PDA

View Full Version : Κόλλες! ABS PP PE



silkman
17/03/2022, 15:59
Κόλληση πλαστικών, το καταραμενο πολυπροπυλένιο (PP)

Είπα να κάνω έναν μίτο για άλλο ένα πράγμα που με εχει παιδέψει κατα καιρούς, η κόλληση πλαστικών.

Ολα τα πλαστικά γράφουν πάνω τί υλικό είναι, θα δείτε γραφει ABS, PP, PE κλπ. Το GF 20, GF 30 σημαίνει glass fibre 20% 30% και είναι το ποσοστό των υαλονήματων στο πλαστικό για ενίσχυση.

Και λές σιγά, logo θα βάλω και θα κολλήσει, μια χαρά θα είναι. Αμ δε.

Ειδικά το πολυπροπυλένιο PP και το πολυαιθυλένιο PE δεν κολλάνε ποτέ, ή θα κολλήσουν για λίγο και μετά θα ξεκολλήσουν. Ουτε οι εποξικές 2 συστατικών κλπ κάνουν.. Οι περισσότερες κόλλες και οι καλές θα δείτε απο πίσω γράφει δεν κάνει για PP PE, πως το κολλάμε άρα;

1η περίπτωση: Υπαρχει ειδικό κιτ που αποτελείται απο έναν καταλύτη που είναι σαν στυλό και το περνάς ή υγρο με βουρτσάκι και μετά κολλάς κανονικά πχ
434681

Ο καταλύτης πωλείται και ξεχωριστά, πχ είδα ενα μικρό μπουκαλάκι απο Wurth. Σε όλες αυτές τις κόλλες, το άλλο μπουκαλάκι είναι κλασσική logo (κυανοακρυλική κόλλα). Ολες αυτες οι κόλλες είναι κατα βάση ίδιες, κάποιες μπορεί να είναι είναι πιο πηχτες αλλά είναι βασικά το ίδιο πράγμα οι κυανοακρυλικές..

2η περίπτωση: Ειδική εποξική κόλλα δυο συστατικών για πολυπροπυλένιο. Βρηκα στον Μερκούρη στο Φαληρο (που είναι πανάκριβος), τον είχα ξαναχρησιμοποιήσει στο παρελθόν, κόλλα εποξική ειδική για πολυπροπυλένιο / πολυαιθυλένιο. Θα δείξει αν κάνει δουλειά.

434682

https://www.mercouris.gr/el/product/permabond-ta4611-el/

Το ρουξούνι το αλλάζεις σε κάθε χρήση και ανακατευει μέσα την κόλλα οπότε δεν χρειάζεται ανάμιξη..

Στην περίπτωση μου η logo με τον καταλύτη δεν θα έκανε δουλειά γιατί είχε ήδη δοκιμαστεί. Που το χρειάστηκα όλο αυτό; Φτερωτη αντλίας πλυντηρίου πιάτων, δεν έχει σπάσει απλά είναι σε δυο κομμάτια και το πάνω ξεκόλλησε... Λόγω επαφής με το ζεστό νερό η τυπου logo αποκλείεται να έκανε δουλειά όπως και δεν έκανε...
434683
434684

Μαντέψτε αν υπάρχει ή όχι σκέτη φτερωτη ή παει όλη η αντλία μαζί κομπλέ με τιμή ανταλλακτικού 390€... :evil:

Ειπα να γράψω αυτά περιμένοντας την μια ώρα που θέλει να στεγνώσει η κόλλα...

Bowleno
17/03/2022, 16:25
Και έκανες μια ώρα να το γράψεις, υποθέτω; :p

GEORGIOS
17/03/2022, 16:27
Είναι λεπτεπίλεπτο πραγματάκι, αλλά πιστεύω ότι αν το πας σε έναν καλό μάστορα που κολλάει πλαστικά, θα το φτιάξει.
Θα το κολλήσει με σημειακό λιώσιμο του πλαστικού και με την έμπηξη λεπτών ανοξείδωτων συρμάτων. Τα σύρματα τα ζεσταίνουν και εισχωρούν μέσα στο πλαστικό. Δουλεύουν όπως τα σίδερα μέσα στο μπετό.

sapila racing
17/03/2022, 16:43
Μαντέψτε αν υπάρχει ή όχι σκέτη φτερωτη ή παει όλη η αντλία μαζί κομπλέ με τιμή ανταλλακτικού 390€... :evil:

Ειπα να γράψω αυτά περιμένοντας την μια ώρα που θέλει να στεγνώσει η κόλλα...

Εγω θα τους ανοιγα 2 τρυπες με το τρυπανι και θα τα βίδωνα μαζι με ανοξειδωτες βιδες.

silkman
17/03/2022, 17:25
Αυτη η φτερωτη ειναι τοσο λεπτεπιλεπτη που δεν παιζει να βαλεις ουτε βιδες ουτε να το λιώσεις να βάλεις μεσα σιδεράκια... Το μονο που έχει ειναι κάποια εξωγκωματακια στο κατω κομμάτι (πρωτη φωτο) για να κουμπώσεις το πάνω (που έχει τρυπούλες και πιανει).

Την κολλα δεν την βλέπω να στεγνώνει, αναγκαστικά θα την αφήσω 24 ώρες..

george.S
17/03/2022, 17:36
Αφού το βάλεις στο σημείο του θα πάρεις μια σακοραφα/μεγάλη βελόνα....θα την ζεστάνεις και θα ανοίξεις τρύπες (μέγεθος μικρότερο της βίδας)
Μετά θα βάλεις βίδες γυαλιών

Και βίδες ανοξείδωτες δίπλα στο φτερό (3 στο σύνολο περιμετρικά σε ίση απόσταση για σωστό ζύγισμα) δεν νομίζω να επηρεάσουν την λειτουργία της φτερωτής

Δοκίμασε να τα κολλήσεις με λιώσιμο μεταξύ τους με ένα κολλητήρι ίσως

daz
18/03/2022, 19:10
Το PP κολλάει με στικάκια PP και λιώσιμο τοπικά. Μιλάμε για μόνιμη κόλληση σε υλικό οποιουδήποτε πάχους.

silkman
21/03/2022, 19:38
Το PP κολλάει με στικάκια PP και λιώσιμο τοπικά. Μιλάμε για μόνιμη κόλληση σε υλικό οποιουδήποτε πάχους.

Καπως έτσι πρεπει να ηταν φτιαγμενη η φτερωτη απ τη μανα της...

4 πλύσεις μετα και χτυπα ξύλο δουλευει... :smokin:

Καλή η κόλλα.

νεοσσός
21/03/2022, 20:06
Θα έλεγα να μιλήσεις με το Θωμά (MacGyver όνομα και πράμα), μήπως είναι εφικτή η εκτύπωση 3D τέτοιου εξαρτήματος.

geioann
21/03/2022, 22:27
Μαντέψτε αν υπάρχει ή όχι σκέτη φτερωτη ή παει όλη η αντλία μαζί κομπλέ με τιμή ανταλλακτικού 390€... :evil:

Ειπα να γράψω αυτά περιμένοντας την μια ώρα που θέλει να στεγνώσει η κόλλα...

Συγγνώμη αλλά τι πλυντήριο πιάτων ειναι αυτό που η αντλία του κοστίζει 400 ευρώ?? Μιλάς για την αντλία που αδειάζει τα νερά? Άλλαξα πριν 2 μήνες σε Siemens με 50 ευρώ.

fasarias
22/03/2022, 07:38
Συγγνώμη αλλά τι πλυντήριο πιάτων ειναι αυτό που η αντλία του κοστίζει 400 ευρώ?? Μιλάς για την αντλία που αδειάζει τα νερά? Άλλαξα πριν 2 μήνες σε Siemens με 50 ευρώ.

Έλα μου ντε, ίδια απορία έχω και εγώ.
400 ευρώ μια πλαστική μ@λ@κια.

silkman
22/03/2022, 09:59
Miele δεκαετίας.

Στα παλιότερα υπάρχει φτερωτη που αλλάζει πανευκολα (αναποδο σπείρωμα), υπαρχει και το πλαστικό καβούκι της αντλίας, στο δικό μου πάει κομπλέ.
434814

Είναι η αντλία ανακυκλοφορίας του νερού, παιρνει νερό πλυσης απο αριστερα στη φωτο και το βγαζει σε 3 εξόδους για να πλύνει. Η φτερωτη είναι στο καβούκι αριστερά, εκεί που παιρνει νερό. Μεσα εχει και μια διαταξη για να απομονώνει κάποιες απο τις 3 εξόδους...

toyar
22/03/2022, 09:59
Στα πλυντηρια πιατων παγκου σημενς κλπ η αντλια αποχετευσης εχει τα 2/3 της τιμης του πλυντηριου
Απλα το πετας

geioann
22/03/2022, 10:23
Στα πλυντηρια πιατων παγκου σημενς κλπ η αντλια αποχετευσης εχει τα 2/3 της τιμης του πλυντηριου
Απλα το πετας

Πλυντήριο Siemens, εντοιχιζόμενο, 8ετιας, αξίας 800 ευρώ τότε άλλαξα την αντλία αποχέτευσης πριν 2 μήνες με 50 ευρώ. Βέβαια ήταν πολύ πιο απλό σύστημα από αυτο της φωτό από πάνω.

george.S
22/03/2022, 11:16
Σχετικά με το κόστος ανταλλακτικών

Miele φούρνος με τριπλό τζάμι...από το πάνω ράφι βάση τιμής
Έσπασε το εξωτερικό τζάμι
Κοστος το ανταλλακτικό 345€ + εργασία...στον χώρο τους άρα + μεταφορικά

Το έφτιαξα με τζάμι που μου εψησαν έβαψαν τοποθέτησαν με 90€
(Τους πήγα την πόρτα) μοναδική διαφορά ότι δεν υπάρχει το λογότυπο Miele

toyar
22/03/2022, 15:11
η miele ειναι η bmw των ηλεκτρικων συσκευων

silkman
22/03/2022, 17:03
η miele ειναι η bmw των ηλεκτρικων συσκευων

BMW οπως λέμε καλή ή όπως λέμε χαλάει συνέχεια;;; :p

geioann
22/03/2022, 18:02
Όπως λέμε πανάκριβα ανταλλακτικά!!

stefanos
22/03/2022, 18:04
Στα πλυντηρια πιατων παγκου σημενς κλπ η αντλια αποχετευσης εχει τα 2/3 της τιμης του πλυντηριου
Απλα το πετας

Προχθές πάντως άλλαξα φτερωτή και τσιμούχα στην αντλία πλύσης με 25.

toyar
22/03/2022, 21:09
δε μιλαω για αναλωσιμα αλλα για καμενο μοτερ τελειως
και διορθωνω......αντλια πλυσης οχι αποχετευσης

toyar
22/03/2022, 21:11
BMW οπως λέμε καλή ή όπως λέμε χαλάει συνέχεια;;; :p

600 ευρω πλακετα σε πλυντηριο ρουχων πριν 10 χρονια......

Bowleno
22/03/2022, 23:49
Εδώ είναι που μαζεύονται οι νοικοκυρές του φόρουμ;:D

DoctoR_k6
23/03/2022, 08:35
600 ευρω πλακετα σε πλυντηριο ρουχων πριν 10 χρονια......

Δηλαδη ποσο ειχε το πλυντηριο?
Με 500ε αγοραζεις μια χαρα πλυντηριο πλεον.
Δεν αξιζει για εμενα να δινεις παρα πολλα γιατι πανω απο 10ετια δεν βγαζουν κ το κοστος επισκευης δεν συμφερει συνηθως.

Καλα Miele ουτε για αστειο. Κ ακριβο στην αγορα κ πανακριβο στην επισκευη.
Κ δεν δικαιολογει την διαφορα στο χρηματικο με ανταγωνιστες.

silkman
23/03/2022, 09:14
Δηλαδη ποσο ειχε το πλυντηριο?
Με 500ε αγοραζεις μια χαρα πλυντηριο πλεον.
Δεν αξιζει για εμενα να δινεις παρα πολλα γιατι πανω απο 10ετια δεν βγαζουν κ το κοστος επισκευης δεν συμφερει συνηθως.

Καλα Miele ουτε για αστειο. Κ ακριβο στην αγορα κ πανακριβο στην επισκευη.
Κ δεν δικαιολογει την διαφορα στο χρηματικο με ανταγωνιστες.
Θα σου πω τί γίνεται... Ενω παλιό πλυντηριο είχε διάρκεια μαξιμουμ 1.5 ώρα το μεγάλο πρόγραμμα, όλα τα καινούργια λόγω ηλίθιων κανονισμών της ΕΕ, πρώτον παίρνουν ελάχιστο νερό για να πλύνουν και οι πλύσεις κρατάνε 3.5 ώρες και φυσικά χαλάνε για πλάκα, είναι όλα πρεσαριστά και δεν επισκευάζονται.

Φευγεις τριημερο και όταν γυρισεις μπορεί και να έχει τελειώσει την πλύση...

Ειμαι πολύ υπερ των παλιών συσκευών.

DoctoR_k6
23/03/2022, 09:25
Θα σου πω τί γίνεται... Ενω παλιό πλυντηριο είχε διάρκεια μαξιμουμ 1.5 ώρα το μεγάλο πρόγραμμα, όλα τα καινούργια λόγω ηλίθιων κανονισμών της ΕΕ, πρώτον παίρνουν ελάχιστο νερό για να πλύνουν και οι πλύσεις κρατάνε 3.5 ώρες και φυσικά χαλάνε για πλάκα, είναι όλα πρεσαριστά και δεν επισκευάζονται.

Φευγεις τριημερο και όταν γυρισεις μπορεί και να έχει τελειώσει την πλύση...

Ειμαι πολύ υπερ των παλιών συσκευών.

Δεν ξερω για ποια πλυντηρια λες αλλα εμεις εχουμε ενα Pitsos 9 κιλο στην οικογενεια απο το 15 κ παει βεντουζα με 4-5 χρησεις την εβδομαδα. Αυτο κ το στεγνωτηριο ειναι τα αγαπημενα της γυναικας μου. :lol:
Πανω απο 1.5 ωρα δεν θυμαμαι πλυση κ αν εχει κ ενα καρο προγραμματα.
Εγω οσες φορες κ αν εβαλα αυτα τα χρονια (5-6? :lol:) τα βαζω ολα μεσα τα ρουχα ανεξαρτητως χρωματων κ επιλεγω αναμεικτα να ξεμπερδευω. :bawl:
Αλλα 3.5 ωρες ουτε καν.

Bowleno
23/03/2022, 09:48
Δεν ξερω για ποια πλυντηρια λες αλλα εμεις εχουμε ενα Pitsos 9 κιλο στην οικογενεια απο το 15 κ παει βεντουζα με 4-5 χρησεις την εβδομαδα. Αυτο κ το στεγνωτηριο ειναι τα αγαπημενα της γυναικας μου. :lol:
Πανω απο 1.5 ωρα δεν θυμαμαι πλυση κ αν εχει κ ενα καρο προγραμματα.
Εγω οσες φορες κ αν εβαλα αυτα τα χρονια (5-6? :lol:) τα βαζω ολα μεσα τα ρουχα ανεξαρτητως χρωματων κ επιλεγω αναμεικτα να ξεμπερδευω. :bawl:
Αλλα 3.5 ωρες ουτε καν.

Μαζί σου σε όλα:D
Ένα Bosch έχω εγώ αγορασμενο πριν 5 χρόνια (το προηγούμενο σύμφωνα με την γυναίκα κράτησε 24 χρόνια....) Καμία σχέση μεταξύ τους σε ταχύτητα, οικονομία, ποιότητα πλύσης κλπ. Υπέρ του νέου!

GEORGIOS
23/03/2022, 11:15
Εδώ είναι που μαζεύονται οι νοικοκυρές του φόρουμ;:D

Εδώ μαζεύονται αυτοί που πληρώνουν τις οικιακές συσκευές. :D

silkman
23/03/2022, 11:32
Μαζί σου σε όλα:D
Ένα Bosch έχω εγώ αγορασμενο πριν 5 χρόνια (το προηγούμενο σύμφωνα με την γυναίκα κράτησε 24 χρόνια....) Καμία σχέση μεταξύ τους σε ταχύτητα, οικονομία, ποιότητα πλύσης κλπ. Υπέρ του νέου!

Οταν ειπα τα καινουργια εννοω περσινοφετινή συσκευή. Τα πενταετίας μια χαρά ειναι...

toyar
23/03/2022, 14:42
Δηλαδη ποσο ειχε το πλυντηριο?
Με 500ε αγοραζεις μια χαρα πλυντηριο πλεον.
Δεν αξιζει για εμενα να δινεις παρα πολλα γιατι πανω απο 10ετια δεν βγαζουν κ το κοστος επισκευης δεν συμφερει συνηθως.

Καλα Miele ουτε για αστειο. Κ ακριβο στην αγορα κ πανακριβο στην επισκευη.
Κ δεν δικαιολογει την διαφορα στο χρηματικο με ανταγωνιστες.

1000+
miele λεμε αφου....

toyar
23/03/2022, 14:45
Μαζί σου σε όλα:D
Ένα Bosch έχω εγώ αγορασμενο πριν 5 χρόνια (το προηγούμενο σύμφωνα με την γυναίκα κράτησε 24 χρόνια....) Καμία σχέση μεταξύ τους σε ταχύτητα, οικονομία, ποιότητα πλύσης κλπ. Υπέρ του νέου!

πλυντηριο ρουχων siemens πλενει ακομα απο το 1996
με μεγαλωμα 2 παιδιων μεσα
χωρις πλακετες οθονες κλπ ηλεκτρονικα
βλαβη καμμια....καρβουνακια μοτερ ζητησε μονο μετα την εικοσαετια

Bowleno
23/03/2022, 19:29
πλυντηριο ρουχων siemens πλενει ακομα απο το 1996
με μεγαλωμα 2 παιδιων μεσα
χωρις πλακετες οθονες κλπ ηλεκτρονικα
βλαβη καμμια....καρβουνακια μοτερ ζητησε μονο μετα την εικοσαετια

Ούτε και σε μας είχε κάτι, απλά βαρέθηκε να το βλέπει η γυναίκα:lol:

(Το σκίσαμε το θέμα)

tools
23/03/2022, 21:57
από τον Νοέμβριο είχα παραγγείλει αυτά τα στικάκια, ήρθαν τέλη Φλεβάρη. Ήθελα να κολλήσω μια δεξαμενή νερου, αλλά μιάς και τα είχα μπροστά μου έπαιξα και με μιά σπασμένη βάση υδραυλικής μπουκαλίτσας. Για πέταμα ήταν έτσι κι αλλιώς η βάση, αν πιάσει, έπιασε.. Δείχνει να έχει γίνει ένα σωμα, θα δείξει πόσο θα αντέξει.
Την δεξαμενή θα την κολλήσω απο βδομάδα, αν προλάβω.

434832
434833

νεοσσός
23/03/2022, 23:09
Είσαι εκτός θέματος. Εδώ συζητάμε κυρίως για πλυντήρια ρούχων, άντε και λίγο για πλυντήρια πιάτων. :p

tools
23/03/2022, 23:16
χαχα, το σκεφτηκα να ανοιξω νεο θεμα