PDA

View Full Version : Ερώτηση περί διπλώματος



Tenzz
08/04/2022, 15:06
Καλησπέρα,
Ξεκίνησα τις διαδικασίες για δίπλωμα Α, αλλά για διάφορους λόγους θέλω τελικά να δώσω για Α2. Ξέρει κανένας αν είναι εύκολη η αλλαγή στην διαδικασία? Πρέπει να βγάλω καινούργια καρτέλα?
Θέλω να κάνω την αλλαγή για να τελειώνω μια ώρα νωρίτερα. Θα μου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο να συνηθίσω μια μεγάλη μοτοσυκλέτα , και δεν πρόκειται να οδηγήσω πότε μου τέτοια αφού βολεύιμαι στα 300cc.

Dr.Monty
08/04/2022, 15:19
Δεν υπαρχει λογος να πας σε Α2. Δεν αλλάζει κατι. Ειναι σχεδον ιδια εξεταση. Ημουν στη θεση σου και γιαυτο το 'εψαξα. Πανε τσεκαρε τις μηχανες που θα χρησιμοποιήσεις στη μια και στην άλλη περίπτωση. Αν μπορεις λόγω κιλών να την καταφέρεις τότε ολα οκ. Εγω έτσι αποφάσισα.

Τωρα αν θελεις οπωσδήποτε να αλλάξεις ο δικός μου μου είχε πει ότι θα πρεπει να γινει τροποίηση. Και θα ειχε μια καθυστερηση. Βεβαια μέχρι να κανεις τα μαθηματα ίσως η καθυστερηση να μην υπαρχει πια.

Πανε για Α κατευθειαν

νεοσσός
08/04/2022, 15:25
Επαυξάνω στα όσα είπε ο Μόντης. Η δυσκολία στις εξετάσεις της κατηγορίας Α, σε σχέση με Α2, είναι το επιπλέον βάρος της μοτοσυκλέτας και η επιτάχυνση στις σχετικές δοκιμασίες. Θεωρώ ότι αξίζει να κάνεις μερικά μαθήματα επιπλέον, να εξοικειωθείς με μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα και να πας για δίπλωμα κατηγορίας Α. Κάποια στιγμή μπορεί να σου χρειαστεί ή να αλλάξεις γνώμη και τότε θα θέλεις πολλά χρήματα και χρόνο για να ξαναδώσεις εξετάσεις και να αναβαθμίσεις το δίπλωμα.

motojojo
08/04/2022, 16:26
Εγώ θα έλεγα αν υπάρχει σημαντική διαφορά στο κόστος και η εξέταση γίνεται με πιο "ευκολη" μοτοσυκλέτα καλύτερα αλλαγή σε Α2.

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με παράβολα και εξέταστρα, πόσο μάλλον αν αυτά έχουν ήδη πληρωθεί.

Tenzz
08/04/2022, 18:52
Το πρόβλημα μου είναι η δύναμη της μοτοσυκλέτας. Ανέβηκα στην μηχανή για το Α και τα 100 άλογα μου φάνηκαν πολλά, δεδομένο ότι δεν έχω και εμπειρία με μηχανές. Θα χρειαστώ πολύ χρόνο να εξοικειωθω. Με μια μικρότερη πιστεύω θα τελειώνω πολύ ποιο γρήγορα.
Επίσης είναι απίθανο να μου χρειαστεί ποτε το Α, αφού στα 250 με 400 κυβικά καλύπτοντας όλες οι ανάγκες μου.
Γι'αυτό και η ερώτηση.
Το θεωρητικό το έχω περάσει, οπότε και να χρειαστεί καινούργιο παράβολο θα είναι +25 ευρώ.

motojojo
08/04/2022, 18:57
Η σχολή οδηγών που είσαι θα έπρεπε να ξέρει και να σε κατατοπίσει.

Αλλιώς αν εχεις το χρόνο κάνε μια βόλτα στο μηχανολογικό.

o_gavros
08/04/2022, 19:07
Φίλε, τα πάντα μαθαίνονται.
Το να έχεις ήδη ξεκινησει τη διαδικασία για το "μεγάλο" δίπλωμα και να μπεις σε κόπο ή/και εξοδα για να την τροποποιήσεις, εμένα μου φαίνεται άτοπο.
Αφού μπορείς βγάλε το μεγαλο κατευθείαν. Ποτέ δεν ξέρεις το μέλλον τι θα σου φέρει. Μη σε φοβίζει τίποτα, κάνε περισσότερη προπόνηση εν ανάγκη.

Dr.Monty
08/04/2022, 20:13
Φίλε, τα πάντα μαθαίνονται.
Το να έχεις ήδη ξεκινησει τη διαδικασία για το "μεγάλο" δίπλωμα και να μπεις σε κόπο ή/και εξοδα για να την τροποποιήσεις, εμένα μου φαίνεται άτοπο.
Αφού μπορείς βγάλε το μεγαλο κατευθείαν. Ποτέ δεν ξέρεις το μέλλον τι θα σου φέρει. Μη σε φοβίζει τίποτα, κάνε περισσότερη προπόνηση εν ανάγκη.

Αυτο

dorso
08/04/2022, 21:20
Εσύ το Α τώρα μπορεί να μην το χρειάζεσαι αλλά σε αυτό το κράτος κάνουν τις αλλαγές χωρίς να τους νοιάζει ο απλός εργαζόμενος,τα διπλώματα κ οι κατηγορίες ανά διαστήματα αλλάζουν κ το Α είναι το μόνο που μένει αμετάβλητο μιας και είναι το απεριόριστο.. Βγάλε το Α να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί σε λίγα χρόνια έρχονται κ τα ηλεκτρικά που μπορεί να έχουμε πάλι αλλαγές ανά κατηγορία..Τα εκατό άλογα είναι στο μυαλό σου,αν δεν ανέβασε στροφές η μηχανή ούτε που τα καταλαβαίνεις..Ένα σε μικρότερα κυβικά μπορεί να είναι πιο νευρικό χαμηλά..

Tenzz
08/04/2022, 21:58
Οκ. Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες. Υπάρχει ομοψυχία οπότε θα εμπιστευτώ την εμπειρία σας. Θα κάνω 4-5 μαθήματα να δω πως θα πάει και ελπίζω να συνηθίσω σύντομα.