PDA

View Full Version : Επισκευη παλιού παλιού ή αγορά καινούριου?



masterone
06/04/2022, 14:43
Γεια σας παιδια εχω ενα modenas kriss II 115 απο το 2007 το οποιο εδω και μια τετραετια περιπου ειναι χαλασμενο καθως εχει κολησει σιγουρα το μοτερ + οτι αλλο εχει απο την ακινησια. Με την ακριβια που μας κατακληζει αυτον τον καιρο στα καυσιμα σκεφτομαι τι να κανω ωστε να μειωσω τα εξοδα μου. Η απορια μου ειναι αξιζει να επισκευασω το modenas με κανα 500αρικο χοντρικά γτ θα ζητησει σιγουρα και λαστιχα και αλισιδογραναζα το οποίο καιει γυρω στα 3.5λ/100 ή να παω εξαρχης σε ένα καινουριο παπι που ειναι πολύ οικονομικό γυρω στα 2λ/100 και να αφησω το modenas ως έχει. Επισης εχω ενα Vstrom 650 του 21 το οποιο μπορει να ειναι πολύ οικονομικό με νορμαλ ταχυτητες το ριζνω ανετα στα 4λ/100 αλλα σε βαθος χρονου επειδη θα κανω γυρω στα 400χλμτρα την εβδομαδα για την δουλεια μ θα μου στοιχισει πολυ ακριβοτερα σε συντήρηση απο οτι να παρω ενα παπι ή να επισκευασω το υπαρχον. Απο καινουρια εχω δει το daytona sprinter 125 αλλα επειδη απεχω καιρο απο τον χώρο των παπιων δεν ξέρω αν υπαρχει κατι φθηνότερο και αξιοπιστο. Αν μου προτεινετε καινουριο παπι ιδανικα δεν θα ηθελα να ξεπερναει τα 1500€ αλλα θα μπορουσα να κανω μια υπερβαση μεχρι τα 1800€. Ευχαριστώ πολύ οσους απαντησουν και ασχοληθούν. Αυτη την στιγμη τα χλμτρα αυτά τα κανω με αυτοκίνητο υγραέριο που εχω γιατι πρόκειται για επαρχιακο δρόμο αλλα και παλι οσο να ναι λόγω παλαιοτητας το αυτοκινητο καιει 8.5-9 λίτρα υγραερίου+1 λιτρο βενζινη ανα 100(χωρια την συντήρηση που συνεχως ζηταει επισκευες)

Ζεύκας
06/04/2022, 14:56
Αστο να αναπαυθεί εν ειρήνη και πάρε ένα παπί honda/yamaha injection που έχουν κατανάλωση 1,7 λιτρα/100

Θα πληρώσεις κατι τις παραπάνω αλλα θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πολλά χρόνια

Kickstart
06/04/2022, 14:59
Αν ήμουν στη θέση σου το παιρνα... χθες.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319197836-keeway-target-125 (αγγελία ενδεικτική αν είσαι Αθήνα)
Το έχει ένα από τα μπατσανακια μου και κανει καθημερινά εδώ και δύο χρόνια την διαδρομή Κυψέλη Σαλαμίνα και πίσω το βράδυ + ψώνια και ψιλολόγια τα Σαββατοκύριακα μέσα στην Αθήνα. Το καλοκαίρι το πήγαινε με αυτό για μπανακια με την κυρά πίσω μέχρι Ζούμπερι και δεν είχε κανένα πρόβλημα... Κατανάλωση αστεία, σέρβις τίποτα λάδι λάστιχα και κάνα τακακι.. Α και που σαι... Κάτω από τη σέλα χωραει φουλ φεϊς κράνος... Θα σου λεγα να το πάρεις καινούργιο αλλά Αθήνα το ψάχνε ένας συνάδελφος πρόσφατα και του λέγαν κάτι τρελά στα μαγαζιά.. Μόνο επαρχία το βλέπω εκεί στα 1500 κούτα.

masterone
06/04/2022, 15:03
Αστο να αναπαυθεί εν ειρήνη και πάρε ένα παπί honda/yamaha injection που έχουν κατανάλωση 1,7 λιτρα/100

Θα πληρώσεις κατι τις παραπάνω αλλα θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πολλά χρόνια
Εχεις να προτεινεις κάποιο γιατι εχω αρκετο καιρο να ασχοληθώ εχω μεινει μεχρι το crypto s injection που υπηρχε και honda wave 110


Αν ήμουν στη θέση σου το παιρνα... χθες.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319197836-keeway-target-125
Το έχει ένα από τα μπατσανακια μου και κανει καθημερινά εδώ και δύο χρόνια την διαδρομή Κυψέλη Σαλαμίνα και πίσω το βράδυ + ψώνια και ψιλολόγια τα Σαββατοκύριακα μέσα στην Αθήνα. Το καλοκαίρι το πήγαινε με αυτό για μπανακια με την κυρά πίσω μέχρι Ζούμπερι και δεν είχε κανένα πρόβλημα... Κατανάλωση αστεία, σέρβις τίποτα λάδι λάστιχα και κάνα τακακι.. Α και που σαι... Κάτω από τη σέλα χωραει φουλ φεϊς κράνος... Θα σου λεγα να το πάρεις καινούργιο αλλά Αθήνα το ψάχνε ένας συνάδελφος πρόσφατα και του λέγαν κάτι τρελά στα μαγαζιά.. Μόνο επαρχία το βλέπω εκεί στα 1500 κούτα.
Το ψαξα λιγο και αυτο απλα σε διάφορα σαιτ αναφέρουν κάποια προβλήματα με το σασμαν και με προβληματηζει λιγο + το κατα ποσο ευκολα θα βρισκω ανταλλακτικά σε 7-8 χρονια?

borgiriadis1
06/04/2022, 16:06
Εάν έχεις τι δυνατότητα να πας σε καινούριο-επώνυμο-injection προφανώς είναι η καλύτερη λύση. Αλλά πρέπει να έχει και τα 3 χαρακτηριστικά που έγραψα πιο πάνω.
Αλλιώς φτιάξε το μηχανάκι σου και φάε τα υπόλοιπα χρήματα σε βενζίνες.(εντύπωση μου κάνει που καίει τόσο πολύ. Μετά από σωστή επισκευή όμως πιστεύω ότι θα πέσει γύρω στα 3 η κατανάλωση).

telegonos
06/04/2022, 16:21
Γιατί να καίει 3.5 λίτρα ανά 100 km το modenas; Από που βγαίνει αυτό το νούμερο; Εκτός πραγματικότητας μου φαίνεται. Τα παπιά, οταν δουλεύουν σωστά και δεν είναι ένα σκόρπιο πράγμα όλο το μοτέρ, δύο, δυόμιση, τρία το πολύ άμα είσαι τέρμα κανίβαλος καίνε.

Εγώ αν είναι γενικά καλό, και θέλει μόνο τα φτιαξίματα που αναφέρεις, θα το έφτιαχνα.

Λογικές τύπου ''δωσε 2500 ευρώ για να κάνεις....οικονομία'' δεν τις βλέπω και πολύ λογικές.

Αν δεν το είχες, να πήγαινες σε άλλο, αλλά από την στιγμή που το έχεις ήδη, έχεις ήδη ξοδέψει κεφάλαιο για αυτό στο παρελθόν, γιατί να επενδύσεις με νέο κεφάλαιο για κάτι που ήδη έχεις; Το οποίο νέο κεφάλαιο, θα απαξιωθεί με το που περνάς την πόρτα της αντιπροσωπείας;

Ή φτιάχτο, δούλεψέ το λίγο καιρό να βολευτείς, ΠΟΥΛΑ ΤΟ μόλις το φέρει ο καιρός, και με το κεφάλαιο που μάζεψες πάρε άλλο πιο καινούριο.

masterone
06/04/2022, 16:39
Εάν έχεις τι δυνατότητα να πας σε καινούριο-επώνυμο-injection προφανώς είναι η καλύτερη λύση. Αλλά πρέπει να έχει και τα 3 χαρακτηριστικά που έγραψα πιο πάνω.
Αλλιώς φτιάξε το μηχανάκι σου και φάε τα υπόλοιπα χρήματα σε βενζίνες.(εντύπωση μου κάνει που καίει τόσο πολύ. Μετά από σωστή επισκευή όμως πιστεύω ότι θα πέσει γύρω στα 3 η κατανάλωση).
Ευχαριστώ για την απάντηση σου

Γιατί να καίει 3.5 λίτρα ανά 100 km το modenas; Από που βγαίνει αυτό το νούμερο; Εκτός πραγματικότητας μου φαίνεται. Τα παπιά, οταν δουλεύουν σωστά και δεν είναι ένα σκόρπιο πράγμα όλο το μοτέρ, δύο, δυόμιση, τρία το πολύ άμα είσαι τέρμα κανίβαλος καίνε.

Εγώ αν είναι γενικά καλό, και θέλει μόνο τα φτιαξίματα που αναφέρεις, θα το έφτιαχνα.

Λογικές τύπου ''δωσε 2500 ευρώ για να κάνεις....οικονομία'' δεν τις βλέπω και πολύ λογικές.

Αν δεν το είχες, να πήγαινες σε άλλο, αλλά από την στιγμή που το έχεις ήδη, έχεις ήδη ξοδέψει κεφάλαιο για αυτό στο παρελθόν, γιατί να επενδύσεις με νέο κεφάλαιο για κάτι που ήδη έχεις; Το οποίο νέο κεφάλαιο, θα απαξιωθεί με το που περνάς την πόρτα της αντιπροσωπείας;

Ή φτιάχτο, δούλεψέ το λίγο καιρό να βολευτείς, ΠΟΥΛΑ ΤΟ μόλις το φέρει ο καιρός, και με το κεφάλαιο που μάζεψες πάρε άλλο πιο καινούριο.
Λογικά λογω καρμπυρατέρ καιει και επίσης το μοτέρ ειναι σαν του kaze r που δεν ειναι απο τα ποιο οικονομικα. Απο καινουριο που το θυμαμαι απο το 2007 που το εχω εβγαζε συνηθως γυρω στα 120 χλμτρα με 4 λιτρα αλλες φορες περισσοτερα αλλες λιγοτερα. Κατω απο 3 δυσκολο να πεσει θεωρώ.

telegonos
06/04/2022, 16:45
O μύθος carb => μεγάλη κατανάλωση, πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή.

Το ότι κάτι έχει carb δεν προεξοφλεί ότι καίει πολύ.

Το αν κάτι καίει πολύ, εξαρτάται από το γιατί έχει φτιαχτεί, πως το οδηγούνε, αν χρησιμοποιείται για αυτό που προορίζεται η σχεδιάσή του, αν έχει γίνει σέρβις και είναι στις προδιαγραφές του κατασκευαστή κ.ο.κ.


Τεσπα, τα εξήγησα, κάνε ότι καταλαβαίνεις για τα δεδομένα τα δικά σου.

toyar
06/04/2022, 17:31
εγω θα εφτιαχνα το παλιο
με 4-5 κατοσταρικα το κανεις καινουριο ενω ταυτοχρονα ειναι τοσο παλιο ωστε να τραβαει λιγοτερο τα περιεργα ματια
η διαφορα καταναλωσης καρμπυρατερ-ψεκασμου στα 125 κυβικα ειναι αστεια

motojojo
06/04/2022, 20:33
Εγώ αν είναι γενικά καλό, και θέλει μόνο τα φτιαξίματα που αναφέρεις, θα το έφτιαχνα.

Ή φτιάχτο, δούλεψέ το λίγο καιρό να βολευτείς, ΠΟΥΛΑ ΤΟ μόλις το φέρει ο καιρός, και με το κεφάλαιο που μάζεψες πάρε άλλο πιο καινούριο.

Αυτο.

Θα έλεγα ότι με το πεντακοσάρικο φτιάχνεις όλο το μηχανακι, όχι μόνο το μοτερ και ξενοιάζεις για χρόνια.

Α και αν το πουλήσεις (όποτε το πουλήσεις) θα πάρεις πιθανότατα όλα τα λεφτά σου πίσω.

strokt up
06/04/2022, 20:38
+1 για επισκευή στο παλιό. Με κανα 500αρικο το βαρια θα έχεις καινούργιο κινητήρα και όλα τα αναλώσιμα. Καταναλωση στο shogun 110 20ετίας είμαι στα απο 2.5 ελάχιστη μέχρι 3.1 μέγιστη ταχύτητα και οι ταχύτητες που κινούμαι είναι μονίμως >20km/h και ως επι το πλείστον δικάβαλος. Τα 2 χιλιάρικα επιπλέον που θα δώσεις για να πάρεις καινούργιο επώνυμο δεν θα τα κάνεις απόσβεση απο τα καύσιμα ΠΟΤΕ. Επίσης το συγκεκριμένο παπί έχει άπειρα ανταλλακτικά σε όλες τις ποιότητες και για όλα τα πορτοφόλια. Αν ήταν κάτι σαν το δικό μου που δεν βρίσκω ούτε λάδια συμβατά (που λέει ο λόγος) να το καταλάβαινα.

kostaskk
06/04/2022, 22:36
Κάπου τόσο έκαιγε και το modenas dinamik125 το δίχρονο με τα 18 άλογα που πετούσε από πίσω λάδια κ βενζινη. Και ορισμένες μεγάλες μηχανές όταν τις πας σιγά κ εθνική,δεν είναι λογική κατανάλωση,. Θα έπρεπε να είναι κάτω από 2 λίτρα/100 χιλιόμετρα με νορμάλ οδηγιση κ σωστές ρυθμίσεις.

Το δικό σου προφανος κάποιος μάστορας του έβαλε 10 νούμερα μεγαλύτερο ζιγκλέρ η σήκωσε την βελόνα τέρμα πάνω, η χάνει το πυραβλακι,η το μοτέρ είναι χάλια,ή το φίλτρο αέρα δεν έχει καθαριστεί ποτε η ότι άλλο.

Γιώργης
06/04/2022, 23:05
Κάνεις αυτό το 125 που έχεις ολοκαίνουργιο με σωστές ρυθμίσεις καρμπιρατέρ και το κρατάς μέχρι να θέλεις να το πουλήσεις ή μέχρι να (αν ποτέ) πεθάνει. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 1,5 χιλιάρικο περισσότερο για να καις 0,3-0,4 λίτρα λιγότερο βενζίνη.

Bowleno
06/04/2022, 23:58
Επισκευή το παλιό, εννοείται! Οι λόγοι αναλύθηκαν εκτενώς πιο πάνω...

masterone
07/04/2022, 15:05
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντησεις θα φτιαξω το modenas γιατι για να κανω απόσβεση απο το καυσιμο την αγορα καινούριου παπιου θα χρειαστουν τουλαχιστον 30.000χλμτρα

Bowleno
07/04/2022, 16:32
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντησεις θα φτιαξω το modenas γιατι για να κανω απόσβεση απο το καυσιμο την αγορα καινούριου παπιου θα χρειαστουν τουλαχιστον 30.000χλμτρα

Κόψε κάτι γιατί θα σφάξω όλο το χωριό...:lol:

motojojo
07/04/2022, 17:00
Εν τω μεταξυ 30.000χλμ θα σου βγάλει και το επισκευασμένο άνετα.

runner
07/04/2022, 18:37
Και εγω μαλλον προς την επισκευη θα κοιτουσα. Κοιτα την πραγματικη καταναλωση ενος μοντελου που σε ενδιαφερει και βαλε τα κατω ποσο κέρδος βενζινης θα εχεις στο χρονο πανω και αρα ποσα χρονια θα χρειαστεις για την αποσβεση μιας καινουριας αγοράς


Επισης εχω ενα Vstrom 650 του 21 το οποιο μπορει να ειναι πολύ οικονομικό με νορμαλ ταχυτητες το ριζνω ανετα στα 4λ/100 ...

Θα σταθω όμως και σε αυτο, πως γενεν αυτο; :uplate: Σε κατηφορα το πηγαινες και το επεστρεφες με οδικη; :p Τα 4l τα πιανει οταν κλεινεις το γκαζι. :p Να μου ελεγες 5 να το δεχτω, αλλα τα 4 ειναι εξωπραγματικο για το vstrom.

masterone
07/04/2022, 18:47
Εν τω μεταξυ 30.000χλμ θα σου βγάλει και το επισκευασμένο άνετα.
Εφοσον γινει σωστη επισκευη θεωρω πως ναι αν και το μοτερακι αυτο αντεχει πολλες χιλιαδες χλμτρα εφοσον συντηρηθει σωστα και την πρωτη φορα π μ βαρεσε μοτερ εφταιγε μάστορας απλα επειδη δεν το πολυκινουσα δεν ασχοληθηκα να μου το φτιάξει

Και εγω μαλλον προς την επισκευη θα κοιτουσα. Κοιτα την πραγματικη καταναλωση ενος μοντελου που σε ενδιαφερει και βαλε τα κατω ποσο κέρδος βενζινης θα εχεις στο χρονο πανω και αρα ποσα χρονια θα χρειαστεις για την αποσβεση μιας καινουριας αγοράς



Θα σταθω όμως και σε αυτο, πως γενεν αυτο; :uplate: Σε κατηφορα το πηγαινες και το επεστρεφες με οδικη; :p Τα 4l τα πιανει οταν κλεινεις το γκαζι. :p Να μου ελεγες 5 να το δεχτω, αλλα τα 4 ειναι εξωπραγματικο για το vstrom.

Με 90-100 χλμτρα σταθερα χωρις αποτομες επιταχύνσεις ειναι πολυ κοντα στα 4. Το εχω παει και παρακατω στα 3.5 αλλα με οδηγηση λες και οδηγουσα παπι χωρις να ξεπερναω τα 90χλμτρ/ωρα. Αλλα ενταξει το 3.5 ειναι κουραστικο αλλα το 4-4.2 ειναι εφικτό

runner
08/04/2022, 00:08
Με 90-100 χλμτρα σταθερα χωρις αποτομες επιταχύνσεις ειναι πολυ κοντα στα 4. Το εχω παει και παρακατω στα 3.5 αλλα με οδηγηση λες και οδηγουσα παπι χωρις να ξεπερναω τα 90χλμτρ/ωρα. Αλλα ενταξει το 3.5 ειναι κουραστικο αλλα το 4-4.2 ειναι εφικτό

Ναι όντως και σε μένα (ιδιο μοτόρι) με 90-100 σε ισιο δρομο (χωρίς κόντρα άνεμο) εκεί στο 4αρι θα παιξει αλλα δεν εχω καταφερει να βγαλω γεμισμα με τετοιο avg, μονο στιγμιαία τα βλέπω.:lol: Αλλά και 3,5; Εισαι ηρωας! :p

AristidisZ
08/04/2022, 14:27
Πάντως 400 χλμ τη βδομάδα, σημαίνει 80 τη μέρα, δε ξέρω αν ένα παπί είναι το ιδανικό όχημα για τέτοια πήγαινε έλα σε καθημερινή βάση

SoR
08/04/2022, 15:01
Αν διαθέτει όλα του τα πλαστικά σε σχετικά καλή κατάσταση, το μοτέρ οτι και να εχει, λογικά πάνω απο 300-400ε δεν θα θέλει.
Απο εκεί και πέρα κοιτάς αμορτισερ-λαστιχα-φρένα. Είναι πολύ οικονομικά όλα αυτά. Επίσης αμα του φτιάξεις και καμια σέλα ψιλοανατομική με κανα 50-80αρι (φτάνει και εως 130ε...). Τότε θα είναι ενα πραγματικό εργαλείο στην μετακίνηση σου εντός πόλης...

btw με το παπί(καρμπύρατερ) καίω 4λ ανά 100-130χλμ....