PDA

View Full Version : Πρώτη μεγάλη διαδρομή. Τιπς εντ τρικς



Σελίδες : [1] 2

Dr.Monty
29/03/2022, 21:06
Παιδιά θα μεταφέρω τη μηχανή (voge500ds), από Θεσσαλονίκη Αλεξανδρουπολη.

Είναι πρώτη μεγάλη διαδρομή. Θα το κάνω από Εγνατία για ασφάλεια. Δεν έχω μπαγαζια. Μια ελαφριά μπακπακ. Είμαι με φουλ εξάρτηση από πάνω μέχρι κάτω.

Είμαι νούμπης, οπότε καθε τιπ είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενο.

Θενξ

George_M.
29/03/2022, 21:13
Το μονο πρόβλημα αδερφέ την σήμερον εποχή είναι η βερτζινα, εφόσον μπορείς να βάλεις κ όπως λες διαθέτεις τον πρεπον εξοπλισμό τότε είσαι έτοιμος για κάθε χιλιόμετρο. Τσέκαρε πιέσεις ελαστικών κ έφυγες

karellen
29/03/2022, 21:26
300 χιλιομετράκια,ούτε που θα προλάβεις να κουραστείς.
Θα το θυμάσαι πολύ καιρό αυτό το πρώτο ταξίδι.

Κατά τα άλλα ότι είπε ο Γιώργος από πάνω.

katsar
29/03/2022, 21:27
Καλησπέρα.Καλή βόλτα αρχικά,μην αγχώνεσαι καθόλου.
Ο δρόμος είναι πολύ εύκολος,με πάρα πολλές ευθείες,ιδανικός για πρώτη μεγάλη βόλτα,λογικά τον έχεις ξαναπερπατήσει.
Στη βενζίνα να έχεις το νου σου γιατί δεν έχει βενζινάδικα πάνω στην Εγνατία.
Πιέσεις όπως σου είπαν,τσεκ λάδια-υγρό ψυγείου και την κατάσταση της αλυσίδας.Θα φρόντιζα να είναι τεντωμένη όσο πρέπει και λαδωμένη ,στην επιστροφή θα έριχνα ξανά σπρέι.
Όσο για το μπακπακ ,έχω ταξιδέψει και με σάκο στην πλάτη,το βρήκα πολύ πιο βολικό και άνετο να την πιάνω στο κάθισμα του συνεπιβάτη με ένα δίχτυ ελαστικό.
300χλμ στην Εγνατία βγαίνουν εύκολα ,ε αν σου έρθει να κάνεις και καμιά στάση κάνε.Αν ήταν καλοκαίρι θα σου έλεγα να κάνεις για νερό.
Άντε με το καλό και σιγά σιγά με τον καιρο να πας και από το παλιό δίκτυο ,κάποια κομμάτια τουλάχιστον.Α και φρόνιμα στις στροφές πάνω από την Καβάλα ε :smokin:
Καλά χλμ !!!

doctor_john
29/03/2022, 21:33
Εσύ θα την μεταφέρεις ενώ θα κάθεσαι πάνω της; :D

Μπαίνει η άνοιξη, έχεις καινούρια μοτό και θα πας απο Εγνατία; ΑΔΕΙΟΣ;!
Ε, αυτό είναι... είναι βαρύ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/03/2022, 21:38
Παρε και αδιάβροχο μαζι σου!

billyka
29/03/2022, 21:40
Κρίμα να το πας όλο από εγνατία και να χάσεις την διαδρομή Δραμα-Ξανθη

McGyver
29/03/2022, 21:52
Είμαι νούμπης, οπότε καθε τιπ είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενο.

Μην πας από Εγνατία...

Χαλάρωσε κι απόλαυσέ το...

:beer:

Nostradamus
29/03/2022, 22:12
Η Εγνατία στην Καβάλα είναι πίστα (ήταν τουλάχιστον, δεν ξέρω πως είναι πλέον η ασφαλτος). Και άλλο ένα κομμάτι πριν την Μάκρη στην αλεξανδρουπολη. Κατά τα άλλα μια ευθεία δρόμος. Nothing to worry about.

Have fun.

telegonos
29/03/2022, 22:16
H πρώτη μου μεγάλη διαδρομή, ήταν από Αλέξπολη στα Γιάννενα, σε δύο μέρες. Πριν την Εγνατία οδό όλα αυτά, δεν υπήρχε τότε, και η δεύτερη μέρα Θεσσαλονίκη>Γιάννενα, όχι από το κλασσικό μέσω Καλαμπάκας-Μετσόβου, αλλά από Θεσσαλονίκη Αλεξάνδρεια Βέροια Κοζάνη Επτάλοφος Κόνιτσα Γιάννενα, ίσως η πιο όμορφη διαδρομή για μοτοσυκλέτα στην Ελλάδα.

Με δεδομένο ότι το πρώτο μισό της δικής μου διαδρομής, είναι το αντίστροφο του δικού σου, θα έλεγα ότι σε ζηλεύω, κι ας μην έχω σοβαρά τιπς να σου δώσω.

Νομίζω από Εγνατία, είναι εντελώς τυπική και εύκολη διαδικασία, ακόμα και για νέο οδηγό, οπότε απλά κοίτα να πας ξεκούραστος και φουλαρισμένος από βενζίνη, και δεν θα χρειαστείς απολύτως τίποτα.

billy84
29/03/2022, 22:41
Καμία ανησυχία, απλώς καβάλα και έφυγες!

Lioulios
30/03/2022, 00:07
Αυτο με την τσαντα παντως που σου ειπε και ο αλλος πιο πανω ...δες το.
Μην την κουβαλας πλατη οσο λιγα κιλα και αν ειναι .
Δεσε την καλα στην πισω σελα .
Θα το ευχαριστηθεις πιο πολυ ετσι.

Καλη αρχη .

Bowleno
30/03/2022, 07:05
Εσύ θα την μεταφέρεις ενώ θα κάθεσαι πάνω της; :D

Μπαίνει η άνοιξη, έχεις καινούρια μοτό και θα πας απο Εγνατία; ΑΔΕΙΟΣ;!
Ε, αυτό είναι... είναι βαρύ.


Μην πας από Εγνατία...

Χαλάρωσε κι απόλαυσέ το...

:beer:

Ότι είπαν τα παλουκάρια :beer:



Αυτο με την τσαντα παντως που σου ειπε και ο αλλος πιο πανω ...δες το.
Μην την κουβαλας πλατη οσο λιγα κιλα και αν ειναι .
Δεσε την καλα στην πισω σελα .
Θα το ευχαριστηθεις πιο πολυ ετσι.

Καλη αρχη .

+1 και από μένα, 300 χλμ όσο ελαφρύ και να είναι, η πλάτη και η μέση θα διαμαρτυρηθούν και μάλιστα έντονα.... Δέσιμο καλύτερα.

doctor_john
30/03/2022, 08:42
Aφήστε το παιδί να έχει την τσάντα, είναι παρέα στο ταξίδι ;)
Τι θα κουβαλάει, μέγγενη; έχει ζωνάκι να την συγκρατείς και στην μέση.

Εκτός και αν θέλετε να του πείτε πως (και πόσο σφικτά) θα δέσει εύκολα το backpack στην.. καινούρια του μοτοσυκλέτα :D

νεοσσός
30/03/2022, 09:07
Αν το πας με το όριο ταχύτητας, να έχεις υπόψη ότι το ντεπόζιτο αδειάζει πιο γρήγορα από τη χαλαρή οδήγηση που έχεις συνηθίσει. Ξεκίνα με γεμάτο ντεπόζιτο, ώστε να βγει η διαδρομή και ρώτα τους ντόπιους πού να γεμίσεις βενζίνη όταν φθάσεις.

Καλό ταξίδι!

Panos76
30/03/2022, 09:13
Ότι είπαν τα παλουκάρια :beer:


+1 και από μένα, 300 χλμ όσο ελαφρύ και να είναι, η πλάτη και η μέση θα διαμαρτυρηθούν και μάλιστα έντονα.... Δέσιμο καλύτερα.

Εγώ το έχω πλάτη και απλά ακουμπάει στη σέλα, δεν το καταλαβαίνεις καθόλου.

+μπαλακλάβα και ωτοασπίδες από εμένα. Μπαγκαζιέρα θα έχεις; Αν ναι, τότε εως 130..

DoctoR_k6
30/03/2022, 09:31
Αληθεια στην Εγνατια σε αυτο το κομματι εχει βενζιναδικα?
Βγαζει 300χλμ το μοτο με ενα γεμισμα?
Αν βαρεθεις καπου στη μεση κ αρχισεις να το τσιμπας τι γινεται?
Εθνικη κ 120-130 ειναι καπως...βαρετο.

sapila racing
30/03/2022, 09:57
Αληθεια στην Εγνατια σε αυτο το κομματι εχει βενζιναδικα?
Βγαζει 300χλμ το μοτο με ενα γεμισμα?
Αν βαρεθεις καπου στη μεση κ αρχισεις να το τσιμπας τι γινεται?
Εθνικη κ 120-130 ειναι καπως...βαρετο.

Οχι δεν έχει κανένα πανω στην Εγνατία σε αυτό το κομμάτι.
Πρέπει να βγείς για λίγο!!

DoctoR_k6
30/03/2022, 10:00
Οχι δεν έχει κανένα πανω στην Εγνατία σε αυτό το κομμάτι.
Πρέπει να βγείς για λίγο!!

Αυτο φανταζομουν γιατι κ το κομματι Ιωαννινα-Σαλονικα δεν εχει κ πρεπει να βγεις εκτος.

airmav
30/03/2022, 11:04
βρουμ βρουμ, πιεσεις ,βενζινη και ξεκινα...αυριο-μεθαυριο θα λες απο που ξεκινησα και που εχω βρεθει...αυτα ειναι τα πολυ ωραια...

νεοσσός
30/03/2022, 11:04
17 λίτρα ντεπόζιτο έχει το μοτοσακό του. Θεωρώ ότι βγάζει 300 χιλιόμετρα.

Panos76
30/03/2022, 11:17
Ναι, αν πηγαίνει με 120 θα βγάλει πάνω από 400. (υποθέτω ότι είναι πάνω κάτω τα ίδια με το cb)

motojojo
30/03/2022, 12:01
Και να υπηρχαν βενζιναδικα πάνω στην εγναντία, με τις τιμές που έχουν καλύτερα ολιγόλεπτη έξοδος στο πρώτο διπλανό χωριό.

Dr.Monty
30/03/2022, 13:40
Παιδια ευχαριστω πολυ ολους για το ευχαριστο κλίμα!

Απαντάω γενικά σε αυτα που διαβασα.

Αρχικά με τη βένζίνη. Λογικά μου φτάνει ενα γέμισμα. Αν σκεφτουμε οτι πανω απο 110 δεν παω ούτε με το αμάξι δεν θα εχω τόσο ψηλή κατανάλωση. Αντε κανα 4,5 που μέχρι στιγμής όυτε σε πόλη δεν το εχω δει. Λογικά στα 4 μαξ θα ειμαι οπως πάντα. Παρόλα αυτα στην καβαλα λεω να σταματήσω να βάλω βενζινη και να ξεκουραστω λίγο.

Πραγματικά ξίνομαι να το παω απο χωρτιάτη, Αγ.Βασίλειο και γενικα τον παλιο δρόμο με χαμηλές ταχύτητες και να το ευχαριστηθώ. Απλα ειπα να παιξω ήρεμα για πρώτη φορα. Ειναι και το αγχος.. Θα δω on the fly. Αν ειναι έτσι θα το κανω ολοήμερο γιατι θα μου παρει κανα 6ωρο φανταζομαι. Αυτο που εχει αυξημενες πιθανοτητες να γινει ειναι να το παρω παραλιακα μετα την καβαλα για να περάσω απο το δέλτα του Νέστου

Η τσάντα είναι και καλά μοτοσυκλέτας και δενει αρκετα σφιχτά πανω στο σωμα μου. Γενικά την φοράω συνεχεια με την μηχανη γιατι παντα θελω να κουβαλάω τα πραγματα μου (Κλειδια, γυαλια, λάπτοπ μικρό, καρτες, τσιγαρα, χιλιες δυο μικροπαπαπριες). Οποτε ειναι σαν να μη την εχω πανω μου.

Κυριακη θα γινει η δουλεια... Θα ενημερώσω τι και πως το έκανα

sniper
30/03/2022, 13:43
17 λίτρα ντεπόζιτο έχει το μοτοσακό του. Θεωρώ ότι βγάζει 300 χιλιόμετρα.

Και το δικό μου 18, αλλά βγάζει απο 90 έως 250, ανάλογα την όρεξη.

300χλμ εγνατίας; Αυτοκτονικό. Να πας χαλαρά από τους παλιούς, πιο χρονοβόρο αλλά καλύτερα στα πάντα.

DoctoR_k6
30/03/2022, 13:48
Mε 110 απο εγνατια κινδυνευεις λογω υπνηλιας.
Καλυτερα απο επαρχιακο...
Αλλα οι επαρχιακοι εχουν εναν κινδυνο λογω της απουσιας του διαχωριστικου, συν τους καθετους κλπ κλπ.

motojojo
30/03/2022, 13:52
Ε όχι και αυτοκτονικό, μην τα δραματοποιουμε κιολας. Σιγά τη διαδρομή.

Καλό καιρό να έχει μόνο. Από εκει και πέρα διαλέγεις τη διαδρομή που σου κάνει κέφι, ειτε εγναντία για να φτάσεις γρήγορα ειτε επαρχιακό για να χορτάσει το μάτι.

Bowleno
30/03/2022, 14:10
Υπάρχει και η λύση να το κάνει μισό μισό....

zannisvel
30/03/2022, 14:25
Βάζεις μπροστά, μία κάτω και έφυγες.

:beer:


Συμφωνώ ότι αν σε παίρνει χρονικά να μην πας όλη τη διαδρομή από εθνική για να το ευχαριστηθείς.
Σταματάς και σε 1-2 μέρη για καφεδάκι και φωτογραφίες.

Έτσι ξεκινάνε όλα.

OldMan
30/03/2022, 14:29
Πραγματικά ξίνομαι να το παω απο χωρτιάτη, Αγ.Βασίλειο

Αρκει να προσεχεις τους μαλακες που νομιζουν οτι κανουν αναβαση σε κλειστη διαδρομή..


Αυτο που εχει αυξημενες πιθανοτητες να γινει ειναι να το παρω παραλιακα μετα την καβαλα για να περάσω απο το δέλτα του Νέστου

Ανταλλακτικη ζελατινα κρανους ή/και ΠΟΛΛΑ μωρομαντηλα να εχεις..

Bowleno
30/03/2022, 14:53
Ανταλλακτικη ζελατινα κρανους ή/και ΠΟΛΛΑ μωρομαντηλα να εχεις..

Παίζει τόσο πολύ κουνούπι;:uplate:

Nostradamus
30/03/2022, 15:12
Αν χρειαστείς 6 ώρες για 300 χιλιόμετρα τότε νομίζω να το ξαναδείς το θέμα ταξίδι γενικά.

Η παλιά εθνική οδός είναι όντως ωραιότατη διαδρομή. Αξίζει να κάνεις στάσεις σε διάφορα σημεία και όντως έτσι να το βαφτίσεις ολοήμερο και να δικαιολογησεις την όλη προσπάθεια (γιατί περί προσπάθειας ακούγεται) . Η Εγνατία όπως και κάθε μεγάλος αυτοκινητοδρομος είναι χρήσιμοι για να βγάλεις πολλά ΒΑΡΕΤΑ χιλιόμετρα σε σύντομο χρόνο έτσι ώστε να φτάσεις από το σημείο Α στο Β και μετά να ασχοληθείς με οτιδήποτε άλλο.. Αν είναι να κινηθείς με 100 χιλιόμετρα την ώρα πάρε επαρχιακό, τουλάχιστον να δεις και μια "άλλη" Ελλάδα.

doctoras
30/03/2022, 15:22
Πάω Αλεξ/πολη 7-10 / χρόνο, είναι απο τους πιο βαρετούς αυτοκινητοδρόμους για οδήγηση με αυτοκίνητο λόγω των μεγάλων ευθειών.
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τον αυτοκίνητόδρομο και να πας απο παλαιά εθνική οδό, έχει σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα να δεις
https://goo.gl/maps/aAkryRTjobun8XsUA

Δευτερη μπαλακλάβα, αδιάφροχα, γκέτες, δεύτερο σετ γάντια, πολυμπαγκ, μονωτικές ταινίες, δεματικά, εφημερίδα (όχι για διάβασμα)

OldMan
30/03/2022, 15:29
Παίζει τόσο πολύ κουνούπι;:uplate:

Δεν θες να ξερεις, πιστεψε με..

THRESH
30/03/2022, 17:47
Παρε και αδιάβροχο μαζι σου!

Αυτό βασικά ,τα άλλα έπονται.

Ένα βασικό αδιάβροχο να το έχεις πάντα κάτω από τη σέλα για ώρα ανάγκη όταν αποφασίζεις ταξιδακι

Bowleno
30/03/2022, 18:34
Αυτό βασικά ,τα άλλα έπονται.

Ένα βασικό αδιάβροχο να το έχεις πάντα κάτω από τη σέλα για ώρα ανάγκη όταν αποφασίζεις ταξιδακι

Κάτω από που; :bawl:
Το συγκεκριμένο όπως και το 300 το δικό μου, δεν έχουν τον παραμικρό χώρο....

THRESH
30/03/2022, 20:20
Ενώ εγώ με το ΜΤ-07 πληρώνω ΕΝΦΙΑ :lol:

Προφανώς μιλάμε για κάτι πολυ βασικό , τύπου "πόντσο" ,
είναι το πολύ 10 εκ μήκος , 2 πάχος , 5 εκ πλάτος διπλωμένο στη συσκευασία , χωράει και στη κωλότσεπη που λεει ο λόγος.

Μακάρι φυσικά να προνοήσει κάποιος και να κάνει κουμάντα για κανονικό αδιάβροχο πριν ξεκινήσει ,
γι'αυτό και το αναφέρω σαν βασικό για κάποιον αρχάριο στο πρώτο του ταξίδι.

Dr.Monty
30/03/2022, 22:15
Νομιζω ειναι σωστη η προβλεψη για περιπου 6 ωρες. Το link που εδωσε ο doctor λεει 5 και 10 λεπτα. Βαλε κανα δυο στασεις να το το 6ωρο




Δευτερη μπαλακλάβα, αδιάφροχα, γκέτες, δεύτερο σετ γάντια, πολυμπαγκ, μονωτικές ταινίες, δεματικά, εφημερίδα (όχι για διάβασμα)

Δοκτορ οποτε εχεις χρονο εξήγησε λιγο σε παρακαλω. Δεν εχω επαφη.

Και αυτο που εγραψε ο oldman ουτε που το ειχα φανταστει

νεοσσός
30/03/2022, 22:25
Το polybag είναι για να το γεμίσεις κουνούπια τα οποία θα πιάσεις με τα γάντια. Θα κλείσεις το polybag με τη μονωτική ταινία. Αν τα κουνούπια είναι μεγάλα και δυνατά, μπορεί να χρειαστείς δεματικά για να σφραγίσει καλύτερα το polybag και ενίοτε να τους ρίχνεις καμία με την εφημερίδα αν πάνε να το σκάσουν.

Dr.Monty
30/03/2022, 22:42
Το polybag είναι για να το γεμίσεις κουνούπια τα οποία θα πιάσεις με τα γάντια. Θα κλείσεις το polybag με τη μονωτική ταινία. Αν τα κουνούπια είναι μεγάλα και δυνατά, μπορεί να χρειαστείς δεματικά για να σφραγίσει καλύτερα το polybag και ενίοτε να τους ρίχνεις καμία με την εφημερίδα αν πάνε να το σκάσουν.

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

doctoras
30/03/2022, 22:48
Το polybag είναι για να το γεμίσεις κουνούπια τα οποία θα πιάσεις με τα γάντια. Θα κλείσεις το polybag με τη μονωτική ταινία. Αν τα κουνούπια είναι μεγάλα και δυνατά, μπορεί να χρειαστείς δεματικά για να σφραγίσει καλύτερα το polybag και ενίοτε να τους ρίχνεις καμία με την εφημερίδα αν πάνε να το σκάσουν.
:bawl:
Ψόφιος εισαι για τετοια, στη γωνια περιμένεις :lol:



Νομιζω ειναι σωστη η προβλεψη για περιπου 6 ωρες. Το link που εδωσε ο doctor λεει 5 και 10 λεπτα. Βαλε κανα δυο στασεις να το το 6ωρο



Δοκτορ οποτε εχεις χρονο εξήγησε λιγο σε παρακαλω. Δεν εχω επαφη.

Και αυτο που εγραψε ο oldman ουτε που το ειχα φανταστει

Ο καιρος ειναι οκ αλλα σε 320χλμ Μαρτιο ενδεχεται οι συνθηκες να μεταβάλλονται απο ωρα σε ωρα απο οδικό τμημα που περνας σε αλλο. Αυτες τις μερες οι θερμοκρασίες παίζουν 8 - 18
Δευτερη μπαλακλαβα να πλαισιώσει την υπάρχον. Αδιαβροχα σετ, παντελονι σακακι, να μην γινουν σφουγγαρια ο εξοπλισμός που θα φορας. Γκετες ομοίως πανω απο τις μποτες..Δευτερο σετ γαντια αν φανε πολυ νερο αυτα που θα φορας για την αλλαγη. Η να σε προστατέψουν για το κρύο αν ειναι πιο ενισχυμένα. Πολυμπαγκ αν παιρνουν νερο οι μποτες σου, φορας πανω απο τις καλτσες.
Επισης ενα ζευγαρι καλτσες.
Δεματικα και μονωτικη, παντα σε ταξιδι μπορει να συγκρατήσουν οτιδήποτε χρειαστει στηριξη.
Εφημερίδα, αν σε πιασει κρυο την τοποθετείς στο στηθος μεσα απο το τζακετ
Οπως ειπώθηκε μωροναντιλα για ζελατινα απο ζωύφια και γενικο καθαριστικό εξοπλισμού / μηχανης. Κουνουπια ομως τωρα δεν εχει τιποτα, θα εχει απο τον μαιο.

Και φυσικα ο εξοπλισμός αναβατη που θα φορας να ειναι χειμερινος

Dr.Monty
30/03/2022, 23:35
ωωωωωωωωωωωωωω θενξ

Lioulios
31/03/2022, 00:28
300 χλμ εθνικη λεει πως θα κανει .
Τι 6ωρες ;
Τι ειναι ολα αυτα που του λετε ;
5 ηπειρους θα περάσει ;
Μια σταση αν κανει να καπνισει κανα τσιγαρο ,να ριξει καμια ψιλη,να βγαλει και καμια φωτο το μηχανακι ...να κουλαρει λιγο και το μηχανακι και εφυγε .

Dr.Monty
31/03/2022, 00:35
Για τον επαρχιακο λεμε 5 ωρες όχι για την εγνατια . Τοσο το βγαζει το γοογλε. Μεσα απο κωλόδρομους και χωρια.


https://goo.gl/maps/aAkryRTjobun8XsUA

katsar
31/03/2022, 06:17
Νομίζω πως σε λίγο καιρό θα έχεις προσωπική άποψη για το θέμα βαρετή Εγνατία και επαρχιακός δρόμος.
Προσωπικά απολαμβάνω και τους 2 δρόμους ,με 110-120 κοντέρ 5-6 ώρες χαλαρώνω σωματικά και πνευματικά.
Η διαφορά είναι πως θα βαριόμουν μόνο highway σε κάθε βόλτα ενώ δεν θα βαριόμουν ποτέ τις επαρχιακές διαδρομές.
Εν καιρό θα ξέρεις τι σου αρέσει , νο στρες :wave2:
Ένα καλό αδιάβροχο μηχανής είναι όντως πολύ χρήσιμο,εκτός από τις βροχές με έχει σώσει και από κρύο,δεν φαντάζεσαι πόσο κόβει αν το φορέσεις πάνω από το μπουφάν .
Σε ταξίδια δηλαδή Πάτρα-Καβάλα που κάνω τακτικά χειμερινούς μήνες ( Δεκ-Ιαν) το φοράω μόνιμα.

thunder ace
31/03/2022, 07:02
Αδιαβροχο..τσαντακι μεσης...φραγκα.
Τιποτα αλλο.

doctoras
31/03/2022, 07:44
βρε και άλλοι με μονο μια μπαντάνα στο μαλλί ταξίδευαν...
434965

Ο άνθρωπος θα βγει στο πρώτο του ταξιδι, όσο καλύτερα προετοιμασμένος είναι με πραγματάκια που δεν πιάνουν χώρο τόσο καλύτερα...Πόσες φορές ξεχάσατε κάτι απο την λίστα και στο ταξίδι το σκεφτόσασταν -μαλακία αν το είχα πάρει θα ήμουν πιο άνετα


και κάτι που ξέχασα επίσης πολύ χρήσιμο / πολύ σημαντικό, ωτοασπίδες, αν δεν έχεις αυτές τις σιλικονούχες απο μοτοσυκλετιστικό κατάστημα κάνουν δουλεια και αυτές απο φαρμακείο

D3300
31/03/2022, 08:30
Για τόσες ώρες εθνική θα πρότεινα κι αυτό εδώ, αν δεν το έχεις ήδη,για να ξεκουράζεις τον καρπό σου.

https://motokinisi.gr/gr/cruise-control-180-8051-booster-1307333.html?gclid=Cj0KCQjw_4-SBhCgARIsAAlegrXCPAgGWSDwgq3_V921t6NscjIehmAOM5A1i-gjhqTF7KW_ZTUcgQAaAg86EALw_wcB

DoctoR_k6
31/03/2022, 09:18
Παιδια για 300χλμ μιλαμε...δεν θα παει στο Νορντκαπ... :lol:
Καπου θεωρω ξεφυγε η κατασταση. Σιγα μην κουβαλησει κ το σπιτι του.

Στην τελικη μαθαινεις με τις εμπειριες...καλες η κακες(ξεχνωντας κατι εννοω μην παει στο κακο το νου σας).

νεοσσός
31/03/2022, 09:30
Δεν είναι κακό να μαθαίνεις αναίμακτα από εμπειρίες άλλων. Απαραίτητη η ανάγνωση του σύντομου οδοιπορικού (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129777&highlight=%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BF).

sniper
31/03/2022, 09:38
Ε όχι και αυτοκτονικό, μην τα δραματοποιουμε κιολας. ...

Aπό τη βαρεμάρα.

Dr.Monty
31/03/2022, 12:03
Δεν είναι κακό να μαθαίνεις αναίμακτα από εμπειρίες άλλων. Απαραίτητη η ανάγνωση του σύντομου οδοιπορικού (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129777&highlight=%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BF).

Συμφωνω απόλυτα. Δεν χρειαζεται στη ζωη σε όλα να παμε trial and error. Προτιμώ ετοιμη γνωση και σε δευτερο επίπεδο να την προσαρμώσω. Στο θέμα βγήκε αρκετη πληροφορια παντως

Bowleno
31/03/2022, 12:09
Παιδια για 300χλμ μιλαμε...δεν θα παει στο Νορντκαπ... :lol:
Καπου θεωρω ξεφυγε η κατασταση. Σιγα μην κουβαλησει κ το σπιτι του.

Στην τελικη μαθαινεις με τις εμπειριες...καλες η κακες(ξεχνωντας κατι εννοω μην παει στο κακο το νου σας).

Έτσι ακριβώς μια μεγάλη βόλτα είναι, στην ουσία...
Κάποτε ανεβοκατέβαινα Καλαμάτα απλά και μόνο για να δω το αίσθημα, τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. Ακόμα θυμάμαι τον τρόμο κάποιες φορές που έβλεπα τον απέναντι να έρχεται κατά πάνω μου... Κρύα, βροχές.... (Ένα δάκρυ κύλησε μόλις.....)

billy84
31/03/2022, 12:45
Συμφωνω απόλυτα. Δεν χρειαζεται στη ζωη σε όλα να παμε trial and error. Προτιμώ ετοιμη γνωση και σε δευτερο επίπεδο να την προσαρμώσω. Στο θέμα βγήκε αρκετη πληροφορια παντως


Υπάρχει μια σοφή ρήση η οποία λέει ''Μάθε απο τα λάθη των άλλων, δε θα ζήσεις αρκετά για να τα κάνεις όλα εσύ.''.


Πολύ χρήσιμες πληροφορίες απο όλα τα παιδιά. Για μένα όμως δε θέλει πολλή σκέψη, καβαλάς, παίρνεις τα βασικά και έφυγες. Σίγουρα κάτι θα ξεχάσεις ή πάντα κάτι θα μπορούσες να έχεις κάνει καλύτερα. Όλοι το παθαίνουν όσα χρόνια και αν περάσουν. Την προηγούμενη Κυριακή ξέχασα τα γυαλιά ηλίου μου σκέψου και σηχτίριζα καθόλη τη διάρκεια της πεζοπορίας που έκανα.:lol:
Αυτό που μένει όμως πάντα είναι η εξόρμηση που έκανες. Η εμπειρία που καταχωρήθηκε και θα την ανακαλείς για πάντα και ας μην πήγαν όλα βάσει προγράμματος.

Εγώ θα σου προτείνω τη διαδρομή που έβαλε ο Doctoras απο παραλία Οφρυνίου-Νέα Πέραμο κλπ. Αν ήταν καλοκαίρι δε θα το συζητούσα λόγω κίνησης και επικινδυνότητας αλλά τώρα θα είναι απόλαυση. Ξεκίνα απο τον παλιό και αν νιώσεις ότι κουράστηκες βγες εθνική μετά.

THRESH
31/03/2022, 12:46
βρε και άλλοι με μονο μια μπαντάνα στο μαλλί ταξίδευαν...
434965

Ο άνθρωπος θα βγει στο πρώτο του ταξιδι, όσο καλύτερα προετοιμασμένος είναι με πραγματάκια που δεν πιάνουν χώρο τόσο καλύτερα...Πόσες φορές ξεχάσατε κάτι απο την λίστα και στο ταξίδι το σκεφτόσασταν -μαλακία αν το είχα πάρει θα ήμουν πιο άνετα


και κάτι που ξέχασα επίσης πολύ χρήσιμο / πολύ σημαντικό, ωτοασπίδες, αν δεν έχεις αυτές τις σιλικονούχες απο μοτοσυκλετιστικό κατάστημα κάνουν δουλεια και αυτές απο φαρμακείο

α μπράβο , αυτό το ξέχασα, ωτοασπίδες !

Πρέπει να έχεις απίστευτα ήσυχο κράνος για να μη τις χρειαστείς , κ πάλι χλωμό το κόβω...

Άρα αν ήμουν στη θέση σου : ένα τσεκ τη μηχανη, καύσιμο ,εξοπλισμό (ισοθερμικά διαθέσιμα ) , αδιάβροχο (τύπου https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Test-Adiabroxo-Jacket-LS2-Commuter-H-V-Praktiko-kai-xwraei-pantoy_139897.asp (https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Test-Adiabroxo-Jacket-LS2-Commuter-H-V-Praktiko-kai-xwraei-pantoy_139897.asp)ή καλύτερο, ωτοασπίδες

PaNick67
31/03/2022, 12:56
Συμφωνω απόλυτα. Δεν χρειαζεται στη ζωη σε όλα να παμε trial and error. Προτιμώ ετοιμη γνωση και σε δευτερο επίπεδο να την προσαρμώσω. Στο θέμα βγήκε αρκετη πληροφορια παντως

Η διαδρομη παντως εκτος Εγνατιας ειναι πολυ ομορφη, με τρομερες εναλλαγες. Η Εγνατια απο την αλλη με 110-120 θα ειναι μια ευθεια εκτος απο τις στροφες της Καβαλας :evil:

Στην θεση σου αν ο καιρος ειναι βροχερος θα πηγαινα απο Εγνατια, δεν θα δεις πολλα ετσι κι αλλιως, ουτε στασεις θα κανεις και γλυτωνεις απο την κακη ασφαλτο του εκτος, τους καραγκιοζηδες που πανε αερα στην βροχη και τις διασταυρωσεις.
Αν ο καιρος ομως ειναι καλος με ηλιοφανεια αξιζει με τα 1.000 να πας απ' εξω κι ας κανεις πολλες στασεις, κι ας παρει 6 ωρες. Θα το θυμασαι μια ζωη το πρωτο "μεγαλο" ταξιδι, ας το θυμασαι με τις ομορφες εικονες που θα δεις.

Dr.Monty
31/03/2022, 13:23
Ακόμα και τις ωτασπίδες τις ειχα παρει παρακολουθώντας ενα άλλο θέμα. Λεω παρτες τωρα που λενε ολοι τη γνωμη τους και ισως χρειαστουν. ALPINE MOTOSAFE RACE

Bowleno
31/03/2022, 13:45
α μπράβο , αυτό το ξέχασα, ωτοασπίδες !

Πρέπει να έχεις απίστευτα ήσυχο κράνος για να μη τις χρειαστείς , κ πάλι χλωμό το κόβω...

Άρα αν ήμουν στη θέση σου : ένα τσεκ τη μηχανη, καύσιμο ,εξοπλισμό (ισοθερμικά διαθέσιμα ) , αδιάβροχο (τύπου https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Test-Adiabroxo-Jacket-LS2-Commuter-H-V-Praktiko-kai-xwraei-pantoy_139897.asp (https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Test-Adiabroxo-Jacket-LS2-Commuter-H-V-Praktiko-kai-xwraei-pantoy_139897.asp)ή καλύτερο, ωτοασπίδες


Εγώ να δεις πόσο τις χρειάζομαι τις ωτοασπίδες....:D

THRESH
31/03/2022, 14:02
Εγώ να δεις πόσο τις χρειάζομαι τις ωτοασπίδες....:D

ου γαρ έρχεται μόνον :a024:


:lol:

Bowleno
31/03/2022, 14:04
ου γαρ έρχεται μόνον :a024:


:lol:

Μπα, από γέννησης είμαι κουφάλογο εγώ:lol:

THRESH
31/03/2022, 14:07
Μπα, από γέννησης είμαι κουφάλογο εγώ:lol:

434969

:smokin:

Bowleno
31/03/2022, 15:42
434969

:smokin:

:moutza::moutza: πάει ο καφές:moutza:

:bawl:

karellen
31/03/2022, 16:31
Εγώ να δεις πόσο τις χρειάζομαι τις ωτοασπίδες....:D

:bawl:

runner
31/03/2022, 16:57
Ζακέτα μην ξεχάσεις :p

klab
31/03/2022, 17:33
Οδική βοήθεια.
Εννοώ την πλήρη και ότι την μπούρδα που οι ασφαλιστικές την λένε "ατυχήματος" και συνήθως την δίνουν τσάμπα.

o_gavros
31/03/2022, 17:38
5 σελίδες...ΠΕΝΤΕ...
Ωρε που πάμε ρε...

νεοσσός
31/03/2022, 21:22
Θα κάνει τρακόσα χιλιόμετρα αφού!

Nitse3
01/04/2022, 07:42
Για πείτε εσείς οι έμπειροι. Παίρνουμε δίλιτρο μεγάλο εμφιαλωμένο νερό ή σε θερμός; Μπάρες δημητριακών για εξοικονόμηση χώρου ή κρουασάν και πατατάκια; Τα σπιτικά σάντουιτς πόση ώρα αντέχουν μέχρι να γίνουν νιανια;;; Σαπστοί καφέδες υπάρχουν ακόμα;; Πλάκα κάνω ε:D Μακάρι να σου κάνει καλό καιρό και νομίζω ότι η προσέγγιση που σου πρότειναν ξεκίνα από τον παλιό όσο αντέχεις και γουστάρεις και μετά βγαίνεις Εγνατία είναι πιο σωστή. Μπορεί εσύ πχ να θες να βγεις στο Νέστο, στην Κεραμωτή ή στο Φανάρι, για κάποιο λόγο να χάσεις την έξοδο και λόγω άγχους και να καταλήξεις να κάνεις όλη τη διαδρομή από Εγνατία.

Lakisss
01/04/2022, 10:49
Να ρωτήσω και 'γω γιατί δεν έχω επιχειρήσει ποτέ μακρινό ταξίδι. Τι γίνεται με τα μυγάκια που θα λερώσουν το μπουφάν; Πως καθαρίζει η condura;

Panos76
01/04/2022, 11:23
Να ρωτήσω και 'γω γιατί δεν έχω επιχειρήσει ποτέ μακρινό ταξίδι. Τι γίνεται με τα μυγάκια που θα λερώσουν το μπουφάν; Πως καθαρίζει η condura;

Το παίρνεις μαύρο και ησυχάζεις :p


Λεκάνη με χλιαρό (προς κρύο νερό), αρκάδι, μούλιασμα, απαλές κινήσεις με σφουγγάρι ή χέρι, ξέβγαλμα, στέγνωμα οριζόντιο και έφυγες.

Lakisss
01/04/2022, 11:56
Ευτυχώς είναι μαύρο. Γιατί οριζόντιο στέγνωμα;

Panos76
01/04/2022, 12:19
Ευτυχώς είναι μαύρο. Γιατί οριζόντιο στέγνωμα;

Eννοείται πως το πρώτο νερό το πετάμε κ επαναλαμβάνουμε ανάλογα του πόσο βρώμικο είναι.

Οριζόντιο το κάνω από δικό μου κόλλημα όπως στα μάλλινα, μη κρεμάσει/απλώσει κι έτς, δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο.

o_gavros
01/04/2022, 12:45
Άμα η κουβέντα καταλήξει στο λουλακι, να ξέρετε θα το φάει το μαύρο το σκοτάδι.

DoctoR_k6
01/04/2022, 12:45
Τα μυγακια ειναι σαν τα παρασημα. Μην τα πετατε.
Μια φορα τον χρονο πλυσιμο το μπουφαν κ ειστε οκ. :D
Σιγα μην το καθαριζαμε μετα απο καθε βολτα.
Εδω ειχα φερει μυγακια κ καθε τι πετουμενο απο το εξωτερικο Ελλαδα... :bawl:

Καλα αυτο με το οριζοντιο στεγνωμα με σκοτωσε... :lol:

sniper
01/04/2022, 12:53
Άμα η κουβέντα καταλήξει στο λουλακι, να ξέρετε θα το φάει το μαύρο το σκοτάδι.

Τα δερμάτινα τα πλένουμε;

Γιατί έχω μια ολόσωμη από την εποχή του Νώε και πρέπει να έχει όλα τα μυγάκια από Μέγαρα και Σέρρες (και το ορεινό επαρχιακό δίκτυο).
Ήρεμα ρωτάω.

OldMan
01/04/2022, 13:18
Ήρεμα ρωτάω.

Αν οι Παρασκευες διακρίνονται για κατι, αυτο ειναι η ηρεμια..:D

Panos76
01/04/2022, 13:19
Καλα αυτο με το οριζοντιο στεγνωμα με σκοτωσε... :lol:

40 χρόνια νοικοκυρά λέμε, έχω και άλλα τιπς αλλά με το γαύρο στο κεφάλι δε σας λέω :bawl:




μια φορά το χρόνο τα πλένω και εγώ, όχι μετά από κάθε βόλτα!

sapila racing
01/04/2022, 13:39
Τα δερμάτινα τα πλένουμε;

Γιατί έχω μια ολόσωμη από την εποχή του Νώε και πρέπει να έχει όλα τα μυγάκια από Μέγαρα και Σέρρες (και το ορεινό επαρχιακό δίκτυο).
Ήρεμα ρωτάω.

Οχι, δεν πλένεται το δερμάτινο σαν την κορντούρα στην μπανιερα!
Μπορείς να το καθαρίσεις με βρεγμενο πανακι και μετα να του περάσεις και μια κρέμα για δερματα να διατηρηθεί.
Αν βαριεσαι το πας σε ειδικό.

doctoras
01/04/2022, 13:49
40 χρόνια νοικοκυρά λέμε, έχω και άλλα τιπς αλλά με το γαύρο στο κεφάλι δε σας λέω :bawl:


Μη ψαρώνεις, ψόφιος για τρολάρισμα είναι



Φορτώστε..... οτι άπλυτα έχετε :a016:
:lol:

Bowleno
01/04/2022, 14:07
Οχι, δεν πλένεται το δερμάτινο σαν την κορντούρα στην μπανιερα!
Μπορείς να το καθαρίσεις με βρεγμενο πανακι και μετα να του περάσεις και μια κρέμα για δερματα να διατηρηθεί.
Αν βαριεσαι το πας σε ειδικό.

Τρολιά ένεκα της ημέρας ήταν βρε Άρη....:lol:

sapila racing
01/04/2022, 14:23
Τα δερμάτινα τα πλένουμε;

Γιατί έχω μια ολόσωμη από την εποχή του Νώε και πρέπει να έχει όλα τα μυγάκια από Μέγαρα και Σέρρες (και το ορεινό επαρχιακό δίκτυο).
Ήρεμα ρωτάω.

:beer: :pink:

o_gavros
01/04/2022, 15:15
(έξαλλες) νοικοκυρές σε απόγνωση

νεοσσός
01/04/2022, 15:30
Μου θυμίζει το νήμα για τη χαλασμένη φτερωτή αντλίας, που εξελίχθηκε σε εκτεταμένη κουβέντα για πλυντήρια. Τη βλέπω τη δουλειά, αντί για ετήσια βόλτα, να μαζευόμαστε στο ποτάμι με τις σκάφες.

Παλιότερα συζητούσαμε για χρόνους στα Μέγαρα, ενώ τώρα για χρόνο πλύσης. Και οι rpm δεν είναι πλέον του μοτοσακού, αλλά του προγράμματος για το στύψιμο.

TROOPER
02/04/2022, 15:21
Εγω που τελειωσα με τα πλυντηρια να ρωτησω κατι...θα γινει ετησια;

:lol:

o_gavros
02/04/2022, 17:31
Πέσε για ύπνο μωρη μπαλαρίνα και σταμάτα να το μπαιειζ σόλα τα φρεντ

TROOPER
02/04/2022, 19:04
Πέσε για ύπνο μωρη μπαλαρίνα και σταμάτα να το μπαιειζ σόλα τα φρεντ

Ξυπνησα γαμω τον μπελα μου! :lol:

o_gavros
02/04/2022, 19:30
Αυτά θα χουμε τώρα;

TROOPER
02/04/2022, 19:31
Αυτά θα χουμε τώρα;

εμ!

peterTHErider
03/04/2022, 11:54
Τα μυγακια ειναι σαν τα παρασημα. Μην τα πετατε.
Μια φορα τον χρονο πλυσιμο το μπουφαν κ ειστε οκ. :D
Σιγα μην το καθαριζαμε μετα απο καθε βολτα.
Εδω ειχα φερει μυγακια κ καθε τι πετουμενο απο το εξωτερικο Ελλαδα... :bawl:

Καλα αυτο με το οριζοντιο στεγνωμα με σκοτωσε... :lol:

εγώ πάντως το έχω ιεροτελεστία μετά από κάθε βόλτα να καθαρίζω όλον τον εξοπλισμό μέχρι και τις μπότες.έτσι και δεν ξεραίνονται πάνω στα ρούχα και στο κράνος τα ζωύφια και καθαρίζουν πολύ εύκολα.μετά μπαίνουν όλα στην ντουλάπα πεντακάθαρα και είναι έτοιμα για την επόμενη βόλτα.

Dr.Monty
03/04/2022, 21:58
Για την ιστορία να αναφέρω ότι το ταξιδάκι έγινε. Ηταν πολύ πιο ευκολο απο όσο φάνταζε αρχικά. Τελικά πηρα και εγνατια και επαρχιακό. Περαία-Ασπροβάλτα(Εγνατία), Ασπροβάλτα-Καβάλα (Παλιος επαρχιακός), Καβάλα-Στροφή πόρτο Λάγος (Εγνατία), Στοφή πόρτο Λάγος -Αλέκα (Επαρχιακός). Ο χρόνος δεν εχει σημασια καθώς σταματησα χίλιες φορές να ανοιξω καμερα, για τσιγάρο, κανα μισάωρο στην Καβάλα και 2 φορες βενζινη. Τελικά για τα μέτρα μου δεν πηγαινα αργά οπως φανταζόμουν. Στην εγνατία ειναι αδυνατο να πας με 80-90 ακόμα και αν το πιστευα ότι μεχρι εκει νοιώθω άνετα.

Σημασία έχει ενα. Τα καταευχαριστήθηκα. Ημουν στο δρόμο κοντα 6 ωρες και αν δεν υπηρχε η κουραση εκανα άλλες τοσες. Ευχαριστω όλους για τα τιπς. Τα πηρα όλα υπόψη μου (μέχρι και το αδιαβροχο αγόρασα να υπαρχει). Αυτο που πραγματικα πρεπει να εχω παντα ειναι τα μωρομάντηλα. Μυγάκια και 2 φορες κουτσουλιες στη μαπα.

Τέλος, ενα θέμα που δεν μπορώ να εξηγήσω που κανω λάθος. Φευγοντας φούλαρα και μηδένισα το τριπ-κομπιουτερ. Δεν έχει σημασια ποσο πήρε. Πάντως φαινόταν (Το κοίταξα) ότι ήταν μέχρι πάνω πανω. Στην Καβάλα γεμίζω. Του λέω και το παει μεχρι πανω πανω και η απόδειξη λέει 6,87 λίτρα. Φτάνω Αλέκα και ξαναγεμίζω για να δω κατανάλωση. Παλι του λεω μεχρι πάνω και η απόδειξη δίνει 4,08. Το τρίπ ελεγε ότι έκανα 351 χλμ (την ωρα που γέμισα). Αρα (6,87+4,08)Χ100/351= 3,12. Αντε θα πω εγω ότι έχασα 1 λίτρο (6,87+4,08+1)Χ100/351= 3,41. Το τρίπ κομπιουτερ μου λέει κατανάλωση 3,7. Είναι μεγάλη η απόκληση και δεν ξέρω που έκανα την μ@λακια. Η αλήθεια ειναι οτι δεν με πολυ απασχολει. Με ενδιαφέρει που εχω μια κατανάλωση με ανω όριο το 4. Στο ταξιδι το τριπ εδειξε απο 3,5 μέχρι 3,9.

Και παλι θενξ

Και δυο φώτο

435050435051

karellen
03/04/2022, 22:03
Αυτό το πρώτο ταξίδι θα το θυμάσαι πάντα!

Πιο πολύ ακριβή είναι τα μαθηματικά σου παρά το trip computer,παίζουν αρκετοί παράγοντες που μπορεί να παρεκκλίνει.

Bowleno
03/04/2022, 22:27
Ωραίος. Θα σταθώ μόνο σε τούτο: "ο χρόνος δεν έχει σημασία"....
Αυτό είναι το νόημα σε τέτοιες βόλτες.
Άντε και σε ανώτερες:beer:


Και τώρα μπορούμε να ασχοληθούμε με την ησυχία μας στο πως καθαρίζουμε τα μυγάκια από τον εξοπλισμό μας...:lol:

telegonos
03/04/2022, 22:35
Τέλος, ενα θέμα που δεν μπορώ να εξηγήσω που κανω λάθος. Φευγοντας φούλαρα και μηδένισα το τριπ-κομπιουτερ. Δεν έχει σημασια ποσο πήρε. Πάντως φαινόταν (Το κοίταξα) ότι ήταν μέχρι πάνω πανω. Στην Καβάλα γεμίζω. Του λέω και το παει μεχρι πανω πανω και η απόδειξη λέει 6,87 λίτρα. Φτάνω Αλέκα και ξαναγεμίζω για να δω κατανάλωση. Παλι του λεω μεχρι πάνω και η απόδειξη δίνει 4,08. Το τρίπ ελεγε ότι έκανα 351 χλμ (την ωρα που γέμισα). Αρα (6,87+4,08)Χ100/351= 3,12. Αντε θα πω εγω ότι έχασα 1 λίτρο (6,87+4,08+1)Χ100/351= 3,41. Το τρίπ κομπιουτερ μου λέει κατανάλωση 3,7. Είναι μεγάλη η απόκλιση και δεν ξέρω που έκανα την μ@λακια. Η αλήθεια ειναι οτι δεν με πολυ απασχολει. Με ενδιαφέρει που εχω μια κατανάλωση με ανω όριο το 4. Στο ταξιδι το τριπ εδειξε απο 3,5 μέχρι 3,9.



Πρώτον, μηδένισες σίγουρα ΚΑΙ την μέτρηση μέσης κατανάλωσης; Δεν γνωρίζω, ρωτάω, μπας και η μέση κατανάλωση χρειάζεται ξεχωριστό reset από το reset των μερικών χιλιομετρητών; Ετσι ήταν το αυτοκίνητο του πατέρα μου.

Δεύτερον, είναι όντως 351 τα χιλιόμετρα; Για μέτρα τα στο google earth. Τα κοντέρ δείχνουν πάντα αισιόδοξη μέτρηση ταχύτητας και απόστασης ΕΠΙΤΗΔΕΣ, αλλά η μέτρηση απόστασης με την οποία υπολογίζει εσωτερικά τα λίτρα/100χλμ παίζει είναι πιο σωστή=πιο μικρή από αυτήν που δείχνει.

Τρίτον, στο περίπου δουλεύουν όλα αυτά. Μην φανταστείς ότι μετράει με τέρμα ορθολογικό μηχανισμό την κατανάλωση. Μετράει τον χρόνο που είναι ανοικτά τα μπεκ του ψεκασμού, από τον χρόνο ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙ την ποσότητα της βενζίνης βάση μιας fixed αναλογίας από το εργοστάσιο, μετράει και την απόσταση από το οδόμετρο, διαιρεί και σου βγάζει λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα. Στην ουσία, δεν μετράει την ίδια την βενζίνη ποτέ.


Και σε άλλα, ακόμα καλύτερα ταξίδια σου εύχομαι.

doctoras
03/04/2022, 22:40
Με 17 λιτρα θα πήγαινες και στο γυρισμό σου καπου στην ξανθη θα γέμισες.
Τσαμπα αγχωθηκες με τα συνεχόμενα γεμισματα.
Η διαδικασία ειναι:
Γεμίζεις ταπα, μηδενίζεις εναν μερικο χιλιομετρητη, την πρωτη φιρα που σου αναβει λαμπακι ρεζερβας, ξαναγεμίζεις. Σημειώνεις τα λιτρα που εβαλες.
Παραδειγμα: 15λτ(που εβαλες) x 100 / 400km(μετρημενη απο το οργανο αυτονομία) = 3.75λτ/100χλμ

Dr.Monty
03/04/2022, 23:52
Πρώτον, μηδένισες σίγουρα ΚΑΙ την μέτρηση μέσης κατανάλωσης;



Απο όσα μου έγραψες μονο το πρώτο μπορω να βεβαιώσω. Μηδενίζει αυτόματα. Το είδα. Το να βρω τα χιλιόμετρα μεσω earth/maps ειναι αδυνατο γιατι χαθηκα κανa δυο φορες, χαθηκα μεσα στην Κομοτηνη κτλ. Θα το ξανακάνω καποια στιγμη σε πιο ελεγχόμενο περιβάλλον και θα επανέλθω

THRESH
04/04/2022, 10:20
Στη πόλη δεν πειράζει να χαθείς, στην εθνική προσπάθησε να το αποφύγεις γιατί κοστίζει :lol:

OldMan
04/04/2022, 13:47
Του έριξες ή σου έριξε το γάντι..??

Dr.Monty
26/04/2022, 14:14
Καλησπερα και χρόνια πολλα! Επανέρχομαι για το θέμα της κατανάλωσης vs ενδειξης στο καντράν - κουβέντα να γινεται.
Τη μεγάλη Παρασκευή ξύπνησα με όρεξη και είπα να το παίξω billys (απ'τα λιντλ). Ε, ειπα να κανω μια διαδρομή μέχρι τη λιμνη Δοιράνη.
Γεμιζω τάπα. Μηδενίζω μετρητές και ξεκινάω. Η διαδρομή δεν ειναι αυτοκινητόδρομος. Αρκετο όριο 90 φανταστειτε. Επισης μπηκα σε χωριά, σταμάτησα ξεκίνησα, μεχρι και ψώνια εκανα πριν παω σπίτι. Τελικα ξαναγεμίζω στο ιδιο βενζιναδικο τάπα και καταγράφω μετρήσεις. Αρα πραγματική μεικτή οδηγηση.

Βενζίνη έκαψα 7.08λίτρα. Το trip computer έδειξε οτι διένυσα 227,6 με κατανάλωση 3,6λ. Για να είμαι βέβαιος για τα χιλιομετρα (μια που το ανέφερε ο thlegonos), μπήκα στο web interface του pandora και είδα τα χίλιομετρα. Ο pandora λεει οτι έκανα 229. Τωρα το τι ειναι πιο σωστό δεν το ξερω αλλά γενικά δεν ειναι τρομακτική διαφορά.

Επομένως η κατανάλωση ειναι 7,08*100/227,6=3,11.

Πρόσφατα ξαναέκανα το Αλεξανδρουπολη - ΘΕσσαλονίκη, αλλά μονο εγνατία και τριβάλιτσο φορτωμένο. Είχα σκοπο να κράτησω data, αλλα τα έκανα σκατα καποια στιγμή. Θα το ξανα-κανω πολυ σύντομα και θα τα γραψω και αυτά. Πάντως η κατανάλωση στην εγνατια με ταχύτητες 110-130, ήταν σαφως πιο ανεβασμένη (νομίζω 4,3 ελεγε το τρίπ).

Βάζω και δύο φώτο απο τη βολτουλα

435481

435482

karellen
26/04/2022, 14:17
:beer:

billy84
26/04/2022, 15:04
Καλησπερα και χρόνια πολλα! Επανέρχομαι για το θέμα της κατανάλωσης vs ενδειξης στο καντράν - κουβέντα να γινεται.
Τη μεγάλη Παρασκευή ξύπνησα με όρεξη και είπα να το παίξω billys (απ'τα λιντλ).





:bawl:


Χρόνια πολλά! Τώρα που έπιασες τις λίμνες η επόμενη να είναι Βεγγορίτιδα ή Κερκίνη. Και έχετε μπόλικες πάνω!!! Κατανάλωση μια χαρά δείχνει αλλά έχε υπόψιν ότι ο καιρός ζέστανε οπότε θα έχεις αρκετά καλύτερη κατανάλωση σε όλες τις συνθήκες. Το χειμώνα δυστυχώς όλα καίνε παραπάνω μέχρι και μισό λίτρο. Καλές βόλτες και καλή αρχή καλοκαιρινής σεζόν!:beer: