PDA

View Full Version : Δισκόφρενο Buel



karellen
26/03/2022, 18:43
Έχοντας δει από χρόνια το Buel ενός γείτονα αναρωτιόμουν για την ιδιόρρυθμη μπροστινή δισκόπλακα.Αντί για τη συνηθισμένη στερέωση/βίδωμα στο κέντρο του τροχού η συγκεκριμένη διάταξη είναι ένας υπερμεγέθης 'δίσκος' που βιδώνεται όχι στο κέντρο αλλά στη στεφάνη του τροχού.
Είναι προφανέστατο ότι απαιτούνται μικρότερες δυνάμεις στη δαγκάνα για φρενάρει τον τροχό αλλά γιατί άραγε αυτό το σύστημα δεν έχει υιοθετηθεί και από τις υπόλοιπες εταιρείες?

434921

Λευκάδιος
26/03/2022, 18:58
Δεν ξέρω γιατί δεν εφαρμόστηκε σε ευρύτερο βαθμό αλλά ένα ακόμα μοντέλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το ΤΜ Black Dream (450-530)

434922

434923

karellen
26/03/2022, 19:07
Δεν ξέρω για δεν εφαρμόστηκε σε ευρύτερο βαθμό αλλά ένα ακόμα μοντέλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το ΤΜ Black Dream (450-530)

434922

434923

Τώρα που είδα και τη δισκάρα στη φωτογραφία σου υποθέτω πως έχει να κάνει με τη μάζα που είναι συγκεντρωμένη μακρυά από το κέντρο και επηρρεάζει τη ροπή αδρανείας,κάτι που δεν το θέλουμε φυσικά.

νεοσσός
26/03/2022, 19:51
Επίσης εκεί είναι πιο εκτεθειμένος σε χτυπήματα.

azar41
26/03/2022, 21:09
Ακραία λύση για εξωτικές κατασκευές, δεν έχει πλεονεκτήματα στην καθημερινότητα.

borbos
27/03/2022, 14:33
Έχοντας δει από χρόνια το Buel ενός γείτονα αναρωτιόμουν για την ιδιόρρυθμη μπροστινή δισκόπλακα.Αντί για τη συνηθισμένη στερέωση/βίδωμα στο κέντρο του τροχού η συγκεκριμένη διάταξη είναι ένας υπερμεγέθης 'δίσκος' που βιδώνεται όχι στο κέντρο αλλά στη στεφάνη του τροχού.
Είναι προφανέστατο ότι απαιτούνται μικρότερες δυνάμεις στη δαγκάνα για φρενάρει τον τροχό αλλά γιατί άραγε αυτό το σύστημα δεν έχει υιοθετηθεί και από τις υπόλοιπες εταιρείες?

434921

ισως το ενας δισκος να μην ειναι αρκετος και αν μπουν δυο αρκετο περιστρεφομενο βαρος. λεω εγω τωρα "gyroscope effect"..

telegonos
27/03/2022, 17:41
Δεν ξέρω γιατί δεν έχει υιοθετηθεί.

Ενα μειονέκτημα που σκέφτομαι όμως, είναι ότι όσο πιο μεγάλη η ακτίνα του δίσκου, τόσο πιο μεγάλη η γραμμική ταχύτητα που έχει ως προς το ακίνητο τακάκι. Μεγάλη ταχύτητα που ο δίσκος τρίβεται σε ένα τακάκι, μεγάλη τζάμπα τριβή όταν δεν φρενάρουμε.

Το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι τροχοί χωρίς κέντρο που βλέπουμε σε φουτουριστικές κατασκευές. Το ρουλεμάν σε αυτόν τον τροχό αναγκαστικά έχει τεράστια ακτίνα σχεδόν όσο και η ζάντα, και οι μπίλιες μέσα του, τρέχουν με μεγάλη ταχύτητα, άρα θερμαίνονται-φθείρονται ταχύτητα. Ενώ ένας συμβατικός τροχός με ρουλεμάν διαμέτρου π.χ. 4cm , και 300km/h να γράφει ο τροχός στην περιφέρειά του, οι μπίλιες πάνε με 10km/h οπότε ελάχιστη φθορά.

Pew
27/03/2022, 19:21
Απο τα λιγα που μπορω να σκεφτω ετσι στα γρηγορα:

1) Λακουβα -> ΜΙΚΡΟ στραβωμα σε στεφανι τροχου -> οδικη και γεια σας.
Συμπαρασυρει και δισκο!

2) Τοσο μεγαλη δισκοπλακα, στραβωνει πολυ ευκολα επισης απο θερμικη καταπονηση.

3) Μπορει να γλιτωνεις απο βαρος ζαντας καθως δεν χρειαζεται ενισχυση στο κεντρο της, αλλα η επιπλεον μαζα του δισκου, ποσο μαλλον κοντα στην περιμετρο του τροχου, ενισχυει την αδρανεια περιστροφης.

karellen
28/03/2022, 09:03
Απο τα λιγα που μπορω να σκεφτω ετσι στα γρηγορα:

1) Λακουβα -> ΜΙΚΡΟ στραβωμα σε στεφανι τροχου -> οδικη και γεια σας.
Συμπαρασυρει και δισκο!

2) Τοσο μεγαλη δισκοπλακα, στραβωνει πολυ ευκολα επισης απο θερμικη καταπονηση.

3) Μπορει να γλιτωνεις απο βαρος ζαντας καθως δεν χρειαζεται ενισχυση στο κεντρο της, αλλα η επιπλεον μαζα του δισκου, ποσο μαλλον κοντα στην περιμετρο του τροχου, ενισχυει την αδρανεια περιστροφης.

Το 1 ακούγεται απόλυτα λογικό,στο 3 συμφωνώ κι εγώ (σε πιο πάνω ποστ).

Το 2 δεν νομίζω να ισχύει,μεγαλύτερη επιφάνεια δίσκου = καλύτερη απαγωγή θερμότητας.Συν το προτέρημα ότι περιστρέφεται ταχύτερα,άρα κρυώνει ευκολότερα.

bmwr1100gs
28/03/2022, 10:42
Καλημέρα,

Εάν ήταν κάτι αποδοτικό σε σχέση με το κόστος, θα είχε εφαρμοστεί και στους αγώνες SBK MGP και αλλού.
Για να μην έχει εφαρμοστεί εκεί, μάλλον τα οφέλει είναι μικρότερα σε σχέση με τα μειωνεντίματα και το κόστος.

billy84
28/03/2022, 15:34
Για καθήστε ρε παιδιά φρενάρει αυτό το πράγμα με μία μόνο δισκόπλακα?:lol:



Είχα ακριβώς την ίδια απορία πριν κάποια χρόνια. Δεν έχει υιοθετηθεί απο κανέναν άλλον καθώς η συγκεκριμένη διάταξη είναι κατοχυρωμένη πατέντα. Έτσι τουλάχιστον μου είχε πει φίλος που γνώριζε περί αυτού.

sapila racing
28/03/2022, 16:33
To βασικό πλεονέκτημα του σχεδιασμού είναι οτι μπορεί να προσαρμοστεί σε πολύ ελαφρύ τροχό καθώς οι ακτίνες δνε χρειάζεται να ειναι ιδιαίτερα στιβαρες καθώς δεν έχουν να αντιμετωπίσουν τις δυνάμεις που εξασκούνται πανω τους σε ενα νρομαλ συστημα.
Το βασικό πρόβλημα ειναι οτι στραβωνουν για πλάκα. Ολα τα Buell με τετοιο συστημα το παθαίνουν οταν τα ζορισουν.