PDA

View Full Version : Το επισκευάζω ή το αλλάζω.



SeniorCanardo
16/03/2022, 18:28
Η ιστορία στα σύντομα.

2004 KLR 650 στα 90.000 πάρα κάτι χιλιόμετρα, στα χέρια μου 4,5 σχεδόν χρόνια, 17άρες ζάντες δρομίσιο λάστιχο.
Πάνω στη φάση που είχα σχεδόν αποφασίσει να το διώξω και ψαχνόμουνα για κάτι άλλο,τα σχέδια ανετράπησαν, έβγαλε ζημιά και η επιδιόρθωση εκτιμάται στα πρόχειρα κοντά στα 1.000€ +.

Το ζητούμενο είναι το επισκευάζω και το κρατάω, γνωρίζοντας ότι δεν θα αξίζει πια να πουληθεί και υπομένοντας όλα τα κουσούρια που θα κουβαλάει ένα μηχανάκι 20 σχεδόν ετών ή το δίνω για ανταλλακτικά και πάω σε κάτι άλλο (κατά προτίμηση πιο σύγχρονο ή καλύτερα στημένο);

Τι κάνω:
Χρήση μοτό 360 μέρες το χρόνο, βασικό όχημα μετακίνησης.
30χλμ καθημερινά για δουλειά, αστικό, ημι-αστικό περιβάλλον και ενίοτε περιφερειακό (Θεσσαλονίκης).
Ταξίδια σύντομα 200-300χλμ αυθημερόν (2-3 φορές το χρόνο και αν).
Περίπου 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο.
Χωματοβόλτα, κάνα 2ώρο στα πέριξ καμιά Κυριακή,(όταν το εντουράκι είναι χαλασμένο, που είναι συχνά).
1 φορά το μήνα, δουλειάς και καιρού επιτρέποντος καρτόπιστα.
Πέφτω γιατί κάνω μ@λακίες.

Τι δεν κάνω:
Δεν κάνω μεγάλα ταξίδια, δεν κουβαλάω δεύτερο άτομο, δεν με ενδιαφέρει η μούρη, αλλά φυσικά πρέπει να μου αρέσει πρωτίστως εμένα το μηχανάκι, δεν με ενδιαφέρουν τρελές επιδόσεις, αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάτι παιχνιδιάρικο.
Δεν είμαι "χεράς".

Τι θέλω:
Μηχανάκι ελαφρύ και μανιτζέβελο, για εντός, εκτός και επί τα αυτά.
Είμαι κατηγορία "στρουμφ", οτιδήποτε πάνω από 150-160 κιλά γεμάτο το θεωρώ μη αποδεκτό.(Το μεγαλύτερο παράπονο μου από το KLR).
Εύκολο service, διαθέσιμα και προσιτά ανταλλακτικά.

Ακούω.

karellen
16/03/2022, 18:49
Το διώχνεις ασυζητητί.
Και παίρνεις μεταχειρισμένο XTR που πουλιέται φθηνότερα από το Χ,πληροί όλες τις προϋποθέσεις σου.
(Ξέρω είπες όχι πάνω από 150-160 κιλά αλλά κάνε τα στραβά μάτια.) :smokin:

telegonos
16/03/2022, 18:50
Τι έπαθε που θέλει 1000 ευρώ η επισκευή; Ολο το μοτέρ να αλλάξεις με άλλο μοτέρ, 1000 ευρώ δεν θα πάει.

basilis_k6
16/03/2022, 18:59
μερικα χρονια πριν θα έλεγα drz400. δυστυχως τα σκοτωσανε ολα αυτα και πλέον δεν υπαρχουν ελαφρια ον οφ με γκαζακι.

george.S
16/03/2022, 19:09
https://www.car.gr/s/2toid6wh/

Για μοτέρ έψαξες? Για να βρίσκεις από 1000 έως 1500 ολόκληρο πιστεύω χωρίς να έχω κανει έρευνα ότι μοτέρ θα βρεις με 400 ευρώ

SeniorCanardo
16/03/2022, 19:36
Το διώχνεις ασυζητητί.
Και παίρνεις μεταχειρισμένο XTR που πουλιέται φθηνότερα από το Χ,πληροί όλες τις προϋποθέσεις σου.
(Ξέρω είπες όχι πάνω από 150-160 κιλά αλλά κάνε τα στραβά μάτια.) :smokin:

Η αλήθεια είναι ότι δεν το γουστάρω καθόλου ούτε το Χ, ούτε το R και είναι πιο αγελάδα από το KLR, υπερτερεί όμως στα υπόλοιπα.


Τι έπαθε που θέλει 1000 ευρώ η επισκευή; Ολο το μοτέρ να αλλάξεις με άλλο μοτέρ, 1000 ευρώ δεν θα πάει.
Ναι αλλά μεταχειρισμένο μοτέρ σημαίνει ωρολογιακή βόμβα, αγνώστων χιλιομέτρων και κατάστασης, έτοιμη να σκάσει, άγνωστο πότε.

Εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160900&page=2&p=3128473#post3128473) το story.
Τσιμπούσε λάδι, μέσα βρήκα το μαμά πιστόνι (υποθέτω γιατί είναι ART, ενώ ο προηγούμενος ορκίζεται ότι έβαλε WISECO στα 40χιλ χλμ :roflmao:), οπότε ρεκτιφιέ νέο πιστόνι, βαλβίδες, έδρες, όλο το πακέτο.
Ρουλεμάν στροφάλου και ρουλεμάν αντίβαρου και αφού είναι ανοιχτό μήπως όλα τα ρουλεμάν.
Κάσες επιδιόρθωση ή μεταχειρισμένες.
Σασμάν.
Φουρκέτα
Γρανάζι, τεντωτήρα αντίβαρου, πιθανότατα και καδένα.
Ίσως και κάποια ακόμα που δεν έχω προλάβει να μετρήσω αν είναι εντός προδιαγραφών. (Καδένες, μπιέλες κλπ).

telegonos
16/03/2022, 19:59
Ναι αλλά μεταχειρισμένο μοτέρ σημαίνει ωρολογιακή βόμβα, αγνώστων χιλιομέτρων και κατάστασης, έτοιμη να σκάσει, άγνωστο πότε.

To μεταχειρισμένο ωρολογιακή βόμβα κ.ο.κ. ισχύει σαν πιθανότητα, αλλά ισχύει και αν πάρεις μοτοσυκλέτα μεταχειρισμένη. Οπότε δεν μας λέει κάτι αυτό.

Το μοτέρ, αν έφτασε να τρυπήσει κάρτερ, να ζήσουμε να το θυμόμαστε, δεν συμφέρει επισκευή. Κράτα το σε μια αποθήκη, ΚΑΤΙ μπορεί να χρειαστείς στο μέλλον από αυτό.

Εγώ, θα πήγαινα για ένα μεταχείρω μοτέρ. Αν δεν βαριόμουν, μπορεί να το άνοιγα να δω πως είναι μέσα, και αν είναι κάτι να βγάζει μάτι, να το αλλάξω.

Δεν ξέρω αν φτιάχνεις μόνος σου ή πας σε συνεργείο, στην πρώτη περίπτωση πάντως, 1000 ευρώ δεν θα πάει με τίποτα.

Από την άλλη, αν το βαρέθηκες και ζητάει η ψυχή σου μια αλλαγή, ''το νέο παιδί είναι και το πιο αγαπημένο'' λέει μια έκφραση.

ptc
16/03/2022, 20:18
Περαστικά Κωστή. Δεν πειράζει, σε καλό πιστεύω θα σου βγει στο τέλος.

Για μένα κρατάς το μηχανάκι και το κάνεις κομμάτια βάζοντας αρκετές αγγελίες για διαφορετικά κομμάτια (όχι μια αγγελία "πωλούνται ανταλλακτικά" γιατί αυτή δε βγαίνει εύκολα σε αναζητήσεις). Θα πάρει χρόνο αλλά σιγά σιγά θα πάρεις ένα σεβαστό ποσό πίσω. Πχ κάτι που θα φύγει σχετικά εύκολα και θα σου αφήσει ένα καλό ποσό είναι μια αγγελία για "κιτ μετατροπής σε sumo".
Εκμεταλλεύσου τις μηχανικές σου γνώσεις ώστε να μεγιστοποιήσεις την αξία αυτού που έχεις στα χέρια σου. Το μοντέλο έχει πουλήσει αρκετά και θα υπάρχει ζήτηση για ανταλλακτικά για πολλά χρόνια ακόμα. Χώρο έχεις αν δεν κάνω λάθος, οπότε κι αυτό υπέρ σου λειτουργεί.


Τώρα το θέμα είναι ότι θα πάρεις λογικά 640, οπότε παίζει να ανοίξεις κι εκεί νέο πολεμικό μέτωπο. Ελπίζω να βρεθεί κάτι καλό.

doctor_john
16/03/2022, 20:54
Μην βλέπετε τιμές στο ebay παιδιά, είναι αμερικάνοι, το εκτιμούν, πάει ψηλά.
Ψάξε σε μάντρες στην ελλάδα, πιστεύω με ~500 θα βρείς.

Χωρίς πλάκα, για το συγκεκριμένο δεν έχω υπόψιν αντικαταστάτη.

motojojo
16/03/2022, 20:59
Εφόσον είχες αποφασίσει να το διώξεις, το διώχνεις χωρίς δευτερη σκέψη.

Το μόνο που σκέφτεσαι είναι πως να το διώξεις με τη λιγότερη χασούρα.

Nitse3
16/03/2022, 21:12
Μήπως να έβλεπες ένα xtx και να κάνεις τα στραβά μάτια στο βάρος;;;

billy84
16/03/2022, 21:17
To σπρώχνεις και πας σε κάτι πιο μικρό αλλά σύγχρονο. Δεν ξέρω το μπάτζετ σου αλλά αν φτάνει σε CRF250L,KLX,WR μεταχειρισμένα θα ήταν ιδανικά.

Lioulios
17/03/2022, 00:12
Συμφωνα με ολα αυτα που λες ....
Αυτο το μηχανακι ψαχνεις.
Σ'αρεσει , δε σ'αρεσει αυτο ειναι .
Δεν εχει αλλο.
Ολα τα αλλα κατι εχουν που δεν σου κανουν ή δε θες όπως εσυ τα διατυπωσες .

Σ αρέσει ;

434661

Kickstart
17/03/2022, 08:03
καλημέρα.

Αφού ανατινάχτηκε η γνώμη μου ειναι να μην ασχοληθείς...μηχανάκια υπάρχουν απειρα να δεις.

Βρες τρόπο να το δώσεις όπως όπως, δεν αξίζει να σπρωξεις λ7, βρες κατι πιο σύγχρονο να κανεις τη δουλεια σου...θα κοιταγα το xt που σου ειπαν οι απο πανω και εναλλακτικά και κάνα πηγασο τα τελευταία μοντέλα....και ναι λοιπον αφου οι άλλοι ντρέπονται θα σου πω και για το kle τα μοντέλα τα τελευταία πριν το σταματήσει η καβάσω. (αν και ειναι αρκετά βαρύ το τελευταίο)

Pew
17/03/2022, 14:12
To Pegaso, οντως ειναι πολυ καλη επιλογη γι'αυτα που θελει να κανει!!

Να ηταν σε κατασταση βιτρινας το ΚΛΕ, ασυζητητι για rebuild σε μοτερ... αλλιως δεν αξιζει.
Σπασιμο σε ανταλλακτικα και ολα ebay & ψαρ.γρ

Bowleno
17/03/2022, 14:14
Πήγασος! Ότι καλύτερο για αυτά που ζητάς.... Επισκευή δεν αξίζει

rainmike
17/03/2022, 14:25
Ωραίο το pegaso αν είσαι 55:tooth:

Panos76
17/03/2022, 14:30
Ωραίο το pegaso αν είσαι 55:tooth:

Κοντοζυγώνει :D

και εγώ θα πρότεινα κάτι φρεσκότερο και σύγχρονο αν βγαίνει οικονομικά.

katsar
17/03/2022, 14:56
Δεν κοιτάς και ένα ΧΤ600 ;
Άσε που δεν θεωρώ ασύμφορη την αλλαγή μοτέρ,για μια μηχανή της προκοπής χρειάζεσαι 2.5 χιλιάρικα και ίσως λέω λίγα.
Καλή σκέψη η αγορά ενός ίδιου με κάβα ότι περισσέψει από το άρρωστο.
Ακόμα και full επισκευή αν κάνεις πάλι δεν το θεωρώ ασύμφορο ,θα έχεις μία μηχανή που όπως είπες θα ξέρεις τουλάχιστον τι έχει μέσα.
'Αποψη μυ φυσικά τα παραπάνω,εσύ ξέρεις πόσο και τι σηκώνει το πορτοφόλι.Αν σε παίρνει όρμα για κάτι πιο τσαχπίνικο.

SeniorCanardo
17/03/2022, 15:03
@telegonos
Θα κάνω μια έρευνα για ολόκληρο μοτέρ, αλλά πάνω από 500€, δεν δίνω με τίποτα.
Μόνος μου θα το δέσω.

@ptc
Πέτρο ευχαριστώ.
Σε κομμάτια θα δοθεί, αφού ελεχθουν όλα.
640 δεν το βλέπω να κάθεται, εχω απογοητευθεί.

@motojojo
Είχα αποφασίσει να το δώσω, αλλά το πλάνο αυτό πήγε περίπατο.
Τότε σκεφτόμουνα ένα 250άρι για καθημερινό και πολεμικό πολιτικό sumo για πιο σοβαρή προπόνηση στην καρτόπιστα.
It was a dream.

@billy84
Καλά τα λες και εγώ αυτά βλέπω.
WR δεν παίζουν, KLX λιγότερα, CRF μεταχειρισμένα ψιλοακριβά που κάνουν το 300 καινούργιο να μοιάζει καλύτερη λυση.

@Loulios
FMX, για πιο λόγο;
Σχεδόν το ίδιο βάρος με το KLR, πιο παλιό μοτέρ, πιο ψόφιο και πάνω από 2000€ για φορτωμένα με τουλάχιστον 40-50χιλ χιλιόμετρα (βλ τα διπλά πραγματικά).

Καλός ο Πήγασος ρε παιδία αλλά κουρσούμι, KLE ούτε στην σύνταξη.:lol:
Είπαμε berg και 660 κοιτούσαμε πριν.:D

Να πω την αμαρτία μου εμένα CRF300L καινούργιο μου βγάζει o αλγόριθμος, αλλά υπάρχουν πολλά "αλλά".

Λευκάδιος
17/03/2022, 15:15
FMX με καμιά εξάτμιση (αρκετά έχουν ήδη άλλη) και λίγο σκάλισμα στο καρμπυρατέρ παίρνει αρκετά τα πάνω του.Αρκεί να μην είναι φορτωμένο με χιλιόμετρα και θελήσει άνοιγμα το μοτέρ σε λίγο καιρό.
300L τι σε φρενάρει; Όντως με τις τιμές που ζητούν για μεταχειρισμένο 250L η αγορά καινούργιου (ή ελαφρώς μεταχειρισμένου αν βρεθεί) 300L φαίνεται πιο συμφέρουσα.

Panos76
17/03/2022, 15:21
Το dorsoduro είναι καλή εναλλακτική του FMX η καμία σχέση;

Το crf είναι τέλειο αλλά με τον καιρό ίσως σου ζητήσεις παραπάνω δύναμη.

Nostradamus
17/03/2022, 15:28
To CRF δεν θα σου δώσει όμως το fun time της πίστας. Θα είναι μόνο για το commuting και λοιπά που περιγράφεις. Εκτός και αν αρχίσεις τα trails.

Λευκάδιος
17/03/2022, 15:33
To CRF δεν θα σου δώσει όμως το fun time της πίστας. Θα είναι μόνο για το commuting και λοιπά που περιγράφεις. Εκτός και αν αρχίσεις τα trails.

Aν βολευόταν με το klr650 μια χαρά θα βολευτεί και με το 300.

basilis_k6
17/03/2022, 15:36
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319443403-yamaha-wr-250f

:)

Λευκάδιος
17/03/2022, 15:39
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319443403-yamaha-wr-250f

:)
360 μέρες τον χρόνο (ζητούμενο του αρχικού ποστ) με WR250F;

SeniorCanardo
17/03/2022, 16:36
360 μέρες τον χρόνο (ζητούμενο του αρχικού ποστ) με WR250F;

Και άντε αυτό μπορεί και να γίνει, 4K για μηχανάκι του '08;
Γιατί όχι 2 παραπάνω και κούτα του 22;
ΟΚ ανώτερο το WR, αλλά και πάλι.

FMX παιδιά ούτε για αστείο. Δεν δίνω 2000€ για να πάρω χειρότερο μηχανάκι ή παρόμοιο με αυτό που έχω και να αρχίσω τις βελτιώσεις.
Αν ήταν βελτίωνα το KLR.

ΧΤΧ θέλει 3-4Κ για μηχανάκια 10+ χρόνων, συν τα υπόλοιπα μείονεκτήματα, αν και δεν το απορίπτω ακόμα.

Άλλο KLR στο 1,5K είναι μια λύση, με μεγάλο ρίσκο, αλλά ίσως και να γίνεται υπο καποιες προϋποθέσεις.

To CRF καινούργιο το σκέφτομαι γιατί;
Θα ζοριστώ πολύ για να το φτάσω το ποσό, θα πρέπει να μπω σε διαδικασία δανεισμού από γνωστούς και φίλους.
Αγορά του συγκεκριμένου καινούργιου, για εμένα σημαίνει ότι έχω σκοπό να το κρατήσω "μια ζωή" και δεν ξέρω αν είμαι τόσο κατασταλαγμένος.
Μου κάνουν τα 23 άλογα για 6Κ, κομματάκι λίγα, αλλά μου αρέσουν τα 140κιλά γεμάτο.
Δεν υπάρχει αρκετά ασφαλής χώρος για φύλαξη.
Χάνω την καρτόπιστα.

Για το 80% των πραγμάτων που κάνω είναι ΟΚ, αλλά αυτό "απλά ΟΚ".

panavour
17/03/2022, 16:44
Ότι και να πάρεις σ αυτή την κατηγορία κι μ αυτά τα χιλιόμετρα χρεπι θα είναι,και πιθανώς να σου χαλάσει κι αυτό.Αν το ξέρεις και τοχεις συνηθίσει,δώσε το χιλιάρικο, τουλάχιστον στον κινητήρα να τοχεις καινούργιο.Οσο για Πήγασους και Ντορσοντουρους,εκεί να δεις χαλάσματα,και χρεπια.

basilis_k6
17/03/2022, 16:47
Και άντε αυτό μπορεί και να γίνει, 4K για μηχανάκι του '08;
Γιατί όχι 2 παραπάνω και κούτα του 22;
ΟΚ ανώτερο το WR, αλλά και πάλι.

FMX παιδιά ούτε για αστείο. Δεν δίνω 2000€ για να πάρω χειρότερο μηχανάκι ή παρόμοιο με αυτό που έχω και να αρχίσω τις βελτιώσεις.
Αν ήταν βελτίωνα το KLR.

ΧΤΧ θέλει 3-4Κ για μηχανάκια 10+ χρόνων, συν τα υπόλοιπα μείονεκτήματα, αν και δεν το απορίπτω ακόμα.

Άλλο KLR στο 1,5K είναι μια λύση, με μεγάλο ρίσκο, αλλά ίσως και να γίνεται υπο καποιες προϋποθέσεις.

To CRF καινούργιο το σκέφτομαι γιατί;
Θα ζοριστώ πολύ για να το φτάσω το ποσό, θα πρέπει να μπω σε διαδικασία δανεισμού από γνωστούς και φίλους.
Αγορά του συγκεκριμένου καινούργιου, για εμένα σημαίνει ότι έχω σκοπό να το κρατήσω "μια ζωή" και δεν ξέρω αν είμαι τόσο κατασταλαγμένος.
Μου κάνουν τα 23 άλογα για 6Κ, κομματάκι λίγα, αλλά μου αρέσουν τα 140κιλά γεμάτο.
Δεν υπάρχει αρκετά ασφαλής χώρος για φύλαξη.
Χάνω την καρτόπιστα.

Για το 80% των πραγμάτων που κάνω είναι ΟΚ, αλλά αυτό "απλά ΟΚ".

αν ειναι σε καλη κατασταση τοσο παει. πολύς κοσμος το εχει για καθημερινο δεν μασαει. αρκει να το προσεχεις προφανως.

billy84
17/03/2022, 17:00
Και άντε αυτό μπορεί και να γίνει, 4K για μηχανάκι του '08;
Γιατί όχι 2 παραπάνω και κούτα του 22;
ΟΚ ανώτερο το WR, αλλά και πάλι.

FMX παιδιά ούτε για αστείο. Δεν δίνω 2000€ για να πάρω χειρότερο μηχανάκι ή παρόμοιο με αυτό που έχω και να αρχίσω τις βελτιώσεις.
Αν ήταν βελτίωνα το KLR.

ΧΤΧ θέλει 3-4Κ για μηχανάκια 10+ χρόνων, συν τα υπόλοιπα μείονεκτήματα, αν και δεν το απορίπτω ακόμα.

Άλλο KLR στο 1,5K είναι μια λύση, με μεγάλο ρίσκο, αλλά ίσως και να γίνεται υπο καποιες προϋποθέσεις.

To CRF καινούργιο το σκέφτομαι γιατί;
Θα ζοριστώ πολύ για να το φτάσω το ποσό, θα πρέπει να μπω σε διαδικασία δανεισμού από γνωστούς και φίλους.
Αγορά του συγκεκριμένου καινούργιου, για εμένα σημαίνει ότι έχω σκοπό να το κρατήσω "μια ζωή" και δεν ξέρω αν είμαι τόσο κατασταλαγμένος.
Μου κάνουν τα 23 άλογα για 6Κ, κομματάκι λίγα, αλλά μου αρέσουν τα 140κιλά γεμάτο.
Δεν υπάρχει αρκετά ασφαλής χώρος για φύλαξη.
Χάνω την καρτόπιστα.

Για το 80% των πραγμάτων που κάνω είναι ΟΚ, αλλά αυτό "απλά ΟΚ".




Κάποια στιγμή που είχα δει για CRF250L έπαιζαν κάποια κάτω απο 3 χιλιάρικα ή κοντά εκεί μεταχειρισμένα. Πρόσφατα που ξανακοίταξα έπαιζαν πολύ λίγα μόνο διετίας-τριετίας και πάνω απο 4 χιλιάρικα. Ίσως θέλει και υπομονή να καλοκαιριάσει και να ξεκινήσει να γεμίζει το car. To ερώτημα όμως είναι, υπάρχει υπομονή και δυνατότητα αναμονής (2ο όχημα υπάρχει?Κανα παπί?)? Απο την άλλη αν είσαι ζορισμένος και πρέπει να υποχρεωθείς κλπ τα 6 χιλιάρικα δεν είναι και λίγα. Βασικά λίγο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι η φάση.

stefanos
17/03/2022, 18:18
Στην κατηγορία δεν θα κοίταγα για λόγους παλαιότητας περιορισμένων επιλογών κλπ.
CRF 250 ψόφιο και αμφιβάλλω αν κάνει για βουνό.
crf 300, αν έχεις το χρήμα και λοιπά της κατηγορίας νομίζω είναι αξιοπρεπείς λύσεις για καθημερινά εάν δεν έχεις και κόλλημα με το τράβηγμα του 650 και θα είναι και καλύτερα στο χώμα.
Να βγει μελλοντικά dual sport αξιόλογο σε προσιτή τιμή ... αναμένουμε τους κινέζους.
Το klr το έχεις, ... έχει αξιόλογο πλαίσιο, καλό, σχετικά σύγχρονο και οικονομικό κινητήρα, αρκετή δύναμη, και πόσο θέλει? 1000 για να τσουλήσει και άλλα 1000 για να σουλουπωθεί?

doctoras
17/03/2022, 18:46
Κωστα δες μηπως παιζει τιποτα της προκοπής σε drz400sm

ΓιώργοςΤΤ
17/03/2022, 19:17
Περαστικά Κώστα!

Για εμένα το φτιάχνεις ακόμα και με €1.000 για τους παρακάτω λόγους:

1. Έχεις μηχανή ολοκαίνουργια που θα σε κουβαλήσει χρόνια.

2. Με €1.000 + τα έσοδα από την πώληση ανταλλακτικών (αν και όποτε έρθουν) δεν παίρνεις κάτι αισθητά καλύτερο.

3. Μεταχειρισμένο μοτέρ, μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα ειδικά στις κατηγορίες που σε ενδιαφέρουν συνεπάγεται μεγάλο ρίσκο, που μπορεί να οδηγήσει σε επιπλέον έξοδα και στο τέλος να βγεις με αρνητικό χρηματικό πρόσημο και χωρίς μοτοσυκλέτα ξανά.

Καλή τύχη ότι και να επιλέξεις!

ptc
17/03/2022, 19:52
Δεν παίζει και καμία αγγελία για Beta M4 αυτή τη στιγμή στο car.

Υπάρχει Alp αλλά πολλά τα λεφτά που ζητάει.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315281908-beta-alp-350

Λευκάδιος
18/03/2022, 08:02
Περαστικά Κώστα!

Για εμένα το φτιάχνεις ακόμα και με €1.000 για τους παρακάτω λόγους:

1. Έχεις μηχανή ολοκαίνουργια που θα σε κουβαλήσει χρόνια.

2. Με €1.000 + τα έσοδα από την πώληση ανταλλακτικών (αν και όποτε έρθουν) δεν παίρνεις κάτι αισθητά καλύτερο.

3. Μεταχειρισμένο μοτέρ, μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα ειδικά στις κατηγορίες που σε ενδιαφέρουν συνεπάγεται μεγάλο ρίσκο, που μπορεί να οδηγήσει σε επιπλέον έξοδα και στο τέλος να βγεις με αρνητικό χρηματικό πρόσημο και χωρίς μοτοσυκλέτα ξανά.

Καλή τύχη ότι και να επιλέξεις!
+1

Καλώς ή κακώς η αγορά μεταχειρισμένου είναι 50/50 αν θα βγει καλή ή όχι, από την άλλη η αγορά καινούργιου είναι επίσης δύσκολη λόγο των καιρών που ζούμε.
Αν το μηχανάκι σε καλύπτει προχωράς σε επισκευή και ησυχάζεις για χρόνια.
Το ίδιο θα κάνω όταν έρθει η ώρα (που θα έρθει κάποια στιγμή) και γεννήσει στο κάτω μέρος το δικό μου. Αφού με καλύπτει σε αυτά που θέλω μια επισκευή θα κοστίσει πολύ λιγότερα από την αγορά μεταχειρισμένου ή καινούργιου.

ΥΓ. Για το wr250F.. παίδες είπαμε αξιόπιστο το F αλλά άμα ήταν όλοι θα κυκλοφορούσαμε 360 μέρες το χρόνο με ένα τέτοιο.

KotsosDR
18/03/2022, 08:38
Κωστα δες μηπως παιζει τιποτα της προκοπής σε drz400sm

H και κανενα Ccm R30

KotsosDR
18/03/2022, 09:02
Είπαμε berg και 660 κοιτούσαμε πριν.:D



αυτο θες κατα βάθος : https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319817681-husqvarna-smr-630 αλλα...

motojojo
18/03/2022, 09:17
Δεν μας ειπες που κινειται το μπατζετ σου.

Η ατυχία αυτή σου κοστιζει 500-1000 ευρώ. Είτε θα τα δώσεις για επισκευή είτε για αγορά του επόμενου. Δηλαδή αν είχες σκοπό να δώσεις (τυχαία νουμερα) 1500 το παλιό και να βάλεις άλλα 1500 για να παρεις άλλο, τώρα πρέπει να βάλεις ας πούμε 2500 + ότι πάρεις από το παλιό που θα έχεις σφαξει.

Οπότε το ερώτημα είναι αν περισσεύουν αυτά τα έξτρα (κερατιάτικα) 1000 ευρω.

Αν δεν περισσεύουν θα συμφωνούσα κι εγω να το φτιάξεις. Θα έχεις σωστή μηχανή που θα βγάλει άνετα κάποια, ίσως αρκετά χρόνια ακόμα. Αλλά δεν χρειάζεται να την κρατήσεις τόσο, μετά από λίγους μήνες ή σε κανα χρόνο την πουλάς εύκολα και χτυπάς ότι καλό πέσει στην αντίληψη σου.

kordix
18/03/2022, 10:21
Η ιστορία στα σύντομα.

2004 KLR 650 στα 90.000 πάρα κάτι χιλιόμετρα, στα χέρια μου 4,5 σχεδόν χρόνια, 17άρες ζάντες δρομίσιο λάστιχο.
Πάνω στη φάση που είχα σχεδόν αποφασίσει να το διώξω και ψαχνόμουνα για κάτι άλλο,τα σχέδια ανετράπησαν, έβγαλε ζημιά και η επιδιόρθωση εκτιμάται στα πρόχειρα κοντά στα 1.000€ +.

Το ζητούμενο είναι το επισκευάζω και το κρατάω, γνωρίζοντας ότι δεν θα αξίζει πια να πουληθεί και υπομένοντας όλα τα κουσούρια που θα κουβαλάει ένα μηχανάκι 20 σχεδόν ετών ή το δίνω για ανταλλακτικά και πάω σε κάτι άλλο (κατά προτίμηση πιο σύγχρονο ή καλύτερα στημένο);

Τι κάνω:
Χρήση μοτό 360 μέρες το χρόνο, βασικό όχημα μετακίνησης.
30χλμ καθημερινά για δουλειά, αστικό, ημι-αστικό περιβάλλον και ενίοτε περιφερειακό (Θεσσαλονίκης).
Ταξίδια σύντομα 200-300χλμ αυθημερόν (2-3 φορές το χρόνο και αν).
Περίπου 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο.
Χωματοβόλτα, κάνα 2ώρο στα πέριξ καμιά Κυριακή,(όταν το εντουράκι είναι χαλασμένο, που είναι συχνά).
1 φορά το μήνα, δουλειάς και καιρού επιτρέποντος καρτόπιστα.
Πέφτω γιατί κάνω μ@λακίες.

Τι δεν κάνω:
Δεν κάνω μεγάλα ταξίδια, δεν κουβαλάω δεύτερο άτομο, δεν με ενδιαφέρει η μούρη, αλλά φυσικά πρέπει να μου αρέσει πρωτίστως εμένα το μηχανάκι, δεν με ενδιαφέρουν τρελές επιδόσεις, αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάτι παιχνιδιάρικο.
Δεν είμαι "χεράς".

Τι θέλω:
Μηχανάκι ελαφρύ και μανιτζέβελο, για εντός, εκτός και επί τα αυτά.
Είμαι κατηγορία "στρουμφ", οτιδήποτε πάνω από 150-160 κιλά γεμάτο το θεωρώ μη αποδεκτό.(Το μεγαλύτερο παράπονο μου από το KLR).
Εύκολο service, διαθέσιμα και προσιτά ανταλλακτικά.

Ακούω.

Επειδή ταλαιπωρήθηκες με το δίχρονο πάρε κάτι πιο σύγχρονο, πιο φρέσκο να μη μπλέξεις με μαστορεματα πάλι.

Όμως δεν έχεις και πολλές επιλογές στα 160 κιλά γεμάτα σε μονοκύλινδρο ως 600+ cc από Ιαπωνία μεριά.

Όμως υπάρχουν ωραίες λύσεις προσιτές από Κίνα μεριά όπως CF, Voge, κτλ οπότε βάλε λίγο νερό στο κρασί σου και πάρε 2κυλινδρο 500 ή 650 ή κάποιο 250-300 μονοκύλινδρο. Αν πάρεις δικυλινδρο μεσαίο θα σου έρθει η επιθυμία για πιο πολλά ταξίδια αφού είναι πιο ευχάριστα σε ανοιχτούς δρόμους.

Αν το αντέχεις αισθητικά, καλή μοτοσυκλέτα είναι και το 390 adv της ΚΤΜ που κάνει πολλά και ζητάει λίγα.

SeniorCanardo
18/03/2022, 11:58
Θα συνοψίσω λίγο για να μην απαντήσω ξεχωριστά στον καθένα και βγήκε μακρινάρι.

Καλό, χρυσό το KLR, μου καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος των αναγκών μου, με πολλούς συμβιβασμούς παντού.
Δεν είναι καλό πουθενά, αλλά είναι μέτριο παντού και αυτό δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα.
Εξωτερικά υπάρχει δεύτερο κουστούμι και με 3 κατοσταρικάκια, μια βαφή και ένα γυάλισμα το κάνω καινούργιο. Δεν με απασχολέι καθόλου να είναι πένα το μηχανάκι εμφανισιακά, μηχανικά όμως θέλω να είναι ρολόι.
Αντιεμπορικό μοντέλο πάνω από 1.5Κ, δύσκολα πουλιέται με κοντά 100χιλ χιλιόμετρα.

Από άλλα μεταχειρισμένα που προτάθηκαν:
ΧΤΧ-R, "βιασμένα", ακριβά, υπερτιμημένα, βαριά, επιρρεπή στο κλέψιμο.
Αν είναι να δώσω 4Κ για XTX, δίνω 2 για LC4 και κρατάω και 2 για επιδιορθώσεις.
Beta M4, Alp,σπάνια και συνήθως πολύ ακριβά, αξιόπιστος ο Dr350, αλλά ΟΚ, ως εκεί.
Huqvarna 610/630, "γαμώ" αλλά μιλάμε για μια εταιρεία που ουσιαστικά έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Ανταλλακτικά θέλει πολύ κυνήγι, ίσως να βολεύει και τίποτα από SWM.
Κινέζο, όχι προς το παρόν.
Το KTM 390 adv, είναι πολύ άσχημο στα μάτια μου, ζάντες χυτές και εξάτμιση να περνά από κάτω... χώμα πολύ προσεκτικά.
CCM R30, κινητήρας rotax τα πρώτα, freewind μετά, δεν το λες και αναβάθμιση από το KLR, σε σημεία βέβαια είναι καλύτερο.
DRZ400/CCm404 καλά θα ήταν, αλλά που... 2,5Κ για αμφίβολη κατάσταση, άσε που τα περισσότερα είναι μακριά για να τα δω.
Δικύλινδρα, not yet there. Δεν πάω εκδρομές όχι γιατί με ενοχλεί το μονοκύλινδρο, αλλά γιατί πλήττω αφόρητα στις ευθείες, προτιμώ να κάνω τα διπλά χιλιόμετρα, αλλά αυτοκινητόδρομο δεν μπαίνω.

Τι βλέπω εγώ για την συνέχεια.
Υπολογίζω με λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια το κόστος της ζημιάς, παίρνω τηλ μαντράδες να δω τιμές και αν μπορέσω να βρω ολόκληρο μοτέρ.
Βρήκα αυτό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319924570-kawasaki-klr-650), αλλά είναι σε νησί και δεν ξέρω πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι θα φτάσει ολόκληρο.
Αν ξέρουμε μαντρά, Θεσσαλονίκη ή στα πέριξ, δώστε κάνα τηλέφωνο.
Διαφορετικά αν υπάρχει κάποιος Αθήνα που να μην είναι "παπατζής".
Μετά αποφασίζω αν θα το κρατήσω μέχρι να βρεθεί κάτι πιο αξιόλογο.

Λέω να πάω μια βόλτα από τις αντιπροσωπείες Honda του χωριού μου, να δω το CRF300L από κοντά και αν το δίνουν για test drive ακόμα καλύτερα.
Μπορεί μια επίσκεψη να με βοηθήσει να το απορρίψω ή να συμβιβαστώ.
@Panos 22,7Hp και 140kg το δίνει το dirt rider (https://www.dirtrider.com/story/tests/2021-honda-crf300l-review/)

Αυτά και ευχαριστώ για την βοήθεια, αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν λίγο τα πράγματα.

Panos76
18/03/2022, 12:12
Στο επίσημο site λέει 142kg και 27,3 hp (και φοβερή κατανάλωση ~3lt)

434723

karellen
18/03/2022, 12:12
Κώστα έλεγξε αν τα ανταλλακτικά που χρειάζεσαι ταιριάζουν και από ΚΛΡ 600 (η φουρκέτα πχ μπορεί και να είναι ίδια) και αν ναι πες μου τι χρειάζεσαι να στα δώσω εγώ.

Λευκάδιος
18/03/2022, 12:17
SWM και Husky 630 έχουν ίδια ανταλλακτικά μοτέρ (το έχω συγκρίνει με κωδικούς).
CCM R30 δεν έχει καμία σχέση σε συμπεριφορά με klr και λοιπά παλιά Γιαπωνέζικα μονοκύλινδρα. Έχω οδηγησει το αντίστοιχο 'εντουρο' 644 (μοτέρ Freewind) και ήταν πολύ καλά στημένο και αρκετά δυνατό.Ειναι σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με klr.
Τώρα από ανταλλακτικά (κυρίως σκελετού γιατί τα περιφερειακά προέρχονται από διάφορα μηχανάκι) δεν ξερω, ο Κώστας (Kordix) ξέρει καλύτερα που έχει το 404.
CRF300L, 27.3 είναι η ανακοίνωσιμη ιπποδυναμη ενώ τα 22.7 του dirt rider ήταν στο τροχό.

SeniorCanardo
18/03/2022, 12:28
Κώστα έλεγξε αν τα ανταλλακτικά που χρειάζεσαι ταιριάζουν και από ΚΛΡ 600 (η φουρκέτα πχ μπορεί και να είναι ίδια) και αν ναι πες μου τι χρειάζεσαι να στα δώσω εγώ.

Το έχεις ακόμα αυτό;;;

Έχεις πράγματα για δώσιμο από αυτό, γιατί έχω στο νου μου κάτι "σατανικό", που σκεφτόμουνα να κάνω εδώ και καιρό.:evil:

Η φουρκέτα ίσως και να κάνει.

karellen
18/03/2022, 12:50
Έχω ένα δεύτερο μοτέρ για καβάτζα λυμένο και 90% αρτιμελές,λείπουν μόνο 2-3 πράγματα.
Ότι θέλεις πες μου.

strokt up
18/03/2022, 13:08
Ότι και να πάρεις σ αυτή την κατηγορία κι μ αυτά τα χιλιόμετρα χρεπι θα είναι,και πιθανώς να σου χαλάσει κι αυτό.Αν το ξέρεις και τοχεις συνηθίσει,δώσε το χιλιάρικο, τουλάχιστον στον κινητήρα να τοχεις καινούργιο.Οσο για Πήγασους και Ντορσοντουρους,εκεί να δεις χαλάσματα,και χρεπια.

ντορσοντούρο και πήγασος χαλάσματα και χρέπια,ε; Έχουμε κάποια προσωπική εμπειρία ή επειδή απρίλια;

doctoras
18/03/2022, 13:17
μάλλον όπως τα λές είναι πιο λογικό να πας για επισκευή σε κάτι που γνωρίζεις και αγαπάς
υπαρχουν όμως ακόμη κάποια fmx650 πρώτο χερι (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/13843895-honda-fmx-650)που για κάθεμερα θα σου κάνει τον εργάτη και ίσως χωρίς κανένα θέμα

όμως με μπέρδεψες πως με το μειωμένο μπατζετ και την σουπερ ντουπερ κατασταλαγμένη επιλογή μεταχειρισμένου μοντελου αν προέκυπτε, τα ξεπερνάς και βάζεις και την επιλογή καινουργιου crf300l στα 6χιλιάρικα..


να σου δώσω μια άλλη εναλλακτική(αν σου κάνει)?

αγοράζεις μεταχειρισμένο crf250l τριετίας (httphttps://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319246940-honda-crf-250)και του πατάς ένα σετ 17ριδες τροχούς και έχεις κάτι σαν το παρακάτω
434724

SeniorCanardo
18/03/2022, 13:30
...
όμως με μπέρδεψες πως με το μειωμένο μπατζετ και την σουπερ ντουπερ κατασταλαγμένη επιλογή μεταχειρισμένου μοντελου αν προέκυπτε, τα ξεπερνάς και βάζεις και την επιλογή καινουργιου crf300l στα 6χιλιάρικα....

434724

Δεν είπα πουθενά κάτι για χρήματα, ρώτησα το αλλάζω για κάτι νεότερο, καλύτερο, ούτε για low budget είπα, είπα βέβαια αρκετά για VFM και κάποιες προδιαγραφές.

Επαναλαμβάνω γιατί δεν ξέρω από που ξεκίνησες να παρακολουθείς, τα 6Κ μου φαίνονται πάρα πολλά για το συγκεκριμένο, αλλά αν είναι να δώσω 4Κ για μεταχειρισμένο "αμφιβόλου κατάστασης", ε ίσως πρέπει να κάνω το σκ@το παξιμάδι και να πάω σε καινούργιο, με την λογική ότι γλυτώνω από προβλήματα και το κρατάω για χρόνια.

doctoras
18/03/2022, 14:10
γιαυτό συνιστώ πρώτο χέρι και απο ιδιώτη, γιατί ξέρεις οτι τα χλμ είναι αυτά που έχει + του ότι αν είναι τριετίας δεν αποτελεί ρίσκο η αγορά

τώρα για τα υπόλοιπα εσύ ξέρεις

panavour
18/03/2022, 16:34
ντορσοντούρο και πήγασος χαλάσματα και χρέπια,ε; Έχουμε κάποια προσωπική εμπειρία ή επειδή απρίλια;

Μην αυθαδιαζεις στον γέροντα,νεαρέ μου ,Απρίλια έχω και είμαι ευχαριστημένος,αλλά στα μεταχειρισμένα,αυτής της κατηγορίας,που ζητάει ο φίλος,και στα λεφτά που (μάλλον) θέλει να δώσει έχει κάτι απριλιατικα χρεπια Παναγία μου.Γιαυτο 10 φορες καλύτερα να φτιάξει το κουλουρακι.Παρεπιπτοντως απ' τα καλύτερα μηχανάκια που είχα ποτέ το κουλουράκι,εντελώς παρεξηγημένο στην Ελλάδα της παντοκρατοριας των ΧΤ 500,550,600.Δεν είναι τυχαίο που στην μεγαλύτερη αγορά του κόσμου (για μοτοσυκλέτες πάντα όχι για πάπια) στις ΗΠΑ δηλαδή το κουλούρι είναι η πιο καλοπουλημενη μοτό εδώ και 40 σχεδόν χρόνια.

strokt up
18/03/2022, 19:25
Μην αυθαδιαζεις στον γέροντα,νεαρέ μου ,Απρίλια έχω και είμαι ευχαριστημένος,αλλά στα μεταχειρισμένα,αυτής της κατηγορίας,που ζητάει ο φίλος,και στα λεφτά που (μάλλον) θέλει να δώσει έχει κάτι απριλιατικα χρεπια Παναγία μου.Γιαυτο 10 φορες καλύτερα να φτιάξει το κουλουρακι.Παρεπιπτοντως απ' τα καλύτερα μηχανάκια που είχα ποτέ το κουλουράκι,εντελώς παρεξηγημένο στην Ελλάδα της παντοκρατοριας των ΧΤ 500,550,600.Δεν είναι τυχαίο που στην μεγαλύτερη αγορά του κόσμου (για μοτοσυκλέτες πάντα όχι για πάπια) στις ΗΠΑ δηλαδή το κουλούρι είναι η πιο καλοπουλημενη μοτό εδώ και 40 σχεδόν χρόνια.

Ερώτηση έκανα για εγκυκλοπαιδικους λόγους καθώς με την συμβίωση ενα χρόνο με ίσως το πιο ζημιάρικο της απριλια (pegaso ie) δεν αντιμετωπισα ουσιαστικό πρόβλημα, κολλητός μου το ίδιο με pegaso 650 minarelli όμως και τυγχάνει να εχω οδηγήσει κυριολεκτικά δεκάδες aprilia. Μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν ήθελα να ακούσω για ευρωπαϊκά με αυτά που διαβαζα, ότι θα έφτανα στο σημείο να τα αγαπήσω δεν το περίμενα ποτέ.

telegonos
18/03/2022, 20:01
Δεν πάω εκδρομές όχι γιατί με ενοχλεί το μονοκύλινδρο, αλλά γιατί πλήττω αφόρητα στις ευθείες, προτιμώ να κάνω τα διπλά χιλιόμετρα, αλλά αυτοκινητόδρομο δεν μπαίνω.

Γιατί συνδέεις έννοιες όπως εκδρομή, ευθεία, αυτοκινητόδρομος σαν να είναι κάτι που το ένα οδηγεί στο άλλο;

Με ποιά λογική εκδρομή σημαίνει sony και καλά αυτοκινητόδρομος; Ή ευθεία; Ποιός σου είπε ότι δεν υπάρχουν εκδρομές με στροφές;

Και τι θα πει ''πλητω στις ευθείες''; Αν θες να πας κάπου, και έχει και ευθείες στην διαδρομή, θα κάτσεις σπίτι και δεν θα πας, γιατί πλήτεις στις ευθείες;

434730

http://www.reactiongifs.com/wp-content/uploads/2013/09/wtf.gif

karellen
08/04/2022, 11:26
Κώστα το γρανάζι των αντιβάρων το έχω βγάλει γιατί το χρειάστηκα παλιότερα. Το U θα ψάξω να στο βρω καθώς και το μικρό αντίβαρο με το γραναζάκι του.

Έχε υπόψιν σου ότι το κυρίως γρανάζι της καδένας των αντιβάρων είναι πρεσσαριστό στο στρόφαλο και όχι με σφήνα.Θα χρειαστεί πύρωμα για να βγει το παλιό και να μπει το νέο και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος.Γι αυτό όταν πρεσσάρεις το καινούργιο πάτα του και 2 πονταρισιές να ενωθεί με το στρόφαλο γιατί αμα σου στρίψει έστω και λίγο πάνε περίπατο οι βαλβίδες!

Pew
08/04/2022, 14:47
Κώστα το γρανάζι των αντιβάρων το έχω βγάλει γιατί το χρειάστηκα παλιότερα. Το U θα ψάξω να στο βρω καθώς και το μικρό αντίβαρο με το γραναζάκι του.

Έχε υπόψιν σου ότι το κυρίως γρανάζι της καδένας των αντιβάρων είναι πρεσσαριστό στο στρόφαλο και όχι με σφήνα.Θα χρειαστεί πύρωμα για να βγει το παλιό και να μπει το νέο και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος.Γι αυτό όταν πρεσσάρεις το καινούργιο πάτα του και 2 πονταρισιές να ενωθεί με το στρόφαλο γιατί αμα σου στρίψει έστω και λίγο πάνε περίπατο οι βαλβίδες!

Εαν γινει σωστα, γιατι να αγχωθει για τυχον "Στριψιμο" ?
Ξερω γραναζια εκκεντροφορων απο 600άρια και 1000άρια SS (συγχρονα, οχι αρχαια).. με πρεσσαριστο γραναζι!

karellen
08/04/2022, 15:27
Έγινε η στραβή σε μένα,γι αυτό το τονίζω.

SeniorCanardo
08/04/2022, 15:30
Κώστα το γρανάζι των αντιβάρων το έχω βγάλει γιατί το χρειάστηκα παλιότερα. Το U θα ψάξω να στο βρω καθώς και το μικρό αντίβαρο με το γραναζάκι του.

Έχε υπόψιν σου ότι το κυρίως γρανάζι της καδένας των αντιβάρων είναι πρεσσαριστό στο στρόφαλο και όχι με σφήνα.Θα χρειαστεί πύρωμα για να βγει το παλιό και να μπει το νέο και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος.Γι αυτό όταν πρεσσάρεις το καινούργιο πάτα του και 2 πονταρισιές να ενωθεί με το στρόφαλο γιατί αμα σου στρίψει έστω και λίγο πάνε περίπατο οι βαλβίδες!

Νίκο ευχαριστώ για την βοήθεια.
Βρέθηκε στρόφαλομπιέλα με γρανάζια κομπλέ.
Θα δοκιμάσω να τα βγάλω του ΣΚ με πύρωμα και εξωλκέα για ρουλεμάν.
Για κάποιο λόγο φοβάμαι ότι η τοποθέτηση θα είναι πιο δύσκολη.

Για την γλύστρα θα δω μήπως και μπορέσω να διορθώσω τη δικιά μου, γιατί ακόμα δεν βρίσκω κάτι σε καλή κατάσταση.


Εαν γινει σωστα, γιατι να αγχωθει για τυχον "Στριψιμο" ?
Ξερω γραναζια εκκεντροφορων απο 600άρια και 1000άρια SS (συγχρονα, οχι αρχαια).. με πρεσσαριστο γραναζι!
KLR φίλε, μιλάμε για "αγρίμι", "στρίβει" και στις ευθείες.:bawl:

Αλλά μια και είμαστε εδώ, ας ρωτήσω κάτι.
Το ρουλεμάν του στροφάλου και το ένα από τα ρουλεμάν των αντίβαρων θέλει άλλαγμα και δυστυχώς είναι από τα ακριβά, ειδικής κατεργασίας κλπ και υπάρχουν μόνο από Kawasaki.
Τα υπόλοιπα τα έλεγξα και δεν έχουν θέμα, αλλά αφού είμαι εδώ μήπως να τα αλλάξω προληπτικά;
Αυτά από ότι είδα κωδικούς πιστεύω θα τα βρω σχετικά εύκολα.

Το καλό είναι πως ο κύλινδρος και το πιστόνι μετρήθηκαν σε μηχανουργείο και βρέθηκαν ΟΚ.

Μοτέρ ολόκληρο γιοκ. Έναν που βρήκα το έδινε 700€ πριν από καιρό και το είχε ήδη κόψει.
Όπου αλλού ρώτησα με γείωσαν.

Επίσης οι φλάντζες είναι στο θεό, οι after market κάνα 200€ και οι μαμά άσε καλύτερα.:eyepop:

Αναφέρω τιμές για να ξέρουμε που βρισκόμαστε γιατί κατά καιρούς διαβάζω κάτι τιμές που αναφέρονται σε τιμές 20 χρόνια πριν ή σε ανταλλακτικά από παπιά.