PDA

View Full Version : Ερύμανθος-Μονή Ταξιαρχών 13-3-2022



billy84
17/03/2022, 16:31
Όπως είχα γράψει στο προηγούμενο ταξιδιωτικό, ναι μεν το ορεινό ταξίδι στην Πελοπόννησο βρίσκεται ελάχιστα πριν το τέλος του, όμως οι προορισμοί σε αυτήν την ιστορική χερσόνησο είναι ατελείωτοι. Μάλιστα λόγω των επικίνδυνα χαμηλών θερμοκρασιών η Πελοπόννησος φάνταζε ως η μοναδική επιλογή χαμηλού ρίσκου. Το μοναδικό μέρος που προσεγγίζεται παραλιακά. Οπουδήποτε αλλού βόρεια θα χρειαστεί να ανέβεις υψόμετρο σε κάποιο σημείο.

Κάτι ανάλογο είχα κάνει και πριν κάποιους μήνες που είχα βρεθεί ξανά στην Αχαϊα για το όρος Σκόλλις και την Παναγία του βουνού. Έτσι και την προηγούμενη Κυριακή, ξεκίνησα με το θερμόμετρο να γράφει έναν (1) βαθμό και φυσικά δεν είχα σκοπό να ανέβω σε κάποια κορυφή. Στόχος μου ήταν ένα ερειπωμένο μοναστήρι στις άγριες πλαγιές του Ερυμάνθου το οποίο προσεγγίζεται πεζοπορικά-ορειβατικά. Πρόκειται για τη μονή Ταξιαρχών η οποία χτίστηκε το 1700 επι Τουρκοκρατίας και λέγεται πως λειτουργούσε και ως κρυφό σχολειό. Οι ερημίτες που εκκλησιάζονταν εκεί ζούσαν σε σπηλιές που βρίσκονται τριγύρω. Οι αντίξοες συνθήκες τους ανάγκασαν να κατέβουν χαμηλότερα στη μονή Αγίων Πάντων.

Απο την ''Οβριά'' κοντά στην Πάτρα ακολούθησα τον 111 και στα Κριθαράκια έστριψα αριστερά με προορισμό το Αλεποχώρι Ερυμάνθου, χτισμένο στα 600m υψόμετρο. Αν σκέφτεστε ότι τα υψομετρικά μέτρα είναι πολλά και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να βρεις παγετό, θα σας πω ότι έχετε εν μέρει δίκιο. Όμως αν προσέξετε τον χάρτη θα διαπιστώσετε πως το Αλεποχώρι βρίσκεται στην δυτική πλευρά του Ερυμάνθου και όχι στη βόρεια. Αυτή η παράμετρος σε συνδυασμό με το ότι η Δυτική Ελλάδα φέτος την έχει γλιτώσει απο την κακοκαιρία και σχεδόν πάντα έχει πιο ήπιο κλίμα, έδινε μια σχετική ασφάλεια στην προσέγγισή μου. Η επιλογή μου με δικαίωσε αν και εννοείται ήμουν σε επαγρύπνιση.





https://www.youtube.com/watch?v=2oQRkKCoIas






Άφιξη στο Αλεποχώρι. Διακρίνεται απέναντι μια τρομερή χωμάτινη διαδρομή που είχα κάνει με φίλο όταν είχαμε βρεθεί στην περιοχή.





434685





Στο δρόμο για Σπαρτιά! Ερύμανθος, μια εικόνα χίλιες λέξεις...





434686

billy84
17/03/2022, 16:36
Λίγο πριν τη Σπαρτιά μπήκα σε χωμάτινη διαδρομή προσπαθώντας να βρω την έναρξη του μονοπατού. Η σήμανση ήταν ανύπαρκτη οπότε έκανα κάποιους κύκλους μέχρι να βρω το ακριβές σημείο. Στο χωματόδρομο φυσικά συνάντησα πάγο και λάσπες όμως δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα καθώς υπήρχαν περάσματα.




https://www.youtube.com/watch?v=JoJLHFqPXF0





Μερικά στιγμιότυπα της διαδρομής η οποία με εντυπωσίασε




434687




434688




434689





Σε αυτόν τον καταρράκτη το μονοπάτι ξεκινά και τραβάει αριστερά την πλαγιά.




434690




Άγρια τοποθεσία




434691





Έχοντας μπει στο μονοπάτι το οποίο ήταν πολύ εύκολο και βατό. Στο google κάποιοι γράφουν ότι είναι ζόρικο και μου έκανε εντύπωση. Ή πρόκειται για μεγάλα ψοφίμια ή εμένα μου φαίνονται πλέον όλα εύκολα. Τείνω προς το 1ο :D




434692




Συνεχίζοντας




434693





Στο πλάνο η λίμνη Ντασκά (Βελιμαχίου)




434694





Απο αυτήν την πλευρά βρίσκεται ο ορεινός όγκος του Ωλενού όπου είναι και η ψηλότερη κορυφή του βουνού. Να πω εδώ πως ο Ερύμανθος είναι απο τα δυσκολότερα βουνά της Ελλάδας και χρειάζεται πολύωρη ανάβαση για να ανέβει κάποιος στην κορυφή. Μάλιστα στο παρελθόν έχω μπλέξει και με έχει πιάσει νύχτα πάνω.




434695





Στα δεξιά διακρίνεται η κορυφογραμμή του Προφήτη Ηλία.




434696

billy84
17/03/2022, 16:39
Απίστευτη θέα απο εδώ, Απο τα πιο ωραία μονοπάτια.



434697





Έχοντας φτάσει σε ένα ξέφωτο στο οποίο υπάρχει μια στάνη (ακριβώς πίσω μου)




434698





Το χιόνι εδώ ήταν μαλακό αλλιώς θα έπρεπε να βρω απο κάπου αλλού πέρασμα.





434699





Εδώ το μονοπάτι αγριεύει κάπως.



434700






Δε χορταίνεται αυτή η θέα...





434701





Χαρακτηριστικό σημείο της διαδρομής με τον λευκό σταυρό. Εδώ το μονοπάτι διακλαδώνεται, αριστερά κατεβαίνει σε έναν καταρράκτη και δεξιά ανεβαίνει ακόμα ψηλότερα προς το μοναστήρι.





434702





Απο εδώ κατεβαίνει το μονοπάτι και κάποια στιγμή περνάει απέναντι, τραβερσάρει την πλαγιά και φτάνει στο διάσελο Ωλενού-Μουγκίλας. Δείχνει ζόρικο και σίγουρα χρειάζεται πολλές ώρες.





434703





Μοναδικές εικόνες




434704





434705






Η μέρα ήταν καταπληκτική αν και είχε τσουχτερό κρύο.





434706

billy84
17/03/2022, 16:45
Έχοντας μπει σε ένα μικρό ρεματάκι με πανέμορφους καταρράκτες και παγωμένους σταλαχτίτες!




434707





Οι καταρράκτες που βρίσκονται στο πιο ψηλό σημείο της προηγούμενης φωτό




434708





Εκεί στο ρέμα απο βλακεία μου πέφτει το τηλέφωνο σε μια γούρνα. Το έβγαλα γρήγορα αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει. Σύντομα ξεκινάνε και θολώνουν οι φακοί της κάμερας ενώ η ψηφιακή μου δεν έχει μπαταρία. Τι ωραία! Έφτασα λίγο πριν το μοναστήρι και πως στο διάολο θα τραβήξω φωτό? Καλά τα κατάφερα και πάλι! :moutza:


Σκέφτηκα το εξής απλό, να τρίψω επίμονα τους φακούς με πανάκι μπας και με τη θερμοκρασία που θα δημιουργηθεί ξεθολώσουν. Δούλευε το σύστημα αλλά προλάβαινα να τραβήξω μόλις μια φωτό πριν ξεκινήσουν να θολώνουν πάλι. Οι επόμενες φωτογραφίες τραβήχτηκαν με πολύ κόπο! Πριν απο κάθε φωτό έτριβα τους φακούς για κανα λεπτό! :D



Δείτε όμως τι θα έχανα...





434709





Εχοντας φτάσει πολύ κοντά στο μοναστήρι




434710





Μαγεία. Διακρίνεται η πέτρινη πύλη του. Τι τοποθεσία ανακάλυψαν οι άνθρωποι?





434711





434712





434713





Στο βάθος ένας τεράστιος καταρράκτης. Το τοπίο εδώ είναι βγαλμένο απο παραμύθι. Ούτε τα όνειρα δε μπορούν να δημιουργήσουν κάτι τέτοιο.



434714






Παγωμένοι σταλαχτίτες!





434715





434716

billy84
17/03/2022, 16:49
Ας το πούμε ''φυσικό υπόστεγο''




434717







Βίντεο απο τα καλύτερα σημεία του μονοπατιού






https://www.youtube.com/watch?v=50h5JjVf0C4






Ξεμπέρδεψα αρκετά γρήγορα. Στις 15.00 είχα φτάσει ξανά στο σημείο που ξεκίνησα. Όμως το νερό που είχε εισχωρήσει μέσα στο τηλέφωνο κάποια στιγμή έκανε τη ζημιά και το απενεργοποίησε. Είχα ακόμα άλλες 4 γεμάτες ώρες ημέρας και είχα κάποια άλλα πράγματα να κάνω τριγύρω όμως χωρίς τηλέφωνο υπήρχε ρίσκο το οποίο φυσικά δε θα έπαιρνα για κανένα λόγο. Συνεπώς, η εξόρμησή μου τελείωσε άδοξα και επέστρεψα πολύ σύντομα.

Θα μου πει βέβαια κάποιος, ''πλάκα μας κάνεις ρε Billy? Και μόνο που ειδες αυτά που βλέπω στις φωτογραφίες τι άλλο θες?''

Σίγουρα ότι άλλο και να έβλεπα δε θα μπορούσε να συγκριθεί με αυτά που είδα στον Ερύμανθο. Απλά ένιωσα ότι παρατελείωσε νωρίς η βόλτα! Απο την άλλη, ευκαιρία να ξαναπάω! Θα μου λέει μετά ο Bullmont ότι έχω εμμονή με την Αχαϊα! :D


Πάντα όρθιοι!:beer:

azar41
17/03/2022, 17:59
Φανταστική βόλτα σε μια άγρια και πανέμορφη τοποθεσία, με νερά να τρέχουν παντού έτσι όπως προχωράς στο μονοπάτι κάτω απο την κορυφογραμμή του Προφήτη Ηλία.
Απο τότε που το ανακάλυψα πηγαίνω τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο και το συγκρίνω με το φαράγγι του Ρίντομου στον Ταύγετο,για να περιοριστούμε στη Πελοπόννησο.
Εννοείτε οτι το μονοπάτι είναι εύκολο,μην ακούς το Google!
Kαλή συνέχεια!

gaslion
17/03/2022, 18:13
:beer:

bulmont
17/03/2022, 20:19
........... Θα μου λέει μετά ο Bullmont ότι έχω εμμονή με την Αχαia.....


:nono::nono::nono:

billy84
18/03/2022, 17:00
Φανταστική βόλτα σε μια άγρια και πανέμορφη τοποθεσία, με νερά να τρέχουν παντού έτσι όπως προχωράς στο μονοπάτι κάτω απο την κορυφογραμμή του Προφήτη Ηλία.
Απο τότε που το ανακάλυψα πηγαίνω τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο και το συγκρίνω με το φαράγγι του Ρίντομου στον Ταύγετο,για να περιοριστούμε στη Πελοπόννησο.
Εννοείτε οτι το μονοπάτι είναι εύκολο,μην ακούς το Google!
Kαλή συνέχεια!


Φανταστικό και το Ρίντομο! Νομίζω σε άλλη κλάση όμως στο σημείο που στενεύει με το πηγαδιώτικο γεφύρι! Πάντως νομίζω και εγώ πως θα το καθιερώσω κάποια στιγμή μια φορά το χρόνο να πηγαίνω εκεί! Να είσαι καλά φίλε! :beer:




:beer:

:beer:



:nono::nono::nono:


Τσίμπησες!!!:D:beer: