PDA

View Full Version : KTM 1290 SUPER ADV S VS R (2017-2018)



sakistrs
04/04/2022, 21:52
Καλησπέρα στην ομάδα, μετά από κάποια χρόνια αγκαλιά με ss αποφάσισα ότι λόγο αλλαγή τρόπου ζωής και "θέλω" να αλλάξω κατηγορία. Αγαπώ πολύ την φύση, πολλές φορές πηγαίνω με την μηχανή μια βόλτα βλέπω ένα δασικό δρόμο και θέλω να τον εξερευνήσω. Δυστυχώς αυτό που έχω αυτήν την στιγμή δεν μου το επιτρέπει ούτε στο 1% οπότε αποφάσισα ότι πρέπει να πάρω κάτι να με γεμίσει πρώτα από όλα και θα με κάνει να ξεχάσω την παλιά μου αγάπη που είμαι η αλήθεια συναισθηματικά δεμένος.
Στο θέμα μας λοιπόν S or R.
Δεν είμαι του χώματος φανατικός απλά θέλω κάτι που να τα κάνει όλα χωρίς να το πονάω. Έτσι είμαι σε μεγάλο διλλημμα. Να πάρω το R και στο χώμα να μην φοβάμαι ότι θα το ταλαιπωρήσω και να συμβιβαστώ σε πιο χαλαρούς ρυθμούς στον δρόμο η το S που στον δρόμο είναι αψογο. Σε νορμάλ χρήση στο χώμα θα ειχε θέμα? Ποιες ειναι γενικά οι διαφορές τούς σε εξοπλισμό κτλ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Fixxer
05/04/2022, 11:14
Πιστεύω ότι είναι πολύ βαριά για 1η επαφή, ακόμα και με χαλαρό, χωμα. Πιθανολογόντας ότι θα έχεις λάστιχα 90/10 (χώμα/άσφαλτο), άντε 80/20, λόγω προηγούμενων γούστων, θα σε αγχώνει το βάρος σε κάθε υγρασία/νεροφάγωμα >5-6 cm που θα συναντάς (+ θα ανάβει ο κινητήρας λόγω χαμηλής ταχύτητας κίνησης)... Αυτές οι μηχανές είναι περισσότερο ψηλά street παρά κάτι για χώμα. Καλύτερη λύση θα ήταν κάτι σαν το Tenere ή το νέο Aprilia για το ελληνικό τερέν με πέτρωδες έδαφος. Αν τώρα θες 1290 SA για κάποιο λόγο κι έχεις διαβάσει τις διαφορές σε αναρτηση,τροχούς κλπ ιστορίες, πάρε το R αν είσαι >=1.90 ύψος (δεδομένου ότι το οικονομικό δεν είναι θέμα) γιατί έχει ωραίο χρώμα :) . Αν όμως τελικά παρείς το S και κάποτε φτάσεις σε επίπεδο που θα σε περιορίζει η χυτή ζάντα (αλματά, κοτρώνες με χαμηλές πιέσεις κλπ), αλλάζεις σε ακτινα. ...Αλλά αυτή η στιγμή μάλλον θα καθυστερήσει να έρθει και το πιθανότερο είναι να μην θες πια το 1290...

sakistrs
06/04/2022, 02:26
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα το tenere γιατί μου αρέσει αρκετά αλλά λέω να πάω σε κάτι πιο "καλό" ότι αφορά τον εξοπλισμό και πιο δυνατό στον δρόμο.
Δεν έχω σκοπό για πετάγματα κτλ η αλήθεια αλλά σίγουρα θα ήθελα να πηγαίνει σε δασικο δρομο χωρίς να φοβάμαι ότι το πονάω.
Άλλωστε πιστεύω ότι τα χιλιόμετρα που θα κάνω είναι 80+% άσφαλτο και 20% χώμα.
Μένω επαρχία και έχει απίστευτα μέρη για να πας μέσω χωματόδρομων.
Για το ύψος που ανέφερες είμαι 1.90.

doctor_john
06/04/2022, 07:11
Καλημέρα, νομίζω πως με ακτίνες είναι πιο χρήσιμο για κάποιον που ξεκινά εκτός δρόμου.
Το tenere δείχνει καλή λύση για να μάθεις, δεν θα λείψει δύναμη στο ύφος του και έχεις πολύ καλή τιμή μεταπώλησης
αν για κάποιο λόγο θέλεις να το αλλάξεις.

lospsi
06/04/2022, 09:10
Μιας και είσαι πρώην στρητάς, το σεταπ 21/18 θα σε ξενίσει αλλά μόνο αν πας να πιέσεις σε στροφιλίκι. Αντίθετα, το απλό S είναι μια ολοκληρωμένη μοτο που στον δρόμο δύσκολα θα βρεις τα όρια της. Για χώμα δεν ξέρω να σου πω, φαντάζομαι ότι για μια απλή διάβαση δεν θα υπάρχει πρόβλημα ούτε με το S, ενώ αν θελήσεις κάτι παραπάνω μπορείς να βάλεις ένα πιο οφ ελαστικό.

Tenere ή Tuareg είναι πολύ καλές περιπτώσεις αλλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αλλάξεις τελείως αντίληψη της βόλτας. Προσωπικά θα μου έλειπε το γκάζι και οι ηλεκτρονικές ευκολίες που έχουν τα μεγάλα.

Lioulios
06/04/2022, 14:22
Συμφωνω με το απλο s .
Θα σε καλυψει παντου σε αυτα που θες και δεν θα σου ληψει καθολου η σπορ αισθηση στο δρομο.

Τα υπολοιπα ειναι για τους αμιγως χωματινους .Εσυ απλα οταν θες χωμα ,απλες διελεύσεις θα κανεις ,δεν θα πας εντουρο..
Στις απλες διελεύσεις και το βστρωμ παει.

Απλη διέλευση s
435077


Τί ωραίος προβληματισμος !!!
Οτι και να παρεις ,ευχομαι να το χαρεις .

sakistrs
06/04/2022, 19:05
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Αυτό που έχω τώρα είναι ένα rc8.
Το έχω πάνω από δέκα χρόνια δίπλα μου και ειλικρινά όσο ιδιαίτερο και δύστροπο είναι άλλο τόσο μου αρέσει.
Ήρθε η ώρα όμως να γίνει η μετάβαση,λίγο τα πονακια,λίγο η παρέα, λίγο η τρέλα που θέλει να πάει στα βουνά.

Για να δώσω να καταλάβετε τι εννοώ. Διπλός με μπαγαζια+σκηνές σλιπινγκ μπαγκ κτλ για καμιά 20χλμ βουνό και αραγμα δίπλα σε κάποια λίμνη κάνει το s η όχι?

Στο μυαλό μου έχω μικτά ταξίδια. Όπου θα πηγαίνω από άσφαλτο στον προορισμό μου και μετά θα κάνω κάτι σε ελεύθερο μέσα στο βουνό η σε κάτι πιο οργανωμένο.
Αυτή θέλω να είναι η χρήση της.
Ανε ένα ζευγάρι λάστιχα το s το κάνει αυτό απροβληματιστα τότε είμαστε εκεί.

Το R να υποθέσω στην άσφαλτο υστερεί πολύ έτσι?

sakistrs
06/04/2022, 19:06
Συμφωνω με το απλο s .
Θα σε καλυψει παντου σε αυτα που θες και δεν θα σου ληψει καθολου η σπορ αισθηση στο δρομο.

Τα υπολοιπα ειναι για τους αμιγως χωματινους .Εσυ απλα οταν θες χωμα ,απλες διελεύσεις θα κανεις ,δεν θα πας εντουρο..
Στις απλες διελεύσεις και το βστρωμ παει.

Απλη διέλευση s
435077


Τί ωραίος προβληματισμος !!!
Οτι και να παρεις ,ευχομαι να το χαρεις .

Φωτογραφιαρα....

Πιπέρι που έκανες σύγκριση με vstrom

Fixxer
07/04/2022, 13:02
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Αυτό που έχω τώρα είναι ένα rc8.
Το έχω πάνω από δέκα χρόνια δίπλα μου και ειλικρινά όσο ιδιαίτερο και δύστροπο είναι άλλο τόσο μου αρέσει.
Ήρθε η ώρα όμως να γίνει η μετάβαση,λίγο τα πονακια,λίγο η παρέα, λίγο η τρέλα που θέλει να πάει στα βουνά.

Για να δώσω να καταλάβετε τι εννοώ. Διπλός με μπαγαζια+σκηνές σλιπινγκ μπαγκ κτλ για καμιά 20χλμ βουνό και αραγμα δίπλα σε κάποια λίμνη κάνει το s η όχι?

Στο μυαλό μου έχω μικτά ταξίδια. Όπου θα πηγαίνω από άσφαλτο στον προορισμό μου και μετά θα κάνω κάτι σε ελεύθερο μέσα στο βουνό η σε κάτι πιο οργανωμένο.
Αυτή θέλω να είναι η χρήση της.
Ανε ένα ζευγάρι λάστιχα το s το κάνει αυτό απροβληματιστα τότε είμαστε εκεί.

Το R να υποθέσω στην άσφαλτο υστερεί πολύ έτσι?

Πιστεύω οτι οι περιορισμοί/διαφορές την οδήγηση μεταξύ R και S για το στυλ που περιγράφεις, θα έρθουν απ τα λάστιχα και την ρύθμιση αναρτησης που θα κάνεις παρά απο τη μηχανή που αγοράζεις.

Μην χάνεις χρόνο από εκδρομές αναλύοντας τεχνικές λεπτομέριες, όντας tabula rasa σε αυτό το στυλ, θα προσαρμοστείς. Δεν θα πουλήσεις την ψυχή σου κιόλας, μια μηχανή θα πάρεις για το κέφι σου. Θα δοκιμάσεις κάποια στιγμή άλλα λάστιχα/ρύθμιση αναρτήσεων και θα δεις αν σου κάνουν.

Εφόσον γνωρίζεις τα κόστη/ιδιοτροπίες KTM και θες KTM, πάρε αυτό που σ'αρέσει και θα βρεις στα μέτρα σου.

GogosLux
07/04/2022, 15:21
Καλησπέρα, είμαι και εγω όπως λες στριτάς, έχω καποια χρόνια τωρα το S και "κάνω" και enduro (λεμε τωρα) με ενα Husky.

Το έχω βάλει το S στο χώμα, σε βρεμενο τεραιν κλπ κλπ αυτο που θα σου πω είναι οτι αν χωμα εννοείς την διέλευση για να καταλήξεις σε μια παραλία τοτε όλα καλά.

Τα ηλεκρονικά του στο off road ειναι αρκετά ως πολύ καλα.

Αν χωμα εννοείς να κάνεις δασικούς φλαταρούρες τότε είναι απλά θέμα χρόνου να πέσεις.

Το πρόβλημα στην πτώση ειναι :
- το βαρος που μονος δίσκολα το σηκώνεις εκτός αν είσαι τούμπανο
- το ποδόφρενο θα βρει αμεσως στο καπάκι του κινητήρα
- η εξάτμιση θα στραβώσει αμέσως

Το άλλο πρόβλημα ειναι ότι μια πετρα θα σου στραβώσει εύκολα τις ζαντες και θα σε αφήσει μ@λ@κα στην μέση του πουθενά.
Ιδιως αφου θα πρειπει να ρίξεις πιέσεις για να έχεις μια αξιοπρεπη πρόσφυση.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις ζάντες (κανα 1000αρι κόστος) ή τουλάχιστον να πας στα ΜΙΤΑS Ε7+ που έχουν πολύ σκληρό σκελετό.

Δεν μιλάμε να πεσεις σε καμια λάσπη και απλά να μείνεις εκεί.

Εννοείται ότι παρα το βαρος πρέπει να βαλεις κάγκελα και ενυσχημένη ποδιά γιατι αυτο που έχει είναι αστείο πλαστικό.

Στην τελική το θεμα συμπηκνώνεται στο :

- το έχω στην οδήγηση
- τα έχω τα γκάφρα να το επισκευάσω στην πτώση ή δεν με νοιάζει να γίνει "σώβρακο" εστω με μια πτώση

Καλή συνέχεια !

giannis323
07/04/2022, 15:32
Καλοταξιδο ο,τι κι αν αγοράσεις.Χωρις να μπαίνω στα παπούτσια σου,με τη δική μου λογική κ οικονομικά αν ήταν να πάω χώμα 80,άσφαλτο 20 θα αγόραζα αναμφισβήτητα ένα πιο οικονομικό κ ελαφρύ ον οφ ώστε σε μια πτώση,που είναι σίγουρο ότι θα έρθει στο χώμα,να την βγάλω όσο το δυνατόν πιο φτηνά.Αυτη την αρχή θα τηρούσα όσα κ χρήματα να είχα διότι είμαι της άποψης κάθε εργαλείο για την χρήση του κ φυσικά το R δεν κάνει λόγω βάρους κ μόνο εκτός αν είσαι πρωταθλητής κρος,πάω πάσο.
Τώρα αν είναι για 80 χρήση άσφαλτο με κλειστά μάτια το s και φουλ κάγκελα.Πιστευω εκεί θα βγάλει τα λεφτά του με την έννοια ότι συγκριτικά πολύ λιγότερες φορές θα διαβεις βατό χωματόδρομο.

Fixxer
07/04/2022, 16:50
"τα έχω τα γκάφρα να το επισκευάσω στην πτώση ή δεν με νοιάζει να γίνει "σώβρακο" εστω με μια πτώση" που ενέφερε ο GogosLux είναι φράση κλειδί για KTM Adventure >1000cc σε χώμα. Αν το οικονομικό παίζει ρόλο σημαντικό και σκέφτεσαι κάτι παραπάνω από χαλαρες δικάβαλες βολτούλες σε στεγνό χώματακι (χωρίς κοτρώνες, γρασίδια, λάσπες κλπ), εστίασε σε άλλο μοντέλο...

Για δικάβαλες ήρεμες βόλτες, που 1-4 φορές να σου πέσει γιατί δεν θα πάτησεις καλά κάτω, θα κάνεις καταλήξεις σε ανηφορικό αδιέξοδο, θα σταματήσεις σε άβολη θέση - μέχρι να τα μάθεις (ένας τρόπος υπαρχει όπως κατάλαβες :D) - σίγουρα κάτι θα γρατζουνιστεί (δεν εννοώ χούφτα), κάποιο φλασάκι θα σπάσει, κάτι θα ψιλοστραβώσει κλπ. και λόγω RC8 ξέρεις τιμές ανταλλάκτικων κι επιλογές...

Σχετικά με το σήκωμα της μοτό μετά από πτώση χωρίς βοήθεια, νομίζω ότι τα 225-230kg γεμάτο είναι όριο για κάποιον σε καλή φυσική κατάσταση, χωρίς δράματα και περίεργες τεχνικές (πατέντες με σχοινιά, σόου, ασκήσεις φυσικής-γεωμετρίας κάτω απ'τον ήλιο στα βουνά κλπ). Λογικά, γεμάτο θα φτάνει τα 240+kg. Τα κάγκελα ανεβάζουν αυτόν τον αριθμό. Σκέψου το και κάνε έλξεις σε μονόζυγο και σκουάτ, βοηθάνε :D Βέβαια ακόμα και μιά μικρή βοήθεια από τον συνεπιβάτη της χαλαρής βόλτας, λύνει το πρόβλημα ;)

spyro
08/04/2022, 12:03
… edit…

(Τσάμπα τα γραψα)

:)

sakistrs
09/04/2022, 17:53
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας. Ειλικρινά βοηθάει πολύ όλο αυτό.
Σίγουρα δεν μου περισσεύουν τα λεφτά και σίγουρα ξέρω πάρα πολύ καλά από σωστή συντήρηση ενός ΚΤΜ μιας και έχω στην κατοχή μου δέκα χρόνια.
Από εκεί και πέρα καταλαβαίνω σύμφωνα με τα λεγόμενα ότι η διάφορες είναι μικρές για έναν ερασιτέχνη οδηγό που θέλει κάτι που να τα κάνει όλα και από λίγο.
Η ερώτηση λοιπόν ήταν γενικά αν το R ένας οδηγός της "σειράς" θα το καταλάβει ότι υστερεί στην άσφαλτο κάι στην επιθετική οδήγηση λόγο μεγαλύτερης ζάντας και 150 πίσω. Και αν το s με τις μαμά ζάντες αντέχει καταπόνηση στο χώμα χωρίς να φοβάσαι ότι το πονάς όταν η βόλτα γίνεται σε έναν δασικο χωματόδρομο με λίγο πέτρα,λάσπη,χώμα κτλ.

Προχθές είδα ένα βίντεο με μια παρέα να βολταρει Τζουμέρκα-Αγραφα σε χωματόδρομους σχετικά δύσκολους μέσα στο βουνο. Ο φίλος στο βιντεο είχε το R,ενώ οι άλλοι δύο GS και multi ( https://youtu.be/_oBx8v_FWZE )
Αυτή από την αρχή ήταν η ερώτηση μου, το s το κάνει αυτό, η πονάει ?
Δεν έχω σκοπό να αλλάξω ζάντες ,αναρτήσεις κτλ. Αγαπώ τις μηχανές να είναι μαμά εντελώς και να παίρνω αυτό που δίνουν.
Σας ευχαριστώ και πάλι.
Μεγάλο δίλημμα τελικά

Lioulios
10/04/2022, 07:48
Την βολτα του βιντεο , μια χαρα θα την εκανε και το s.
Πολύ ασφαλτος ,πολύ πατημένο χώμα και στα πιο δυσκολα κοματια προσεκτικη οδηγηση με πολύ χαμηλες ταχυτητες .
Εμενα μου αρεσε παντως οταν ενωθηκαν με το αλλο γκρουπ, το φορτωμα των αλλων .τανκ μπαγκ ,τέιλ μπαγκ ,τα βασικα και γεια σας .
Τριβαλιτσα τινγκα σε δυσκολα και γλυστρερα σημεια ,δεν ειναι βολτα .ταλαιπωρια ειναι

doctor_john
10/04/2022, 08:56
Όπως παραπάνω.
Είναι βάσανο με μεγάλο ον οφ να ρισκάρεις ακινησία κάθε φορά που γλιστρά ο μπροστινός.

Έχεις την εμπειρία, αντιλαμβάνεσαι ότι με το S κάνεις διάσχιση στα πρότυπα που περιγράφονται από πάνω.
Για εμένα, ο συνδυασμός όγκου - αναρτήσεων - δύναμης κάνει χρήσιμο χαρακτηριστικό τους ανθεκτικούς τροχούς
και στην καθημερινή χρήση δρόμου.
Βαριά κτυπήματα πόλης, κοτρόνα λιγνίτη στην εκδρομή.. άπειρα παραδείγματα που παρασύρθηκα, έτυχε, αδυνατούσα να αλλάξω κατεύθυνση,
της έριξε μία η μανδαμ στον πίσω κ.λπ.

Δεν τρελαίνομαι με τον 21" στον δρόμο. Μου χαλάει την αίσθηση και πρέπει να οδηγώ διαφορετικά κ.λπ. Ότι γράφουν όμως γι'αυτόν είναι αλήθεια, μαγεία στο χώμα.
Συμβιβάζομαι ασφαλής με τον 19" στο χώμα και οδηγώ άνετα στο δρόμο.

Καλύτερα να νοικιάσεις όποιο βρεις, να δεις μόνος τις διαφορές που συζητάμε.
Οι τροχοί είναι θέμα "ρύθμισης" των προτιμήσεων σου στα πλαίσια των δυνατοτήτων της μοτό.
Δεν αλλοιώνεται η εργοστασιακή κατάσταση της μοτό.

basilis_k6
10/04/2022, 10:33
δεν βρίσκω νοημα σε αυτες τις μοτο αν δεν σκοπευεις να γράφεις πολλα χιλιομετρα στην ασφαλτο σε μεγάλα ταξιδια. με ενα τενερε και ελαχιστα χρηματα πανω του, θα κανεις τα ίδια πραγματα πολύ πιο ευχαριστα και πολύ πιο ανετα. σχεδον εντουρο δηλαδη. μπορεις να πέσεις χωρις να κλάψεις, να μάθεις να οδηγας χωμα γιατι ειναι πολύ καλύτερο για εκμάθιση, να το πίεσεις χωρις φοβο και στην τελική να το πουλήσεις την επόμενη μερα αν το βαρεθείς. αν ηθελα κτμ θα πηγαινα στο 890 που ειναι και γρηγορο και πούπουλο αλλα επειδη εχει πολλα προβλήματα μάλλον παλι σε τενερε θα κατέληγα. υπάρχει και η αφρικα που εχει σαφως πιο χωματινο προσανατολισμο απο το μεγάλο κτμ (το S) και ειναι και παιχνιδι ακομα και για άπειρους. πολύ φιλικο μηχανάκι.
βεβαια αν ειχα τα λεφτα και εγω θα το κοιτούσα το 1290 οπότε θεωρω πολύ λογική την σκέψη σου. ομως αν δεν ειχα και το εξτρα χρημα απο πίσω, να το βαζω χωμα και να πηγαινω κυρία δεν θα με ευχαριστούσε. το χωμα ειναι χαβαλες, θέλει παιχνιδι αλλιως... παω απο το δρομο.

sakistrs
10/04/2022, 10:49
δεν βρίσκω νοημα σε αυτες τις μοτο αν δεν σκοπευεις να γράφεις πολλα χιλιομετρα στην ασφαλτο σε μεγάλα ταξιδια. με ενα τενερε και ελαχιστα χρηματα πανω του, θα κανεις τα ίδια πραγματα πολύ πιο ευχαριστα και πολύ πιο ανετα. σχεδον εντουρο δηλαδη. μπορεις να πέσεις χωρις να κλάψεις, να μάθεις να οδηγας χωμα γιατι ειναι πολύ καλύτερο για εκμάθιση, να το πίεσεις χωρις φοβο και στην τελική να το πουλήσεις την επόμενη μερα αν το βαρεθείς. αν ηθελα κτμ θα πηγαινα στο 890 που ειναι και γρηγορο και πούπουλο αλλα επειδη εχει πολλα προβλήματα μάλλον παλι σε τενερε θα κατέληγα. υπάρχει και η αφρικα που εχει σαφως πιο χωματινο προσανατολισμο απο το μεγάλο κτμ (το S) και ειναι και παιχνιδι ακομα και για άπειρους. πολύ φιλικο μηχανάκι.
βεβαια αν ειχα τα λεφτα και εγω θα το κοιτούσα το 1290 οπότε θεωρω πολύ λογική την σκέψη σου. ομως αν δεν ειχα και το εξτρα χρημα απο πίσω, να το βαζω χωμα και να πηγαινω κυρία δεν θα με ευχαριστούσε. το χωμα ειναι χαβαλες, θέλει παιχνιδι αλλιως... παω απο το δρομο.


Όπως έγραψα παραπάνω το τενερε η αλήθεια μου αρέσει πολύ εμφανισιακα και οποίοι φίλοι το έχουν μου έχουν πει ότι είναι υπέροχο αλλά φοβάμαι ότι στον δρόμο φορτωμένο θα ειναι "λίγο" λόγο cc και hp.
Επίσης επειδή το είδα και από κοντά (δεν το οδήγησα), είναι πολύ, πως να το πω, "πλαστικό", Και δεν μιλάω για την ποιότητα αλλά πώς φαίνεται στο μάτι και στην αφή.
Θα ήθελα να κάνω την μετάβαση σε κάτι πιο ποιοτικό σε θέμα ηλεκτρονικών, εξοπλισμού και γενικά κάτι να μείνει για καιρό.
Το Africa από την άλλη δεν διαφέρει πολύ σε θέμα βάρους αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια στον όγκο επειδή τα έχω δει δίπλα δίπλα ήταν καλή η διαφορά. Από εκεί και πέρα δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα 3 για να έχω εικόνα πάνω του.

sakistrs
10/04/2022, 10:53
Όπως παραπάνω.
Είναι βάσανο με μεγάλο ον οφ να ρισκάρεις ακινησία κάθε φορά που γλιστρά ο μπροστινός.

Έχεις την εμπειρία, αντιλαμβάνεσαι ότι με το S κάνεις διάσχιση στα πρότυπα που περιγράφονται από πάνω.
Για εμένα, ο συνδυασμός όγκου - αναρτήσεων - δύναμης κάνει χρήσιμο χαρακτηριστικό τους ανθεκτικούς τροχούς
και στην καθημερινή χρήση δρόμου.
Βαριά κτυπήματα πόλης, κοτρόνα λιγνίτη στην εκδρομή.. άπειρα παραδείγματα που παρασύρθηκα, έτυχε, αδυνατούσα να αλλάξω κατεύθυνση,
της έριξε μία η μανδαμ στον πίσω κ.λπ.

Δεν τρελαίνομαι με τον 21" στον δρόμο. Μου χαλάει την αίσθηση και πρέπει να οδηγώ διαφορετικά κ.λπ. Ότι γράφουν όμως γι'αυτόν είναι αλήθεια, μαγεία στο χώμα.
Συμβιβάζομαι ασφαλής με τον 19" στο χώμα και οδηγώ άνετα στο δρόμο.

Καλύτερα να νοικιάσεις όποιο βρεις, να δεις μόνος τις διαφορές που συζητάμε.
Οι τροχοί είναι θέμα "ρύθμισης" των προτιμήσεων σου στα πλαίσια των δυνατοτήτων της μοτό.
Δεν αλλοιώνεται η εργοστασιακή κατάσταση της μοτό.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δηλαδή με μια σφαιρική μάτια τι θα επέλεγες?
Τι αξίζει να θυσιάσει κάνεις έτσι ώστε και ασφαλής να είναι και να κάνει τα πάντα?


Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια από τις δύο μηχανές? Το s παραπάνω κάποιος το είχε και μου ανέφερε αρκετά στοιχεία του.
Το R το έχει οδηγήσει κάποιος, η να το έχει στην κατοχή του?

sakistrs
10/04/2022, 10:59
Την βολτα του βιντεο , μια χαρα θα την εκανε και το s.
Πολύ ασφαλτος ,πολύ πατημένο χώμα και στα πιο δυσκολα κοματια προσεκτικη οδηγηση με πολύ χαμηλες ταχυτητες .
Εμενα μου αρεσε παντως οταν ενωθηκαν με το αλλο γκρουπ, το φορτωμα των αλλων .τανκ μπαγκ ,τέιλ μπαγκ ,τα βασικα και γεια σας .
Τριβαλιτσα τινγκα σε δυσκολα και γλυστρερα σημεια ,δεν ειναι βολτα .ταλαιπωρια ειναι


Φαντάζομαι εννοεις το s με λάστιχο ανάλογο αυτό που φοράνε τα παιδιά στο βίντεο.

Μια ζάντα όπως του s θεωρείς θα άντεχε τέτοια καταπόνηση σε παρόμοιο τερέν μιας και όλες τις κατηγορίας νομίζω φοράνε ακτίνες.

Fixxer
10/04/2022, 11:05
Όπως έγραψα παραπάνω το τενερε η αλήθεια μου αρέσει πολύ εμφανισιακα και οποίοι φίλοι το έχουν μου έχουν πει ότι είναι υπέροχο αλλά φοβάμαι ότι στον δρόμο φορτωμένο θα ειναι "λίγο" λόγο cc και hp.
Επίσης επειδή το είδα και από κοντά (δεν το οδήγησα), είναι πολύ, πως να το πω, "πλαστικό", Και δεν μιλάω για την ποιότητα αλλά πώς φαίνεται στο μάτι και στην αφή.
Θα ήθελα να κάνω την μετάβαση σε κάτι πιο ποιοτικό σε θέμα ηλεκτρονικών, εξοπλισμού και γενικά κάτι να μείνει για καιρό.
Το Africa από την άλλη δεν διαφέρει πολύ σε θέμα βάρους αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια στον όγκο επειδή τα έχω δει δίπλα δίπλα ήταν καλή η διαφορά. Από εκεί και πέρα δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα 3 για να έχω εικόνα πάνω του.

Αν βοηθάει, γνωρίζω αρκετούς με KTM Adv >1000 cc, που άλλαξαν σε Tenere και αρκετούς ακόμα που το σχεδιάζουν (Tenere ή Tuareg, όπου κάτσει η μπίλια). Το προφιλ τους είναι μια εκδρομή το μήνα κατά μέσο όρο ΚΑΙ δικάβαλο, ΧΩΡΙΣ δι/τριβάλιτσα αλλά σακίδια πλάτης (οπότε αντιλαμβάνεσαι σωματοδομές κι αντοχές) και χωρις καγκουρίες στο χώμα, δλδ εκδρομή. Βγάζουν km σε ασφαλτο και μετά βουνά ασφαλτο και λίγο χώματάκι ανάλογα τα γούστα. Κανείς από αυτούς που έκανε τη μετάβαση δεν το μετάνιωσε, κυρίως, λόγω ξεγνοιασίας από προβλήματα και ιδιοτροπίες όπως λένε.

Το Africa είναι όντως καλύτερη επιλογή από αυτά που συζητάς για τη χρήση που θες και πιο εύκολο σε χώμα - αλλά όταν θα πέσει έχεις βάρος... Η αίσθηση που δίνει είναι ελαφρύ για τον όγκο του και σε παράσυρει, στο ΚΤΜ πας πάντα προσεκτικά - ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία σε χωμάτινα γλιστρίματα.

Lioulios
10/04/2022, 11:28
Ενοειται με αλλο λαστιχο.

Βεβαια μιας και αναφερθηκε το Τ700, πιστευω πως στην βολτα του βιντεο ,αν καποιος το ειχε , θα την ειχε ευχαριστηηει πιο πολυ απο ολους .

Το θεμα σου ειναι πως εσυ θες να πηγαινεις πολυ ασφαλτο .Γιαυτο εγω ειμαι υπερ του s.

basilis_k6
10/04/2022, 11:43
Κακα τα ψεμματα το τενερε ειναι μεσαίο μηχανακι σε ολα του. Αργο ειναι, απλο ειναι, στενη σελα εχει, πλαστικουρα φαινετε ΑΛΛΑ αυτά ειναι τα πλεονεκτήματα του στο χωμα. Για να μπαινεις χωμα μια φορα το μηνα αξιζει, για 2 φορες το χρονο οχι. Η αφρικα ειναι all around. Ειναι βαρια αλλα δεν της φαινετε στην οδηγηση. Κλασσικη χοντα τα κανει ολα και συμφαιρει. Συγκινηση δεν θα νιωσεις πανω της.

Αν εισαι απο αυτους που στο δρομο θελουν γκαζι, μην κοιτας τπτ εκτος απο το 1290. Δυστυχώς δεν γινετε να τα εχουμε ολα. Γκαζια και ροπη θελουν μοτερ που στο χωμα θα ειναι κρεμασμενο σε ενα βαρυ και ακριβο συνολο. Παντως υπαρχει πλεον το norden. Πολυ πολυ ομορφο και πολυ πολυ ικανο.

sakistrs
10/04/2022, 11:50
Ενοειται με αλλο λαστιχο.

Βεβαια μιας και αναφερθηκε το Τ700, πιστευω πως στην βολτα του βιντεο ,αν καποιος το ειχε , θα την ειχε ευχαριστηηει πιο πολυ απο ολους .

Το θεμα σου ειναι πως εσυ θες να πηγαινεις πολυ ασφαλτο .Γιαυτο εγω ειμαι υπερ του s.

Σίγουρα το περισσότερο θα είναι άσφαλτο δεν πιστεύω ότι κάποιος με τέτοια μηχανή θα είναι περισσότερο στο χώμα. Αλλά σίγουρα θα ήθελα να μπω αρκετά σε δασικά κομμάτια για βόλτα. Καλοκαίρι πήγα διακοπές με το έτερον ήμισυ (νυμφαιο-νεστοριο- Γράμμος- Ζαγορι- Τζουμέρκα- Νότιο Πήλιο) με το αυτοκίνητο. Ένα juke 4x4 190 ps.
Έφτασα Νυμφαίο και από εκεί βρήκα μια διαδρομή μέσα από το δάσος που έβγαινε Καστοριά όπου και την έκανα.Ηταν μέτρια, και αρκετά ταλαιπωρημένη είχε χώμα,λάσπη (είχε βρέξει) λίγο πέτρα. Πραγματικά με φαντάστηκα με μια μηχανή να το διασχίζω όλο αυτό.
Απλά το θεμά είναι όπως προ ανέφερα.
S με το ενδεχόμενο να πονέσει στο χώμα,σε μια πέτρα σε μια διαδρομή πάνω από 20-30χλμ.
Η R με ένα μικρό περιορισμό στην άσφαλτο και στην επιθετική οδήγηση. Τα ταξίδια μου είναι άσφαλτο, πάντα επαρχιακό δίκτυο αποφεύγοντας εθνικές οδούς. Το θέμα είναι ότι αν βρω μέρος που να κόβει μέσα από το βουνό ε θέλω να πάω από εκεί.
Το jukeακι αν είχε στόμα θα έβριζε.

doctor_john
10/04/2022, 12:00
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δηλαδή με μια σφαιρική μάτια τι θα επέλεγες?
Τι αξίζει να θυσιάσει κάνεις έτσι ώστε και ασφαλής να είναι και να κάνει τα πάντα?


Επίσης υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια από τις δύο μηχανές? Το s παραπάνω κάποιος το είχε και μου ανέφερε αρκετά στοιχεία του.
Το R το έχει οδηγήσει κάποιος, η να το έχει στην κατοχή του?

Βγάζουν το Τ αν κατάλαβα καλά :D
Την ισορροπία του καθενός την διαμορφώνει ο ίδιος. Πάρε αυτό που σου αρέσει και εξόπλισε το.
Εφόσον υπάρχουν τροχοί και από την KTM..
εμένα με καλύπτει 17"/19" αλλά είμαι λογικός στο χώμα, ανάλογα τα λάστιχα.

435153

sakistrs
10/04/2022, 12:08
Κακα τα ψεμματα το τενερε ειναι μεσαίο μηχανακι σε ολα του. Αργο ειναι, απλο ειναι, στενη σελα εχει, πλαστικουρα φαινετε ΑΛΛΑ αυτά ειναι τα πλεονεκτήματα του στο χωμα. Για να μπαινεις χωμα μια φορα το μηνα αξιζει, για 2 φορες το χρονο οχι. Η αφρικα ειναι all around. Ειναι βαρια αλλα δεν της φαινετε στην οδηγηση. Κλασσικη χοντα τα κανει ολα και συμφαιρει. Συγκινηση δεν θα νιωσεις πανω της.

Αν εισαι απο αυτους που στο δρομο θελουν γκαζι, μην κοιτας τπτ εκτος απο το 1290. Δυστυχώς δεν γινετε να τα εχουμε ολα. Γκαζια και ροπη θελουν μοτερ που στο χωμα θα ειναι κρεμασμενο σε ενα βαρυ και ακριβο συνολο. Παντως υπαρχει πλεον το norden. Πολυ πολυ ομορφο και πολυ πολυ ικανο.

Συμφωνώ απόλυτα για το T7. Προσωπικά χωρίς να είμαι ο VR46 της Χαλκιδικής θεωρώ ότι θα ήθελα δύναμη, έμαθα με κάτι δυνατό και δεν θα ήθελα να έχω κάτι λιγότερο.

Το Africa αν με ρωτάς δεν μου αρέσει καθόλου, δεν ξέρω γιατί, δεν μου κάθεται στο μάτι και πάντα επέλεγα με την καρδιά όχημα.

Το norden η αλήθεια δεν το είχα προσέξει καθόλου και μόλις μπήκα να το δω. Ομολογώ ότι είναι ξεχωριστό τουλάχιστον εμφανισιακά και πολύ κοντά στα θέλω μου. (Το 790-890 δεν μου αρέσουν. Μου μοιάζουν σαν τα μικρά παιδιά του 1290

basilis_k6
10/04/2022, 12:10
τι εμπειρια εχεις στο χωμα? σε ρωταω γιατι και εγω πριν μπω πρωτη φορά έβλεπα αυτα τα 220κιλα μηχανάνια και έλεγα ελα ρε, ευκολο ειναι. μετα κατάλαβα οτι οι περισσοτεροι σε αυτα τα βιντεο ειναι πρωην γρηγοροι εντουράδες που δεν φοβούνται να τα σπασουν και έχουν ΧΕΡΙΑ.

άποψη μου, επειδη τα λάστιχα ειναι πιο σημαντικα απο το ιδιο το μηχανάκι (υπερβάλω), παρε το s και βάλε ενα λάστιχο με λίγο τακουνάκι και θα σε παει και δρομο και χωμα χωρις πολλες παραχωρησεις στο ενα η το άλλο τερεν. δες το νορντεν παντως, ειναι πιο κοντα σε αυτο που θες.

edit: ξαναλεω γιατι το θεωρω πολύ πολύ σημαντικο. ενα μηχανάκι που ειναι φτιαγμένο να κάνει 100% αυτο που ζητάς αλλα εσυ δεν τολμας να το πιεσεις ειναι αχρηστο. ενα μηχανάκι που ειναι πολύ λιγότερο ικανο, γρηγορο, ποιοτικο, κτλ αλλα ειναι φθηνο και απλο, θα το πιεσεις, θα μαθεις, θα το ριξεις και τελικα θα σε παει παντου και θα σε ευχαριστησει παραπάνω. αν πας στο 1290 και μέινεις με αδειες τσέπες, δεν θα μπορεσεις να το χαρεις οσο θες στο χωμα και ειναι λογικο.

sakistrs
10/04/2022, 12:41
τι εμπειρια εχεις στο χωμα? σε ρωταω γιατι και εγω πριν μπω πρωτη φορά έβλεπα αυτα τα 220κιλα μηχανάνια και έλεγα ελα ρε, ευκολο ειναι. μετα κατάλαβα οτι οι περισσοτεροι σε αυτα τα βιντεο ειναι πρωην γρηγοροι εντουράδες που δεν φοβούνται να τα σπασουν και έχουν ΧΕΡΙΑ.

άποψη μου, επειδη τα λάστιχα ειναι πιο σημαντικα απο το ιδιο το μηχανάκι (υπερβάλω), παρε το s και βάλε ενα λάστιχο με λίγο τακουνάκι και θα σε παει και δρομο και χωμα χωρις πολλες παραχωρησεις στο ενα η το άλλο τερεν. δες το νορντεν παντως, ειναι πιο κοντα σε αυτο που θες.

edit: ξαναλεω γιατι το θεωρω πολύ πολύ σημαντικο. ενα μηχανάκι που ειναι φτιαγμένο να κάνει 100% αυτο που ζητάς αλλα εσυ δεν τολμας να το πιεσεις ειναι αχρηστο. ενα μηχανάκι που ειναι πολύ λιγότερο ικανο, γρηγορο, ποιοτικο, κτλ αλλα ειναι φθηνο και απλο, θα το πιεσεις, θα μαθεις, θα το ριξεις και τελικα θα σε παει παντου και θα σε ευχαριστησει παραπάνω. αν πας στο 1290 και μέινεις με αδειες τσέπες, δεν θα μπορεσεις να το χαρεις οσο θες στο χωμα και ειναι λογικο.

Καμία εμπειρία στο χώμα. Ούτε λίγο η αλήθεια.
Απλά θέλω κάτι καλό να έρθει και να μείνει και όχι να το αλλάξω σε λίγο καιρό.

Έχουν βάση τα λεγόμενά σου και σε ευχαριστώ για τον χρόνο. Θα το σκεφτώ περισσότερο και ανάλογα θα πράξω.

basilis_k6
10/04/2022, 12:44
https://www.youtube.com/channel/UCYeaheuGXIv0UhpSBfPiJiA

μόλις πήρε το norden κιόλας. ειναι φοβερο κανάλι με πάρα πολλες πληροφορίες για όλα οσα κοιτάς πλήν του 1290 δυστυχως. δες και το tiger 900, φαινετε πολύ καλη επιλογή και εχει τεστ και αυτος στο κανάλι του.

sakistrs
10/04/2022, 12:46
https://www.youtube.com/channel/UCYeaheuGXIv0UhpSBfPiJiA

μόλις πήρε το norden κιόλας. ειναι φοβερο κανάλι με πάρα πολλες πληροφορίες για όλα οσα κοιτάς πλήν του 1290 δυστυχως. δες και το tiger 900, φαινετε πολύ καλη επιλογή και εχει τεστ και αυτος στο κανάλι του.

Ευχαριστώ Βασίλη. Θα το δω σίγουρα!

doctoras
10/04/2022, 13:26
τόσες σελίδες συζητάτε τι μαγικά θα κάνει το ένα μοντέλο απο το αλλο και πως αυτό θα σε οδηγήσει εκεί που θες. Ομως το θέμα δεν είναι καθόλου το καθεαυτού μηχανάκι....
Έμπειροι μηχανακιδες δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να κανουν περιήγηση με το RC8 σου οπουδήποτε περιγράφεις ως χωμάτινη διαδρομή και περιήγηση. Για να το κάνω πιο χειροπιαστό, ΑΝ σου τύχαινε να ανταλλάξεις μηχανάκια για μια βόλτα σε βατό χωματόδρομο εσύ με ένα μεγκα ονοφ μοντέλο και ενας έμπειρος με το RC8 σου θα αντιλαμβανόσουν οτι ο ρυθμός του θα ήταν τέτοιος που θα σε περνούσε απο πάνω...

Στο αίτημα μου. Η απαντηση είναι οποιοδήποτε μεγκα ονοφ (επειδή αυτό επιθυμείς) με ground clearance απο >180mm και διαδρομες αναρτήσεων απο >160mm θα σου έδιναν την άνεση και για αυτό που φαντάζεσαι.

Πέραν του μαρκετινκ της εταιρείας το R μοντέλο είναι κατάλληλο για αναβάτες με χωμάτινο παρελθόν με απαιτήσεις για τραβελ εντούρο κλπ. Τα πρόσθετα περιφερειακά που έβαλαν πάνω δεν τα έβαλαν για να πηγαίνει κάποιος με το έτερον του ήμισυ βόλτα με αντίσκηνο στο βουνο.

Οσο και να συνεχίσεις αυτή την κουβέντα άκρη δε θα βγάλεις, αν θέλεις να κάνεις δουλειά, ξεκίνα απο αυριο και πάρε ενα τηλ. στα 2-3 σχολεία για χωμάτινους που διοργανώνονται και ρώτα τους για εκπαιδευτικό και πάρε μέρος.
Οταν τελειώσεις ένα τέτοιο course θα γνωρίζεις τι θέλεις να κάνεις και με τι στο βουνό

sakistrs
10/04/2022, 16:21
τόσες σελίδες συζητάτε τι μαγικά θα κάνει το ένα μοντέλο απο το αλλο και πως αυτό θα σε οδηγήσει εκεί που θες. Ομως το θέμα δεν είναι καθόλου το καθεαυτού μηχανάκι....
Έμπειροι μηχανακιδες δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να κανουν περιήγηση με το RC8 σου οπουδήποτε περιγράφεις ως χωμάτινη διαδρομή και περιήγηση. Για να το κάνω πιο χειροπιαστό, ΑΝ σου τύχαινε να ανταλλάξεις μηχανάκια για μια βόλτα σε βατό χωματόδρομο εσύ με ένα μεγκα ονοφ μοντέλο και ενας έμπειρος με το RC8 σου θα αντιλαμβανόσουν οτι ο ρυθμός του θα ήταν τέτοιος που θα σε περνούσε απο πάνω...

Στο αίτημα μου. Η απαντηση είναι οποιοδήποτε μεγκα ονοφ (επειδή αυτό επιθυμείς) με ground clearance απο >180mm και διαδρομες αναρτήσεων απο >160mm θα σου έδιναν την άνεση και για αυτό που φαντάζεσαι.

Πέραν του μαρκετινκ της εταιρείας το R μοντέλο είναι κατάλληλο για αναβάτες με χωμάτινο παρελθόν με απαιτήσεις για τραβελ εντούρο κλπ. Τα πρόσθετα περιφερειακά που έβαλαν πάνω δεν τα έβαλαν για να πηγαίνει κάποιος με το έτερον του ήμισυ βόλτα με αντίσκηνο στο βουνο.

Οσο και να συνεχίσεις αυτή την κουβέντα άκρη δε θα βγάλεις, αν θέλεις να κάνεις δουλειά, ξεκίνα απο αυριο και πάρε ενα τηλ. στα 2-3 σχολεία για χωμάτινους που διοργανώνονται και ρώτα τους για εκπαιδευτικό και πάρε μέρος.
Οταν τελειώσεις ένα τέτοιο course θα γνωρίζεις τι θέλεις να κάνεις και με τι στο βουνό
Απλός λιτός και απέριττος.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση doctora, έχεις πολλά δικιά σε όσα παραπάνω γράφεις.
Η αλήθεια είναι ότι οποιοδήποτε σύγκριση με κάποιον έμπειρο σε οποιοδήποτε τερέν θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Αν σε πιστα σου έδινα ένα rsuper sport τελευταίας γενιας και κάποιος πολύ έμπειρος έπαιρνε ένα transalp του 2000 ξέρουμε πολύ καλά ότι θα σε περνούσε από πάνω. Από τέτοια παραδείγματα σίγουρα χιλιάδες και σίγουρα όλα στέκουν μιας και αυτή είναι η πραγματικότητα.
Θυμάμαι σε μια εκδρομή έναν τύπο με v strom να ξύνει μαρσπιέδες και να κανει χαβαλε με κάποιους που είχαμε street kai ss 150+ps. Σίγουρα λοιπόν εύστοχο το παράδειγμα αλλά με αυτήν την λογική όλοι θα κυκλοφορούσαμε με αυτό που μπορούμε να το φτάσουμε στα άκρα και ξέρουμε όλοι, ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουμε μηχανές πολύ ανώτερες των δυνατοτήτων μας.

Πήρα rc8, μια μηχανή καθαρά για πίστα, έκανα ταξίδια,γύρισα όλη την Ελλάδα πήγα και εξωτερικό, φορτωμένο, δυνατό, για εμένα άνετο και απολαυστικό όσο άντεχα πιο πιτσιρικάς.
Σίγουρα λοιπόν χωράει κάπου και τα δικα μου "θέλω" (έτερον ήμισυ,σκηνακι,βόλτα κτλ) σε αυτό το μοντέλο που μιλάμε και ας είναι λίγο υπερβολή η εκτός των ακραίων δυνατοτήτων του.

Σύμφωνα με αυτά που μου έγραψες λοιπόν με ένα λάστιχο όχι τόσο ασφάλτινο μπορώ να κάνω τα πάντα που θέλω και με το παραπάνω με το s μιας και το ύψος που ανέφερες και η ανάρτηση είναι πιο πάνω από τα αναγραφόμενα.

Δεν σου κρύβω ότι μπήκα να δω αυτό με το school riding.

DoctoR_k6
10/04/2022, 16:57
Μαλλον δεν σας εχει περασει κ κανας 21αρης μπροστινος τροχος σε στροφιλικια ωστε να καταλαβετε πως στριβει (κ ας μην ειναι 19αρης). :bawl:

Αν θες να βγεις απο το streetαδικο της καταστασης παρε το R.
Κ γυρνα ολη την Ελλαδα απο δρομους κ χωματα χωρις αγχος.
Το S παει ασφαλτο οπως κ το R.
To R παει χωμα αλλα το S δεν παει.
Οι διαφορες στην ασφαλτο ειναι πολυ μικρες (ας πουμε) ενω στο χωμα χαοτικες.

doctor_john
10/04/2022, 17:34
Δεν ανησυχώ για τους άλλους, για εμένα φοβάμαι με 21" στο δρόμο :lol:

doctoras
10/04/2022, 17:50
Sakistrs
Δες και εδω, ο νικος σπανος που ασχολείται συγκεκριμένα με το χωμα
https://www.allroad-training.com/

και επισης τα παιδια στο riding school αν εχουν προγραμματισμένο
https://motorcycleridingacademy.com/seminar/on-off/2

Οπως επισης
https://www.bmw-motorrad.gr/el/experience/trainingexperience/trainings/trainings.html

kostasdirt
10/04/2022, 18:02
Είχα το R και έχω οδηγήσει πάρα πολύ το S
To R είναι πολύ καλό στην άσφαλτο μέχρι να οδηγήσεις το S... Αν δεν σε λένε Chris Birch το S ακολουθεί παντού εκτός δρόμου, μπορώ να σου πω πως είναι περισσότερο φιλικό για αρχάριους και μέσους αναβάτες
Σε ταξίδι φορτωμένο το S επίσης υπερισχύει λόγο αναρτήσεων-εργονομίας
Προσωπικά δεν θα ξανά αγόραζα τόσο μεγάλο adv με 21" τροχό, κάπου διάβασα πως και η ΚΤΜ σκέφτεται να καταργήσει από την γκάμα της την έκδοση R
Κακά τα ψέμματα αυτές οι μοτοσικλέτες εξυπηρετούν ταξίδια που θα βρεις και χωματόδρομους και όχι να τα κυνηγάς σε ειδικές διαδρομές, αν θα αγόραζα ξανά 1290 θα ήταν το S αν και σε άνεση-προστασία ταξιδιού υπολείπεται του ανταγωνισμού έχει όμως κάτι μεσαίες το άτιμο...
Και εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=CoYtYhi5rzk) μια βόλτα μας με τρία 1290R και ένα S που φυσικά ακολούθησε παντού (φόραγε Michelin road 5!)

sakistrs
10/04/2022, 21:58
Sakistrs
Δες και εδω, ο νικος σπανος που ασχολείται συγκεκριμένα με το χωμα
https://www.allroad-training.com/

και επισης τα παιδια στο riding school αν εχουν προγραμματισμένο
https://motorcycleridingacademy.com/seminar/on-off/2

Οπως επισης
https://www.bmw-motorrad.gr/el/experience/trainingexperience/trainings/trainings.html


Ευχαριστώ πολύ

sakistrs
10/04/2022, 22:14
Είχα το R και έχω οδηγήσει πάρα πολύ το S
To R είναι πολύ καλό στην άσφαλτο μέχρι να οδηγήσεις το S... Αν δεν σε λένε Chris Birch το S ακολουθεί παντού εκτός δρόμου, μπορώ να σου πω πως είναι περισσότερο φιλικό για αρχάριους και μέσους αναβάτες
Σε ταξίδι φορτωμένο το S επίσης υπερισχύει λόγο αναρτήσεων-εργονομίας
Προσωπικά δεν θα ξανά αγόραζα τόσο μεγάλο adv με 21" τροχό, κάπου διάβασα πως και η ΚΤΜ σκέφτεται να καταργήσει από την γκάμα της την έκδοση R
Κακά τα ψέμματα αυτές οι μοτοσικλέτες εξυπηρετούν ταξίδια που θα βρεις και χωματόδρομους και όχι να τα κυνηγάς σε ειδικές διαδρομές, αν θα αγόραζα ξανά 1290 θα ήταν το S αν και σε άνεση-προστασία ταξιδιού υπολείπεται του ανταγωνισμού έχει όμως κάτι μεσαίες το άτιμο...
Και εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=CoYtYhi5rzk) μια βόλτα μας με τρία 1290R και ένα S που φυσικά ακολούθησε παντού (φόραγε Michelin road 5!)

Άρα θεωρείς ότι το R θα ήταν μια ανούσια υπερβολή για τον μέσο οδηγό μιας και με το s κινείσαι εξίσου άνετα στο χώμα χωρίς δυσάρεστες συνέπειες για την μηχανή.

Όπως επίσης και ότι η διαφορά στο s από το r στην άσφαλτο είναι αισθητή αρκετά.

Ένα άλλο έρωτημα μιας και έχεις οδηγήσει και τα δυο. Η ρύθμιση αναρτήσεις στο s θεωρείς ότι είναι μεγάλο αβαντάζ σε σχέση με την χειροκίνητη ρύθμιση του r?

kostasdirt
13/04/2022, 20:11
Ναι η ρύθμιση στο S είναι σίγουρα ένα αβαντάζ μιας και χώρια της ευκολίας μπορείς να επέμβεις άμεσα στις αναρτήσεις χωρίς εργαλεία κτλ.
Βέβαια έχει εξαιρετικές αναρτήσεις το R που αν ρυθμιστούν σωστά μπορούν να δουλέψουν πολύ καλά σε εντός και εκτός δρόμου διαδρομές όμως πρέπει να επέμβεις κάθε φορά κάτι που προφανώς δεν γίνεται on the fly όπως στο S

Shinigami Ryuk
13/04/2022, 21:07
Ρε φιλε το γκαστρωσες το θεμα.:p

Πανε παρε το Norden που ειναι καλυτερο και απο το S και απο το R.Και δεν θα εχεις και το διλλημα S ή R μια και εχει μονο ενα Norden.;)

Περα απο την πλακα,δεν εχω ιδεα απο χωμα αλλα το Νorden θα επαιρνα.Νομιζω οτι ειναι πιο χρηστικο και πιο κοντα σε αυτα που θες να κανεις.Και επισης πιο ομορφο για τα δικα μου γουστα.

Αν και εγω να σου πω την αληθεια απο την αρχη του νηματος γι αυτο εδω σε εχω κοψει (https://www.google.com/search?q=ktm+990+adventure+&tbm=isch&ved=2ahUKEwiksKb63JH3AhUBexoKHQCHAEgQ2-cCegQIABAA&oq=ktm+990+adventure+&gs_lcp=CgNpbWcQDDIHCCMQ7wMQJzIHCCMQ7wMQJzIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFC AAQgAQyBQgAEIAEUABYAGDgCGgAcAB4AIAB8AGIAfABkgEDMi0xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=HR5XYuStLoH2aYCOgsAE&bih=625&biw=1366)

GogosLux
14/04/2022, 09:39
Αδερφέ, όπως σου είπα το έχω το μηχανάκι και το εχω βάλει χώμα αλλά όχι Ελλάδα που έχουμε πολύ πετρα φυτευτή και ενίοτε κροκάλα .

Αναφορικά με τις ζάντες δες τι μπορείς να πάθεις ακομα και στην άσφαλτο με τις μαμα ζάντες - απο σημερινό post στο FB

435204

435205

435206

basilis_k6
14/04/2022, 11:54
Αδερφέ, όπως σου είπα το έχω το μηχανάκι και το εχω βάλει χώμα αλλά όχι Ελλάδα που έχουμε πολύ πετρα φυτευτή και ενίοτε κροκάλα .

Αναφορικά με τις ζάντες δες τι μπορείς να πάθεις ακομα και στην άσφαλτο με τις μαμα ζάντες - απο σημερινό post στο FB

435204

435205

435206

εχω πέσει με καθε λογης μηχανακι σε ελληνικα πηγαδια και δεν το εχω παθει ποτε αυτο. είτε εχει ζαντες για πεταμα, ειτε ήταν στα φρενα (και πολύ μαλιστα), είτε ο τυπος ειναι 140κιλα.

είτε δεν ειχε αερα.

παντως λογικο δεν ειναι αυτο που βλεπω. απο εκει περναει φλατ αουτ ακομα και r1 χωρις να ιδρωσει καν.

billy84
14/04/2022, 16:16
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Αυτό που έχω τώρα είναι ένα rc8.
Το έχω πάνω από δέκα χρόνια δίπλα μου και ειλικρινά όσο ιδιαίτερο και δύστροπο είναι άλλο τόσο μου αρέσει.
Ήρθε η ώρα όμως να γίνει η μετάβαση,λίγο τα πονακια,λίγο η παρέα, λίγο η τρέλα που θέλει να πάει στα βουνά.

Για να δώσω να καταλάβετε τι εννοώ. Διπλός με μπαγαζια+σκηνές σλιπινγκ μπαγκ κτλ για καμιά 20χλμ βουνό και αραγμα δίπλα σε κάποια λίμνη κάνει το s η όχι?

Στο μυαλό μου έχω μικτά ταξίδια. Όπου θα πηγαίνω από άσφαλτο στον προορισμό μου και μετά θα κάνω κάτι σε ελεύθερο μέσα στο βουνό η σε κάτι πιο οργανωμένο.
Αυτή θέλω να είναι η χρήση της.
Ανε ένα ζευγάρι λάστιχα το s το κάνει αυτό απροβληματιστα τότε είμαστε εκεί.

Το R να υποθέσω στην άσφαλτο υστερεί πολύ έτσι?



Όλα γίνονται με συμβιβασμούς. Γενικά για 1η επαφή με το χώμα τα μηχανάκια που αναφέρεις έχουν σοβαρό βάρος. Για να είσαι ασφαλής πρέπει να πας σε λάστιχα τουλάχιστον 50-50 εκτός αν πηγαίνεις μόνο καλοκαίρι και ειναι τα πάντα στεγνά (και πάλι δεν είσαι απόλυτα ασφαλής). Έχεις σκεφτεί όμως πόσο αντέχει ένα 50-50 λάστιχο δικάβαλος με μπαγκάζια σε τόσο δυνατές και βαριές μοτοσυκλέτες? Θα απογοητευτείς...
Να προσθέσω οτι με λάστιχο 50-50 δεν εισαι το ίδιο ασφαλής στην άσφαλτο τους χειμωνιάτικους μήνες. Υπάρχουν δηλαδή συμβιβασμοί όπως είπα.

Επίσης, δικάβαλος να μπεις χώμα και να πας σε ποιά λίμνη? Μόνο 2-3 περιπτώσεις μου έρχονται σαν βατές να φτάσεις με ασφάλεια, οι Αρένες στο Γράμμο και η λίμνη στο Καλλίδρομο(οχι χειμώνα εννοείται). Αντε και μια μικρή στο Βελούχι που είναι 3 λεπτά χωματόδρομος. Οι ζάντες αυτών των μοντέλων έχουν τη φήμη του βιταμ σοφτ. Τα βουνά μας έχουν πολύ πέτρα, θα αντέξουν δικάβαλο με μπαγκάζια? Είναι πολύ συγκεκριμένα τα πράγματα που μπορείς να κάνεις δικάβαλος με μεγάλα μηχανάκια στα βουνά.

sakistrs
14/04/2022, 21:58
Αδερφέ, όπως σου είπα το έχω το μηχανάκι και το εχω βάλει χώμα αλλά όχι Ελλάδα που έχουμε πολύ πετρα φυτευτή και ενίοτε κροκάλα .

Αναφορικά με τις ζάντες δες τι μπορείς να πάθεις ακομα και στην άσφαλτο με τις μαμα ζάντες - απο σημερινό post στο FB

435204

435205

435206

Αυτήν την τρύπα την λες και είσοδο προς Άδη.....

sakistrs
14/04/2022, 22:01
Ρε φιλε το γκαστρωσες το θεμα.:p

Πανε παρε το Norden που ειναι καλυτερο και απο το S και απο το R.Και δεν θα εχεις και το διλλημα S ή R μια και εχει μονο ενα Norden.;)

Περα απο την πλακα,δεν εχω ιδεα απο χωμα αλλα το Νorden θα επαιρνα.Νομιζω οτι ειναι πιο χρηστικο και πιο κοντα σε αυτα που θες να κανεις.Και επισης πιο ομορφο για τα δικα μου γουστα.

Αν και εγω να σου πω την αληθεια απο την αρχη του νηματος γι αυτο εδω σε εχω κοψει (https://www.google.com/search?q=ktm+990+adventure+&tbm=isch&ved=2ahUKEwiksKb63JH3AhUBexoKHQCHAEgQ2-cCegQIABAA&oq=ktm+990+adventure+&gs_lcp=CgNpbWcQDDIHCCMQ7wMQJzIHCCMQ7wMQJzIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFC AAQgAQyBQgAEIAEUABYAGDgCGgAcAB4AIAB8AGIAfABkgEDMi0xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=HR5XYuStLoH2aYCOgsAE&bih=625&biw=1366)

Έχει μπει στις επιλογές το Norden η αλήθεια ειναι :)

Ωραίο το 990 αλλά παλιό πλέον, θέλω κάτι τεχνολογικά πιο καινούριο. Επίσης θέλω σιφτερ γιατί έχω ένα θέμα στο αριστερό χέρι με τον τένοντα όπου μετά από πολύωρα ταξίδια με πονάει και με δυσκολεύουν οι αλλαγές. (Τα γεράματα που ανέφερα παραπάνω)

sakistrs
14/04/2022, 22:04
Όλα γίνονται με συμβιβασμούς. Γενικά για 1η επαφή με το χώμα τα μηχανάκια που αναφέρεις έχουν σοβαρό βάρος. Για να είσαι ασφαλής πρέπει να πας σε λάστιχα τουλάχιστον 50-50 εκτός αν πηγαίνεις μόνο καλοκαίρι και ειναι τα πάντα στεγνά (και πάλι δεν είσαι απόλυτα ασφαλής). Έχεις σκεφτεί όμως πόσο αντέχει ένα 50-50 λάστιχο δικάβαλος με μπαγκάζια σε τόσο δυνατές και βαριές μοτοσυκλέτες? Θα απογοητευτείς...
Να προσθέσω οτι με λάστιχο 50-50 δεν εισαι το ίδιο ασφαλής στην άσφαλτο τους χειμωνιάτικους μήνες. Υπάρχουν δηλαδή συμβιβασμοί όπως είπα.

Επίσης, δικάβαλος να μπεις χώμα και να πας σε ποιά λίμνη? Μόνο 2-3 περιπτώσεις μου έρχονται σαν βατές να φτάσεις με ασφάλεια, οι Αρένες στο Γράμμο και η λίμνη στο Καλλίδρομο(οχι χειμώνα εννοείται). Αντε και μια μικρή στο Βελούχι που είναι 3 λεπτά χωματόδρομος. Οι ζάντες αυτών των μοντέλων έχουν τη φήμη του βιταμ σοφτ. Τα βουνά μας έχουν πολύ πέτρα, θα αντέξουν δικάβαλο με μπαγκάζια? Είναι πολύ συγκεκριμένα τα πράγματα που μπορείς να κάνεις δικάβαλος με μεγάλα μηχανάκια στα βουνά.


Σίγουρα θα πρέπει να συμβιβαστώ απ' ότι βλέπω στις απαντήσεις σας.
Μάλλον θα αποκλείσω το δικαβαλο ......χεχεχε
Γέρνω προς Norden Και SA R. Θα πάω να δω από κοντά το husvarna με την πρώτη ευκαιρία.

kostasdirt
16/04/2022, 18:42
Φοβερό το Norden το έχω στα χέρια μου αυτές τις μέρες και έχω εντυπωσιαστεί στο χώμα δε η σύγκριση με το 1290R φαντάζει ουτοπική, απλά παιχνίδι το Husqy!
435290

sakistrs
18/04/2022, 22:22
Φοβερό το Norden το έχω στα χέρια μου αυτές τις μέρες και έχω εντυπωσιαστεί στο χώμα δε η σύγκριση με το 1290R φαντάζει ουτοπική, απλά παιχνίδι το Husqy!
435290

Διάβασα το ποστ σου φίλε Κώστα για το norden.Δινεις εικόνα ακριβώς πώς είναι η μηχανή. Πραγματικά φαίνεται εντυπωσιακό σύμφωνα με ότι έγραψες.

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να το δω από κοντά.

sakistrs
29/05/2022, 12:24
Τελικά η αγορά έγινε.
Μίλησε η καρδιά και πλέον είμαι κάτοχος ενός 1290 Super Adventure R.
Πρώτη βόλτα ήρθα από Αθήνα Χαλκιδική και πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την άνεση ,την δύναμη και όλα αυτά τα ηλεκτρονικά καλουδια που έχει.
Χώμα έκανα περίπου 5 χιλιομετρα βόλτα σε δασικό δοκιμαστικά και η αλήθεια θέλει συνήθεια το βάρος τής και ο όγκος.
Στον δρόμο το 21 μπροστά δεν με προβλημάτισε αλλά το 150 πίσω το έφτασα στο τέρμα πολύ εύκολα στην πρώτη βόλτα και το έχω απορία. Πλαγιάζει άλλο η θα το πάρω στις τσάντες?