PDA

View Full Version : Bandit 650 ή Cbf 600, ιδού η απορία.



panavour
02/04/2022, 19:17
435042
[ATTACH=CONFIG]435041[/ATTACH

Το λοιπόν έχουμε και λέμε,κατόπιν ώριμου (λέμε τώρα ) σκέψεως,αποφάσισα να πάρω ένα από αυτούνα τα δύο.
Το ένα bandit 650,του 05 ,το τελευταίο αερο-ελαιοψυκτο,με 5000 χλμ,(πήγα και το είδα και όντως τόσα φάνηκε να έχει), καί τό άλλο cbf600 καινούργιο στοκ του 05.(καί αυτό το είδα).
Η ερώτηση λοιπόν προς τους γνώστες πουροτεκνους του φόρουμ,είναι ποιο από τα δύο,και τι να προσέξω λόγω μακράς αποθήκευσης,σε κλειστές συνθήκες έκθεσης μοτό,και τα δύο.
Το bandit στα 3.500,το cbf στα 6.100 ευροπουλα.
Για αυτά τα δύο οι απόψεις,πάντα.
Λόγω ηλικίας,(62) θα ψωνίσω ένα απ' αυτά,της όψιμης νιότης μου,διότι ΔΕΝ μου αρέσουν τα καινούργια,και διότι τα λίγα χρόνια μοτοσικλετιστής ζωής που μου μένουν θέλω να τα περάσω με κάτι που μου άρεσε παλαιότερα.
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη,και δεόντως εκτιμητέα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

TROOPER
02/04/2022, 19:19
Απ' αυτα τα 2 το χοντα

doctoras
02/04/2022, 20:09
Ωραιο θεμα αγαπημένη κατηγορια τα γιαπωνέζικα ολραουντ μεσαια Ι4
Το cbf600 το θυμάμαι χρονια να το εχει, του εκατσε η κριση και λογω τιμης δε εφυγε, μετα βγηκαν αλλα μοντελα του μεινε στο ραφι. Αν ειναι οντως καινουργιο με μια καλυτερη προσφορα θα ηταν οκ. Ομως αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι το εχει βαψει, διοτι ασπρο δεν υπηρχε στα 04-07 (αλλα στην επομενη γενια ιντζεξιον '08).

Και τα δυο ειναι ενδιαφερον, αν το bandit ειναι ετσι οπως τα λεει, (γιατι η φωτο ειναι απαραδεκτη χωρια οτι φαίνεται σκονισμένο και οχι κατασταση βιτρίνας ως επρεπε), εγω θα πηγαινα στο bandit λογω στρογγυλοφαναρου, πιο απλοικό μοτερ λογω αεροψυκτου. Ενω εχει ως στανταρ διπλοσταντ για τα σέρβις που θα του εκανα

motojojo
02/04/2022, 20:13
Μπαντιτ.

Στο συγκεκριμένο με χαλανε τα ρολόγια του (ειδικά το ψηφιακό κοντερ αηδία σκέτη) γι'αυτό προτίμησα το ακριβώς προηγουμενο μοντέλο.

Κατά τα άλλα όσο λιγότερα πλαστικά τόσο πιο κλασσική η μοτοσυκλέτα κι επιπλέον το στρογγυλό φανάρι είναι ολ ταιμ κλασικ, οπότε σουζουκάρα.

toyar
02/04/2022, 20:22
Η τιμη του cbf ειναι εκτος τοπου και χρονου
Κανενα δεν εχει abs
Θα καινε τα κερατα τους λογω καρμπυρατερ
Θα εχουν σιγουρα θεματα παλαιοτητας σε οτιδηποτε λαστιχενιο πανω τους
Θεωρω οτι δεν ειναι καλες αγορες.. ..
Επειδη κι εμενα μου αρεσουν σε σχεση με τα τωρινα θα εψαχνα για καποιο ενεργο καλομεταχειρισμενο απο 07 και πανω με abs και ψεκασμο
Ειναι τα ιδια μηχανακια στην πιο εξελιγμενη τους μορφη

kordix
02/04/2022, 21:10
Κρίμα πριν 1 μήνα έδωσε συνάδελφος ένα ασημί cbf 600 ψεκαστο με κάπου 50.000 km αλλά δουλεμενο πολύ ήπια, στον Βινιο. Το έδινε 3500 και δεν έφευγε οπότε το έδωσε κοψοχρονια στον έμπορο.

Παίζει να μην ειχε περάσει ποτέ μεσαίες προς ψηλές στροφές το μοτέρ.

doctoras
02/04/2022, 22:24
Ρυθμισμένα καρπυρατερ σε αυτα τα μοτερ επειδή τα γνωριζω δε καινε πανω απο 5.5-6.0 μονο μεσα σε σφιχτο κεντρο με ζεστη και σταματα ξεκινα θα κάψει παραπάνω μαξ 6.5. Σε βολτα εκτος με ταχύτητες ως 120 μπορει να καψει λιγοτερο απο 5.3
Αν ειναι αυτα τα χλμ και μπορουν να αποδειχθουν και συνοδεύονται απο εξαιρετική κατάσταση, αξίζουν.
Ειναι + το abs, αλλα μη τρελαθούμε ειναι τοσες μοτοσυκλετες εκει εξω με απο το 1990-2009 χωρις αυτο, ειναι ασφαλεις και σε παλια καραβανα δε ειναι λογος απόρριψης, τουλαχιστο αποψη μου

motojojo
02/04/2022, 23:06
To δικό μου 600αρι το έχω μετρησει χοντρικά γύρω στα 6.5 εντός πόλης με ψυχρές εκκινήσεις (~6χλμ μέχρι την δουλεια).
Εκτός παίζει πιο χαμηλά. Στις βόλτες που κάνουμε στην εξοχή βγάζω εύκολα 300χλμ αυτονομίας.

Αυτό που με προβληματίζει στο αερο(ελαιο)ψυκτο είναι η ταλαιπωρία του στο αστικό κέντρο τους καλοκαιρινους μήνες. Όταν παίζει πρώτη-νεκρά-πρωτη για αρκετή ώρα ζεσταινεται πολύ.

Σχετικά με την τιμή τα 6Κ μου φαινονται κι εμενα υπερβολικά. Είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση.

Αντίθετα τα 3.5Κ του μπαντιτ θεωρώ είναι πιο ρεαλιστικά. Δεν είναι λιγα αλλά όταν τα λιωμένα μτχ κινουνται στα 2.5Κ κάνεις σχετικά πιο εύκολα την υπέρβαση στα 3.5 για το συγκεκριμένο αν όντως είναι στην κατάσταση που υποσχονται και ξέρεις τι ζητάς.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/04/2022, 03:32
Δε τα ξέρω τα μηχανάκια οδηγικα αλά με προβλημάτισε η τιμή του σιμπιεφ!

TONYBANDIT
03/04/2022, 06:55
Επειδή είμαι κοντά σου σε ηλικία κάτοχος bandit 1250 από το 2008 έχω κάνει 120χιλ.απροβληματιστα χλμ θα σου πρότεινα bandit 650 ψεκαστο το βρίσκεις φτηνά δεν σπάει δεν χαλάει και δεν έχεις να ασχολείσαι με καρμπυρατέρ και ζιγκλεροβελονες.Εχεις όσο κλασσική μοτό χρειάζεται με σύγχρονες πινελιές ψεκασμό και abs.Καλο ψάξιμο

doctor_john
03/04/2022, 08:10
Και εμένα ακριβό μου φαίνεται. Δεν έχω εμπειρία από το bandit για να συγκρίνω.
Το cbf το έιχα δυο καλοκαίρια, μου φάνηκε πολύ άνετο και οικονομικό σε σημείο να αναρωτιέμαι γιατι δεν χρειάζομαι καύσιμα.
Έχει μάλλον τον αισθητήρα βενζίνης πίσω στο τεπόζιτο και την τρόμπα πιο μπροστά και του δίνει την δυνατότητα να
σου κάνει πλάκα μένοντας από καύσιμα σε ανηφόρες ενώ έχεις καμιά 40km ακόμα.
Δεν χαλάει, δεν με κουράζει, το λέω χαρακτήρα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι που μου φαινόταν ότι δεν θα μου κοστίσει σε ενέργεια να πεταχτώ στην άλλη άκρη της αττικής
διασχίζοντάς την. Ελάχιστες μοτό μου έχουν δώσει αυτή την αίσθηση.

Σε ψιλή άμμο, καθιστός με λίγα σηκώματα, ζητά να είσαι στην ροπή για να μην βουλιάζει και είναι πολύ προβλέψιμο.
Σε λίγο χιόνι είσαι απλά προσεκτικός γιατί έχει χιόνι..

Tallyban
04/04/2022, 20:11
Εξήντα δύο χρόνων και θα πάρεις μηχανάκι χωρίς
μοχλικο;

doctoras
04/04/2022, 20:31
Εξήντα δύο χρόνων και θα πάρεις μηχανάκι χωρίς
μοχλικο;
Πηγες κουβα...το bandit εχει :)

fatsas35
05/04/2022, 09:59
Πανακριβο το cbf..Κ απο μενα bandit αλλα με ψεκασμο κ abs..

Nitse3
05/04/2022, 10:26
Με 6000 παίρνεις και cf 650 κούτα πάντως.

lospsi
05/04/2022, 10:40
To CBF μου αρέσει περισσότερο, είναι καινούργιο αλλά η τιμή είναι ψηλά! Ίσως αν συζητούσε την τιμή και αν στο παραδώσουν με ένα καλό σέρβις (υγρά, έλεγχος τσιμούχες, μπαταρία) και καινούργια λάστιχα. Εγγύηση δίνουν και αν ναι, πόσο καιρό?

Αν και έγραψες μόνο για 2 μοτο, θα σου πρότεινα κι εγώ να δείς κάτι πιο σύγχρονο (πχ, αυτό που γράφει και ο @Nitse3 παραπάνω). Καθότι τα χρόνια περνάνε και τα αντανακλαστικά μειώνονται ενώ οι πτώσεις πονάνε περισσότερο, καλό θα ήταν η νέα σου αγορά να έχει οπωσδήποτε ABS.

Με το καλό, ότι και να επιλέξεις!

pektis
05/04/2022, 11:07
435042
[ATTACH=CONFIG]435041[/ATTACH

Το λοιπόν έχουμε και λέμε,κατόπιν ώριμου (λέμε τώρα ) σκέψεως,αποφάσισα να πάρω ένα από αυτούνα τα δύο.
Το ένα bandit 650,του 05 ,το τελευταίο αερο-ελαιοψυκτο,με 5000 χλμ,(πήγα και το είδα και όντως τόσα φάνηκε να έχει), καί τό άλλο cbf600 καινούργιο στοκ του 05.(καί αυτό το είδα).
Η ερώτηση λοιπόν προς τους γνώστες πουροτεκνους του φόρουμ,είναι ποιο από τα δύο,και τι να προσέξω λόγω μακράς αποθήκευσης,σε κλειστές συνθήκες έκθεσης μοτό,και τα δύο.
Το bandit στα 3.500,το cbf στα 6.100 ευροπουλα.
Για αυτά τα δύο οι απόψεις,πάντα.
Λόγω ηλικίας,(62) θα ψωνίσω ένα απ' αυτά,της όψιμης νιότης μου,διότι ΔΕΝ μου αρέσουν τα καινούργια,και διότι τα λίγα χρόνια μοτοσικλετιστής ζωής που μου μένουν θέλω να τα περάσω με κάτι που μου άρεσε παλαιότερα.
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη,και δεόντως εκτιμητέα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ειχα το bandit το 600(το προηγουμενο μοντελο)...
Ειναι απροβληματιστο μηχανακι...
Σε σχεση με το cbf τι να πω; Ιδια κατηγορια και ιδια ιπποδυναμη
Οδηγησε και τα 2 και παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο...
Δεν καινε τα τετρακυλινδρα σε αυτη την κατηγορια και ας ειναι με καρμπιλατερ...
Σε ταξιδι θα δεις 5,5/100 και στην πολη 6/100
Καλη αγορα σε οτι διαλεξεις!:beer:
Λογω πολυ-καιριας, ζητησε να σου κανει ενα καθαρισμα στα καρμπιλατερ, ενα φιλτρο βενζινης αλλαγη και μια αλλαγη λαδιων...

panavour
05/04/2022, 13:20
Εξήντα δύο χρόνων και θα πάρεις μηχανάκι χωρίς
μοχλικο;

Σκέψου ότι οδηγάω τώρα, Απρίλια σκαραβαίο 200αρι,με δύο αμορτισέρ πίσω.Ειμαι λοιπόν σκληραγωγημένος.

billy84
05/04/2022, 13:22
Το γυμνό λόγω σωματοδομής το ξεχνάς! Θα ψάχνεις να το δώσεις πολύ σύντομα οπότε μην ασχοληθείς καν. Το CBF600 σίγουρα θα σε βολέψει απλά θεωρώ πως θα πληρώσεις υπεραξία. Με τα μισά λεφτά βρίσκεις CBF600 με ABS τα οποία είναι αθάνατα και δε θα ζητήσουν τίποτα. Κρατάς τα 3 χιλιάρικα για κανα ταξίδι εσωτερικό ή και εξωτερικό (χρειάζεται ένα ταξίδι ζωής τώρα που είσαι στη δύση της μοτοσυκλετιστικής πορείας).

Panos76
05/04/2022, 13:23
(χρειάζεται ένα ταξίδι ζωής τώρα που είσαι στη δύση της μοτοσυκλετιστικής πορείας).

:eek: :cry:

panavour
05/04/2022, 13:28
Και αυτό σωστό που λες,απλώς ποτέ δεν είχα πάρει καινούργια μοτό,(πλην ΜΖ)και τοχω απωθημένο.Ξερω ότι είναι υπερτιμημένο το cbf ,αλλά η μοναδικότητα του συγκεκριμένου καινούργιου,πληρώνεται.Τα παπιά κοντεύουν το τριχιλιαρο,και στις επόμενες παραλαβές,μην σου πω ότι θα το ξεπεράσουν.

billy84
05/04/2022, 14:13
Και αυτό σωστό που λες,απλώς ποτέ δεν είχα πάρει καινούργια μοτό,(πλην ΜΖ)και τοχω απωθημένο.Ξερω ότι είναι υπερτιμημένο το cbf ,αλλά η μοναδικότητα του συγκεκριμένου καινούργιου,πληρώνεται.Τα παπιά κοντεύουν το τριχιλιαρο,και στις επόμενες παραλαβές,μην σου πω ότι θα το ξεπεράσουν.


Αυτό το καινούργιο σαν μεταχειρισμένο είναι τόσο καιρό που κάθεται. Λάστιχα με το καλημέρα θα χρειαστεί. Κανα ελατηριάκι μπροστά σίγουρα μιας και θα είναι κλασσικό μαλακό καινούργιο Χόντα. Σε μεταχείρο αυτά κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν αλλαχτεί. Η έλλειψη ABS θεωρώ πως είναι σημαντική. Αντιλαμβάνομαι το απωθημένο της καινούργιας μοτό απλά δε θεωρώ σωστή κίνηση τη συγκεκριμένη αγορά όταν αυτό το μοντέλο υπάρχει στα μισά λεφτά, με περισσότερα έξτρα και σε αφθονία στην αγορά.

AristidisZ
05/04/2022, 14:59
Πάντως το ότι το γεγονός ότι ο μεγαλύτερος υπέρμαχος κινέζικων μοτοσακό συζητάει ποιο στοκ ιαπωνέζικο 15ετίας θα αγοράσει, είναι αντικείμενο ερεύνης το δίχως άλλο :bawl:

DoctoR_k6
05/04/2022, 15:04
Πάντως το ότι το γεγονός ότι ο μεγαλύτερος υπέρμαχος κινέζικων μοτοσακό συζητάει ποιο στοκ ιαπωνέζικο 15ετίας θα αγοράσει, είναι αντικείμενο ερεύνης το δίχως άλλο :bawl:

Αυτο.

VOGE λεμε.
Καινουργι!!!
Ασε τις παλιατζουρες.

panavour
05/04/2022, 15:19
Πάντως το ότι το γεγονός ότι ο μεγαλύτερος υπέρμαχος κινέζικων μοτοσακό συζητάει ποιο στοκ ιαπωνέζικο 15ετίας θα αγοράσει, είναι αντικείμενο ερεύνης το δίχως άλλο :bawl:
Ψυχολογικής το δίχως άλλο.χαχαχα.
Με έπιασε παλιμπαιδισμος,για αυτό απεμπολησα,abs και ψεκασμό.Αβυσσος η ψυχή του γέροντα.Σε έναν νέο θα συνιστούσα σύγχρονη μοτό.

PaNick67
05/04/2022, 16:05
Ψυχολογικής το δίχως άλλο.χαχαχα.
Με έπιασε παλιμπαιδισμος,για αυτό απεμπολησα,abs και ψεκασμό.Αβυσσος η ψυχή του γέροντα.Σε έναν νέο θα συνιστούσα σύγχρονη μοτό.

Το θεμα ειναι μετα απο 17 χρονια ακινησιας το Honda μηπως αρχισει να χανει απο ολες τις φλαντζες και τις τσιμουχες μολις ζεσταθει καλα; Γιατι σιγουρα θα αλλαξεις λαστιχα. παραφλου, λαδια, υγρα φρενων, τα οποια εχουν κοστος. Βαλε και λαδακια μπροστινου, κανα ελατηριο αν εισαι βαρυκοκκαλος, μαζευονται..

billy84
05/04/2022, 17:17
Πάντως το ότι το γεγονός ότι ο μεγαλύτερος υπέρμαχος κινέζικων μοτοσακό συζητάει ποιο στοκ ιαπωνέζικο 15ετίας θα αγοράσει, είναι αντικείμενο ερεύνης το δίχως άλλο :bawl:


Είναι όπως οι φανατικοί Ιταλόφιλοι που σφάζονται για την ανωτερότητα των ιταλικών και πάνε και αγοράζουν Τρανσαλπ στο τέλος! :lol:

toyar
05/04/2022, 21:40
το συγκεκριμενο cbf πρεπει να το παρεις το πολυ 3000 και να σου χρωσταει και χαρη που δεν εχασε ολα του τα λεφτα και του εκανες και χωρο στο μαγαζι

Nomand
05/04/2022, 22:27
Εαν το suzuki ειναι να αγοραστεί από τον συγκεκριμένο έμπορο στον Πειραιά στην αρχή της Λαμπράκη, το ξεχνάς χωρίς δεύτερη κουβέντα, έχω καεί δύο φορές από τον συγκεκριμένο, και δεν υπάρχει περίπτωση ούτε ένα στο εκατομμύριο να ισχύει ότι σου είπε.

nikos_abel
09/04/2022, 13:23
Αφού ξέρεις τι θέλεις στα αλάηθεια, γιατί ψάχνεις τα λάθος μεκανάκια αγόρι μου; :D

typhoon
09/04/2022, 15:38
Πέραν της αρχαιοκαπηλίας της υπόθεσης, εκ των δύο, πάρε αυτό που θα χάσεις λιγότερα χρήματα. Προφανώς μιλάω για το σουζουκι, χωρίς όμως να το θεωρώ καλύτερο του Honda.
Σε νιώθω σ αυτό που λες για τα μηχανάκια που γουσταρες ως νεότερος.
Επειδή μου συνεβει κι εμένα κάτι αντίστοιχο, όντας βέβαια μικρότερος σε ηλικία, πήρα κι εγώ μια μηχανή που καβλωνα όταν την διάβαζα σε περιοδικά μικρός.
Τίμιο μηχανάκι, βγάζει γούστα ακόμη δε θα πω το αντίθετο κ μου αρέσει.

Μετά πήρε ένας φίλος καινούριο...21 μοντέλο... Το οδήγησα...
Το δικό μου, το παλιό, εξακολουθεί να είναι πολύ περισσότερο "μηχανή" από το νέο.
Αλλά το νέο με εξιταρισε! Είναι πολύ καλό! Κι έχει ότι ηλεκτρονική μαλακία υπάρχει, από shifter μέχρι cruise control, θερμαινόμενα κλπ όλα εργοστασιακά!
Η ποιότητα του βέβαια είναι σαφώς κατώτερη του παλιού μου κι ας έχει το ένα τρίτο των χιλιομέτρων. Μοιάζει περισσότερο παιχνίδι, παρά μηχανή. Τα κάνει όλα πανευκολα, από καθημερινότητα μέχρι ταξίδι.
Απλά εγώ γουστάρω ακόμη το old school μου.

Το επόμενο πάντως σίγουρα θα είναι το καινούριο!

Grafton 505
09/04/2022, 16:40
Μέχρι 2500€ το Cbf, όχι παραπάνω. Επειδή είναι παλιό ( καρμπυρατέρ) και έχει ξαναβαφτεί ( ποιος ξέρει για ποιο λόγο) .

viper1
09/04/2022, 18:42
Να βρεις ένα bandit 650s.

doctoras
10/04/2022, 11:31
παναβούρη, έμπλεξες....
αντί να πας να αγοράσεις όποιο απο τα δύο σου κάνει κουκου και να το φέρεις στο φορουμ, φάση τζα, το έθεσες σε λαικό δικαστήριο και μάλλον το έκαψες.....τα κάνουν οι νέοι που δε γνωρίζουν, τα κάνεις και εσύ παρά την εμπειρία της ζωής

panavour
10/04/2022, 13:39
Νεώτερα λοιπόν από το δίλημμα.
Πάω στον έμπορο,του cbf του ζητάω να μου δώσει το νούμερο σκελετού και τον κωδικό χρώματος,(ο υπάλληλος ήταν ,όχι ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού) μου λέει πάρε τον λογιστή της επιχείρησης να στα πει.
Δεν τον πήρα την ίδια μέρα,αλλά σκέφτηκα να κάνω μια επίσκεψη στον Σαρακάκη την επόμενη για να τους ρωτήσω,αν δίνουν εγγύηση σε στοκ κομμάτι,μετά από 15 χρόνια.Τους λέω τον έμπορο,και μου λένε,άστο σε μας θα τον πάρουμε τηλέφωνο εμείς να συνεννοηθούμε,να δούμε ποιο κομμάτι είναι και σε παίρνουμε τηλέφωνο να σου πούμε.Με παίρνουν μετά από μια ώρα,και μου λένε ,ότι ο ιδιοκτήτης έμπορος τους είπε ότι δεν πουλάει καμμιά cbf600.Eν τω μεταξύ η αγγελία είναι στο car.
Τα συμπεράσματα δικά σας.Παντως για τον χαβαλε θα περάσω από κει αύριο,να του ψυθιρισω δύο φωνήεντα.

Xlitos
10/04/2022, 14:51
Δε βρισκεις κανα Μονστερ 620 με εξατμισεις να απολαμβανεις τον ηχο και την ιταλικη κουλτουρα :p ...Τα γιαπωνεζικα ειναι για αξιοπιστια και γκαζι...στα 62 εγω προσωπικα πιστευω θα θελω μικρες χαλαρες βολτες να χαζευω μωρακια ενω καβαλαω ιταλικο φασαριοζικο μωρο

toyar
10/04/2022, 15:13
Το cbf αυτο ειναι στο car απο πριν εφευρεθει το ιντερνετ

kordix
11/04/2022, 08:18
Να βρεις ένα bandit 650s.


Ε ναι, παίρνεις μηχανάρα σύγχρονη με 3500 και με 4000 βρίσκεις κομμάτια με που λίγα χιλιόμετρα και σε κατάσταση εξαιρετική.

Πιο μηχανή για μένα από το cbf.

panavour
11/04/2022, 16:02
Eυχαριστω άπαντες για τις συμβουλές σας.Μετα τις τελευταίες εξελίξεις,και την για μια ακόμη φορά, διαπίστωση, ότι υπάρχει πολλή απατεωνια,στον χώρο των εμπόρων,θα προτιμήσω κάτι με λίγα χιλιόμετρα από ιδιώτες ή από διαπιστωμενους, από προηγούμενες, αγορές, εμπορους που εμπιστεύομαι.Υπαρχουν αλλά είναι ελάχιστοι ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

pektis
12/04/2022, 10:26
Eυχαριστω άπαντες για τις συμβουλές σας.Μετα τις τελευταίες εξελίξεις,και την για μια ακόμη φορά, διαπίστωση, ότι υπάρχει πολλή απατεωνια,στον χώρο των εμπόρων,θα προτιμήσω κάτι με λίγα χιλιόμετρα από ιδιώτες ή από διαπιστωμενους, από προηγούμενες, αγορές, εμπορους που εμπιστεύομαι.Υπαρχουν αλλά είναι ελάχιστοι ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/322211972-suzuki-bandit-650
Με ενα γρηγορο ψαξιμο, ισως το πιο ''καθαρο'' bandit που μπορεις να παρεις...

toyar
12/04/2022, 10:34
Με καρμπυρατερ και 80000χλμ δεν θα ειναι πολυ καθαρο

pektis
12/04/2022, 11:11
Με καρμπυρατερ και 80000χλμ δεν θα ειναι πολυ καθαρο

Πιστεψε με...Δεν παθαινει τιποτα αυτο το μοτερ...
Τιποτα ομως...

DoctoR_k6
12/04/2022, 11:15
Με καρμπυρατερ και 80000χλμ δεν θα ειναι πολυ καθαρο

Του κουμπαρου μου το ιδιο μοντελο ακριβως εχει 170Κ κ τα καρμπυρατερ του ειναι σαν καινουρια.
Αν καποιος ασχολειται κ δεν το αφηνει στην μοιρα του δεν εχει να φοβαται κατι.
Δεν μπορω να το αποκλεισω οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση το συγκεκριμενο. To οτι εχει ακομα κ 2 εμβολες δειχνει οτι δεν του εχουν φανει τα φρενα ανεπαρκη...
Απλα για να αποφυγεις την απουσια ψεκασμου (με ο,τι συνεπαγεται) πας στο επομενο μοντελο.

toyar
12/04/2022, 11:19
το μοτερ οχι
τα καρμπυρατερ ομως;
θεωρω οτι αξιζει κανεις να δωσει κατι παραπανω και να παρει το ιδιο μηxανακι με ψεκασμο abs και υδροψυξη

Nitse3
12/04/2022, 11:34
Αφού θα έφθανες λογικά μέχρι τα 5000 για το cbf ίσως να κοίταγες και κανά τέτοιο:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/313967778-suzuki-gsx-650

doctoras
12/04/2022, 11:38
το μοτερ οχι
τα καρμπυρατερ ομως;
θεωρω οτι αξιζει κανεις να δωσει κατι παραπανω και να παρει το ιδιο μηxανακι με ψεκασμο abs και υδροψυξη

επειδή αναφέρεσαι συνεχώς στα καρπυρατέρ, έχεις κάποια πληροφορία για τα καρμπς του συγκερκιμμένου μοντέλου? ή έτσι γενικά να λέμε?

Γιατί πέραν απο κάτι προβληματικές τετράδες σε συγκεκριμένα γιαπωνεζικα μοντελα του '80 έκτοτε και ακόμη και σήμερα υπάρχουν εκατοντάδες μοντέλα απροβλημάτιστα, με μονο την συντήρηση τους στα μέρη που έχουν προβλεφθεί. Όπως επίσης λανθασμένα κυκλοφορεί οτι τα καρμπς καίνε παραπάνω, παραπανω απο τις προδιαγραφές καινε μονο τα αρρύθμιστα ή τροποποιημένα μοτερ.

Υπάρχει κόσμος που την κατασκευαστική απλοικότητα των καρμπς αερόψυξης και φρένων χωρίς abs την θεωρεί πλεονέκτημα

Όμως εμείς εδώ σε τέτοια θέματα ΔΕΝ θα έπρεπε να προτρέπουμε με τις δικές μας προτιμήσεις..Παρα μονο πληροφορίες που ενδέχεται να αφορούν το εκάστοτε μοντελο.

viper1
12/04/2022, 11:56
Ως πρώην κάτοχος 600s και 650s αεροελεοψυκτα έχω να γράψω μόνο τα καλύτερα πλην της πίσω ανάρτησης. Και αυτό εξαρτάται από το πόσο πιέζεις την μηχανή αναλόγως των κιλών αναβάτη συνεπιβάτη κλπ. Κινητήρας ελαστικος αλεξίσφαιρος μηδέν προβλήματα με καρμπς ή άλλου είδους. Ευέλικτο στην πόλη τίμια φρενα με περιθώρια βελτίωσης (τακάκια σωληνάκια υψηλής)
Παρεξηγημένη μοτοσυκλέτα στην Ελλάδα. Γενικά τα κάνει όλα
Προσωπικά το S είναι το ομορφότερο. Και βοηθά σε ταξίδι

toyar
12/04/2022, 11:58
δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενα αλλα γενικα μιλαω ετσι να λεμε............
τα καρμπυρατερ λοιπον γενικα επειδη εχουν μηχανικα κινουμενα μερη παρουσιαζουν φυσιολογικες φθορες λογω χρησης και χλμ
τα ευαισθητα σημεια τους ειναι οι βελονες βελονοθηκες πυραυλακια μεμβρανες υποπιεσης
τα παραπανω ευκολα η δυσκολα με μικρο η μεγαλο κοστος αν βρεις ανταλλακτικα και μαστορα που ξερει και θελει να ασχοληθει μορουν να επισκευαστουν
αν ομως η φθορα προχωρησει στα σωματα στο θαλαμο του σλαιντ η στον αξονα της πεταλουδας η επισκευη ειναι ασυμφορη η αδυνατη
σε αυτη την περιπτωση επηρεαζεται η ομαλη λειτουργια η καταναλωση και οι ρυποι
προτεινω λοιπον στο φιλο να μην αγορασει τεχνολογια που καταργηθηκε πριν 20 χρονια και εχει κανει και 80000χλμ απο την ωφελιμη ζωη της
να προσθεσω εδω οτι το μηχανακι μου 15ετιας ειναι αεροψυκτο με καρμπυρατερ χωρις abs και με ταμπουρο πισω:lol:
αν εδινα ομως λεφτα σημερα θα επαιρνα κατι πιο εξελιγμενο και φυσικα με καλυτερη τιμη μεταπωλησης
ειδικα αν η διαφορα τιμης αναμεσα στο παλιο και στο καινουριο ηταν 500-1000 ευρω στη μεσαια κατηγορια που συζηταμε
δεν παραθετω προσωπικη προτιμηση αλλα αντικειμενικα τεχνικα στοιχεια

viper1
12/04/2022, 12:11
δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενα αλλα γενικα μιλαω ετσι να λεμε............
τα καρμπυρατερ λοιπον γενικα επειδη εχουν μηχανικα κινουμενα μερη παρουσιαζουν φυσιολογικες φθορες λογω χρησης και χλμ
τα ευαισθητα σημεια τους ειναι οι βελονες βελονοθηκες πυραυλακια μεμβρανες υποπιεσης
τα παραπανω ευκολα η δυσκολα με μικρο η μεγαλο κοστος αν βρεις ανταλλακτικα και μαστορα που ξερει και θελει να ασχοληθει μορουν να επισκευαστουν
αν ομως η φθορα προχωρησει στα σωματα στο θαλαμο του σλαιντ η στον αξονα της πεταλουδας η επισκευη ειναι ασυμφορη η αδυνατη
σε αυτη την περιπτωση επηρεαζεται η ομαλη λειτουργια η καταναλωση και οι ρυποι
προτεινω λοιπον στο φιλο να μην αγορασει τεχνολογια που καταργηθηκε πριν 20 χρονια και εχει κανει και 80000χλμ απο την ωφελιμη ζωη της
να προσθεσω εδω οτι το μηχανακι μου 15ετιας ειναι αεροψυκτο με καρμπυρατερ χωρις abs και με ταμπουρο πισω:lol:
αν εδινα ομως λεφτα σημερα θα επαιρνα κατι πιο εξελιγμενο και φυσικα με καλυτερη τιμη μεταπωλησης
ειδικα αν η διαφορα τιμης αναμεσα στο παλιο και στο καινουριο ηταν 500-1000 ευρω στη μεσαια κατηγορια που συζηταμε
δεν παραθετω προσωπικη προτιμηση αλλα αντικειμενικα τεχνικα στοιχεια

Έχω αλλάξει πολλές μοτο με καρμπ. Δεν βρήκα ποτέ σοβαρή ζημιά. Ανταλλακτικα υπάρχουν σχεδόν τα πάντα για μοντέλα της χρονολογίας που αναφερόμαστε. Ναι η τεχνολογία εξελίσσεται αλλά πάντα θα υπάρχουν μοντέλα που θα συμφέρουν να τα πάρεις με καρμπ για πολλούς λόγους.
Όσον αφορά για τα 80000χλμ ούτε εγώ θα κοίταγα σε αυτά τα χλμ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καθαρό. Εξαρτάται την χρήση. Αν ειχε 40000χλμ και το είχε μόνιμα μέσα στην πόλη και κοφτές 1η 2α? Το μεταχειρο είναι λαχείο. Και οπως έγραψε κάποιος εδώ μέσα αγοράζεις τον πωλητή.....

PortisHead
12/04/2022, 14:13
Δεν διαβασα ολα τα προηγουμενα αλλα ο γνωμονας σου σε αυτο το διλημμα θα πρεπει να ειναι ενα και μοναδικο.
Κόστος και επάρκεια ανταλλακτικων.
Βασει αυτου θα επρεπε κατα τη γνώμη μου να κινηθεις.