PDA

View Full Version : Battlax s22 - Dunlop TT - Dunlop mk3



geioann
28/03/2022, 15:06
Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω πελαγωσει. Όπως είπαμε και στο προηγούμενο θέμα μου η μηχανή μου είναι η er6n του 2008. Η χρήση της από την αγορά της περίπου 2 χρόνια πριν μέχρι σήμερα έχει περιοριστεί σε σπιτι- δουλειά και κάνα δυο στριφτερες εξορμήσεις το χρόνο λόγω κοβιντ και μωρου. Νορμάλ πράγματα στις στροφές βέβαια δεν πιεζω. Θέλω πολύ όμως να μπω πίστα. Αυτός ήταν και ο αρχικός μου πόθος! Έχω "δρομολογήσει" τις διαδικασίες για μάθημα ασφαλής/σπορ οδήγησης μετά το Πάσχα και αν δω οτι Μ αρέσει η πίστα θα ήθελα να πηγαίνω πιο συχνά. Την έχω κοντά! Τα ελαστικά μου πιρελι ντιαμπλο είναι έτσι και αλλιώς για αλλαγή και σκέφτομαι να βάλω κάτι πιο αγωνιστικό. Όσο περισσότερο κοιτάω και διαβάζω τόσο περισσότερο μπερδευομαι. Μου είχαν προτείνει τα corsa 2 αλλά σε έναν λάστιχα που ρώτησα μου είπε πως σε διάσταση 160/60 δεν υπάρχουν πια. Δεν κατάλαβα αν δεν βγαίνουν πλέον ή δεν ειχε αυτός. Οπότε ψάχνοντας κατέληξα στα 3 παραπάνω λάστιχα του τίτλου. Θα ήμουν ευγνώμων να ακούσω και τη δική σας άποψη! Ευχαριστώ

basilis_k6
28/03/2022, 15:32
τα πιο φθηνα βαλε εκτος απο bridge γιατι ειναι γτπ

Aps07
28/03/2022, 16:20
Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω πελαγωσει. Όπως είπαμε και στο προηγούμενο θέμα μου η μηχανή μου είναι η er6n του 2008. Η χρήση της από την αγορά της περίπου 2 χρόνια πριν μέχρι σήμερα έχει περιοριστεί σε σπιτι- δουλειά και κάνα δυο στριφτερες εξορμήσεις το χρόνο λόγω κοβιντ και μωρου. Νορμάλ πράγματα στις στροφές βέβαια δεν πιεζω. Θέλω πολύ όμως να μπω πίστα. Αυτός ήταν και ο αρχικός μου πόθος! Έχω "δρομολογήσει" τις διαδικασίες για μάθημα ασφαλής/σπορ οδήγησης μετά το Πάσχα και αν δω οτι Μ αρέσει η πίστα θα ήθελα να πηγαίνω πιο συχνά. Την έχω κοντά! Τα ελαστικά μου πιρελι ντιαμπλο είναι έτσι και αλλιώς για αλλαγή και σκέφτομαι να βάλω κάτι πιο αγωνιστικό. Όσο περισσότερο κοιτάω και διαβάζω τόσο περισσότερο μπερδευομαι. Μου είχαν προτείνει τα corsa 2 αλλά σε έναν λάστιχα που ρώτησα μου είπε πως σε διάσταση 160/60 δεν υπάρχουν πια. Δεν κατάλαβα αν δεν βγαίνουν πλέον ή δεν ειχε αυτός. Οπότε ψάχνοντας κατέληξα στα 3 παραπάνω λάστιχα του τίτλου. Θα ήμουν ευγνώμων να ακούσω και τη δική σας άποψη! Ευχαριστώ

Έχω τα dunlop tt σε 300αρα μηχανη και χρήση μέσα σε πόλη.Ειμαι ευχαριστημενος,ζεσταίνεται γρήγορα το ελαστικο και έχει καλά κρατήματα για τα δικές μου ανάγκες.

sapila racing
28/03/2022, 16:23
Μια χαρα υπαρχουν τα Corsa2 σε 160/60
Ψαξε και λιγο μονος σου και μην στηρίζεσαι στα λόγια ενός και μονο μαγαζατορα που πρφανως δεν τα εχει.

geioann
28/03/2022, 16:46
τα πιο φθηνα βαλε εκτος απο bridge γιατι ειναι γτπ

Εννοείς τα πιο φθηνά μεταξύ tt και mk3?

geioann
28/03/2022, 16:47
Μια χαρα υπαρχουν τα Corsa2 σε 160/60
Ψαξε και λιγο μονος σου και μην στηρίζεσαι στα λόγια ενός και μονο μαγαζατορα που πρφανως δεν τα εχει.

Βασικά online οντως τα βρίσκω αλλά αν τα αγοράσω μόνος μου θα μου τα περάσει?

Θα ρωτήσω και σε άλλον για τα κορσα. Παντως ο λαστιχας στον οποίο ρώτησα είναι από τους πιο έμπιστους και σωστούς στο Μιλάνο.

Nostradamus
28/03/2022, 17:01
Λάστιχα θα τοποθετήσει, δεν κάνει εγχείρηση ανοικτής καρδιάς. Θα μου φανεί περίεργο να μην στα περάσει ο οποιοσδήποτε.

Επίσης άποψη μου είναι ότι για λαστιχα σε πίστα και κινέζικα νάιλον να βάλεις θα σε καλύψουν σαν πρωταρη. Γενικά πριν αρχίσεις να έχεις σοβαρές απαιτήσεις από ελαστικό για trackdays, τα περισσότερα επώνυμα θα είναι παραπάνω από ικανοποιητικά ειδικά σε ιταλικούς επαρχιακούς του βορά (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων). Μετά είναι θέμα αίσθησης που αν δεν δοκιμάσεις διαφορετικά σε ίδιο μηχανάκι δεν θα το καταλάβεις εύκολα.

Have fun

basilis_k6
28/03/2022, 17:04
Εννοείς τα πιο φθηνά μεταξύ tt και mk3?

τα πιο φθηνα γενικως. σαν αρχαριος δεν θα δεις διαφορά μεσα στην πιστα. οτι κραταει καλα λογω γομας -ολα δηλαδη σε αυτη την κατηγορία- θα σε κανει τους γυρους σου ομορφα και θα παει για πεταμα μετα απο 50 γύρους.

edit. υποθέτω θα κανεις και χρηση δρομου μαζι οπότε με 50 βαρια 70 γύρους θα ειναι σε κακη κατασταση πλεον. ειπες μιλανο αρα υποθετω θα μπεις σε πιστα που τα λιωνει τα λαστιχα.

geioann
28/03/2022, 17:14
τα πιο φθηνα γενικως. σαν αρχαριος δεν θα δεις διαφορά μεσα στην πιστα. οτι κραταει καλα λογω γομας -ολα δηλαδη σε αυτη την κατηγορία- θα σε κανει τους γυρους σου ομορφα και θα παει για πεταμα μετα απο 50 γύρους.

edit. υποθέτω θα κανεις και χρηση δρομου μαζι οπότε με 50 βαρια 70 γύρους θα ειναι σε κακη κατασταση πλεον. ειπες μιλανο αρα υποθετω θα μπεις σε πιστα που τα λιωνει τα λαστιχα.

Όταν λες "όλα σε αυτή την κατηγορία" εννοείς τα road/race? Σόρρυ απλά για να είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω σωστά!

Ναι θα κάνω και χρήση δρόμου. Κάποιες φορές και σε βρεγμένο. Η πίστα που έχω κοντά στα 40 χμ περίπου δεν είναι από τις γρήγορες αλλα είναι πολύ τεχνική πίστα.

geioann
28/03/2022, 17:17
Λάστιχα θα τοποθετήσει, δεν κάνει εγχείρηση ανοικτής καρδιάς. Θα μου φανεί περίεργο να μην στα περάσει ο οποιοσδήποτε.

Επίσης άποψη μου είναι ότι για λαστιχα σε πίστα και κινέζικα νάιλον να βάλεις θα σε καλύψουν σαν πρωταρη. Γενικά πριν αρχίσεις να έχεις σοβαρές απαιτήσεις από ελαστικό για trackdays, τα περισσότερα επώνυμα θα είναι παραπάνω από ικανοποιητικά ειδικά σε ιταλικούς επαρχιακούς του βορά (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων). Μετά είναι θέμα αίσθησης που αν δεν δοκιμάσεις διαφορετικά σε ίδιο μηχανάκι δεν θα το καταλάβεις εύκολα.

Have fun

Μπερδεύτηκα!! Η πίστα δεν έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις για ποιοτικό λάστιχο? Σίγουρα σαν πρωτάρης δεν πάω να τα δώσω όλα ούτε και να ξύσω γόνατα αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να το κάνω και αυτό!

basilis_k6
28/03/2022, 19:43
Όταν λες "όλα σε αυτή την κατηγορία" εννοείς τα road/race? Σόρρυ απλά για να είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω σωστά!

Ναι θα κάνω και χρήση δρόμου. Κάποιες φορές και σε βρεγμένο. Η πίστα που έχω κοντά στα 40 χμ περίπου δεν είναι από τις γρήγορες αλλα είναι πολύ τεχνική πίστα.

την κατηγορία casual td use. τα ΤΤ ειναι τέτοια. νομιζω και τα corsa. στα σαιτ οι εταιριες αναφερουν ποια ειναι αυτα τα λαστιχα. με ολα μπαινεις παντως δεν ειναι αναγκη να πας σε κατι μαλακο. τουλάχιστον οχι σε πρωτη φαση.

Tsber
29/03/2022, 10:07
Το μηχανάκι είναι απολαυστικό στην πίστα και σίγουρα θα το χαρείς και θα γίνεις πολύ καλύτερος οδηγός. Το στήσιμο είναι φιλικό και πολύ ισορροπημένο, μπορείς να κρατάς τη μούρη μέσα με το γκάζι σε κάθε στροφή και να έχεις καλές εξόδους με την άφθονη ροπή του. Εγώ μπήκα πίστα δύο μήνες αφού αγόρασα το δικό μου και τα τουριστικά μαμά ελαστικά είχανε θέμα καθώς στο τέλος ξεκολλούσανε κομμάτια και από τα δυο οπότε θα σου πρότεινα ένα σετ μαλακά σετ λάστιχα που θα σου προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια εντός και εκτός πίστας.

Παρότι φανατικός της Dunlop δεν θα σου πρότεινα λάστιχα με πολύ απότομη κορώνα όπως το ΤΤ καθώς το μηχανάκι από τη φύση του αλλάζει κατεύθυνση και κλίση με τη σκέψη, και με υπερβολικά «γρήγορα» λάστιχα γίνεται πολύ νευρικό και «πέφτει» πολύ απότομα. Και στην πίστα δεν κερδίζεις κάτι, και στον δρόμο διαρκώς διορθώνεις πριν την κορυφή της στροφής. Βέβαια τα γούστα διαφέρουν και το ΤΤ είναι όντως λαστιχάρα για να μην παρεξηγηθώ.

Για την χρήση που ανέφερες θα σου πρότεινα την σειρά SportSmart της Dunlop, είναι ένα λάστιχο 70% δρόμου και 30% πίστας. Είναι απόλυτα ασφαλές στην πίστα, το μπροστινό καταπληκτικό ειδικά στις τελευταίες εκδόσεις, φανταστικό στον δρόμο και στην περίπτωση μου βγάζει από track days μέχρι ταξίδια 3000+χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης έχει πολύ σταθερή φθορά σε βάθος χρόνου, κάποια λάστιχα είναι καταπληκτικά αρχικά και μετά από 1500χλμ δεν έχεις λάστιχο. Το Er είναι και ελαφρύ και δεν έχει 200+ άλογα στον τροχό οπότε θέμα πρόωρης φθοράς δεν τίθεται και έχεις και ένα λάστιχο που σχεδιάστηκε με γνώμονα και την πίστα. Επίσης το πλάγιασμα γίνεται σταδιακά και το λάστιχο έχει την τάση να επανέρχεται στην όρθια θέση από μόνο του, κάτι που επίσης ταιριάζει στα χαρακτηριστικά του Er ή, εν πάση περιπτώσει, στα γούστα μου.

Φυσικά υπάρχουν πολλά και καλά λάστιχα, εγώ σου προτείνω αυτά λόγω προσωπικής πείρας και χαρακτηριστικών χρήσης.
Όταν μπεις στην πίστα με το καλό βγάλε οπωσδήποτε τα μπαλάκια από τα μαρσπιέ γιατί είναι υπερβολικά χαμηλά και πάτα εξαρχής τα πόδια σου με τον σωστό τρόπο υπό κλίση για να μην διαλύσεις τις μπότες και τα πόδια σου. Τέλος, όλες οι μάρκες ελαστικών που έχω δοκιμάσει στην πίστα δούλεψαν τέλεια με πιέσεις από 29 – 27 μέχρι 27 -27 (είμαι 1.83 και 73 κιλά).

geioann
29/03/2022, 11:45
Το μηχανάκι είναι απολαυστικό στην πίστα και σίγουρα θα το χαρείς και θα γίνεις πολύ καλύτερος οδηγός. Το στήσιμο είναι φιλικό και πολύ ισορροπημένο, μπορείς να κρατάς τη μούρη μέσα με το γκάζι σε κάθε στροφή και να έχεις καλές εξόδους με την άφθονη ροπή του. Εγώ μπήκα πίστα δύο μήνες αφού αγόρασα το δικό μου και τα τουριστικά μαμά ελαστικά είχανε θέμα καθώς στο τέλος ξεκολλούσανε κομμάτια και από τα δυο οπότε θα σου πρότεινα ένα σετ μαλακά σετ λάστιχα που θα σου προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια εντός και εκτός πίστας.

Παρότι φανατικός της Dunlop δεν θα σου πρότεινα λάστιχα με πολύ απότομη κορώνα όπως το ΤΤ καθώς το μηχανάκι από τη φύση του αλλάζει κατεύθυνση και κλίση με τη σκέψη, και με υπερβολικά «γρήγορα» λάστιχα γίνεται πολύ νευρικό και «πέφτει» πολύ απότομα. Και στην πίστα δεν κερδίζεις κάτι, και στον δρόμο διαρκώς διορθώνεις πριν την κορυφή της στροφής. Βέβαια τα γούστα διαφέρουν και το ΤΤ είναι όντως λαστιχάρα για να μην παρεξηγηθώ.

Για την χρήση που ανέφερες θα σου πρότεινα την σειρά SportSmart της Dunlop, είναι ένα λάστιχο 70% δρόμου και 30% πίστας. Είναι απόλυτα ασφαλές στην πίστα, το μπροστινό καταπληκτικό ειδικά στις τελευταίες εκδόσεις, φανταστικό στον δρόμο και στην περίπτωση μου βγάζει από track days μέχρι ταξίδια 3000+χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης έχει πολύ σταθερή φθορά σε βάθος χρόνου, κάποια λάστιχα είναι καταπληκτικά αρχικά και μετά από 1500χλμ δεν έχεις λάστιχο. Το Er είναι και ελαφρύ και δεν έχει 200+ άλογα στον τροχό οπότε θέμα πρόωρης φθοράς δεν τίθεται και έχεις και ένα λάστιχο που σχεδιάστηκε με γνώμονα και την πίστα. Επίσης το πλάγιασμα γίνεται σταδιακά και το λάστιχο έχει την τάση να επανέρχεται στην όρθια θέση από μόνο του, κάτι που επίσης ταιριάζει στα χαρακτηριστικά του Er ή, εν πάση περιπτώσει, στα γούστα μου.

Φυσικά υπάρχουν πολλά και καλά λάστιχα, εγώ σου προτείνω αυτά λόγω προσωπικής πείρας και χαρακτηριστικών χρήσης.
Όταν μπεις στην πίστα με το καλό βγάλε οπωσδήποτε τα μπαλάκια από τα μαρσπιέ γιατί είναι υπερβολικά χαμηλά και πάτα εξαρχής τα πόδια σου με τον σωστό τρόπο υπό κλίση για να μην διαλύσεις τις μπότες και τα πόδια σου. Τέλος, όλες οι μάρκες ελαστικών που έχω δοκιμάσει στην πίστα δούλεψαν τέλεια με πιέσεις από 29 – 27 μέχρι 27 -27 (είμαι 1.83 και 73 κιλά).

Σε ευχαριστώ πολύ! Αναλυτικοτατος και σίγουρα βοηθάει το ότι έχουμε την ίδια μηχανή οπότε τα συμπεράσματα είναι πιο ασφαλή!!

Βασικά τα ΤΤ της σειράς sportsmart είναι. Όπως και τα mk3 τα οποία είναι λίγο πιο δρομισια. Μήπως εννοείς roadsmart? Η roadsport?

DoctoR_k6
29/03/2022, 12:10
Σε ευχαριστώ πολύ! Αναλυτικοτατος και σίγουρα βοηθάει το ότι έχουμε την ίδια μηχανή οπότε τα συμπεράσματα είναι πιο ασφαλή!!

Βασικά τα ΤΤ της σειράς sportsmart είναι. Όπως και τα mk3 τα οποία είναι λίγο πιο δρομισια. Μήπως εννοείς roadsmart? Η roadsport?

Εδω (https://www.dunlop.eu/el_gr/motorcycle/tires/sport-tour.html) εισαι.
Για πιστα κοιτας εδω (https://www.dunlop.eu/el_gr/motorcycle/tires/track.html).
Αν κ δεν νομιζω οτι εισαι για ελαστικα ''πιστας''.

Tsber
29/03/2022, 12:19
Σε ευχαριστώ πολύ! Αναλυτικοτατος και σίγουρα βοηθάει το ότι έχουμε την ίδια μηχανή οπότε τα συμπεράσματα είναι πιο ασφαλή!!

Βασικά τα ΤΤ της σειράς sportsmart είναι. Όπως και τα mk3 τα οποία είναι λίγο πιο δρομισια. Μήπως εννοείς roadsmart? Η roadsport?

Να 'σαι καλά, όχι RoadSmart/Sport αλλά SportSmart, το ΤΤ είναι η πιο "ακραία" εκδοχή της σειράς.

Αν δεις την κορώνα του ΤΤ δίπλα - δίπλα με ένα SportSmart II ή ΙΙΙ θα τρομάξεις.

Tsber
29/03/2022, 12:20
Εδω (https://www.dunlop.eu/el_gr/motorcycle/tires/sport-tour.html) εισαι.
Για πιστα κοιτας εδω (https://www.dunlop.eu/el_gr/motorcycle/tires/track.html).
Αν κ δεν νομιζω οτι εισαι για ελαστικα ''πιστας''.

Α να μπράβο, πολύ επεξηγηματικός ο πρώτος πίνακας :a013:

o teos
29/03/2022, 12:38
Nα αυτες τις υπερβολες δε μπορω....'' αν δεις την κορονα του ΤΤ διπλα σε αλλο λαστιχο θα τρομαξεις'' και τα 213 και τα power cup 2 γελασαν καπου σκοτεινα σε καποια αποθηκη..Φιλε μου βαλε ενα hypersport λαστιχο οποιας επωνυμης μαρκας θες...αν δεν εισαι οδηγος που θα πιεσει στο οριο νον στοπ η πιστα βαλε ενα ζευγαρι bridgestone bt16 pro...θα εκπλαγεις ευχαριστα..χιλιομετρα 10000 τα βγαζει ανετα με μικτη χρηση κρατημα αριστο σε σχεδον ολες τις συνθηκες και εισαι μια χαρα...εχω φιλο που κανει παπαδες με αυτο το λαστιχο σε mt09 και οι υπολοιποι φοραμε γομες μη χεσω..και πιστα θα μπεις ανετα και μεχρι να γραψεις χρονους κατω απο 1.13 - 1.10 στα μεγαρα θα σαι μια χαρα..ζεστενονται γρηγορα κρατανε πολυ καλα και θα βγαλουν χλμ...my two cents..:wave2:

Tsber
29/03/2022, 12:45
Nα αυτες τις υπερβολες δε μπορω....'' αν δεις την κορονα του ΤΤ διπλα σε αλλο λαστιχο θα τρομαξεις''

Μη γράφεις ανακρίβειες φίλε μου, δίπλα σε συγκεκριμένα λάστιχα έγραψα...




Αν δεις την κορώνα του ΤΤ δίπλα - δίπλα με ένα SportSmart II ή ΙΙΙ θα τρομάξεις.

o teos
29/03/2022, 12:51
Εγω γραφω ανακριβειες??αλλος υπερβαλει αλλα οκ...πασο..τα εχω βαλει τα ΤΤ ακριβως μετα απο rs10 που οντως ηταν πιο fun και αποτομη ε πιο αργη κορωνα μπροστινου απ του ΤΤ μονο τα sport touring και κατι λαστιχα παλιας τεχνολογιας...σχεδον ιδια με του bridgestone bt16pro...12ετιας λαστιχο και βαλε...η διαφορα με αυτα τα λαστιχα που αναφερεις ειναι αμελητεα εκτος αν εισαι οδηγος πιστας μονο και εχεις το feeling και την τηλεμετρια του μαρκεθ...αλλα οκ εχει να κανει και με τον αναβατη..καλο ειναι να μη ''τρομαζουμε'' τον κοσμο χωρις λογο για λαστιχα λαδια κλπ...γνωμη μου..

DoctoR_k6
29/03/2022, 12:52
Ρε συ Τεο μονο 11 χρονια εχουν περασει απο τοτε που βγηκε το BT16 pro...οχι αλλο.
Υπαρχουν δεκαδες ελαστικα καλυτερα πλεον.

Για την περιπτωση του φιλου με το ER ενα ελαστικο sport touring μια χαρα δουλεια θα κανει.
Ουτως η αλλως εξω η ασφαλτος ειναι γυαλοχαρτο κ δεν χρειαζεσαι τα σουπερ ντουπερ ελαστικα για να στριψεις (1ον) κ μεσα στην πιστα δεδομενου οτι τωρα μαθαινει το μοτο του δεν θα εχει θεμα ωστα να θελει το εξεζητημενο (2ον).

Οσοι εχετε ταξιδεψει εξω εχετε δει τι ελαστικα φορανε μεχρι κ τα SS ετσι? Γομες κ λοιπα τρακντεαδικα ελαστικα ουτε καν.
Γιατι πολυ απλα κ τα λαστιχα που εδω σνομπαρουμε δουλευουν τελεια λογω οδοστρωματος.

o teos
29/03/2022, 12:58
Χρησταρα μου δεν αντιλεγω..ισα ισα μαζι σου προσπαθω να δοκιμαζω οτι βγαινει για να εχω εικονα πλεον απο διαφορες μαρκες και κατηγοριες..rosso corsa 2,tt,power cup2,supercorsa,rs10,bt16pro και σιγουρα αλλα που μου διαφευγουν...απλα για τη χρηση του και χωρις να πεταξει λεφτα σε πρωτη φαση ειναι το πιο vfm λαστιχο με διαφορα πιστευω ειδικα εκει που εχουν παει τα λαστιχα..;)

DoctoR_k6
29/03/2022, 13:15
Γι αυτο το μοτο κ αναβατη ειναι υπερβολη οτι σε hypersport. Προσωπικη αποψη...
Τα sport touring μια χαρα δουλεια θα κανουνε.
Σιγουρα η τεχνολογια εξελισσεται κ θεωρω οτι τα τελευταια γενιας ελαστικα ειναι προτιμοτερα.
Τωρα για 20-30-50 ευρω να τσιγκουνευτουμε στα ελαστικα που παταει το μοτο μας κ βασιζεται η ζωη μας ειναι λαθος (κατ εμε).

Οταν εχεις βαλει λαστιχο το 2007 με 400+ ευρω ακομα οι τωρινες τιμες ειναι νορμαλ. :lol:

o teos
29/03/2022, 13:48
Οταν εχεις βαλει λαστιχο το 2007 με 400+ ευρω ακομα οι τωρινες τιμες ειναι νορμαλ. :lol:

δατς τρου:bawl:

Nostradamus
29/03/2022, 14:09
Ότι είπαν οι παραπάνω αυτό εννοούσα αλλά που να τα γράφεις όλα αυτά με παραδείγματα.. :lol: ότι και να βάλεις στο επίπεδο που περιγράφεις θα είναι μια χαρά.

Όταν του πάρεις τον αέρα και αρχίσεις να πιέζεις σοβαρά, τότε θα ξέρεις ήδη τι χρειάζεσαι και τι όχι.

sapila racing
29/03/2022, 14:38
Γι αυτο το μοτο κ αναβατη ειναι υπερβολη οτι σε hypersport. Προσωπικη αποψη...
Τα sport touring μια χαρα δουλεια θα κανουνε.
Σιγουρα η τεχνολογια εξελισσεται κ θεωρω οτι τα τελευταια γενιας ελαστικα ειναι προτιμοτερα.
Τωρα για 20-30-50 ευρω να τσιγκουνευτουμε στα ελαστικα που παταει το μοτο μας κ βασιζεται η ζωη μας ειναι λαθος (κατ εμε).

Οταν εχεις βαλει λαστιχο το 2007 με 400+ ευρω ακομα οι τωρινες τιμες ειναι νορμαλ. :lol:

Πω πω τωρα μου θυμησες τοτε που τα λαστιχα τα παραγγελνα απο εξωτερικό για να γλυτωνω τα νταβαντζιλικια.

Παντως ενα σκετο touring λάστιχο στην πίστα θα προσφέρει μεν το απαραίτητο κράτημα για εναν αρχάριο, αλλά επειδή δεν είναι σχεδιασμένο για τετοια χρήση θα μπλεδίσει και θα χάσει ολα του τα ζουμιά μολις ζοριστεί λιγο παραπάνω.
Αυτό θα χει σαν συνέπεια να παει χαμένο το λάστιχο πολύ πρόωρα.

Εγω θα συνιστούσα ενα απλό sport λάστιχο, που να ειναι και φτηνό και να τα κανει ολα καλα.
Ενα τετοιο πχ ειναι το Diablo Sport, το οποίο χρησιμοποιώ ακόμα και σήμερα στο καθημερινο μου μηχανακι και με καλύπτει μια χαρα ενω ανετα παει και για trackday χωρις να ξεζουμιστεί οπως θα εκανε πχ το απλό Diablo.

DoctoR_k6
29/03/2022, 14:50
Πω πω τωρα μου θυμησες τοτε που τα λαστιχα τα παραγγελνα απο εξωτερικό για να γλυτωνω τα νταβαντζιλικια.

Παντως ενα σκετο touring λάστιχο στην πίστα θα προσφέρει μεν το απαραίτητο κράτημα για εναν αρχάριο, αλλά επειδή δεν είναι σχεδιασμένο για τετοια χρήση θα μπλεδίσει και θα χάσει ολα του τα ζουμιά μολις ζοριστεί λιγο παραπάνω.
Αυτό θα χει σαν συνέπεια να παει χαμένο το λάστιχο πολύ πρόωρα.

Εγω θα συνιστούσα ενα απλό sport λάστιχο, που να ειναι και φτηνό και να τα κανει ολα καλα.
Ενα τετοιο πχ ειναι το Diablo Sport, το οποίο χρησιμοποιώ ακόμα και σήμερα στο καθημερινο μου μηχανακι και με καλύπτει μια χαρα ενω ανετα παει και για trackday χωρις να ξεζουμιστεί οπως θα εκανε πχ το απλό Diablo.

Απο αγγλια λαστιχα με 40% μικροτερο κοστος. Ειχε ξεφυγει η κατασταση. Να ζηταει το Pireli Corsa III 480E το ζευγαρι. :uplate:
Αν δεν πολυμπει πιστα ενα sport touring θεωρω ειναι καλυτερο.
Αν το ψησει κ γινει καλος πελατης βλεπω αντι για λαστιχα να αλλαζει μοτο. :lol:

tools
29/03/2022, 18:31
Απο αγγλια λαστιχα με 40% μικροτερο κοστος. Ειχε ξεφυγει η κατασταση. Να ζηταει το Pireli Corsa III 480E το ζευγαρι. :uplate:


dunlop sportsmart το 2012 στα 420Ε, ίσως και λίγο παραπάνω. ακόμα απάτητα είναι αχαχαχα

geioann
30/03/2022, 12:21
Λοιπόν μιας και στην πιο σπορ οδήγηση είμαι λίγο χεστης και φοβάμαι ότι αν πλαγιάσω περισσότερο θα πάω για βρουβες αποφάσισα να πάω για καλουτσικα λάστιχα της σειράς road/race για καθαρά ψυχολογικούς λογους. Τουλάχιστον έτσι θα έχω ένα άγχος λιγοτερο!

Έχω ζητήσει προσφορά για τα corsa 2, Dunlop TT και Dunlop mk3 και περιμένω απάντηση.

Online τα βρίσκω γυρω στα 270, 260 και 240 αντίστοιχα. Στον λαστιχα σίγουρα θα πιάσει ή και θα περάσει τα 350.

Σκέφτομαι να τα περάσω μόνος μου!! Πόσο δύσκολο να είναι?? 2 "κουτάλια" θελει

karellen
30/03/2022, 12:25
Σκέφτομαι να τα περάσω μόνος μου!! Πόσο δύσκολο να είναι?? 2 "κουτάλια" θελει
Και τη ζυγοστάθμιση πώς θα την κάνεις?
Ο λαστιχάς,αν του πας τις ζάντες λυμένες,θα σου πάρει 15-20€ και θα είναι κομπλέ.

Tsber
30/03/2022, 12:39
Λοιπόν μιας και στην πιο σπορ οδήγηση είμαι λίγο χεστης και φοβάμαι ότι αν πλαγιάσω περισσότερο θα πάω για βρουβες αποφάσισα να πάω για καλουτσικα λάστιχα της σειράς road/race για καθαρά ψυχολογικούς λογους. Τουλάχιστον έτσι θα έχω ένα άγχος λιγοτερο!

Έχω ζητήσει προσφορά για τα corsa 2, Dunlop TT και Dunlop mk3 και περιμένω απάντηση.

Online τα βρίσκω γυρω στα 270, 260 και 240 αντίστοιχα. Στον λαστιχα σίγουρα θα πιάσει ή και θα περάσει τα 350.

Σκέφτομαι να τα περάσω μόνος μου!! Πόσο δύσκολο να είναι?? 2 "κουτάλια" θελει

Καλοπάτητα όποια και να βάλεις :beer:

o teos
30/03/2022, 12:45
Σκέφτομαι να τα περάσω μόνος μου!! Πόσο δύσκολο να είναι?? 2 "κουτάλια" θελει


EΛΑ...ΠΕΣ....εισαι τρολ και καλο κιολας:rolleyes:



Αν οχι και δε τα σηκωνει η τσεπη σου απλα βαλε ενα πιο φθηνο λαστιχο.....ρε....ενα ελεος ρε...

sapila racing
30/03/2022, 13:12
Σκέφτομαι να τα περάσω μόνος μου!! Πόσο δύσκολο να είναι?? 2 "κουτάλια" θελει

Μπερδευτηκες με τα ποδήλατα η μας δουλεύεις?
Για να ξερουμε δηλαδη...

DoctoR_k6
30/03/2022, 13:16
Παρε προσφορες απο μαγαζια κ συγκρινε αν σε συμφερει να τα παραγγειλεις κ να τους πας τις ζαντες ή απλα να γινεις πελατης τους.
Αν δεν ειναι μεγαλη η διαφορα καλυτερα απο κοντα στο μαγαζι.

Ασχολιαστο το να το κανεις μονος σου.

motojojo
30/03/2022, 13:46
Γιατι να μη δοκιμάσει να τα περάσει μονος του ρε παιδια; Κακό ειναι; Αν δεν τα καταφέρει υπάρχουν λαστιχάδες να του τα βαλουν.
Δεν ειπε κανείς ότι είναι εύκολο ή ότι δεν θα παιδευτεί. Αλλά δεν ειναι και ακατόρθωτο.

Η ζυγοστάθμιση είναι το πρόβλημα αλλά και γι'αυτό υπάρχει λύση.

o teos
30/03/2022, 14:07
:bawl::a11::a11: ... αυτα..

basilis_k6
30/03/2022, 14:36
Λοιπόν μιας και στην πιο σπορ οδήγηση είμαι λίγο χεστης και φοβάμαι ότι αν πλαγιάσω περισσότερο θα πάω για βρουβες αποφάσισα να πάω για καλουτσικα λάστιχα της σειράς road/race για καθαρά ψυχολογικούς λογους. Τουλάχιστον έτσι θα έχω ένα άγχος λιγοτερο!

Έχω ζητήσει προσφορά για τα corsa 2, Dunlop TT και Dunlop mk3 και περιμένω απάντηση.

Online τα βρίσκω γυρω στα 270, 260 και 240 αντίστοιχα. Στον λαστιχα σίγουρα θα πιάσει ή και θα περάσει τα 350.

Σκέφτομαι να τα περάσω μόνος μου!! Πόσο δύσκολο να είναι?? 2 "κουτάλια" θελει

οσο πιο σπορ τοσο θέλει σωστη θερμοκρασια να κραταει. η καλυτερη επιλογη ειναι λαστιχα πολης. άμεσα ζεσταμα, κρατημα που θα σε καλυψει για αρκετο καιρο και χαμηλη τιμη. δεν θα τα περάσεις μονος σου. ειναι υπερβολικα δυσκολο αν οχι αδυνατον.

edit: οχι πόλης ακριβως. σαν αυτα που φοράνε στα sm. ειναι αρκετά μαλακα και ζεσταίνονται άμεσα. λογικα μεχρι 160 βγαινουν, νομιζω και 170.

geioann
04/04/2022, 12:36
Λοιπόν το Σάββατο βάζω τα TT. 300 ευρώ με περαστικά και ζυγοστάθμιση -30 ευρώ έκπτωση που έχουν προσφορά αυτό τον καιρό 270. Αρκετά λιγότερα απ' ότι περίμενα! Δεν αξίζει τον κόπο να τα περάσω μόνος μου!! Εν αναμονή για τις πρώτες εντυπώσεις!

basilis_k6
04/04/2022, 14:29
Λοιπόν το Σάββατο βάζω τα TT. 300 ευρώ με περαστικά και ζυγοστάθμιση -30 ευρώ έκπτωση που έχουν προσφορά αυτό τον καιρό 270. Αρκετά λιγότερα απ' ότι περίμενα! Δεν αξίζει τον κόπο να τα περάσω μόνος μου!! Εν αναμονή για τις πρώτες εντυπώσεις!

που τα βρηκες 270?!

geioann
04/04/2022, 22:37
Σε λαστιχα στο Μιλάνο (Fratelli Moro). Ο νο1 λαστιχας μοτό στο μιλανο. Έχω 3 συναδέλφους μοτοσυκλετιστες και οι 3 για αυτόν μου είπαν. Αλλά και εμένα κάτι δεν Μ αρέσει στην τιμή και έχω μια υποψία... Κοιτώντας τις προηγούμενες μέρες παρατήρησα ότι βγαίνουν σε 2 εκδόσεις. Μια έκδοση με δείκτη ταχύτητας Η και μια με δείκτη ταχύτητας W. Τα Η ήταν αισθητά φθηνότερα. Όταν του ζήτησα προσφορά με ρώτησε για ποια μηχανή είναι και πιθανών θεωρώντας πως μου αρκούν τα Η να παρήγγειλε αυτά. Πάντως και έτσι να είναι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Σωστά?

doctor_john
05/04/2022, 00:03
Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Θα μπορούσες βέβαια να είχες ρωτήσει τον εκπαιδευτή που ζει εκεί και πιθανά έχει και σπόνσορα λαστιχά.

Δεν βλέπω να μιλά κανείς για τις αναρτήσεις, την κατάσταση τους και αν καλύπτουν το βάρος σου.
Αν δεν λειτουργούν όπως χρειάζεσαι θα είναι πολύ μεγάλη η διαφορά σε σύγκριση με την διαφορά των ελαστικών.

Γενικά το στήσιμο του είναι εύκολο και έχει καλά χαρακτηριστικά, με ρυθμισμένες αναρτήσεις θα διδαχθείς σωστά πέρα απο την ασφάλεια.

Τα φρένα δεν δικαιολογούνται να έχουν τα ίδια σωληνάκια και αν τα παραζεστάνεις χάνουν δύναμη.

geioann
09/04/2022, 11:09
Καινούρια παπούτσια σήμερα για το κορίτσι!! Dunlop TT με δείκτη ταχύτητας W τελικά και όχι Η όπως υπέθεσα. 270 ευρώ.
Είχε πλάκα μετά από 200 μέτρα που πλαγιασα για να στρίψω και η μηχανή βούτηξε πιο νευρικά απ' ότι είχα συνηθίσει και ψιλοχεστηκα και έβγαλα πόδια!!!

Dimer44
26/07/2022, 14:19
Michelin power 5
Αυτά φοράω εδώ και σχεδόν 2 χρόνια και είμαι υπερευχαριστημένος(οτι καλύτερο εχω δοκιμάσει έως τώρα). Για er6n 2008 μιλάω. Βέβαια λόγω τρόπου οδήγησης πάω με το σύστημα 1 μπροστινό/2 πίσω.
8,5k κλμ άντεξε το πίσω.
Ταξίδια δικάβαλος/τριβάλιτσος και πίεση/στροφιλίκια οταν είμαι μόνος.
Μηδενικά κλμ εντός πόλης.