PDA

View Full Version : Ερώτηση για μετατροπή σε LPG



bros 650
18/03/2022, 08:35
Καλημέρα λογικά όλοι σας έχετε αμάξι και μερικοί από σας θα το έχουν μετατρέψει σε υγραέριο αξίζει τον κόπο; Έχω ένα corsa van του 2009 βενζίνη τόσα χρόνια δεν το έκανα γιατί φοβόμουνα για τις βλάβες του κινητήρα τώρα έχω σκοπό κάποια στιγμή να το αλλάξω επομένως και να μου δημιουργήσει προβλήματα σε βάθος χρόνου δεν με ενδιαφέρει, σκέφτομαι να το μετατρέψω σε υγραέριο ώστε να γλυτώσω μερικά λεφτά από την κατανάλωση για να τα βάζω στην άκρη για το καινούργιο αμάξι που θέλω να αγοράσω πιστεύετε ότι αξίζει η μετατροπή ή τζαμπα τα λεφτά που θα δωσω; Τα χιλιόμετρα που κάνω κάθε έτος είναι περιπου 12 με 15.000 80% μέσα στην πολη. Πιστεύετε ότι θα είναι και ένα συν στην μεταπώληση όταν θα το δώσω; ή θα είναι μείον;

AristidisZ
18/03/2022, 08:39
την ίδια σκέψη κάνω και εγώ για το αμάξι της γυναίκας (ibiza 1.2 του 2006)

150k χλμ, σε ψιλό καλή κατάσταση όμως (το έχει 1ο χέρι), ούτως ή άλλως ελάχιστη αξία έχει πλέον

το μόνο που με φοβίζει μην ξεκινήσουμε να βγάζει ότι ναναι ζημιές, γιατί μέχρι στιγμής το κουβαδάκι έχει αποδειχθεί σκυλί...

yannis24
18/03/2022, 08:54
Ειχα βαλει σε ενα GRAND CHEROKEE που ειχα το 2004....τοτε που ακομα υπηρχαν 4 βενζιναδικα με LPG ατην Αθηνα..
Με το υγραεριο εκανα συνολικα 150.000κμ ( το αμαξι ειχε συνολικα 280.000κμ).... κανενα προβλημα...
Αργοτερα, σε ενα X5 παλι με υγραεριο και 100.000κμ περιπου μαζι του....κανενα προβλημα....

Γενικα αξιζει, αλλα να οταν το αμαξι σου εχει αρκετα υψηλη καταναλωση ( 10+ λιτρα / 100κμ), και κανεις αρκετα χλμ τον χρονο ( πανω απο 20.000)...
Εκει αρχιζεις να κανεις αποσβεση αμεσα..

πχ με την βενζινη στο €1.70 και με μια καναλωση 10λτ/100κμ, στα 10.000κμ τον χρονο πληρωνεις €1700 περιπου.
με το υγραεριο στην τιμη €1/λιτρο πληρωνεις για τα ιδια χιλιομετρα €1000 τον χρονο.
Για να βαλεις το υγραεριο θες περιπου €1800 με €2000 νομιζω......οποτε κανεις αποσβεση σε σχεδον 2 χρονια.....

Αν στον χρονο κανεις τα δπλασια χιλιομετρα, τοτε οπως βλεπεις αξιζει.....

αναλογα μαθηματικα κανε και με την καταναλωση του αμαξιου σου......
εγω πχ με το Grand, και με μια καταναλωση στα 15λ/100κμ και με 25.000κμ τον χρονο που εκανα βγηκα πολυ κερδισμενος........ και τοτε η βενζινη ειχε €0.80 και το υγραεριο €0.25 !!

AristidisZ
18/03/2022, 09:11
Ειχα βαλει σε ενα GRAND CHEROKEE που ειχα το 2004....τοτε που ακομα υπηρχαν 4 βενζιναδικα με LPG ατην Αθηνα..
Με το υγραεριο εκανα συνολικα 150.000κμ ( το αμαξι ειχε συνολικα 280.000κμ).... κανενα προβλημα...
Αργοτερα, σε ενα X5 παλι με υγραεριο και 100.000κμ περιπου μαζι του....κανενα προβλημα....

Γενικα αξιζει, αλλα να οταν το αμαξι σου εχει αρκετα υψηλη καταναλωση ( 10+ λιτρα / 100κμ), και κανεις αρκετα χλμ τον χρονο ( πανω απο 20.000)...
Εκει αρχιζεις να κανεις αποσβεση αμεσα..

πχ με την βενζινη στο €1.70 και με μια καναλωση 10λτ/100κμ, στα 10.000κμ τον χρονο πληρωνεις €1700 περιπου.
με το υγραεριο στην τιμη €1/λιτρο πληρωνεις για τα ιδια χιλιομετρα €1000 τον χρονο.
Για να βαλεις το υγραεριο θες περιπου €1800 με €2000 νομιζω......οποτε κανεις αποσβεση σε σχεδον 2 χρονια.....

Αν στον χρονο κανεις τα δπλασια χιλιομετρα, τοτε οπως βλεπεις αξιζει.....

αναλογα μαθηματικα κανε και με την καταναλωση του αμαξιου σου......
εγω πχ με το Grand, και με μια καταναλωση στα 15λ/100κμ και με 25.000κμ τον χρονο που εκανα βγηκα πολυ κερδισμενος........ και τοτε η βενζινη ειχε €0.80 και το υγραεριο €0.25 !!

Δε νομίζω να κάνει 2 χιλίαρικα ένα σύστημα LPG, από μια γρήγορη ψακτική που έκανα, κάνα 1000ρικο βαριά βαριά να πάει

η διαφορά στο καύσιμο αυτή τη περίοδο είναι περίπου στα 85-90 λεπτά ανά λίτρο

Με 8lt/100 χλμ, και 2€ βενζίνη στις 10000 χλμ θέλεις 1600€ καύσιμο

Άντε να πούμε ότι καις 10% παραπάνω γκάζι, με 9lt/100 και κόστος 1,1€, πάς στα 1000€ καύσιμο

600€ / 10000 χλμ, απόσβεση σε 1 1/2 χρόνο (με περισσότερα χλμ ακόμα πιο νωρίς), αρκεί να μην έχεις κάποιο παρατράγουδο

pektis
18/03/2022, 09:20
Ακομα και με τις τιμες εκει που εχουν φτασει σημερα συμφαιρει...
Απλα πρεπει να βρεις σωστο συνεργειο για την εγκατασταση...απο εκει ξεκιναν ολα!
Εχω ενα πουντακι με 70000χλμ. δουλεμενα σε υγραεριο και η μονη ζημια που εβγαλε ηταν τα μπουζοκαλωδια...

leftos
18/03/2022, 09:20
Αμα είναι να μην το κρατήσεις και να κάνεις κάτω απο 15000 τι νόημα έχει , μέχρι να κάνεις απόσβεση θα το πουλήσεις. 750+- έχει μια εγκατάσταση με όλα τα χαρτιά.
Πλέον οι περισσότεροι εγκαταστάτες έχουν μάθει αλλά θέλει λίγο ψάξιμο ο μάστορας.
Στην μεταπώληση δεν μετράει οι περισσότεροι θέλουν να κάνουν οι ίδιοι την εγκατάσταση.
Αν θές πραγματική οικονομία και είσαι κοντά σε πρατήριο το φυσικό αεριο αξίζει με μεγαλύτερο αρχικό κόστος εγκατάστασης 1500+ και λίγα χλμ αυτονομίας 180+-.

motojojo
18/03/2022, 09:28
Δύσκολο ερώτημα. Θέλει ψάξιμο πόσο "ευαίσθητος" είναι ο συγκεκριμένος κινητήρας στο αεριο, υπάρχουν μοτέρ που δεν νοιώθουν και μοτέρ που βγαζουν τα θεματάκια τους.
Αν είναι να γλυτώσεις 700 ευρώ μετά απο 2-3 χρόνια να δώσεις 1000 για ανοιγμα κεφαλής και αλλαγή βαλβίδων, άσε καλύτερα.

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και ο εγκαταστάτης και το σύστημα που βάζει. Για καλό εγκαταστάτη θα πληρώσεις προφανώς κάτι παραπάνω. Αυτα τα φτηνά δεν θα τα εμπιστευόμουν.

Γενικά το αεριο για μενα μακροπρόθεσμα ειναι φθορα για τον κινητήρα.

Θα ήμουν πολύ σκεπτικός απέναντι σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Πόσο μάλλον για αγορά μτχ με σύστημα αεριου πάνω.

basilis_k6
18/03/2022, 09:35
απο μεταπώληση οχι δεν αξιζει αλλα ουτε θα χασεις και τιποτα. φαντάζομαι οπως μπαινει βγαινει κιολας.
για πανω απο 10κ το χρονο αξιζει με τα χιλια εφοσον δεν κανεις πολύ μικρες διαδρομες. το χειμωνα πχ αν δουλευεις στα 5 λεπτά απο το σπίτι σου δεν θα κάψει ποτε υγραεριο. πρεπει να ζεσταθει το αμαξι για να μπει το αεριο και πολλες φορες εχω κανει 8χλμ μεχρι να μπει. κάθε αμαξι ειναι διαφορετικο. σε μερικα αμαξια δεν δουλευει καλα και επιμένουν να βάζουν. οι εγκαταστάτες που ηταν αχρηστοι εχουν κλείσει πλεον ή δεν πατάει κανενας. στην αθηνα υπάρχουν πολλα μεγάλα μαγαζια που δουλευουν ολες τις μαρκες. εχει ενα στο χαιδαρι που μπαινοβγαινουν 100 αμαξια την ημερα. ομως μην πας στο πιο φθηνο συστημα. μια καλη εγκατασταση κανει 850+ ακομα και στο πιο απλο αμαξι. εχουμε 2 και μονο μπεκ αλλαξαμε στο ενα γιατι ειχε παμπφθηνο συστημα πανω.

teogtp
18/03/2022, 10:16
την ίδια σκέψη κάνω και εγώ για το αμάξι της γυναίκας (ibiza 1.2 του 2006)

150k χλμ, σε ψιλό καλή κατάσταση όμως (το έχει 1ο χέρι), ούτως ή άλλως ελάχιστη αξία έχει πλέον

το μόνο που με φοβίζει μην ξεκινήσουμε να βγάζει ότι ναναι ζημιές, γιατί μέχρι στιγμής το κουβαδάκι έχει αποδειχθεί σκυλί...

Τού βάζεις πωλητήριο δίνεις και κάτι ακόμη και αγοράζεις ένα Panda CNG και είσαι αρχηγός.
Έχω ένα τέτοιο 3χρονια τώρα με 55000χλμ και είναι εργαλείο.

AristidisZ
18/03/2022, 10:17
Τού βάζεις πωλητήριο δίνεις και κάτι ακόμη και αγοράζεις ένα Panda CNG και είσαι αρχηγός.
Έχω ένα τέτοιο 3χρονια τώρα με 55000χλμ και είναι εργαλείο.

Δεν της αρέσει ρε φίλε, χρυσή την έχω κάνει...

teogtp
18/03/2022, 10:23
Δεν της αρέσει ρε φίλε, χρυσή την έχω κάνει...

Η γυναίκα μου το έχει λατρέψει. Να φανταστείς ότι δεν ήθελε να παίρνει το Passat που είναι εντελώς άλλη κλάση αυτοκίνητο.
Δεν μπλέκεις και με μετατροπές γιατί το μοτέρ του είναι φτιαγμένο για CNG (βαλβίδες και έδρες).
Ένα τελευταίο θα πω. Βόλος Αθήνα και επιστροφή 28€.....

DoctoR_k6
18/03/2022, 10:59
E παρτης το Ibiza CNG... :lol:
Καλο χρυσο το Panda (το εχει ξαδερφος μου το CNG) αλλα με τετοια νουμερα στο crash test ειναι λιγο yolo η φαση.

Με να 1000ρικο παντως βαζεις καλο συστημα αεριου.

yannis24
18/03/2022, 11:13
Δε νομίζω να κάνει 2 χιλίαρικα ένα σύστημα LPG, από μια γρήγορη ψακτική που έκανα, κάνα 1000ρικο βαριά βαριά να πάει



Ναι δεν γνωριζω ειναι η αληθεια γιατι εχω χρονια να ασχοληθω με το αθλημα......εγω τα ειχα βαλει τοτε €2000+

AristidisZ
18/03/2022, 11:33
E παρτης το Ibiza CNG... :lol:
Καλο χρυσο το Panda (το εχει ξαδερφος μου το CNG) αλλα με τετοια νουμερα στο crash test ειναι λιγο yolo η φαση.

Με να 1000ρικο παντως βαζεις καλο συστημα αεριου.

Bασικά η κουβέντα με το Panda γινόταν όταν αυτό είχε 12-13 χιλιάρικα (με κάτι επιδοτήσεις κλπ), και εγώ δεν είχα παιδί :p

Τώρα με τον μπέμπη και τα αμάξια μαμά CNG να παίζουν κάνα 20ρικο, πολύ της είναι το 1000ρικο του LPG :bawl:

Bowleno
18/03/2022, 12:05
Ότι κάνεις έχε στο νου ότι αέριο και ψηλές στροφές μοτέρ δεν πάνε μαζί....

Panos76
18/03/2022, 12:17
Ότι κάνεις έχε στο νου ότι αέριο και ψηλές στροφές μοτέρ δεν πάνε μαζί....

Αυτό είναι το βασικό ''μυστικό'' στην οδήγηση με lpg. Από εκεί ξεκινούν τα βασικά προβλήματα με κεφαλές, βαλβίδες, κλπ. Θέλει οδήγηση ταρίφα και όχι Εθνική με 160άρες και 5000+ στροφές πχ.

Τουλ. για παλαιότερα συστήματα. Τώρα δεν ξέρω τι και πόσο έχει αλλάξει αυτό.

teogtp
18/03/2022, 12:27
E παρτης το Ibiza CNG... :lol:
Καλο χρυσο το Panda (το εχει ξαδερφος μου το CNG) αλλα με τετοια νουμερα στο crash test ειναι λιγο yolo η φαση.

Με να 1000ρικο παντως βαζεις καλο συστημα αεριου.

Τα αποτελέσματα των crash test (με τα σημερινά στάνταρ)για παλαιότερα αυτοκίνητα είναι απογοητευτικά , απλα δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένα αυτοκίνητο που πριν μια πενταετία ήταν ασφαλές τώρα είναι τάφος.

motojojo
18/03/2022, 12:30
Υποτιθεται στα καλά συστήματα μπαίνει η βενζίνη στις ψηλές στροφες. Επίσης για την προστασία του κινητηρα ψεκαζουν και βενζινη αραια και που.
Αλλά αυτα ειναι τεχνικές λεπτομέρειες που αφορά το κάθε σύστημα.

Εργαλείο το παντα. Έχει φίλος το cng και θέλει να πάρει και δευτερο πριν σταματήσει η παραγωγή του. Δεν ειναι τυχαιο που είναι τόσα χρόνια στην παραγωγη και μάλιστα στις πρωτες θέσεις πωλήσεων πανευρωπαικά.

Το μειονεκτημα των vag ειναι το μικρό ντεποζιτο βενζίνης. Με 9 λιτρα ντεπόζιτο το παίρνεις συνειδητά για αποκλειστική χρήση με αέριο. Κατα τα άλλα και το ιμπιζα δεν ξεφευγει πολύ σε τιμη. Ελάχιστα ακριβότερο από το πάντα και είναι "κανονικό" αμαξι.
Αλλιώς μτχ μέχρι του 18 που είχαν όλα κανονικό ντεποζιτο.

Χαζεψα λίγο το καρ. Μου φαίνεται τα πιο πολλά μτχ με φυσικό αέριο ειναι εισαγωγής από γερμανία. Μου φάνηκε περίεργο που οι τιμές ειναι παραπλήσιες με τα γερμανικά, γεγονός που δημιουργει υποψίες σχετικά με την εγκυρότητα των χλμ.

DoctoR_k6
18/03/2022, 12:49
Bασικά η κουβέντα με το Panda γινόταν όταν αυτό είχε 12-13 χιλιάρικα (με κάτι επιδοτήσεις κλπ), και εγώ δεν είχα παιδί :p

Τώρα με τον μπέμπη και τα αμάξια μαμά CNG να παίζουν κάνα 20ρικο, πολύ της είναι το 1000ρικο του LPG :bawl:

Νταξει τοτε. Αλλο αυτο...Βαζεις ενα καλο συστηματακι κ ξενοιασες.
Στου πατερα μου (Χsara 1.6) μετα απο 80Κ δεν εχει κανει κιχ.
Βαζεις κ ενα μπουζακι υγραεριου κ στην χειροτερη να ζητησει νωριτερα κανα πολλαπλασιαστη η σετ.
Οπως λεει κ ο Panos δεν θελει υψηλες στροφες κ κυνηγι. Με χαλαρη οδηγηση δεν θα εχεις θεμα.


Αυτό είναι το βασικό ''μυστικό'' στην οδήγηση με lpg. Από εκεί ξεκινούν τα βασικά προβλήματα με κεφαλές, βαλβίδες, κλπ. Θέλει οδήγηση ταρίφα και όχι Εθνική με 160άρες και 5000+ στροφές πχ.

Τουλ. για παλαιότερα συστήματα. Τώρα δεν ξέρω τι και πόσο έχει αλλάξει αυτό.

Ετσι κ εγω. Οσα ταξιδια εκανα (κ κανω) εγω με το αεριο δεν το στροφαρω ανω των 4000 rpm (αρκει να ταξιδευεις ικανοποιητικα).
Αν μου κολλουσε κανεις το γυρναγα βενζινη κ περνουσα ενα καθαρισμα τις επικαθισεις. :bawl:


Τα αποτελέσματα των crash test (με τα σημερινά στάνταρ)για παλαιότερα αυτοκίνητα είναι απογοητευτικά , απλα δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένα αυτοκίνητο που πριν μια πενταετία ήταν ασφαλές τώρα είναι τάφος.

Καλα παλια ταξιδευαμε στο αμαξι χωρις ζωνες, ορθιοι, ξαπλα κ αλλα συναφη που τωρα αν το παιδι δεν ειναι σε καθισμα δεν κουναμε ρουπι.
Παντα κοιταμε τα τελευταια crash test. Ο καθενας κρινει κ αποφασιζει.
Υποψιν κ εγω το γουσταρω το Panda αλλα δεν μπορει να μην αναφερθει η παθητικη ασφαλεια.

OldMan
18/03/2022, 13:03
το Passat που είναι εντελώς άλλη κλάση αυτοκίνητο.

Εντελως αλλη κλαση, ομως..:D

(αμα δεν έχεις κατηφορα και ουριο ανεμο, αστο καλυτερα παρκαρισμενο..)

typhoon
18/03/2022, 13:15
Αμαξι υγραέριο δεν έχω
Αλλά λίγο που είχα ψαχτεί στο παρελθόν είχα καταλήξει στα εξής συμπεράσματα

Σαν μετατροπή , απόσβεση κλπ σου τα αναλύσανε πολύ καλά οι παραπάνω.

Στο κομμάτι της λειτουργίας χρειάζεται να κατανοήσεις ότι ναι το υγραέριο είναι ένα ενναλακτικό καύσιμο, ναι θα δουλέψει, αλλά δεν είναι πανάκεια.
Τα πιο συνήθη προβλήματα στις εγκαταστάσεις είναι αντλία βενζίνης και βαλβίδες.

Ακόμη και στην περίπτωση που ο κινητήρας σου δεν έχει αποδειχθεί εργοστασιακά αξιόπιστος για υγραέριο, το πρόβλημα λύνεται με (εξ αρχής αν με ρωτάς) τοποθέτηση ενισχυμένων εδρών βαλβίδων. Σαφώς είναι εργασία που κοστίζει έξτρα απο την τοποθέτηση κιτ υγραερίου, αλλά λύνει το πρόβλημα.
Άλλες universal λύσεις ήταν η τοποθέτηση λαδιέρας (ότι λέει η λέξη, έσταζε λαδάκι περιστασιακά για να λιπαίνονται οι έδρες) και σε νεότερα πιο εξελιγμένα συστήματα, ο κινητήρας γυρίζει μονος του σε βενζίνη για λίγο για λόγους λίπανσης και ψύξης.

Για την αντλία βενζίνης.
Η τοποθέτηση κιτ υγραερίου γίνεται παράλληλα με το υπάρχον σύστημα παροχής καυσίμου.
Το οποίο σημαίνει ότι το αυτοκίνητο εκκινεί με βενζίνη, ζεστένεται με βενζίνη και μετά γυρίζει σε υγραέριο.
Εξ ορισμού δεν μπορεί να εκκινήσει με υγράεριο.

Η αντλία βενζίνης, που κάνει αυτό το χαρακτηριστικό βζζζζζ, στο check του κινητήρα πριν βάλεις μπρος, ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ να δουλέυει ακόμη κι όταν ο κινητήρας γυρίσει σε υγραέριο.
Το υγραέριο έχει ξεχωριστά μπεκ, δεν χρησιμοποιεί τα υπάρχοντα της βενζίνης.
Οπότε όταν ο κινητήρας γυρίζει σε υγράεριο, τα μπεκ βενζίνης ,απλά σταματάνε να ψεκάζουν.

Για λόγους ασφαλείας όμως η βενζίνη είναι πάντα σε ετοιμότητα.
Για αυτό η αντλία δουλεύει συνέχεια και κρατάει την πίεση στο κύκλωμα.

Αυτό που κάνουν όλοι όταν βάλουν υγραέριο είναι να αφήνουν το ρεζερβουαρ βενζίνης μονίμως άδειο ή με ελάχιστο καύσιμο.
Η αντλία υπερθερμαινεται μονίμως (καθότι υγρόψυκτη ή καλύτερα βενζινόψυκτη) και κάποια στιγμή παραδίδει πνεύμα.

Μάντεψε...
Το αμάξι δεν δουλεύει πλέον κι ας έχεις φουλ υγραέριο.
Μιλάμε για κόστος 300-500€ αν δεν πάς για μαιμουδιές, το οποίο αντιμετωπίζεται πάρα πολύ εύκολα.
Απλά φροντίζεις να έχεις πάντα το ρεζερβουάρ βενζίνης γεμισμένο στο μισό τουλάχιστον, έτσι ώστε να ψύχεται πάντα η αντλία.

Αυτά.Ελπίζω να βοήθησα.

AristidisZ
18/03/2022, 13:29
εγώ πάντως ψήθηκα, γιατί έχω ξεβρακωθεί με τις βενζίνες :cry:

αν είναι για τα 700-800€ μηνιάτικο της γυναίκας να θέλουμε το 25% μόνο σε βενζίνες, κλάφτα Χαράλαμπε

για πείτε τώρα και κάνα καλούτσικο σύστημα και κάναν αξιόπιστο εγκαταστάση για το κτήνος

434725

strokt up
18/03/2022, 13:47
4 αυτοκίνητα είχα μέχρι στιγμής τα 2 με υγραέριο παλιότερης τεχνολογίας αγορασμένα έτοιμα με υγραέριο
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
citroen saxo 1.4 με lovato 450.000χμ χωρίς κανένα πρόβλημα. Μάλιστα λόγω χιλιομέτρων επειδή τα μπεκ του αερίου ήταν πιο καινούργια πήγαινε καλύτερα στο υγραέριο.
Octavia 20vt με σύστημα europegas απο τις 80-130.000χμ που έχει τώρα τοποθέτηση πριν 8 χρόνια αυτό επίσης κανένα πρόβλημα ούτε αντλία βενζίνης δεν είχε αλλαχθεί σε κανένα απο τα δυο.
Τα καινούργια συστήματα υγραερίου είναι κλάσεις ανώτερα και σε καμία περίπτωση δεν έχεις φόβο να σπάσει το αυτοκίνητο αν γίνει σωστή εγκατάσταση και ΡΥΘΜΙΣΗ. Δουλεύουν οι δυο εγκέφαλοι παράλληλα και ας πούμε μπορείς να ρυθμήσεις ανάλογα το φορτίο να ψεκάζει και ένα ποσοστό βενζίνης που να ανεβαίνει όσο ανεβαίνουν οι στροφές (πχ εμένα το οκτάβια πάνω απο τις 4.500 ψεκάζει 100% βενζίνη). Επίσης στα καινούργια σε περίπτωση που καεί η τρόμπα βενζίνης μπορείς να βάλεις μπροστά με το υγραέριο. Τρόμπα βενζίνης αν δεν το έχεις μόνιμα στο λαμπάκι και καίς και λίγο βενζίνη να αλλάζει δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
ΑΑΑ επίσης ευαισθησία μεγάλη έχουν τα ιαπωνικά και τα φορντ στις κεφαλές τους. Όσοι γνωστοί μου έχουν σε γερμανικά ή γαλλικά δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τα αυτοκινητά τους. Αυτοί με τα γαλλικά είχαν μόνο πρόβλημα με τα ηλεκτρικά τους :D

motojojo
18/03/2022, 14:59
Καλα παλια ταξιδευαμε στο αμαξι χωρις ζωνες, ορθιοι, ξαπλα κ αλλα συναφη που τωρα αν το παιδι δεν ειναι σε καθισμα δεν κουναμε ρουπι.
Παντα κοιταμε τα τελευταια crash test. Ο καθενας κρινει κ αποφασιζει.
Υποψιν κ εγω το γουσταρω το Panda αλλα δεν μπορει να μην αναφερθει η παθητικη ασφαλεια.

Η βαθμολογία όμως δεν βγαίνει μόνο από το πως τσαλακώνονται οι λαμαρινες στη στουκα. Μπαίνουν και άλλες παράμετροι πιο άσχετες.
Πχ επιπλέον πόντους δίνει το αν εχει μπιμπερ για τις ζώνες. Πρακτικά δεν κάνει το αυτοκίνητο πιο ασφαλές, το ανεβάζει όμως στη βαθμολογία.

Κάτι ανάλογο έγινε και με το πάντα. Δεν άλλαξε το αμάξι, η βαθμολόγηση άλλαξε. Και όχι δεν έγινε πιο αυστηρή, απλά ως συνήθως μαλακίζεται η ευρώπη με τις νορμες της.
Κατά τα άλλα είναι ασφαλέστατο.

basilis_k6
18/03/2022, 15:28
Octavia 20vt με σύστημα europegas :D

ιδιο αμαξι με ιδιο συστημα εχουμε. δουλευει ρολοι πραγματικα

bmwr1100gs
18/03/2022, 16:06
Καλησπέρα,

Έχω ένα OPEL CORSA 1.200 του 2004. Του έχω βάλει LPG το 2014, όταν είχε περίπου 75.000. Σήμερα έχει περίπου 165.000. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν μια αντλία βενζίνης το 2020.

Το είχα βάλει σε έναν εγκαταστάτη πίσω από τα δικαστήρια και μου είχε πάει κάτι λίγότερο από €800, ένα τούρκικο σύστημα ATIKER. Γενικά οδηγώ πολύ στρωτά, απαλά και καθόλου νευρικά. μέσα στην πόλη έχω 350 μέχρι 400 χιλιόμετρα με ένα γέμισμα (η φιάλη είναι στον χώρο της ρεζέρβας και πέρνει σε γέμισμα 28 - 30 λίτρα). Σε ταξίδι με 3 άτομα και αποσκευές βλέπω 450 με 470.

Γενικά έχω σωθεί, το σημαντικότερο όμως είναι πως όταν ήταν στο 0,64 ή 0,75, πραγματικά δεν το σκεφτόμουν καθόλου το κόστος. Σε διακοπές κάναμε περίπου 1000 χιλιόμετρα με 2 γεμίσματα, δηλαδή €45.

Από εμένα είναι σίγουρα ναι.

g_m900
18/03/2022, 17:57
Εχω απο το 2017 και απο τα 170.000χλμ στο Ford Fiesta 2004 με κινητηρα 1600 και 100 ιππους.
Το συστημα ειναι της EUROPEGAS με μπεκ απο την HANA.
Το μοτερ μου δεν αγαπαει ιδιαιτερα τα LPG συστηματα αλλα ειμαι στα 252.000 χλμ και περα απο εναν πνευμονα και ενα αισθητηρακι δεν εχω τιποτα αλλο.
Μου εβγαλε 3 φορες τρομπα βενζινης αλλα μαλλον εγω εκανα βλακεια γιατι η βενζινη εκει που εβαζα αποδειχτηκε πολυ σκαρτη.
Επισης με 70€ μπαινει ρελε και η τρομπα μενει ανοιχτη ωστε να μην χαλαει απο οταν δεν χρησιμοποιειται.
Δεν εχουν ολα τα αυτοκινητα τετοιο προβλημα παντως.

Παω Καρδιτσα και γυρναω με 40€-45€ τωρα που ειχα φουλαρει με 0.93€.
Πορεια με 120 σταθερα μια και το Fiesta ειναι λιγο φασαριοζικο πιο πανω. Ασε που πλεον εχουμε και μικρο επιβατη μεσα οποτε δεν το εφτιαξα για γκαζια.
Θυμαμαι παντα να σχεδιαζω εξορμηση και στον προυπολογισμο να μην με νοιαζει το καυσιμο γιατι αν ηταν κοντινη η διαδρομη...γελαγα.

Αθηνα-Λουτρακι με φουλ επιβατες και αποσκευες και ανοιχτο το ac ...6€
Αθηνα-Θεσσαλονικη με αλλους τρεις νταγλαραδες βολλευμπβωλιστες και φουλ αποσκευες...26€ το 2017. Διοδια πληρωσα παραπανω.

Γενικα αξιζει ειτε κανεις χλμ ειτε οχι.
Εγω προσωπικα θα το κρατησω αλλα 3 χρονια οσο παει λογω κοστους και θα το συμμαζεψω το Fiestaki γιατι η εποχη δεν ειναι για οτι να ναι επιλογες. Τα ηλεκτρικα εχουν μια περιουσια και μηδεν υποδομες...τα βενζινοκινητα η τιμη ειναι αποτρεπτικη και στην αγορα και στην χρηση και επισης ενα μτχ εχει τσιμπησει 1000-1500€ επανω λογω ελλειψεων στην αγορα.
Οποτε καθε σκεψη εμενα μου μοιαζει αστεια.
Θα το κανω το Ford καινουργιο...

να ψαχτει καλα οποιος θελει συστημα υγραεριου.
BRC και LOVATO ειναι πολυ καλες και οπως ειπανε παραπανω να βρεις καλο εγκαταστατη γιατι υπαρχουν πολλοι που με ενα απλο σεμιναριο γινανε ειδημονες και χαντακωσανε πολυ κοσμο.

bros 650
18/03/2022, 23:01
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θα το κάνω το βήμα γιατί στο μέλλον δεν βλέπω να πέφτει κάτω από 1,70 η βενζίνη. Αν κάποιος από Θεσσαλονίκη έχει μείνει ευχαριστημένος από τον μάστορα που του πέρασε στον ίδιο ή σε κάποιον γνωστό του και τι μάρκα Κιτ πέρασε ας προτείνει νομίζω ότι αυτό είναι η καλύτερη διαφήμιση απο έναν ικανοποιημένο πελάτη.

billy84
19/03/2022, 16:44
Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως έχει κρατηθεί το υγραέριο στα 90 λεπτά ενώ η βενζίνη έχει πάει 2 ευρώ και το πετρέλαιο 1.85. Παράγωγο του πετρελαίου δεν είναι το LPG? Πως έχει πάρει μόνο 20 λεπτά απο πριν 8 χρόνια που έπαιζε στα 70 λεπτά το λίτρο? Είναι θέμα ότι δεν το χρησιμοποιούν πολλοί οπότε δεν το χτυπάνε με φόρους? Και το σημαντικότερο, θεωρείτε πως θα παραμείνει έτσι εφόσον το πιο λογικό είναι να στραφούν σε αυτό όλο και περισσότεροι πλέον?

strokt up
19/03/2022, 17:22
Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως έχει κρατηθεί το υγραέριο στα 90 λεπτά ενώ η βενζίνη έχει πάει 2 ευρώ και το πετρέλαιο 1.85. Παράγωγο του πετρελαίου δεν είναι το LPG? Πως έχει πάρει μόνο 20 λεπτά απο πριν 8 χρόνια που έπαιζε στα 70 λεπτά το λίτρο? Είναι θέμα ότι δεν το χρησιμοποιούν πολλοί οπότε δεν το χτυπάνε με φόρους? Και το σημαντικότερο, θεωρείτε πως θα παραμείνει έτσι εφόσον το πιο λογικό είναι να στραφούν σε αυτό όλο και περισσότεροι πλέον?

Τον Σεπτέμβριο που πήρα το τωρινό αυτοκίνητο θυμάμαι ότι είχε 0.62-0.65€ το υγραέριο (πιο πριν δεν θυμάμαι γιατί είχα diesel ένα διαστημα). Τώρα έχει κάτσει στο 1-1.10€. Δεν την λες και μικρή την ανατίμιση σίγουρα. Σαν ποσοστό νομίζω είναι μεγαλύτερη αύξηση απο την βενζίνη σίγουρα. Τώρα αν θα στραφούν περισσότεροι στο μέλλον δεν το γνωρίζουμε καθως τα ηλεκτρικά και τα εξ ολοκλήρου και τα mild-hybrid είναι αποκλειστικά βενζίνη ή diesel. Δεν υπάρχει ας πούμε υβριδικό με φυσικό αέριο και ρευμα. Πάντως το σίγουρο είναι πως αν κάνεις πολλά χμ (του τύπου 30.000χμ τον χρόνο) κάνεις εγκατάσταση και κάνεις σε μικρό χρονικό διάστημα την απόσβεση.

strokt up
19/03/2022, 17:34
Ενδεικτικά αν κάνεις 30.000χμ τον χρόνο με ένα αυτοκίνητο που η κατανάλωση του είναι 7λτ/100 τότε με τωρινή τιμή 2€/λτ είσαι στα 14€/100 δηλαδή 4.200€/30.000χμ
Αν υποθέσουμε ότι με το αέριο θες ένα λίτρο παραπάνω (που εγώ προσωπικά δεν το έχω δει αυτό αλλά ας το βάλουμε μέσα στους υπολογισμούς) πας στα 8λτ/100 με τωρινή τιμή 1€/λτ είσαι στα 8€/100 δηλαδή 2.400€/30.000
Στις 30.000χμ έχεις γλιτώσει 1.800€. Μέχρι εκεί θα πληρώσεις μόνο την εγκατάσταση και ένα σέρβις του συστήματος αερίου που κυμαίνεται στα -+20€ (ανάλογα το σύστημα θες ανα 15-20-30 χιλιάδες χμ σέρβις). Άρα πες 800€ -20€ ακόμα την εγκατάσταση είσαι καθαρό ένα χιλιάρικο στην τσέπη σου στις 30.000χμ. Επίσης υπολογίζεις ότι κάθε 10 χρόνια θες αλλαγή δεξαμενής που κοστίζει γύρω στα 200-250€. Με λίγα λόγια συμφέρει; Αν κάνεις χιλιόμετρα και το υποστηρίζει το αυτοκινητό σου κατα την ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη συμφέρει με τα χίλια.

basilis_k6
19/03/2022, 20:04
Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως έχει κρατηθεί το υγραέριο στα 90 λεπτά ενώ η βενζίνη έχει πάει 2 ευρώ και το πετρέλαιο 1.85. Παράγωγο του πετρελαίου δεν είναι το LPG? Πως έχει πάρει μόνο 20 λεπτά απο πριν 8 χρόνια που έπαιζε στα 70 λεπτά το λίτρο? Είναι θέμα ότι δεν το χρησιμοποιούν πολλοί οπότε δεν το χτυπάνε με φόρους? Και το σημαντικότερο, θεωρείτε πως θα παραμείνει έτσι εφόσον το πιο λογικό είναι να στραφούν σε αυτό όλο και περισσότεροι πλέον?

ειναι παράγωγο του πετρελαιου που δεν εχει αξια. κυριως πληρωνουμε μεταφορα. παλαιοτερα δεν ειχαν τι να το κανουν.

billy84
21/03/2022, 12:57
Τον Σεπτέμβριο που πήρα το τωρινό αυτοκίνητο θυμάμαι ότι είχε 0.62-0.65€ το υγραέριο (πιο πριν δεν θυμάμαι γιατί είχα diesel ένα διαστημα). Τώρα έχει κάτσει στο 1-1.10€. Δεν την λες και μικρή την ανατίμιση σίγουρα. Σαν ποσοστό νομίζω είναι μεγαλύτερη αύξηση απο την βενζίνη σίγουρα. Τώρα αν θα στραφούν περισσότεροι στο μέλλον δεν το γνωρίζουμε καθως τα ηλεκτρικά και τα εξ ολοκλήρου και τα mild-hybrid είναι αποκλειστικά βενζίνη ή diesel. Δεν υπάρχει ας πούμε υβριδικό με φυσικό αέριο και ρευμα. Πάντως το σίγουρο είναι πως αν κάνεις πολλά χμ (του τύπου 30.000χμ τον χρόνο) κάνεις εγκατάσταση και κάνεις σε μικρό χρονικό διάστημα την απόσβεση.


Συμφωνώ απόλυτα. Αξίζει η επένδυση!

62-65 λεπτά είχε το Σεπτέμβριο??? Δεν το γνώριζα, δικό μου λάθος. Νόμιζα ότι έπαιζε πιο ψηλά. Αρα επηρεάζεται κανονικότατα απο την αύξηση του πετρελαίου που είναι και το λογικό.

DoctoR_k6
21/03/2022, 13:31
Συμφωνώ απόλυτα. Αξίζει η επένδυση!

62-65 λεπτά είχε το Σεπτέμβριο??? Δεν το γνώριζα, δικό μου λάθος. Νόμιζα ότι έπαιζε πιο ψηλά. Αρα επηρεάζεται κανονικότατα απο την αύξηση του πετρελαίου που είναι και το λογικό.

Καλα 60-65 λεπτα δεν ειχε. Κανα 80αρι-85 λεπτα αν θυμαμαι καλα.
Τα 60 λεπτα ηταν παλαιοτερα.

Σε γενικες γραμμες παντως ακομα συμφερει το αεριο γιατι ειναι στο 50% χαμηλοτερα εναντι της βενζινης.

jimpap
21/03/2022, 15:03
Καλα 60-65 λεπτα δεν ειχε. Κανα 80αρι-85 λεπτα αν θυμαμαι καλα.
Τα 60 λεπτα ηταν παλαιοτερα.

Σε γενικες γραμμες παντως ακομα συμφερει το αεριο γιατι ειναι στο 50% χαμηλοτερα εναντι της βενζινης.

Συμφέρει σίγουρα, αλλά 50% κάτω δεν είσαι σε σχέση με τη βενζίνη. 30-35 % παίζει η εξοικονόμηση. Μετρημένο άπειρες φορές.
Έχω leon 20vt με 300χιλ χλμ και πάνω από 100χιλ με αέριο.

DoctoR_k6
21/03/2022, 15:15
Συμφέρει σίγουρα, αλλά 50% κάτω δεν είσαι σε σχέση με τη βενζίνη. 30-35 % παίζει η εξοικονόμηση. Μετρημένο άπειρες φορές.
Έχω leon 20vt με 300χιλ χλμ και πάνω από 100χιλ με αέριο.

Να μην σου πω 50 να σου πω 40.
Απο το 2012 που κανω ταξιδια με αεριο παντα ηταν κοντα στο 50%.
Μεσο ορος τιμης στην Αττικη σημερα στο αεριο 1.05 κ βενζινη 1,98.
Αντε να πουμε κ το 1λτ/100 που καις παραπανω με αεριο παλι εισαι πολυ ψηλα. Ανω του 30%.

Οποιος βαζει αεριο το καταλαβαινει αμεσα. Καλα δεν λεω για ταξιδι που πλεον θες 90Ε για να γεμισεις ενα 45αρι ντεποζιτο. :cry:

basilis_k6
21/03/2022, 16:33
Συμφέρει σίγουρα, αλλά 50% κάτω δεν είσαι σε σχέση με τη βενζίνη. 30-35 % παίζει η εξοικονόμηση. Μετρημένο άπειρες φορές.
Έχω leon 20vt με 300χιλ χλμ και πάνω από 100χιλ με αέριο.

μηπως το συστημα σου ψεκαζει βενζινη? το δικο μου στο ιδιο μοτερ αλλα σε οκταβια ειναι 40-45% κατω αναλογα το γκαζι. με 82-88 λεπτα που ειχε για πολυ καιρο το αεριο και βενζινη στο 1,60 έκαιγα μισο λιτρο πανω με αεριο οπότε γυρω στο 40% λιγότερο. βεβαια το ποσοστο δεν λεει κατι αν κανεις 500χλμ το μήνα μονο. αν κανεις ομως 1500 που κανουμε εμεις ειναι πολλα λεφτα. το αεριο το εκανα αποσβεση το πρωτο καλοκαιρι.

jimpap
21/03/2022, 18:10
μηπως το συστημα σου ψεκαζει βενζινη? το δικο μου στο ιδιο μοτερ αλλα σε οκταβια ειναι 40-45% κατω αναλογα το γκαζι. με 82-88 λεπτα που ειχε για πολυ καιρο το αεριο και βενζινη στο 1,60 έκαιγα μισο λιτρο πανω με αεριο οπότε γυρω στο 40% λιγότερο. βεβαια το ποσοστο δεν λεει κατι αν κανεις 500χλμ το μήνα μονο. αν κανεις ομως 1500 που κανουμε εμεις ειναι πολλα λεφτα. το αεριο το εκανα αποσβεση το πρωτο καλοκαιρι.


Να μην σου πω 50 να σου πω 40.
Απο το 2012 που κανω ταξιδια με αεριο παντα ηταν κοντα στο 50%.
Μεσο ορος τιμης στην Αττικη σημερα στο αεριο 1.05 κ βενζινη 1,98.
Αντε να πουμε κ το 1λτ/100 που καις παραπανω με αεριο παλι εισαι πολυ ψηλα. Ανω του 30%.

Οποιος βαζει αεριο το καταλαβαινει αμεσα. Καλα δεν λεω για ταξιδι που πλεον θες 90Ε για να γεμισεις ενα 45αρι ντεποζιτο. :cry:

Ναι με συνεισφορά βενζίνης είναι, νόμιζα ότι όλα πλέον είναι έτσι (5 χρόνια το έχω και κάνω 20 χιλ χλμ το χρόνο περίπου). Το σύστημα με τη λαδιέρα το κάνουν εγκατάσταση, πουλιέται ακόμα;

Καλά δεν το συζητώ, κι εγώ απόσβεση έκανα σε 7 μήνες αν θυμάμαι καλά.

strokt up
21/03/2022, 19:29
Καλα 60-65 λεπτα δεν ειχε. Κανα 80αρι-85 λεπτα αν θυμαμαι καλα.
Τα 60 λεπτα ηταν παλαιοτερα.

Σε γενικες γραμμες παντως ακομα συμφερει το αεριο γιατι ειναι στο 50% χαμηλοτερα εναντι της βενζινης.

100% το πρώτο γέμισμα που έκανα για να πάω στο acropolis τον Σεπτέμβριο που πήρα το αυτοκίνητο ήταν στα 61 λεπτα. Τι διακυμάνσεις είχε 3-4 μήνες πριν-μετά δεν θυμάμαι τώρα, πάντως τον Σεπτέμβριο γέμιζα με 61 λεπτά.

bros 650
21/03/2022, 19:34
Κάποιος από Θεσσαλονίκη όπου έμεινε ικανοποιημένος από το συνεργείο που έκανε την μετατροπή και τον προτείνει.Παντως απόσβεση κάνεις σε ένα έτος με τις σημερινές τιμές.

basilis_k6
21/03/2022, 21:08
Ναι με συνεισφορά βενζίνης είναι, νόμιζα ότι όλα πλέον είναι έτσι (5 χρόνια το έχω και κάνω 20 χιλ χλμ το χρόνο περίπου). Το σύστημα με τη λαδιέρα το κάνουν εγκατάσταση, πουλιέται ακόμα;

Καλά δεν το συζητώ, κι εγώ απόσβεση έκανα σε 7 μήνες αν θυμάμαι καλά.

το δικο μου δεν ψεκαζει ποτε εκτός αν πατησεις τερμα γκαζι που δινει ενα ποσοστο. πανω απο τις 4κ στροφες δινει μονιμα λιγο αλλα δεν παω ποτε εκει. λαδιερα πλεον νομιζω δεν υπαρχει αλλα ισως κανω λαθος.

alex14
21/03/2022, 22:29
το δικο μου δεν ψεκαζει ποτε εκτός αν πατησεις τερμα γκαζι που δινει ενα ποσοστο. πανω απο τις 4κ στροφες δινει μονιμα λιγο αλλα δεν παω ποτε εκει. λαδιερα πλεον νομιζω δεν υπαρχει αλλα ισως κανω λαθος.

Λαδιερα και να υπαρχει ακομα, καλυτερα να μη μπει. Δεν ειναι σοβαρη λυση.
Εγω εχω BRC σε ενα grand vitara (το παλιο) χωρις κανενα απολυτος προβλημα. Ψεκαζει και βενζινη μετα τις 1800 στροφες. Εγω το ζητησα, ρυθμιζεται αυτο.
Τα συστημστα ειναι ολα καλα, μεγαλη προσοχη στον εγκαταστατη χρειαζεται.

AristidisZ
14/04/2022, 12:23
επανέρχομαι λίγο στο θέμα, μιας και αρχές Μαίου λέω να βάλω το ibiza μέσα για τη μετατροπή...

έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένο σύστημα, και ιδανικά συγκεκριμένο εγκαταστάτη ; (κατά προτίμηση προς τα νότια ή δυτικά προάστια)

έστω και σε pm :)