PDA

View Full Version : Κιβώτιο ταχυτήτων/μυρωδιά



Soki32
09/03/2022, 17:05
Καλησπέρα στο φόρουμ ήθελα να ρωτήσω παιδιά τα εξής το μηχανάκι που έχω είναι honda steed 400 βγήκε από service (λάδια νερά παραφλου μπουζια κτλπ κτλπ πολύ πρόσφατα) το λοιπών πρίν 2-3 μέρες παρατήρησα ότι μόλις σταματήσω ακόμα και μετά από μια σύντομη διαδρομή (2-3) λεπτά από την δεξιά πλευρά πάνω από την εξάτμιση μυρίζει κάτι περίεργα σαν καμένο να το πω δεν περνώ και όρκο όμως..ρώτησα τον μάστορα μου και μου είπε ότι μάλλον είναι επειδή είχε πιάσει με λερωμένα χέρια (λάδια κτλπ) τον κινητήρα και τώρα εξατμίζονται η ότι ίσως μυρίζει το κάλυμμα που έχω ντύσει τις εξατμίσεις για να μην καίγονται τα πόδια μου... κάποια ιδέα για το το άλλο ίσως φταίει?? Επίσης από 3η ταχύτητα 2 φορές μου έτυχε σαν να χάνει το μέτρημα και πρέπει να κατεβάσω 3-4 φορές για να βάλω 1η ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά παιδιά και πάντα όρθιοι!

o_gavros
09/03/2022, 17:26
Συμβαίνει καμιά φορά στις αλλαγές λαδιών να πέσει λάδι πάνω στο λαιμό της εξάτμισης.
Συνήθως μετά από μερικές μέρες ή τέλος πάντων αρκετη ώρα λειτουργίας του μοτέρ να καίγεται και να σταματάει η μπόχα.
Τώρα το άλλο, είναι σαν να σε ρωτάω γιατί να κλαίει το μωρό αφού φοράει πάνα.

OldMan
10/03/2022, 12:33
Τα μηχανακια δεν ξερουν να μετρανε (συνηθως)..

Οτι τους πουμε, το πιστευουν..
(εξαιρεση καποια παλια Ιταλικα που εμεις επρεπε να πιστεψουμε οτι μας λεγαν αυτα..)