PDA

View Full Version : Χαλασμένη αλλεν κεφαλη 2.5mm σε εξαρτημα, με τι τροπο θα αφαιρεθεί



doctoras
03/04/2022, 09:28
Καλημερα παλικαρια
Εχω τον παρακατω προβληματισμό
435046

Εκει που κυκλώνω με κιτρινο ειναι η βίδα και ειναι σε βαθος 5cm

Εκτος απο την βάρβαρη μεθοδο αφαίρεσης(ξετρυπημα) υπαρχει καποιος πιο ανώδυνος εξοπλισμος που δεν εχω υποψη για να αφαιρεθεί χωρις ρινισματα και ανασκαφες?

tools
03/04/2022, 09:37
καλημέρα,
αν αντέχει η βάση ζόρι -γιατι βλεπω πλακέτες και δέν ξέρω πόση αντοχή έχει η κατασκευή- σφηνώνεις, χτυπώντας με σφυράκι, ένα νούμερο μεγαλύτερο τόρξ

sapila racing
03/04/2022, 09:47
καλημέρα,
αν αντέχει η βάση ζόρι -γιατι βλεπω πλακέτες και δέν ξέρω πόση αντοχή έχει η κατασκευή- σφηνώνεις, χτυπώντας με σφυράκι, ένα νούμερο μεγαλύτερο τόρξ

Aυτός ειναι ο συνηθισμένος τρόπος αλλά θέλει να το καρφωσεις μεσα το torx.
Αν δεν γινεται γιατι μπορεί να σου σπάσει ολο το πραγμα τότε χρειάζεσαι ενα ανάποδο κολαούζο.
Με αυτο θα την βγαλεις ευκολα και χωρίς ρινίσματα αν γινει σωστα.

Grafton 505
03/04/2022, 11:09
Μπορείς να ρίξεις μια σταγόνα WD-40 εκεί μέσα ; Θα έκανε πιο εύκολο το ξεβίδωμα, και μετά με ένα νούμερο μεγαλύτερο άλλεν ή τορξ. Ίσως.

motojojo
03/04/2022, 11:42
Με λαστιχάκι ανάμεσα στη βίδα και στο τορξ; Να ριξεις κολα μεσα και να περιμένεις λιγα λεπτα μεχρι να κολησει το τορξ;
Εναλλακτικα αντι για κόλα να ρίξεις αυτο το θερμοπλαστικο που επίσης κολαει;

Δεν έχω δοκιμάσει τπτ απο αυτά, ότι έχω δει από βιντεακια οταν καιω τον εγκεφαλο μου.

doctoras
03/04/2022, 12:02
Ευχαριστώ για τα τιπς παιδια

Γαζευα στο youtube και επεσα πανω σε αυτο. Φαίνεται ενδιαφερον
https://youtu.be/Cqv2GTQgJjY

Και εδω υπαρχει στην αγορα
https://www.ideahellas.gr/product/atsalinoi-eksolkeis-vidon/?gclid=CjwKCAjwi6WSBhA-EiwA6NiokwI0g276I_uVOCUIAoOT0xf2ZRgbIDm4aNbiPp3zp39cRoA2EuSoFxoCSUAQAvD_BwE

tools
03/04/2022, 12:30
Ευχαριστώ για τα τιπς παιδια

Γαζευα στο youtube και επεσα πανω σε αυτο. Φαίνεται ενδιαφερον
https://youtu.be/Cqv2GTQgJjY

Και εδω υπαρχει στην αγορα
https://www.ideahellas.gr/product/atsalinoi-eksolkeis-vidon/?gclid=CjwKCAjwi6WSBhA-EiwA6NiokwI0g276I_uVOCUIAoOT0xf2ZRgbIDm4aNbiPp3zp39cRoA2EuSoFxoCSUAQAvD_BwE

Χαμένος χρόνος, πάρε μιά τυρόπιτα καλύτερα.
Αν είναι τόσο σφιγμένη η βίδα, ώστε να σου φαγωθεί το κεφάλι, δεν πρόκειται να βρεί πρόσφυση αυτό το ψευτογκάτζετ (ούτε απο λαστιχάκια και κόλλες θαρρώ).
Αυτό ακριβώς το σετάκι το είχα βρεί μπροστά μου σε σοβαρό εργαλειάδικο στο εξωτερικό και το έδινε τότε (2015 νομίζω) μισή τιμη, δίπλα στο ταμείο - πάρε κατάλαβε. Τον ρώτησα σχετικά και μου παραδέχτηκε ότι κανείς δεν ήταν ευχαριστημένος, μα για καμια ξυλόβιδα ίσως έχει νόημα. Ε, το πήρα ο κουτός. Δύο-τρείς φορες το είχα δοκιμάσει, ποτέ δεν έκανε δουλειά.
Σφήνωσε ένα τόρξ να κάνεις δουλειά σου.

telegonos
03/04/2022, 12:51
Η μουσική και η εκφώνηση, στο πρώτο βίντεο, είναι λες και θα δούμε κανά Michael Bay υπερθέαμα, τους Τρανσφόρμερς, κανά Ηρακλή, κανά Hulk ξέρω γω.

Γελάω

motojojo
03/04/2022, 16:07
Η μουσική και η εκφώνηση, στο πρώτο βίντεο, είναι λες και θα δούμε κανά Michael Bay υπερθέαμα, τους Τρανσφόρμερς, κανά Ηρακλή, κανά Hulk ξέρω γω.

Γελάω

Τηλεμαρκετινγκ φαση, από αυτά που δειχνουν τα μεσανυχτα

fasarias
03/04/2022, 21:10
Κόψε το λάστιχο με μια φαλτσέτα για να έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και μετά γράπωσε το με ένα μικρό γκαζοταναλάκι να το ξεβιδώσεις, φαίνεται να υπάρχουν περιθώρια.

https://www.google.com/search?q&tbm=isch&tbs=rimg:CfwfLUzZ0bFBYXegoYceD1XW&hl=el&sa=X&ved=2ahUKEwjYmrn8yvj2AhWck_0HHdf1A88QrnZ6BAgAEBE&biw=393&bih=737#imgrc=hgQVqvPeaOAJkM

fasarias
03/04/2022, 21:19
Εν'τω μεταξύ έχω αγοράσει και εγώ αυτή την π@π@ρια την κινεζική, το σετ απομάκρυνσης χαλασμένων βιδών, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.
Νομίζω το είχα πάρει 5 ευρώ σε κάποια έκθεση μοτοσυκλέτας που είχα πάει κάποτε στο παρελθόν.

Doctora αν φοβάσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις να το ξεβιδώσεις και είσαι Αθήνα, φέρ'το να το προσπαθήσουμε μαζί, το πολύ-πολυ να το χαλάσουμε παρέα.
Χα χα χα!

Bowleno
03/04/2022, 21:25
Πήρα πρόσφατα αυτό το σετ (https://www.skroutz.gr/s/25106958/Total-TACSE0056-%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CE%95%CE%BE%CF%89%CE%BB%CE%BA%CE%AD%CF%89%CE%BD-%CE%92%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD-5%CF%84%CE%BC%CF%87.html) και δεν έχω βρει ακόμα (ευτυχώς :D) ευκαιρία να το δοκιμάσω... Είσαι;

doctoras
03/04/2022, 22:12
Thx για το καλεσμα παλικαρια!
Επειδη ειναι επαγγελματικό και οχι προσωπικό θα αγοραστουν ολα οσα λείπουν, torx ταφ T9/10/15, αυτο το παπαρακι που ποσταρα (τι ειναι 4ευρω μπροστα στην αξια του εξαρτηματος).
Κομμάτι σαμπρελας, κολλα στιγμης.
Μια ερασιτεχνικού τυπου μανελα με μυτερά κολαουζα εχω, θα την παρω και αυτη.
Το 18v δραπανο και ειδωμεν. Πιστευω θα ξεκολλήσει
Η μονη μαλακια ειναι οτι η τρυπα εχει συνολικά περιπου 4mm διαμετρο, δε ξερω αν τα κολαουζα ειναι τοσο σλιμ ωστε να μπουν μεσα

o_gavros
03/04/2022, 22:12
Τα ανάποδα κολαουζα του 5ευρου, καλό θα είναι να μη δοκιμάζονται σε εξαρτήματα αξίας/σημασίας.
Γιατί εκτός του ότι θέλουν προτρυπημα για να βρουν χώρο κάπου να "πιάσουν" (που σημαίνει ότι λίγο να ξεφύγεις, για πλάκα κόβεις με το τρυπάνι υλικό που δεν ανήκει στη κεφαλωμενη βίδα), σπάνε και για πλάκα.
Τορξακι σφηνωμένο (άντε και με λίγο λάστιχο για περισσότερη πρόσφυση) και σφυροκατσαβιδο αν αντέχει το χτύπημα η συσκευή.αλλιως ταπ ταπ με ένα σφυράκι τουλάχιστον να χωθεί γερά μέσα στο κεφάλι το τορξ. Αν με το χέρι δεν λύνεται, πιασε με μια σκύλα το κατσαβίδι και στρίψε το.
Και εκεί πανευκολα μένεις με το λιλι στο χέρι αν δεν υπάρχουν εναλλακτικές.

doctoras
03/04/2022, 22:24
2.5mm αλλεν ειναι γιαννη m3 βιδα, βαινει με το χερι ευκολα. Απλως ειναι χωμένη με ελάχιστο χωρο παρέμβασης
Θενκ γιου

billyka
03/04/2022, 22:27
Ηλεκτρόδιο χωράει να μπεί μαζί με βίδα? Άκυρο,χαζομαρα είπα,θα λιώσει το πλαστικό

fasarias
03/04/2022, 22:27
Εγώ θα επιμείνω ότι από την φώτο που ανέβασες φαίνεται να υπάρχουν περιθώρια ξεβιδώματος με μικρό καβουράκι αν αφαιρεθεί το λάστιχο.
Άλλο εργαλείο π.χ. σκύλα κλπ δεν θα χωρέσει εκεί.

doctoras
03/04/2022, 22:45
Εγώ θα επιμείνω ότι από την φώτο που ανέβασες φαίνεται να υπάρχουν περιθώρια ξεβιδώματος με μικρό καβουράκι αν αφαιρεθεί το λάστιχο.
Άλλο εργαλείο π.χ. σκύλα κλπ δεν θα χωρέσει εκεί.

Η μαυρη βαση αν αυτη εννοεις δεν ειναι λαστιχο αλλα μεταλικο τμημα.
Ουσιαστικά οι βιδες ενώνουν ενα μεταλλικό τμημα με ενα αλλο, σα layers ας πουμε

Rac3rX
03/04/2022, 23:30
Προσοχή αν χρησιμοποιήσεις ανάποδο κολαούζο να μπεί όσο το δυνατόν πιο κάθετα στην επιφάνεια της βίδας και να πιάσει καλά πριν προσπαθήσεις να ξεβιδώσεις. Αν σου σπάσει (και σπάνε πανεύκολα, ειδικά τα φτηνά) θα σου φύγει η πίστη να το τρυπήσεις μετά.
Όπως σου είπαν, καλύτερα να προσπαθήσεις με προσοχή να καρφώσεις ένα torx.

dankannn
04/04/2022, 07:19
Καλημερα
Άλλεν είναι? Η torx? Γιατι νομίζω έχει και μια μπίλια στην μέση? Τα ιδικού τύπου λέω. Δεν φενεται καθαρα
Λογικα αφού είναι μέσα σε τόσα πλαστικά θα μπορούσε να σφηνωσεις και ενα μικρό ίσιο κατσαβίδι δεν θα θέλει δύναμη

leftos
04/04/2022, 11:06
Λογικά με ένα torx θα λύσει εύκολα.
Το άλλεν γιατί χάλασε η το βρήκες έτσι;
Να είναι τόσο σφιγμένη μικρή βίδα δύσκολο,φρακαρισμένη ( απο σκουριά εκεί ;) γιατί να είναι;
Μόνο μήν έχει κανά ασφαλιστικό σπειρωμάτων.

doctoras
04/04/2022, 11:25
Λαθος εργοστασιακό σφίξιμο εχουμε καποιες αστοχίες.
Το facom αλλεν L (χωρις ball) κλώτσησε μια φορα και εγινε το κακο...

metalworking
04/04/2022, 13:35
Κάνε μια τρύπα με μικρό τρυπάνι στην βίδα. Υπάρχουν εξωλκεις που καθώς τον βιδώνεις, σου ξελασκάρει την κολλημένη βίδα. Αυτός είναι ο πιο απλός τρόπος, και ο λιγότερο βάρβαρος. Υπάρχουν φθηνά σετ στην αγορά.

SeniorCanardo
04/04/2022, 14:30
Κάνε μια τρύπα με μικρό τρυπάνι στην βίδα. Υπάρχουν εξωλκεις που καθώς τον βιδώνεις, σου ξελασκάρει την κολλημένη βίδα. Αυτός είναι ο πιο απλός τρόπος, και ο λιγότερο βάρβαρος. Υπάρχουν φθηνά σετ στην αγορά.

Αυτή είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση, χωρίς γκάπα γκούπα.
Δοκιμασμένη σε χαλασμένες βίδες δοχείου φρένων που σφυροκατσάβιδα και λοιπά κοπανήματα θα προκαλούσαν μεγαλύτερη ζημιά.

Η τρύπα πρέπει να είναι τόση όση για να πιάσει ο εξωλκέας (κάτω από 10€ είχα πάρει σετάκι γερμανικούς).

metalworking
04/04/2022, 14:57
Συμφωνώ Σενιορ. Αν το χτυπήσεις, θα προκληθεί πρόβλημα στα ηλεκτρονικά του.

o_gavros
04/04/2022, 15:17
Δε λέμε να το χτυπήσει λες και σπάει πέτρες στα κάτεργα. Με ένα απαλό ταπ ταπ με μια ματσόλα, φτάνει για να σφηνωθεί ένα μπιτακι τορξ.
Όσο για τα δοχεία φρένων, το σφυροκατσαβιδο άμα δεν βαράς σα τον Φλιντστοουν,μια χαρά δούλευει. Το τρύπημα σε τόσο μικρές τρύπες, μπορεί πολύ εύκολα να ξεφύγει και να κάνει ζημιά.

borgiriadis1
04/04/2022, 22:07
Καλά όσον αφορά το σφυρικατσαβιδο για να προκαλέσει ζημιά πρέπει να χρησιμοποιηθεί λάθος. Το χτύπημα πρέπει να είναι ανάλογο με τη βίδα που θα χτυπηθεί. Anyway στο θέμα κι εγώ νομίζω ότι το πιο εύκολο και χωρίς να γίνει καμία ζημιά είναι να σφηνωθεί κάποιο κατσαβιδακι -τορξ. Η βίδα φαίνεται αρκετά μικρή για να γίνει τρύπα και να μπει εξωλκεας.

borbos
04/04/2022, 23:43
βαλε ενα τορξ μεσα με λιγη logo στιγμης και δοκιμασε. αλλιως κολαουζο

αααα και αν μπορεις βαλε το τορξ αν δεν κανεις δουλεια και δολκιμασε να το ζεστανεις ενω το εχεις πανω στην βιδα.