθο δεν εχει στον ηλιο μοιρα και δεν κινει ουτε παπακι

Spar1991
09/03/2022, 13:13
Οτι τηλέφωνα έχω κάνει αυτές τις μέρες, για συγκεκριμένο scooter από Ταϊβάν στα 300cc όλοι οι έμποροι μιλάνε για έλλειψη και για νέες τιμές αρκετά υψηλότερα από πριν μόλις παραλάβουν και πάλι.
Όλοι λένε ότι δεν προλαβαίνουν να διώχνουν δίκυκλα (μικρά και σκούτερ). Τώρα σε τι βαθμό αυτό είναι αλήθεια η όχι, μένει να φανεί.

Φιλος μου παρηγγειλε το cruisym 300 και θα παραλαβει απριλιο..Για καποιο λογο δεν στελνουν πολλα μηχανακια στην χωρα μας και οσα ερθουν τα μοιραζονται οι αντιπροσωπιες σαν να υπαρχει ελλειψη ενα πραμα δεν εχω καταλαβει...αλλα και οσα ερχονται ειναι υπερτιμημενα για καποιο λογο..ισως λογο ζητησης.. Το xciting s400 που χα περυσι το πηρα 6200 καινουργιο και τωρα εχει 7100... Μεγαλη αυξηση

Panos76
09/03/2022, 13:23
Εδώ και ένα χρόνο+ υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε ημιαγωγούς (για ECU και ABS).

Λόγω του covid υπήρξε έκρηξη σε ζήτηση τους τελευταίους 12 μήνες για laptop και tablets που χρησιμοποιούν ημιαγωγούς οπότε ένα μεγάλο μέρος απορροφήθηκε από εκεί.

Βάζουμε τώρα στην εξίσωση και το κόστος της ενέργειας που θα αυξηθεί - άγνωστο πόσο και για πόσο, οπότε τα βλέπω τα πράγματα δύσκολα το επόμενο διάστημα.




Ορίστε μας προετοιμάζει ο πορτοσαλτα να μετακινούμαστε με τα πόδια.. :moutza:

o_gavros
09/03/2022, 14:01
Εδω βγηκε ο πορτοσαλτε και ειπε δημοσια οτι βενζινη βαζει η ελιτ και οχι ο μικρομεσαιος που παιρνει 700 ευρω τον μηνα...Οι ανθρωποι λεει που ανηκουν στην χαμηλη ταξη πανε με τα μεσα... Γελανε τα τσιμεντα

Κανε τη χάρη στον εαυτό σου και αποκόψου απο τετοιους βόθρους.
Υπο άλλες συνθήκες το συγκεκριμένο απόβλητο, θα κρυβόταν στο σκοτάδι που αρμόζει στο σινάφι του.

Εγω άλλο δεν καταλαβαίνω.
Πως μείναμε τόσο αγκυστρωμένοι ενεργειακά στους Ρώσσους;
Στην ερημο με τα τουρμπάνια γιατι σφαζόνται παλουκάρια τόσες δεκαετίες;
Πέρα σακείθε στην Κασπία, λαντ οφ φάηρ και λάντ οφ φάηρ δεν μας πρήζαν τα μέζεα;
Μέχρι και οι Αμερικάνοι, το αλλάξαν το ποίημα και τωρα το πάνε λάου λάου και ελα ρε μαλακα ρε μπρο Νίκολας, νερό κι αλατι και σόρρυ αν σας παίξαμε μαλακια 70 χρόνια τωρα.
Εμείς οι φωστήρες της γηραιάς Ηπείρου πως ψωλοβροντήξαμε τόσο που τα τερτίπια ενός δικτατορίσκου μας διαλύουν κανονικά;

borgiriadis1
09/03/2022, 15:07
Το οτι όλοι οι ηγέτες της Ευρώπης και γενικώς αποδείχτηκαν κατώτεροι των περιστάσεων το συζητάμε και στον καφενέ.

Επί του θέματος η αύξηση των τιμών δεν αφορά μόνο τα οχήματα αλλά όλα τα προϊόντα και οι μεταβλητές είναι πάρα πολλές και όχι μόνο ο πόλεμος (βλέπε covid, προσπάθειες για πράσινη ενέργεια κλπ). Το ότι η αύξηση της βενζίνης θα οδηγήσει σε αύξηση των τιμών λόγω της μεγάλης ζήτησης δεν είναι παράλογο βέβαια αλλά σαν σκέψη είναι αρκετά μπακαλίστικη. Ειδικά οι τιμές των καινούριων αυξάνονται από εκατοντάδες παραμέτρους και αυξήσεις και η προσφορά και η ζήτηση είναι μόνο μια εξ αυτών.

Από την άλλη η αγορά καινούριων και μτχ οχημάτων είναι ήδη πολύ πεσμένη επειδή οι περισσότεροι από εμάς δεν είμαστε σε καλή οικονομική κατάσταση. Αλλά η αύξηση της βενζίνης θα περιορίσει της ανάγκες μας σε βενζίνη στο ελάχιστο δυνατό πολύ περισσότερο από το οτι θα δημιουργήσει μια ανάγκη αγοράς οικονομικότερου οχήματος.

basilis_k6
09/03/2022, 15:22
Το οτι όλοι οι ηγέτες της Ευρώπης και γενικώς αποδείχτηκαν κατώτεροι των περιστάσεων το συζητάμε και στον καφενέ.

Επί του θέματος η αύξηση των τιμών δεν αφορά μόνο τα οχήματα αλλά όλα τα προϊόντα και οι μεταβλητές είναι πάρα πολλές και όχι μόνο ο πόλεμος (βλέπε covid, προσπάθειες για πράσινη ενέργεια κλπ). Το ότι η αύξηση της βενζίνης θα οδηγήσει σε αύξηση των τιμών λόγω της μεγάλης ζήτησης δεν είναι παράλογο βέβαια αλλά σαν σκέψη είναι αρκετά μπακαλίστικη. Ειδικά οι τιμές των καινούριων αυξάνονται από εκατοντάδες παραμέτρους και αυξήσεις και η προσφορά και η ζήτηση είναι μόνο μια εξ αυτών.

Από την άλλη η αγορά καινούριων και μτχ οχημάτων είναι ήδη πολύ πεσμένη επειδή οι περισσότεροι από εμάς δεν είμαστε σε καλή οικονομική κατάσταση. Αλλά η αύξηση της βενζίνης θα περιορίσει της ανάγκες μας σε βενζίνη στο ελάχιστο δυνατό πολύ περισσότερο από το οτι θα δημιουργήσει μια ανάγκη αγοράς οικονομικότερου οχήματος.

δεν εχει ηγέτες η ευρώπη, τυπικούς διαχειριστές εχει. σαν το κκε ενα πράγμα, δεν υπαρχει προεδρος αλλα γραμματέας. ε... η ευρώπη εχει 3-4 τέτοιους.

δυστυχως εμεις με τις μοτο θα φάμε γερη ηττα γιατι ηλεκτρικες δεν υπαρχουν και δεν φαινετε να τσουλαει το πραγμα. ο πρωτος που θα βάλει υγραέριο σε μηχανάκι θα πλουτισει. ακομη και με 60χλμ αυτονομία εγω θα το έβαζα.

o_gavros
09/03/2022, 15:26
@ντιμου μποργκιρ
ρε φιλε τι λες;;;
σε ποιο συννεφάκι η ανάγκη για καύσιμο (δεν μετράω τα υπο/παρα-προϊόντα πετρελαίου ή/και αλλες χρήσεις αυτου, για χάρη οικονομίας της συζήτησης) δεν στρέφει τον κόσμο σε αναζήτηση οικονομικότερου μέσου μεταφοράς;
και ειδικά στην Ελλάδα των αστείων ΜΜΜ.

doctoras
09/03/2022, 15:51
κάτσε να δεις, θα επανανενεργοποιηθούν λέει, εργοστάσια λιγνίτη στην ενωμένη εουρώπα...ο άριστος αν πιεστεί σθεναρά μπορέι και να τα ενεργοποιήσει (τελευταίος) :D

telegonos
09/03/2022, 16:33
σε ποιο συννεφάκι η ανάγκη για καύσιμο (δεν μετράω τα υπο/παρα-προϊόντα πετρελαίου ή/και αλλες χρήσεις αυτου, για χάρη οικονομίας της συζήτησης) δεν στρέφει τον κόσμο σε αναζήτηση οικονομικότερου μέσου μεταφοράς;
και ειδικά στην Ελλάδα των αστείων ΜΜΜ.

Στο συννεφάκι των ανθρώπων που δεν έχουν λεφτά να πάρουν άλλο όχημα και αναγκαστικά πρέπει να πορευτούν με αυτό που κουτσά-στραβά έχουν.

''Αστεία ΜΜΜ'', είναι το σύστημα Μετρό+Προαστιακού της Αττικής που εξυπηρετεί εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους κάθε μέρα;

basilis_k6
09/03/2022, 16:36
κάτσε να δεις, θα επανανενεργοποιηθούν λέει, εργοστάσια λιγνίτη στην ενωμένη εουρώπα...ο άριστος αν πιεστεί σθεναρά μπορέι και να τα ενεργοποιήσει (τελευταίος) :D

εγινε ηδη και στην ελλαδα απλα δεν το λενε στα μμε για τους γνωστους λογους.

o_gavros
09/03/2022, 17:23
Στο συννεφάκι των ανθρώπων που δεν έχουν λεφτά να πάρουν άλλο όχημα και αναγκαστικά πρέπει να πορευτούν με αυτό που κουτσά-στραβά έχουν.

''Αστεία ΜΜΜ'', είναι το σύστημα Μετρό+Προαστιακού της Αττικής που εξυπηρετεί εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους κάθε μέρα;

Είναι τόση η δίψα σου να κοντραρεις που θα γράψεις οτιδήποτε;
Απαντάς στο αντίθετο του νοήματος, των γραφομενων μου.
Δεν έχω καμία όρεξη να το κάνουμε κοκορομαχια.
ΜΜΜ δεν λογίζονται μόνο το μετρό κι ο Προαστιακός, που άμα δεις τι σαρδελοποιηση παίζει κι εκεί,ίσως αλλάξεις άποψη.
Επειδή χαζος δεν είσαι, δεν μπορεί να μην ξέρεις τι συμβαίνει με τα λεωφορεία.
Και δεν μιλάω μόνο για το μπαχαλο των τελευταίων δύο χρόνων με τον κορωνοϊο.

Spar1991
09/03/2022, 17:44
Είναι τόση η δίψα σου να κοντραρεις που θα γράψεις οτιδήποτε;
Απαντάς στο αντίθετο του νοήματος, των γραφομενων μου.
Δεν έχω καμία όρεξη να το κάνουμε κοκορομαχια.
ΜΜΜ δεν λογίζονται μόνο το μετρό κι ο Προαστιακός, που άμα δεις τι σαρδελοποιηση παίζει κι εκεί,ίσως αλλάξεις άποψη.
Επειδή χαζος δεν είσαι, δεν μπορεί να μην ξέρεις τι συμβαίνει με τα λεωφορεία.
Και δεν μιλάω μόνο για το μπαχαλο των τελευταίων δύο χρόνων με τον κορωνοϊο.

Ενημερωτικα η κοπελα μου παρηγγειλε το σκουτερακι γιατι δεν αντεχει αλλο την σαρδελοποιηση στα ΜΜΜ και την βρωμα του καθενος ..Ολοι ξερουμε ποσο μυριζει το δερμα των σκουροχρωμων ανθρωπων καλοκαιρινους κυριως μηνες ιδιαιτερα απο ινδια χωρις να θελω να γινω ρατσιστης. Το μονο καλο ειναι το μετρο αλλα κανεις δεν παει στην δουλεια μονο με μετρο.. παιρνεις σιγουρα και λεωφορεια στα οποια υπαρχουν πολλοι κινδινοι ειδικα αν εισαι γυναικα..
Εγω βλεπω να μειωνεται η κινηση να και ενα καλο λογω οτι πολλοι θα στραφουν σε οικονομικοτερα μεσα.. Πολλοι νεοι ισως παρουν και πατινια xiaomi σε συνδυασμο με μετρο.. Επισης νεα οχηματα θα εξατλουνται γρηγορα στην αγορα και πολλοι που δεν θα μπορουν να περιμενουν να παραλαβουν 5 μηνες μετα θα ψαχνουν για μεταχειρισμενο.

borgiriadis1
09/03/2022, 17:44
Πάντως πάνω σ' αυτό που λέει ο telegonos αναφέρομαι κι εγώ. Δεν ζω σε κανένα σύννεφο αλλά η σπατάλη κάποιου ποσού για οικονομικότερο όχημα για κάποιους είναι πολυτέλεια (έστω και 500€ για παπί).
Δεν θα αγοράσω 1000αρι αυτοκίνητο γτ δεν έχω χρήματα. Αλλά δεν θα χρησιμοποιήσω ούτε το 1400cc αλλά θα προτιμήσω να πάω στη δουλειά με το λεωφορείο ή εναλλάξ με κάποιον άλλο συνάδερφο.
Αν νομίζεις ότι αυτά που λέω είναι εκτός πραγματικότητας τότε ναι ζω στο συννεφάκι μου.

afasias
09/03/2022, 17:53
Ενημερωτικα η κοπελα μου παρηγγειλε το σκουτερακι γιατι δεν αντεχει αλλο την σαρδελοποιηση στα ΜΜΜ και την βρωμα του καθενος ..Ολοι ξερουμε ποσο μυριζει το δερμα των σκουροχρωμων ανθρωπων καλοκαιρινους κυριως μηνες ιδιαιτερα απο ινδια χωρις να θελω να γινω ρατσιστης. Το μονο καλο ειναι το μετρο αλλα κανεις δεν παει στην δουλεια μονο με μετρο.. παιρνεις σιγουρα και λεωφορεια στα οποια υπαρχουν πολλοι κινδινοι ειδικα αν εισαι γυναικα..
Εγω βλεπω να μειωνεται η κινηση να και ενα καλο λογω οτι πολλοι θα στραφουν σε οικονομικοτερα μεσα.. Πολλοι νεοι ισως παρουν και πατινια xiaomi σε συνδυασμο με μετρο.. Επισης νεα οχηματα θα εξατλουνται γρηγορα στην αγορα και πολλοι που δεν θα μπορουν να περιμενουν να παραλαβουν 5 μηνες μετα θα ψαχνουν για μεταχειρισμενο.

Εμένα με ενοχλούν οι άπλυτοι ανοιχτόχρωμοι άνθρωποι που μυρίζουν στα μμμ, όχι το δέρμα των σκουρόχρωμων που μυρίζει.Έλεος ρε σεις.

karellen
09/03/2022, 18:03
Ενημερωτικα η κοπελα μου παρηγγειλε το σκουτερακι γιατι δεν αντεχει αλλο την σαρδελοποιηση στα ΜΜΜ και την βρωμα του καθενος ..Ολοι ξερουμε ποσο μυριζει το δερμα των σκουροχρωμων ανθρωπων καλοκαιρινους κυριως μηνες ιδιαιτερα απο ινδια χωρις να θελω να γινω ρατσιστης.

Δεν έχεις δίκιο.
Το δέρμα των σκουρόχρωμων ανθρώπων γίνεται άριστο σαπούνι.Και αρωματικό.

Χωρίς να θέλω να γίνω ρατσιστής.

toyar
09/03/2022, 18:14
το 1992 στα 21 μου πηρα παπι για να μετακινουμαι
η βενζινη ηταν απειρως φθηνοτερη και δεν με ενοχλουσε η μυρωδια λευκων μαυρων και κιτρινων αλλα το χασιμο χρονου στα μμμ
απο τοτε εχω μπει σε μμμ ελαχιστες φορες και σε ταξι καμμια
δεν παιρνω ποτε αμαξι οταν ειμαι μονος και δεν εχω χρειαστει ποτε μηχανη πανω απο 250cc
τωρα αν καποιος δεν θελει να κρυωνει ζεσταινεται βρωμιζει κινδυνευει ας πληρωνει αυτοκινητο κι ας περναει τη μιση μερα σταματημενος......κατι παιρνεις κατι δινεις
εναλλακτικα υπαρχει και η επαρχια
θελω να πω οτι λυσεις υπαρχουν αρκει να μην ειμαστε πολυ χαιδοκωληδες

katsar
09/03/2022, 18:31
Μετρό υπάρχει σε μία πόλη της Ελλάδας μόνο.
Από εκεί και πέρα η γυναίκα μου π.χ κάνει 3 φορές την εβδομάδα διαδρομή 35+35 χιλιομέτρων για να πάει στο γραφείο της στο χωριό.
Το λεωφορείο του ΚΤΕΛ κάνει κυριολεκτικά μία ώρα+ με τα διάφορα μπες-βγες σε άλλα χωριά.
Οπότε ναι, τα ΜΜΜ στην Ελλάδα είναι αστεία ,για να μην πω για τον π@@τσο εντελώς.Να,το είπα.

o_gavros
09/03/2022, 19:08
Ενημερωτικα η κοπελα μου παρηγγειλε το σκουτερακι γιατι δεν αντεχει αλλο την σαρδελοποιηση στα ΜΜΜ και την βρωμα του καθενος ..Ολοι ξερουμε ποσο μυριζει το δερμα των σκουροχρωμων ανθρωπων καλοκαιρινους κυριως μηνες ιδιαιτερα απο ινδια χωρις να θελω να γινω ρατσιστης. Το μονο καλο ειναι το μετρο αλλα κανεις δεν παει στην δουλεια μονο με μετρο.. παιρνεις σιγουρα και λεωφορεια στα οποια υπαρχουν πολλοι κινδινοι ειδικα αν εισαι γυναικα..
Εγω βλεπω να μειωνεται η κινηση να και ενα καλο λογω οτι πολλοι θα στραφουν σε οικονομικοτερα μεσα.. Πολλοι νεοι ισως παρουν και πατινια xiaomi σε συνδυασμο με μετρο.. Επισης νεα οχηματα θα εξατλουνται γρηγορα στην αγορα και πολλοι που δεν θα μπορουν να περιμενουν να παραλαβουν 5 μηνες μετα θα ψαχνουν για μεταχειρισμενο.
Κάποτε στη Γερμανία, λέγανε την ίδια μαλακια που με περισσή αφέλεια γράφεις τωρα...χωρίς να είσαι ρατσιστής...:rolleyes:
Die Griechen die riechen, σε ελεύθερη μετάφραση οι Έλληνες που βρωμάνε. Ψάξου λίγο γιατί είναι κρίμα νέο παιδί να έχεις τόσο μισαλλοδοξία μέσα σου.
Εχεις μια κίτρινη ως προειδοποίηση για τον παραπάνω εμετό. Να ξέρεις ότι μόνο και μόνο επειδή είσαι νέος εδώ, σου δείχνεται αυτή η επιείκεια. Δεν υπάρχει καμία ανοχή σε αυτά.


Πάντως πάνω σ' αυτό που λέει ο telegonos αναφέρομαι κι εγώ. Δεν ζω σε κανένα σύννεφο αλλά η σπατάλη κάποιου ποσού για οικονομικότερο όχημα για κάποιους είναι πολυτέλεια (έστω και 500€ για παπί).
Δεν θα αγοράσω 1000αρι αυτοκίνητο γτ δεν έχω χρήματα. Αλλά δεν θα χρησιμοποιήσω ούτε το 1400cc αλλά θα προτιμήσω να πάω στη δουλειά με το λεωφορείο ή εναλλάξ με κάποιον άλλο συνάδερφο.
Αν νομίζεις ότι αυτά που λέω είναι εκτός πραγματικότητας τότε ναι ζω στο συννεφάκι μου.
Ρε φίλε, βγάλε την απάντηση του άλλου που μπήκε να τσιγκλησει. Εγώ αυτό που σου απάντησα ήταν ότι σαφώς επιρεαζεται η ανάγκη μας για μετακίνηση από την τιμή του καυσίμου. Προφανώς σε μια κοινωνία που οι πολλοί φτωχοποιουνται σφοδρά και ραγδαία, δε θα μπορεί ο φτωχός να διαθέσει κανένα ποσό για όχημα,πόσο μάλλον για καύσιμο.
Αυτό συνέβαινε τη δεκαετία του 50 και του 60. "Κούρσα" είχαν μόνο "αι αριστοκραται".
Δεν λεω κάτι πολύπλοκο.γυρισαμε πενηντα και εξήντα χρόνια πίσω.
Μια ωρίτσα κάτσε σε μια στάση και παρατήρησε τι συμβαίνει με τα λεωφορεία. Το πώς αναγκαζεται κόσμος να ζει τριτοκοσμικές συνθήκες για την καθημερινή μεταφορά του.
Και επίσης μην ξεχνάμε ότι προβλήματα δεν έχουμε μόνο στην Αττική. Και παραεξω οι πολίτες τα πελέ τους παίρνουν.

Spar1991
09/03/2022, 19:14
Εμένα με ενοχλούν οι άπλυτοι ανοιχτόχρωμοι άνθρωποι που μυρίζουν στα μμμ, όχι το δέρμα των σκουρόχρωμων που μυρίζει.Έλεος ρε σεις.

Δεν το ειπα ρατσιστικα.

o_gavros
09/03/2022, 19:18
Ας προχωρήσουμε απο αυτό και ας επιστρέψουμε στο θέμα.
Δόθηκαν οι απαραίτητες συστάσεις, δεν χρειάζεται να δωθεί συνέχεια.

Spar1991
09/03/2022, 19:21
Ας προχωρήσουμε απο αυτό και ας επιστρέψουμε στο θέμα.
Δόθηκαν οι απαραίτητες συστάσεις, δεν χρειάζεται να δωθεί συνέχεια.

Ναι συμφωνω και ζητω συγγνωμη διοτι δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν. Αν θελετε διαγραψτε τα μηνυματα αυτα η και ολοκληρο το θεμα η και εμενα απο το φορουμ.

Spar1991
09/03/2022, 20:00
Πάντως πάνω σ' αυτό που λέει ο telegonos αναφέρομαι κι εγώ. Δεν ζω σε κανένα σύννεφο αλλά η σπατάλη κάποιου ποσού για οικονομικότερο όχημα για κάποιους είναι πολυτέλεια (έστω και 500€ για παπί).
Δεν θα αγοράσω 1000αρι αυτοκίνητο γτ δεν έχω χρήματα. Αλλά δεν θα χρησιμοποιήσω ούτε το 1400cc αλλά θα προτιμήσω να πάω στη δουλειά με το λεωφορείο ή εναλλάξ με κάποιον άλλο συνάδερφο.
Αν νομίζεις ότι αυτά που λέω είναι εκτός πραγματικότητας τότε ναι ζω στο συννεφάκι μου.

Οι περισσοτεροι μπορουν να δαπανησουν χρηματα για ενα παπι των 1000 ευρω θεωρω( δεν λεω ολοι γιατι δεν μπορουν ολοι)..Οι περισσοτεροι της χαμηλης ταξης πιστευω μπορουν σε μερικους μηνες να το καταφερουν.
Για παραδειγμα ο πατερας μου τον θυμαμαι μια ζωη παρολο που χαμε αμαξι να πηγαινει στην δουλεια του η στο σουπερμαρκετ η στην λαικη η οπουδηποτε με το παπι ακομα και εποχες που ηταν καλες και δεν ειχαμε θεμα..θεωρω οτι οι περισσοτεροι ανδρες τουςλαχιστον μετακινουνται με μηχανες η μηχανακια ενω οι γυναικες περισσοτερο με αμαξια απο τους ανδρες.
Και εγω εχω μηχανη αλλα δεν βολευει αν ειχα την δουλεια μου μακρυα.. ειμαι πολυ κοντα ομως (5 λεπτα). Αν δεν ημουν θα χα παρει ενα 125 κυβικα να μετακινουμαι.. Απο το να μπω σε λεωφορεια προτιμω να κανω ακομα και δευτερη δουλεια για ενα διαστημα ισα ισα για να αγοραζα ενα παπακι.

stefanos
09/03/2022, 20:00
Εκτός από το ΝΑΤΟ η χώρα μας έχει υιοθετήσει όλο το πακέτο δυτικού τρόπου ζωής οπότε θα ζούμε με τα ΙΧ
σαν αρχοντοχωριάτες που είμαστε γιατί έτσι μάθαμε και αυτό ζητάμε.
Από εκεί και πέρα επί του θέματος τα ηλεκτρικά με το κόστος της επένδυσης που χρειάζεται δεν νομίζω να παίζουν στη χώρα μας
προς το παρόν, οπότε ο πιο έξυπνος τρόπος μεταφοράς παραμένει το δίκυκλο.
Το θέμα διαθεσιμότητας των προϊόντων είναι γενικότερο και υπάρχουν ελλείψεις σε πολλά είδη οι παραδώσεις καθυστερούν μήνες κλπ
δεν είναι θέμα μόνο στα μηχανάκια είναι γενικότερο και δεν νομίζω να φταίνε οι ελλείψεις σε ημιαγωγούς.
Πρόσφατα έβαλα παραγγελία σε γερμανικό εργοστάσιο για ανταλλακτικά και ένα απλό καλώδιο made in china για ένα σένσορα ,μου έδωσε χρόνο παράδοσης 21 εβδομάδες...:facepalm:

motojojo
09/03/2022, 21:07
Μετά το τσαμπουκά της ρωσίας που έδειξε πόσο κακή και επιζήμια θα ήταν μια ενεργειακή εξάρτηση από αυτήν λόγω φτηνού αερίου, όλες οι πίπες περι περιβαλλοντικής ευαισθησίας και ουδέτερου περιβαλλοντικού αποτυπώματος κλπ κλπ...... πάνε περίπατο. Η μετάβαση στον ηλεκτρισμό παίρνει παράταση, η βενζίνη θα συνεχίσει να πωλείται κανονικά και τα ηλεκτρικά θα παψουν να προωθούνται πλέον τόσο πολύ.




Και αυτό είναι το μόνο θετικό της όλης ιστοριας.

alexis72
09/03/2022, 21:07
κοντινος ΒΛΑΚΑΣ φιλος ,αυτος και η γυναικα του εργαζονται και οι 2 σε ιδιωτικη τραπεζα σε μεγαλη επαρχιακη πολη ....(νομιζοντας οτι εχουν μονιμοτητα...)
εχουν 1 nissan note για μετακινηση εκδρομες ταξιδια ψωνια κλπ ...
παρηγγειλε κ το εκλεισε με προκαταβολες κλπ γυρω στις 20 ιανουαριου 2022 ενα toyota yaris cross στα 20.000 ευρω περιπου ...
χωρις να το εχει οδηγησει - χωρις να εχει μπει μεσα εστω σε εκθεση να το δει απο κοντα να αγγιξει το τιμονι τα πλαστικα του να δει αν τον βολευει η θεση οδηγησης ,αν χωρανε πισω ανετα τα 2 μικρα παιδια που εχει -αν εχει μικρο η μετριο η μεγαλο χωρο το πορτμπαγκαζ κλπ κλπ ....
το ΤΡΑΓΙΚΟΤΕΡΟ και ΗΛΙΘΙΟΤΕΡΟ για μενα ειναι οτι θα ερθει στα χερια του κ στην κατοχη του ...
τον ΜΑΙΟ 2023 χωρις να ειναι και ΣΙΓΟΥΡΗ αυτη η ημερομηνια του ειπαν ,ναι σωστα διαβασατε μαιο 2023 (λογω ελλειψης ημιαγωγων του ειπαν ....) ποσοι αλλοι βλακες σαν κ αυτον υπαρχουν γυρω μας ...και δεν ειναι κανας λεφτας με ενοικιο μενει χωρις δικο του σπιτι σε αλλο εστω μερος της ελλαδας ....
οσον αφορα την τεραστια αυξηση της βενζινης ...λυπαμαι αυτους που εχουν διχρονο μηχανακι .... ειχα στο παρελθον dt200 - dtr250 - και kmx200 ...και τα εχω περασει κ τα ξερω πως επιναν την βενζινη + το λαδι μιξης ....

borgiriadis1
09/03/2022, 21:10
Ρε φίλε, βγάλε την απάντηση του άλλου που μπήκε να τσιγκλησει. Εγώ αυτό που σου απάντησα ήταν ότι σαφώς επιρεαζεται η ανάγκη μας για μετακίνηση από την τιμή του καυσίμου. Προφανώς σε μια κοινωνία που οι πολλοί φτωχοποιουνται σφοδρά και ραγδαία, δε θα μπορεί ο φτωχός να διαθέσει κανένα ποσό για όχημα,πόσο μάλλον για καύσιμο.
Αυτό συνέβαινε τη δεκαετία του 50 και του 60. "Κούρσα" είχαν μόνο "αι αριστοκραται".
Δεν λεω κάτι πολύπλοκο.γυρισαμε πενηντα και εξήντα χρόνια πίσω.
Μια ωρίτσα κάτσε σε μια στάση και παρατήρησε τι συμβαίνει με τα λεωφορεία. Το πώς αναγκαζεται κόσμος να ζει τριτοκοσμικές συνθήκες για την καθημερινή μεταφορά του.
Και επίσης μην ξεχνάμε ότι προβλήματα δεν έχουμε μόνο στην Αττική. Και παραεξω οι πολίτες τα πελέ τους παίρνουν.

Άρα καταλαβαινομαστε και λέμε περίπου το ίδιο. Η τιμή του καυσίμου δημιουργεί την ανάγκη οικονομικότερης μετακίνησης. Ο τρόπος που ξοδευει ο καθενας λιγότερο καύσιμο είναι λογικό ότι δεν πρέπει απαραίτητα να είναι ίδιος. Αυτό γράφω και στο πρώτο μου ποστ.
Η αγορά όμως κάποιου μέσου για οικονομικότερη μετακίνηση δεν συνιστά ανάγκη διαβίωσης, πόσο μάλλον αυτό να επηρεάσει σε τετοιο βαθμό την τιμή του προιοντος σε μια οικονομία σαν της Ελλάδας. Και ιδιαίτερα στους καιρούς που ζούμε.

AUFGEBRACHT
09/03/2022, 21:42
κοντινος ΒΛΑΚΑΣ φιλος ,αυτος και η γυναικα του εργαζονται και οι 2 σε ιδιωτικη τραπεζα σε μεγαλη επαρχιακη πολη ....(νομιζοντας οτι εχουν μονιμοτητα...)
εχουν 1 nissan note για μετακινηση εκδρομες ταξιδια ψωνια κλπ ...
παρηγγειλε κ το εκλεισε με προκαταβολες κλπ γυρω στις 20 ιανουαριου 2022 ενα toyota yaris cross στα 20.000 ευρω περιπου ...
χωρις να το εχει οδηγησει - χωρις να εχει μπει μεσα εστω σε εκθεση να το δει απο κοντα να αγγιξει το τιμονι τα πλαστικα του να δει αν τον βολευει η θεση οδηγησης ,αν χωρανε πισω ανετα τα 2 μικρα παιδια που εχει -αν εχει μικρο η μετριο η μεγαλο χωρο το πορτμπαγκαζ κλπ κλπ ....
το ΤΡΑΓΙΚΟΤΕΡΟ και ΗΛΙΘΙΟΤΕΡΟ για μενα ειναι οτι θα ερθει στα χερια του κ στην κατοχη του ...
τον ΜΑΙΟ 2023 χωρις να ειναι και ΣΙΓΟΥΡΗ αυτη η ημερομηνια του ειπαν ,ναι σωστα διαβασατε μαιο 2023 (λογω ελλειψης ημιαγωγων του ειπαν ....) ποσοι αλλοι βλακες σαν κ αυτον υπαρχουν γυρω μας ...και δεν ειναι κανας λεφτας με ενοικιο μενει χωρις δικο του σπιτι σε αλλο εστω μερος της ελλαδας ....

Καταρχάς (spam on) όλες οι τράπεζες στην Ελλάδα ιδιωτικές είναι (spam off) εδώ και χρόνια. Ο τραπεζικός και η συμβία θα καθαρίζουν μαζί minimum €2.500 το μήνα, και 1-2 φορές το χρόνο θα παίρνουν και τα bonus από τις πωλήσεις, οπότε αναλογικά με άλλες κατηγορίες εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα, είναι "πιο πλούσιοι". Αν ανήκουν στους ελάχιστους αφελείς τραπεζοϋπαλλήλους που νομίζουν ότι έχουν -όπως πολύ σωστά είπες- μονιμότητα, θα το διαπιστώσουν με τον πιο άσχημο τρόπο σε λίγο καιρό, όταν σε κάθε επαρχιακή πόλη θα 'ναι 1-2 υποκαταστήματα, με 5-6 άτομα στελεχωμένα το καθένα.

Λογικά την παραγγελία του Cross την είχαν κάνει προ Βλαδίμηρου να φανταστώ...

dimitris23
09/03/2022, 22:09
Σορυ κιόλας με δύο μισθούς τραπεζικών υπαλλήλων το να αγοράσουν ένα αμαξι 20000 δεν είναι υπερβολή. Δεν ξέρω αν έχεις κοιτάξει τις τιμές της αγοράς αλλά ίσως είναι και από τα φθηνά πλέον όταν ξεκινούν από 15κ και εντελώς γυμνά από εξοπλισμό. Δηλαδή κάποιος που παίρνει λίγο πάνω από βασικό μισθό με τη λογική σου δεν δικαιούται να πάρει όχι αυτοκίνητο αλλά ούτε παπί.

dorso
10/03/2022, 00:06
Ο άνθρωπος είπε χιλιαδυο πράγματα κ εσείς σταθήκατε στον αν μπορεί με το μισθό να αγοράσει αυτοκίνητο.. Προσωπικά ούτε εμένα μου ακούγεται λογικά να παραγγείλω αυτοκίνητο κ να έρθει σε 1,5 χρόνο με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας εδώ κ χρόνια, ούτε θα έπαιρνα κάτι χωρίς να το έχω οδηγήσει,σε 1,5 μπορεί να έχει βγει κ καινούργιο μοντέλο,σε 1,5 χρόνο μπορεί να έχουν έρθει τα πάνω κάτω.. Ναι αν καθάριζα 5000€ ευρώ θα το έκανα κ πάλι με σκέψη, όταν μένω σε ενοίκιο κ έχω δύο παιδιά κ 3000€ εισόδημα κ με την όλη κατάσταση που επικρατεί τα τελευταία χρόνια για κανένα λόγω,αυτές οι συμπεριφορές θυμίζουν εποχές ΠΑΣΟΚ που χρεωνοντουσαν όλοι δίχως αύριο κ τους γύρισε μπούμερανγκ..

dimitris23
10/03/2022, 00:29
Δυστυχώς όλα τα αυτοκίνητα έχουν φτάσει να τα περιμένεις τουλάχιστον ένα χρόνο πλέον με την πανδημία και το πόλεμο στην Ουκρανία. Ούτε εγώ θα αγόραζα χωρίς να το δω από κοντά και να το οδηγήσω. Αλλά είναι λίγο τραβηγμένο να λες τον άλλον ηλιθιο και βλακα. Δεν πήρε και κάνα Πόρσε ο τύπος. Ένα μικρό suv πόλης πήρε. Και με τις τιμές των μεταχειρισμενων αν έχεις τη δυνατότητα αξίζει να πας σε καινούριο.

toyar
10/03/2022, 06:23
η μειωση της παραγωγης αυξανει τις τιμες και τους χρονους παραδοσης
δεν ειναι καταλληλη εποχη να αγορασει κανεις ουτε καινουριο ουτε μεταχειρισμενο εκτος αν εχει απολυτη αναγκη

tzimidis
10/03/2022, 06:48
κοντινος ΒΛΑΚΑΣ φιλος ....

Καλά είσαι.
Δικός μου κοντινός βλακας γνωστός απολύθηκε και έχωσε όλη την αποζημίωση για να πάρει καινούργιο Golf.
Η δε σύζυγος του, οτνα απολύθηκε κι αυτή και της είπα έλα να σε πάρω για δουλειά στο μαγαζί που έχω 2 κενά, ήθελε πρώτα να ξεκουραστεί λίγο όσο έπεφτε το ταμείο ανεργίας.
Τους έχω χάσει τώρα τελευταία, αναγκάστηκαν να μετακομίσουν γιατί δεν έβγαινε το ένοικο.
Δεν θα σας πω τι ψηφίζουν.

lospsi
10/03/2022, 07:01
Καλά είσαι.
Δικός μου κοντινός βλακας γνωστός απολύθηκε και έχωσε όλη την αποζημίωση για να πάρει καινούργιο Golf.
Η δε σύζυγος του, οτνα απολύθηκε κι αυτή και της είπα έλα να σε πάρω για δουλειά στο μαγαζί που έχω 2 κενά, ήθελε πρώτα να ξεκουραστεί λίγο όσο έπεφτε το ταμείο ανεργίας.
Τους έχω χάσει τώρα τελευταία, αναγκάστηκαν να μετακομίσουν γιατί δεν έβγαινε το ένοικο.
Δεν θα σας πω τι ψηφίζουν.

Αυτό το απολύομαι και αγοράζω καινούργιο αυτοκίνητο, με ξεπερνάει...

thunder ace
10/03/2022, 07:30
Εμενα παλι το ''αγοραζω''.

karellen
10/03/2022, 08:29
Μ' αρέσει που μερικοί κάνετε κουμάντο στις τσέπες των άλλων. :smokin:

Nostradamus
10/03/2022, 08:43
Μ' αρέσει που μερικοί κάνετε κουμάντο στις τσέπες των άλλων. :smokin:

Θα θέλαμε.. δεν μας αφήνουν όμως.. :lol: :lol:

toyar
10/03/2022, 09:00
Επειδη σε καποια θεματα ειμαι πολυ ευαισθητος....
Δυστυχως εμαθα οτι οι τσεπες των αλλων επηρεαζουν και τη δικη μου
Γιατι οταν οι αλλοι επαιρναν μπουζουκοδανειο κι εγω στεγαστικο....
Μαντεψτε ποιος εμεινε να πληρωνει για καλυψει την τρυπα της τραπεζας

afasias
10/03/2022, 09:30
Επειδη σε καποια θεματα ειμαι πολυ ευαισθητος....
Δυστυχως εμαθα οτι οι τσεπες των αλλων επηρεαζουν και τη δικη μου
Γιατι οταν οι αλλοι επαιρναν μπουζουκοδανειο κι εγω στεγαστικο....
Μαντεψτε ποιος εμεινε να πληρωνει για καλυψει την τρυπα της τραπεζας

Εννοείς ότι πέρα από τη νόμιμη δόση του στεγαστικού σου, υποχρεώθηκες να πληρώνεις παραπάνω δόση ή το μπουζοκοδάνειο του διπλανού;

doctoras
10/03/2022, 09:32
πάντως τα καλορυθμισμένα δίχρονα στην πόλη με νορμάλ χρήση(να μη του πίνεις το αίμα δηλαδή) δε θα κάψει πάνω απο 6 με 6.5 λτ/100χλμ, τα 125ρια ως 5.5λτ/100 χλμ
δηλαδή όσο καταναλώνει ένα μ.ο. >600cc 15ετίας και υπάρχουν πολλά εκεί έξω απο αυτές τις κατηγορίες.

Αν δεν έχεις να βάλεις βενζίνη για την αυτοκίνηση σου, που παει να πει οτι κινείσαι στα όρια φτώχειας τότε ψάχνεσαι για δικαιώματα κοινωνικής πρόνοιας, μηνιαία καρτούλα αστικό και ποδαράκι γυμναστική, το του-του για έκτακτες μόνο περιπτώσεις.
Το "-μα αυτοί μας κλέβουν", το κάνουν με ένα σωρό αντικείμενα στο καθημερινότητα μας, μπορούν να αποδοθούν λαικές απαντήσεις εκεί, όπου, όταν και όσο συχνά πρέπει


η πολιτική, το οικονομικό μοντέλο το γιατί να έχουμε το ανταγωνιστικό "αγορά-ζήτηση" για τα κοινωνικά αγαθά είναι άλλη κουβέντα συνήθως ατέρμονη λόγω ποικιλομορφίας μπερδεμένων συμπερασμάτων

Panos76
10/03/2022, 09:41
Εννοείς ότι πέρα από τη νόμιμη δόση του στεγαστικού σου, υποχρεώθηκες να πληρώνεις παραπάνω δόση ή το μπουζοκοδάνειο του διπλανού;

Τα κόκκινα δάνεια τα επιβαρύνονται μέσω ανακεφαλαιοποίησης οι φορολογούμενοι.

KotsosDR
10/03/2022, 09:47
Επειδη σε καποια θεματα ειμαι πολυ ευαισθητος....
Δυστυχως εμαθα οτι οι τσεπες των αλλων επηρεαζουν και τη δικη μου
Γιατι οταν οι αλλοι επαιρναν μπουζουκοδανειο κι εγω στεγαστικο....
Μαντεψτε ποιος εμεινε να πληρωνει για καλυψει την τρυπα της τραπεζας

Όταν οι άλλοι έπαιρναν στεγαστικά , εγώ έμενα στο ενοικιο .
Μαντέψτε ποιος έμεινε να πληρώνει για καλύψει την τρύπα της τράπεζας :lol:

Panos76
10/03/2022, 09:52
Όταν οι άλλοι έπαιρναν στεγαστικά , εγώ έμενα στο ενοικιο .
Μαντέψτε ποιος έμεινε να πληρώνει για καλύψει την τρύπα της τράπεζας :lol:

Ατέρμονη κουβέντα που όσες φορές την έχω κάνει με φίλους δεν καταλήγει πουθενά καθώς ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την πλευρά του.

Υπάρχουν δάνεια και δάνεια, κόσμος και κόσμος.

(δηλ. ξέρω ζευγάρι που δούλευαν στην ίδια δουλειά και απολύθηκε ο ένας και ο άλλος έμεινε χαριστικά και είχαν πάρει δάνειο 180Κ όταν εγώ με 50% παραπάνω εισόδημα και μικρότερη θεωρητικά εργασιακή επισφάλεια πήρα δάνειο 80Κ, και πολλά πολλά άλλα παραδείγματα που δείχνουν την ανευθυνότητα του κόσμου)

KotsosDR
10/03/2022, 09:56
Ατέρμονη κουβέντα που όσες φορές την έχω κάνει με φίλους δεν καταλήγει πουθενά καθώς ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την πλευρά του.

Υπάρχουν δάνεια και δάνεια, κόσμος και κόσμος.

(δηλ. ξέρω ζευγάρι που δούλευαν στην ίδια δουλειά και απολύθηκε ο ένας και ο άλλος έμεινε χαριστικά και είχαν πάρει δάνειο 180Κ όταν εγώ με 50% παραπάνω εισόδημα και μικρότερη θεωρητικά εργασιακή επισφάλεια πήρα δάνειο 80Κ, και πολλά πολλά άλλα παραδείγματα που δείχνουν την ανευθυνότητα του κόσμου)

Μα για αυτό γελάω , πιστεύω όμως οτι ο κόσμος ωρίμασε στο θέμα δάνεια και οι δυσκολίες (ειδικά οι απρόβλεπτες ) ήταν αρκετές για όλους , καλό είναι να αυτοσαρκαζόμαστε τουλάχιστον

toyar
10/03/2022, 09:58
το στεγαστικο μου το πληρωνω ανελλιπως και αδιαλειπτως με ολους τους νομιμους τοκους και προσαυξησεις και θα εξοφληθει μεχρι τελευταιο ευρω
αν δεν το εκανα θα μου επαιρναν το σπιτι η θα μου εκαναν ρυθμιση
τα καταναλωτικα πιστωτικες κλπ φαγανε τρελα κουρεματα κατι που εγω δυστυχως δεν θα απολαυσω
αν αντι για yaris kai cbf250 ειχα καγιεν και k1200rt με δανεικα κατι θα μου ειχαν χαρισει κι εμενα
οσο για τον απολυμενο που με την αποζημιωση παιρνει golf η νοητικη του ικανοτητα μου θυμιζει αυτον που κοπαναει τη γυναικα του γιατι το φαγητο ηταν κρυο

atom_smasher
10/03/2022, 10:05
Ενημερωτικα η κοπελα μου παρηγγειλε το σκουτερακι γιατι δεν αντεχει αλλο την σαρδελοποιηση στα ΜΜΜ και την βρωμα του καθενος ..Ολοι ξερουμε ποσο μυριζει το δερμα των σκουροχρωμων ανθρωπων καλοκαιρινους κυριως μηνες ιδιαιτερα απο ινδια χωρις να θελω να γινω ρατσιστης. Το μονο καλο ειναι το μετρο αλλα κανεις δεν παει στην δουλεια μονο με μετρο.. παιρνεις σιγουρα και λεωφορεια στα οποια υπαρχουν πολλοι κινδινοι ειδικα αν εισαι γυναικα..
Εγω βλεπω να μειωνεται η κινηση να και ενα καλο λογω οτι πολλοι θα στραφουν σε οικονομικοτερα μεσα.. Πολλοι νεοι ισως παρουν και πατινια xiaomi σε συνδυασμο με μετρο.. Επισης νεα οχηματα θα εξατλουνται γρηγορα στην αγορα και πολλοι που δεν θα μπορουν να περιμενουν να παραλαβουν 5 μηνες μετα θα ψαχνουν για μεταχειρισμενο.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά σκουρόχρωμοι είναι και οι Ελληνες.

doctoras
10/03/2022, 10:06
Όταν οι άλλοι έπαιρναν στεγαστικά , εγώ έμενα στο ενοικιο .
Μαντέψτε ποιος έμεινε να πληρώνει για καλύψει την τρύπα της τράπεζας :lol:

δεν είναι μονο αυτη η οπτική...

τα τελευταία 10 χρόνια έχουν πωληθεί χιλιάδες βαριά δάνεια σε πολυεθνικές/τοπικές θυγατρικές εισπρακτικές εταιρείες... τα δάνεια παρότι καρα-κοκκινισμένα η εκάστοτε τράπεζα παρουσίαζε θετικό ισοζύγιο...

Όμως όπως το 2013 (αν δεν κάνω λάθος), τότε ήταν η europunk μια τράπεζα ιδιωτικού δίκαιου όπως όλες, η οποία έπρεπε να ανεβάσει ΑΜΚ λόγω ενσωμάτωσης της στην ευρωπαική κεντρική τράπεζα, ή θα έπαιρνε το μπούλο και θα ειχε συγχωνευτεί όπως πολλες ελληνικές εκείνη την περίοδο, τελικά με παρέμβαση της κυβέρνησης αποφασίστηκε να χρηματοδοτηθεί απο το κράτος(δηλαδή τους φορολογούμενους πολίτες) για την βιωσιμότητα της....με οτι σημαίνει για το που πήγαν τα λεφτά του εκάστοτε παστρικού νοικοκύρη διαχειριστή.

toyar
10/03/2022, 10:10
Αν δεν εισαι δανειοληπτης γιατι μενεις σε ενοικιο δεν καλυπτεις καμμια τρυπα τραπεζας

toyar
10/03/2022, 10:14
Εγω μιλαω για απλη αριθμητικη
Πηρα 2 κατοσταρικα για πρωτη κατοικια και θα επιστρεψω 4
Κι ο αλλος πηρε 60 χιλιαρικα για να πουλαει μουρη και θα επιστρεψει 8
Εχω λοιπον το αναφαιρετο δικαιωμα να αισθάνομαι μαλακας

KotsosDR
10/03/2022, 10:38
το στεγαστικο μου το πληρωνω ανελλιπως και αδιαλειπτως με ολους τους νομιμους τοκους και προσαυξησεις και θα εξοφληθει μεχρι τελευταιο ευρω
αν δεν το εκανα θα μου επαιρναν το σπιτι η θα μου εκαναν ρυθμιση
τα καταναλωτικα πιστωτικες κλπ φαγανε τρελα κουρεματα κατι που εγω δυστυχως δεν θα απολαυσω
αν αντι για yaris kai cbf250 ειχα καγιεν και k1200rt με δανεικα κατι θα μου ειχαν χαρισει κι εμενα
οσο για τον απολυμενο που με την αποζημιωση παιρνει golf η νοητικη του ικανοτητα μου θυμιζει αυτον που κοπαναει τη γυναικα του γιατι το φαγητο ηταν κρυο

Και αν το πήρε για τη γυναίκα του που τον κοπανάει γιατί δεν τρώει τις κρύες φακές και παραγγέλνει πιτόγυρα ; :lol:

Μην αρπάζεσαι , χιούμορ κάνουμε :beer:

KotsosDR
10/03/2022, 10:44
Αν δεν εισαι δανειοληπτης γιατι μενεις σε ενοικιο δεν καλυπτεις καμμια τρυπα τραπεζας

Απάντησε ο Panos76 και ο doctoras πιό πάνω , ολοι καλύψαμε και καλύπτουμε ακόμα

Spar1991
10/03/2022, 12:12
Καλά είσαι.
Δικός μου κοντινός βλακας γνωστός απολύθηκε και έχωσε όλη την αποζημίωση για να πάρει καινούργιο Golf.
Η δε σύζυγος του, οτνα απολύθηκε κι αυτή και της είπα έλα να σε πάρω για δουλειά στο μαγαζί που έχω 2 κενά, ήθελε πρώτα να ξεκουραστεί λίγο όσο έπεφτε το ταμείο ανεργίας.
Τους έχω χάσει τώρα τελευταία, αναγκάστηκαν να μετακομίσουν γιατί δεν έβγαινε το ένοικο.
Δεν θα σας πω τι ψηφίζουν.

Και πολυ καλα εκανε και ηθελε να ξεκουραστει. Το οτι εσυ προτεινες δουλεια δεν σου δινει το δικαιωμα να την κρινεις αρνητικα επειδη δεν ηθελε να ερθει λογω οτι ηθελε να ξεκουραστει η εται σου πε για τους χ ψ λογους.Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.. Και εμενα ενας θειος μου δουλευε και μολις πηρε εφαπαξ το φαγε στα φρουτακια κοντεψε να τον χωρισει η γυναικα του. Αλλα ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του. Αν εσυ ηθελες να τους βοηθησεις με'γεια σου με χαρα σου αλλα το να λες κιολας οτι δεν θα πω τι ψηφιζει ειναι απαρακδεκτο επειδη θελησε να αραξει! Και μεταξυ μας το κομμα που ψηφιζουν ειναι αυτο που επιτελους θα βγει στις επομενες εκλογες!

alexis72
10/03/2022, 12:34
Σορυ κιόλας με δύο μισθούς τραπεζικών υπαλλήλων το να αγοράσουν ένα αμαξι 20000 δεν είναι υπερβολή. Δεν ξέρω αν έχεις κοιτάξει τις τιμές της αγοράς αλλά ίσως είναι και από τα φθηνά πλέον όταν ξεκινούν από 15κ και εντελώς γυμνά από εξοπλισμό. Δηλαδή κάποιος που παίρνει λίγο πάνω από βασικό μισθό με τη λογική σου δεν δικαιούται να πάρει όχι αυτοκίνητο αλλά ούτε παπί.
το θεμα δεν ειναι οτι δεν εχει λεφτα για να το αγορασει ...αλλα οτι θα ερθει μάιο 2023 (χωρις να ειναι 100% σιγουρο του ειπαν στην toyota ) δηλαδη μετα απο 1.5 χρονο ,χωρις να το εχει οδηγησει πριν σε test ride αλλο παρομοιο yaris cross να δει χωρους κλπ - καλα το οτι υπαρχουν ΒΛΑΚΕΣ γυρω μας ...κοντα μας κλπ ειναι γνωστοτατο ..στη γειτονια μου ατομο ( ασχολειται με οικοδομες δεν ξερω τι ακριβως κανει ) εχει 2 παιδια γυρω στα 15 ετων η γυναικα του δεν εργαζεται , μενουν σε ενοικιο κ αυτος πηρε πριν 4-5 μηνες την τελευταια bmw 1250 που κοστιζει 25 -30.000 ευρω κ αγορασε μετ/νη mercedes 2018 η 2019 μοντελο με 30.000 ευρω περιπου ,τα ξερω αυτα γιατι φιλαρακι μου μενει στην ιδια οικοδομη με αυτον :eyepop:

alexis72
10/03/2022, 12:37
Επειδη σε καποια θεματα ειμαι πολυ ευαισθητος....
Δυστυχως εμαθα οτι οι τσεπες των αλλων επηρεαζουν και τη δικη μου
Γιατι οταν οι αλλοι επαιρναν μπουζουκοδανειο κι εγω στεγαστικο....
Μαντεψτε ποιος εμεινε να πληρωνει για καλυψει την τρυπα της τραπεζας

παρα πολυ ΣΩΣΤΟ ΣΧΟΛΙΟ - ετσι ακριβως ΕΙΝΑΙ

alexis72
10/03/2022, 12:39
Τα κόκκινα δάνεια τα επιβαρύνονται μέσω ανακεφαλαιοποίησης οι φορολογούμενοι.

ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαινει

KotsosDR
10/03/2022, 12:47
το θεμα δεν ειναι οτι δεν εχει λεφτα για να το αγορασει ...αλλα οτι θα ερθει μάιο 2023 (χωρις να ειναι 100% σιγουρο του ειπαν στην toyota ) δηλαδη μετα απο 1.5 χρονο ,χωρις να το εχει οδηγησει πριν σε test ride αλλο παρομοιο να yaris cross να δει χωρους κλπ - καλα το οτι υπαρχουν ΒΛΑΚΕΣ γυρω μας ...κοντα μας κλπ ειναι γνωστοτατο ..στη γειτονια μου ατομο ( ασχολειται με οικοδομες δεν ξερω τι ακριβως κανει ) εχει 2 παιδια γυρω στα 15 ετων η γυναικα του δεν εργαζεται , μενουν σε ενοικιο κ αυτος πηρε πριν 4-5 μηνες την τελευταια bmw 1250 που κοστιζει 25 -30.000 ευρω κ αγορασε μετ/νη mercedes 2018 η 2019 μοντελο με 30.000 ευρω περιπου ,τα ξερω αυτα γιατι φιλαρακι μου μενει στην ιδια οικοδομη με αυτον :eyepop:

Φθόνος: η δυσαρέσκεια και η λύπη για τα αγαθά ή την ευτυχία των άλλων ≈ συνώνυμα: ζήλια

Δε κοιτάζει ο καθένας την καμπούρα του καλύτερα λέω εγώ ;

rainmike
10/03/2022, 13:25
Νομίζω οτι εχουμε την τάση να ριχνουμε ευθύνες σε άτομα που δεν πρέπει.
Το αν κάποιος πάρει δάνειο για να πάρει αμαξάρα η μηχανάρα είναι δικό του προβλημα.Την ευθύνη κυρίως εχει αυτός που του δίνει το δάνειο.
Το αν θα έχει προβλημα η τράπεζα λογώ πληθώρας καταναλωτικών δανείων επίσης δεν ειναι ευθύνη του δανειολήπτη.
Το ποιος θα φορτωθεί τα σπασμένα ειναι πρόβλημα της τράπεζας και της πολιτείας και όχι των δανειοληπτών.
Σε αυτή τη ζωή δεν ειναι τιποτα σιγουρο ποσο μάλλον η αποπληρωμή κάποιου δανείου.
Εχουμε εμποτιστεί τελειώς με τη νοοτροπια οτι έχουμε συνεχώς υποχρεώσεις ως προς την πολιτεία ως προς τρίτους αλλα απο δικαιώματα τίποτα.
Αδικούμαστε συνεχώς αλλά κατηγορούμε τα λάθος άτομα.

Spar1991
10/03/2022, 13:44
Νομίζω οτι εχουμε την τάση να ριχνουμε ευθύνες σε άτομα που δεν πρέπει.
Το αν κάποιος πάρει δάνειο για να πάρει αμαξάρα η μηχανάρα είναι δικό του προβλημα.Την ευθύνη κυρίως εχει αυτός που του δίνει το δάνειο.
Το αν θα έχει προβλημα η τράπεζα λογώ πληθώρας καταναλωτικών δανείων επίσης δεν ειναι ευθύνη του δανειολήπτη.
Το ποιος θα φορτωθεί τα σπασμένα ειναι πρόβλημα της τράπεζας και της πολιτείας και όχι των δανειοληπτών.
Σε αυτή τη ζωή δεν ειναι τιποτα σιγουρο ποσο μάλλον η αποπληρωμή κάποιου δανείου.
Εχουμε εμποτιστεί τελειώς με τη νοοτροπια οτι έχουμε συνεχώς υποχρεώσεις ως προς την πολιτεία ως προς τρίτους αλλα απο δικαιώματα τίποτα.
Αδικούμαστε συνεχώς αλλά κατηγορούμε τα λάθος άτομα.

Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του ξαναλεω και για τις αποφασεις που παιρνει στο μονοπατι της ζωης του.
Το θεμα ειναι η κακια που καλο θα ηταν να εξαλειφτει διοτι διακρινω ζηλια μισσαλοδοξια εμμονη καποιων με καποιους και γενικα πολλοι ειναι χαιρεκακοι.
Ειμαι 30 χρονων και προσφατα τα τελευταια 3 χρονια αρχισα να παιρνω δανεια για μηχανες και καλοπεραση.. Αλλαξα 5 6 μηχανες τα τελευταια 3 χρονια ο μισθος μου ειναι πανω απο τον βασικο αλλα οχι πολυ πανω και κανω τα γουστα μου.. Διακοπες παω καθε χρονο 15 μερες σε νησι(ολη μου την ζωη για αυτο συνεχιζω) ακομα κι αν στερηθω αργοτερα και δεν εχω να πιω καφε που λεει ο λογος ..Εχω κακη νοοτροπια σε καποια πραγματα το ξερω αλλα στην τελικη εγω δεν τα πληρωνω??? Ναι.. σε μερικους μηνες ξεχρεωνω τα παντα κι ολα καλα.Επιβαρυνω κανεναν?? οχι..εχω οικογενεια να θρεψω? Οχι..Μετα μπορει να ξαναπαρω δανειο για την διασκεδαση μου ποιος ξερει? Δεν θα δωσω λογαριασμο τι κανω γιατι εγω τα σπαω εγω πληρωνω να το πω και ετσι.
Το οτι καποιοι ακολουθειτε αμυντικη και πολυ λογικη τακτικη στα οικονομικα σας για να ειστε ανετοι και να χετε ενα μπατζετ στην ακρη ανα πασα ωρα και στιγμη εε δεν το κανουμε ολοι αυτο! Αμα παθω μια στραβη και θελω λεφτα εχω 2 3 κοντινα μου ατομα να δανειστω οποτε χαλαρα....Ειμαι στον αερα σε πολλα αλλα ειναι επιλογη μου και χαιρομαι που χω ανεξαρτητοποιηθει και δεν κρεμομαι απο τους γονεις μου και μενω με την σχεση μου! Να πω κιολας οτι πλεον τα δανεια βγαινουν για πλακα πανε οι εποχες προ 5 ετιας που ζηταγαν ενα σορο πραματα..με οχι μεγαλο μισθο μου κανει δοσεις ο κωτσοβολος ο εμπορας στις μηχανες και δανειο οι τραπεζες.. Ειναι πολυ ευκολο πλεον αν δεν εισαι σε τειρεσια και εισαι καλοπληρωτης..

borgiriadis1
10/03/2022, 14:26
Καλά βέβαια κανείς δεν αναφέρθηκε στους καλοπληρωτές.
Τα λούσα τα γούστα (και οι μλκιες) πληρώνονται (ή μάλλον πρέπει να πληρώνονται).
Τώρα γι αυτούς που έχουν πανάκριβα γούστα και έπαιρναν δάνεια που δεν ήξεραν πως να τα αποπληρώσουν έ φάνηκε στην πορεία πως κατέληξαν. Τα ίδια μπορούμε να πούμε και για εταιρίες που ζούσαν επι χρόνια με επιδοτήσεις και δάνεια, τα ίδια και για τους αγρότες με τα cayenne κλπ κλπ κλπ.
Όταν ολόκληρο το κράτος είναι μπουρ@@@λο και κανένας δεν θέλει να το αλλάξει αυτές οι πρακτικές θα συνεχίζονται.
Δεν ζηλεύω και δεν φθονώ κανέναν. Τις επιλογές του όμως είμαι ελεύθερος να τις κριτικάρω. Όπως αυτός με θεωρεί κορόιδο που δεν πήρα θαλασοδάνεια εγώ τον θεωρώ βλάκα που πήρε. Για το ποιος πληρώνει τα γαμησιάτικα αναφέρθηκαν κ άλλοι πιο πάνω.

alexis72
10/03/2022, 14:58
Φθόνος: η δυσαρέσκεια και η λύπη για τα αγαθά ή την ευτυχία των άλλων ≈ συνώνυμα: ζήλια

Δε κοιτάζει ο καθένας την καμπούρα του καλύτερα λέω εγώ ;
εχεις δικιο φιλε μονο ΦΘΟΝΟΣ ...ο ανωτερω με την bmw κ mercedes που γραφω πιο πανω ...για να εξοφλησει τις υποχρεωσεις του (τα γνωστα κοινοχρηστα στην οικοδομη που μενει ) γινεται ο κακος χαμος καθε μηνα για να τα πληρωσει ,δεν εχω κ δεν εχω λεει συνεχεια κ οταν του λενε αν δεν ειχες δεν θα αγοραζες bmw k mercedes τους βριζει κ φευγει τρεχοντας ...ναι αυτο λεγεται ΦΘΟΝΟΣ ,οσο για το ενοικιο κ αυτο με φωνες κ με το ζορι το ΔΙΝΕΙ και μιλαμε για πολυ αξιολογο μεγαλο διαμερισμα με 350 ευρω ενοικιο σε πολυ καλη περιοχη κοντα στη θαλασσα (2 χλμ αποσταση)κ ακριβως 60 μετρα απο σταθμο μετρο ...εσυ το λες ΦΘΟΝΟ εγω το λεω ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ....

dimitris23
10/03/2022, 15:29
Ρε παιδιά ειδικά εμείς που πετάμε λεφτά για να αγοράσουμε μηχανές καθαρά για τη καυλα μας θα κρίνουμε κάποιον που αγόρασε αυτοκίνητο; Το οποίο αποτελεί πλέον πρώτη ανάγκη και για πολλούς εργαλείο δουλειάς. Ακόμα και για τα δάνεια που είπατε αν δεν υπήρχαν δάνεια θα ζούσαμε ακόμα στη φτώχεια καθώς δεν θα κυκλοφορούσε το χρήμα. Καλώς ή κακώς ζούμε σε καπιταλιστικη κοινωνία και ο μεγάλος τζίρος είναι αυτός που κινεί την οικονομία χάρη στα δάνεια. Όλοι είδαμε μόλις κόπηκαν τα δάνεια τι έγινε. Και αρχίσαμε να παίρνουμε τα πάνω μας σαν οικονομία μόλις δόθηκαν πάλι δάνεια. Δυστυχώς οι καλοπληρωτες θα είμαστε πάντα οι μαλακες και θα τη πληρώνουν τα κατωτατα στρώματα πάντα.

panavour
10/03/2022, 16:14
Όλος ο πλανήτης χρωστάει κάμποσα τρις δολλάρια η ευρώ γιατί έτσι είναι το σύστημα.Το χρέος κινεί την οικονομία,αλλιώς το επίπεδο θα ήταν του τέλους του 19ου αιώνα.Απλως άλλοι το εξυπηρετούν τυπώνοντας χρήμα (ποιοί άραγε,)άλλοι έχοντας 20 αεροπλανοφόρα(ποιοί άραγε)άλλοι το έχουν και δεν τους μιλάει κανείς γιατί είναι πολύ μεγάλοι για να χρεοκοπήσουν,και τέλος υπάρχουν και οι πολύ μικροί που πρέπει να μπουν σε μνημόνια,προς παραδειγματισμό και των υπολοίπων.Και όπως λένε και στις ταινίες,τα γεγονότα είναι φανταστικα και ουδεμίαν σχέση έχουν με την πραγματικότητα.Χα,χα,χα.

tzimidis
10/03/2022, 19:29
Και πολυ καλα εκανε και ηθελε να ξεκουραστει. Το οτι εσυ προτεινες δουλεια δεν σου δινει το δικαιωμα να την κρινεις αρνητικα επειδη δεν ηθελε να ερθει λογω οτι ηθελε να ξεκουραστει η εται σου πε για τους χ ψ λογους.Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.. Και εμενα ενας θειος μου δουλευε και μολις πηρε εφαπαξ το φαγε στα φρουτακια κοντεψε να τον χωρισει η γυναικα του. Αλλα ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του. Αν εσυ ηθελες να τους βοηθησεις με'γεια σου με χαρα σου αλλα το να λες κιολας οτι δεν θα πω τι ψηφιζει ειναι απαρακδεκτο επειδη θελησε να αραξει! Και μεταξυ μας το κομμα που ψηφιζουν ειναι αυτο που επιτελους θα βγει στις επομενες εκλογες!


Ξεκούραση σχήμα λόγου, η φάση ήταν περισσότερο ποιος πάει για δουλειά αφού πέφτει το χρήμα.

Βεβαίως και είναι δικαίωμα του καθενος να κάνει ό,τι θέλει με τα περιουσιακά του με τη ζωή του με τη μάνα του με το σπίτι του με τη γυναίκα του με το μηχανάκι του με ο,τι γουσταρει.
Όταν όμως είναι άνω των 25 ετών με οικογένεια και κανει αυτά που κάνει, είναι βλακας

Δεν του απαγόρεψε κάνεις να το πάρει το γκολφακι, αν ήθελε ας τα έτρωγε και σε πουτανες,σε ταξιδια, σε σουβλάκια-δεν υποχρεούται να μου δώσει λογαριασμο ουτε να απολογηθεί σε εμένα.
Δεν παύει ωστόσο να είναι βλάκας.
Εμένα στα παπαρια μου, αυτός είναι βλακας.

Όπως το είπες κι εσύ, καθενας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, ειδικά οι βλακες.

Με φεσωσε βέβαια όταν έφυγε νύχτα, μου έκαψε όλο το πετρελαιο κι έγινε Λούης, αλλά δε γαμιεται, ποιος είμαι εγώ για να κρίνω.

Το τι ψηφίζει ο καθενας επίσης είναι δικαίωμα του, και καλά κάνει και το ρίχνει εκεί που το ρίχνει, αλλά τη συγκεκριμένη επιλογή του τη λουζομαι κι εγώ άμεσα, οπότε είναι όχι απλά δικαίωμα, αλλά υποχρέωση να τον κράξω.

(Υ.Γ. Γιώργο, εσύ?)

KotsosDR
10/03/2022, 19:38
Ξεκούραση σχήμα λόγου, η φάση ήταν περισσότερο ποιος πάει για δουλειά αφού πέφτει το χρήμα.

Βεβαίως και είναι δικαίωμα του καθενος να κάνει ό,τι θέλει με τα περιουσιακά του με τη ζωή του με τη μάνα του με το σπίτι του με τη γυναίκα του με το μηχανάκι του με ο,τι γουσταρει.
Όταν όμως είναι άνω των 25 ετών με οικογένεια και κανει αυτά που κάνει, είναι βλακας

Δεν του απαγόρεψε κάνεις να το πάρει το γκολφακι, αν ήθελε ας τα έτρωγε και σε πουτανες,σε ταξιδια, σε σουβλάκια-δεν υποχρεούται να μου δώσει λογαριασμο ουτε να απολογηθεί σε εμένα.
Δεν παύει ωστόσο να είναι βλάκας.
Εμένα στα παπαρια μου, αυτός είναι βλακας.

Όπως το είπες κι εσύ, καθενας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, ειδικά οι βλακες.

Με φεσωσε βέβαια όταν έφυγε νύχτα, μου έκαψε όλο το πετρελαιο κι έγινε Λούης, αλλά δε γαμιεται, ποιος είμαι εγώ για να κρίνω.

Το τι ψηφίζει ο καθενας επίσης είναι δικαίωμα του, και καλά κάνει και το ρίχνει εκεί που το ρίχνει, αλλά τη συγκεκριμένη επιλογή του τη λουζομαι κι εγώ άμεσα, οπότε είναι όχι απλά δικαίωμα, αλλά υποχρέωση να τον κράξω.

(Υ.Γ. Γιώργο, εσύ?)

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μη θεωρείται βλάκας από κάποιους άλλους ... :rolleyes:

ΓιώργοςΤΤ
10/03/2022, 20:48
Όσο τα λέμε αυτά ωραία και καλά, η βενζίνη στην Κω έχει 2.1789 €/λίτρο. Η απλή, έτσι;

Και ακόμα δεν έχει τουρίστες που μόλις πατήσουν το πόδι τους αυτόματα πάει +€0.10....

Και μιλάμε για ένα μέρος που έννοιες όπως ηλεκτροκίνηση είναι όνειρα θερινής νυκτός.

AUFGEBRACHT
10/03/2022, 21:31
Όσο τα λέμε αυτά ωραία και καλά, η βενζίνη στην Κω έχει 2.1789 €/λίτρο. Η απλή, έτσι;

Και ακόμα δεν έχει τουρίστες που μόλις πατήσουν το πόδι τους αυτόματα πάει +€0.10....

Και μιλάμε για ένα μέρος που έννοιες όπως ηλεκτροκίνηση είναι όνειρα θερινής νυκτός.


Ποια Κω ρε φίλε, εδώ στην Κόρινθο, η οποία Κόρινθος είναι 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ από τα διυλιστήρια των Αγίων Θεοδώρων, και η βενζίνη έχει 2,219€ το λίτρο!!!

Όσο για την ηλεκτροκίνηση, έκανα καινούριο συκώτι σήμερα με το Otinanaitriti.gr, αυτό το καταπληκτικό site που χαρίζει το γέλιο (και το κλάμα ενίοτε) απλόχερα!!! Έγραφαν ότι με τις τιμές των καυσίμων στα επίπεδα που έχουν φτάσει, είναι η καταλληλότερη στιγμή να πάρει κάποιος ηλεκτρικό αυτοκίνητο :bawl::cry::cry::cry::cry: Εγώ προσωπικά πείστηκα, είχα μαζέψει 35 χιλιάρικα για μια ώρα ανάγκης, να η ευκαιρία, όχι και να δίνω € 2,21 ευρώ το λίτρο για βενζίνη, θα πάρω ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο για οικονομία, βέβαια έχει αυξηθεί δυσθεώρητα το κόστος του ηλεκτρικού ρεύματος (ξέχασαν να το γράψουν αυτό στο ιλαρό site...), αλλά και πάλι κερδισμένος θα βγαίνεις, για να το λένε αυτοί, κάτι ξέρουν!

ΓιώργοςΤΤ
10/03/2022, 21:43
Σοβαρά; Και έλεγα αύριο που θα περάσω από τα πέριξ να φουλαρω εκεί... Τέλεια...

Καμία πρίζα ρε παιδιά σας περισσεύει να φορτίσω το πατίνι μου τουλάχιστον?

Spar1991
11/03/2022, 05:14
Ξεκούραση σχήμα λόγου, η φάση ήταν περισσότερο ποιος πάει για δουλειά αφού πέφτει το χρήμα.

Βεβαίως και είναι δικαίωμα του καθενος να κάνει ό,τι θέλει με τα περιουσιακά του με τη ζωή του με τη μάνα του με το σπίτι του με τη γυναίκα του με το μηχανάκι του με ο,τι γουσταρει.
Όταν όμως είναι άνω των 25 ετών με οικογένεια και κανει αυτά που κάνει, είναι βλακας

Δεν του απαγόρεψε κάνεις να το πάρει το γκολφακι, αν ήθελε ας τα έτρωγε και σε πουτανες,σε ταξιδια, σε σουβλάκια-δεν υποχρεούται να μου δώσει λογαριασμο ουτε να απολογηθεί σε εμένα.
Δεν παύει ωστόσο να είναι βλάκας.
Εμένα στα παπαρια μου, αυτός είναι βλακας.

Όπως το είπες κι εσύ, καθενας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, ειδικά οι βλακες.

Με φεσωσε βέβαια όταν έφυγε νύχτα, μου έκαψε όλο το πετρελαιο κι έγινε Λούης, αλλά δε γαμιεται, ποιος είμαι εγώ για να κρίνω.

Το τι ψηφίζει ο καθενας επίσης είναι δικαίωμα του, και καλά κάνει και το ρίχνει εκεί που το ρίχνει, αλλά τη συγκεκριμένη επιλογή του τη λουζομαι κι εγώ άμεσα, οπότε είναι όχι απλά δικαίωμα, αλλά υποχρέωση να τον κράξω.

(Υ.Γ. Γιώργο, εσύ?)

Αυτος επελεξε να αγορασει υλικα αγαθα που στις μερες μας φανταζουν πολυτελεια. Αλλα επειδη δεν εισαι μεσα στην οικογενεια ξεχνας οτι δεν γνωριζεις τα παντα.
Πχ αυτος ισως να περιμενει μια κληρονομια η να χει κανα χωραφακι που παει για πουλημα. Ισως δηλαδη να μην στηριζεται στο εισοδημα του.
Οσο για το φεσωμα που σου κανε να ξερεις οι μεγαλυτεροι που ριχνουν φεσι ειναι οι ευκαταστατοι..Δηλαδη δεν ειναι απαραιτητα λογω φτωχειας προφανως και το καταδικαζω και δεν συμφωνω σε τετοιες τακτικες.
Ισως λοιπον να ναι βλακας δεν αντιλεγω ειδικα αν εχει οικογενεια και χρωσταει και παιρνει ακριβα αμαξια μηχανες για το γουστο του..
Εμενα με πειραξε περισσοτερο που αναφερες τα κομματα που στην τελικη η μιση ελλαδα ψηφιζει συριζα η αλλη μιση ΝΔ γιατι δεν παιζουν τοσο σημαντικο ρολο ιδεαλιστικα και πρακτικα μιας και οι περισοστεροι ψηφιζουν πλεον οτι να ναι ετσι για αλλαγη..Επισης με πειραξε το οτι η γυναικα του γουσταρε να τρωει τα ετοιμα και δεν πηγε για δουλεια. Οταν λοιπον επαιρνα και εγω 400 ευρω τον μηνα απο οαεδ 1 χρονο φυσικα και δεν πηγα να δουλεψω και να χασω τα 400 για να παιρνω 520...Για 120 ευρω εσυ θα το κανες?? Καλυτερα να δουλεψεις μαυρα και να χεις και τα δυο παρα να αφησεις το επιδομα για 120 ευρω.. Οσο εισαι οαεδ εχεις τζαμπα ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη χωρις ποσοστα συμμετοχης εχεις ενσημα (ναι σου βαζει ο οαεδ) εχεις δωρεαν ΜΜΜ εχεις δωρα πασχα και χριστουγεννων πολλες εκπτωσεις ακομα και σε εισητηρια πλοιων και ενα σορο αλλα ..ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.. Στην Ελλαδα ζουμε που αν ανηκεις στην μικρομεσαια ταξη ξερουμε ολοι ποσο δυσκολη ειναι η ζωη σου ενιοτε..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/03/2022, 05:26
Ανακαλυψα αυτη τη σελίδα του υπουργείου και είπα να υο ποστάρω!
Ίσως βοηθήσει κάποιους!
http://www.fuelprices.gr/GetGeography

viper1
11/03/2022, 07:04
Ανακαλυψα αυτη τη σελίδα του υπουργείου και είπα να υο ποστάρω!
Ίσως βοηθήσει κάποιους!
http://www.fuelprices.gr/GetGeography

Έχει και ένα άλλο που είναι παρατηρητήριο πουλιών :bawl:

Nostradamus
11/03/2022, 11:40
Αυτος επελεξε να αγορασει υλικα αγαθα που στις μερες μας φανταζουν πολυτελεια. Αλλα επειδη δεν εισαι μεσα στην οικογενεια ξεχνας οτι δεν γνωριζεις τα παντα.
Πχ αυτος ισως να περιμενει μια κληρονομια η να χει κανα χωραφακι που παει για πουλημα. Ισως δηλαδη να μην στηριζεται στο εισοδημα του.
Οσο για το φεσωμα που σου κανε να ξερεις οι μεγαλυτεροι που ριχνουν φεσι ειναι οι ευκαταστατοι..Δηλαδη δεν ειναι απαραιτητα λογω φτωχειας προφανως και το καταδικαζω και δεν συμφωνω σε τετοιες τακτικες.
Ισως λοιπον να ναι βλακας δεν αντιλεγω ειδικα αν εχει οικογενεια και χρωσταει και παιρνει ακριβα αμαξια μηχανες για το γουστο του..
Εμενα με πειραξε περισσοτερο που αναφερες τα κομματα που στην τελικη η μιση ελλαδα ψηφιζει συριζα η αλλη μιση ΝΔ γιατι δεν παιζουν τοσο σημαντικο ρολο ιδεαλιστικα και πρακτικα μιας και οι περισοστεροι ψηφιζουν πλεον οτι να ναι ετσι για αλλαγη..Επισης με πειραξε το οτι η γυναικα του γουσταρε να τρωει τα ετοιμα και δεν πηγε για δουλεια. Οταν λοιπον επαιρνα και εγω 400 ευρω τον μηνα απο οαεδ 1 χρονο φυσικα και δεν πηγα να δουλεψω και να χασω τα 400 για να παιρνω 520...Για 120 ευρω εσυ θα το κανες?? Καλυτερα να δουλεψεις μαυρα και να χεις και τα δυο παρα να αφησεις το επιδομα για 120 ευρω.. Οσο εισαι οαεδ εχεις τζαμπα ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη χωρις ποσοστα συμμετοχης εχεις ενσημα (ναι σου βαζει ο οαεδ) εχεις δωρεαν ΜΜΜ εχεις δωρα πασχα και χριστουγεννων πολλες εκπτωσεις ακομα και σε εισητηρια πλοιων και ενα σορο αλλα ..ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.. Στην Ελλαδα ζουμε που αν ανηκεις στην μικρομεσαια ταξη ξερουμε ολοι ποσο δυσκολη ειναι η ζωη σου ενιοτε..

Νταξει, καμία ελπίδα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/03/2022, 12:06
Έχει και ένα άλλο που είναι παρατηρητήριο πουλιών :bawl:

Δε ξέρω τι έγινε! Μάλλον εκανα κάποιο λάθος

Ξαναπροσπαθω
http://www.fuelprices.gr/GetGeography



Ουτε αυτο ειναι!
Δοκιμάστε να γράψετε "παρατηρητήριο τιμων υγρων καυσίμων "

Αξίζει!

yannis24
11/03/2022, 12:15
Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του ξαναλεω και για τις αποφασεις που παιρνει στο μονοπατι της ζωης του.
Το θεμα ειναι η κακια που καλο θα ηταν να εξαλειφτει διοτι διακρινω ζηλια μισσαλοδοξια εμμονη καποιων με καποιους και γενικα πολλοι ειναι χαιρεκακοι.
Ειμαι 30 χρονων και προσφατα τα τελευταια 3 χρονια αρχισα να παιρνω δανεια για μηχανες και καλοπεραση.. Αλλαξα 5 6 μηχανες τα τελευταια 3 χρονια ο μισθος μου ειναι πανω απο τον βασικο αλλα οχι πολυ πανω και κανω τα γουστα μου.. Διακοπες παω καθε χρονο 15 μερες σε νησι(ολη μου την ζωη για αυτο συνεχιζω) ακομα κι αν στερηθω αργοτερα και δεν εχω να πιω καφε που λεει ο λογος ..Εχω κακη νοοτροπια σε καποια πραγματα το ξερω αλλα στην τελικη εγω δεν τα πληρωνω??? Ναι.. σε μερικους μηνες ξεχρεωνω τα παντα κι ολα καλα.Επιβαρυνω κανεναν?? οχι..εχω οικογενεια να θρεψω? Οχι..Μετα μπορει να ξαναπαρω δανειο για την διασκεδαση μου ποιος ξερει? Δεν θα δωσω λογαριασμο τι κανω γιατι εγω τα σπαω εγω πληρωνω να το πω και ετσι.
Το οτι καποιοι ακολουθειτε αμυντικη και πολυ λογικη τακτικη στα οικονομικα σας για να ειστε ανετοι και να χετε ενα μπατζετ στην ακρη ανα πασα ωρα και στιγμη εε δεν το κανουμε ολοι αυτο! Αμα παθω μια στραβη και θελω λεφτα εχω 2 3 κοντινα μου ατομα να δανειστω οποτε χαλαρα....Ειμαι στον αερα σε πολλα αλλα ειναι επιλογη μου και χαιρομαι που χω ανεξαρτητοποιηθει και δεν κρεμομαι απο τους γονεις μου και μενω με την σχεση μου! Να πω κιολας οτι πλεον τα δανεια βγαινουν για πλακα πανε οι εποχες προ 5 ετιας που ζηταγαν ενα σορο πραματα..με οχι μεγαλο μισθο μου κανει δοσεις ο κωτσοβολος ο εμπορας στις μηχανες και δανειο οι τραπεζες.. Ειναι πολυ ευκολο πλεον αν δεν εισαι σε τειρεσια και εισαι καλοπληρωτης..

οπως ειπες εισαι 30 χρονων....αυτα τα λεει ολα....εισαι ελευθερος, κανεις οτι θες, χωρις να εχεις ευθυνες και σκοτουρες πανω στο κεφαλι σου.
Στα 48 μου, εγω, με δυο παιδια, υποχρεωσεις κτλ δεν μπορω να πω οτι συμφωνω μαζι σου... το οτι εχεις ανεξαρτητοποιηθει απο τους γονεις σου (εγω προσωπικα το ειχα κανει απο τα 22 μου), δεν σημαινει οτι θα συνεχισεις να εισαι ετσι και να πιστευεις τα ιδια......

giannis323
11/03/2022, 14:26
Spar να ξέρεις αυτή την εποχή να ζεις έτσι είναι αξιοζήλευτο κ μπράβο σου.Βεβαια μεγαλώνοντας αλλάζουν οι ανάγκες και οι προτεραιότητες οπότε αναγκαστικά και μη θα αλλάξεις συνήθειες.Θα σου έλεγα εφόσον δεν επιβαρύνεις ή φεσωνεις άλλον να συνεχίσεις γιατί τα χρόνια περνάνε κι αν δεν γίνουν κάποια πράγματα στην ώρα τους τα κουβαλάς στην πλάτη σου σαν απωθημένα.Γενικα παιδιά η κοινωνία κινείται με διαφορετικές ταχύτητες.Ενας που στα μάτια μας φαίνεται φορτωγκας στον κύκλο του μπορεί να είναι ο φτωχός συγγενής.Αποδειξη είναι τα σουκού που που λόγω περιοχής βλέπω ιχ 5ετιας το πολύ,αξίας ενός διαμερίσματος σε 4 τροχούς όπως κ πανάκριβες μηχανές και παιδιά είναι πολλά αναλογικα....Το πως,ποιοι και γιατί μας έφεραν (το 90% του πληθυσμου)να ψάχνουμε στα τέλη του μήνα να βρούμε τίποτε ψιλά στις τσέπες μας,είναι άλλο κεφαλαιο.Δεν χρειάζονται τοξικότητες,να σκεφτόμαστε κι εμείς τι θα κάναμε στην θεση του άλλου αν είχαμε την άνεση.Φιλε μου να τα χαίρεσαι κ να περνάς καλά με υγεια!

Garfield
11/03/2022, 22:41
Για να επανέρθουμε στο θέμα

Έστω ότι κάποιος ψάχνεται για ένα δίκυκλο για μετακινήσεις κυρίως εντός πόλης και σκέφτεται μήπως είναι τώρα ευκαιρία να αγοράσει ηλεκτρικό σκούτερ από ένα βενζινοκίνητο. Και ας πούμε ότι έχει τις εξής επιλογές:

Seat Mo 125 : 6.890€ - 800€ (επιδότηση) = 6.090€
Piaggio Medley 125 : 3.390€

Η διαφορά τους είναι 6.090€ - 3.390€ = 2.700€

Ας δούμε και το κόστος χρήσης τους

Το Seat Mo έχει μπαταρία 5,6kw και αυτονομία περίπου 100χλμ (στο μεσαίο mode). Αν υποθέσουμε ότι το κόστος της kwh (μέχρι στιγμής) είναι 0,25€ (εμένα τόσο μου βγαίνει).
Άρα για να διανύσουμε 100χλμ θα έχουμε 5,6kwh x 0,25€ = 1,40€/100χλμ

Το Piaggio Medley ας υποθέσουμε ότι έχει μια κατανάλωση 2,5lt/100χλμ και ότι το κόστος της βενζίνης είναι 2,00€/lt (χαχαχα!!!)
Άρα για να διανύσουμε 100χλμ θα έχουμε 2,5lt x 2,00€ = 5,00€/100χλμ

Άρα ανά 100χλμ έχουμε μια εξοικονόμηση 5,00€ - 1,40€ = 3,60€

Το θέμα όμως είναι πόσα χιλιόμετρα πρέπει να κάνουμε για να γίνει απόσβεση της διαφοράς στην τιμή (2.700€). Οπότε:

Στα 100χλμ γλιτώνουμε 3,60€
Στα πόσα χλμ γλιτώνουμε 2.700€;

Με απλή μέθοδο των τριών έχουμε.... 75.000χλμ!!!

Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω ή δεν κάνω σωστά εγώ;

dorso
11/03/2022, 22:50
Στο βενζινοκίνητο πρέπει να υπολογίσεις κ τα σέρβις του κινητήρα (λάδια, ιμάντες, μπουζί κτλ...) Γενικά όμως πιστεύω δεν αξίζει ακόμα ηλεκτρικό... Καθώς έχει μεγάλο κόστος αγοράς..

karellen
11/03/2022, 22:52
Στα 100χλμ γλιτώνουμε 3,60€
Στα πόσα χλμ γλιτώνουμε 2.700€;

Με απλή μέθοδο των τριών έχουμε.... 75.000χλμ!!!


Συνέχισέ το σωστά:
Χ ισούται με τον υπεράνω αυτού αριθμόν επί το κλάσμα ανεστραμμένο... :smokin:

telegonos
11/03/2022, 23:05
Για να επανέρθουμε στο θέμα

Έστω ότι κάποιος ψάχνεται για ένα δίκυκλο για μετακινήσεις κυρίως εντός πόλης και σκέφτεται μήπως είναι τώρα ευκαιρία να αγοράσει ηλεκτρικό σκούτερ από ένα βενζινοκίνητο. Και ας πούμε ότι έχει τις εξής επιλογές:

Seat Mo 125 : 6.890€ - 800€ (επιδότηση) = 6.090€
Piaggio Medley 125 : 3.390€

Η διαφορά τους είναι 6.090€ - 3.390€ = 2.700€

Ας δούμε και το κόστος χρήσης τους

Το Seat Mo έχει μπαταρία 5,6kw και αυτονομία περίπου 100χλμ (στο μεσαίο mode). Αν υποθέσουμε ότι το κόστος της kwh (μέχρι στιγμής) είναι 0,25€ (εμένα τόσο μου βγαίνει).
Άρα για να διανύσουμε 100χλμ θα έχουμε 5,6kwh x 0,25€ = 1,40€/100χλμ

Το Piaggio Medley ας υποθέσουμε ότι έχει μια κατανάλωση 2,5lt/100χλμ και ότι το κόστος της βενζίνης είναι 2,00€/lt (χαχαχα!!!)
Άρα για να διανύσουμε 100χλμ θα έχουμε 2,5lt x 2,00€ = 5,00€/100χλμ

Άρα ανά 100χλμ έχουμε μια εξοικονόμηση 5,00€ - 1,40€ = 3,60€

Το θέμα όμως είναι πόσα χιλιόμετρα πρέπει να κάνουμε για να γίνει απόσβεση της διαφοράς στην τιμή (2.700€). Οπότε:

Στα 100χλμ γλιτώνουμε 3,60€
Στα πόσα χλμ γλιτώνουμε 2.700€;

Με απλή μέθοδο των τριών έχουμε.... 75.000χλμ!!!

Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω ή δεν κάνω σωστά εγώ;

Βάλε και κόστος αλλαγής μπαταρίας στα χιλιόμετρα αυτά

basilis_k6
11/03/2022, 23:27
πρωτον πρεπει να εχεις νυχτερινο και να το βαζεις μονο νυχτα. δευτερον μετα τις 75κ χλμ ειναι για πεταμα αν δεν αλλαξεις μπαταρια που κοστιζει αρκετά. επισης δεν πουλιουνται αυτα. μτεαπωληση κυριολεκτικα μηδεν.
τριτον η βενζινη θα πεσει πολύ πιο συντομα απο το ρευμα, αν αυτο πεσει ποτε. τεταρτον ακομη και αν ειχες σκοπο να κανεις 75κ χλμ σε ενα ευλογο διαστημα 5 ετων θα πηγαινες σε πιο δυνατο μοτερ, οχι σε 125/6kw

Spar1991
12/03/2022, 04:43
Για να επανέρθουμε στο θέμα

Έστω ότι κάποιος ψάχνεται για ένα δίκυκλο για μετακινήσεις κυρίως εντός πόλης και σκέφτεται μήπως είναι τώρα ευκαιρία να αγοράσει ηλεκτρικό σκούτερ από ένα βενζινοκίνητο. Και ας πούμε ότι έχει τις εξής επιλογές:

Seat Mo 125 : 6.890€ - 800€ (επιδότηση) = 6.090€
Piaggio Medley 125 : 3.390€

Η διαφορά τους είναι 6.090€ - 3.390€ = 2.700€

Ας δούμε και το κόστος χρήσης τους

Το Seat Mo έχει μπαταρία 5,6kw και αυτονομία περίπου 100χλμ (στο μεσαίο mode). Αν υποθέσουμε ότι το κόστος της kwh (μέχρι στιγμής) είναι 0,25€ (εμένα τόσο μου βγαίνει).
Άρα για να διανύσουμε 100χλμ θα έχουμε 5,6kwh x 0,25€ = 1,40€/100χλμ

Το Piaggio Medley ας υποθέσουμε ότι έχει μια κατανάλωση 2,5lt/100χλμ και ότι το κόστος της βενζίνης είναι 2,00€/lt (χαχαχα!!!)
Άρα για να διανύσουμε 100χλμ θα έχουμε 2,5lt x 2,00€ = 5,00€/100χλμ

Άρα ανά 100χλμ έχουμε μια εξοικονόμηση 5,00€ - 1,40€ = 3,60€

Το θέμα όμως είναι πόσα χιλιόμετρα πρέπει να κάνουμε για να γίνει απόσβεση της διαφοράς στην τιμή (2.700€). Οπότε:

Στα 100χλμ γλιτώνουμε 3,60€
Στα πόσα χλμ γλιτώνουμε 2.700€;

Με απλή μέθοδο των τριών έχουμε.... 75.000χλμ!!!

Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω ή δεν κάνω σωστά εγώ;

Το medley 125 το καινουργιο το εχω στην κατοχη μου λογο δουλειας (εταιρικο)ολη μερα και για προσωπικη χρηση δεν μου λενε κατι αν το κινησω.
Εχουμε και λεμε... Καιει 3.7 με 4 λιτρα ανα 100χλμ με νορμαλ οδηγηση και καποιες φορες γκαζωμα σε λεωφορους η κανα κηφισο υπολογισε και 15 κιλα σε φορτιο 2 κουτες και κατι σακουλες . Αποδεδειγμεμα γιατι κατσαμε σαν εταιρεια κατω και τα αναλυσαμε γιατι η βενζινη δεν εβγαινε.. χτες το φουλαρα με 15.68 πρωτη φορα σε βενζιναδικο με 2.18 το λιτρο και θα μου κρατησει μια μιση μερα γυρω στα 180 χλμ δηλαδη.. (βαζουμε πλεον μονο σελ προπληρωμενη)

Spar1991
12/03/2022, 04:45
πρωτον πρεπει να εχεις νυχτερινο και να το βαζεις μονο νυχτα. δευτερον μετα τις 75κ χλμ ειναι για πεταμα αν δεν αλλαξεις μπαταρια που κοστιζει αρκετά. επισης δεν πουλιουνται αυτα. μτεαπωληση κυριολεκτικα μηδεν.
τριτον η βενζινη θα πεσει πολύ πιο συντομα απο το ρευμα, αν αυτο πεσει ποτε. τεταρτον ακομη και αν ειχες σκοπο να κανεις 75κ χλμ σε ενα ευλογο διαστημα 5 ετων θα πηγαινες σε πιο δυνατο μοτερ, οχι σε 125/6kw

Η βενζινη στην καλυτερη να σταθεροποιηθει στο 1.80 για τα επομενα χρονια βαση υπολογισμων δυστυχως..
Εγω δεν θα παιρνα για κανονικη χρηση μοτο με ρευμα γιατι δεν ξερω που να το φορτιζω ανα πασα στιγμη και δευτερον δεν τα θεωρω αξιοπιστα.. Καμια σοβαρη εταιρεια δεν ειδα να βγαζει κατι... Παρα μονο κατι κινεζικες και ενα σεατ

Spar1991
12/03/2022, 04:49
οπως ειπες εισαι 30 χρονων....αυτα τα λεει ολα....εισαι ελευθερος, κανεις οτι θες, χωρις να εχεις ευθυνες και σκοτουρες πανω στο κεφαλι σου.
Στα 48 μου, εγω, με δυο παιδια, υποχρεωσεις κτλ δεν μπορω να πω οτι συμφωνω μαζι σου... το οτι εχεις ανεξαρτητοποιηθει απο τους γονεις σου (εγω προσωπικα το ειχα κανει απο τα 22 μου), δεν σημαινει οτι θα συνεχισεις να εισαι ετσι και να πιστευεις τα ιδια......

Μα ουτε ο πατερας μου συμφωνει μαζι μου που ειναι 53.. Ουτε εγω θεωρω καλο που αγορασα 5 μηχανες παρολο που μου φυγαν αποθημενα που τοσα χρονια δεν αγοραζα τιποτα.. θα μπορουσα να χα κανει μια καλη αποταμιευση . Ειδη φευγω απο αυτην την νοοτροπια και μπαινω σε εναν δρομο πιο ισσοροπημενο..

toyar
12/03/2022, 06:19
Ευγε νεε μου
Να βρεις και μια κοπελα να παντρευτεις να νοικοκυρευτεις
(η οποια τα λεφτα θα τα φυτιλιαζει σε μαλλια και νυχια μεχρι τα βαθια γεραματα)

stefanos
12/03/2022, 07:56
Μα ουτε ο πατερας μου συμφωνει μαζι μου που ειναι 53.. Ουτε εγω θεωρω καλο που αγορασα 5 μηχανες παρολο που μου φυγαν αποθημενα που τοσα χρονια δεν αγοραζα τιποτα.. θα μπορουσα να χα κανει μια καλη αποταμιευση . Ειδη φευγω απο αυτην την νοοτροπια και μπαινω σε εναν δρομο πιο ισσοροπημενο..

Η γενιά του πατέρα σου είχε καλύτερη ζωή στην ηλικία σου.
Και τις εξόδους μας και τους καφέδες μας και τα ποτάκια μας και τις διακοπούλες μας και όλα.
Βέβαια κοιτώντας πίσω διαπιστώνουμε ότι εάν έτσι γιουβέτσι κλπ τώρα θα είχαμε πέντε φράγκα παραπάνω.
Οκ σωστό και καλά σου λέει.
Αλλά το νόημα είναι να ζήσεις και κάτι στη ζωή σου.

D3300
12/03/2022, 08:38
Μα ουτε ο πατερας μου συμφωνει μαζι μου που ειναι 53.. Ουτε εγω θεωρω καλο που αγορασα 5 μηχανες παρολο που μου φυγαν αποθημενα που τοσα χρονια δεν αγοραζα τιποτα.. θα μπορουσα να χα κανει μια καλη αποταμιευση . Ειδη φευγω απο αυτην την νοοτροπια και μπαινω σε εναν δρομο πιο ισσοροπημενο..

Είμαι 56 και διαφωνώ με τον πατέρα σου.
Ζήσε όσο μπορείς, ακόμη κι εγώ που νοικοκυρεύτηκα στα σαράντα μου, τις περισσότερες φορές πνίγομαι από την οικογενειακή θαλπωρή...
Ευτυχώς που σε τρια χρόνια ο γιος μου γίνεται δεκαοκτώ και θα αρχίσω να αλητεύω ξανά.
Το ''αλητεύω'' όχι φυσικά με την κακή έννοια, αλλά ρε φίλε το νοικοκύρεμα και το μεγάλωμα ενός παιδιού είναι μεγάλη ευθύνη και όπως και να το κάνουμε, μια φορά πατέρας για πάντα πατέρας.
Αλλά, ευτυχώς που μπόρεσα και κράτησα όλα τα μηχανάκια στο γκαράζ και τέρμα τα ωράρια τότε (στα 18 του...). Θα μπορώ να καβαλάω και να χάνομαι ξανά.
Ζήσε όσο μπορείς, ζήσε με την τρέλα σου, την λογική την μάθαμε και την ζήσαμε, δεν λέει και πολλά, trust me.

viper1
12/03/2022, 08:48
Είναι ώρα για να κάνουμε λίγο ποδήλατο λιγο περπάτημα και λίγο μετρό λεωφορεία

doctoras
12/03/2022, 09:34
Ουτε εγω θεωρω καλο που αγορασα 5 μηχανες παρολο που μου φυγαν αποθημενα που τοσα χρονια δεν αγοραζα τιποτα..
Τις έχεις στο γκαραζ σου ή τις έκανες αγοροπωλησίες? Σε κάθε περίπτωση φωτορομάντζο θέλουμε


Ευγε νεε μου
Να βρεις και μια κοπελα να παντρευτεις να νοικοκυρευτεις
(η οποια τα λεφτα θα τα φυτιλιαζει σε μαλλια και νυχια μεχρι τα βαθια γεραματα)

δεν υπάρχει σημερινή ελεύθερη κοπέλα που δε θα τα φυτιλιάζει στον αιώνα τον άπαντα σε μαλλιά/νύχια / κρέμες φροντίδας/ προιόντα νεότητας (και αναλόγως το πορτοφόλι πανω απο 50 μποτοξ) κλπ κλπ....εκτός και αν παντρευτεί την κεραμέως :D


Είμαι 56 και διαφωνώ με τον πατέρα σου.
Ζήσε όσο μπορείς, ακόμη κι εγώ που νοικοκυρεύτηκα στα σαράντα μου, τις περισσότερες φορές πνίγομαι από την οικογενειακή θαλπωρή...
Ευτυχώς που σε τρια χρόνια ο γιος μου γίνεται δεκαοκτώ και θα αρχίσω να αλητεύω ξανά.
Το ''αλητεύω'' όχι φυσικά με την κακή έννοια, αλλά ρε φίλε το νοικοκύρεμα και το μεγάλωμα ενός παιδιού είναι μεγάλη ευθύνη και όπως και να το κάνουμε, μια φορά πατέρας για πάντα πατέρας.
Αλλά, ευτυχώς που μπόρεσα και κράτησα όλα τα μηχανάκια στο γκαράζ και τέρμα τα ωράρια τότε (στα 18 του...). Θα μπορώ να καβαλάω και να χάνομαι ξανά.
Ζήσε όσο μπορείς, ζήσε με την τρέλα σου, την λογική την μάθαμε και την ζήσαμε, δεν λέει και πολλά, trust me.

φωτορομάντζο επίσης!

typhoon
12/03/2022, 18:40
Επιτέλους άλλος ένας που γνωρίζει να υπολογίσει πόσο πραγματικά καίει ένα μηχανάκι !
Βέβαια νομίζω ότι πρέπει να παραδεχτείς ότι η νορμάλ οδήγηση που λες, είναι αυτό που κάνουν όλοι οι κάτοχοι σκούτερ, άναψε πράσινο=τέρμα γκάζι μέχρι να φρενάρουν ξανά στο επόμενο.
Για αυτό το λόγο το 125 έχει κατανάλωση 4
Ένα 250-300 βαράει 6αρια στην πραγματικότητα, το οποίο παιδιά δεν είναι καθόλου οικονομικό για την τσέπη.
Το παπάκι μου, κατασκευής 1999 με καρμπυρατέρ,125cc , όταν το πηγαίνω σαν άνθρωπος είναι κοντά στο 2 , όταν του βγάζω τα ματάκια μπορεί να πάει κ πάνω από 3.
Το ένα λίτρο διαφορά, είναι της τάξης του 30% αύξηση στην κατανάλωση.
Δοκίμασε να μετριάσεις το γκάζι σου κ θα εκπλαγείς από τα αποτελέσματα.

Τα ηλεκτρικά, όχι μόνο μηχανάκια αλλά κ τα αυτοκίνητα, προϋποθέτουν πολύ συγκεκριμένο προφίλ χρήστη κ χρήσης. Είναι προφανές ότι χρειάζονται ιδιωτικό χώρο για να μπορούν να φορτίζουν σε πρίζα.
Η φόρτιση θα συμφέρει περισσότερο εάν χρησιμοποιείται το νυχτερινό τιμολόγιο.
Οι ονομαστικές τους αυτονομίες είναι χειρότερες από τις ονομαστικές των θερμικών καθότι πέρα από το πόδι ή το χέρι του οδηγού, επηρεάζονται πάρα πολύ από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.
Για τον προφανή λόγο του κόστους τους, οι ασφαλίσεις τους είναι στο Θεό, ειδικά στα αυτοκίνητα.
Κανένας δεν έχει την τεχνογνωσία ακόμη, πλην των αντιπροσωπειών για επισκευές ατυχήματος. Το οποίο μεταφράζεται σε δυσθεώρητα κόστη , όταν φταις πχ.

Προσωπικά δεν θα αγόραζα ακόμη ηλεκτρικό. Ειδικά ρημαδοσκουτερ ακόμη κ με την βενζίνη στα 2-2,5-3€.

motojojo
12/03/2022, 19:35
Ηλεκτρικό μόνο πατίνι. Για την ακρίβεια θα με έψηνε τρελά ένα mellow (https://www.mellowboards.com/). Γκατζετ με πρακτική αξία.

basilis_k6
12/03/2022, 20:01
Ηλεκτρικό μόνο πατίνι. Για την ακρίβεια θα με έψηνε τρελά ένα mellow (https://www.mellowboards.com/). Γκατζετ με πρακτική αξία.

πολυ ωραιο αλλα ο τρόπος που δουλευει το κοντρολ ειναι τραγικος απλα.

runner
12/03/2022, 20:22
Η αγορά δεν είναι ακόμα ώριμη για ηλεκτρικά μηχανάκια. Εχουμε χρόνια μπροστά μας για αυτό.

aetomenios
12/03/2022, 20:45
Είχα το eco up με φυσικό αέριο,εκανα 150000χλμ με 2€ στα 100χλμ.
Και τώρα με το Seat Arona πάλι με φυσικό αέριο,έχω κάνει 30000χλμ με 3€ στα 100χλμ.
Για να δούμε όμως τώρα που ανεβαίνουν όλα ποσο θα καίμε.
Απλά και αναγκαστικά μειώνουμε τις βόλτες...

Spar1991
13/03/2022, 06:58
[QUOTE=doctoras;3128234]Τις έχεις στο γκαραζ σου ή τις έκανες αγοροπωλησίες?

Εγω παντα ειχα μηχανακια παπακια γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω κατι καλυτερο η μαλλον δεν εκανα καλη διαχειρηση και τα τρωγα πχ αλλαζα κινητο 600 ευρω καθε 6 μηνο και αλλες μαλακιες..(οι τραπεζες δεν διναν δανεια τοτε τωρα δινουν αβερτα).
Ετσι μια μερα πριν 3 χρονια περιπου παιρνω τηλ σε ενα μαγαζι που ελεγε για γραμματια και ειχε καλες αξιολογησεις.
Μου ειπαν να παω απο κοντα.
Παρολο που δεν ειχα ουτε τα μισα λεφτα μπροστα ουτε καλη φορολογικη ουτε ειχα δουλεια αλλα ημουν στον οαεδ 1ος μηνας που χα μπει μου καναν τεραστια χαρη και με βοηθησαν.

Πηρα καινουργιο το vf185 2675 (με συμπλεκτη)(τωρα εχει 3050). Γρηγορα ομως καταλαβα οτι δεν μου πολυ αρεσει σε οδηγηση επειδη οταν φορτωνα γκομενακια παραπονιοντουσαν οτι στις λακουβες ποναγαν.. δεν ειχαν αδικο..

Ετσι πηρα το σιτυκομ (3675 καινουργιο) ηταν οτι καλυτερο οδηγησα στην ζωη μου σε ανεση ποιοτητα σε ολα.. Κανενα παραπονο.. Ελα μου ομως που ηρθε η κακια στιγμη και ενω το παρκαρα σε μια κατηφορα στην πετρουπολη δεν μπηκε καλα το σταντ και επεσε κατω και γρατζουνιστηκε και μου αναψαν τα λαμπακια γιατι ειναι ψειρας... (Ηθελε 300 ευρω για αλλαγη πλαστικων στα σημεια που γρατζουνιστηκε).

Και βλεπω στο μαγαζι που αγοραζω μια tdm που την ηθελα απο μικρο παιδι .Πουλαω το σιτυκομ 3000(7 μηνων μηχανακι) και παιρνω την tdmara που ακομα και σημερα μεγαλυτερη καυλα δεν εχω ξανα νιωσει στην ζωη μου . Χαμογελουσα μονο που την εβαζα μπροστα με 2 remus ξυπναγε το οικοδομικο τετραγωνο που να εβγαζα και σιγαστηρα!

Μετα απο καποιους μηνες ομως ειχα βασανα γενικα και ηταν μια διαβολοβδομαδα που ολο κατι μου εφταιγε και καπωςς συμπαιρενω εγω ο τρελος οτι μου φταιει ο συμπλεκτης που με εχει κουρασει σε καθημερινη οδηγηση και τελος οι μηχανες ως εδω.. παω στον εμπορο του την δινω πισω -300 ευρω απο οτι την αγορασα και παιρνω xciting s 400 kymco.(ολα αυτα δε 5 μερες μεσα). 6200 τοτε εκανε 7000 τωρα καινουργιο(οι αυξησεις που λεγαμε)...με το που το παιρνω ξενερωνω.. δεν ειχα πια το ροπαρισμα της μηχανης δεν εχω τον θορυβο (το ξερα βεβαια) δεν εχω την ανεση που περιμενα γιατι τα ποδια μου δεν τεντωνανε πληρως και γενικα το πηρα και το αφησα γκαραζ κατευθειαν χωρις πολλα πολλα... (Αργοτερα σε τελικες δικαβαλο ημουν σχεδον ικανοποημενος αφου πηγαινα με 160 και ενιωθα καλα)

Απλα μου λειπε η μηχανη.. ειχα βαλει και δοσεις ενω την tdm την ειχα ξεχρεωσει...πφφφ και μετα απο 4 μηνες λογω οτι ειχα βαλει 300 ευρω δοση τον μηνα σκεφτηκα να κανω μεταβαση σε κατι φθηνοτερο και δεν μου πολυ αρεσε το σκουτερ αυτο κιολας. Παω και παιρνω παλι απο τον εμπορο μια μεταχειρισμενη bandid650 στα 3200 και δοση 80 τον μηνα αντι 300 ..

Ελα μου ομως που δεν με βολεψε ποτε ο τροπος οδηγησης της(σκυφτος) (ηταν και κακασχημη μηχανη και ολοι μου λεγαν απορω πως αγορασες εσυ μια τετοια μηχανη ενω περιμενα να την δω σε καναν 60χρονο) και μαλιστα με κουραζε γιατι ειμαι και παχουλος...

Λεω θα κανω μια τελευταια αλλαγη μερικους μηνες μετα και θα παρω κατι που να μαρεσει πραγματικα παιρνω τηλ στον εμπορο και παω να δω ενα vstrom που ειχαν εκει σε καλη κατασταση.. (ειχα καψα να παρω καποια στιγμη και ενα στρομ) .. το ειχε 3700 οποτε εδωσα 2800 πισω την βρωμο μπαντιντ που ειναι οτι χειροτερο εχω οδηγησει και πηρα το στρομ το οποιο ξεχρεωνω σε 6 μηνες με 125 ευρω δοση! Με το στρομ ειμαι πολυ ευχαριστημενος θεση οδηγησης ανεση αλλα μου λειπει το ροπαρισμα της tdm και η ομορφια της και οι εξατμισεις της...(μερικες φορες την βλεπω στον υπνο μου δεν θελω να πολυμιλαω για αυτο χαχαχα)

Γενικα ειμαι αναποφασιστος και αυτο μου δημιουργει πολλα θεματα.. Δεν ξερω τι θελω . Η μαλλον τα θελω ολα και κανω λαθος επιλογες.. Εχασα πολλα λεφτα απο τις μεταπωλησεις και πιο πολυ απο αυτα που αγορασα καινουργια.. επισης εχασα λεφτα απο ενα σορο πραματα που αγοραζα για καθε μηχανη.. πχ μπορει να θελε συναγερμο η να αγοραζα κανα πλαστικο στα μεταχειρισμενα γιατι ηταν φθαρμενο και το θελα πενα..Η αγοραζα βιδες γνησιες πχ στο tdm γιατι ειχαν κατι σκουριες καποιες..και ενα σορο αλλα πεταμενα λεφτα...
Μεσα απο αυτο καταλαγιασε η καψα μου να αγοραζω μηχανες.. ακομα ψαχνομαι καθε μερα και κοιταω στο καρ (γιατι λεω αν κερδισεις ενα λοτο να σε ετοιμος μην ψαχνεις τελευταια στιγμη)
Αλλα τωρα ειμαι καλυτερα..Σιγουρα καταλαβα οτι οι σκυφτες μηχανες δεν ειναι για μενα και θελω ορθιες θεσεις οδηγησης αν και ζηλευω τα αλανια με τις gsxr..Επισης τα 2 καλυτερα μου μηχανακια θα χω να λεω για το citycom και την tdm...
Μοναδικα τουλαχιστον για εμενα αν και ξερω αρκετοι οτι τα σνομπαρετε..

viper1
13/03/2022, 07:25
[QUOTE=doctoras;3128234]Τις έχεις στο γκαραζ σου ή τις έκανες αγοροπωλησίες?

Εγω παντα ειχα μηχανακια παπακια γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω κατι καλυτερο η μαλλον δεν εκανα καλη διαχειρηση και τα τρωγα πχ αλλαζα κινητο 600 ευρω καθε 6 μηνο και αλλες μαλακιες..(οι τραπεζες δεν διναν δανεια τοτε τωρα δινουν αβερτα).
Ετσι μια μερα πριν 3 χρονια περιπου παιρνω τηλ σε ενα μαγαζι που ελεγε για γραμματια και ειχε καλες αξιολογησεις.
Μου ειπαν να παω απο κοντα.
Παρολο που δεν ειχα ουτε τα μισα λεφτα μπροστα ουτε καλη φορολογικη ουτε ειχα δουλεια αλλα ημουν στον οαεδ 1ος μηνας που χα μπει μου καναν τεραστια χαρη και με βοηθησαν.

Πηρα καινουργιο το vf185 2675 (με συμπλεκτη)(τωρα εχει 3050). Γρηγορα ομως καταλαβα οτι δεν μου πολυ αρεσει σε οδηγηση επειδη οταν φορτωνα γκομενακια παραπονιοντουσαν οτι στις λακουβες ποναγαν.. δεν ειχαν αδικο..

Ετσι πηρα το σιτυκομ (3675 καινουργιο) ηταν οτι καλυτερο οδηγησα στην ζωη μου σε ανεση ποιοτητα σε ολα.. Κανενα παραπονο.. Ελα μου ομως που ηρθε η κακια στιγμη και ενω το παρκαρα σε μια κατηφορα στην πετρουπολη δεν μπηκε καλα το σταντ και επεσε κατω και γρατζουνιστηκε και μου αναψαν τα λαμπακια γιατι ειναι ψειρας... (Ηθελε 300 ευρω για αλλαγη πλαστικων στα σημεια που γρατζουνιστηκε).

Και βλεπω στο μαγαζι που αγοραζω μια tdm που την ηθελα απο μικρο παιδι .Πουλαω το σιτυκομ 3000(7 μηνων μηχανακι) και παιρνω την tdmara που ακομα και σημερα μεγαλυτερη καυλα δεν εχω ξανα νιωσει στην ζωη μου . Χαμογελουσα μονο που την εβαζα μπροστα με 2 remus ξυπναγε το οικοδομικο τετραγωνο που να εβγαζα και σιγαστηρα!

Μετα απο καποιους μηνες ομως ειχα βασανα γενικα και ηταν μια διαβολοβδομαδα που ολο κατι μου εφταιγε και καπωςς συμπαιρενω εγω ο τρελος οτι μου φταιει ο συμπλεκτης που με εχει κουρασει σε καθημερινη οδηγηση και τελος οι μηχανες ως εδω.. παω στον εμπορο του την δινω πισω -300 ευρω απο οτι την αγορασα και παιρνω xciting s 400 kymco.(ολα αυτα δε 5 μερες μεσα). 6200 τοτε εκανε 7000 τωρα καινουργιο(οι αυξησεις που λεγαμε)...με το που το παιρνω ξενερωνω.. δεν ειχα πια το ροπαρισμα της μηχανης δεν εχω τον θορυβο (το ξερα βεβαια) δεν εχω την ανεση που περιμενα γιατι τα ποδια μου δεν τεντωνανε πληρως και γενικα το πηρα και το αφησα γκαραζ κατευθειαν χωρις πολλα πολλα... (Αργοτερα σε τελικες δικαβαλο ημουν σχεδον ικανοποημενος αφου πηγαινα με 160 και ενιωθα καλα)

Απλα μου λειπε η μηχανη.. ειχα βαλει και δοσεις ενω την tdm την ειχα ξεχρεωσει...πφφφ και μετα απο 4 μηνες λογω οτι ειχα βαλει 300 ευρω δοση τον μηνα σκεφτηκα να κανω μεταβαση σε κατι φθηνοτερο και δεν μου πολυ αρεσε το σκουτερ αυτο κιολας. Παω και παιρνω παλι απο τον εμπορο μια μεταχειρισμενη bandid650 στα 3200 και δοση 80 τον μηνα αντι 300 ..

Ελα μου ομως που δεν με βολεψε ποτε ο τροπος οδηγησης της(σκυφτος) (ηταν και κακασχημη μηχανη και ολοι μου λεγαν απορω πως αγορασες εσυ μια τετοια μηχανη ενω περιμενα να την δω σε καναν 60χρονο) και μαλιστα με κουραζε γιατι ειμαι και παχουλος...

Λεω θα κανω μια τελευταια αλλαγη μερικους μηνες μετα και θα παρω κατι που να μαρεσει πραγματικα παιρνω τηλ στον εμπορο και παω να δω ενα vstrom που ειχαν εκει σε καλη κατασταση.. (ειχα καψα να παρω καποια στιγμη και ενα στρομ) .. το ειχε 3700 οποτε εδωσα 2800 πισω την βρωμο μπαντιντ που ειναι οτι χειροτερο εχω οδηγησει και πηρα το στρομ το οποιο ξεχρεωνω σε 6 μηνες με 125 ευρω δοση! Με το στρομ ειμαι πολυ ευχαριστημενος θεση οδηγησης ανεση αλλα μου λειπει το ροπαρισμα της tdm και η ομορφια της και οι εξατμισεις της...(μερικες φορες την βλεπω στον υπνο μου δεν θελω να πολυμιλαω για αυτο χαχαχα)

Γενικα ειμαι αναποφασιστος και αυτο μου δημιουργει πολλα θεματα.. Δεν ξερω τι θελω . Η μαλλον τα θελω ολα και κανω λαθος επιλογες.. Εχασα πολλα λεφτα απο τις μεταπωλησεις και πιο πολυ απο αυτα που αγορασα καινουργια.. επισης εχασα λεφτα απο ενα σορο πραματα που αγοραζα για καθε μηχανη.. πχ μπορει να θελε συναγερμο η να αγοραζα κανα πλαστικο στα μεταχειρισμενα γιατι ηταν φθαρμενο και το θελα πενα..Η αγοραζα βιδες γνησιες πχ στο tdm γιατι ειχαν κατι σκουριες καποιες..και ενα σορο αλλα πεταμενα λεφτα...
Μεσα απο αυτο καταλαγιασε η καψα μου να αγοραζω μηχανες.. ακομα ψαχνομαι καθε μερα και κοιταω στο καρ (γιατι λεω αν κερδισεις ενα λοτο να σε ετοιμος μην ψαχνεις τελευταια στιγμη)
Αλλα τωρα ειμαι καλυτερα..Σιγουρα καταλαβα οτι οι σκυφτες μηχανες δεν ειναι για μενα και θελω ορθιες θεσεις οδηγησης αν και ζηλευω τα αλανια με τις gsxr..Επισης τα 2 καλυτερα μου μηχανακια θα χω να λεω για το citycom και την tdm...
Μοναδικα τουλαχιστον για εμενα αν και ξερω αρκετοι οτι τα σνομπαρετε..

Για κάθε μηχανή που άλλαζες έπαιρνες και άλλο δάνειο?

toyar
13/03/2022, 07:26
ο εμπορος σου εχει δωσει κλειδια του μαγαζιου η χτυπας κουδουνι;