PDA

View Full Version : H Dainese εξαγοράστηκε από την Carlyle Group



lleonidas
12/03/2022, 08:00
Η επενδυτική εταιρεία Carlyle Group αγόρασε την ιταλική εταιρεία εξοπλισμού μοτοσυκλετών Dainese(και τις AGV και TCX) από την Investcorp σε μια συμφωνία αξίας 630 εκατομμυρίων ευρώ (692 εκατομμύρια δολάρια) συμπεριλαμβανομένου του χρέους.

H Investcorp είχε αγοράσει την εταιρεία πριν από 7 χρόνια από τον ιδρυτή της, Lino Dainese, έναντι 130 εκατομμυρίων ευρώ. Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1972 και έχει την έδρα της στη Vicenza, στη βόρεια Ιταλία.

Υπό την ιδιοκτησία της Investcorp, η Dainese υπερδιπλασίασε τις πωλήσεις της στα 250 εκατομμύρια ευρώ και τα βασικά κέρδη αυξήθηκαν με διψήφιο ρυθμό ετησίως.
Σήμερα απασχολεί περίπου 1.000 εργαζόμενους.

Πηγή (https://www.reuters.com/business/carlyle-buys-italian-motorcycle-gear-maker-dainese-2022-03-11/)

stefanos
12/03/2022, 08:11
Καλό για τους μέτοχους ,οι καταναλωτές μένει να το δούμε, αν και συνήθως οι φίρμες καίγονται στα χέρια ομίλων.

Bowleno
12/03/2022, 08:23
* χ : μας....:lol:

Έχω σταματήσει προ παααααρα πολλού να αγοράζω προϊόντα της....

D3300
12/03/2022, 08:43
* χ : μας....:lol:

Έχω σταματήσει προ παααααρα πολλού να αγοράζω προϊόντα της....

Δεν έχεις δίκιο, τα παντελόνια της σου κάνουν ωραίο πόδι.

doctor_john
12/03/2022, 08:45
Όχι εντελώς, αν μάθουμε τι θα γίνει με τις δουλειές και τους μισθούς των "περίπου 1000 εργαζόμενων"
θα έχουμε μια άποψη για το αν θα πρέπει ή όχι να ψωνίζουμε τα προϊόντα τους.

doctoras
12/03/2022, 09:46
Όχι εντελώς, αν μάθουμε τι θα γίνει με τις δουλειές και τους μισθούς των "περίπου 1000 εργαζόμενων"
θα έχουμε μια άποψη για το αν θα πρέπει ή όχι να ψωνίζουμε τα προϊόντα τους.

αυτό μάλλον δε θα το μάθεις..

Η ποιότητα υλικών είναι αυτό που φοβίσει σε εξαγορές, γιατί για να "βγει" τεχνοκρατικά με το χρέος που ήδη τρέχει θα έχουν δει ήδη τους προμηθευτές πρώτων υλών...και εκεί οι χαρτογιακάδες μη περιμένετε να έχουν μοτοσυκλετιστική κουλτούρα

Πάντως είναι το αγαπημένο μου brand μαζί με spidi με τα ρούχα τους εκτός απο το καλύτερο style έχουν και την καλύτερη εφαρμογή στο σώμα

teogtp
12/03/2022, 09:54
Δεν έχεις δίκιο, τα παντελόνια της σου κάνουν ωραίο πόδι.

Εγώ θέλω να μάθω σε ποιόν άλλο έχει δείξει τα πόδια του ο bowleno......

:tooth:

νεοσσός
12/03/2022, 10:54
Μου κάνει εντύπωση ο πολλαπλασιασμός της αποτίμησης της εταιρείας. 7 χρόνια πριν είχε πουληθεί 130.000.000€ και τώρα 630.000.000.

Αν κατάφερε ο προηγούμενος επενδυτικός οίκος να υπερδιπλασιάσει τις πωλήσεις της και να πενταπλασιάσει την αξία της εταιρείας μέσα σε 7 χρόνια, γιατί να την πουλήσει τώρα; Είδε καμπή; Είναι τόσο έμπειρο το fund που προτίμησε να ρευστοποιήσει και να επενδύσει σε άλλες ταχύτερα εξελισσόμενες εταιρείες;

Bowleno
12/03/2022, 12:13
Δεν έχεις δίκιο, τα παντελόνια της σου κάνουν ωραίο πόδι.


Εγώ θέλω να μάθω σε ποιόν άλλο έχει δείξει τα πόδια του ο bowleno......

:tooth:

Στα διάλα και οι δύο, βγήκε ο καφές από την μύτη:moutza::moutza:

:bawl:

panavour
12/03/2022, 17:17
Μου κάνει εντύπωση ο πολλαπλασιασμός της αποτίμησης της εταιρείας. 7 χρόνια πριν είχε πουληθεί 130.000.000€ και τώρα 630.000.000.

Αν κατάφερε ο προηγούμενος επενδυτικός οίκος να υπερδιπλασιάσει τις πωλήσεις της και να πενταπλασιάσει την αξία της εταιρείας μέσα σε 7 χρόνια, γιατί να την πουλήσει τώρα; Είδε καμπή; Είναι τόσο έμπειρο το fund που προτίμησε να ρευστοποιήσει και να επενδύσει σε άλλες ταχύτερα εξελισσόμενες εταιρείες;

Γιατί κέρδισε πολλά,και τώρα γίνεται,παιχνιδι αλλού,στην ενέργεια π.χ. Τα funds στην αναμπουμπουλα χαίρονται σαν τους λύκους.

AUFGEBRACHT
12/03/2022, 18:02
Όχι εντελώς, αν μάθουμε τι θα γίνει με τις δουλειές και τους μισθούς των "περίπου 1000 εργαζόμενων"
θα έχουμε μια άποψη για το αν θα πρέπει ή όχι να ψωνίζουμε τα προϊόντα τους.

Δηλ μέχρι τώρα υπήρχε "διαφάνεια" στους μισθούς των εργαζομένων της εταιρείας και γιαυτό ψωνίζαμε; Να υποθέσω στους χίλιους εργαζόμενους δεν περιλαμβάνονται οι Κινέζοι και οι Τυνήσιοι στα εκεί εργοστάσια που κατασκευάζουν τα προϊόντα της φίρμας...

xbul
12/03/2022, 19:49
Μάλλον εννοεί 630 εκατομμύρια μαζίμε agv και tcx.

doctor_john
12/03/2022, 20:37
Δηλ μέχρι τώρα υπήρχε "διαφάνεια" στους μισθούς των εργαζομένων της εταιρείας και γιαυτό ψωνίζαμε; Να υποθέσω στους χίλιους εργαζόμενους δεν περιλαμβάνονται οι Κινέζοι και οι Τυνήσιοι στα εκεί εργοστάσια που κατασκευάζουν τα προϊόντα της φίρμας...

Δεν έχω ιδέα, γιατί όμως να με απασχολήσει κάτι τέτοιο; Εγώ τώρα αντιλαμβάνομαι τον κίνδυνο για τους εργαζόμενους
και τώρα "πράττω" όπως νομίζω.
Υποστηρίζεις πως αν τους "είχαμε συνηθίσει αλλιώς" δεν έχει νόημα να αλλάξουμε τώρα;

AUFGEBRACHT
13/03/2022, 18:52
Δεν έχω ιδέα, γιατί όμως να με απασχολήσει κάτι τέτοιο; Εγώ τώρα αντιλαμβάνομαι τον κίνδυνο για τους εργαζόμενους
και τώρα "πράττω" όπως νομίζω.
Υποστηρίζεις πως αν τους "είχαμε συνηθίσει αλλιώς" δεν έχει νόημα να αλλάξουμε τώρα;

Όχι, δεν υποστηρίζω αυτό, καμία σχέση, προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σε αυτά που είχες αναφέρει, και υπό το πρίσμα της δήλωσης "γιατί να με απασχολήσει κάτι τέτοιο".

Καλά κάνεις και πράττεις όπως σου υποδεικνύει η συλλογιστική σου κι η συνείδησή σου, απλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτή την όψιμη ανησυχία για τους εργαζομένους στον όμιλο Dainese, στους οποίους μάλλον δεν περιλαμβάνονται οι απλοί εργάτες στα εργοστάσια της Τυνησίας και Κίνας, αφού εκεί παράγονται τα προϊόντα, οι οποίοι προφανέστατα δεν θα αμείβονται όπως όσοι εργάζονται στα γραφεία πχ της επιχείρησης. Εκεί ακριβώς αποσκοπούσε η αναφορά μου. Από την άλλη, δεν υπάρχει κάποια αναφορά που να αφήνει ενδείξεις για το εργασιακό μέλλον των 1.000 εργαζομένων της εταιρείας, είναι μια απλή αναφορά για τον αριθμό των υπαλλήλων.

Η Dainese, για λόγους που δεν είναι του παρόντος- ή είναι και αδιάφοροι- είναι κάτι σαν τις BMW, Microsoft, Volkswagen AG... loved to be hated. Αυτά!

doctor_john
14/03/2022, 07:55
H ανησυχία ξεκινά από την δική μου εμπειρία αλλαγής ιδιοκτησίας επιτυχημένων επιχειρήσεων και την απίστευτη
υποκρισία που λαμβάνει χώρα.
Με λίγα λόγια, δεν έχει να κάνει με το ποιος είσαι, τι κάνεις, αν το κάνεις καλά κ.λπ.
Όποιος δεν είναι μπροστά στις συνομιλίες χάνει. Αντιμετωπίζεται σαν κάτι ελαφρύ, παροδικό, ευτελές, αστείο κ.λπ.

Παράλληλα είδα την Carlyle Group, μια αμερικανική εταιρεία που πιθανά την εξυπηρετεί να μην έχει κανέναν εργαζόμενο
στην ευρώπη με τα μεταφορικά, την νομοθεσία και τα ημερομίσθια της ευρώπης.

Η υπόθεση σου πως δεν συμπεριλαμβάνονται εργαζόμενοι εκτός EU έχει δύσκολη εφαρμογή κατά τη γνώμη μου
στο μέγεθος και το αντικείμενο της dainese.
Εκεί οφείλεται και το "γιατί να με απασχολήσει κάτι τέτοιο".

DoctoR_k6
14/03/2022, 09:32
Δηλ μέχρι τώρα υπήρχε "διαφάνεια" στους μισθούς των εργαζομένων της εταιρείας και γιαυτό ψωνίζαμε; Να υποθέσω στους χίλιους εργαζόμενους δεν περιλαμβάνονται οι Κινέζοι και οι Τυνήσιοι στα εκεί εργοστάσια που κατασκευάζουν τα προϊόντα της φίρμας...

Φυσικα. Οπως κ σε αλλους 100αδες ''makers''.
Αν το ψαχναμε τοσο πολυ δεν ξερω απο που θα ψωνιζαμε στο τελος.

Για να λεμε την αληθεια μας πριν 15-20 χρονια επαιρνες Dainese κ το κρατουσες μια 10ετια ευκολα.
Αν εξαιρεσεις τα φερμουαρ που εκει καταλαβαινες οτι ψωνισες αυθεντικο Dainese κατα τ αλλα ηταν αρκετα ποιοτικο.
Τα τελευταια χρονια εχει πεσει λιγο η ποιοτητα κ θεωρω οτι το brand εκανε μεγαλο ονομα (σε σχεση με τα προηγουμενα 15-20 χρονια) κ λογο μεγαλου πελατολογιου εριξε κ λιγο την ποιοτητα.