PDA

View Full Version : Λαβές κατσαβιδιού



GEORGIOS
23/03/2022, 11:25
Μπορείτε να προτείνετε λαβές κατσαβιδιού απλές και με καστάνια που να συγκρατούν σωστά και τα δύο είδη μυτών C6.3 και E6.3;

silkman
23/03/2022, 11:52
Μπορείτε να προτείνετε λαβές κατσαβιδιού απλές και με καστάνια που να συγκρατούν σωστά και τα δύο είδη μυτών C6.3 και E6.3;

434825

To 30 κοντο και το 100 μακρύ... Καστανια πάντα, ότι καλύτερο υπάρχει.
https://www.pbswisstools.com/en/tools/quality-hand-tools/screwdrivers/all-products/1000079665?cHash=902e9d0bf09bdd2fc41ec720a174d6e5

Τωρα που θα βρεις να το παρεις είναι άλλο θέμα... Κανα πενηντάρικο, ίσως και καλύτερα σε προσφορά το έχω δει και λίγο κάτω απο 35€..

JNP
23/03/2022, 13:35
Φοβερό ντιζάιν, κουκλί λέμε!

silkman
23/03/2022, 21:07
http://www.pangakis.gr/index.php?route=product/product&product_id=156

50 κατι + φπα μου ειπαν, πηρα τηλεφωνο σημερα. 2-3 ευρω είναι το μακρυ πιο ακριβό απο το κοντό. Παραγγελία και ερχεται σε περιπου 7 μερες.

Group buy? :p

JNP
24/03/2022, 08:18
Απαγορευτική τιμή εκτός αν είναι το κύριο εργαλείο στην δουλειά σου!434842

GEORGIOS
06/04/2022, 19:13
Παρέλαβα λαβές κατσαβιδιών από την amazon.de
Ήθελα οπωσδήποτε λαβές που να πιάνουν μηχανικά τις μύτες, δηλαδή όχι μόνο με μαγνήτη, και να πιάνουν και τους δύο τύπους C6.3 και E6.3.
Τα μηχανικά τύπου μπαγινέτ τσοκ είναι πιό ογκώδη από τα μαγνητικά, αλλά δεν με απασχολούσε γιατί θα χρησιμοποιώ κυρίως μακριές μύτες.

Από αριστερά προς τα δεξιά.
1) Wolfcraft 1239000 7 Ευρώ
https://www.amazon.de/-/en/Wolfcraft-1239000-Hand-Screwdriver-Receptacle/dp/B001CC1PHM/ref=pd_sbs_3/257-1144355-3753720?pd_rd_w=9ybaA&pf_rd_p=dd7cdb0d-7d18-43ba-a06d-a9f4cc6bae51&pf_rd_r=ERPD85Z1GTF3VMW35MY5&pd_rd_r=991aa2d1-37ef-4d2b-842f-5d45f6732a7f&pd_rd_wg=RbFUn&pd_rd_i=B001CC1PHM&psc=1
2) Hazet 810BH 9 Ευρώ
https://www.amazon.de/-/en/Hazet-810BH-Holder-Bayonet-Clasp/dp/B07HMBJTBD/ref=pd_sbs_1/257-9006240-3536017?pd_rd_w=H9xTv&pf_rd_p=7cf49d79-ae26-401a-94b7-1dec7a725ba4&pf_rd_r=NMHY05GB2NX9J3Y36SRW&pd_rd_r=110a9c72-47f6-4edc-9da6-04da26444932&pd_rd_wg=RvHen&pd_rd_i=B07HMBJTBD&th=1
3) Wera 817 R SB Επεκτεινόμενο 28 Ευρώ
https://www.amazon.de/05073541001-Holder-Kraftform-Rapidaptor-Quick-Change/dp/B00154YEXE/ref=pd_sbs_17/257-9006240-3536017?pd_rd_w=xYrDc&pf_rd_p=7cf49d79-ae26-401a-94b7-1dec7a725ba4&pf_rd_r=D80P2TPA8YWHNW1G76A0&pd_rd_r=b1f2480d-10c0-4c1e-aaec-c85026571e3f&pd_rd_wg=kOol7&pd_rd_i=B00154YEXE&th=1
4) Wera 816 RA Με Καστάνια 31 Ευρώ
https://www.amazon.de/-/en/Wera-05051461001-Bits-Holder-Driver/dp/B0047KXA6U/ref=pd_day0fbt_img_1/257-1144355-3753720?pd_rd_w=s6LpV&pf_rd_p=b05122f6-332d-40a2-8ac8-1eab28fc19be&pf_rd_r=8T0GBY0XEJSEEBZJQCWF&pd_rd_r=872f34d2-3994-4216-8489-fe6fe5aa81ce&pd_rd_wg=lWbqr&pd_rd_i=B0047KXA6U&psc=1

Οι τιμές είναι αυτές που πλήρωσα με τον Ελληνικό ΦΠΑ.

Για να βάλεις την μύτη στα δύο πρώτα, πρέπει να τραβήξεις το τσόκ, ενώ στα Wera μπαίνει μόνο με πίεση.
Για να βγάλεις την μύτη εννοείται ότι και στα τέσσερα πρέπει να τραβήξεις το τσόκ.
Δηλαδή σε αυτά τα τσόκ είναι πιό φασαρία να αλλάζεις μύτες από ότι στα μαγνητικά.

Τα τσοκ της Wera είναι τα καλύτερα με τις μικρότερες ανοχές, και δεξιά-αριστερά και στο μέσα-έξω.
Στο μέσα-έξω με μύτες C6,3 δεν υπάρχει κάποιο θέμα, αλλά με μύτες E6,3 τα δύο πρώτα έχουν ένα μπόσικο 5 χιλιοστών που όμως σε κανονικές συνθήκες βιδώματος δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.
Το τσοκ του Hazet δαγκώνει και λείο εξάγωνο 6,3mm, χωρίς την εγκοπή που υπάρχει στις μύτες C6,3. Δηλαδή αν κόψεις και κοντύνεις μια μακριά μύτη, το Hazet θα την συγκρατεί.

Και τα τέσσερα με μια μακρυά μύτη 10 εκατοστά, έχουν σχεδόν τον ίδιο μεγάλο τζόγο δεξιά-αριστερά. Στα δύο πρώτα ο τζόγος οφείλετε στις ανοχές του τσοκ, ενώ στα Wera ο τζόγος οφείλεται κατά 80% στον άξονα του κατσαβιδιού, που στο ένα είναι επεκτεινόμενος ενώ στο άλλο καταλήγει στην καστάνια.
Τα Wera για το κόστος που έχουν είναι ανεπίτρεπτο να έχουν τέτοιους τζόγους. Στο τσακ ήμουν να τα στείλω πίσω.

Όλα έχουν μικρές σχετικά διαστάσεις, και δεν ευκολύνουν μεγάλες ροπές.

435084

435085

silkman
10/04/2022, 12:46
Ειπες να τα κάνεις δοκιμή για χάρη μας; γιατί δεν έδωσες και λίγα λεφτά...!

Το θέμα του τζόγου που είπες με ξενέρωσε πολύ... Ειδικα με το κατσαβίδι καστάνιας.

Απο το σετάκι το Hazet αυτός ο συνδυασμός κατσαβίδι 1/4 τετράγωνο - αντάπτορας 1/4 εξάγωνο - εξάγωνη μύτη έχει πραγματικά μηδέν τζόγο.
435154


Τα Wera για το κόστος που έχουν είναι ανεπίτρεπτο να έχουν τέτοιους τζόγους. Στο τσακ ήμουν να τα στείλω πίσω.
Στείλτα πίσω και πάρε το pb swiss, ίδια λεφτά κοντά στο 50ρικο.

daz
10/04/2022, 13:15
Τέτοια εργαλεία δε γίνεται να μην έχουν τζόγους.

Οι τζόγοι δεν επηρεάζουν την αποτελεσματικότητα αλλά είναι ο δευτερος λόγος που τα φιξ εργαλεία είναι καλύτερα.
Ο πρώτος είναι οτι όταν θέλεις να κάνεις κάτι, πιάνεις το κατάλληλο εργαλείο και δεν κάθεσαι να συναρμολογείς αυτό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις. (Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι φυσικά)

Το θετικό τους είναι πάντα η φθηνότερη τιμή και ο μικρότερος όγκος.

Τα wera έχουν αρκετούς τζόγους ακόμα και στα καρυδάκια με τις καστάνιες και τις προεκτάσεις. Και αυτό επειδή είναι σχεδιασμένα με διαφορετικό πρότυπο (κάποιοι θα προσέξουν την τρύπα αντί για την εγκοπή, πριν τα αγοράσουν).

Τα hazet έχουν συνήθως πολύ σφιχτές ανοχές, εν μέρη και ως αποτέλεσμα του cold forging. (Σφυρηλάτηση εν ψυχρώ, για να μη μας την λέει ο vaska).

GEORGIOS
10/04/2022, 19:46
Ειπες να τα κάνεις δοκιμή για χάρη μας; γιατί δεν έδωσες και λίγα λεφτά...!

Στείλτα πίσω και πάρε το pb swiss, ίδια λεφτά κοντά στο 50ρικο.

Έχει και συνέχεια η δοκιμή, περιμένω άλλα τρία. :D

Το pb swiss το απέρριψα γιατί δεν έχει μηχανική συγκράτηση της μύτης και γιατί θέλω μόνο λαβή για να το χρησιμοποιώ κυρίως με μακριές μύτες ή αν χρειάζεται σαν νάνο κατσαβίδι με κοντές μύτες.

Με ψάξιμο εκ των υστέρων είδα ότι η μόνη λαβή 1/4 με μηχανική πιάσιμο μύτης και μηδέν τζόγο είναι η WIHA CentroFix αλλά είναι μια απλή σταθερή λαβή.
Όπως είπα πιό πάνω ο τσόγος στα Wera προέρχεται κυρίως όχι από το τσοκ αλλά από τον άξονα που συγκρατεί το τσόκ και στα συγκεκριμένα μοντέλα δεν είναι σταθερός αφού στο ένα επεκτείνεται και στο άλλο καταλήγει στην καστάνια.
Η WIHA CentroFix είναι μιά σταθερή λαβή, χωρίς καστάνια, χωρίς να επεκτείνεται και κάνει 50 ευρώ στην amazon.de.:(

Για τους τζόγους στις λαβές, αποκαλυπτικό είναι το πιό κάτω βίντεο.


https://www.youtube.com/watch?v=o4K9_xP13co

JNP
10/04/2022, 21:58
https://youtu.be/vGDg27AjQR4
Τα τελευταία μοντελάκια σε συγκριτικό τεστ.

daz
10/04/2022, 22:18
...και κάνει 50 ευρώ στην amazon.de.:(



Γιώργο για τιμές μη κοιτάς το amazon.

daz
10/04/2022, 22:52
https://youtu.be/vGDg27AjQR4
Τα τελευταία μοντελάκια σε συγκριτικό τεστ.

Δε θα δω το βίντεο αλλά ο αντάπτορας centro fix της wiha είναι ο καλύτερος που υπάρχει.



Απο το σετάκι το Hazet ... αντάπτορας 1/4 εξάγωνο
435154




Και αυτός ο αντάπτορας είναι ο καλύτερος στο είδος του. Νομιζω τους έχω δοκιμάσει όλους και δεν βρήκα καλύτερο απ' αυτόν.

silkman
11/04/2022, 17:13
Για τους τζόγους στις λαβές, αποκαλυπτικό είναι το πιό κάτω βίντεο.


https://www.youtube.com/watch?v=o4K9_xP13co

Ο τζόγος στα wera παραπέμπει σε πανηγυριώτικο σετάκι του πεντάευρου απ τα βαθη της Κινας... Χ απο μένα.

GEORGIOS
12/04/2022, 19:51
Νέα παραλαβή, δύο λαβές Milwaukee με καστάνια και με μακριές μύτες μέσα στο σώμα της λαβής. 6 μύτες μέσα στην λαβή και 1 επιπλέον πάνω στο αντάπτορα, δηλαδή με 7 μύτες το καθένα.
Milwaukee 4932471598 με κλασικό συνδυασμό από μύτες PH1 PH2 PZ1 PZ2 TX15 TX20 0.8x5.5mm
Milwaukee 4932471599 με μύτες όλες άλλεν 1.5 2 2.5 3 4 5 6 mm.
Τα πήρα 26 ευρώ το καθένα από σκρουτζομάγαζο αλλά αφού τα παρέλαβα κατάλαβα ότι υπάρχουν παλιά και καινούργια μοντέλα. Εγώ πήρα χωρίς να το ξέρω τα παλιά. Τα καινούργια έχουν μια εγκοπή για απογύμνωση καλωδίων πάνω στην λαβή μπροστά κοντά στην καστάνια.
Οι μύτες είναι 9 εκατοστά χρωμιομένες.
Ο αντάπτορας που συγκρατεί τις μύτες είναι μαγνητικός, (θα ήθελα να είναι μηχανικός), με δυνατό όμως μαγνήτη και με βάθος που μπαίνει η μύτη μεγαλύτερο του συνηθισμένου. Αν βάλεις μια κοντή μύτη μπαίνει τόσο βαθειά που δεν πιάνεται και για να την βγάλεις θέλεις πένσα. :lol:
Στην δεύτερη φωτογραφία έχω βάλει κοντές μύτες στον αντάπτορα και φαίνεται πόσο λίγο προεξέχουν.
Και αυτές οι λαβές έχουν μεγάλους τζόγους παρότι ο λαιμός-καστάνια φαίνεται στιβαρός.
Η καστάνια που φαίνεται γερή έχει 20 δόντια. Λίγα μπροστά στα 44 που ξέχασα να γράψω πιό πάνω ότι έχει η καστάνια του Wera 816 RA.
Τα δόντια τα μέτρησα περιστρέφοντας την λαβή, μπορεί να κάνω λάθος 1-2 δόντια.
Επίσης η λαβή είναι χοντρή και μπορείς να βάλεις μεγάλη ροπή, κάτι που το ήθελα.
Αυτά βλέπω να είναι τα κατσαβίδια που θα χρησιμοποιώ περισσότερο.


435178


435179

daz
12/04/2022, 22:52
με βάθος που μπαίνει η μύτη μεγαλύτερο του συνηθισμένου. Αν βάλεις μια κοντή μύτη μπαίνει τόσο βαθειά που δεν πιάνεται και για να την βγάλεις θέλεις πένσα. :lol:


To πρότυπο είναι E6.3 και όχι C 6.3.

Οι περισσότερες λαβές έτσι είναι.

Εκτός και αν έχουν ενσωματωμένο αντάπτορα όπως αυτές που βάλατε παραπάνω.

GEORGIOS
19/04/2022, 10:01
To πρότυπο είναι E6.3 και όχι C 6.3.

Οι περισσότερες λαβές έτσι είναι.

Εκτός και αν έχουν ενσωματωμένο αντάπτορα όπως αυτές που βάλατε παραπάνω.

Στα Milwaukee οι μύτες μπαίνουν μέσα στον αντάπτορα 19mm. Aπό τα 25mm που είναι οι κοντές, απομένουν έξω 6mm.
Αποκλείεται να έχουν σχεδιάσει το πρότυπο E6.3 να μην μπορείς να πιάσεις να βγάλεις την μύτη με τα δάκτυλά σου.

Σε άλλους μαγνητικούς αντάπτορες που έχω, το βάθος που μπαίνουν οι μύτες είναι από 10mm μέχρι 13mm.

daz
19/04/2022, 18:42
Στα Milwaukee οι μύτες μπαίνουν μέσα στον αντάπτορα 19mm. Aπό τα 25mm που είναι οι κοντές, απομένουν έξω 6mm.
Αποκλείεται να έχουν σχεδιάσει το πρότυπο E6.3 να μην μπορείς να πιάσεις να βγάλεις την μύτη με τα δάκτυλά σου.

Σε άλλους μαγνητικούς αντάπτορες που έχω, το βάθος που μπαίνουν οι μύτες είναι από 10mm μέχρι 13mm.

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Οι μύτες Ε6.3 δεν είναι 25μμ αλλά 50.
Οι περισσότερες κατσαβιδολαβες είναι Ε6.3.

GEORGIOS
19/04/2022, 19:47
Μου άρεσαν πολύ τα Milwaukee και πήρα και το αντίστοιχο κοντό Milwaukee 4932471868.
Έχει μια διαφορά στις μύτες από το μεγάλο αδελφάκι του. Έχει μια torx λιγότερη και στην θέση της έχει μια ίσια.
Έχει 7 χρωμιωμένες μύτες με μήκος 38mm PH1 PH2 PZ1 PZ2 TX15 SL4.8 SL6.4, τις 6 στο σώμα του και 1 πάνω στον αντάπτορα.
Το βάθος που μπαίνει η μύτη στον αντάπτορα είναι 13.5mm, φυσιολογικό σε σχέση με τα 19mm που μπαίνει η μύτη στο μεγάλο.
Στην τρίτη φωτογραφία τους έχω βάλει κοντές μύτες μήκους 25mm.
Αυτά τα Milwaukee φτιάχνονται στην Ταϊβάν.

435329

435330

435331

OldMan
21/04/2022, 13:22
Περιεργο να μην εχει η Μιλγουωκυ μυτες χωρις χρωματικο κωδικα..

Grafton 505
21/04/2022, 16:41
Περιεργο να μην εχει η Μιλγουωκυ μυτες χωρις χρωματικο κωδικα..

Δηλαδή έχει χρωματικό κώδικα .....

GEORGIOS
21/04/2022, 19:51
Με τις κοντές λαβές χρειάζονται και κάποιοι αντάπτορες με μεγάλο μήκος. Να κάνουν και για το δραπανοκατσάβιδο.
Και επειδή θέλω να έχουν και συγκράτηση της μύτης με κούμπωμα, πήρα τους Milwaukee στα 152mm και 305 mm. Πήρα και έναν απλό μαγνητικό 152mm μήπως και δεν χωράει το ογκώδες κούμπωμα σε κάποια σημεία.
Οι κουμπωτοί έχουν διπλάσια τιμή από τους απλούς.
Στην αρχή μου φάνηκαν όλα καλά, μετά διαπίστωσα ότι ο 305 είναι στραβός. Προσπαθώντας να τον επαναφέρω είδα ότι αποκλείεται να στράβωσε από κάποιο λάθος στην μεταφορά. Και να τον πατάς με όλο σου το βάρος ενώ στηρίζεται στα άκρα του, δεν στραβώνει. Ήταν σίγουρα στραβός από κατασκευής. Ψάχνοντας τώρα εκ των υστέρων τις αξιολογήσεις στην Άμαζον, βλέπω πολλές καταγγελίες για στραβούς αντάπτορες Milwaukee.

Το βάθος που μπαίνουν οι μύτες στους αντάπτορες είναι 14.3mm σε αυτούς με το κούμπωμα και 11.3mm στον απλό μαγνητικό. Στην φώτο έχω βάλει μύτες 25mm.

435380

fasarias
22/04/2022, 19:43
Γνώμη μου.

Υπερτιμημένα και αμφισβητήσιμης ποιότητας τα εργαλεία της milwaukee.

silkman
22/04/2022, 19:54
Γνώμη μου.

Υπερτιμημένα και αμφισβητήσιμης ποιότητας τα εργαλεία της milwaukee.

Για τα αναλώσιμα αναλόγως την τιμή. Ο κεντροβιδας εχει περιεργως πολύ καλές τιμές στα αναλώσιμα milwaukee. Ανταπτορας παλμικού σε 1/4 κ 1/2 2€ οταν στο αμαζον αμερικα εχει 6-7.

daz
22/04/2022, 23:50
Γνώμη μου.

Υπερτιμημένα και αμφισβητήσιμης ποιότητας τα εργαλεία της milwaukee.

Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά μόνο όσο αφορά την προσπάθεια να παρέχει όλα τα απαιτούμενα.

Το οποίο, λίγο πολύ, έχει κοινό σενάριο για όλες τις εταιρίες. Μικρές και μεγάλες.

Σε κάποιους τομείς, όπως φαίνεται, είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Αλλου ομως, εχει σοβαρές ελλείψεις ή προβλήματα!
Αλλά απ την άλλη πάλι, αυτό συμβαίνει και σε αναγνωρισμενες φίρμες και μάλιστα σε εργαλεία που δε θα έπρεπε να υπάρχει δικαιολογία.
Πχ, "στραβους" ανταπτορες μπορείς να πάρεις και μαρκας wiha, κάτι που το βρίσκω απαράδεκτο για έναν κατσαβίδοκατασκευαστή.

Θα επιμείνω πάντως, πως απ την κάθε μάρκα πρέπει να παίρνουμε αυτό για το οποίο απέκτησε το όνομα και τη φήμη που εχει.

GEORGIOS
23/04/2022, 09:05
Από κάποιους που βιδώνουν πολλές βίδες με παλμικό, έχω ακούσει ότι οι μύτες Milwaukee έχουν την μεγαλύτερη αντοχή από ότι κυκλοφορεί.

daz
23/04/2022, 11:09
Από κάποιους που βιδώνουν πολλές βίδες με παλμικό, έχω ακούσει ότι οι μύτες Milwaukee έχουν την μεγαλύτερη αντοχή από ότι κυκλοφορεί.

Ναι γιατί όλες είναι ίδιες. Δεν υπάρχουν 15 σειρές σε κάθε μάρκα με διαφορετική τιμή και χαρακτηριστικά.

Και φυσικά αυτοί έχουν δοκιμάσει όλες τις μύτες της αγοράς.

fasarias
25/04/2022, 15:53
Από κάποιους που βιδώνουν πολλές βίδες με παλμικό, έχω ακούσει ότι οι μύτες Milwaukee έχουν την μεγαλύτερη αντοχή από ότι κυκλοφορεί.

Ουουου τι να σου πω.
Εμενα παντως μονο milwaukee μυτη μου εχει σπασει απο επωνυμες εταιρειες, και impact ηταν και σε δραπανοκατσαβιδο εγινε η ζημια, οχι στο παλμικο.
Καπου το εχω ποσταρει εδω αλλα δεν θυμαμαι που για να το βρω τωρα.

fasarias
25/04/2022, 16:14
Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά μόνο όσο αφορά την προσπάθεια να παρέχει όλα τα απαιτούμενα.

Το οποίο, λίγο πολύ, έχει κοινό σενάριο για όλες τις εταιρίες. Μικρές και μεγάλες.

Σε κάποιους τομείς, όπως φαίνεται, είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Αλλου ομως, εχει σοβαρές ελλείψεις ή προβλήματα!
Αλλά απ την άλλη πάλι, αυτό συμβαίνει και σε αναγνωρισμενες φίρμες και μάλιστα σε εργαλεία που δε θα έπρεπε να υπάρχει δικαιολογία.
Πχ, "στραβους" ανταπτορες μπορείς να πάρεις και μαρκας wiha, κάτι που το βρίσκω απαράδεκτο για έναν κατσαβίδοκατασκευαστή.

Θα επιμείνω πάντως, πως απ την κάθε μάρκα πρέπει να παίρνουμε αυτό για το οποίο απέκτησε το όνομα και τη φήμη που εχει.

Ok μαζι σου αλλα ποιοι ειναι οι τομεις που εχει ονομα και φημη η συγκεκριμενη εταιρεια?
Εργαλεια μπαταριας ας πουμε για παραδειγμα?
Σχεδον 2 φορες επανω σε τιμη απο τον ανταγωνισμο.
Και γιατι ειναι τοσο πολυ καλυτερο το 18βολτο δραπανοκατσαβιδο της milwaukee απο το ''ταπεινο'' bosch που εχω και του εχω πιει το αιμα σε βαρια επαγγελματικη χρηση τοσα χρονια χωρις να εχει κανει κιχ, που δικαιολογει την τοσο μεγαλη διαφορα τιμης?
Καλυτερα χαρακτηριστικα ναι συμφωνω, ποιοτητα δεν γνωριζω.
Κινεζικη κατασκευη ειναι ολα τα εργαλεια της, δεν φτιαχνει πια στο usa.
Τελοσπαντων εγω προσωπικα ψιλοαπογοητευθηκα απο την milwaukee, αμετρητα views + reviews στο ιντερνετ και στο youtube, υψηλες προσδοκιες απο το κορυφαιο brand της παγκοσμιας αγορας εργαλειων, ξεκινησα αγοραζοντας καποια παρελκομενα ετσι για να δω τι παιζει, τα οποια φυσικα ουτε και αυτα τα λες φθηνα συγκριτικα με αλλες εταιρειες και δυστυχως προσγειωθηκα λιγο αποτομα.
Το marketing καλα κρατει και οι αμερικανοι ειναι μεγαλοι μαστορες σε αυτο τον τομεα.

Tallyban
25/04/2022, 19:39
Είναι γνωστό ότι σε "δεύτερες" αγορές όπως η Ελλάδα τα επώνυμα εργοστάσια ξεφορτώνονται β' διαλογής εργαλεία,και όχι απαραίτητα μέσω απρόσωπων ε-σοπ.

JNP
27/04/2022, 13:12
Έχω μερικές επώνυμες μεσαίας κατηγορίας κατσαβιδομυτες αλλά αυτές που αποδείχθηκαν vfm ειναι οι φθηνές, μια μεγάλη Dexter και μια κοντή Yato. Ακόμα και με no name μακριά μαγνητική προέκταση αλλά και η άλλη η χοντροκομμενη Parkside όταν τοποθετηθούν σε αυτές τις δύο λαβές δεν έχουν καθόλου τζόγο. 435492

fkol k4
27/04/2022, 13:52
Έχει δοκιμάσει κανένας το system 6 (https://www.wiha.com/gb/en/tools/multitools/interchangeable-blades/wiha-system-6/?p=1) από την Wiha;
Γενικότερα, προτιμώ να έχω απλώς από ένα κατσαβίδι για κάθε βίδα, αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς να έχεις τα πάντα μαζί σου.
Έχω πάρει ένα σετ από το 2018 λοιπόν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Στα συν:
Ποιοτικότατες (φυσικά) λάμες
Καθόλου τζόγος
Ρυθμιζόμενο συνολικό μήκος κατσαβιδιού
Στα πλην:
Δεν παίρνει στάνταρ μύτες 1/4", πρέπει να πάρεις τις δικές του
Δεν κάνει για μεγάλες ροπές (μου έχει γυρίσει η λάμα μέσα στη λαβή σε γερό σφίξιμο με τα δύο χέρια)

daz
27/04/2022, 21:09
Έχει δοκιμάσει κανένας το system 6 (https://www.wiha.com/gb/en/tools/multitools/interchangeable-blades/wiha-system-6/?p=1) από την Wiha;
Γενικότερα, προτιμώ να έχω απλώς από ένα κατσαβίδι για κάθε βίδα, αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς να έχεις τα πάντα μαζί σου.
Έχω πάρει ένα σετ από το 2018 λοιπόν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Στα συν:
Ποιοτικότατες (φυσικά) λάμες
Καθόλου τζόγος
Ρυθμιζόμενο συνολικό μήκος κατσαβιδιού
Στα πλην:
Δεν παίρνει στάνταρ μύτες 1/4", πρέπει να πάρεις τις δικές του
Δεν κάνει για μεγάλες ροπές (μου έχει γυρίσει η λάμα μέσα στη λαβή σε γερό σφίξιμο με τα δύο χέρια)

Το 1/4 είναι 6,3μμ.

Oι system 4 είναι 4μμ και δεν είναι για μεγάλες ροπές. Στα μεγάλα νούμερα μπορούν να κάνουν δουλειά, αλλά όχι σε όλες τις βίδες. Δεν παίζει ρόλο το μέγεθος της κεφαλής αλλά η διάμετρος της βίδας.

daz
28/04/2022, 00:32
Ok μαζι σου αλλα ποιοι ειναι οι τομεις που εχει ονομα και φημη η συγκεκριμενη εταιρεια?
Εργαλεια μπαταριας ας πουμε για παραδειγμα?
Σχεδον 2 φορες επανω σε τιμη απο τον ανταγωνισμο.
Και γιατι ειναι τοσο πολυ καλυτερο το 18βολτο δραπανοκατσαβιδο της milwaukee απο το ''ταπεινο'' bosch που εχω και του εχω πιει το αιμα σε βαρια επαγγελματικη χρηση τοσα χρονια χωρις να εχει κανει κιχ, που δικαιολογει την τοσο μεγαλη διαφορα τιμης?
Καλυτερα χαρακτηριστικα ναι συμφωνω, ποιοτητα δεν γνωριζω.
Κινεζικη κατασκευη ειναι ολα τα εργαλεια της, δεν φτιαχνει πια στο usa.
Τελοσπαντων εγω προσωπικα ψιλοαπογοητευθηκα απο την milwaukee, αμετρητα views + reviews στο ιντερνετ και στο youtube, υψηλες προσδοκιες απο το κορυφαιο brand της παγκοσμιας αγορας εργαλειων, ξεκινησα αγοραζοντας καποια παρελκομενα ετσι για να δω τι παιζει, τα οποια φυσικα ουτε και αυτα τα λες φθηνα συγκριτικα με αλλες εταιρειες και δυστυχως προσγειωθηκα λιγο αποτομα.
Το marketing καλα κρατει και οι αμερικανοι ειναι μεγαλοι μαστορες σε αυτο τον τομεα.

Δεν ήταν ποτέ κορυφαία στην παγκόσμια αγορά. Καμία δεν ήταν, είναι ή θα είναι κορυφαία στα πάντα. Όλες ξεχωρίζουν σε κάποιους τομείς. Ή μάλλον ξεχώριζαν, γιατί τώρα οι καιροί επιτάσσουν οι εταιρίες να έχουν όσο πιο πλήρη γκάμα γίνεται. Και πέρα απ' αυτό, έχει χαθεί η ταυτότητα του κάθε κατασκευαστή γιατί όλα τα brand ανήκουν σε ομίλους εταιριών όπου γίνεται της Κίνας το κάγκελο.
H milwaukee ανήκει στην TTi (Hong Kong) μαζί με την AEG και άλλες.

Εγώ δεν είπα οτι είναι φθηνή ούτε οτι είναι "τόσο πολύ καλύτερη" από άλλες. Είπα οτι σε κάποιους τομείς κρατάει υψηλά την ποιότητα.

Η bosch κατασκευάζει τα πάντα σε 10 διαφορετικά εργοστάσια (που της ανήκουν), σε όλο τον κόσμο. Το κορυφαίο της έχει δυσανάλογα μεγαλύτερη τιμή απ' το "ελαφρώς χειρότερων χαρακτηριστικών" μοντέλο. Κάποια έχουν δυσανάλογα μεγαλύτερη τιμή από άλλα, παρ όλο που τα χαρακτηριστικά τους είναι ολόιδια, μόνο και μόνο επειδή έχουν κατασκευαστεί με υψηλότερα στάνταρ. Κάποια που κατασκευάζονται στη γερμανία, έχουν δυσανάλογα μεγαλύτερη τιμή απ' αυτά που φτιάχνονται στην τουρκία (ακόμα και αν κάποια κομμάτια τους φτιάχνονται στην γερμανία και αποστέλλονται τουρκία).
Μέσα σε αυτόν τον αχταρμά, δε μπορείς να συγκρίνεις το ένα με το άλλο, αν δε ξέρεις σε ποια κατηγορία ανήκει το καθένα. Σε ποια περίπτωση ανήκει το τάδε milwaukee σε σχέση με το τάδε bosch? Εδώ δε μπορώ να βγάλω άκρη ακόμα και μέσα στο επίσημο site της bosch συγκρίνοντας δυο δικά της εργαλεία.

JNP
28/04/2022, 08:45
Στα ηλεκτρικά εργαλεία τουλάχιστον αν δεν ανοίξεις να δεις εσωτερική κατασκευή μιλάς με υποθέσεις.
Έχω ένα τροχό 115 600w Kress, made in Germany εδώ και 40 χρόνια με πολλή δουλειά, απροβληματιστο εργαλείο, ελαφρύ με εργονομικό πιάσιμο. Με τα σημερινά δεδομένα βλέποντας τα 600w δεν θα το αγόραζα με τίποτα... Ανοίγοντας το πρόπερσι να αλλάξω πρώτη φορά γρασσο, είδα την εσωτερική κατασκευή που μου θύμισε μπλε bosch εκείνης της εποχής και έτσι εξηγήθηκε η αντοχή του.Αυτό όμως δεν μπορείς να το κάνεις πριν αγοράσεις ένα εργαλείο.
Εγω έχω σαν κριτήριο πχ το αν εδράζονται οι άξονες σε ευμεγέθη ρουλεμάν και πόσα, όμως και πάλι δεν ξέρω την ποιότητα τους. Από εκεί και πέρα κάνεις τον σταυρό σου και προχωράς.

silkman
28/04/2022, 23:24
Ναι ρε συ Γιαννη τι συζητάμε τώρα; Μεταλλικα γρανάζια vs γρανάζια πλαστικά απο τεφλόν που ακούω έχουν όλα τα μικρά τροχάκια Bosch μπλε... :rolleyes:

GEORGIOS
05/05/2022, 21:53
Έφτασε και η τελευταία λαβή από amazon.de, είναι απλή λαβή χωρίς καστάνια, μαζί με 6 μύτες σε θήκη, η Metabo 626723000.
Την είχα παραγγείλει πριν ενάμιση μήνα μαζί με άλλες, αλλά ήταν σε έλλειψη και την έλαβα χτες.
https://www.amazon.de/gp/product/B01LZA6OSE/ref=ppx_yo_dt_b_asin_image_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Λοιπόν αυτή νομίζω είναι η καλύτερη αγορά σετ λαβής στα 13,5 ευρώ, που στοιχίζει στην amazon με τον Ελληνικό ΦΠΑ.
Ιδανική για να την έχεις μαζί σου σε ένα ελάχιστο σετ εργαλείων στην μηχανή. Γι αυτό αξίζει μια αναλυτική παρουσία.

435638


Η λαβή είναι μεσαίου μεγέθους με καλό πιάσιμο για το χέρι μου.
Ο αντάπτορας είναι τύπου μπαγιονέτ και πιάνει καλά και τους δύο τύπους μυτών C6.3 και E6.3.
Για να μπει η μύτη χρειάζεται τράβηγμα μπροστά, δεν είναι σαν τους ακριβότερους αντάπτορες της Wera που απλά πιέζεις την μύτη και μπαίνει.
Αυτός όμως ο αντάπτορας έχει ΕΛΑΧΙΣΤΟ τζόγο, τον μικρότερο από όλους τους προηγούμενους που έχω δοκιμάσει.
Πιθανόν ο τόσο μικρός τζόγος να οφείλεται ότι είναι ο πιό βαθύς από όλους τους προηγούμενους μπαγιονέτ αντάπτορες. Η μύτη μπαίνει μέσα 18mm.
Μια λεπτή κοντή μύτη των 25mm δυσκολεύεσαι να την βγάλεις, αλλά επειδή δεν έχει δυνατό μαγνήτη (αφού έχει μηχανικό πιάσιμο) δεν είναι τόσο δύσκολο όπως στα Milwaukee 4932471598 και 4932471599. Στην επόμενη φωτο η μύτη είναι PH2 μήκους 25mm.

435639


Το σετ περιλαμβάνει 6 μακριές μύτες μήκους 89mm. Μία φίλιπς PH2, δύο πόζι PZ1 PZ2, δύο τορξ T20 T25 και μία ίσια 5,5. Έχουν ίδιο μήκος με τις μύτες των Milwaukee 4932471598 και 4932471599.
Η λαβή και οι μύτες είναι μέσα σε μια ωραία και λειτουργική θήκη, η οποία διπλώνει και κλείνει με βέλκρο καλά. Εξωτερικά η θήκη έχει και βρόχο για ασφάλιση στην μεταφορά.

435640


Η θήκη εσωτερικά έχει βρόχους από λάστιχο για την συγκράτηση της λαβής και των μυτών. Επιπλέον έχει και δύο <αφτιά> που διπλώνουν προς τα μέσα, ώστε να είναι αδύνατον να γλιστρήσουν οι μύτες κατά την μεταφορά ακόμη και αν δεν είναι περασμένες στο λάστιχο. Η απόσταση μεταξύ των <αυτιών> είναι 13 εκατοστά.
Η θήκη χωράει άνετα περισσότερες μύτες ή άλλα αντικείμενα. Με αυτές τις επιπλέον μύτες της επόμενης φωτογραφίας, άνετα κλείνει.

435641


Επίσης στην θήκη χωράει μια μικρή γκαζοτανάλια μήκους 125mm μέχρι 150mm. Στις πιό κάτω φωτο έχω βάλει την Knipex Cobra 150. Οριακά όταν διπλώνει η θήκη δεν προεξέχει (δεύτερη πιο κάτω φωτο), αφού η διπλωμένη θήκη έχει μήκος 14,5 εκατοστά. Και όλα είναι απόλυτα ασφαλή στην μεταφορά.

435642

435643



Η θήκη που είναι φτιαγμένη από διπλό ύφασμα, θα μπορούσε να έχει ένα φερμουάρ και χωρίς επιπλέον ύφασμα, να έχει μια τσεπούλα για να βάζεις μέσα μερικές κοντές μύτες. Αυτή την μετατροπή θα πάω να μου την κάνει κάποια μοδίστρα.

JNP
06/06/2022, 09:21
Ρε παιδια είναι δυνατόν;!!! :eek:
436295

OldMan
06/06/2022, 11:43
Ρε παιδια είναι δυνατόν;!!! :eek:

Τι έπαθες ρε Γιαννη..?? :confused:

daz
06/06/2022, 11:51
Ρε παιδια είναι δυνατόν;!!! :eek:
436295

Καλά ρε Γιάννη δε βλέπεις ότι είναι σε προσφορά? Σχεδόν μισή τιμή, ευκαιρία!

JNP
06/06/2022, 12:09
Δεν διαβάζω γερμανικά...
Λαβή και κατσαβιδοτσοκ 140 ευρώ;

OldMan
06/06/2022, 12:10
Τα 130€ που τα ειδες..??

161,25€ έχει το τεμαχιο, σε ελαχιστη παραγγελια των 10 τμχ..
(γλυτώνεις 140,89€ ανα τεμαχιο..)

JNP
06/06/2022, 13:22
Ακόμα χειρότερα, καλά που πήρα υπογλωσσιο χαπάκι! :lol::beer:
Μπας και τους έφτασε κανένας kalibr και χασανε τα αυγά και τα πασχάλια;

motojojo
06/06/2022, 14:31
Τα 130€ που τα ειδες..??

161,25€ έχει το τεμαχιο, σε ελαχιστη παραγγελια των 10 τμχ..
(γλυτώνεις 140,89€ ανα τεμαχιο..)

Τα 160 ειναι για 10 τεμάχια.

JNP
06/06/2022, 18:52
Τα 160 ειναι για 10 τεμάχια.

Έτσι μάλιστα.

STF
06/06/2022, 19:03
Ναι ρε παιδιά, είναι τιμή συσκευασίας των 10 τεμ. Πάμε για ομαδική.

fasarias
06/06/2022, 22:08
Μέσα και εγώ για ομαδική αν και θα προτιμούσα το άλλο που είναι καστανια και έχει και αποθηκευτικό χώρο από πάνω για τις μύτες.
Κάπου το είχε ποσταρει κάποιος στις πίσω σελίδες αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν της wiha.

silkman
07/06/2022, 09:32
Ναι ρε παιδιά, είναι τιμή συσκευασίας των 10 τεμ. Πάμε για ομαδική.

Εγω μεσα ειμαι για ομαδική αλλά δεν βλέπω να στέλνει εκτός Γερμανίας.

silkman
12/06/2022, 19:04
Πολύ ησυχία έπεσε...

Bowleno
12/06/2022, 19:05
Πολύ ησυχία έπεσε...

Δεν παίζουν φράγκα λέμε....

OldMan
14/06/2022, 14:52
Δεν παίζουν φράγκα λέμε....

Με φραγκα ξερουμε κι εμεις ρε εξυπνε..

GEORGIOS
14/06/2022, 18:17
Με φραγκα ξερουμε κι εμεις ρε εξυπνε..

Μπορεί να έχεις τα φράγκα, αλλά να μην έχεις τον χώρο για επιπλέον εργαλεία.

GEORGIOS
22/06/2022, 09:41
Γράφω μια χρήσιμη της λαβής κατσαβιδιού για όσους δεν το έχουν σκεφτεί.
Στην λαβή μπορεί να προσαρμόζεται ένα τσόκ τρυπανιών στο οποίο έχουμε βιδώσει μια ουρά 1/4 εξάγωνη, όμοια με την ουρά που έχουν οι μύτες.
Έτσι μπορούμε να έχουμε ένα τρυπάνι χειρός, χρήσιμο για φινίρισμα τρύπας και για μαλακά υλικά.
Η λαβή όμως πρέπει να έχει αντάπτορα με μηχανική συγκράτηση, γιατί αν είναι απλή μαγνητική, όταν σκαλώνει το τρυπάνι (συχνά) και πρέπει να τραβήξουμε θα μας φεύγει το τσόκ από την λαβή. Αν η λαβή έχει και καστάνια, καλό είναι αλλά όχι κάτι απαραίτητο.
Στην φώτο ένα φτηνό κινέζικο τσόκ 0.8-10mm, κόστους 6 ευρώ μαζί με την ουρά 1/4. Δεν χρειάζεται τίποτα καλύτερο για αυτή την δουλειά.

436530

OldMan
22/06/2022, 14:34
Στην φώτο ένα φτηνό κινέζικο τσόκ 0.8-10mm, κόστους 6 ευρώ μαζί με την ουρά 1/4. Δεν χρειάζεται τίποτα καλύτερο για αυτή την δουλειά.

Έχεις προσπαθησει να "φινίρεις" τρύπα με τετοιο τσοκ και τρυπανακι μικροτερο απο 2.5mm..??

GEORGIOS
22/06/2022, 19:38
Έχεις προσπαθησει να "φινίρεις" τρύπα με τετοιο τσοκ και τρυπανακι μικροτερο απο 2.5mm..??

Σίγουρα το τρυπάνι θα το συγκρατεί λίγο έκκεντρα ένα φτηνό τσοκ, αλλά εδώ έχει μικρή σημασία γιατί ο τζόγος που έχεις στον αντάπτορα της λαβής είναι εκατονταπλάσιος.
Επίσης περιστρέφοντας με το χέρι, έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να κρατάς σταθερό τον άξονα του τρυπανιού και η ταχύτητα περιστροφής του τρυπανιού είναι ελάχιστη, για να σε ενοχλήσει η εκκεντρότητα.

Παραδείγμα όταν λέω φινίρισμα. Να πάρω λίγο τα γρέζια του ξετρυπήματος. Να φρεζάρω ελάχιστα το χείλος μιας τρύπας σε ένα μαλακό υλικό, που αν βάλω δράπανο θα το πάρει πολύ, ....